SDuitse justitie laks met vervolging Nazi-beul Kruisinga geeft het nog niet op Iran zegt wapencontract met VS op Brits kabinet akkoord met Rhodesië-plan Knelpunten in volksverzekering Milieu-ramp Golf van Mexico lijkt mee te vallen - ilNNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 TEHERAN (AP) De Iraanse vice-pre mier Sadegh Tabata- bai heeft gisteren onthuld dat een wa pencontract met de Verenigde Staten ten bedrage van 9 miljard dollar is op gezegd. Het contract voorzag in de .leve ring aan Iran van supersonische ge vechtsvliegtuigen, torpedojagers en een vliegend radarsys teem. Tabatabai verklaarde in een vraaggesprek dat ook de onder houdscontracten met de vliegtuigfabrieken D ïg, Grummann Bell Helicopter zijn geannuleerd, maar dat de overeen komsten voor de le vering van reserveon derdelen voor de Amerikaanse uitrus ting van de Iraanse strijdkrachten van kracht blijven. In de Iraanse hoofd stad Teheran is be kend gemaakt dat de INSTALLATIE CONSTITUTIONELE RAAD UITGESTELD installatie van de raad die de nieuwe grond wet van Iran moet goedkeuren tot 20 au gustus is uitgesteld. Dit als gevolg van complicaties bij het tellen van de stem men die bij de op 3 augustus gehouden verkiezing van de constitutionele raad zijn uitgebracht. Vol gens de oppositie in het land zijn de ver kiezingen krachtig gemanipuleerd ten gunste van de geeste lijkheid. Het regiem van aya tollah Khomeini heeft verder bekend ge maakt dat van het Duitse Siemens-con cern schadevergoe ding zal worden geëist wegens het op zeggen door de onder neming van het con tract voor de bouw van twee kerncentra les aan de Perzische Golf. ONDANKS „VERBOD" TOT TERUGKEER Dr. Roelof Kruisinga (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel dr. Roelof Kruisinga (CDA) zijn beslissing om niet terug te keren in de Twee de Kamer heeft genomen onder zeer zware druk van zijn partij, zegt hij hieraan geen nare smaak te hebben overgehouden.. Hij wijst erop dat men in de politiek moet kunnen leven met de realiteit. „En die is ook dat je niet moet verwach ten dat de partij jouw standpunt al tijd met instemming zal begroe ten". Daarbij doelt Kruisinga, die voor een kamerzetel in aanmerking kwam door het vertrek naar het Europese parlement van de CDA-er Tolman, op zijn standpunt ten aanzien van de kernbewapening (met name de neu tronenbom). Dit standpunt had tot ge volg dat hij in maart vorig jaar moest aftreden als minister van defensie. Hij wenste niet mee te werken aan een beleid dat het gebruik van de neutro nenbom niet volledig uitsloot. In de bijna anderhalf jaar die sinds zijn af treden zijn verstreken, is de oud- CHU-leider niet van mening veran derd. „Geen millimeter". Kruisinga zal. zo zegt hij, deze over tuiging blijven uitdragen en hij ver wacht dat zijn partij hem uiteindelijk toch in het gelijk zal stellen. Hij wees erop dat hij met het CHU- bestuur is overeengekomen beschik baar te blijven voor de Nederlandse christen-democratische politiek. „Meer kan ik daar nu niet van zeg gen". Hetzelfde commentaar gaf hij op het gerucht dat hij in de markt zou zijn voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer. Kruisinga ontkent dat hij zich in een waas van geheimzinnigheid heeft ge huld om de top van het CDA dwars te zitten. In de Tweede Kamerfractie van de christen-democraten vond men het „misselijk" dat hij overwoog terug te keren nadat de regering, mét name premier Van Agt, hem met veel moeite een hoge functie had bezorgd in de Wereldgezondheidsorganisatie. Kruisinga zegt te hebben gehandeld op verzoek van de "basis". Hij zou sta pels brieven en vele telefoontjes heb ben gekregen van CDA-ers die hem graag weer terug zagen keren op het Binnenhof. Neo-Nazi's nemen wraak met brandstichting WEST-BERLIJN DP A Rechtse extremisten hebben gisteren een gebouw in West- Berlijn in brand gestoken, waarin een restaurant met een Joodse eigenaar is geves tigd. Er zijn geen slachtoffers. De politie meent dat het mogelijk gaat om een wraakactie voor de veroordeling van tien Neo- Nazi's in Berlijn. Op het huis was met zwarte verf een Da vidster gesmeerd, en de tekst „Jude Raus". De Westberlijnse politie heeft in de eerste helft van 1979 een toename van neonazistische en antisemitische acties geconsta teerd. Voorstel werkgroep: Tunnel moet spoorbrug Rotterdam vervangen ROTTERDAM (ANP) Er moet een spoortunnel onder de Nieuwe Maas in de Ko ningshaven in Rotterdam ko men, ter vervanging van de bestaande spoorbruggen. Dat is de conclusie van een uit ambtenaren van de Spoorwe gen en de gemeente Rotter dam bestaande werkgroep. In het rapport „spoortunnel Rot terdam" kiest de werkgroep voor de aanleg van een vier- sporige tunnel, die op basis van het huidige prijspeil 480 miljoen gulden zal gaan kos ten. Zowel de rijksoverheid als de gemeenteraad van Rotter dam moeten zich nog over het plan uitspreken. Protest-actie Luycks tegen reorganisatie UTRECHT (ANP) Het personeel van Luycks Pro ducten b.v. in Diemen heeft gisteren besloten om tot ac tie over te gaan tegen de re organisatie-plannen van Nu- tricia. De actie houdt in dat er geen private-label artikelen" meer de deur uit zullen gaan naar Spar, Albert Heijn, Centra en Co-Op. Met private-label arti kelen worden blikken en pot ten aangeduid die de eigen naam van deze grootwinkel bedrijven op het etiket dragen. De' Centrale ondernemings raad van Nutricia heeft giste ren andermaal een negatief advies over de reorganisatie uitgebracht. De plannen van de concern-leiding houden on dermeer in dat de sauzenpro- ductie van Luycks wordt over geplaatst naar Remia in Den Dolder. Nutricia wil Remia weer terugverkopen aan de oorspronkelijke eigenaars. Zoals gemeld zijn er bij de structuurverandering 511 ar beidsplaatsen in het geding. Een deel van de betrokken werknemers zou een baan el ders in het bedrijf kunnen krijgen. JTRECHT De Duitse justitie aat bijzonder laks te werk in het ndcrzoek naar de rol van de voor- ialige SS-officier Arnold Strippel het bunkerdrama van Vught. Drie iiaanden na het deponeren van een lacht tegen de nu 69-jarige Strippel rij de rechtbank van Frankfurt is de nige overlevende getuige van het unkerdrama, de 69-jarige mevrouw ferstegen uit Arnhem, nog steeds liet door de justitiële autoriteiten elioord. Voor het Duitse strafrecht de verklaring van een ooggetuige loodzakelijk om een strafvervol- ;ing tegen de oud SS-er in te kunnen tellen. Pas na perspublicaties in luitsland kwam er drie weken gele ien langzaam een vooronderzoek laar Strippels misdaden in Vught gang. het bunkerdrama werden in januari 1944 bij wijze van straf 74 vrouwen in een cel van krap negen vierkante me ter geperst en opgesloten, wat aan tien van hen het leven heeft gekost. Me vrouw Verstegen heeft Strippel actief zien meehelpen de 74 Nederlandse vrouwen, onder wie haar zelf, in de bunker te persen. Zij diende een aan klacht in tegen de ex-SS-er na het le zen van artikelen in het Duitse week blad „Der Stern" over de oorlogsmisda den van de voormalige Vught-Sehutz- haftlagerführer Arnold Strippel. In verschillende andere Duitse concentra tiekampen liet deze SS-er een spoor van bloed achter. Voor de moord op 21 joden in Buchen- wald werd Strippel in 1949 al tot 21 keer levenslang veroordeeld. Twintig jaar later werd deze straf echter her zien in zes jaar en kreeg hij voor de 14 jaar die hij „te veel" gezeten had 130.000 gulden schadevergoeding. Voor de kindermoord en het Bunkerdrama Vught is Strippel, die thans vrij in Frankfurt woont, niet gestraft. De Duitse advokate Barbara Hüsing die zich beijvert om Strippel hiervoor als nog veroordeeld te krijgen, is niet erg optimistisch over de kansen op een nieuw proces. Op dit moment is er geen enkele getuige van dit drama meer in leven die de voor de Duitse wet vereis te verklaring kan afleggen. De Arn hemse mevrouw Verstegen is de enige overlevende van het drama Vught die bereid is zo'n belastende verklaring af te leggen. Ze is echter niet in staat daarvoor naar Duitsland te gaan. In dat geval kan zij ook door een Duitse rech ter in Nederland worden gehoord. Een verzoek daarvoor moet langs diploma tieke weg bij de Nederlandse autoritei ten worden ingediend. Bij „gewone" misdaden is dit een kwestie van hoog uit een paar dagen, maar in de zaak Strippel is nu, drie maanden na de aan klacht, een dergelijk verzoek nog steeds niet gedaan. De Duitse advokate van mevrouw Ver stegen legde gisteren na een bezoek aan haar cliënt de nadruk op de noodzaak van een snel verhoor, omdat de zondheidstoestand van mevrouw Ver stegen veel te wensen over laat. Zonder haar mondelinge getuigenis tegenover een Duitse rechter is haar ooggetuigen- relaas waardeloos en blijft de Nazibeul Strippel een vrij man. Volgens me vrouw Hüsing vertragen de Duitse au toriteiten bewust of onbewust het on derzoek in de zaak-Strippel. Ze wees er in dit verband op dat al 11 jaar geleden een voor de SS-er zeer belastend dos sier over zijn daden in Vught aan de Duitse justitie werd gestuurd. Daar is nooit wat mee gedaan en het dossier blijkt nu spoorloos te zijn. ARJEN BROEKHUIZEN IEDERE Nederlander heeft recht op kinderbijslag. De be staande regelingen moeten daarom worden omgezet in een volksverzekering. Dat is de strekking van een wetsvoorstel dat de staatsscretarissen Nooteboom en De Graaf deze week bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Het voorstel vormt het eindresultaat van de derde en vóórlaatste fase in de door minister Albeda van sociale zaken nagestreefde herziening van het uiterst gecompliceerde stelsel van regelingen op dit vlak. Het afschaffen van de kinderaftrek in de loon- en in komstenbelasting maakt deel uit van datzelfde streven naar vereenvoudiging. De keuze voor een volksverzekering betekent dat het kabi net het recht op kinderbijslag eigenlijk precies zo wil gaan waarderén als bijvoorbeeld het recht op een uitkering in ge val van werkloosheid of arbeidsongeschiktheid. Iedereen gaat straks premie betalen, maar daar staat tegenover dat daarmee ook een pot ontstaat, waaruit de overheid iedereen die kinderen heeft een gelijk bedrag per kind kan uitkeren. Dat alles los van de vraag hoe groot een gezin is en ook los van de aard van het werk dat iemand verricht. Zelfstandigen komen door de nieuwe regeling op één lijn te staan met men sen in loondienst. In de laatste afrondende fase van deze her ziening komen wél nog vragen aan de orde over een moge lijk aan te brengen verband tussen de hoogte van de kinder bijslag en de leeftijd en de omstandigheden van het kind waarvoor de bijslag wordt ontvangen (schoolgaand of stude rend en buitenhuis wonend etc.) Nu het grootste deel van de aangekondigde wijzigingen be kend is, kan worden vastgesteld dat de regering er heel aar dig in slaagt om de al lang noodzakelijke vereenvoudiging van de wetgeving op dit gebied te bereiken. Maar zoals dat ook bij de bestaande regelingen het geval is, kleven er ook aan de nieuwe voorstellen nadelen. VOOR de kleine zelfstandige die geen kinderen heeft bij voorbeeld, betekent deze volksverzekering zonder meer een lastenverzwaring, waar geen enkel voordeel tegenover staat. De overgangsregelingen, die de regering voor deze groep heeft aangekondigd, zijn van beperkte duur en er komt dus hoe dan ook in de toekomst een moment dat de inkomenspo sitie van deze middenstanders verslechtert. Een werknemer met een modaal inkomen gaat er straks niet op voor- maar ook niet op achteruit. De werkgever betaalt immers de pre mie. Een zelfstandige met hetzelfde inkomen moet die pre mie zelf opbrengen. Kortom het soort inkomen dat iemand heeft, en dus niet de hoogte van het inkomen, is bepalend voor de mate waarin van de nieuwe kinderbijslag geprofi teerd kan worden. Dat verschil moet bij de huidige stand van zaken als het belangrijkste knelpunt in de herziening gelden. Een knelpunt waar de Tweede Kamer straks bij de behande ling van de voorstellen niet zomaar overheen kan stappen. Vliegtuig voor „Hoppy" Op het strand van Zandvoort is gisteren een zeehondje aange troffen dat er zó beroerd aan toe was dat het onmiddellijk naar de zeehondencrèche in Pieterburen moest worden overgebracht. Voor het vervoer werd derhalve een vliegtuig ingeschakeld. Twee stewardessen werpen nog een blik op het „Hoppy" gedoopte dier voordat het deksel van zijn reiskist dichtgaat. ,ONDEN Het Britse ka- linet is gisteren tijdens een lijzondere zitting akkoord egaan met de plannen van iremier Margaret Thatcher foor een regeling van het 14 aar oude conflict in Rhode- ifolgende week zullen alle be rokken partijen worden uit- [enodigd voor een constitutio- iele conferentie, die half sep- lember onder voorzitterschap fan de Britse minister van luitenlandse zaken Lord Car- ington in Londen moet wor- ien gehouden. ((oor het begin van de confe ctie zal aan de deelnemers een ontwerp-grondwet voor Rhodesië worden voorgelegd. In Londen is niet bekendge maakt welke leiders zullen worden uitgenodigd, maar wel is meegedeeld dat geen verte genwoordigers van andere Ge menebest-landen aan de on derhandelingen zullen deelne men. Over het nieuwe Britse Rhodesiëplan is afgelopen weekend overeenstemming bereikt op de topconferentie van het Gemenebest in Lusa ka, Zambia. De Britse gezant voor Rhode sië, Derek Day, zal binnenkort naar Salisbury reizen om de Britse voorstellen uiteen te ze- ten aan de Rhodesische pre mier Abel Muzorewa. De Brit se regering heeft duidelijk ge maakt dat het Muzorewa vrijs taat de blanke ex-premier Jan Smith nu minster zonder portefeuille in Muzorewa's re gering in zijn delegatie op te nemen. Uitnodigingen zullen zeker ook gezonden worden aan de leiders van het Patriottisch Front, Joshua Nkomo en Ro bert Mugabe. Volgens president Julius Nye- rere van Tanzania staat het patriottisch Front niet afwij zend tegenover de Britse plan- Defensie aangesproken voor subsidie geluidsisolatie 0LDENZAAL (ANP) Bij tweeduizend woningen in de wijk „Zuid Berghuizen" in Oldenzaal moet extra geluidsiso latie worden aangebracht. Het gemeentebestuur vindt dit noodzakelijk gezien de geluidshinder die het militaire vliegveld Twente voor deze wijk oplevert. 1293 kosten van dit project bedragen 38 miljoen gulden. De ge meente vindt dat het ministerie van defensie dit moet betalen en heeft een subsidieaanvraag ingediend voor het gehele bedrag. Volgens een woordvoerder van de luchtmachtvoorlichting sdienst is zo'n subsidie nu niet mogelijk. „Nog afgezien van de financiële aspecten schept zo'n subsidie een precedent. Ook an dere gemeenten die menen last te hebben van vliegvelden zul- 19,5 len dan bij ons aankloppen, terwijl wij nog officieel moeten vast- m stellen wanneer defensie wel en wanneer niet bijdraagt in extra Hpeluidsisolatie en andere maatregelen", aldus de voorlichter van e luchtmacht. Geen uitstel levering korvetten aan Indonesië DEN HAAG (ANP) De regering is niet van plan de leve ring van twee korvetten aan Indonesië uit te stellen. Minis ter Van Aardenne van economische zaken deelde gisteren in antwoord op Kamervragen mee dat zich geen omstandighe den hebben voorgedaan op grond waarvan de regering de in 1975 verleende exportvergunning intrekt. Kamerleden van PSP, PvdA, PPR en CPN hebben de regering gevraagd de exportvergunning voorlopig in te trekken omdat de rechtmatigheid van de vergunning inmiddels via een geding te gen de staat wordt aangevochten. Het gaat om in totaal drie kor vetten voor de Indonesische marine. Het eerste schip is al op 16 juli aan Indonesië overgedragen. De olieklonters die op het Padre-eiland aanspoelen weerhouden dit tweetal er niet van lekker te modderen. Op de achtergrond is een schoonmaakploeg bezig het strand zoveel mogelijk van de olie-smurrie te zuiveren. TEXAS De Amerikaanse overheid ver wacht geen ernstige gevolgen voor het mi lieu van de spuitende oliebron in de Golf van Mexico. Er drijven momenteel twee gro te olievelden noordwaarts langs de kusten van Mexico en Texas. Hiervan spoelen hier en daar olieballen aan, maar die kunnen ge makkelijk worden opgeruimd. Bij een eerste onderzoek kregen de betrokken autoriteiten de indruk dat de schade aan de vis stand minimaal zal zijn. Tot nu toe werd er van uitgegaan dat het ongeluk met de Mexicaanse oliebron Ixtoc I, die zich voltrok op 3 juni jongstleden de „grootste milieuramp uit de ge schiedenis" zou worden. Deze kwalificatie blijft in die zin van toepassing dat de hoeveelheid olie die de zee in is gestroomd ongekend groot is. Inmiddels is er bijna een half miljard liter vrijgekomen. Dat is ruim twee keer zoveel als er in 1978 uit de Tanker Amoco Cadiz stroomde voor de kust van Bretagne. En het einde is nog lang niet in zicht. Alle pogingen om de spuitent de bron te sluiten hebben tot nu toe gefaald. De geruststellende mededelingen van de Ameri kaanse overheid ten spijt blijven de bewoners van vooral het voor de kust van Texas gelegen South Padre-eiland dan ook erg ongerust. South Padre —bijna 200 kilometer lang en op de meeste plaatsen maar een paar kilometer breedwordt door de olievlek nog het meest bedreigd. Hier meent men dat als de wind van richting verandert de zeestromingen de olie toch het strand zal opstuwen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7