Play-offs apotheose van Amerikaanse competitie Wim van Hanegem wil nog jaartje in Nederland voetballen Filiaal van Inter Football krijgt vaste grond onder de voeten SPORT LEIDSE COURANT/ WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 U2 ifT DEEL 3 Vandaag publiceert onze krant de derde aflevering van een reeks verhalen over het Amerikaanse voetbal. De eerste aflevering werd gepubliceerd in onze editie van afgelopen zaterdag, de tweede afgelopen maandag. (Van onze verslaggever) CHICAGO- Inter Soccer, het Amerikaanse broertje van Inter Football, draait redelijk goed. Hoewel de opdrachten nog niet dage lijks in groten getale op de New Yorkse Fifth Avenue, de stek van Inter Soccer, bin nen komen heeft het er alle schijn van dat directeur George Taylor grond onder de voeten begint te krijgen. Een belangrijke opsteker voor Inter Soccer (eigena ren: Cor Coster, Johan Cruyff en Maarten de Vos) was uiteraard de overgang van Cruyff naar de Los Angeles Aztecs. De leiding van Inter Soccer rekent er vast op dat de faam van Cruyff deuren zal openen in de zakenwereld. Eèn van de opdrachten die George Taylor heeft is om te onderzoeken in hoeverre de naam van Cruyff in Amerika te exploiteren valt. Zelfs in het contract dat Cruyff bij de Aztecs tekende is opgenomen dat Cruyff voor zijn eigen reclame mag zorgen. De financiën die daaruit voortvloeien komen uiteraard ook in Cruyff's zak terecht. Jeugdbegeleiding Een andere taak van Inter Soccer is te pogen een stuk jeugdbegeleiding in Amerika voor zich op te eisen. Met het oog daarop is Jan Brouwer, oud- oefenmeester van Willem II en daarna deel uitmakend van de technische staf van de KNVB, in Long Island, even buiten New York, een voetbalschool begonnen. Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst gebruik gemaakt gaat worden van oefenmateriaal, dat in nauwe samenwerking met Johan Cruijff opgesteld wordt. Een poging van George Taylor om bij de NASL-clubs binnen te sluipen is mislukt. Taylor zond twee maanden geleden alle clubs een schrijven waarin tegen betaling van 10.000 dollar werd aangeboden om regelmatig een inventarisatie te maken van de Europese spelers die mogelijk in dienst zouden kunnen treden van Amerikaanse profclubs. De reactie daarop was erg lauwtjes omdat het aanbod toch al ruim is. Het wemelt immers van de voetbalmakelaars die regelmatig de meest vreemdsoortige voetballers aan de Amerikaanse clubs proberen te slijten. (Van onze verslaggever) CHICAGO Zaterdag 8 september vormt het hoogtepunt van de Ameri kaanse voetbalcompetitie. In het impo sante Giants Stadion, even buiten New York, wordt dan de finale van de strijd om het Amerikaans voetbalkampioen schap gehouden. Dan ook zal bekend worden of regerend landskampioen New York Cosmos opnieuw de sterkste ploeg van de Amerikaanse competitie zal zijn. Eind maart begonnen vierentwintig clubs aan de competitie van de North American Soccer League. Die clubs werden onder verdeeld in zes groepen van vier clubs. Dat alles volgens twee hoofdlijnen: de Na tional Conference en de American Confe rence. Twee hoofdgroepen van twaalf clubs, die dan onderling weer verdeeld werden in drie verschillende poules: de' Eastern Division, de Central Division en de Western Division. Via een ingewikkeld speelschema, waarbij de clubs die met elkaar in één en dezelfde poule zitten tenminste tweemaal tegen el kaar spelen, wordt uiteindelijk na het com- petitieweekeinde van 12 augustus bepaald welke van de vierentwintig clubs deel mo gen nemen aan de play-offs, de Ameri kaanse kampioenscompetitie. Die play-offs bieden plaats aan zestien clubs, slechts acht clubs vallen derhalve na het afwikke len van de normale competitie af. Er zijn dus vierentwintig clubs, verdeeld over zes divisies. Van tevoren is bepaald dat de eerste twee clubs van elke divisie automatisch uit mogen komen in de play offs. Daarnaast heeft zowel de National Conference als de American Conference nog twee wat de NASL noemt „wild cards". Dat wil zeggen dat beide hoofd groepen nog twee clubs mogen leveren voor de play-offs. Dat zijn dan de clubs die van de nummers drie en vier de meeste wedstrijdpunten hebben behaald. Niet ingewikkeld Na 12 augustus, de slotdag van de nor male competitie, is het allemaal niet meer zo ingewikkeld. Twee dagen later al wordt een begin gemaakt met de play offs, te vergelijken met Europa cup-voet- bal in ons werelddeel. Een uit- en een thuiswedstrijd derhalve, waarbij de verliezer uiteindelijk afvalt. Dat alles overigens via een andere procedure dan bij ons Europa cup-voetbal. Bij ons tellen immers de doelpunten, waarbij in uitwedstrijden gescoorde goals ook nog eens extra gewaardeerd worden. In het Amerikaanse voetbal telt slechts het resul taat. Geen verschil derhalve tussen thuis winnen met 5—0 en uit verliezen met maar 1—0. In alle gevallen van zowel een winst- als een verliespartij volgt in de tweede wedstrijd een verlengingom de winnaar aan te wijzen. Via dat afvalsysteem blijven uiteindelijk twee clubs over die de finale om het Ame rikaans voetbalkampioenschap spelen. Dat gebeurt, net zoals bij ons in het Euro pa cup-toernooi voor landskampioenen en bekerwinnaars, in één finalewedstrijd. Vo rig seizoen was dat het duel tussen de New York Cosmos en de Tampa Bay Row dies, een gevecht dat door Cosmos ge wonnen werd. Cosmos favoriet Ook dit seizoen is de New York Cosmos, ondanks alle interne strubbelingen, weer favoriet. Tampa Bay Rowdies en de Van couver White Caps zijn de meest serieu ze concurrenten van de Cosmos. Ook de Fort Lauderdale Strikers en mogelijk de Los Angeles Aztecs kunnen zich moge lijk in de kampioensstrijd gaan mengen. De in Amerika voetballende Nederlanders zijn voornamelijk te vinden in Los Angeles (bij de Aztecs), in New York (bij de Cos- mos), in het Canadese Edmonton (bij de Drillers) en in Chicago (bij de Stings). Al leen Jan van der Veen (Go Ahead) speelt elders. Hij komt uit voor Tampa Bay Row dies. Het is alleszins waarschijnlijk dat een groot aantal Nederlanders aan de play offs zal deelnemen. Cosmos, met Rijsber- gen en Neeskens, is net als Tampa, met Van der Veen, niet meer in te halen door de concurrentie. Ook Chicago Stings (Van Hanegem, Ressel en Advocaat) en Los An geles Aztecs (met behalve oefenmeester Rinus Michels ook Cruijff, Suurbier, Smeets, Van Veen en Rongen) maken een uitstekende kans. De Nederlandse clubs moeten dan ook nog even geduld hebben voor hun spelers vanuit Amerika terug ko men. Anders ligt dat met de ploeg van Hans Kraay, de Edmonton Drillers. Ondanks de ruime Nederlandse inbreng (Schoenmaker, Ouwehand, Kraay jr, Endeman, Lodewe- ges, Klinkenberg, Goossen en de „halve" landgenoten Hilkes en Jensen) is Edmon ton in het Amerikaanse voetbal nergens. Met San Jose behoort Edmonton tot de zwakste ploegen. Een plek tussen de zes tien clubs die mee mogen doen aan de play-offs is er dus niet bij. De Amerikaanse competitie is op dit mo ment in een beslissend stadium. De bij na dertig normale competitiewedstrijden zitten er vrijwel op. Versterkingen mo gen inmiddels niet meer aangerukt wor den door de clubs. De Amerikaanse transfermarkt sloot op 15 juli. Vanaf nu wordt het een keihard gevecht om de Amerikaanse titel. Een min of meer papieren kampioenschap overigens, want anders dan in Europa kan de Amerikaanse kampioen zich niet via een internationaal toernooi meten met andere kampioens- ploegen. Geen extra activiteiten derhalve voor de Amerikaanse kampioen. Net zo min als er een „straf" bestaat voor de clubs die on deraan in hun poule eindigen. Het Ameri kaanse voetbal kent immers nog geen promotie- en degradatieregeling. Een on derstreping van het vrijblijvende karakter van het door vierentwintig clubeigenaren strikt afgeschermde Amerikaanse prof voetbal. tal. We voetballen soms erg goed. De ellende is alleen dat we eigenlijk te veel goede spe lers hebben. De ploeg kent te weinig knokkers. De onderlin ge band is ook niet zo gewel dig. Er hoeft maar een kleinig heidje mis te gaan en de pest breekt uit binnen de groep. Er wordt wat afgescholden in dit elftal. Niet te geloven gewoon. Zo nu en dan lijkt het wel een dameskransje. Zijn we net ka kelende kippen". Met name de Duitser Carl Heinz Granitza moet er nogal eens aan geloven. Granitza. topscorer van de Stings en daardoor populair bij de aan hang, wordt gehaat in het Ne derlandse kamp. Van Hane gem: „Het is een vreselijke vent. Loopt doorlopend met zijn borst vooruit. Voelt zich te goed om met de anderen te praten. En dat terwijl de man nog geen deuk in een pakje boter schopt. Dat laten we hem op de training ook vaak genoeg merken. Bewust wordt hij tijdens de wedstrijd zo min mogelijk aangespeeld. Geen wonder ook, want hij geeft ook nooit een bal af. Waar hij ook staat, zodra hij de bal heeft schiet hij op doel. Om dood ziek van te worden. Er is geen land te bezeilen met die Gra nitza. We ergeren ons allemaal kapot aan hem. De ellende is alleen dat de sportjournalisten met hem weglopen omdat hij doelpunten maakt. Dat is het enige dat telt hier: goals ma ken. Hoe zo'n doelpunt voor bereid wordt ziet geen hond. Ook de voetbaljournalisten niet. Die hebben evenveel kijk op voetbal als een koe op touwtje springen". Peil onderschat Het spelpeil in Amerika is Van Hanegem niet tegenge vallen. Sterker nog, hij wil best toegeven dat hij het ni veau in eerste instantie on derschat heeft. „Toen ik met Ressel hier in Amerika was om een club te zoeken heb ik veel wedstrijden gezien. Daarvan was ik nauwelijks onder de indruk. Tot mijn 50ste kan ik dit volhouden, heb ik wel eens gezegd. De werkelijkheid is anders. Het valt allemaal best mee. Zo maar vrijblijvend tegen een bal schoppen is er niet bij. Ik CHICAGO Het Hofman Estates heeft veel weg van een vakantiecom plex. Ruime appartemen ten, tennisbanen, een zwembad en een sauna. De Hollandse kolonie mag niet mopperen. Dat doen Wim van Hanegem, Peter Ressel en Dick Ad vocaat dan ook niet. Het leven in de Hofman Esta te» is daar te mooi voor. Een stuk beter in elk ge val dan in het 60 km. ver derop gelegen Chicago, één van de smerigste steden van de Verenigde Staten. Truus van Hanegem eerlijk: „Het is net alsof we op vakan tie zijn. Dat wil ik best toege ven. Het was even vervelend dat de kinderen er aanvanke lijk niet bij waren omdat die nog in Nederland naar school moesten. Maar nu ook ons kroost erbij is voelen we ons hier in alle opzichten zalig". Echtgenoot Willem aanvullend: „Een belangrijk gedeelte van dit complex is eigendom van de Chicago Stings. Vrijwel het gehele elftal woont hier. Ressel en Advocaat natuurlijk, maar ook Kristensen, een paar Duit sers en een aantal andere se lectiespelers. Best gezellig. Je hebt tenminste een beetje aan spraak". Over dat laatste hebben de Van Hanegems niets te klagen. Er is weinig veranderd. Net zoals op hun boerderij in Leer broek is het daar even buiten Chicago zo nu en dan ook net de zoete inval. Er gaat bijna geen week voorbij of de Van Hanegems hebben gasten over uit Nederland. Bezoekers die vooral door Truus vertroeteld worden. „Ik vind het gezellig om volk over de vloer te heb ben. Hoe meer zielen hoe meer vreugd. Kan je tenminste eens even lekker bijpraten". En in de richting van Willem schamperend: „Aan hem heb ik toch niks. Als die maar kan voetballen. De rest interesseert hem niet. Voetballen en televi siekijken, daar is ie mesjokke van. De rest kan hem gestolen worden". Willem opgetogen: „Geweldig hier. Tien kanalen hebben we geloof ik op die kleurenkast. Elke dag een hele berg sport. Honkbal, atletiek, tennis en zelfs voetbal. Is tenminste be ter dan maar lui rondlummelen bij het zwembad. Dat doet Truus de hele dag. Geef mij m'n plekje op de bank maar. Kan ik tenminste rustig kij ken". Nog geen werkgever Voorlopig heeft Van Ha negem echter voor de periode na het Ameri kaanse seizoen nog geen nieuwe werkgever. Voor een belangrijk gedeelte zijn eigen schuld, want meteen na zijn verwijde ring uit de Alkmaarse Hout klopte het inmid dels naar de eredivisie gepromoveerde Excelsior aan de deur. Truus vinnig: „Praat daar liever niet over. Dan word ik nog boos. Voorzitter Bontenbal en een sponsor die anderhalve ton op tafel zou leggen voor Willem hebben twee uur op meneer zitten wachten. De stommerd vergat de afspraak. Weg contract. Weg mogelijk heid om lekker dicht bij huis te kunnen voetballen". Willem eerlijk: „Ik was stuk door dat hele gedoe rond mijn verwijdering uit Alkmaar. Wer kelijk, ik had het erg moeilijk. Excelsior kwam op een ver keerd moment. Ik zag het alle maal niet meer zitten. Had het nog te druk met het verwerken Wim en Truus van Hanegem, hier samen met de familie Ressel, leren in Amerika wat reizen ia. van die optater. Al had Excelsi or me een miljoen geboden dan zou ik die middag nog niet gegaan zijn. Achteraf stom na tuurlijk. Nu zou ik zo'n kans met beide handen aangrijpen. Toen was ik er niet toe in staat. Ik hoop dat ze dat bij Excelsior een beetje kunnen begrijpen. Want nu vind ik het natuurlijk ook knap lullig dat Bontenbal daar voor nop heeft zitten wachten. Die heeft door mij een flater van jewelste ge slagen tegenover die sponsor. En dat vind ik vervelend". vrienden heeft. „Dat is de les geweest", geeft De Kromme toe. „En dat doet me wel een beetje pijn. Ik heb de naam een lastige jongen te zijn, maar ik weet voor mezelf dat ik nooit lastig was met het doel mezelf te verbeteren. Altijd sprong ik in de bres voor ande ren. Je krijgt daar alleen maar stank voor dank voor". Truus ter aanvulling: „Samen hebben we er wel eens ruzie over gehad als hij weer eens een afspraak maakte voor een interview. Zo nu en dan had hij er wel vijf op een dag. En altijd was hij goed voor een lekker verhaal. Een blad voor zijn mond neemt hij nou eenmaal niet. Hij zegt altijd waar het op staat. Willem zei dan altijd als ik vond dat hij teveel ja zei te gen verslaggevers: „Truus, die mensen moeten ook hun werk doen, net als ik". Achter de rug Die periode is inmiddels ach ter de rug. Het gaat Van Ha negem niet slecht af in Ame rika. Mede dankzij zijn in breng maakt de Chicago Stings een vlotte kans om door te dringen tot de play offs. Geen wonder overigens, want op papier lijkt de Stings een goeie ploeg, met naast Van Hanegem ook Ressel, Advocaat, Blankenburg, Gra nitza, Steffenhagen en niet te vergeten Jörgen Kristensen, een van de meest populair voetballers in Amerika. Van Hanegem: „Een lekker elf- Geen vrienden Wim van Hanegem heelt veel geleerd van die AZ- periode. Het belangrijk ste is wel dat een speler in de voetbalwereld geen „Alleen de sportpers heeft achter me gestaan", vervolgt Van Hanegem. „Dat vond ik fi deel. Ik heb altijd een goede band gehad met sportjourna listen. Altijd heb ik me op het standpunt gesteld dat ik jullie nodig had en jullie mij. Nie mand heeft ooit tevergeefs aangeklopt om een interview met me te maken. Tenzij het iemand was die bij een eerdere gelegenheid me allerlei dingen liet zeggen die ik nooit in mijn mond had gehad. Dan kon die mooi barsten. De rest was al tijd welkom". Tijdens zijn debuutwedstrijd voor de Chicago Stings ontsnap- I te Van Hanegem ternauwernood aan een aanslag op zijn ge zichtsvermogen. moet er echt voor werken". Amerika bevalt Van Hanegem, De Kromme bevalt Chicago-ei- genaar Lee Stern. Die heeft hem zelfs al geprobeerd voor drie jaar vast te leggen. De Kromme: „Ik hoop dat ik ko mend seizoen in Nederland nog een jaartje kan spelen. Lukt dat niet, dan blijf ik'ge woon hier. In de wintermaan den valt er genoeg brood te verdienen met zaalvoetballen. De Stings willen me trouwens hier houden. Hebben het zelfs al gehad over een baantje als trainer. Misschien doe ik dat wel. Alleen dat Engels is een probleem. In het verleden heb ik me al tenminste tien keer opgegeven voor Engelse les. Begon er ook vaak aan, zodra het voetbalseizoen echter op gang was legde ik alle boeken in de kast. Voetbal is nou een maal mijn leven. Hebben wij als gezin ook alles aan te dan ken. Zonder voetbal had ik nooit zoveel van de wereld kunnen zien en nooit zo goed kunnen leven als nu. Daarom wil ik dit nog even volhouden. Is het niet in Nederland, dan maar in Amerika ROB HARTOG

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12