omque „ongezien recordprestatie larald Schmid loopt wereldtijd Europese records Sergei Fesenko en Roger Pyttel ERDIENSTELIJKE DERDE LAATS ZWEMDAMES ril EUROPA CUP ANDAG 13 AUGUSTUS 1979 Monique Bosga had in Utrecht alle reden tot lachen: de Bunnikse zwom twee nationale records. 'RECHT De doktoren ian nog altijd voor een vol- ekt raadsel. Maar Monique sga trekt zich hier zelf alle- al niets van aan. De Bun- se zwemster blijft telkens jer voor opzienbarende suc cessen zorgen. In oktober vo- ^*.0 jaar werd ze het slachtoffer lMn een ernstig verkeersonge- >njk, lag toen niet minder dan lerhalve week in coma en k definitief te zijn afge- reven voor het bedrijven topsport. Nog geen jaar :er is Monique Bosga echter helemaal terug van weg- iweest aan de internationale ip. Er valt zelfs een stijgende ^|n in haar prestaties waar te imen. Een medisch wonder, at steeds weer iedereen voor rote verrassingen stelt. Waar e grenzen van haar mogelijk- eden eigenlijk liggen, daar- er valt voorlopig alleen nog ar te gissen. spotte Monique Bosga voor eigen publiek in ieder geval andermaal met alle logica. Niet alleen zorgde ze voor twee nationale records op de 100 (1.03,81) en 200 (2.17,73) meter rugslag, op het eerste onderdeel werd bo vendien de Oostduitse wereldkampioene Bir- git Treiber naar de tweede plaats verwezen. Het betekende tevens de enige Westeurope- se zege in het damestoernooi, dat overtui gend werd gewonnen door Oost Duitsland met 136 punten voor Rusland met 96 punten en Nederland met 92 punten. „Ik zeg nooit van tevoren welke tijd ik wil gaan zwemmen", aldus Monique Bosga op de rand van het bassin, kort na de door haar gerealiseerde tijd die goed is voor een twee de plaats op de wereldranglijst van dit sei zoen achter de Amerikaanse Linda Jezek (1.03,33). „Ik zwem gewoon altijd maar zo snel mogelijk en dan zien we wel waar het op uitkomt". Trainster Marian Oudkerk- Heemskerk later: „Je weet het in feite nooit met Monique. Ik ben benieuwd waar het ein digt. Haar mogelijkheden lijken inderdaad onbeperkt. Stel je eens voor waar het op uit moet gaan draaien wanneer ze straks weer optimaal kan trainen. De eerzucht is onge kend groot. Ze stelt zichzelf steeds een be paald doel en dat wil ze hoe dan ook halen". cord. Het trio overgebleven gouden plak ken kwam terecht bij de Russische ploeg. Desondanks leverde Nederland eindelijk sinds lange tijd weer eens een bijzonder positieve prestatie af. Na de eerste dag be zette de formatie van bondscoach Bert Sit ters zelfs de tweede plaats. Gisteren moest die verrassende positie echter als nog prijs worden gegeven. De derde plaats - voor West Duitsland (82 punten), Groot Brittannië (77), Frankrijk (42,5), België (36) en het met een B-ploeg aantredende Zwe den (30,5) - gaf echter minstens evenzo veel terechte voldoening. Bij de heren, waarbij in de B-poule werd ge streden, moest Nederland de overwinning eveneens aan een Oosteuropese delegatie laten. Bulgarije, dat aan de lopende band nationale records kwam verbeteren, werd eerste met 64 punten. Nederland (55 punten) kwam op het allerlaatste onderdeel, de 4 x 200 meter wisselslag estafette door een sterke slotfase van Fred Eefting nog juist voorbij Spanje (54 punten). Roemenië stelde in dit gezelschap met 22 punten slechts bit ter weinig voor. men tegen de ploegen van de Verenigde Tê!@Ursi@llsnd Staten, Canada, Australië, Japan, Midden- /Zuid Amerika, Zweden en Rusland. Ne derland zal met drie of mogelijk zelfs vier deelnemers vertegenwoordigd zijn. Begin deze week valt hierover trouwens de defi nitieve beslissing te verwachten. Voldoening De Oostduitse dames zegevierden op liefst tien van de veertien afstanden. Niettemin viel er slechts één echte uitschieter te no teren. De 55,70 van Barbara Krause op de 100 meter vrije slag bleef slechts drietien- de seconde verwijderd van het wereldre- Wereldbeker De wedstrijden om deze voor de laatste maal uitgereikte Europa Cup stonden voor verschillende deelnemende ploegen, waar onder Nederland, met name in het teken van de strijd om de Wereldbeker in Tokio. Aan de hand van de in Utrecht geleverde prestatie stelt de internationale zwemfede- ratie LEN een Europese selectie samen die volgende maand naar de Japanse hoofd stad mag afreizen om het aldaar op te ne- Bij de dames zijn Monique Bosga en Enith Brigitha reeds zo goed als zeker van uitzen ding. Brigitha, die voor de laatste maal in in ternationaal opzicht in eigen land zwom, zal dan vermoedelijk uitkomen op de 100 meter vlinderslag. De Amsterdamse kwam op dit onderdeel zaterdag weliswaar net niet toe aan een Nederlands record (1.02,03) maar realiseerde niettemin met 1.02,24 een zeer knappe tijd die goed was voor een tweede plaats achter Andrea Pollack in 1.01,53. De wereldrecordhoudster zal overigens in Tokio schitteren door afwezigheid omdat de Oost duitse leiders deze wedstrijden niet vinden passen in de voorbereiding op de Olym pische Spelen. Wellicht maakt ook Maritzka van der Linden een kans om mee te kunnen. De Rotterdam se zwom zaterdag op de 100 meter school slag een Nederlands record in 1.13,20 en weet dat de ditmaal snellere Margaret Kelly uit Engeland in Japan niet aan de start zal komen. Gisteren kwam Van der Linden op de dubbele afstand niet verder dan een zes de plaats in de voor haar doen nog altijd knappe tijd van 2.41,82. De Russische we reldrecordhoudster Lina Kachuschite won met zeer ruim verschil zodat met name hier een belangrijke slag werd uitgedeeld met betrekking tot het landenklassement. Wat de heren betreft, zal de Nederlandse inbreng moeten worden beperkt tot hoog uit één persoon: Fred Eefting. En juist hij kwam in Utrecht tot ietwat teleurstellende resultaten. Zijn tijd van 2.05,86 op de 200 meter rugslag zal niettemin waarschijnlijk toch voldoende blijken te zijn. „Hij zal vol gend jaar echt anders te werk moeten gaan", aldus de inmiddels weer met hem in staat van vrede levende Marian Oud- kerk. „Zoals het nu gegaan is, kan het straks niet meer. Fred heeft veel te weinig trainingsarbeid verricht. Dat heeft hem nu wel opgebroken. Hopelijk dat deze wed strijden voor hem een lesje zijn geweest". Berjan Cornelisse zorgde voor het vierde Nederlandse record door op de 200 meter schoolslag na 2.26,87 aan te tikken. Daar mee haalde de tengere Amsterdammer ruim twee seconden af van de oude tijd van Ro nald Hond. Toch blijft het qua buitenlandse prestaties een weinig opzienbarende verrich ting. „Er zit echter progressie in", aldus bondscoach Bert Sitters. „Berjan heeft het in zich een topper te worden. Zijn techniek wordt steeds beter en met de jaren komt er ook wel wat meer kracht bij". Op de 800 meter vrije slag tenslotte nog een nieuw Ne derlands adspirantenrecord voor Reggie de Jong. Ze kwam uit op een bijzonder knappe 8.53,29. Daarmee aantonend dat er toch nog enig jeugdig talent in Nederland schuilt. In deze wedstrijden werd er echter nog voor namelijk gebruik gemaakt van de routiniers: en dat blijkt, althans bij de dames, nog juist voldoende om aan de Europese subtop mee te kunnen blijven doen. DICK KIERS LONDEN Sergei Fesen ko heeft gisteren het Eu ropees record op de 200 meter vlinderslag verbe terd. De Rus tikte aan in 1.59,34.. Het oude record was van de Oostduitser Roger Pyttel met 1.59,63. Op de eerste dag van de wedstrijden om de Euro pa Cup zwemmen voor heren in de A-poule te Londen had Roger Pyttel zelf een nieuw record ge vestigd. Op de 100 meter vlinderslag kwam hij tot 54,61. Het oude record stond ook al op zijn naam met 54,75. Eindstand heren A-poule: 1. Rusland 150 punten; 2. West Duitsland 111,5; 3. Oost Duitsland 99; 4. Hon garije 78,5; 5. Groot Brit tannië 74; 6. Frankrijk 70; 7. Italië 57; 8. Zweden 26. L'fc.- Dolle vreugde bij Olga Commandeur, nadat de Velser atlete het lationmale record op de 400 meter .horden. UTTGART Harald Schmid was zaterdag de grote uitblin- op de tweede dag van de Westduitse atletiekkampioen- lappen in Stuttgart. Schmid, de drievoudige winnaar van de dstrijden om de Europese beker vorige week in Turijn, won 400 meter vlak in 44.92. Dat was de beste wereldseizoen- Itatie. 'zaterdag was de Amerikaan Tony Darden met 45.02 de beste de wereld dit jaar. De 44.92 van Schmid was de tweede snel- 1 tijd, die ooit in Europa werd gelopen. Schmids landgenoot fl Honz is namelijk nog steeds in het bezit van het Europese ord met 44.70. vallendste gebeurtenis op de laatste dag van do Duitse kamp ioenschappen was de nederlaag van Dietmar Mögenburg bij het hoogspringen. De 18-jarige hoogspringer, vorige week winnaar in Turijn met 2.32 meter, kwam in Stuttgart niet hoger dan 2.24 meter. Winnaar werd Gert Nagel met 2.30 meter. Ook André Schneider eindigde met 2.27 meter nog voor Mögenburg. Bij internationale wedstrijden in het Italiaanse Formia heeft Pie- tro Mennea de 200 meter gelopen in 20.22 seconden, de beste tijd van dit seizoen in Europa. De Joegoslavische verspringer Nanad Stekic was uitblinker tij dens de Balkanspelen in Athene. Hij kwam tot 8.27 meter. Daar mee bleef hij slechts negen centimeter achter bij de beste we- reldseizoenprestatie van de Braziliaan Carlos de Oliveira. In Karl Marxstadt vestigde de Oostduitse Marion Hübner een Europees record voor junioren op de 800 meter met een tijd van 1.59.7 NIJMEGEN Een week geleden bij in ternationale wedstrijden in het Westduit se Recklinghausen baarde Harry Schut ting opzien door de 400 meter te winnen in 45.1 seconden, op dat moment de beste Europese seizoenprestaiie. De 23- jarige Brabantse student benutte het af gelopen weekeinde tijdens de nationale atletiekkampioenschappen in Nijmegen zijn uitstekende vorm door dubbel kam pioen te worden op de 400 meter horden en op de 400 meter. Harry Schulting weet precies wanneer hij moet toeslaan. Hij deed dat zaterdagmiddag toen de weersomstandigheden vrijwel ideaal wa ren door zijn nationale record op de 400 meter horden in de series te verbete ren tot 48,73 seconden. Schulting was daarmee 0.71 seconde sneller dan op 30 juni toen hij in Genève in de halve finales van de strijd om de Europese beker 49.44 seconden liep. „In Nederland weet je het nooit met het weer. Daarom dacht ik, nu moet het gebeuren". Vrijwel niemand heeft Schulting zijn pres tatie zien leveren. Een handjevol liefheb bers, dat ook de series wilde zien, was er getuige van hoe de Brabander in een vlek keloos ritme over de horden scheerde, waarbij hij tot en met de zesde horde de ideale kadans van dertien passen kon aanhouden. Met zijn tijd van 48.73 secon den staat Schulting op de wereldseizoen- ranglijst zevende en het is niet onaanne melijk dat hij komende woensdag, wan neer hij bij internationale wedstrijden in Zürich o.a. wereldrecordhouder Edwin Mo ses ontmoet, deze tijd nog aanscherpt. Overigens bleef Schulting gistermiddag toen de baan door de motregen glad was geworden en hij bovendien de ongunstige buitenbaan had geloot met 49.09 ook nog onder zijn oude record. „Ik wilde in de fi nale geen risico's nemen. Pas op het rech te stuk durfde ik echt voluit te gaan maar in de bochten was het erg gevaarlijk. Ik voelde mijn spikes op het natte kunststof gewoon wegglijden. Op dit nummer loop je erg veel kans blessures te krijgen. De mo gelijkheid op verbetering van mijn record komt toch nog wel en is het dit jaar niet dan volgend jaar in Moskou". Handjevol Moskou is slechts voor een handjevol Nederlandse atleten weggelegd. Tot de nationale titelstrijd van Nijmegen had den alleen vijfkampster Sylvia Barlag en Schulting aan de limieten van het N.O.C. voldaan. Zij hebben nu gezelschap ge kregen van Ruud Wielart. De Haarlemmer, die vorig jaar bij de Euro pese titelstrijd in Praag de kwalificatie hoogte van 2.15 meter door een blessure niet haalde en daarna voortdurend gesuk keld heeft, gelooft weer in zichzelf. Wielart, die een maand geleden weer voluit kon gaan springen en alweer 2.23 meter sprong, sprong in Nijmegen 2.26 meter en voldeed daarmee aan het Olympisch mini mum. Hij probeerde nog wel de 2.30 me ter, drie centimeter boven zijn nationale record, maar haalde die hoogte niet. Wie lart treurde er niet om. „Die 2.26 meter EVGItëGIlS was belangrijk voor mij. Ik heb mijn tech niek de afgelopen maanden wat gewijzigd en dat levert nu zijn rendement op. Ik ge loof er weer in". dammer werd gistermiddag bij het ver springen ernstig gehinderd door de regen en kwam naast een veelbelovende sprong van 7.31 meter niet meer verder. Record Naast het record van Harry Schulting, die de 400 meter vlak won in 47,71 se conden 0,6 seconde boven zijn elek tronisch beste prestatie leverde „Nij megen" nog een nationaal record van Olga Commandeur op de 400 meter hor den (58,23) en twee beste Nederlandse jeugdprestaties op. In de finale van de 400 meter horden da mes bracht juniore Esther Schouten haar jeugdrecord van 62,75 terug tot 61.52 se conden en bleef het Zeeuwse talent Mar jan Olyslager op de 100 meter met 11.82 0,03 seconde binnen de limiet, die voor een elektronisch opgenomen jeugdrecord is gesteld. Olga Commandeurs titel en nationale re cord op de 400 meter zijn de vruchten van een variatie in trainingsarbeid. De Velsen- se, die zich dit seizoen helemaal op de vijf kamp heeft geworpen, heeft in haar voor bereiding op de finale van de strijd om de Europese beker vijfkamp voor landente ams die op 1 september in Dresden wordt gehouden, op advies van trainer Piet van Gerven wat aan het langste hordennum mer voor dames gedaan. „Het is een trai ningsprincipe, dat in Oost-Duitsland veel wordt toegepast. De combinatie 400 hor den en 800 meter is een uitstekende bij de dames maar dat het hier zo zou uitpakken, had ik alleen durven hopen", aldus een glunderende Van Gerven. Niet enige Harry Schulting was niet de enige dub- belkampioen in Nijmegen. Klaas Lok wil de bij deze titelstrijd een echte kracht toer uithalen. De Utrechtse wiskundele raar, die vrijdag de titel op de 10.000 me ter in de schoot geworpen kreeg door het geblesseerd uitvallen van Gerard Te- broke, won gistermiddag de vijf kilome ter en trad twee uur later aan voor de eindstrijd van de 1500 meter. Lok deed op dat laatste nummer hij was aan zijn 23e wedstrijdkilometer in drie dagen bezig het werk voor clubgenoot Joost Borm, die hij lanceerde voor de laat ste 300 meter. Borm beloonde het trek- kerswerk met het behalen van de titel, hoewel hij in de laatste meters toch nog moest oppassen voor Henk Lindner. De Zeeuw versloeg in zijn eindsprint wel de kampioen van het vorige jaar, Kor Louws. Roy Sedoc behaalde zijn gebruikelijk dub bel op ver- en hinkstapsprong. De Amster- Bij de dames waren er eveneens drie, die twee kampioenschappen op hun naam brachten. Tineke Kluft prolongeerde titels op de 1500 en 3000 meter. De Roo- sendaalse deed dat op superieure wijze zonder overigens tot aansprekende pres taties te korden. Els Vader bevestigde haar positie als sterkste Nederlandse sprintster. De Zeeuwse, die het atletiek-seizoen 1978 door een langdurige blessure verloren zag gaan^ won beide sprintafstanden in res pectievelijk 11.56 en 23.71. De tijd op de 100 meter was 0,03 seconde beter dan zij dit seizoen gelopen heeft. Op de dubbele afstand bleef zij er slechts 0,04 seconde van verwijderd. De eisen van het NOC (11.30 en 23.00) zullen voor de Zeeuwse waarschijnlijk onhaalbaar zijn tenzij zij zich volgend seizoen nog spectaculair verbe tert. Sylvia Barlag, die door haar vijfkamp zeker is van Moskou, veroverde ook tweemaal goud. De Amsterdamse beperkte zich in Nijmegen tot hoog- en verspringen en de 400 meter horden. Zij pakte de titel op beide springnummers met respectievelijk 1.81 meter en 6,11 meter en liet de finale van de 400 meter schieten. Omdat Sylvia Barlag de 100 meter horden niet op haar programma had staan, was deze titel voor Tineke Hidding. De atlete uit Deventer gaat zich steeds beter ontwikkelen. In de series van de 100 meter horden zorgde zij met 13.84 voor de beste nationale sei zoenprestatie, maar kon die tijd in de eindstrijd in de regen niet benaderen. Ti neke Hidding veroverde verder nog brons op de 200 meter (24.16) en bij het ver springen (6.00 meter). De ruim 8000 toeschouwers die over drie dagen naar het sportcentrum Brakken- stein kwamen, hebben over het algemeen genomen kwalitatief betere wedstrijden gezien dan vorig jaar bij de titelstrijd in Groningen, hoewel de doorbraak van nieuw talent zeer beperkt was. Bij de he ren waren er twee uitzonderingen. De a-ju nioren Bert Knollema en Marcel Klaren- beek werden voor de eerste maal kam pioen bij de heren. Knollema zegevierde op de 110 meter horden en Klarenbeek was de sterkste op de 200 meter, waar na tionaal recordhouder Henk Brouwer door een dijbeenblessure, opgelopen in de hal ve finales verstek moest laten gaan. De zwakte van de werpnummers bij de heren werd wel erg schrijnend gedemonstreerd door het twaalfde kampioenschap discus werpen van de inmiddels 35-jarige Harry Zitsen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11