van Egypte voor nse autonomie Kapingsactie DC-9 in Genève geëindigd Engeland en de Joden: een harteloos verhaal AGBLAD „EL ACHRAM goedig Libanese regering verzwakt Vrees voor oorlog tussen Marokko en Algerije na terugtrekken Mauretanië Fabrikant DC-10 waarschuwde voor slecht onderhoud 9 IT EN LAND LEIDSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 PAGINA 7 dati t hij' /ordt ilus lot (d a,ssefRO Volgens het Egypti- dagblad „El Achram" gesuft Egypte een plan opgesteld Air Palestijnse autonomie in n mistrook van Gaza en op de •stelijke oever van de Jor- nestHn. Het houdt onder meer het wer^t *n voor de Palestijnen die ten deze gebieden wonen om de iverkiezingen hun stem uit te toeangen. Het plan zou gisteren 'es,etafel zijn gelegd bij de Egyp- ïh-Israëlisch-Amerikaanse besprekingen in Haifa. Behalve de kwestie van de verkiezin gen zou het plan voorzien in een defi nitie voor de betrokken gebieden, oost- elijk Jeruzalem inbegrepen, volledige politieke vrijheid vóór de verkiezingen en toelating van politieke partijen, voordat de verkiezingen worden ge houden. Het opnemen van het door Israël gean nexeerde oostelijk stadsdeel van Jeru zalem in een autonomie-regeling voor de Palestijnen op de westelijke oever bleef gisteren bij de besprekingen in Haifa voor Egypte een van de belang rijkste voorwaarden voor een succes volle afsluiting van de onderhandelin gen tot oplossing van het conflict in het Midden-Oosten. Volgens de Egyptische premier, Moestafa Chalil, is de Israëli sche houding onveranderd negatief. Is raël houdt vol, dat het oostelijk deel van Jeruzalem, dat na de oorlog van 1967 werd geannexeerd, deel uitmaakt van de Joodse staat en daarom zelfbe- stuurlijk gezag moet worden onthou den. Volgens Israëlische kranten heeft Isra ël Washington meegedeeld, dat het zich niet gebonden zal achten aan de ver plichtingen van zijn vredesverdrag met Egypte als de Verenigde Staten het ini tiatief nemen tot het wijzigen van reso lutie 242 van de Veiligheidsraad inzake het Midden-Oosten, die terugtrekking van Israël uit (de) bezette gebieden vraagt en Israël het recht toekent in vrede te leven binnen veilige en erken de grenzen. Een woordvoerder van het State-department heeft echter naar aanleiding van de Israëlische ongerust heid verklaard, dat Washington niet zal onderhandelen met de PLO als deze weigert akkoord te gaan met resolutie 242 en weigert het bestaan van Israël te erkennen. Jdiuiterii in meter tl. bie voedr PI Sjlghanistan -146S ngeni cht. I §'<nderdrukt 47, uAMABAD Het bewind Afghanistan schijnt de ftdektand in de hoofdstad Ka- LS. tl weer meester te zijn na- rbaa het verzet van Islamitische e,'ik Handelingen en muitende yl^itairen in het afgelopen was gebroken. De is echter gespannen af en toe worden nog scho- gehoord. In diplomatieke U ngen is vernomen dat de die zondag uitbra- Ï3t naar schatting 300 men- ies,l'evens hebben geëist. De 0l7|ering Tarakki gebruikte ntservoertuigen, Migs en **derne Russische helikopters Jen de in opstand gekomen litairen van het hoofdstede- t garnizoen. 'iat militairen n Bolivia oor Guevara PAZ De militaire lei- irs van Bolivia hebben ph gisteren akkoord ver aard met de verkiezing tor het parlement van Wal- r Guevara Arze, voorzitter In de senaat, tot interim- resident. Hij zal morgen in inctie treden. pt nieuwe staatshoofd zal een ^tsontwerp moeten indienen, |t voorziet in nieuwe verkie- ■ligen voor een president op eerste zondag in mei vol- id jaar. ynd )lievlek ïadert kust fan Texas |EW YORK De Ameri- aanse kustwacht heeft ge leld dat de eerste olievlekken ^n de uit de hand gelopen buiter in de Golf van Mexico b acht kilometer van de kust an Texas zijn gesignaleerd. 0en verwacht dat zij in de top van vandaag terecht zul- |n komen op de stranden van buth Padre Island. GENEVE (DPA) de drie kapers van de DC-9 van de Spaanse luchtvaartmaatschap pij Iberia hebben zich gisteravond, na de landing in Genève, aan de Zwitserse autori teiten overgegeven. De twee Fransen en hun Chileense handlanger zijn onmiddellijk in bewaring gesteld. Ze zullen worden berecht op grond van de Zwitserse wetgeving tegen luchtpiraterij. Voor de twee Spaanse'piloten, die als enige gij-- zeiaars nog aan boord waren, betekende Genè ve het eindpunt van hun gedwongen avontuur. Het vliegtuig kwam vanuit Lissabon, waar de kapers de overige bemanningsleden en alle an dere inzittenden toestemming hadden gegeven het toestel te verlaten. De drie kapers, de uit het Spaanse vreemdelin genlegioen gedeserteerden Noel Edward Seijen (29), metaalarbeider uit Bachaut (Frankrijk), Jean Francois Lyschin (25), mijnwerker uit Forbach (Frankrijk) en Sergio Munoz Cadeval (22), drukker uit Antof (Chili), hadden de DC-9 zondag op het Canarische eiland Fuerteventura gekaapt, toen het toestel daar vanuit Las Pal- mas was aangekomen. 80 passagiers konden uit stappen voordat de drie legionnaires het toestel binnendrongen. Ze dwongen de gezagvoerder- koers te zetten naar Lissabon, nadat Algiers had geweigerd toestemming tot landen te ge ven. Vanuit Lissabon zochten de kapers naar nieuwe landingsmogelijkheden. De Franse au toriteiten weigerden het toestel te ontvangen. Diplomatieke contacten van Spanje met Zwit serland resulteerden in een landingsvergun ning voor Genève. Zwitserland verleent deser teurs echter geen politiek asiel. Een eventuele uitlevering aan Spanje kan pas volgen nadat ze in Zwitserland zijn veroordeeld. BEIROET De nieuwe rege ring van Libanon is nauwe lijks drie weken oud of zij heeft al een ernstige verzwak king ondergaan. De voormali ge president Charles Helou zei maandag dat hij aftreedt als minister zonder portefeuille in het kabinet van „nationale verzoening" van premier Se- lim El Hoss. Het aftreden van Helou wordt gezien als een tegenslag voor de regering-Hoss. Toen de ge respecteerde christen Helou in het kabinet werd opgenomen zag men dat als een poging ge leidelijk aan meer algemene steun voor deze ploeg te krij gen. De regering-Hoss onder vond namelijk aanvankelijk oppositie van de invloedrijke rechtse groeperingen, die zich tijdens de burgeroorlog tegen linkse Libanezen en Palestij nen keerden. Staking treft gehele Britse staalindustrie LONDEN Grote sectoren van de Britse metaalindustrie waren gisteren volledig ver lamd door een nationale sta king van 24 uur, waartoe zo'n 2 miljoen werknemers waren opgeroepen. De stakingsoproep werd voor 100 procent opge volgd in de automobielindus trie en in de vliegtuigbouw. British Leyland moest zijn be drijven in Midden-Engeland sluiten en bij British Aerospa ce kwam de produktie volledig tot stilstand. Het Britse vakverbond van de metaalarbeiders eist een mini mumloon van 80 pond (370 gulden) per week, daartegen over staat een aanbod van de werkgevers van maximaal 70 pond per week. Bosbranden in Griekenland ATHENE Bij een bosbrand in Attica, 25 kilometer ten noorden van Athene, is in drie dagen tijd 1.400 hectare bos verwoest. De brand is inmid dels geblust. In heel Griekenland zijn zon dag een honderdtal branden uitgebroken. Ook hierbij ging een groot aantal hectare voor namelijk pijnboombossen, ver loren. De ondertekening van het akkoord, tussen Mauretanië en Polisario: links Ahmed Salem Olud Sidi namens Mauretanië, rechts Machir Mustapha Sayed die namens het bevrijdingsfront het akkoord ondertekent. RABAT/MADRID De ver rassend snelle overeenkomst tussen Mauretanië en het be vrijdingsfront voor de weste lijke Sahara, Polisario, in het conflict om de westelijke Sa hara heeft de vrees versterkt voor het ontstaan van een open oorlog tussen Marokko en Algerije. Marokko heeft in het verleden laten blijken dat het niet van zins is het Mauretaanse deel, noch het eigen deel van de voormalige Spaanse kolonie „Rio de Oro" en „Seguiet el Hamra" in handen van het Polisario te laten komen. Waarnemers verwachten dat het tot een bezetting komt van de Mauretaanse Westsaha- raanse provincie „Tiris el Gharbia", door de 6000 tot 9000 Marokkaanse soldaten die in Mauretanië zijn gestatio neerd. Rabat zou onlangs de reeds lang gevraagde eerste anti-guerrilla-wapens uit de Verenigde Staten hebben ont vangen. In het vredesverdrag tussen Mauretanië en het door Alge rije krachtig gestemde Polisa rio verplichten beide partijen zich de Afrikaanse Eenheid (OAE) te zullen respecteren over het recht op zelfbeschik king van volken en de on schendbaarheid van de koloni ale grenzen. Mauretanië ziet af van gebiedsaanspraken in de westelijke Sahara en het Poli sario van dergelijke aanspra ken in Mauretanië. Beide par tijen nemen de plicht op zich een „rechtvaardige en duurza me vrede" te waarborgen en goed nabuurschap na te stre ven. ROSEMONT McDonnell Douglas Corp. heeft de luchtvaart maatschappij American Airlines twee jaar geleden al gewaar schuwd dat zij de onderhoudsprocedure van DC-10's afkeurde. Dit staat in een gisteren bekendgemaakt document van de fa briek aan de „National Transportation Safety Board". Op 25 mei van dit jaar verongelukte een Amerikaanse DC-10, waarbij 273 mensen het leven verloren. Het ongeluk kon gebeu ren doordat een van de motoren losraakte. McDonnell Douglas, de fabrikant van het toestel, zegt dat het defect was veroorzaakt bij onderhoudswerkzaamheden, die in maart door monteurs van American Airlines waren uitgevoerd. Deze hadden zich niet gehouden aan de fabrieksvoorschriften. Drugs in bananen Een Britse douanebeambte houdt een tros bananen vast die op de luchthaven Heathrow in beslag is genomen. De tros maakt deel uit van een hele partij, afkomstig uit Nigeria, waarin tien kilo cannabis was verstopt. De bananen waren geheel gevuld met drugs en vakkundig dichtgenaaid. Frans kasteel in onderdelen verkocht (Van onze correspondent Jan Drummen) Parijs Een uit 1830 da terend kasteel in het Fran se gebied van de Loire is in losse onderdelen ver kocht omdat de eigenaar die de onderhouds- en be- lastingskosten niet meer kon opbrengen er niet in geslaagd was een koper te vinden. Het kasteel wordt nu door een in afbraak gespeciali seerde Belgische firma ge demonteerd en de diverse elementen worden op transport gesteld. Twee to rens van het kasteel gaan naar Nederland, één naar Groot-Brittanië en één naar België. Het transport wordt verricht met 130 trucks van elk 38 ton laad vermogen. De eigenaar en vele ande ren betreuren dat het tot deze „barbaarse oplossing" is moeten komen. Arrestatiebevel tegen Mihajlov BELGRADO De Joegosla vische autoriteiten hebben een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen hun in de Verenigde Staten wonende landgenoot Mihaslo Mihajlov, een dissi dente auteur. Hij is beschul digd van vijandige propagan da. Buitenlandse waarnemers zien in deze stap een poging te voorkomen dat Mihajlov, die zijn land in mei vorig jaar le gaal verliet, terugkeert. Hij heeft in Joegoslavië drie jaar gevangen gezeten wegens in het buitenland publiceren van boeken en artikelen over het communistische bewind in zijn land. ADVERTENTIE. iBOMMl de betere ilijtenj/ wijnhandel LONDEN Vóór en in het uur van hun ondergang hebben de Joden in Europa niet mogen rekenen op de hulp van het toen zo machtige Britse rijk. Ze werden ook door de Britten in de steek gelaten. Het droeve relaas daarvan staat in „Bri tain and the Jews of Europa 1939-1945", geschreven door Bernard Wasserstein, lector in de moderne geschiedenis aan de Universiteit van Sheffield. Met de bombardementen op de burgers van Dresden is het aan hun gruwelijk lot overla ten van de Joden - een stuk medeplichtig heid aan de massamoord op hen gepleegd - een van de duistere schaduwen over de Britse kruistocht tegen de tirannie van de nazi's. Er zijn, aldus Wasserstein, maar wei nig lichtpunten in het relaas van de Britse politiek met betrekking tot de Europese Jo den. De vrijwel totale duisternis van deze geschiedenis wordt slechts af en toe opge licht door de menselijkheid van enkele indi viduen. Zo was Churchill's houding ten op zichte van de Joden er een van sympathie en compassie, naar de Britse bureaucratie demonstreerde een afzichtelijke onverschil ligheid over wat door Winston Churchill ge noemd werd „waarschijnlijk het grootste misdrijf dat ooit in de geschiedenis van de mensheid is gepleegd". Wasserstein toont aan dat Churchill's inter venties ten gunste van de Joden bij herha ling werden gefrustreerd door zijn onderge schikten. En wat er hier en daar aan sympa thie voor het lot van de Joden bestond, ver dronk in zeeën van bureaucratische onver schilligheid. Wasserstein baseert wat niet anders gezien kan worden dan als een mild geformuleerd requisitoir op officële docu menten, waarvan er vele pas recentelijk voor publicatie zijn vrijgegeven. Wasserstein herinnert de lezer eraan, dat gedurende niet minder dan de eerste twee oorlogsjaren de Joden vrijwel zonder uitzon dering het door de nazi's bezette Europa konden verlaten, mits zij een land konden vinden dat bereid was hun gastvrijheid te verlenen. Maar door Britse activiteit werden de ontsnappingslijnen gebarricadeerd. De Joodse vluchtelingen waren vrijwel nergens welkom. De door Wasserstein geschreven kroniek van harteloosheid bevat weinig echt nieuwe elementen; het interessantst zijn de verkla ringen die Wasserstein probeert te geven voor de harteloosheid waarmee het „Joden vraagstuk" werd benaderd. Er waren inder daad uitingen van anti-semitisme: zelfs An thony Eden verklaarde tegenover zijn secre taris dat hij meer voelde voor Arabieren dan voor Joden; Lord Halifax was iets mil der: hij vond de vlucht van Joden vanuit de Zwarte Zeehaven naar Palestina „acties die de wortels van het gëhele visa-systeem on dermijnden". Toen de december het schip de „Salvador" in de Zee van Marmora zonk, waarbij 200 mensen verdronken, schreef het hoofd van de vluchtelingenafdeling van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken dat hij die gebeurtenis beschouwde „als een opportune ramp". Er waren hooggeplaatse lieden in Engeland die het gevaar van anti-semitisme in eigen land zo groot vonden dat het hen gevaarlijk voorkwam grote aantallen Joodse vluchte lingen in het Verenigd Koninkrijk toe te la ten. Dat kan deels geweten worden aan Britse xenofobia, een vreemdelingenvrees, die na de oorlog nog aanleiding werd tot suggesties om vluchtelingen uit Duitsland te renationaliseren, zodat ze weer naar hun Duitse vaderland konden worden terugge zonden. In een Britse kabinetsvergadering werd daarover zelfs gepleit met het argu ment dat de bedreiging van anti-semitisme in Duitsland geringer zou kunnen worden geacht dan in het Verenigd Koninkrijk. Er lag, zo schrijft Bernard Wasserstein, een enorme kloof tussen de openbare verklarin gen van de Britse regering omtrent haar grote bezorgdheid over het lot van de Jood se vluchtelingen en de werkelijkheid van de Britse politiek. In het Britse Lagerhuis werd de vervolging van de Joden fel veroordeeld, terwijl slechts enkele weken later Anthony Eden. minister van Buitenlandse Zaken, over een bijeenkomst presideerde van een kabinetscommissie waarin werd overeenge komen dat Engeland niet meer dan een of tweeduizend Joodse vluchtelingen zou kun nen toelaten. De Britse dominions en kolo niën konden ook maar buitengewoon wei nig vluchtelingen binnelaten. De Joodse vluchtelingen waren, vanuit de bunkers van de Britse bureaucratie gezien, lastig. De Joden vormden ook een bedrei ging van Britse economische belangen in het Midden-Oosten. De verklaringen van dit droevige stuk in de Britse geschiedenis moet volgens Wasserstein gevonden worden in combinaties van redenen. Onwetendheid omtrent het lot van de Joden in Europa kan niet als verklaring dienen maar het is waar dat tot het eind van 1942 nog tal van Britse ambtenaren weigerden te geloven wat er aan wreedheid ten opzichte van de Joden werd gemeld. Die ambtenaren vermoedden dat de rapporten over de nazi-wreèdheden schromelijk waren overdreven. Er was, al dus Wasserstein, een zekere blindheid met betrekking tot het lot van de Joden in Euro pa. Maar mannen als Winston Churchill, met breder verbeeldingskracht, hadden een helder beeld van de omvang van de ramp. Churchill werd, aldus Wasserstein, door fantasielozen en harteloze bureaucraten vaak tegengewerkt, door mannen die kleine Britse belangen hoger achtten dan het lot van het Joodse volk. Het Britse gedrag met betrekking tot de Eu ropese Joden kan slechts voor een gering deel uit anti-semitisme worden verklaard, zegt Wasserstein. Er is een mozaïek van re denen in Wassersteins boek te vinden: in het hele complex van de oorlog had het lot van de Joden een lage prioriteit; hun lot viel weg in „grotere strategische concep ten". Al in 1941 werd in het ghetto van Warschau gezegd: „Wij zijn bang dat de Britten op den duur zullen verschijnen met de mededeling dat ze de oorlog hebben ge wonnen en dat ze die mededeling zullen doen aan de voet van onze graven". Met een beetje politieke wil had het leven van vele honderdduizenden Joden kunnen worden gered. De Joden, zo zei een hoge Britse ambtenaar uit die sombere dagen, moesten zich kalm houden en rustig blijven zitten waar ze zaten. De geallieerden zouden hen zo spoedig mogelijk te hulp komen. Dat moment is aangebroken toen er meer dan 6 miljoen Joden de dood hadden gevonden. Bert van Velzen N.a.v. „Britain and the Jews of Europe", door Bernard Wasserstein (Oxford Univer sity Press)

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7