P was Dat dit allemaal kan in Nederland BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 14 AUGUSTUS 1979 PAGINATE roept hij, waarna hij zijn plaats afstaat aan een ploeggenoot, de acteur Peter Faber. Het PvdA-Kamerlid Marcel van Dam rijdt het parcours met zijn onafsch eidelijke sigaartje in de mond. „Zo kun je je toch niet concentreren had PPR-fractieleider Ria Beckers hem toegeroepen. „Juist wel", repliceerde Van Dam. Die spriet is m 'n geheime wapen". Even later haalt hij de meeste strafpunten van alle deelnemers binnen. „Het hadden er veel minder moeten zijn. Die scheidsrechter had de pik op mij. Vast een VVD-er", mokt Marcel. Als zijn gitzwart behaarde en besnorde partijgenoot Harry van den Bergh de motor bestijgt, wordt hij via de luidsprekers aangekondigd als CDA- Kamerlid. „Nou wordt- ie mooi", brult Van den Bergh met gespeelde boosheid. „Ik een CDA- Kamerlid? Dat is de ergste belediging die mij sinds jaren is toegevoegd. Zo ga ik niet rijden. Rectificatie graag!". De team captains lopen zenuwachtig rond en maken bezwerende en aanmoedigende gebaren naar hun coureurs. Alleen Wim Bosboom heeft daarmee succes. Zijn omroepteam krijgt de minste strafpunten, dankzij uitstekende prestaties van Frits Bom en Toppop-Ad Visser. SLUIKRECLAME Dan begint het zachtjes, doch doeltreffend te regenen. De organisatoren grijpen onmiddellijk in en laten voor de deelnemers een aantal gigantische paraplu's aanrukken. Als de dames en heren goed en wel droog zitten, schrikt Avro's sportchef Bob Bremer zich een ongeluk. Hij wijst naar de regenschermen, die bedrukt blijken te zijn met vignetten van een bedrijf in sportartikelen: SluikreclameEn de minister van CRM zit er nota bene zelf pij! Dat kunnen we niet zijn i laa zich aldus getooid /ijcircu: zijn ploeg op de filii zetten. HINDERNIS RACE jjJJ Het grootste spektak lnds is de hindernisrace. publiek staat zich al voorbaat te verkneukelen. De sterren moeten over\ enkele strobalen heenspringen en vervolgens over een Jppêr klein waterbassin va een halve meter die\ Dan ligt er een fiets j,adt klaar, waarmee een «nee heuveltje moet word ïarrè bedwongen en tensliiisch dient het parcours te voet door mul zand beëindigd te worden. Geen van de f06™ deelnemers haalt de renkc sprong over het bass ^q-j zodat ieder druipnat finish bereikt. Maartfa^01 Engwirda (D'66) en Dick Passchier liggei ands minutenlang uit ge tel in het zand te rollen. zien er verschrikAe?j,Qon uit. Vindt je het nq leuk?", vraagt presentatrice Ria Bremer aan Neelie, i zij tot aan de nekhai doorweekt staat uit hijgen na een ver/onfercus race tegen Patricia Paay. Jazekernog "101 steeds. Hartstikke leu$Choi zelfs", antwoordt de :ons staatssecretaris. Haar*0,P'« mening wordt door 15 haar politieke colleg^™' ten volle gedeeld. Ril Beckers: „Dat dit allemaal kan in Nederland. Dat is geweldig. Veel mem kunnen zich trouwei niet voorstellen, dat politici die elkaar in Kamer te vuur en te|LE|[ zwaard bevechten, M buiten het politieke 1 use leven zo gemoedelijk vriendschappelijk mt elkaar om kunnen gaan. Toch is dat ecl zo. Er zijn maar een paar mensen in de politiek die ik in de persoonlijke sfeer nit zo graag mag. Maar Ij/m verder zijn de relatii uitstekend, ook met mensen waar je in Q Kamer wel eens op land' staat te schelden". J» van Houwelingen: rals* „Eerst dacht ik nog: pan. was ik maar wat lan£ in Frankrijk geblevei *on- Ik deed voor het een mee, dus ik wist niet wat het zou worden. Maar nu ik dit allem WA heb meegemaakt, die Ga,0| geweldige sfeer, nu en ki ik persé volgend jaar to s ook weer van de part en 1< zijn DICK VAN mm RIETSCHOTEN ARNHEM „Harry, kun jij m'n dijbenen even masseren? Jij hebt nogal stevige handen, lijkt me". Het PvdA-Tweede Kamerlid Harry van den Bergh gaat op z'n knieën in het gras zitten en begint bekwaam de bovenbenen van zijn CDA-collega Hans van den Broek te betimmeren en te kneden. Achter het tweetal deelt Anton Geesink een bemoedigend schouderklopje uit aan Piet Bambergen, die prompt daarop quasi getroffen ter aarde stort. Vara-ombudsman Frits Bom kijkt lachend toe en zwaait met armen en benen om de spieren wat elastischer te maken. Het tafereel speelt zich af tijdens de Avro- Sterrenslag", een tweedaagse sportieve ontmoeting tussen teams van politici, artiesten en presentatoren van radio en televisie. „Heeft zich afgespeeld", moeten we eigenlijk schrijven, want de t.v.-opnamen van deze niet alledaagse gebeurtenis zijn vorige week, op 9 en 10 augustus, gemaakt. Toch moet tele visiekijkend Nederland nog bijna twee maanden wachten op de uitzending, omdat het schouwspel pas op 13 oktober over de beeldbuizen zal rollen. Het is dan al lang en breed herfst, maar de kijkers zullen bij het aanschouwen van het spektakel beslist niet de indruk krijgen dat het om oude opnamen gaat. Want het weer tijdens de Sterrenslag was allesbehalve zomers te noemen: zware wolkbreuken en een temperatuur van 15 graden hebben het festijn danig dwarsgezeten. Maar de stemming was er niet minder om. PIETJE De plaatsen van handeling bevinden zich in dit derde Sterrenslag-jaar binnen de gemeentegrenzen van Arnhem: Zwembad Klarenbeek, park Sonsbeek en sportpark Papendal. Elke ploeg bestaat uit acht personen, aangevoerd door een „captain". Bij de politici (7 kamerleden en een staatssecretaris in de persoon van Neelie Smit-Kroes) is dat CRM-minister Til Gardeniers, bij de artiesten Jan Blaaser en bij de presentatoren Vara's Wim Bosboom. De teams moeten elkaar bekampen op de onderdelen zwemmen, motortrial, golf, kanovaren, handbal, hardlopen, penaltyschieten, hindernisbaan en touwtrekken. De eerste dag breekt aan onder een vuilgeel, waterig zonnetje. We houden het nooit droog", bromt algemeen wedstrijdleider Anton Geesink tegen Avro's sportchef Bob Bremer, maar de aangesprokene wuift het pessimisme van de reus weg. „Kom, kom, niet zo somber. Die wolken drijven wel over". Het zwemmen is al achter de rug. Honderden mensen, vooral Arnhemmers, maar ook veel campingbezoekers uit de bosrijke omgeving, 'hebben zich vergaapt aan de in badkleding gehulde bekende Nederlanders". Vooral Piet Bambergen blijkt erg populair te zijn. „Pietje, Pietje", klinkt het gescandeerd als de immer schalks kijkende artiest zich te water begeeft. Brullen van de lach is het even later, als de tonronde Mountie halverwege een baantje watertrappend stilstaat om z'n tot de knieën afgezakte zwembroek op te hijsen. SIGAAR Na afloop begeeft de meute zich naar Sonsbeek, waar de motortrial zal worden verreden. Met lichte motoren moeten drie deelnemers uit elk team een parcours met hindernissen afleggen. Kuilen, planken en door strobalen afgezette bochten moeten uiterst behoedzaam worden gepasseerd, zonder dat de berijder zijn voeten op de grond zet. Gebeurt dat toch, dan worden er strafpunten uitgedeeld. Al tijdens het proefrondje rijdt KRO-radiopresen ta trice Anne van Egmond vol gas recht op de gillend ui teen wijken de toeschouwers in en maakt Gerard Cox een flinke smak. „Da's niks voor mij, zo'n ding", Foto linksboven: Sterrenslag: gevecht tegen vooral de plensende regen Foto onder: Acteur Peter Faber in een nieuwe heldenrol als kanokamp ioen Foto links: TV-presentator Ad Visser blitzend op de motor Foto links midden: Teamleidster Til Gardeniers en ploeglid Neelie Smit-Kroes van het team politici in een duidelijk aanoedigende rol Foto linksonder: Deskundige bijstand voor politiek-peddelende Neelie Smit- Kroes en Jan van Houwelingen Foto boven: Zijn liberale Neelie en CDA-er Jan politiek dan toch half uit gekleed door welke oppositie dan ook? maken. Daar kan zwaar gedonder van komen!". Hij sommeert zijn medewerkers, de paraplu's zo snel mogelijk af te plakken met A VRO-stickers. Dat mag wèl. „Een goeie daad", stelt Til Gardeniers na een paar minuten vast. „Maar ik moet eerlijk zeggen, dat ik die reclame helemaal niet in de gaten had, hoor. Ik dacht alleen: als ik maar droog blijf". Als het onderdeel motortrial is afgewerkt, komt de regen met bakken uit de inmiddels loodgrijze hemel. De wedstrijdleiding besluit het golf spel uit te stellen tot de volgende dag en alleen nog het kanovaren te laten doorgaan. Het wordt niet meer droog. In de stromende regen maken de kanovaarders zich gereed voor de strijd. Neelie Smit-Kroes moet samen met CDA- Kamerlid Jan van Houwelingen in de boot. Ze wacht als een verzopen katje in sportbroekje en plastic jack op haar beurt. „Iedereen vond dat ik moest gaan kanoën. Verkeer en Waterstaat, nietwaar?". Haar teamgenoot Van Houwelingen blikt misprijzend naar het zwerk. „En dan te bedenken dat ik gisteravond uit het zonnige Zuid-Frankrijk ben gekomen. Dit is vreselijk", bibbert hij. PROTEST De volgende ochtend om half tien staan de drie ploegen onder een onverwacht stralende hemel aangetreden in het sportpark Papendal. Er moet gehandbald worden. Sommige deelnemers zijn nog niet helemaal bekomen van het feest, dat de avond tevoren is aangericht ten kas tele van Molly Geertsema, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Gerard Cox en Marcel van Dam drinken om het hardst spawater, teneinde het geteisterde lichaam weer op peil te krijgen. Het publiek is weer in groten getale op komen draven. Luid worden de handballers toegejuicht, vooral Dick Passchier, die als keeper op bijna professionele wijze de meest onmogelijke ballen uit het net houdt. De kinderen roepen om Piet Bambergen en Martin Brozius en proberen tussen de bedrijven door zoveel mogelijk handtekeningen van hun idolen te vergaren. De ouderen houden zich voornamelijk bezig met goed- dan wel afkeurende beschouwingen over de hen en weer rennende sterren. Wat een fanatiekeling zeg, die Ivo Niehe". „Hoe heet die vent daar ook al weer met die krulletjes. Weet jij dat, Kees? O ja, Wim Neijman. Die is van de EO, hè? Nee, joh, niet van de EO. Die mensen doen toch niet aan sport. Van de IKON is-tie. Een lieve man hoor". „Wat is die Willeke Alberti pigenlijk klein, zeg". „En hoe vind je Neelie? Nou, ze is wel een stuk dikker dan ik dacht, nu ik d'r zo zie. Ze lijkt me ook bel een beetje verwaand. Maar Gardeniers is een aardige vrouw, dat zie je zo. Echt een heel gewoon mens". De politici verliezen twee wedstrijden, maar omwille van de tijd mogen ze geen beslissings wedstrijd spelen om de tweede of derde plaats. „Dat pikken we niet. Kom mee, Til, je moet een protest indienen bij de wedstrijdleiding", roept Harry van den Berg. Hij trommelt alle collega 's bijelkaar en weet ze te bewegen tot een sit down-staking midden op het veld. Het protest wordt niet aanvaard. Vriendelijk, doch dringend verzoekt Anton Geesink de dames en heren, het veld te ontruimen. Als dat niet lukt, pakt hij Harry, als aanstichter van het relletje, bij de schouders en tilt het spartelende Kamerlid met het grootste gemak naar de zijlijn. De anderen houden het voor gezien en druipen eigener beweging af. „Ik heb ook een protest", jengelt Jan Blaaser. Frits Bom doet z'n achternaam teveel eer aan. Die jongen speelt veel te hard. Hij vloert iedereen. Kan er geen dopingcontrole worden uitgevoerd?". Maar ook zijn protest wordt in de kiem gesmoord. Later loopt hij apetrots rond als zijn team het onderdeel handbal wint na een aantal verzengende doelpunten van Peter Faber. PARACHUTES Het begint toeer te regenen, maar de bui duurt gelukkig niet langer dan tien minuten. Later volgen er nog enkele. Het onderdeel golf wordt, opnieuw om des tijds wille, alleeh gespeeld door de teamcaptains. Til wint, maar Wim Bosboom vindt het niet eerlijk. Hij klaagt over een tennisarm, waardoor hij gehandicapt is. Bij het penaltyschieten blijkt, dat het toch niet meevalt om vanaf elf meter Sparta-keeper Pim Doesburg te passeren. De meesten schieten te zacht. Vrijwel elke bal wordt gestopt. Als Ria Beckers en haar VVD-collega Ad Ploeg aan de beurt zijn, ziet Marcel van Dam de kans schoon om enkele politiek getinte aanwijzingen te geven. „Uiterst rechts, Ad", schreeuwt hij. En tegen de PPR-leidster: „Nog meer naar links. Links boven!". Ondertussen kondigen de luidsprekers aan, dat er over een paar minuten drie parachutisten zullen landen. Daarmee zal op 13 oktober het programma worden geopend. Alen zal het doen voorkomen of de para's de teamcaptains zijn. De ploegen moeten het spelletje meespelen en net doen of zij hun aanvoerders vanuit de lucht opvangen. 7Vee parachutes landen keurig op het gras. De derde, waaraan de nep- Jan Blaaser hangt, komt echter in de bosjes 'terecht. De echte Jan maakt er gelijk een show van. Hij rent naar de bosjes toe, stopt een

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12