Leiderdorp verwijt iGS vertragingsacties Slager Klein slacht zijn eigen sucadelapje KINDER VIEW PROBLEMEN ROND WONINGDICHTHEID BESTEMMINGSPLAN BUITENHOF OOST Record aantal deelnemers vierdaagse Voorhout ,,Het lijkt wel eng, maar dat is het niet" Noordwijkse evenementenmarkt voor Boven-Volta Kinderview is de naam van de rubriek die te hooi en te gras de komende weken in de Leidse Courant zal staan Kinderen die met een verslag gever op pad willen gaan om een eigen kranten stukje Ie maken, kunnen zich bij de redactie aan melden. tel 071-122244. Gewapend met een foto graaf gaat het journalistenteam dan op stap bin nen en buiten de Leidse regio. Wie in „de zomer van het kind" ook eens in de pen wil klimmen, an vragen naar verslaggever Ed Olivier. REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 NOORDWIJKERHOUT „Ik hoop dat ze ook een koe gaan slachten", onthult André telefonisch zijn har- tewens. Ik moet er niet aan denken. Stel je voor; een. stukje vlees eten is tot daar aan toe. Maar dan ook nog kijken hoe de leverancier ervan geslacht wordt... „Ach", doet André wijs. „Dat komt omdat je het nog nooit gezien hebt. Het lijkt wel eng, maar dat is het niet: Eerst maken ze hem dood en dan snijden ze hem open". Gelukkig is de Noordwijker- houtse slager H. Klein zo fijngevoelig om de Kinder view-ploeg een levend dier in de stal en een geslachte stier „aan de haak" te expo seren. Er zijn in de Leidse regio niet zoveel slagers meer die zelf slachten. Het meeste vlees komt zo uit de fabriek. Bij slager Klein komt alles van het kleinste tartaartje tot de grootste biefstuk eerst de achterdeur binnenwandelen. In de schuur staat een Franse os te wachten op zijn execu tie. Hij stampt en rukt woest aan de touwen alsof hij weet dat Klein iets met zijn nood lot te maken heeft. „Ik zou lid van de dierenbe scherming kunnen zijn", be kent de 59-jarige Klein. „Ik geeft zoveel om dieren. Maar ja, het zit nu eenmaal in ons hè. dat slachten. Mijn familie is hier in Noordwijkerhout al meer dan 100 jaar slager." Een stukje traditie is door de heer Klein altijd hoog gehou den. In de schuur die dient als sluis tussen weiland en slagerstoonbank, staat een gedenksteentje met het op schrift: R. I. P. Rust zacht, lieve koe? André vindt het maar kolder; er is toch im mers geen koeienhemel. „Hoe komt u toch altijd aar al die grapjes", vraagt hij d* goedgemutste slager. We nemen ook nog even een kijkje in het bedrijf in aan bouw van de firma Klein eri zonen. Achter de slagerij aan de Kerkstraat, verrijst een hypermoderne slagerij die dti tand des tijds en de speuren^ ||2 de blikken van de heren van Pf de Warenwet kan weerstaan. 1] Over een maand gaat de zaak open. Alleen dan zonder sla-^| ger H. Klein. Hij mag van de|| dokter niet meer meedoenj m Zijn beide zoons zullen he|p| familiebedrijf voortzetten. In de slachterij hangt een be- i|' hoorlijke stier die door de.|§ slagerszoons zorgvuldig uil elkaar geplozen wordt. „Wal |f; is nou het duurste vlees?" en M „Waarom slaat u op een lapje voordat u het verkoopt?" .|1 wil André weten. „Kijk es|| jongen", legt vader Klein uit, jf| „hier zit de biefstuk van de haas. Dat is het duurste vlees aan een koe. Dat is ook hel lekkerste. Dat zitten geen betalen de mensen er voor. En dat slaan op een la pje vlees, is om het wat plat! ter en gelijkmatiger te krij gen. Dan kunnen de vrou wen het makkelijker braden)' Dat is heel belangrijk. Als je later nou nog eens een vrouw zoekt, moet je altijd eerst vra« gen of ze wel vlees kan bra] den, hoor". Dan wordt de stier keurii netjes ingedeeld. „Kijk, dil In de slachterij: „Hoe komt u toch aan al die grapjes? ken we sucadelappen van. De botten gaan uiteindelijk naai), de lijmfabriek en het vel. naar een margarinefabrikantj /- De huid wordt naar de leeri looierij gebracht. En wat nieJ mand wil hebben verdwijn, in de ovens van een destruc h tiebedrijf". „Hoe doet u di plastic erop", vraagt Andrl de geschrokken slager volko men onverwachts bij het ziei van de vetlaag van het dier. „Weet u nog een goed re cept", zo luidt zij laatst» vraag. Maar slager Klein i- niet van lotje. Elke vakmai1 heeft zo zijn eigen trucs. Eei1 v eeuwenoude rookkast in he'9e evenoude bedrijf hangt bij n. voorbeeld vol met worsterht en hammen. Maar om nou t< HJV vertellen hoe dat vlees klaar n. gemaakt wordt. Dat is meeitei het geheim van de smid, oh liever de slager. We kunneihd er wel een meekrijgen. Noi)jgS ja, ook goed, beter zelfs. 0&ge weg naar de redaktie in Lei }0n den bouwt André voor waWfi betreft het worst-eten alvas een voorsprong op. Als w uit de auto stappen is he reuzending al zowat verdwe nen. "Dat»is een lekker? worst", beslist de negenjarig ntr Noordwijkerhouter met d intonatie van iemand die he 'er weten kan. ieu LEIDERDORP Het bestemmings- -plan Buitenhof Oost in welk gebied 500 woningen moeten worden gebouwd, is - nog steeds niet goedgekeurd door Gede- puteerde Staten van de provincie Zuid Holland. Op het Leiderdorps gemeente huis is hierover enige onrust ontstaan. -Wethouder A.H. Meerburg (CDA) ver- moedt dat de traagheid aan de kant van de provincie te maken heeft met de woningdichtheid. Leiderdorp heeft zich in het verleden niets aangetrokken van ..de provinciale eisen de woningdicht heid in dit gebied op te voeren.De pro vinciale planologische commissie (PPC) heeft destijds, toen het bestem- jmingsplan nog in de ontwerpfase ver- keerde, het Leiderdorps gemeentebe- stuur laten weten dat een dichtheid "van 50 a 55 woningen per hectare als "richtsnoer diende te worden aangehou- den. Eerder al had de inspecteur van de "volkshuisvesting van de provincie zijn "bedenkingen kenbaar gemaakt tegen de norm van 40 die Leiderdorp het "meest wenselijk achtte. -De gemeenteraad hield echter voet bij „stuk en stelde op 12 maart van dit jaar het bestemmingsplan vast conform de nota .uitgangspunten Buitenhof, waarin dezelf de netto-woningdichtheid wordt aange houden als die welke in de wijk Voorhof is gerealiseerd. Sindsdien wacht men in het Leiderdorps gemeentehuis met span ning op het goedkeuringsbericht uit Den Haag. Diverse telefoontjes naar het Pro vinciehuis hebben tot nu toe niet het be oogde effect gesorteerd. Vragen naar de stand van zaken werden afgedaan met nietszeggende antwoorden: „Er wordt aan gewerkt..." De vertragingsactie wordt de provincie door wethouder Meerburg niet in dank afgenomen. Hij vindt dat de provincie in haar eis nog eens 100 woningen te bouwen boven het geplande aantal van 575 veel te ver gaat. „De wijk is opgezet in samen spraak met de bevolking" (de ontwikke ling van de wijk door een team van archi tecten en stedebouwkundigen is begeleid door een uit burgers en raadsleden be staande commissie - red.) „en voldoet ook overigens wat de woningdichtheid betreft aan de eisen van het streekplan Zuid Hol land west. Over 20 woningen meer is eventueel nog te praten, al wordt de wijk er dan al niet mooier op", aldus de jonge wethouder van Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. Het Leiderdorps gemeentebestuur ziet zich thans voor het dilemma geplaatst of al een aanvang moet worden gemaakt met het bouwrijp maken van de nieuwe woon wijk. Hiervoor is wel goedkeuring verkre gen, zij het in de vorm van een zogenaam de negatieve goedkeuring. De provinciale staten hebben namelijk de termijn van drie maanden laten verlopen waar binnen een beslissing moest worden genomen op het raadsbesluit om de werken onders hands aan te besteden. Die aanbesteding heeft inmiddels plaatsgevonden, maar met de gunning daarvan wordt nog gewacht. Gedeputeerde Staten hebben het gemeen tebestuur van Leiderdorp nog eens onder druk gezet met een brief waarin zij stellen dat het verlopen van de termijn voor het bouwrijp maken te wijten is aan een ad ministratieve vergissing en niet betekent dat met het bestemmingsplan zonder meer akkoord zal worden gegaan. Men voelt heel goed aan dat na het bouwrijp maken 'de structuur van de wijk zo goed als vast ligt en aan de woningdichtheid dan niet veel meer kan worden gedaan. Wethouder Meerburg is ondanks alles op timistisch en verwacht dat de plannen goedgekeurd zullen worden. Hij weet zich gesteund door uitspraken van de minister van Volkshuisvesting met betrekking tot de woningbouw. „De minister wil dat er meer gebouwd wordt, aan ons zal het niet liggen", besluit wethouder Meerburg. VOORHOUT Bijna vijf honderd deelnemers varië rend in leeftijd van vier tot ruim zeventig jaar versche nen gisteravond aan de start van de Voorhoutse avond wandelvierdaagse. Veel Voorhouters maar ook wan delsportliefhebbers uit de omgeving schreven zich in voor deze jaarlijks door de Oranjevereniging Voorhout te organiseren trimtocht. Rick van Dijk en Robert van der Lans, twee jeugdige Voor houters, meldden zich het eerst aan de finish en wel om tien voor acht. Voor acht uur kwamen nog zes deelnemers binnen. De laatste deelnemers passeerden om rond negen uur de finishlijn. De afstand van deze eerste route was ongeveer negen kilometer. Vanavond wordt de langste van de vier routes ge lopen. Tien kilometermoet worden afgelegd om de herin neringsmedaille, die wordt uit gereikt na afloop van de avondwandelvierdaagse, in de wacht te slepen. Terwijl bewoners sliepen Voor 30 mille antiek gestolen VOORSCHOTEN Inbre- kers hebben in de afgelopen nacht kans gezien om het antiek in de woonkamer, van een woning aan het Ge rard Douplantsoen, weg te halen terwijl de bewoners sliepen. De buit vertegen woordigt volgens een eerste raming 30.000 gulden. Onder meer werd een Friese stoelt- jesklok met een waarde van 12.000 gulden meegenomen. De inbrekers hebben zich de toegang tot het huis verschaft door het gebruik van een boor waarmee zij een raam aan de voorzijde van het huis forceer de. De vrouw des huizes heeft wel omstreeks kwart voor vijf vannacht een klap gehoord, maar schonk hier verder g^en aandacht aan en sliep verder. A A De os in de schuur was erg wild. Als hij J J wordt geslacht kan hij losbreken. Laat hem gaan, dat lost de politie wel op; hij kan trap pen. Er worden hoofdzakelijk koeien en varkens geslacht en geen paarden. De afval wordt vernietigd op het des tructiebedrijf in Delft. Soms zijn er drie of vier man nen nodig om een beest in bedwang te houden. Lukt dat niet, breekt hij los. Als het niet lukt om het beest te vangen, moet het beest doodgeschoten worden door de politie en sommige beesten die losgebroken zijn ver oorzaken schaden van hoge kosten. De wilde os wordt zaterdag geslacht en ik hoop dat er een beest komt dat rustig te aaien is. In het slachthuis heb ik een geslachte stier gezien. Het lijkt zo eng, maar het is het niet. Het beest wordt gedood met een schietmasker. Ik heb goede uitleg, plezier en een leuke dag gehad. ANDRE BAATSEN (9) A g* NOORDWIJKERHOUT Kinderviewer André Baatsen in de slagerswinkel Kleii in gesprek met Aad Bouwmeester. rHier wordt, als het provinciaal bestuur toestemming geeft, de nieuwste Leiderdorpse wijk Buitenhof Oost "gebouwd. Jeugdige dieven op heterdaad betrapt KATWIJK De Leidse po- litie heeft het afgelopen „weekeinde twee Katwijkers aangehouden, die probeer den een buitenboordmotor van een speedboot af te ha len. Tijdens nader verhoor bleek dat de jongens zich ook in de omgeving van Lei den aan veel inbraken schul dig hebben gemaakt. De 16- en 17 jaar oude jongens- hadden, toen ze op heterdaad werden betrapt in hun eigen boot bovendien een zware luchtbuks en geschoten gevo- 'gelte van diverse pluimage verborgen. Tijdens verhoor door de recherche van Kat- wijk bekenden de jongens ook inbraken in Katwijk, Oegst- geest, Warmond en Rijnsburg te hebben gepleegd. Meestal leefden de Katwijkers hun da- dendrang uit op plezierjachten. Vanaf januari zijn de jongens actief geweest. Bij huiszoeking in het ouderlijk huis van de knapen werden gestolen goe deren in beslag genomen. ANDRE BAATSEN UIT NOORD WIJKERHOUT Nieuwe straatnamen in Middellanden TER AAR De westelijke hoofdweg naar de nieuwe wijk Middellanden gaat waarschijnlijk „Lijsterbe slaan" heten. De gemeente raad zal hiervoor tijdens de eerstvolgende vergadering zijn toestemming moeten ge ven. Aanvankelijk lag het in de be doeling de weg „Berkenlaan" te noemen. Het is evenwel on mogelijk gebleken berken langs de weg te planten. Na overlag met de gemeentelijke hovenier heeft het college be sloten de gemeenteraad voor te stellen tot naamswijziging over te gaan. Lijsterbessen "kunnen wel langs de weg wor den geplant. Voorts wordt de gemeenteraad voorgesteld twee nog aan te leggen nieuwe straten nabij de kernen Langeraar en Aardam v.Drossaard" en „Schoutstraat" te dopen. Bij deze naamgeving wordt aardig aangesloten op de eerder gegeven historische namen van bestuurs- en rech terlijke ambtenaren in de nieuwe wijk. Nettenboetslers die op de evenementenmarkt niet zullen ontbreken. NOORDWIJK In het kader van de Noordwijkse actie voor Boven-Volta wordt om en nabij de Grote Kerk in Noordwijk-Binnen zondag 18 augustus een evenementen markt gehouden. Een van de programmaonderdelen is een oude ambachtenmarkt. Hier worden demonstraties gegeven door onder meer een kaas maker, klompenmaker, zadelmaker en een hindelooper schilder. Op een rommelmarkt van ruim 20 kramen zijn spullen uit deze en grootmoeders tijd verkrijgbaar. Staatsbosbeheer, Kritisch Noordwijk en vertegenwoordiger van dierenopvangcentra ge ven informatie aan belangstellenden op een speciale „milieu markt". Een braderie, kunstmarkt en een kermis vullen het grootscheepse marktgebeuren aan. In het donkerbruin KAN-café zijn gratis concerten van Lucas Levenbach en Jan van Haperen. Om 12.00 en 16.00 uur begin nen optredens van „The Jazz Band Ball Pipers" en „The Old Black Horse Saloon Band".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4