WmVijandige reacties op plan-Thatcher Amerikanen in Londen op spokenjacht Bokassa zelf aanwezig bij scholierenmoord HERSTEL VAN BRITS GEZAG IN RHODESIE NA 56 JAAR Kunstgalerie in Kurhaus Avondscholengemeenschap Boerhaave Lopnieuw arrestaties brandstichtingen EC extra bijeen Seidóe (Somo/nt jkersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank. Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Jdacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0.49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: l 43.05; jaar ƒ160.70; losse nummers: 55 cent. Dinsdag 7 augustus 1979» 69e jaargang no. 21419 De meeuw In de VARA-serie „Theater thuis" een uitstekende Itali aanse versie van Tsjechow's „De meeuw" op Ned.II om 21.20 uur. Om 18.59 uur „Pop karavaan" met Sam America's Gasphetti. Ned.I om 19.50 uur documen taire „Jeruzalem-kwartet" en om 21.55 uur „Het dossier" over Lucky Luciano. Mogelijk een bui Geleidelijk meer bewolking en later op de dag mogelijk een regen- of onweersbui. Middag- temperaturen van 20 graden aan zee tot 25 graden in Zuid- Limburg. Matige zuidwesten wind. Morgen zon: 6.11 - 21.19. Schev. hoogw.: 3.46 en 16.16. Laagw.: 11.53. He koe gehuldigd fclREND (ANP) In het Friese Oostcr- j Bolsward is gistermiddag een feestelij- leptie gehouden ter ere van een koe die vorige maand is overleden. 119" heette het dier en de haar opgedragen fe had plaats omdat zij de mensheid begin laar honderdduizendste kilogram melk Omdat de eigenaar van Tine, veehouder oordmans, niet onmiddellijk de gelegenheid n feestelijke bijeenkomst te beleggen, werd >t gisteren uitgesteld. Dat Tine zelf dit leven leis verlaten had, vermocht de feestvreugde drukken. „Boer en koe hebben een gewel- restatie geleverd en daarom is het goed dat eceptie doorgaat", aldus de voorzitter van ies rundveestamboek. LONDEN Berkeley Square is een mooi plein tussen Oxford Street en Piccadilly en enigszins terzijde van Bond Street. Daar, op nummer 50, staat één van de beroemdste Londense spookhuizen. Honderdentwintig jaar geleden werd daar een jongeman afgewezen door de vrouw die hij hartstochtelijk bemin de. Hij zwoer toen als een kluizenaar verder te leven en het huis lang na zijn dood nog als spook met jam merklachten te vullen. Hij heeft zich aan die lugubere belofte ge houden. Zo zijn er wel meer spookhuizen en -kaste len in Engeland, waar. bijna vier miljoen vol wassen mensen bij hoog en bij laag bezwe ren ooit een spook te hebben ontmoet. Een evenwichtig kolonel in het Britse leger be weert dat hij in zijn ei gen huis ooit heeft ge biljart met een jonge man die duidelijk lang geleden de hand aan zichzelf had geslagen. En de helderziende Kim Tracey weet altijd wanneer de geest van een zekere Alfonso naast haar zit, want dan krijgt ze het koud en moet haar vest dicht. In de nazomer zullen honderden Amerikaan se toeristen in Londen op spokenjacht gaan. De Britse hoofdstad is een buitengewoon rijk jachtterrein en een reisbureau in Califor- nië geeft aan de jach ten een officieel tintje aan door een Britse clairvoyante, Sybil leek als getuige-des- kundige er bij aan te trekken. De Britten ne men hun spoken name lijk buitengewoons er- Het toeristische karak ter van de spokenjacht lijdt er niet bijzonder onder dat de bezoeken aan spookdomeinen worden geconcentreerd op pubs, theaters, histo rische gebouwen en musea, waar het ook zonder spook of ecto plasm a goed toeven is. In minstens twee Lon dense theaters, in Drury Lane en de Haymarket, maken spoken incidentele en trees en in het metro station van Covent Garden is talloze ma len een man gezien in kledij uit de vroege 18e eeuw, die daar zweeft bij nacht en ontij. In de najestueuze Bank of England waart een we nende non rond, die stellig haar tranen stort om het Pond, en ook haar willen de Ameri kaanse toeristen zien en, zo mogelijk, foto graferen. Het spook van Oliver Crom well, de Lord Protector die door onze zeventiende eeuwse voorouders niet bijzon der werd gewaardeerd, zou hoofdeloos kunnen gaan rondwaren in het huis van een groot grondbezitter in Lin colnshire, die anoniem wenst te blijven. Deze man heeft de schedel van Cromwell, die 380 jaar geleden werd ge boren, namelijk ter verkoop aangeboden bij een veiling. De schedel is rond en de universiteit van Not tingham gaat onder meer de inhoud van de hersenpan berekenen. Ook via andere tech nieken zal men probe ren de authenticiteit van de schedel boven iedere twijfel te ver heffen, en deze weten schappelijke manipula ties zullen door het spook van Cromwell hoogstwaarschijnlijk niet worden gepikt. De Amerikaanse toeristen mogen hopen dat hij zijn spookachtige acti viteit dramatisch zal verhogen. \CHT Een 'enstleider 'urmerend gisteren ogen uit ij in plaats trein llifant het zag nade- ty/ier klom j n sloot de tijk op. bleek af- j ig uit een vlak in de De eige- van de el in het van zijn innen af te •n. Inmid- had de ver- sei- rood ge- vier trei- korte ople- Premier Thatcher LUSAKA (Rtr/UPI) Het nieuwe plan voor Zimbabwe/R- hodesië dat het afgelopen week einde is opgesteld tijdens de Ge- menebesttop in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka, heeft vijan dige reacties opgewekt van de regering in Rhodesië en van de guerrillagroepen die deze rege ring bestrijden. Het plan, dat is gebaseerd op de voorstellen die door de Britse premier That cher in Lusaka zijn gedaan, on dervindt ook kritiek bij de rechtervleugel van haar conser vatieve partij, evenals uiter aard van Zuid-Afrika dat van morgen „verbijsterd" heeft ge reageerd op het initiatief. Het Britse initiatief houdt, zoals giste ren al gemeld, in dat Londen zelf toe zicht zal houden op nieuwe verkiezin gen in Rhodesië, hetgeen betekent dat Londen voor het eerst sinds 56 jaar de rechtstreekse verantwoordelijkheid zou gaan dragen voor de gang van zaken in Rhodesië. Het land dat zich in 1965 eenzijdig onafhankelijk verklaarde van de Britse kroon, heeft al sinds 1923 zelfbestuur. Margaret Thatcher heeft zich nu ver plicht het Britse gezag te herstellen, een nieuwe grondwet op te stellen, een conferentie van alle partijen bijeen te roepen en verkiezingen te leiden die een internationaal aanvaardbare leider van Rhodesië moeten opleveren. Mevrouw Thatcher zei gisteren tegen verslaggevers dat ze zich geen illusie maakt over het vredesplan. „Daar ben ik veel te voorzichtig voor", zei ze. De kritiek is danook niet mals. Guerrilla leider Joshua Nkomo zei: „De veron derstelling dat de huidige Britse rege ring onpartijdig is en daarom een ge schikte i- *antie om de verkiezingen te leiden, is niet aanvaardbaar voor ons". De rechtse conservatief Julien Amery verklaarde in Londen verklaarde dat Thatcher „het beste experiment op het gebied van multiraciale democratie in de Afrikaanse geschiedenis in gevaar brengt". Premier Muzorewa van Zimbabwe/R- hodesië heeft de Britse voorstellen een belediging van zijn regering en de kie zers genoemd. Toch sluit hij nieuwe verkiezingen niet geheel uit. Washing ton heeft instemmend gereageerd. Het noemde het plan een belangrijke stap in de richting van een rechtvaardige en doorzame oplossing. ROTTERDAM (ANP) Het sleepvaartbedrijf Smit Internationale dat samen met het bedrijf Bugsier ge probeerd heeft de brandende tanker „Atlantic Empress" in het Caraïbisch gebied te bergen, heeft door het zin ken vorige week van de tan ker een strop van zeker twee miljoen gulden geleden. Zoals bekend heeft Smit Inter nationale na de botsing twee weken geleden bij het Caraï bisch eiland Tobacco tussen de „Atlantic Empress" en de „Ae gean Captain" de eerstge noemde tanker brandend naar open zee weten te slepen. Vo rige week echter zonk de tan ker, waarbij ook veel materi aal van de slepers in de diepte verdween. De bergers hadden met de scheepseigenaar de be kende afspraak gemaakt, dat alleen bij goede resultaten be taald zou worden: het zoge naamde „no cure-no pay" sy steem. ©EN HAAG In het herbo ren Kurhaus wordt een be scheiden kunstgalerie inge richt die vrijdag 10 augustus wordt geopend met werk van Margriet Markerink. Deze expositie duurt tot en met 7 september. Daarna volgen om de drie of vier weken andere exposanten. 'Een Inschrijving en aanvang van DANSLESSEN voor jongelui, „beginners" PIJNACKER y zondagmiddag 19 augustus 2.00 4 uur in het Parochiehuis i NIEUWKOOP maandagavond 20 augustus V 7.30 uur in het Parochiehuis A LANGERAAR dinsdagavond 21 augustus 7.30 V uur in het parochiehuis 4 BOSKOOP x woensdagavond 22 augustus 8.00 uur in de „Rozenburcht" 4 Rozenlaan OUDEWATER donderdagavond 23 augustus in y „Tsou" om 8.00 uur KAMERIK 7 zaterdagavond 25 augustus 8.00 y uur in het dorpshuis „Schuiert- 4 burg" J BERKEL/RODENRIJS zondagmiddag 26 augustus 4.00 y uur in „Willem Huygens". Noord- 4 emdseweg j DANSLESSEN GEHUWDE en V VERLOOFDE PAREN in de 4 plaatsen: NIEUWKOOP, LAN- 7 GERAAR, BOSKOOP. OUDE- 4 WATER en KAMERIK. J Aanvang half september. Hier inschrijving vooraf beslist noodzakelijk en alleen telefo nisch 071-761249. Voor deze groepen is in de laatste laren veel belangstelling gekomen. l(u^\\VVy;r Voor inschrijving bij avond- en dagonderwijs voor volwassenen w o de Meao-opleiding, zie de advertentie elders in dit blad. Vrouwen voor vrede Op de 34ste verjaardag van de atoombom op Hirosjima zijn gisteren tientallen vrouwen uit Nederland. Oostenrijk, Zwitserland en Italië en enige Japanse monniken voor het Vredespaleis in Den Haag begonnen aan drie dagen demonstreren en vasten voor de vrede. Twee vrouwen werden gisteren ontvangen door de president van het internationale gerechtshof, dat in het Vredespaleis is gevestigd. Zij boden een petitie aan waarin ondermeer werd gevraagd om steun van de president in de strijd der vrouwen tegen de bewapenings wedloop Tien seconden duurde de aardbeving, die een deel van Californië gisteren deed trillen. De eigenaresse van een supermarkt in Sali nas had veel meer tijd nodig om de ravage die in haar winkel werd aangericht te herstellen. I HAAG De Haagse politie heeft feren en vanmorgen vroeg de hand Hen leggen op nog drie jongelui die flen verdacht van brandstichtingen e Jan van Goyenstraat en in de Zui- terk aan de Hoefkade in Den Haag. hield de politie een 16-jarige Hagenaar mede verantwoordelijk wordt geacht voor in de Zuiderkerk. Voor die brand is in apen weekeinde ook al een jongen gear- Beiden ontkennen. zijn een zestienjarige en een ne- jongeman, beiden uit de omgeving van Goyenstraat, gearresteerd. Zij .evenals de drie eerder aangehouden jon- van brandstichtingen in o.m. de Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. de koe Tine 19 hon- kilo melk had ge- Keizer PARIJS Keizer Bokassa van het Centraal Afrikaanse keizerrijk is per soonlijk aanwezig geweest in de ge vangenis van Bangui, toen daar op 18 april ongeveer honderd scholieren werden vermoord. Dit is de conclusie van een rapport van een commissie van Afrikaanse juristen, dat in Fran se kranten is gepubliceerd. „Zijn aan wezigheid ter plaatse is bewezen, zijn deelname aan de moord is bijna ze ker", aldus het rapport. Het rapport was medio juli opgesteld, maar tot nu toe niet openbaar gemaakt. Een aantal Afri kaanse staatshoofden zou er belang bij hebben dat er over de affaire het zwijgen werd toege daan. De slachting volgde op de weigering van de scholieren om uniformen te dragen. Amnesty International maakte voor het eerst melding van de massale moordpartij. Het rapport beves tigt niet alleen het aantal van ongeveer hon derd slachtoffers, maar bevat ook de medede lingen dat de vijf juristen in het land om een normale manier hun onderzoek konden uitvoe ren. De juristen hadden gesprekken gevoerd met premier Maidou en met Bokassa zelf. NA ZINKEN VAN ATLANTIC EMPRESS: 'eespRAN De leden van de organisatie van 'eesroducerende landen (OPEC) zijn bezig Tiaajle voorbereidingen voor een extra bijeen- wedjt die vermoedelijk volgende maand ge- geefen gaat worden. Agendapunt is daar een leesRre verhoging van de olieprijs, in verband Je daling van de waarde van de dollar. De pe onderminister van financiën Ibrahim- i heeft dat vanmorgen in Teheran meeg- Miljoenenstrop voor Smit Internationale in het Fries Oosterend t gevierd. zelf was er niet bij. Die prestatie niet overleefd.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1