FC Den Haag: erbarmelijk Spartakiade voor de „spionnen" Dagboek van een Spartakiaan Extra: Patiëntengids voor Nederland. Uitslagen Hilversum ijSovjet-Unie moet toppers uitstallen t.OPFTlOOl Op MOSKOU Als in een stad waar een Nederlandse am bassade is, een groot evenement plaatsvindt, blijkt men bij die vertegenwoordiging in den vreemde perfect op de hoogte te zijn welke bezoekers uit het vaderland te ver wachten zijn. Natuurlijk niet als het voetbalvolk met tien duizenden naar München trekt om Oranje de finale te zien verliezen. Maar wel als het om redelijk te overziene hoeveelheden gaat, zoals bij een internationale beurs of, zoals in dit geval, bij de Spartakiade. Op het vliegveld was de tweede secretaris van de ambassade in Moskou aanwezig ter verwelkoming en om een handje te helpen bij eventuele moeilijkheden aangaande taal, douane- en andere formaliteiten. Het woord Spartakiade bleek een toverformule. Geen centje last, een vlotte afhandeling. Hier en daar kom je dan de tweede secretaris „mijn naam is Pieter Jan Wolthers" nog wel eens tegen. Tot hij op zekere dag de kleine Nederlandse afvaardiging een spierwitte enveloppe overhandigt met een dito kaartje dat op alle ambassades, waar ook ter wereld, wordt ge bruikt. Sierlijke krulletters en kunstzinnig geschreven namen vormden een uitnodiging om ten huize van ge noemde Pieter Jan Wolthers in de vroege avonduren een hapje en snapje te komen nuttigen. De verwachtingen waren hooggespannen en werden ook volkomen gehonoreerd. Ambassadeur mr. Rein ink was met echtgenote aanwezig en onderhield zich ongedwon gen met de gasten in de waarlijk niet overdreven maar voor Russische begrippen toch ruime flat. De flat ligt in een straat die de taxichauffeur slechts met behulp van een plattegrond kon vinden. Hij had er waarschijnlijk weinig klanten. Natuurlijk, er was wodka, maar de voortreffelijke gast heer Pieter Jan Wolthers, die op gezette tijden "aanvoer" uit het vaderland krijgt, had met behulp van twee zeer aardige Russische huismoeders, snacks vervaardigd die het water uit de mond hadden doen lopen als dat in een dergelijke omgeving had gekund. Paling (mensen, men sen), haring, kaas van onvervalste Nederlandse makelij, het ging er in als koek. Het vrijwel voltallige ambassade personeel pikte ook een vorkje mee en de toegevoegde marechaussee liet zich ontvallen dat hij diezelfde mid dag een lading blikjes bier van ons wereldbekende merk had opgehaald. De ambassadeur was al snel vertrokken, wij niet. Zo miste de ambassadeur het bier, want het raakte (te) snel op. leder van ons had wel ervaringen van niet zo geslaagde recepties of ontvangsten of hoe dat in ambassadeurlijke kringen mag heten. Het mag echter best wel eens gezegd worden dat onze vertegenwoordi ging in Moskou, de steriele stad, voor een gewaardeerde mentale opkikker heeft gezorgd. Kijk, dan zeg je weer dat je belastinggeld goed wordt besteed. Vooral als je er nog wat van terug kunt eten en drinken. MOSKOU In het vrijwel doodstille Luzhniki-sport- park, waarin het Leninstadi- on het centrale punt is, staat j ook het zwembad annex po- lopiste. Voor de spelen 1980 >tnl wort" een n*euw zwembad nil £ebouwïl en zullen alleen de P.' poloërs nog van het merk- H waardige bouwsel in het er" sportpark gebruik maken. Ditmaal echter, bij ontsten- tenis van een afgebouwd zwembad, vertoonden de zwemmers en zwemsters 'aPj hun prestaties nog in de Tie' oude kuip. Hoewel, presta- a. ties werden in het bouw- D werk met hoog opgetrokken ena tribunes nauwelijks gele- I verd. Met nog enige slot- nummers voor de boeg mocht al gesteld worden dat f het zwemtoernooi van de 1 Spartakiade niet aan de ver wachtingen heeft voldaan. I De enigen tussen de schaar se toeschouwers, die hun te vredenheid toonden, waren de "spionnen" van andere landen. De Oostduitse coach Klaus Kummer sprak er zijn ver- i wondering over uit dat in de prestaties van de Russinnen 8 j geen enkele progressie zat. Hij 3UJ had wijselijk zijn toppers etj thuisgelaten en "behielp' zich )eij r.iet Ines Diers, Sylvia Lesche, y Ines Geissler en Jeanette 1 Bartz, van wie de eerste ver raste door op de 200 m. vrije slag als tweede te eindigen 'M achter de Russin Olga Kleva- n y kina. Met Olga Klevakina is nij de zwemster genoemd die in dit toernooi het meest impo neerde in de uitgebreide staal- kaart van de Sovjet-Unie. Zij veroverde eerste plaatsen op de 100 en 200 m. vrije slag en de 400 m. wisselslag. De 100 m. vrij ging in 57.14 en ook hier leverde Ines Diers een goede Interregionale zaalvoetbal- competitie (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het ge west II van de KNVB start voor het eerst en als enige gewest in Ne derland met een interre gionale zaalvoetbalcom petitie. De wedstrijden worden op de maandag en woensdagavond ge speeld. Deelnemers aan deze competi tie zijn: Autobedrijf Van Es (Gouda), Chess Z'75 (Den Itaag), De Engel (Voorhout), Concordia (Delft), Koosjardin (Leiden), Glasbergen de Best (Katwijk aan Zee), Rotterdam se Studenten (Rotterdam), De Rozet (Rozenburg), FV Snoe- kie (Zoetermeer) Sporthuis de Bron (Gouda), Uitzendburo Benco (Gouda) en Voetbal In ternationaal (Rotterdam). BAASTAD Marianne van der Torre (17) heeft in Baastad de tweede ronde bereikt van de strijd om de Europese ten- nistitel voor junioren. Zij ver sloeg de Russische Cherneve mot fi—«2 6—3 Nuttig naslagwerkje, waarin u alle informatie vindt over alle patiëntenverenigingen in ons land. Om zorgvuldig te bewaren dus. In Lïbelle van deze week. Overal te koop. f 1,65 LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 De Russische wereldrecordhoudster op de 100 m. schoolslag Julia Bogdanova (links) bracht gisteren een zeer goede tijd op de klokken: 1.10.52. prestatie met haar derde plaats. De Oostenrijkse Michelle Ford won de 400 m. vrij in de te verwaarlozen tijd van 4.19.10 en Ines Diers werd tweede, waarna zes Russinnen kwa men, onder wie Larisa Tsare- va, die vorig jaar bij de we reldkampioenschappen op de 200 m. vrije slag een bronzen medaille veroverde. Klaus Kummer vermoedt dat zij de spelen niet meer zal halen. Met haar zesde plaats op de 400 m. en haar vierde op haar sterkste afstand, de 200 m. vrije slag, heeft zij zonder meer gefaald. Grote belangstelling ging uit naar onder meer de wereldre cordhoudster op de 100 m. schoolslag, Julia Bogdanova. Zij bleef met haar 1.10.52 niet zo ver van haar record. 1.10.31, wat van de meeste tijden niet gezegd kon worden. Klaus Kummer: „De temperatuur van het water en meer nog de sfeer zijn daaraan mede debet maar het is wel duidelijk ge worden dat in dit stadium de Sovjet-Unie zich met de we reldtop niet kan meten". Er mocht verwacht worden dat de titelstrijd op het scherp van de snede zou worden uitge vochten en dat er records zou den sneuvelen. Het bleef, tot de laatste vier nummers, bij de geringe oogst van een Euro pees record dat Alexandre Si- dorenko vestigde op de 200 m. wisselslag met 2.03.46, overi gens een aanzienlijke verbete ring van de oude tijd, 2.05.24. Verliezer Eén van de grote verliezers in dit zwemtoernooi was Sergej Fenko, een vlinder slagzwemmer van formaat die op de 100 m. (winnaar. Miloslav Rolko, een Tsjech, in 55.80) niet verder reikte dan de zesde plaats. Fenko revancheerde zich op de 200 m. vlinderslag, waarop het schamele publiek hem bij na naar een wereldrecord schreeuwde: 1.59.90 tegen de wereldtijd 1.59.23. Salnikov, Europa's snelste op de 1500 m. vrije slag, boekte zijn tweede zege met deze afstand in 15.12.33. Over het algemeen derhalve meer verlies- dan winstpunten voor het zwemlegioen van de Sovjet-Unie omdat van de ge vestigde orde een deel niet aan de verwachtingen voldeed en in feite alleen Olga Klevakina zich in de schijnwerpers plaat ste. En ook op dit onderdeel van de Spartakiade moet be treurd worden dat de buiten landse deelneming zo gelimi teerd was dat een stimulans ontbrak en de mogelijkheden tot fellere strijd werden gemi- niseerd. HERMAN VAN BERGEM Mirabelprijs, 2000 meter: 1 Sonia Demon (T. H. Kooyman) 2.48,0 1.24,0, 2. Sandra M., 3. Ricca Donna. Win nend 3.50; plaats 2.00 f 1.90 1.90 Koppel: 9.20. Trio 73.50. Morgatprqs, 2000 meter 1. Pareltje (J. Beemsterboer) 2.47,1 1.23.6, 2. Re- dempta. 3. Pipi V. Winnend 15.00 (stal); plaats 12.10 1.90 2.70. Koppel 126.60. Trio 1.790.40. Metatiefprijs, 2440 meter. 1. Sandra Rumelaar (F. J. Eerenberg) 3 32,4 1.27,8, 2. Ralf Rumelaar. 3. Sir Sebas- tiaan. Winnend 1.40 (stal); plaats 3.10 1.40. Koppel 2.50. Niet ge start: Rosa Lamour. Monestierprijs, 2440 meter: 1. Re becca Signal (A J Mollema) 3.23,2 1.23.3, 2. Rudy Norton, 3. Randolph D. Winnend 5.10; plaats 2.10 1.80 2.00. Koppel 12.80. Trio 97.40. Niet gestart; Pammy. Montelimarprijs, 2440 meter: 1 Pratro (J. Beemsterboer) 3.28,2 1.25,3, 2. Sprite Regina, 3. Souvenier. Win nend 23.80; plaats 8.20 1.90. Koppel 36 70. Montresorprijs, 2000 meter. 1. Pantwa (W. A. J. Velis) 2.41,4 1.20,7, 2. Ricino du Bois, 3. Oona Olivier. Winnend 2.90; plaats 2.40 1.80 f 7 10. Koppel 7.70. Trio 304.80. Criterium der amateurrijders VII, 2000 meter: 1. Ralph Spencer (H. A. van Dijk) 2.46,5 1.23,3, 2. Netty Willi ams, 3. Norman Dakota Winnend f 1.60; plaats 1.20 18.60 1.90. Koppel 57.60. Montfortprijs, 1600 meter 1. Rindy Fortuna (M. Bouwhuis) 2.09,5 1.20,9. 2. Poseidon, 3. Puskas Mendel. Win nend 7.40; plaats 3.10 2 80 f 7.80. Koppel 14.60. Trio f 1 16360. Morestelprijs, 2020 meter: 1. No- livyr Alkestis (F. A. Westerveld) 2.42,8 1.21,4, 2. Oermana G 3 Nant Buitenzorg. Winnend 23.80; plaats f 3.60 1.70 1.30 Koppel 84.90. Maintenonprijs, 2000 meter: 1 Os- 1 mond (A. H Suvkerbuvk) 2 40.4 1.20,2, 2. Pepiton, 3. Oostster G. Win nend 10.60; plaats 2.70 6.40 f 3.20. Koppel 57.70. Trio 999.70. Montresorprijs, tweede afdeling, 2000 meter: 1. Paddock du Bois (J. M. Duin) 2.43.7 1.21,9, 2. Pummeltje, 3. Reine de Pomme. Winnend 1 50- plaats 1.40 3.20 1.60. Koppel f 19.40. Niet gestart: Orient Ashton. Totalisator-omzet; 480.766.—. Twee paarden die voorkomen op de lijst van deelnemers aan het super- trio, komen zondag 5 augustus niet aan de start op de renbaan Duindigt. Het zijn Redress (nummer 10). die kreupel is en Neptunian (nummer 14). die een been heeft gebroken Masman voor de rechter AMSTERDAM Ajax eisf van Jan Masman, de burge meester van Assen en voor zitter van de Stichting Ar beidszaken Betaald Voetbal, een recificatie van zijn uitla tingen, die zondag werden gedaan, in het programma van de NOS-televisie Studio Sport. In zijn functie van voorzitter van de Stichting Arbeidszaken Betaald Voetbal moet hij, vrij dag in zijn woonplaats, voor de rechter verschijnen. Hij is door Ajax gedagvaard, omdat hij de landskampioen beschuldigde van onbehoorlijk gedrag bij de transferonderhandelingen met de doelman van FC Den Haag Hans Galjé Joop Zoetemelk startte ondanks een verbonden elleboog in de „Nacht van Egmond". Eerder op de dag waren Zoetemelk en zijn vrouw licht ge wond geraakt bij een auto-ongeluk. Koninkrijksspelen WILLEMSTAD - Eén dag la- ter dan de bedoeling was zijn gisteren in Willemstad de Ko ninkrijksspelen geopend. De opening van de Spelen was vertraagd, omdat de Neder landse afvaardiging door een motorstoring van het vlieg tuig, waarmee de reis naar Curacao werd gemaakt, een dag later arriveerde. De openingsceremonie werd gehouden in het nieuwe, aan 10.000 toeschouwers plaats bie dende „Centro Desportivo Korsow", dat met Nederlandse steun is gebouwd. Na de openingsceremonie speelden de honkbalploegen 1 van De Antillen en Nederland tegen elkaar. De Antillianen wonnen de ontmoeting, die tot de vijfde innings een werpers- duel was tussen Van Rooy (Neden Werleman (Ant") met 7—0. Sportwereld ZANDVOORT Formule 1- coureur Gilles Villeneuve heeft gisteren tijdens de ban dentraining op het circuit van Zandvoort een nog nimmer bereikte rondetijd van 1.15 566 verwezenlijkt. De Ferrari van de Canadees haalde een ge middelde snelheid van 201,329 km/uur. Voetbal op radio en TV in gevaar HILVERSUM Het is niet uitgesloten, dat bij de start van de voetbalcompetitie geen samenvattingen op de televisie te zien zullen zijn. De onderhandelingen tussen de NOS en de KNVB zitten muurvast. De KNVB wil naar drie samenvattingen per week op het scherm, de NOS wil, net als in de afge lopen seizoenen, flitsen van meer wedstrijden in het be taalde voetbal op het scherm brengen. Ook de radioflitsen zijn in ge vaar. Tot nu toe konden de re portages in het programma Langs de Lijri" altijd een half uur na aanvang van de wed- trijd beginnen. De KNVB wil echter nu alleen toestemming geven voor rechtstreekse flit sen van de tweede helft. Zo wel Jan Huybregts, secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB. als het hoofd van de afdeling dienst televi sieprogramma's van de NOS zijn vooralsnog niet van plan met elkaar rond de tafel te gaan zitten. LOOSDRECHT Henri van der Aat uit Amsterdam is tij dens de Hollandweek op de Loosdrechtse plassen eindo verwinnaar in de Flying Dutchmanklasse geworden. ;ide SdEN BOSCH FC Den Haag heeft es gin oefencampagnes wel eens slecht ^^espeeld. Maar zo pover als de ploeg a e^van trainer Piet de Visser gistera- ut^qvond in en tegen Den Bosch acteerde in een wedstrijd die met een zege w|Van 4-1 voor de eerste divisieclub wernog een flauwe afgespiegeling van in g^het vertoonde kijkspel kreeg, is het nonog nooit geweest. Het was ronduit hejerbarmelijk wat de Haagse eredivi- itso(s'cP'oe8 zien« vrijwel zonder uit- idejzondering speelden de Hagenaars op r ccen ronduit ondermaatse manier, die as ^als het optreden van gisteren enigs- lbaazins een indicatie mag zijn voor wat d0(,de ploeg komend seizoen gaat preste- n g,rcn. weinig goeds belooft. 'In het verleden pakte een oefenwed- dlstrijd nog wel eens minder uit dan Imocht worden verwacht, maar dan was |er sprake van een onderdeel in een ste vige trainingsopbouw die nogal wat fy sieke inspanning van de betrokken spe lers vergde. Maar voor de ontmoeting tegen FC Den Bosch hadden de spelers van FC Den Haag na hun terugkomst uit Oostenrijk op zondag twee dagen vrij gehad, zodat ze redelijk konden j eezijn hersteld van de inspanningen van i mtvorige week. Er bleek gisteravond in stajeen met tweeduizend kijkers bezet sta- tiedion De Vliert totaal niets van. Het jektwerd zelfs een regelrechte aanfluiting 5 orzoals de spelers van de met ingang van 'anddit seizoen door Rinus Gosens getrain- ïhude Bossche formatie hun aanzienlijk beter gehonoreerde collega's bij de te- noUgenstander vooral in de tweede helft hjvoor aap zetten. Ad Zonderland, die nu orai doe manager is bij Den Bosch, kon na af loop van het voor zijn team zo plezierig verlopen duel onmiddellijk een run op de onder zijn beheer zijnde seizoen kaarten tegemoet zien. Stuitender Daar lijkt vooralsnog bij FC Den Haag weinig reden toe. Het thuis front kan uit de cijfers van 4-1 al voldoende conclusies trekken, maar de wijze waarop de nederlaag tot stand kwam was zo mogelijk nog stuitender. Geen moment heeft FC Den Haag, dat overigens Cees Tem pelaar en Jos Jonker met respectie velijk een dijbeen- en knieblessure moest missen, zich tenminste gelijk waardig kunnen tonen aan zijn op ponent. De Bosschenaren bleken op alle onder delen, inzet, snelheid, combinatiever mogen noem maar op, verreweg de be tere ploeg. Vanaf de eerste pogingen klopte er geen draad van het spel van het team van De Visser, die enige im provisaties had moeten uitvoeren met zijn opstelling. Zo speelde Aad van Ber gen Henegouwen rechtsback, hetgeen hij niet onverdienstelijk deed. Na de hervatting werd hij op het middenveld geposteerd, nadat Melis en Goemans waren vervangen door Van der Zwan (die rechtsback ging spelen) en Mon santo. Het bleek geen enkele verbete ring in te houden. Zoals er voor de pau ze met een, vooral doordat hij weinig in het spel betrokken werd, falende Har- rie Melis geen enkele lijn in het Haagse spel zat, ontbrak er na de rust ook alles aan. Er was geen rust in de ploeg, ver oorzaakt door het ontbreken van een dragende figuur op het nu door Van Vliet, Wetzel en Lorié bezette midden veld. Het is de vraag of straks met de komst van Dick Advocaat die rust en dat inzicht wel voorhanden zullen zijn. Maar het middenveld was niet het eni ge probleem, ook de verdediging en voorhoede vertoonden manco's die De Visser er op zijn minst enige grijze ha ren bij zullen hebben bezorgd. Geheel anders Wat zich aanvankelijk liet aanzien als een oefenwedstrijd, waarin de Bosschenaren eerst even wat aardige dingen mochten laten zien om ver volgens op het aanwezig geachte krachtsverschil te worden gewezen, pakte geheel anders uit. FC Den Bosch, dat alleen de ooit bij Feye- noord spelende Arie Romein als nieuwe speler had ingelijfd, hand haafde het overwicht. Hierdoor kwam de eerste treffer (van Van den Bosch) niet eens als een ver rassing. Evenmin als de tweede, die linksachter Gerard Aichorn na een se rie schitterende bewegingen op zijn naam bracht. FC Den Haag bleef ont redderd achter. Er kwam in de hele wedstrijd zegge en schrijve één soepele combinatie uit de Haagse voeten, zodat het geen verwondering wekte dat doel man Van der Pluijm geen enkel gevaar behoefde te duchten. Even, heel even, gloorde herstel bij FC Den Haag nadat Van Leeuwen uit een voorzet van Monsanto netjes had raak gekopt, maar de vlam doofde meteen. Een minuut eerder had doelman Hans Galjé de bal uit een door hemzelf ver oorzaakte strafschop keurig gestopt, maar veel inspiratie putte FC Den Haag daaruit niet. Breuer, die vanaf elfmeter had gemist, maakte zijn "fout" goed door 3-1 te scoren, waarna Ai chorn de ontluistering van de eredivi- sieploeg compleet maakte. De betaalde jeugd van FC Den Haag deed het gisteravond op Madestein te gen ADS beter en won met 52. FRANK WERKMAN Opstelling FC Den Haag: Galjé; Van Bergen Henegouwen, Mansveld, Wickel, Korevaar; Van Vliet, Wetzel, Lorié, Melis (Van der Zwan), Van Leeuwen, Goemans (Monsanto). Uitslagen overige oefenduels: NEC—Fortuna Düsseldorf (West- duitse bekerhouder) 22. Scoreverloop: 17. Wirtz 0—1, 52. Seel 0—2, 75. Hendriks 1—2, 87. Visser 2—2. Toeschouwers: 4000. AGOVV—FC Twente 1—15. 1500 toeschouwers zagen Ab Gritter liefst vier keer Haarlem—Huil City (Eng 2e div 11. Doelpunten van Hendriks (Haarlem) en Brooks. Toeschouwers 1000. FC VVV—RWDM (Bel) 0—5. Doel puntenmakers waren Olsen, Knops, De Kubber, Jansen en Gorez. Toeschouwers: 1500. Telstar—DEM 9—2. Toeschouwers 500. Van der Meer en Stam (Telstar) scoorden ieder een hattrick. SteenwijkAZ'67 05. Doelpunten kwamen van Schouwenaar (2xj, Kist, Spelbos en Metgod. Toeschouwers: 4000. Buitenland: in Duitsland won Bo- russia Dortmund met 21 van FC Brugge en liep Kaiserslautern met 70 over Standaard Luik heen. MSV Duisburg hield Arsenal op 1 Trainer Piet de Visser heeft er na het slechte spel van FC Den Haag gisteren weer enkele grijze haren bijgekregen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11