1 I ri SIMON l der wet Sluiting illegale pensions gaat onverminderd door ée 2" i jJfPK G0EDK00P*GEZELUG Commissie akkoord met verbouwing kruisgebouwtje tot moskee Kanton rechter bespaart energie ONDANKS DRINGEND VERZOEK BUITENLANDERS Taxi tarieven gaan omhoog Kliederen timmeren en spelletjes in Jeugddorp I LEIDEN De oproep van de regering aan de bevolking om energie te besparen heeft minder effect gehad dan was verwacht, maar is toch ,rl niet aan dovemansoren n geweest, dat bleek KI gisteren op het kantongerecht. Niemand minder dan de Leidse kantonrechter mr. Van Dijke zelf heeft het namelijk op zich genomen de bezoekers van het kantongerecht energiebewust te maken. De heer Van Dijke hanteert weliswaar een B, individuele benadering en zal dus nooit zoveel mensen kunnen bereiken als de regering, maar daar staat tegenover dat zijn woord in dit geval wet is en het is niet makkelijk zijn oordeel te ontlopen. Een inwoner van Roelofarendsveen, die gisteren bij verstek werd veroordeeld zal in ieder 1 spoedig de inzichten I van de kantonrechter aan den lijve ondervinden. De heer Van Dijke legde deze namelijk een speciaal soort ontzegging van de rijbevoegdheid op, die inhoudt dat hij zes Ij} maanden lang niet mag rijden in de weekeinden en op feestdagen. Deze autoloze zater-, zon- en e feestdagen heeft de Vener te danken aan zijn wat q uitbundige rijstijl, die niet in de laatste plaats wordt ingegeven door het royale gebruik van diverse alcoholica. De aanleiding tot de confrontatie van het kantongerecht was een autorit nabij Oude Wetering, die in het teken stond van het gebruik van de rijstrook die is bestemd voor het tegemoetkomende verkeer en werd bekroond met een botsing waarbij degene die naast de Vener zat, gewond raakte. Het rijden onder invloed kon niet overduidelijk worden aangetoond maar de kantonrechter zag aanleiding genoeg om, ook gezien de rijkelijk van alcohol voorziene voorgeschiedenis van de verdachte, de energiebesparende straf op te leggen gevoegd bij een boete van 250 gulden. De Vener zal, om de uitvoering van het vonnis gestalte te geven, elke vrijdag gedurende de zes maanden zijn rijbewijs bij de Rijkspolitie van de gemeente Alkemade moeten inleveren. Op maandag kan hij het rijbewijs steeds weer afhalen. De heer Van Dijke verklaarde dat hij juisfeen onvoorwaardelijke J"j ontzegging van de "4 rijbevoegdheid in de weekeinden heeft opgelegd om de verdachte, die van beroep bloemist is, niet in zijn werk te treffen. nbraak bij rijwilligers EIDEN In het kantoor in het centrum voor vrij willige hulpverlening aan Langegracht is het afge- en weekeinde ingebro- i. dieven zijn het pand bin- ingekomen door een raam .2 in de achterzijde te forceren, fl worden een schrijfmachine, n aantal pakken koffie en n geldkistje met een inhoud in tweehonderd gulden :rmist. De totale schade is igeveer negenhonderd gul- trand in s aragebedrijf EIDEN Tijdens las- erkzaamheden aan een Jito in een garagebedrijf 9 in de Haven is gistermid dag omstreeks twaalf uur HJirand ontstaan. ei)e brandweer, die bijna direct in r plaatse was, kon niet ver- nderen dat de betreffende ito geheel uitbrandde. De ingerichte schade bedraagt nstreeks twintigduizend gul- Hotel terug van vakantie Mevrouw Favier, eigenares van onze overbuurman ho tel-restaurant „Nieuw Minerva" is boos op de redactie van „Allerleids". Eind vorige week werd in deze ru briek melding gemaakt van het feit dat het hotel was gesloten. En dat midden in de vakantieperiode. De re dactie sprak zijn bevreemding hierover uit Dit nu heeft de verontwaardiging van mevrouw Favier opge wekt „Het Karrewiel is elke week op zaterdag en zon dag gesloten en daar schrijven jullie niks over en als ik voor het eerst in 35 jaar er eens een weekje tussen uit ga, komt dat gelijk in de krant",aldus mevrouw Fa vier, die zich afvraagt of de krant de schade had be taald als er in het weekeinde na de publicatie was in gebroken in het hotel. Mevrouw Favier vindt het zo gek nog niet dat zij haar hotel tijdens de vakantieperi ode heeft gesloten. „Ook de andere hotels in Leiden hebben op het moment weinig te doen. Ik vind het trouwens onzin zoveel ophef te maken over een weekje gesloten zijn", aldus de hotelhoudster. Misschien heeft mevrouw Favier hierin wel gelijk. Voor de willekeuri ge, toerist doet het evenwel wat vreemd aan als hij op zoek naar een overnachtingsmogelijkheid voor de ge sloten deur van een hotel komt te staan. Als de indruk gewekt is dat we mevrouw Favier na 35 jaar haar va kantie niet zouden gunnen, dan willen we dat hierbij in ieder geval rechtzetten. Processie De Leidse processie naar de bedevaartsplaats Kevelaar gaat dit jaar voor de 242-ste maal van start. Eeuwenlang is dit Mariaoord van de Troosteres van de Bedroefden, door vele pelgrims bezocht. De Leidse processie vertrekt dit jaar op 12, 13 en 14 augustus. Het algemene thema van bezin-, ning is: Verwondering, Bewondering, Eerbied en Liefde.. Dit wordt steeds weer belicht vanuit de bijbel. Tevens zijn er nog andere oefeningen zoals de sacramentsprocessie en de lichtprocessie. Het is de bedoeling zich te bezinnen op het leven volgens de H.Schrift. Daarom is deze bedevaart niet alleen voor oudere mensen, maar vooral ook bedoeld om jongere mensen aan te zetten zich een paar dagen bezig te houden met deze onderwerpen. Voor deze bedevaart kan men zich opgeven bij de Hartebrugkerk. Een gedeelte van de 325 jaar oude kapel in Kevelaer LEIDSE COURANT LEIDEN Dè sluiting van ondeugdelijke pensi ons voor buitenlandse werknemers zal onvermin derd doorgaan. Dit deelde wethouder P.H. Schou- te gistermorgen nog eens nadrukkelijk mee tij dens een vergadering van de commissie huisves ting migranten Leiden. In de loop van augustus zullen bewoners van enkele nog te sluiten pensions verhuizen naar het migran tencentrum aan de Beukenschans in Leiderdorp. Overigens tot groot ongenoegen van een aantal van hen. Enkele weken geleden hebben zij de commissie te kennen gegeven niet akkoord te gaan met de, wat zij noemen, gedwongen, verhuizing naar Leiderdorp. Zij vrezen ernstige problemen met hun werkgevers te krijgen, aangezien er van de Beukenschans in Lei derdorp geen rechtsstreekse verbinding is met het Leidse station, waar velen van hen naar toe moeten om vandaar de bus naar hun werk te nemen. Veel buitenlandse werknemers worden al rond zeven uur op hun werk verwacht. Als ze te laat komen moeten zij een boete betalen. Mevrouw N. Kessen (PvdA) vroeg de wethouder in hoeverre het mogelijk is voor de gemeente om alsnog te trachten woningen op te kopen en te laten op knappen in de Leidse binnenstad voor buitenlandse werknemers. Wethouder Schoute was hiertoe wel bereid maar hij stelde onmiddellijk dat hij geen valse verwachtingen bij de buitenlandse werknemers wil de wekken. Hij wilde niet tot opschorting van de sluitingen van de illegale verblijfsgebouwen over gaan. Ook wilde hij de buitenlanders niet de toezeg ging doen dat zij later weer naar de Leidse binnen stad terug konden keren. Hiermee heeft de gemeente zich in het verleden al eens in de vingers gesneden. Aan de bewoners van de pensions voor buitenlandse werknemers aan de Groenesteeg, die vier jaar geleden werden gesloten, is door de gemeente beloofd dat zij na verloop van.' tijd weer woonruimte zouden krijgen aangeboden in de Leidse binnenstad. Zij zouden slechts tijdelijk worden gehuisvest in het centrum aan de Beuken schans. Wethouder Schoute stelde gistermorgen geen toezeg gingen te willen doen omdat dit het beschikbaar stel len v^n woonruimte aan de buitenlanders wiens' pension wordt gesloten zou kunnen leiden tot door kruising van de Leidse woningtoewijzingscriteria. „We willen in ieder geval niet de verdenking op ons laden dat wij aan omgekeerde discriminatie doen", aldus de wethouder. Overigens staat de gemeente over het algemeen ta melijk machteloos tegenover het verblijfsgebouwen- probleem van buitenlandse werknemers. Vaak ko pen de buitenlanders een huis met de bedoeling er met hun gezin te wonen. Wanneer blijkt dat dat ge zin niet in Nederland kan blijven, richt de buitenlan der de woning in als pension. Op die manier ontstaat dan een illegaal pension. „Het enige dat wij kunnen doen is dergelijke woningen toetsen aan de pension- verordening en dat gebeurt wel op ruime schaal", al dus cfe wethouder. „We kunnen evenwel niet pre ventief in deze zaak optreden". Zowel de CPN- als de PPR-fractie in de Leidse ge meenteraad hebben zich inmiddels solidair verklaard met de Marokkanen die in verband met de sluiting van hun verblijfsgebouw deze maand nog naar de Beukenschans zullen moeten verhuizen. De fracties vinden dat de „gedwongen verhuizing" iets heeft van een deportatie. Zij vragen het college de zaak nogmaals aan de orde te stellen in een raadscommis sievergadering alvorens tot daadwerkelijke sluiting van de pensions over te gaan. DINSDAG 31 JUL11979 PAGINA C *0% fgh\ wm Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, K ooilaan 45. Het voormalig Groene Kruisgebouwtje a; LEIDEN De commissie huisves ting migranten Leiden brengt een positief advies uit over de verbou wing van het voormalig kruisge bouwtje aan de Splinterlaan in Lei derdorp tot moskee voor de Turkse gemeenschap in de Leidse regio. De totale verbouWingskosten bedragen ongeveer f 43.000,-. De verbouwing, die wordt verricht door de firma Ba- n de Splinterlaan in Leiderdorp. tenburg, wordt gesubsidieerd door zowel Leiden als Leiderdorp. Het gebouwtje wordt onderverhuurd aan de Turkse Culturele vereniging door de gemeente Leiderdorp, die het voormalig Groene Kruisgebouw weer huurt van het aannemersbedrijf Baten burg. De gemeenteraad van Leiderdorp zal eind augustus zijn oordeel vellen over de verbouwingsplannen. Het Lei- derdorpse college voelt zich min of meer verplicht voor een moskeeruimte te zorgen, omdat de voormalige mos keeruimte bij de afbraak van het oude woonoord ook verdwenen is. Het Leids college heeft zich bereid ver klaard bij te dragen aan de totstandko ming van de moskee op voorwaarde dat het ministerie van Binnenlandse Zaken toestemming voor het verlenen van de subsidie geeft. Deze toestem-, ming is nodig met oog op het feit dat. Leiden een artikel 12 gemeente is. De na de verbouwing ontstane moskee zal alleen worden gebruikt voor het nor male moskeebezoek. Voor bijzondere aangelegenheden zal in Leiden of el ders in Leiderdorp een grotere ruimte aan de culturele vereniging beschik baar moeten worden gesteld. LEIDEN De Leidse taxi-ondernemers heb ben het college van b en w toestemming ge vraagd om met ingang van 1 augustus de tarie ven te verhogen. Aan vankelijk zouden de ta rieven al .met ingang van 1 januari worden verhoogd. De Leidse taxi-ondernemers kre gen toen evenwel van het ministerie van Eco nomische Zaken geen toestemming voor een extra-tariefsverhoging. •Op grond van de collectieve regeling voor aanpassing van de tarieven voor 1979 in ver band met de te verwachten kostenstijgingen konden de taxi-ondernemers wel 4 in rekening brengen. Deze ver hoging is toen niet doorge voerd. De nieuwe tarieven zijn, als het college van b en w ze ten minste goedkeurt, als volgt: een aanslag van f 2,60 waar voor een beladen afstand van 150 meter of een gedeelte daarvan wordt afgelegd; ver meerderd met f 0,20 voor elke volgende beladen afgelegde af stand van 156 meter of een ge deelte daarvan; wachten kost f 0,20 voor elke verstreken of aangevangen wachtperiode van 30 seconden. Het nachtta rief geldt van twaalf tot zeven uur. In die periode wordt een toeslag van 50 in rekening gebracht. Het interlokaal ver voer kost met ingang van 1 augustus f 1,10 per kilometer. Bij bijzondere weersomstan digheden wordt een toeslag van 15 in rekening ge bracht. Als het weer nog een beetje meezit kan het Jeugddorp Zuid-West aan de Voorscho- tenseweg zoals voorgaande ja ren terugzien op een succesvol speelseizoen voor de Leidse jeugd. De dertig tot vijftig kin deren, die nog tot 17 augustus -naar hartelust kunnen kliede ren, timmeren en spelletjes doen, deden aisteren een Zweeds loopspeK Een soort speurtocht met opdrachten. Gisteren was het een extra drukke dag omdat de kinderen uit Leiden-Noord van clubhuis „De Zevensprong" ook naar. het jeugddorp waren getogen om zich daar te vermaken. Er werd naast het Zweedse loop- spel druk getimmerd aan hut ten en verder vrij gespeeld in de huisjes In het Jeugddorp. Een aantal kindereren van clubhuis De Zevensprong voer de nog een zelf bedacht to neelstukje op en het later doorbrekende zonnetje maak te ook deze dag weer tot een waar speelfestijn. De leiding van het dorp heeft niet te kla gen over de belangstelling. Ook op zeer donkere rege nachtige dagen blijft de jeugd komen. Er is toch altijd van alles te doen en daar hoeft het heus niet altijd mooi weer voor te zijn. Het is allemaal wel vro lijker met wat zon erbij", aldus eèh van de leidsters.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3