O 'NV-bonden willen één ao-beleid gaan voeren elderland wil lilnisdienst >or pillen Eerste boot- vluch telingen in Nederland aangekomen Honingoogst gedoemd te mislukken Gedragsregels voor RIOD na publicatie over Aantjes Zuidmolukkers bezorgd over verdwenen dok USTUS "NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 PAGINA9 onze sociaal-economische redactie) TERDAM De Federatie- van de FNV heeft gisteren jogingen om aan het einde dit jaar alle bonden één te laten trekken bij de •onderhandelingen voort- Na afloop van de verga lg verklaarde vice-voorzit- yim Spit op grond van de ekingen tot dusver er alle ouwen in te hebben dat de |en tot een gecoördineerd zullen komen. „Men t aan zo'n beleid vanuit de wetenschap dat eenheid macht betekent". Het gebrek aan eenheid in optreden bij de vorige onderhandelingen had tot ge volg, dat de afzonderlijke bonden vele van hun oorspronkelijke eisen, met name op het gebied van arbeidstijdver korting, hebben moeten inslikken. Toen was er aanvankelijk ook wel be reidheid tot het voeren van een geza menlijk beleid, maar de feiten gingen een andere richting uit. Weliswaar ver klaarde Spit maandag dat er thans geen grote verschillen zijn gebleken tussen de bonden, maar hij moest toegeven dat er nog niet gesproken is over de inhoud van het beleid. Dat was ook nog niet mogelijk, omdat sommige bonden hun leden eerst willen raadplegen over de te stellen eisen, terwijl men uiteraard ook de inhoud van de Miljoenennota niet kent en men dus ook nog niet weet welke eventuele tegenacties daartegen moeten worden ondernomen. De procedure zal nu zijn, dat op een FNV-congres op 3 oktober de eerste op vattingen van de bonden zullen wor den geventileerd; op 8 oktober stelt de FNV een ontwerp-nota over het te voe ren arbeidsvoorwaardenbeleid op, op 12 november geven de bonden hun reac ties daarop, zodat de FNV die dag de definitieve nota zal kunnen publiceren. Spit liet uitkomen dat in die nota de kwestie van de automatische volledige prijscompensatie een belangrijke plaats zal innemen. Hij wilde die compensatie of een deel daarvan via opschoning niet prijsgeven, evenmin als in 1979, toen voor de handhaving van de koop kracht een hard gevecht moest worden geleverd. Een ander zwaartepunt zal zijn de uitbreiding van de werkgele genheid, waarbij vooral zal worden ge dacht aan het in internationaal ver band genomen besluit om de arbeidstijd in vier jaar met tien procent te bekor ten. Spit sloot niet uit - al had hij hierover geen hoge verwachtingen - dat vakbe weging en werkgevers in de stichting van de arbeid tot centrale afspraken komen, al zouden het maar globale overeenkomsten zijn. Die zouden het verloop der onderhandelingen in de be drijfstakken aanzienlijk kunnen ver snellen. Arnhem tegen Zuid-Afrika bij Parlympics /PAft TNf i ARNHEM (ANP) De gemeente- 'Wr fff f flJZl*? raad van Arnhem is tegen deelna me van Zuid-Afrika aan de olym pische spelen voor gehandicapten die volgend jaar in Arnhem wor den gehouden. De raad heeft zich gisteravond met 23 stemmen voor en 12 tegen voor een voorstel van die strekking uitgesproken. Een krappe meerderheid (19 voor, 16 tegen) vindt dat als Zuid-Afrika toch mee doet, daar verder geen conse quenties aan moeten worden verbon den. De VVD en een deel van de CDA-fractie had geen bezwaar tegen deelname van Zuid-Afrikaanse ge- j handicapten. De gemeente Arnhem heeft enekele tonnen uitgetrokken voor de festiviteiten rondom de Pa ralympics. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring gisteren over de Paralympics hadden demonstranten tegen deel name van Zuid-Afrika de publieke tribune in de raadzaal met spandoe ken bekleed. (Van een onzer verslaggevers) jHEM In Gelderland wil men op niet al te lange ter- 1 een vuilnisdienst voor overtollige medicijnen instel- J)e vuilnisdienst zou regelmatig alle apothekers moeten in die op op hun beurt als depót-houders zouden moe- tingeren voor particulieren. Wie oud en onbruikbaar ge- Jen medicijnen kwijt wil, moet die in de toekomst dus e apotheek inleveren. I. Steenmeijer, inspecteur van de volksgezondheid voor ge- piddelen. verklaarde dit gisteren tegenover de Gelderse Iteommissie voor volksgezondheid. Hij erkende dat de inza- van verouderde medicijnen in feite tot de verantwoordc- eid van de apotheker behoort. Binnen de Koninklijke Maat- >pij voor de Pharmacie is een werkgroep hierover wel bezig iest, maar resultaten heeft dit niet opgeleverd. De bedoeling Eat de afhaaldienst voor medicijnen in samenwerking met de eegse universiteit op poten wordt gezet. In de stad Utrecht coop tioneert al een medicijnen-vuilnisdient, eveneens in samen- x>r?erSMn8 met de universiteit. •vice) tesultaat van de onlangs in Gelderland gehouden eenmalige 'terug voor het ophalen van medicijnen, is niet geheel bevredi- verlopen. Volgens de heer Steenmeijer staan bij apothekers de kelders nog vol met oude medicijnen. „Sommigen van kunnen daar moeilijk afstand van doen", zei hij, „onder het b dat je ze misschien morgen nodig zult hebben, ook al is er n tijd geen vraag naar". BRUG IN AAN BOUW Gisteren is de tweede sectie van de nieuwe Willemsbrug over de Nieuwe Maas in Rotterdam op haar plaats gevaren. Er moeten er echter nog 21 volgen, vóórdat de oude Willemsbrug (op de achtergrond) kan verdwijnen. Men zal zich herinneren, dat deze brug vorig jaar werd aangevaren, waardoor het treinverkeer Noord-Zuid dagenlang gestremd was. SCHIPHOL Op Schiphol zijn gisteren twintig van de duizend bootvluchtelingen die Nederland zal opnemen gearriveerd. Zij werden opgevangen door vertegenwoor digers van de stichting vluchtelingenwerk Nederland, het Rode Kruis en een tolk en kwamen uit een opvang kamp in Signapore. De Vietnamezen zijn inmiddels overgebracht naar hun nieuwe behuizing in Steenwijker- wold. De Nederlandse ambassadeur in Maleisië, Delgorge heeft giste ren in Koeala Loempoer gezegd dat Nederland een verzoek van de VN om meer vluchtelingen op te nemen „in gunstige over weging zal nemen". Het PvdA-Tweede Kamerlid Knol wil dat minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken protest aantekent tegen radio uitzendingen, onder meer van de BBC, waarin in het Vietna mees en Cambodjaans mensen worden aangespoord hun vader land te verlaten. Knol wil dat Van der Klaauw zijn collega's laat weten dergelijke uitzendingen te beteuren en vindt ook dat de minister garanties moet vragen om soortgelijke oproepen in de toekomst te voorkomen. ijkje van \isgeboren tby op toorlijn IECHT (ANP) Op de irbaan vlakbij het stati on Dolder (bij Soest) is Eren het lijkje van een jeboren baby gevonden, spoorwegrecherche ver- •dt dat het kind in de adinavië-Express is gebo- ien via het toilet van de n op het spoor is terecht bmen. pavelstreng van het kindje nog niet afgebonden. De (hinist van de stoptrein [cht-Amersfoort had in flits iets op de rails zien En dat er volgens hem als klein kind uitzag. Hij rschuwde de recherche, pen onderzoek aan de Ne- jands-Duitse grens kon de (der niet worden gevon- i Het is mogelijk dat zij al ïengelo of Amersfoort was jestapt. femonstratie- ibaar ^jchthaven- Nrjeester pet gewenst -Otterdam Luchtha- imeester R. J. Zuidema ||d) het vliegveld Zestienho- i moet het bord verwijde- f cwaarop staat u veroor- -1 kt geluidshinder De ksluchtvaartdienst wil gens Zuidema niet heb- i, dat dit bord geplaatst is de rand van de gras- m. bord heeft volgens hem n enkele politieke bedoe kt Het is geenszins een zet de strijd om Zestien hoven en de wil van het Rotter- nse gemeentebestuur open louden", aldus Zuidema, die t met dit bord de sportvlie- i s te hebben willen wijzen het gebruik van een vol- is hem verkeerde baan. U ibraak in bank cjan lening it 1sterdam (anp) |j j een inbraak in de bank- n lening aan de Leidse- uisstraat in Amsterdam —fln een grote hoeveelheid 5 welen en 35.000 gulden ge- olen. i politie vermoedt dat de da- rs met een gestolen sleutel n binnengekomen. Men ;eft nog niet kunnen vast- ellen, hoeveel de juwelen aard zijn. GEEN PAARSE HEIDE DOOR VREETKEVER (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Nederland zal dit jaar geen of vrijwel geen paarsbloeiende hei devlakten kennen. Een vraatzuchtig ke vertje heeft naar schatting bijna drie kwart van de heide vernield. Niet alleen op de Veluwe maar ook elders in het land staan de vlakten er in deze bloei maand bruin en verdord bij. Bijenhou ders hebben bij voorbaat de heideho ning voor 1979 afgeschreven. De laatste keren dat het heidehaantje (zoals de hongerige, halve centimeter grote kever wordt genoemd) toesloeg, was in de pe riode 1951 tot 1954 en 1961 tot 1963. Staatsbosbeheer in Gelderland bij monde van adjunct-houtvester ir. G. Kuipers in Arnhem spreekt van een vrij ernstige aantasting, maar maakt zich geen zorgen. De dode plekken worden vanzelf aangevuld met jonge heide, al kan dat enkele jaren duren. De schaaps kudde van Staatsbosbeheer op Hoog Buurlo mist de heide node en moet haar toevlucht tot grasvlakten zoeken, overigens voldoende aanwezig. Ir. Kuipers: „Het heidehaantje kwam altijd wel voor, maar dat verschilde dan plaatselijk sterk. Nu is het een algemeen beeld. Wij schatten het op een kleine 75 procent van de totale oppervlakte in ons land die kaalgevre ten is. Het kevertje vreet de blaadjes en de jonge scheuten op. Voor het goed uitkomen van de eitjes is de vochtigheid van de grond van groot belang. Daarin kan een oorzaak zit ten, dat het dit jaar zo massaal optreedt. Een andere mogelijkheid is dat we 'over het alge meen met een verouderde hei zitten en dat trekt ook aan". Volgens ir. Kuipers hoeft een en ander niet tot paniek te leiden Er zit voldoende heide- zaad in de bodem voor nieuwe aanwas. Trou wens. de jonge heide komt er vrij goed vanaf. Je ziet het heidehaantje daar betrekkelijk weinig". Staatsbosbeheer, vertrouwd geraakt met plagen als de dennenscheerder en de nonvlinder, denkt niet aan kunstgrepen om de ziekte tegen te gaan. Het zijn steeds terug kerende verschijnselen. Wel bewijst het hei dehaantje volgens ir. Kuipers de noodzaak van goed heidebeheer. Het maaien of afbran den van oude stukken heide behoren daarbij tot de mogelijkheden. Volgens de secretaris van de Vereniging tot Bevordering van de Bijenteelt, afdeling Ug- chelen, de heer B. Zweers, is de heidehonin- googst 1979 gedoemd te mislukken. Het loont volgens hem niet de moeite om de komende weken de jaarlijkse verhuizing van de bijen kasten naar de heide te laten plaatsvinden. „De bijen konden daar nog wel eens op ach teruit gaan, daar in die kaalgevreten hei", zegt hij. Ze zullen tevergeefs uitvliegen naar paarsbloeiende struiken. Het wemelt volgens Zweers van de kevers in de heide. „Ik heb het nog nooit zo erg meegemaakt. Het beste is de kasten gewoon thuis te houden". Gelukkig kweken volgens hem steeds meer mensen bloemen en zo komen de bijen ook wel aan hun trekken thuis. In de polders hebben de dieren zich de afgelopen maanden tegoed ge daan in de koolzaadvelden en aan de distels, maar imkers die gewoon zijn hun bijenkasten uitsluitend in de heide te plaatsen, lopen dit jaar een strop. De heidehoning, normaal va riërend in prijs van zes tot acht gulden per potje, zal flink in prijs stijgen, als de oogst van 1979 überhaupt al op de markt komt, zo meent Zweers. Wat er loskomt zal de inker zelf wel op tafel willen zetten, verwacht hij. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie mag met publicaties geen onevenredig nadeel bezorgen aan de belan gen van nog levende personen of hun directe nabestaanden. Als het RIOD bepaalde gege vens wil publiceren, moet de tekst eerst worden voorgelegd aan het bestuur van het rijksinstituut. Dit staat in het reglement dat minister Pais van onderwijs en wetenschappen voor het RIOD heeft opgesteld. Het parlement heeft om een dergelijk reglement gevraagd nadat RIOD-di- recteur Lou de Jong begin november een rap port ov'er het oorlogsverleden van oud-CDA- fractievoorzitter Aantjes openbaar had gemaakt Als iemand van het RIOD gegevens over zuive ringen en over lidmaatschappen van landsge- vaarlijke organisaties tot 10 mei 1940 bekend wil maken, moet hij daarvoor toestemming hebben van de minister, indien die gegevens naar bepaalde personen kunnen leiden. Strafrechtelijke gegevens mogen alleen aan we tenschappelijk geschiedkundig onderzoek wor den verstrekt. Dat onderzoek moet gedaan of geleid worden door een lector of hoogleraar. De gegevens mogen alleen voor het onderzoek worden gebruikt en ook dan alleen worden ge publiceerd met toestemming van de minister wanneer de gegevens tot individuen herleid baar zijn. ROTTERDAM (ANP) Het Landelijk Comité Zuid- Molukken wil dat minister De Koning (ontwikkelings samenwerking) een onder zoek instelt naar het ver dwijnen van een scheepsdok op de Molukken. Het gaat het LAC om het Wai- ame-dok, dat in 1967 met een krediet-garantie van het toen malige kabinet Biesheuvel ge bouwd is bij Verolme Rozen burg. Het comité zegt dat het dok is weggesleept uit de ha ven van Ambon. Door wie en waarheen is onduidelijk,maar gevreesd wordt dat „het uit eindelijk wel op Java terecht zal komen". De Zuidmoluk kers zijn over deze gang van zaken bezorgd omdat het dok destijds uitdrukkelijk bedoeld was als stimulans voor de eco nomische opbouw van de Mo lukken. „De Nederlandse be lastingbetaler heeft er recht op te weten wat er nu met het dok is gebeurd", aldus het LAC. Dolle koe neemt agent op horens ARNHEM Een bij het slachthuis ontsnapte dolge worden koe heeft gisteren in de Arnhemse binnenstad voor de nodige consternatie Duitsers controleren buitenlandse brieven DEN HAAG (ANP) Het socialistisch kamerlid Cas- tricum vraagt zich af, of de Duitse autoriteiten Neder landse brieven, gericht aan bepaalde personen, voor on derzoek openen. Het Duitse blad „Der Spiegel" heeft na melijk bekendgemaakt dat de Duitse post- en douanebe ambten regelmatig buiten landse brieven controleren. Castricum wil in dit verband van staatssecretaris Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) vernemen, of hieronder ook Nederlandse brieven vallen. Tevens wil hij dat de staatsse cretaris nagaat welke maatsta ven de Duitse autoriteiten aanleggen en wat de resultaten van de controles zijn. Boven dien wil het kamerlid van de staatssecretaris weten, of Ne derlandse douanebeambten ook brieven controleren. gezorgd. Pogingen om het dier te pakken te krijgen mislukten. Een 65-jarige oud-agent werd zelfs door de koe op de hoorns genomen. In het ziekenhuis werd bij zijn opname een wervelfrac; tuur geconstateerd. De koe werd uiteindelijk na drie kwartier met een schot van een karabijn gedood. Op zijn weg had het beest ook au to's beschadigd. Hoe de ont snapping mogelijk is geweest is nog onbekend. Fabriek dicht door personeelsgebrek BRUINISSE (ANP) Vooral personeelsgebrek is er de oorzaak van, dat de hooofdzakelijk jonge werk neemsters van het visfileer- bedrijf Gomavi in Bruinisse gisteren ontslag is aange zegd. Bewindvoerder mr. J. M. den Hollander acht de overlevingskansen voor dit bedrijf zeer gering. Tot nu toe hebben zich geen kopers gemeld. Bovendien is het ministerie van economi sche zaken niet bereid om fi nancieel bij te springen. Door het personeelsgebrek was het bedrijf niet in staat voldoende produktie te leve ren. De vakbonden zijn op de hoogte gebracht. VVD: Koffie ook in prijs laten dalen DEN HAAG (ANP) De VVD-kamerleden Vrij- landt en Blaauw willen' dat minister Van Aarden- ne (economische zaken) erop toeziet dat daling van de koffieprijs op de we reldmarkt ook in de win kelprijs van een pak koffie wordt doorberekend. De prijsstijging waaraan de be windsman vorige week zijn toestemming gaf, willen zij la ten volgen door een prijsda ling, zodra de wereldmarkt daartoe aanleiding geeft, zo blijkt uit door hen gestelde vragen. In het algemeen pleiten de ka merleden ervoor kortstondige prijsstijgingen niet direct in de consumentenprijs door te bere kenen. Ook vragen de kamer leden te voorkomen dat de de tailhandel de prijsverhoging al invoert op oude voorraden. Vooruitzichten voor donder dag: Geleidelijk meer zon, maar eerst nog kans op een bui. Middagtemperaturen om streeks 20 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 5 tot 15 Min. temp.: omstreeks 13 gr. Max. temp.: omstreeks 20 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Britse eilanden: Eerst veel be wolking met regen of buien, later weer vrij zonnig. Mid dagtemperaturen 15-20 gra den. Scandinavië: Veel bewolking, af en toe buien. Maximumtem peraturen 15-20 graden'. Benelux, Denemarken, Noord- Frankrijk: Wisselend bewolkt met enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtempera turen van omstreeks 20 in De nemarken tot 22-28 graden in Frankrijk. Duitsland: In het algemeen droog, zonnig en warm, in het zuiden en westen echter kans op een onweersbui. Middag- temperaturen 25-30 graden. Spanje, Portugal, Midden- en Zuid-Frankrijk: Warm en vrij zonnig, droog behoudens enke le plaatselijke onweersbuien. Temperaturen 25-30 graden, iii Midden-Spanje nog iets hoger. Alpen, Zwitserland, Oosten rijk: Kans op een bui mogelijk met onweer, 22-30 graden. Italië, Joegoslavië, Grieken land: Warm en zonnig en bijna overal droog. 25-35 graden. Balkanstaten: Droog en vrij zonnig, 22-32 graden. Weersgesteldheid ven gisteren Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dam Z.-Limburg Brussel Frankfort Gervéve Helsinki Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Munchen Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Beiroet Tel Avtv Tunis onbew. h.bew. onbew

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9