Gemeente stopt verval van ;i>and Ars Aemula NZH WIJZIGT DIENSTREGELING Restauratie Hartebrugkerk binnenkort echt van start UlILJOEN VOOR CONSOLIDATIE blvfj ^TAD LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 woij JL ifi.8 ~g EIDEN Het heeft enige tijd ge- 9.53urd. maar vanaf 3 september zal het n zich heen grijpende verval in het omumentale onderkomen van de te- |W» in- en schilderacademie Ars Aemula Uturae aan de Pieterskerkgracht 9 'Mt«i definitief halt worden toegeroepen. inaf die tijd begint de gemeente na- ,at elijk met de werkzaamheden die no- yyg zijn om het uit de 17e eeuw dateren- l pand. oorspronkelijk een woonhuis ior de totale ondergang te behoeden. t gemeente heeft enkel en alleen voor consolidatie al een miljoen gulden tgetrokken. Voor de restauratie die iarna zal moeten volgen zal de ge- eente nog wat dieper in de beurs in, oeten tasten. üi ).35>t pand van de tekenacademie heeft dit j970|r nog aardig in de belangstelling ge- "an door de opnamen voor de film >onlfort Amerikaans" naar de gelijknamige man van Jan Wolkers. Zoals bekend zat bikers in de Tweede Wereldoorlog in l gebouw ondergedoken en in net Doek neemt het een vooraanstaande plaats van handeling in. In „Kort Amerikaans" spréékt Jan Wolkers van de erbarmelijke staaL waarin het pand zich toen al (35 jaar geleden) bevond en geeft hij als mening te kennen dat het gebouw zodra de oorlog voorbij is helemaal vernieuwd zou moeten worden. Het pand is er in de tussenliggen de jaren niet op vooruit gegaan. De wind en de regen hebben op vele plaatsen vrij spel en laten de verrotting overal achter. Het pand is woonhuis geweest tot 1859. In dat jaar schonk de familie Kneppelhout. het laatste rijke geslacht dat het pand in eigendom had het huis aan de vereniging Ars Aemula Naturae om deze de gelegen heid te geven er de kunstzinnige activitei ten te ontplooien. Tot die tijd heeft het huis eigenlijk alleen maar notabelen bin nen de toen nog niet verweerde muren gehad. De werkzaamheden die 3 september be ginnen. bestaan onder meer uit het wind en waterdicht maken van het op een zeef gelijkende dak. Ook verder in het gebouw zullen tal van maatregelen worden geno men om het verval verder tegen te gaan. De consolidatiewerkzaamheden zijn goed gekeurd door Gedeputeerde Staten, de de finitieve restauratie nog niet. De gemeen te hoopt die toestemming op een gegeven moment wel te krijgen zodat consolidatie geleidelijk kan overgaan in restauratie, precies zoals dat is gebeurd bij het Hee renlogement. De eigenlijke restauratie van het pand zal in ieder geval nog wel even op zich laten wachten aangezien het anderhalf jaar duurt om een restauratie plan op te stellen. De werkzaamheden zullen Ars Aemula niet onberoerd laten. De tekenacademie verhuist naar de buur man, het pand Pieterskerkgracht 11. De sportschool en de andere instellingen die zich daar momenteel bevinden gaan naar het pand Rapenburg 48. Zij zullen niet te rugkeren naar de Pieterskerkgracht om dat Gedeputeerde Staten inmiddels wel al toestemming heeft gegeven voor de res tauratie van het pand Pieterskerkgracht 11, dat weer een woonbestemming krijgt. Het pand van het kunstgenootschap Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht. I Vi n verband met werkzaamheden Lage Rijndijk EIDEN - In verband met riolerings- leigi asfalteringswerkzaamheden aan de M»age Rijndijk in Leiden, waarmee laandag 6 augustus wordt begonnen, illen de buslijnen C.N. 2/12 en ■Z.H. 15/16 geen gebruik van deze ch1ute kunnen maken. Als gevolg „^arvan worden de volgende wijzigin- "d tn van kracht. in 15 en 16 van de NZH rijdt tussen Zijlsingel M P. Splinterlaan volgens de route Zijlsin- ^!l, Herensingel, Kooilaan. W. de Zwijgerlaan, Jfigelendaal, Rietschans, Zijldijk, M.P. Splinter Ti laan v.v. De halten op de Lage Rijndijk komen gedurende deze omleiding te vervallen. Tijdelij ke halten zullen worden ingesteld bij de Java- straat, Kooilaan, Rietschans, Touwfabriek en Meyelaan. De omleidingsroute vergt aanpassing van de rijtijden van de bus. Met name in Lei derdorp zullen aankomst- en vertrektijd gewij zigd zijn. In de bussen zullen folders worden opgehangen met de gewijzigde dienstregelin gen. Lijn 2 van C.N. rijdt tussen Zijlsingel en de Provincialewegvolgens de route Zijlsingel, Her ensingel, Kooilaan, W.de Zwijgerlaan, Engelen- daal', Rietschans, Leidsedreef, Zijldijk, Riet schans, Provincialeweg v.v. De halten op de Lage Rijndijk, bij de Meyelaan en bij de Touw fabriek komen tijdelijk te vervallen. Passagiers vanaf de Meyelaan en Touwfabriek kunnen met NZH-lijn 15 en 16 mee tot de Rietschans en daar overstappen op CN-lijn 2. Tijdelijke halten zullen worden ingesteld bij de Javastraat Lijn 12 van C.N. rijdt tussen Zijlsingel en Elisa beth Ziekenhuis tijdelijk de route Zijlsingel, Herensingel, Kooilaan, W. de Zwijgerlaan, En- gelendaal. Persant Snoepweg v.v. De halten Lage Rijndijk, Spanjaardsbrug, Meyelaan, Droststraat, M.P. Splinterlaan, v.d. Valk Bou- manweg en Acacialaan komen gedurende deze omleiding te vervallen. Pasagiers vanaf deze halten kunnen gebruik maken van NZH lijn 42 tot Elisabeth Ziekenhuis of NZH lijn 15 of 16 naar Rietschans en daar overstappen op C.N. lijn 12. Tijdelijke halten worden ingesteld bij Javastraat en Rietschans. De halte nabij Lei- thenrode zal circa 150 meter worden verplaatst. De werkzaamheden aan de Lage Rijndijk wor den in een aantal fasen uitgevoerd. Gedurende eén van die fase zal weer verkeer via Lage Rijndijk mogelijk zijn. Om echter te voorkomen dat in de werkperiode aan de Lage Rijndijk een aantal malen via steeds andere route en dien stregelingen gereden wordt blijft bovenge noemde wijziging gedurende alle fasen van uit voering van kracht. Naar verwachting zullen de werkzaamheden ongeveer een half jaar du- Stadsbouwhuis (1) Al vele malen hebben inwoners van Leiden gereageerd op de vermeende energieverspilling in het nieuwe Stadsbouwhuis van de gemeente Leiden aan de Lange- gracht. In het personeelsblad 'Stads' van de gemeente Leiden wordt dit keer nader ingegaan op die verspil ling. Dat gebeurt dan op twee pagina's van de ambte lijke energiecommissie waarmee men de collega's wil wijzen op het zuiniger omgaan met energie. Maar dit terzijde, want het gaat hier om een verklaring van de dag en nacht brandende lampen in het Stadsbouwhuis. Een antwoord op vragen als kunnen die lichten 's nachts niet uit" en Zelfs bij volle zon branden er de tl-buizen, hoe is dat nu mogelijk". Stadsbouwhuis (2) De energiecommissie komt tot de simpele constatering, dat al die klagers eigenlijk groot gelijk hebben. Maar er valt voorlopig weinig aan te doen. Bij het ontwerpen van het gebouw is in een standaard beveiligingsverlichting voor zien. Dat betekent dat een deel van de tl-buizen niet uit kan. Die verlichtingscarré's kunnen alleen met de hoofd schakelaar worden uitgedaan, wat betekent dat dan ook alle andere apparatuur zoals luchtverversing, elektrische klokken, thermostaten, ijskasten enzovoorts uitgaat. Uit een vooronderzoek bleek, dat het veranderen van de hui dige installatie erg hoge kosten met zich meebrengt. Een technisch adviesbureau heeft nu de opdracht uit te werken hoe de verlichting 's nachts tot een minimum kan worden teruggebracht. Mis voor de overledenen De 'Mis voor de overledenen', die elke eerste dinsdag van de maand wordt gehouden in de kerkhofkapel aan de Zijlpoort gaat deze maand niet door. De eerstvol gende mis wordt 4 september gehouden 's morgens om negen uur. Ondernemingsraden Het Leidse departement van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt woensdag 15 augustus in restaurant 't Karrewiel weer een lunchbijeenkomst. De heer D.v.d. Kamp van het CNV spreekt over de 'Nieuwe wet op de ondernemingsraden'. De bijeenkomst begint om twaalf uur, de kosten bedragen 13,50 gulden. Feest in winkelcentrum Luifelbaan LEIDEN Het winkelcentrum 'De Luifelbaan' in Zuid- West viert deze maand het twintig-jarig bestaan. Ter gele genheid van de feestelijkheden heeft de winkeliersvereni ging het college van b. en w. van Leiden gevraagd de win kels op vrijdag 24 augustus tot negen uur 's avonds geo pend, te mogen houden. Het college is geneigd de vereniging haar zin te geven. De raads commissies voor economische aangelegenheden en personeelsza ken zullen nog advies uitbrengen voordat de gemeenteraad een beslissing neemt. Waarschijnlijk zal een en ander weinig proble men opleveren. De gemeenteraad heeft blijkens de Winkelslui tingswet de bevoegdheid om per kalenderjaar op tien werkda gen vrijstelling te verlenen. alle attracties gratis.' kU'vK®" NIEUW! N UIT AMERIKA: KIKKERSHOW ,da9tocJit mr Een detailopname van de trap van de preekstoel. Het interieur van de Hartebrugkerk. LEIDEN Na de bouwvak vakantie (op zes augustus) zal daad werkelijk een begin worden gemaakt met de restauratie van de Leidse Hartebrugkerk. De kerk, die al sinds maart in de steigers staat, zal dan door Leids aannemer Lange- veld onder handen ge nomen worden. Lange- veld was van de vier uitgenodigde aanne mers de goedkoopste. Voor Bik en Bredeveld (Leiden), Huurman (Delft) en Woudenberg (Ameide) bleek Lange- veld met zijn inschrij ving van 875.000 gulden het meest aantrekkelij ke bod te hebben ge daan. Overigens hebben de werk zaamheden rondom deze res tauratie sinds maart beslist niet stil gelegen. Buiten de reeds genoemde aanbeste- tauratie) in dit bedrag inge calculeerd. Ook de kosten van de orgelrestauratie zijn" ingepast in het bedrag van twee miljoen gulden. Het geldbedrag dat via het restauratiefonds is binnenge komen (de thermometer in de kerk) is inmiddels de hon derdduizend gulden gepas seerd: 103.650,—. Bijna een derde van het met de actie beoogde bedrag is nu binnen. Bij de organisatoren van de actie leeft de hoop dat het to tale bedrag binnen drie jaar bijeen zal zijn gebracht. dingsprocedure én het feit dat het orgel al in april is ge demonteerd en voor het grootste gedeelte naar Am sterdam is vervoerd, heeft ook de architect drukke tij den gekend met het maken van bestek en begroting. De totale restauratie van de Hartebrugkerk zal een be drag van ongeveer twee mil joen gaan vergen. Behalve het reeds gememoreerde be drag van de aannemer, zijn ook bijkomende kosten (stei gerbouw, klokkenstoel en eventuele fundamentenres- De preekstoel.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3