Koningin Indira blijft macht in India verdelen Kaunda wil breuk op conferentie van Gemenebest vermijden 1 Wereldreis Britse expeditie langs Meridiaan en Polen Koerden dwingen vrijlating Koerdische gevangenen af Weer doodvonnis in VS Honderden dakloos bij brand in Houston BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 SI LONDEN Prins Charles is de bescherm heer van een Britse ex peditie, die van plan is langs de Meridiaan van Greenwich en via de beide Polen rond de we reld te reizen. De expe ditie begint in septem ber en gaat tenminste drie jaar duren. Er wordt uitsluitend door amateuravonturiers aan deelgenomen, die echter zeven jaar de tijd heb ben genomen om het plan tot in de kleinste details uit te denken. De deelnemers aan de ex peditie zullen per Land- Rover door Europa reizen en de westelijke Sahara, per schip afzakken naar het zuidpoolgebied, waar een gruwelijke reis van meer dan 4000 km met sneeuwmobielen voor de boeg staat naar de zuid pool. Per schip volgt dan een betrekkelijk eenvou dige maar lange etappe door de Grote Oceaan' naar Alaska. Met een ge motoriseerde rubberboot worden de rivieren Yu kon en Mackenzie over wonnen, waarna een ijs kelder wordt binnenge drongen van bijna 4000 km diep. Vervolgens volgt dan de poolkap en de reis naar de noordpool. Zodra deze bereikt is en alles volgens plan ver loopt, gaat de thuisreis naar Greenwich per schip. De expeditie zal te maken krijgen met temperatu ren, die uiteenlopen van bijna 50 graden celsius bo ven nul tot omstreeks 80 graden celsius onder nul. In de zwarte duisternis van de poolwinter zullen 'de expeditieleden in iglo achtige hutten van bord papier wonen. Er zijn spe ciale schoenen ontwik keld, waarmee over water kan worden gelopen of over dunne sneeuwlagen, waarin minder handig ge schoeide mensen voor eeuwig zouden verdwij- aan science-fiction boe ken lijken te zijn ont leend. De leider van de expedi tie is Sir Ranulph Twist- leton Wykerham Fiennes. Deze 36-jarige edelman kan zich een plaats in de geschiedenisboeken gaan veroveren als Livingsto ne, Scot en Edmund Hil lary, zij het dan dat mil joenen er enige moeite mee zullen hebben om zijn naam zorgeloos uit te spreken. De expeditie wordt ge steund door meer dan 300 ondernemingen en bedrij-, ven, die bijdragen hebben gegeven als een tweemo- torig vliegtuig, een explo ratieschip voor de Poolge bieden, sneeuwmobielen. BURGEMEESTER LUSAKA ZORGT VOOR OPSCHUDDING LUSAKA (UPI) De zwarte Afri kaanse staten lijken het niet op een breuk te willen laten aankomen tij dens de Gemenebestconferentie die vanmorgen door koningin Elisabeth is geopend in de Zambiaanse hoofdstad Lusaka. President Kaunda van Zam bia, die gisteren de Britse premier Thatcher een „bange vrouw" noemde, die uit vrees voor communistische in- vloed in Afrika het bewind van Muzo- I rewa in Rhodesië-Zimbabwe zou willen erkennen en de sancties tegen dat land opheffen, verklaarde gisteravond dat het Gemenebest niet uiteen mag vallen, zelfs wanneer Engeland vasthoudt aan zijn standpunt. Hij verwacht niet dat de conferentie overeenstemming over de kwestie zal bereiken en hij deed een beroep op landen als Tanzania het Ge menebest niet te verlaten. TPresident Nyerere van Tanzania, evenals zijn collega Kaunda aanwezig op de spoedbijeenkomst van leiders van de zg Frontlijnstaten die maandag in Lusaka gehouden werd (samen met de presiden ten van Angola, Mozambique en Botswa na), liet na afloop doorschemeren dat de Afrikaanse staten een confrontatie met de Britse premier Thatcher niet uit de weg zullen gaan. Hij uitte een bedekte waar schuwing aan Engeland „om niet de Afri kaanse opinie uit te dagen". De meeste Afrikaanse staten zijn fel ge kant tegen het huidige zwarte meerder heidsregiem in Salisbury, omdat er vol gens hen is geknoeid met de verkiezingen in april en omdat men niet kan spreken van een werkelijke zwarte meerderheid in de regering en het parlement. Premier Muzorewa heeft dit ook te horen gekre gen bij zijn recente bezoeken aan de VS en Groot-Brittannië, al kwam hij thuis met de mededeling dat Londen binnen drie maanden het handelsembargo zou op heffen en de regering-Muzorewa zou er kennen. Ook de invloedrijke Australische premier Fraser heeft zich gisteren bij zijn aan komst in Lusaka over de kwestie uitgela-' ten. Volgens hem kan het nieuwe bewind in Rhodesië niet genegeerd worden, al is de opgetreden verandering onvoldoende om internationale erkenning te gebieden. Fraser heeft aan Nigeria, het rijkste land in zwart-Afrika, een schematisch plan voorgelegd over Rhodesië-Zimbabwe, dat mogelijk op de conferentie zal worden be sproken. De burgemeester van Lusaka, Simon Mwewa, heeft gisteren, geheel tegen de protocolaire gebruiken, in het bijzijn van koningin Elisabeth een politieke redevoe ring gehouden, waarvoor een hoge Zambi aanse ambtenaar later de koningin zijn verontschuldigingen aanbood. Mwewa verklaarde dat de verhouding tussen de rassen in Zambia harmonieus is. „Dat is anders aan de overkant van de Zambesi (in Rhodesië en Zuid-Afrika), waar de re geringen hun best doen de belangen van de minder begaafde blanken te bescher men", aldus Mwewa. Kissinger achter SALT WASHINGTON De vroe gere minister van buiten landse zaken van de VS, Henry Kissinger, heeft zijn steun toegezegd aan het SALT-II verdrag, al vond hij, dat het militaire even wicht onheilspellend begon over te hellen in het nadeel van de Verenigde Staten. Hij zei dit tegenover de se- naatscommisie voor buiten landse betrekkingen. Wel stel de hij als voorwaarden onder meer, dat het risico van het huidige militaire evenwicht moest worden overwonnen, dat de dubbelzinnigheden in het verdrag zouden worden weggenomen en dat de senaat zijn mening over het verband tussen SALT en het Russische geopolitieke gedrag duidelijk zou formuleren. hun slaap had gewurgd. In Florida wachten ruim 130 en in de hele Verenigde Staten ruim 500 ter dood veroordeelden op de uitvoering van het vonnis. Op 25 mei is voor het eerst na De jury had hem schuldig bevonden aan de. een langdurige pauze weef een doodvonnis vol- moord op twee vrouwelijke studenten, die hij in trokken en wel aan John Spenkelink. MIAMI De ex-student Theodore Bundy (32) is gisteren in Miami (Florida) veroor deeld tot de dood in de elektrische stoel. Krappe vlucht uit DDR Een 29-jarige Oostduitser is gisteren naar het Westen gevlucht met een eenpersoonsvliegtuig je, waarin hij verder zijn vriendin en twee kinde ren meegenomen had. Hij deelde de eenper- soonszit in het vliegtuig, dat bestemd is voor het besproeien van landbouwgewassen, met zijn vijfjarige zoon en dë 16-jarige dochter van zijn vriending. De 32-jarige vriendin bevond zich in de sproeitank van het toestel. Hij vloog met het toestel laag over de met landmijnen bezaaide Oostduitse grensstrook om de radar te ontwij ken en landde veilig in een klaverveld bij Wol- fenbüttel, 16 km binnen de Westduitse gre.ns. Het vliegtuig (zie foto) zal aan de DDR worden teruggegeven. Carter kan vrije benzine rantsoeneren WASHINGTON (AP) II Amerikaanse presidei Jimmy Carter heeft gistere in het Huis van AfgevaardiP® den een belangrijk succes g,n boekt en de vrije hand gekflS65 gen in het opstellen van e4vai plan om de benzine te rantsqj1'01 neren. 'n De stemmenverhouding w«va' 234-189. Met deze uitslag wer een amendement ongedaan gi"®' maakt, dat het Congres n<inol twee mogelijkheden zou helef ben geboden om elk rantsojsie neringsplan van de preside|zor tegen te houden. Voor meeste afgevaardigden was d. amendement onaanvaardbaa^1" omdat de president dan do<ae teveel bepalingen zou zijn gj1*61 bonden. In Hotelbrand T Ohio eist tien doden CAMBRIDGE (AP) Bij eeziji brand in een Holiday-Inn mtvo tel in de Amerikaanse staleei Ohio, zijn gisteren zeker tiedic mensen om het leven gektwe men en moesten nog eens orzo; geveer 60 personen met branddit wonden in het ziekenhujde worden opgenomen. bel De 107 kamers van het motjgei waren op vier na bezet op h«vo moment dat de brand uitbral— Het vuur werd bestreden doe de brandweerkorpsen van vi omliggende gemeenten. D oorzaak van de brand kon niiO direct worden vastgelegd. Een overzicht van de geweldige vuurzee in Houston. De brandweer had drie uur nodig voor het vuur, dat een groot aantal houten gebouwtjes in de as heeft gelegd, bedwongen was. HOUSTON Enkele hon derden mensen zijn dakloos geworden en voor naar schatting dertig miljoen pil den schade werd aangericht bij een enorme brand in Houston (Texas), waarbij vijfentwintig flatgebouwen waren betrokken. Er vielen geen doden. Wel werden twaalf mensen, onder wie enkele brandweerlieden behandeld voor lichte verwon dingen. Onderzocht wordt of er brandstichting in het spel is geweest. Italiaans smaldeel redt honderden Vietnamezen j KOEALA LOEMPOER J Een Italiaans smaldee waarbij het helikopterschj „Vittorio Veneto", heeft gi| y teren zevenhonderd Vietnl mese vluchtelingen opgepik j voor de oostkust van Male j sië, juist voor het nadert s van een tyfoon. Het smaldeel, dat nu bijna du zend vluchtelingen aan boor 3 heeft, stoomt op naar Singap< j re om brandstof in te nemef t Daarna wordt doorgevarë j naar Italië waar de vluchteliq gen zullen worden opgenj men. MARIVAN (REUTER/AFP/DPA) Vijfduizend Koerden zijn opgerukt naar de Iraanse stad Marivan om daar de vrijlating af te dwingen van zestien Koerden, die bij recente gevechten in die stad gevangen waren genomen. Om de spanningen te verminderen hebben de Iraanse autoriteiten de zestien in vrijheid gesteld. De Iraanse autoriteiten hebben de afgelo pen dagen wanhopig onderhandeld met zowel de Koerden als met de islamitische gardisten, in een poging om verdere ge vechten tussen deze beide groepen te voorkomen. De Koerden blijven, ondanks de vrijlating van de zestien eisen, dat de islamitische gardisten uit Marivan moeten vertrekken en dat het stadsbestuur moet worden overgedragen aan de plaatselijke bevolking. Tot dusverre hebben de onder handelingen nog niet geleid tot enig resul taat. Sedert twee weken stuurt het Iraanse opperbevel versterkingen naar het weste lijk grensgebied, het toneel van veelvuldi ge botsingen tussen de naar autonomie strevende Koerden en de regeringstroe pen. In Kamyaran, aan de zuidelijke grens van Koerdistan houdt de plaatselij ke bevolking al vier dagen lang een ge pantserde kolonne tegen, die ^probeert door te stoten naar Sanandaj. De maandag onverwacht opgedoken ex- premier van Iran Sjapur Bakhtiar heeft gisteren ontkend dat hij zal deelnemen aan de vrijdag te houden verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering van Iran. Hij sprak ook tegen, dat hij plannen zou hebben om een regering i t ballingschap te vormen. Volgens de ouij j premier is er in Iran geen sprake van ea werkelijke regering: „Niemand zal moei behoeven te doen om dit bewind ten v te brengen; het valt uit zichzelf wel uit e| kaar..." t Ayatollah Khomeini heeft zijn landgen» ten opgeroepen om vrijdag de stem uit 1 brengen op hen, die kennis hebben van d j islam en de islamitische wetgeving en nil te stemmen op hen, die rechts of linlj zijn. f 1 De Verenigde Staten hebben pogingen het werk gesteld om 78 f-14 mannevlie c tuigen van Iran terug te komen. Ameril c is namelijk bang, dat deze toestellen Russische handen zullen vallen. NEW DELHI (Rtr.) „Cryptische mevrouw Gandhi", luidde de kop in een Indiase krant boven een ar tikel over het staaltje politiek koorddansen dat oud-premier me vrouw Indira Gandhi laat zien. Ze heeft de nieuwe eerste-minister Charan Singh in het zadel gehol pen en werkt nu samen met oppo sitieleider Jagjivan Ram. Singh wil wel graag premier blij ven. Ram zet alles op alles om hem weg te jagen en in zijn plaats te treden. Beiden hebben daarbij de 71 zetels nodig van mevrouw Gandhi's „Congres-I"-partij - haar partij zegt dat het aantal de laat ste paar dagen is gestegen tot 75. Achtentwintig maanden na in ver kiezingen een vernietigende neder laag te hebben geleden en volgens velen uitgeteld te zijn, is mevrouw Gandhi plotseling weer de macht achter-de-troon. Maar ingewijden weten dat de koningin die India elf jaar heeft geregeerd, niet achter die troon wil blijven staan, maar hem weer wil bestijgen. „Ze zal het ijzer smeden wanneer het heet is", schreef dinsdag de „Financi al Express". Het ironische is dat de mannen van het Janatablok, die in maart 1977 aan de macht kwamen omdat ze het er allemaal over eens waren dat Gandhi moest verdwijnen, het met elkaar aan de stok kregen op een ogenblik waarop vrijwel iedereen dacht dat Gandhi terrein verloor. Mevrouw Gandhi keerde in het parlement te rug door een tussentijdse verkiezing die eind vorig jaar plaatshad, maar ze werd eruit gezet wegens minachting en misbruik van privileges. De openbare bijeenkomst die ze in mei dit jaar had belegd om het „wan beleid" van Janata te hekelen - haar eerste in de hoofdstad sinds 1977 - werd door veel minder mensen be zocht dan men gedacht had. Voorts hing haar een proces boven het hoofd, had ze weinig gemaakt van een poging om weer in het parlement te komen en was ze in de steek gela ten door aanhangers die vonden dat ze wat al te autoritair optrad. Mevrouw Gandhi's partij deed het echter goed in plaatselijke verkiezin gen en ze bleef de enige leider met landelijke aanhang. Toen Janata in juli uiteenviel, kon mevrouw Gandhi alleen maar la chende derde zijn. Zoals Singh zelf zei, de regering waarin hij het groot ste deel van de laatste twee jaar zit ting had gehad, had het land achter gelaten op de rand van een economi sche en bestuurlijke chaos. Mevrouw Gandhi zei, dat de eerste prioriteit was het ten val brengen van Morarji Desai's kabinet. „Daarna zien we verder", had ze eraan toege voegd. Mevrouw Gandhi verleende dus „on voorwaardelijke steun" aan Singh en hij kon haar partij, Congres-I, toevoe gen aan zijn lijst van sympathisanten en daarmee bewijzen dat hij in het parlement op meer steun kon reke nen dan Desai. Daar had de president om gevraagd en Desai verdween en Singh trad aan. Twee dagen later deelde mevrouw Gandhi's partij mee dat zij Singh had gesteund zodat hij zijn kabinet kon samenstellen. Dat hoofdstuk was dichtgeklapt toen hij zijn ambtseed had afgelegd. Mevrouw Gandhi had zich klaarblij kelijk gestoten aan het feit dat Singh ministers had aangetrokken die als zodanig onder haar hadden dienst ge daan maar die later tegen haar had den getuigd voor de rijkscommissie die een onderzoek instelde naar ex cessen tijdens Gandhi's 21 maanden van persoonlijk bewind krachtens de noodtoestand. Singh haalde geen bakzeil. Hij hield zich aan zijn keuze en benoemde als minister van justitie voormalig op perrechter Hans Raj Channa, die zich tegen mevrouw Gandhi's uitzonde ringsbewind had verzet en later werd overgeslagen voor het ambt van pre sident van de hoge raad van India. Maar, merkte het dagblad „States man" dinsdag op, noodtoestand is geen vies woord meer. In Singhs ka binet zitten acht ministers die onder Gandhi hebben gediend en die zich pas van haar losmaakten toen zij in 1977 haar nederlaag had geleden. Ram zelf, die Desai opvolgde als lei der van Janata, stond aan Gandhi's zijde tot zij de verkiezingen uit schreef. Toen ging hij over naar haar tegenstanders. Nu zijn Ram en me vrouw Gandhi in de oppositie. Ram zei begin van de week dat hij een gesprek met Gandhi niet uitsloot. In een commentaar op mevrouw Gandhi's activiteit schreef de States man: „Mevrouw Gandhi bereidt zich al op verkiezingen voor en is in haar element bij het uitspelen van de am bitie en rivaliteit van anderen om er zelf beter van' te worden". Voormalig premier Indira Gandhi, die voorlopig op de achtef grond de Indiase partijpolitiek beïnvloedt.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10