Iw Lange vinge alcohol bedreigen de echte watersport LANGS |H WATERWEGEN Beertje kwijnt langzaam weg hond zoekt huis Kip in broodje 'Hanepoei' LEIDSE COURANT ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1979 PAGINA 5 PA(^— EEN SNELLE HAP ttcj sam vorf :ins Ons kikkerland is een beetje beu van de broodjes kroket, broodjes frikandel en meer van dat soort 'gewone' broodjes. Steeds meer komen de speciale broodjes in trek. Zo kan men tegenwoordig een broodje 'slappe was', een broodje 'plezierinhetleven' en broodjes 'heen en weer' krijgen. Altijd zijn het vondsten van de horecant zelf en in geen kookboek zijn ze te vinden. Het is goede reclame voor de snackbar of het restaurant als je een gerecht kunt leveren, van eigen vondst, dat in de smaak valt. De mensen komen er voor terug en dus is het goede klantenbinding. Een dergelijk gerecht is het broodje 'Hanepoei' van ,hoe kan het anders, café restaurant 'De Hanepoei' aan de Huigsloterdijk 257 in Abbenes. Dit aan het water gelegen restaurantje is met boerenbont ingericht en straalt een fijne intimiteit uit. Het ligt wat uit de bebouwde kom en veel volk zie je niet in de omgeving. Het is voor te stellen dat het voor de plaatselijke bevolking hier gezellig 'doorzakken' is. Voor de bezoeker per boot is een behoorlijke steiger aangelegd. De vaarredactie wilde toch wel graag weten wat het broodje Hanepoei inhield en ontfutselde het geheim van de kok. Het zijn hoofzakelijk kippelevers gebakken met paprika, champignons, kruiden, peper en zout. Dit geheel vult op overdadige wijze twee geroosterde boterhammen. Het gerecht wordt gegarneerd door reepjes groenten, sla, tomaten en ananas. Een heerlijke snelle hap voor maar 6.75 gulden. Vermeldingswaardig is het dat bij de Hanepoei de hoogste prijzen van snelle happen rond de zeven gulden liggen. Niet zo zeer een snelle hap maar toch vermeldenswaard in deze rubriek is het feit dat er aan de bar haakjes zijn gemaakt bij iedere barkruk. Deze haakjes zijn vooral voor dames met een handtas erg handig. Meestal moet de tas op de vloer worden gezet. Hoe vaak gebeurt het dan niet, dat dames acrobatische toeren moeten uithalen om vanaf de barkruk iets uit de tas te halen. Een zeven (de vaarredactie gaat wat strenger rekenen anders bestaat de kans dat een oud bakkie koffie nog een zes krijgt) voor dit gerecht dat zeer goed te eten is met een acht plus voor de originaliteit. Watersport en drank: het lijken niet te scheiden genoegens. Gevaarlijk is het echter op z'n tijd wel.... VER LOEDERING SLUIPT LANGZAAM BINNEN De watersport is niet meer als vroeger. De pure liefhebber van het water is in het nauw gebracht door de welvarende recreant, die zijn weekendkruisertje als z'n tweede huis beschouwt, niet anders als ware het een caravan. Natuurlijk is het water geen exclusief bezit van een kleine groep waterrotten en heeft eenieder recht op zijn eigen manier van recreëren. Maar het steekt de 'ouderwetse' watersporter wel, dat de nieuwkomers zo slordig omspringen met hun voormalig territorium. Een van die traditionele watersporters weet aan de rand van een gure Kagerplas, diep in het zeilpak gestoken vanachter z'n helmstok het nodige te vertellen: „Die stadsmensen gaan maar naar de bank, sluiten een persoonlijke lening af en schaffen zich een bootje aan, het liefst met een zo zwaar mogelijke motor. Dan gaan ze gelijk varen, alsof ze niet eens eerst zouden moeten leren wat een vaarreglement is, wie er voorrang heeft op het water en hoe je bijvoorbeeld een knoop in een touw moet leggen. Het zal niet de eerste keer zijn, dat een recreant zijn bootje ergens met veël horten en stoten aanlegt om na een paar pintjes terug te komen om te zien, dat zijn boot halverwege de plas dobbert doordat de knopen zijn losgeschoten... Nu staat die ouderwetse watersporter van de Kagerplas niet alleen in zijn mening over de tomeloze groei van de recreatievaart. Opperwachtmeester J. Haasnoot, postcommandant van de rijkspolitie in Warmond en onder meer belast met het toezicht op de Kagerplassen, wellicht het drukst bevaren watersportgebied van ons land, zegt over de verloedering van de watersport: „In de jaren vijftig en zestig kenden we een bepaald type watersporter. Ook Een zomervakantie lang beweegt een deel van de re- T dactie van de Leidse Courant zich langs de waterwe- IflfJl gen in het Hollands Midden, vrijwel dagelijks doet de bemanning van de Onedin kruiser verslag van haar be- levenissen in het vakantievierende plassengebied. De boot is evenals vorig jaar ter beschikking gesteld door het Zoeterwoudse Bootcentrum. De varende redactiele- den zijn te bereiken via de LC.-redactie, tel. 071- 122244, maar uiteraard is eenieder welkom aan boord van het schip. Heeft u een aardige bijdrage voor deze zomerse rubriek, bel dan even of stap aan boord als H u de kruiser ziet passeren. De koffie staat klaar... tegenwoordig is het gros nog steeds sportief en staat de sport met hoofdletters in hun wijze van „recreëren geschreven. Maar er is de laatste jaren een nieuwe groep bijgekomen. Dat zijn de mensen, die zich niet bekommeren om vaarreglementen. Je kan ze makkelijk herkennen; het zijn de mensen die varen met de stootbollen buitenboord. Ze zijn te lui om ze even binnen te halen. Drankgebruik Drankgebruik is al sinds eeuwen nauwverwant aan' de watersport. Het hoort er voor velen een beetje bij. De watersport accepteert het, dat men met een goede slok op nog achter het stuurwiel kruipt om naar de thuishaven te varen. Als ie mand slingerend vaart, zul len de kijkers doorgaans in de lach schieten, vooral uit eraard als bij het verlaten van de aanlegplaats geen schade wordt aangericht. Toch begint het drankge bruik ook binnen de water sport andere vormen aan te nemen. Opperwachtmeester Haasnoot ziet ze op vrijdag middag al aankomen. Het autootje afgeladen met krat ten pils, die 's zondaga vonds steevast leeg weer mee naar huis gaan zodat het statiegeld weer een eer ste aanzet geeft voor de aanschaf van het volgende weekeinde. Tegen overmatig drankge bruik op het water is het voor de politie moeilijk op treden. De man aan het roer moet duidelijk in ken nelijke staat van dronken schap verkeren wil men adequaat kunnen optreden. Maar ook het constateren van die kennelijke staat is moeilijk. Zodra een be schonken roerganger een politieboot ziet naderen, kan hij vrij gemakkelijk het roer overgeven aan een an der als die maar ouder is dan zestien jaar. Of zoie- mand ooit weieens een boot heeft bestuurd is verder on belangrijk. In ons land kent men nog steeds het vaarbe wijs niet, zodat eenieder het roer legaal kan hanteren. Diefstal en in braak Pleziervaartuigen vormen steeds vaker het doelwit van het dievengilde. Nadat de verlaten kantines van clubhuizen al eerder een eenvoudig en lucratief ob ject bleken te zijn, heeft men thans het oog laten vallen op de watersport. Be langstelling voor gemakke lijk verhandelbare buiten boordmotoren is er al jaren, maar met de komst van een nieuwe categorie waterspor ters heeft het dievengilde ook het oog laten vallen op kostbare stereo-installaties, televisietoestellen en andere zogeheten luxe-goederen. Tot voor enkele jaren was er aan boord van de vaar tuigen maar sporadisch een teeveetje te bekennen. Nu is dat heel anders. Verreweg de meeste kajuitjachten hebben dergelijke waarde volle goederen aan boord en beveiliging van een en an der is uitermate moeilijk. Vooral omdat het bootje de rol van tweede huis heeft overgenomen en op doorde weekse dagen compleet ver laten is. De grote verzekeraars in ons land hebben recentelijk dan ook laten weten, dat de premies in de toekomst fors verhoogd zullen gaan wor den wil men de risico's blij ven dragen. Tenzij de eige naren gaan zorgen voor een betere beveiliging. Het is volgens de verzekeraars te zot, dat de kostbaarheden in open boten alleen maar worden beveiligd met een dekzeil, dat kajuitjachten uiterst simpele sloten ken nen en dat de buitenboord motoren met wat simpele handbewegingen zijn te ontkoppelen. Ook opperwachtmeester Haasnoot uit Warmond heeft moeten constateren, dat er sprake is van een duidelijke hausse in de dief stal uit vaartuigen. „Een be tere beveiliging is vaak ge wenst, maar het zal altijd onmogelijk blijven om een boot afdoende te beveiligen, daarvoor zijn de construc ties gewoon te zwak. Al zet je nog zo'n goed slot op de deur van een kajuitjacht. Want desnoods wordt ge woon de deur gesloopt. Je kan immers onmogelijk een eiken of zelfs stalen deur aanbrengen". Toch heeft de Warmondse postcomman dant wat raadgevingen die wellicht kunnen helpen om de boot voor de dief tot een wat onaantrekkelijker ob ject te maken. „Sluit de gor dijnen niet als je de boot verlaat. De inboedel kan dan wel wat verkleuren', maar niemand kan van bui tenaf zien, dat er niemand op de boot verblijft. En berg de waardevolle goederen op in een kast of zo. Op een dusdanige manier, dat nie mand van buitenaf de kost baarheden ziet staan. Honden die in het diere nasiel zitten zijn door gaans geneigd om een potentiële baas die langs de hokken loopt met het nodige enthousiasme te begroeten om zodoende goed voor de dag te ko men. De hond van deze week. Beertje verkoopt zich niet best in dat op zicht. Zodra een op een hond beluste bezoeker het hok van deze kleine grijze dwergpoedel pas seert kruipt Beertje ang stig in een hoek weg, te leurgesteld als hij is in het verschijnsel mens in het algemeen. Beertje is een echte rashond, ook al hebben de eerste eige naren nagelaten zijn staart te couperen, hetgeen gebruikelijk is bij ras-dwergpoedels. Beertje is een reu van ongeveer an derhalf jaar oud en heeft de compacte hoogte van 35 centi meter. Beertje kwam in mei van dit jaar voor het eerst in het asiel terecht. Tot die tijd deelde hij een flat met zijn dwergpoedelzusje Sitha. Die si tuatie had nog lang kunnen voortduren als de vrouw des huizes niet de kuierlatten had getrokken waardoor de wer kende man met het actieve duo alleen bleef. De eigenaar was de hele dag weg en toen speelde zich in de flat weer de gebruikelijke taferelen af die onlosmakelijk zijn verbonden aan het doen en laten van een- e honden. Eenmaal in het asiel gebracht bleek de zwart- gekleurde Sitha de beste mo raal te hebben. Binnen de kortste keren vond zij een goed nieuw tehuis. De toch al ontgoochelde Beertje bleef eenzamer dan ooit achter. Trillend als een riet in de hoek van zijn kooi kon hij geen enkele asielbezoeker be koren. Asiel-beheerder Wil Tiele was dan ook blij toen er een paar weken geleden een gezin met kinderen in het asiel kwam dat wel wat in Beertje zag. Er bestond alleen wat aar zeling omdat het haar van de kleine grijze dwergpoedel nog al in de war zat. Wil Tiele zond Beertje gelijk naar de hondenkapper om hem netjes Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijkmaar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt huis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel. Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. F te laten trimmen. Na het be zoek aan de kapper zag Beertje er weer als een gedistingeerde poedel uit, het geïnteresseerde gezin aarzelde dan ook niet langer en nam hem mee. Helaas was Beertje ook dit keer geen „en hij leefde nog lang en gelukkig" beschoren. Het nogal drukke gezin maak te hem nerveus, Beertje werk te door zijn aanhankelijkheid op de zenuwen van zijn bazin die op hem ging schelden, daardoor werd Beertje nog nerveuzer hetgeen ten koste ging van zijn zindelijkheid, kortom, binnen een week was hij weer terug in het asiel. Daar zit hij nu een beetje in zijn favoriete hoek weg te kwijnen en het wordt daarom toch weer tijd dat zijn vertrou wen in de mensheid weer wat wordt hersteld. Om verdere mislukkingen te voorkomen lijkt het het beste als Beertje bij erg rustige men sen in huis komt, beter toch maar niet in een gezin met jonge kinderen. Aangezien Be ertje een echt huishondje is en geen kilometervreter is de ruimte niet van groot belang. Beertje kan erg goed tegen au torijden en ook andere honden en katten vormen voor hem geen probleem. Met een beetje goede wil en wat aandacht kan Beertje binnen de kortste keren weer uitgroeien tot een gezellig, grijs en levenslustig krullend dwergpoedeltje in plaats van een neurotisch en grauw hoopje in de hoek van een hondenhok. Hertha Het blijft tobben met de her ders in het dierenasiel. Na de ontgoochelde Joey is ook Her tha, de sympathieke herder van vorige week het slachtof fer geworden van de slappe tijd die er bij het herdersvolkje heerst. Het is zelfs zo dat nie mand de moeite heeft geno men om voor Hertha te bellen. Het asiel zou nog wel eens zware tijden kunnen gaan be leven als het herdertype niet snel weer in zwang komt. G9HHB - -j tt'i -'Jt frt v HHBMW 1 i - i Beertje heeft zijn vertrouwen in de mensheid verloren.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5