Broccoli en venkel: nieuwkomers met perspectief KIWI- vrucht slaat veel records HEMEN BALLEN GROENTE UITZONDERLIJK GOEDKOOP REDELIJKE BLOEMENPRIJZEN PANIEKVOETBAL OP BLOEMBOLLENMARKT W LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT <rfur MAANDAG 30 JUL11979 PAGINA 9 De nog vrij plotseling gearriveerde warm te heeft in de afgelopen week zich nog net in betekenende mate laten gelden in de bloemenhandel, niet alleen dat als geheel de prijzen aan de CCWS zich konden handhaven, maar voor bepaalde soorten zelfs wat verbeterden. Dit blijkt ook wel uit het feit, dat afgelo pen week de totale aanvoer tien procent groter was maar het omzetbedrag bijna vijftien procent hoger vergeleken bij de zelfde week van het vorig jaar. Voorgaande week werd ongeveer een half miljoen snijbloemen minder aangevoerd dan in dezelfde tijd van het vorig jaar, doch dat het afgelopen week zich her steld. Er kan in het algemeen worden gezegd dat de prijzen redelijk waren, ook al lag dat voor de chrysanten beneden het ge wenste niveau. Er werden 28.722.289 stuks of bossen snij bloemen aangevoerd met een opbrengst van 7.826.058,35 tegen een aanvoer van 25.892.25 bos of stuks voor 6.720.191,41 in het vorig jaar. Opvallend was de wat ho ger aanvoer van de ruim 15.000 import- bloemen met een opbrengst van ƒ3.216,50 tpgenover aanvoer van 13.979 in het vorig jaar en opbrengst van ƒ8.151,25 zodat het nadelig prijsverschil in deze tak wel dui delijk is. Het totale omzetbedrag aan de CCWS be liep afgelopen week ƒ8.737.597,64 tegen ƒ7.214.401,89 in dezelfde week van het vorig jaar maar de aanvoer lag nu ook ho ger. De handel bleek afgelopen week het nog vrij goed te doen zodat het met door draaien nog wel meeviel. Met het snijgroen wil het nog niet erg en de gemiddelde prijs ligt dan ook flink la ger dan vorig jaar. De aanvoer van zowel Amerikaanse-als trosanjers is ruimer dan vorig jaar maar niettemin bleef de prijs op hetzelfde peil. Opvallend goed blijft het met de gerbera gaan waarvan de prijs aanzienlijk hoger ligt dan vorig jaar om deze tijd. Een aantal gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: Ameri kaanse anjers 23(23) trosanjers 25(25) an- thurium 90(86) snijgroen 13(19) jaarrond troschrysanten 36(35) idem geplozen 52(67) freesia 21(19) gerbera 51(32) gladio len 20(17) irissen 14(31) leliekelken 60(43) lelietak 36(36) grote rozen 21(17) idem klein 17(12) sonia 16(15) belinda 15(12) red garnette 12(9). Met de potplanten blijft het goed gaan; zij vormen een belangrijk deel van de aan voer groter zelfs dan vorig jaar. Nu bijna 600.000 stuks met opbrengst van ƒ901.845,52 tegen vorig jaar bijna 300.000 stuks voor 478.834,49 waaruit wel het gunstige prijsverschil blijkt. Er kan worden verwacht dat de afdeling potplanten dit jaar het omzetcijfer flink omhoog zal brengen! Voor de gang van zaken in deze week wordt bij een aanhoudende warmte ver wacht dat de prijzen moeite zullen hébben zich te handhaven. Overigens is een toenemende belangstel ling bij het bloemenkopende publiek te constateren voor een ruimer assortiment Reeds hebben proefstations en voorlich tingsdiensten aan het feit aandacht be steed. Er is dan ook een brochure in voorberei ding die in de loop van de volgende maand zal verschijnen, waarin speciale aandacht wordt besteed aan diverse nieu we bloemensoorten van de laatste tijd, hetgeen mede een gevolg is van de jongste import van bloemen. In verband daarmee wordt woensdag 22 augustus op het Proefstation te Naaldwijk een voorlichtingsmiddag gehouden over de diverse mogelijkheden tot produktver- nieuwing in de bloementeelt, waarbij ook aandacht zal worden besteed aan de ach tergronden van de noodzaak het pakket snijbloemen en potplanten uit te breiden terwijl ook voorbeelden van nieuwe teel ten zoals van Gypsophil en Statice bespro ken. De kiwi is vooral van binnen het aanzien waard. Maar weinig fruit wordt om zijn eigenschappen zo geroemd als de kiwi vrucht. Deze ovaal-ronde vrucht met zijn jadegroene vruchtvlees met in het mid den een rozet van kleine zwarte eetbare pitjes bevat meer vitamine C dan men normaal per dag nodig heeft. De kiwi is afkomstig uit Nieuw-Zeeland. Met zijn be haarde bruine schil is hij lan ge tijd houdbaar, bij een tem peratuur van nul tot plus één graad celsius zelfs wel zes' maanden zonder iets van zijn vitaminen, kleur of smaak te verliezen. Hij is dan ook van mei tot kerstmis in ons land verkrijgbaar. Daarna worden uit Frankrijk nog ettelijke hoeveelheden aangevoerd in januari en februari. Culinair Door zijn smakelijk uitziende vruchtvlees en goede kwali teit worden aan de kiwi ook grote culinaire waarden toe gerekend. Hij wordt onder-' meer gebruikt als garnering (om de mooie blijvend groene kleur), hij is erg lekker om uit te lepelen, in vruchtensa lades (bij voorbeeld met ver se aardbeien en ananas), in vruchtengebak, in ijs, bij vlees en als borrelhapje met ham en kaas. Vlees dat enke le minuten voor de bereiding wordt ingesmeerd met de rauwe kiwi-vrucht zou er malser door worden omdat de kiwi naast alle vitaminen ook nog een eiwitsplitsend enzym bevat. Kruisbes De kiwi-vrucht werd rond 1900 uit China in Nieuw-Zee land geimporteerd. Hierdoor ontstond de oorspronkelijke naam: Chninese kruisbes. De oorspronkelijke bewoners van Nieuw-Zeeland, de Mao ri's, gaven hem later de naam kiwi, naar de kiwi-vogel, een lelijk dier dat alleen nog maar in Nieuw-Zeeland schijnt voor te komen. De laatste jaren bereikt de export van de kiwi over de gehele wereld een record omzet tegen record-prijzen, alhoewel die prijzen - on danks de inflatie - niet over matig stijgen. Dit zou naast de goede kwaliteit van de vrucht te danken zijn aan de marketingmethodiek. De mo nopoliepositie van Nieuw- Zeeland heeft de prijs van de kiwi de laatste jaren echter gestabiliseerd. De totale export van kiwi- fruit bedroeg in 1978 twee miljoen „trays", waarbij één tray 25 tot 55 stuks bevat, af hankelijk van de grootte van het fruit. Hiervan gingen er 250.000 naar Nederland, dat er weer 180.000 van uitvoer de naar verschillende landen in West-Europa, vooral West- Duitsland. In tegenstelling tot het jaarlijks oplopen van de prijzen voor de meeste produkten vormt de groente- en fruitsector een uit zondering. De elasticiteit van deze markt blijkt uitzonderlijk klein, vooral in een periode waarin het assortiment zeer breed is. Het volgende overzicht illustreert het matige marktbeeld duidelijk. Vollegrondsgroente Het totale aanbod van vollegrondsgroente neemt de komende tijd nog steeds toe. De prijzen voor de verschillende gewassen zullen hierdoor onder druk blijven. Het aanbod van spinazie is voor de tijd van het jaar bijzonder ruim. Dit heeft tot ge volg dat er een zeer matige prijs tot stand komt, te weten 31 cent per kilo (vorig sei zoen 40 cent). Het aanbod lijkt kleiner te worden, hier wordt echter geen prijsver betering van betekenis verwacht. Chinese kool werd in de afgelopen week ook tegen een bodemprijs verkocht, namelijk 0,21 per kilo. (Vorig seizoen 68 cent). Voor dit gewas wordt er voor de komende week op een hogere prijs gerekend omdat het aan bod sterk terug kan lopen. De recordoogst van sperciebonen moet nog komen, de prijs is al enige weken da lende. Deze prijsdaling zal de komende week verder doorzetten. Door het koele weer is de aanvoer van tuinbonen over een grotere periode uitgestreken. Dit heeft echter niet kunnen voorkomen dat de prijs al enige weken erg laag is. In de afgelopen week werd er gemiddeld een kwartje per kilo betaald. (Vorig seizoen 86 cent). Door een kleiner wordend aanbod wordt er voor de komene week op prijs herstel gerekend. Prei heeft het hele jaar tot de zeer dure groentesoorten behoord. Hier is de afgelo pen weken duidelijk verandering in geko men. Het aanbod nam verder toe en de prijs daalde naar 42 cent per kilo. (Vorig seizoen 1,06). Voor de komende week kilo. (vorig seizoen 62 cent.). De komende week zal hier weinig verandering in ko men. Met het beter worden van het weer eind vorige week, mag er, als het weer beeld niet verandert, voor de komende week op hogere prijzen voor sla gerekend worden. De gemiddelde prijs bedroeg de afgelopen week 17 cent per krop. Bloemkool wordt in steeds grotere par tijen aangevoerd. Er werd voor de „zes sen" 65 cent per stuk betaald (vorig sei zoen 2,23). Het aanbod zal groot blijven met als gevolg dat de bloemkool goedkoop blijft. Kasgroenten Aubergines worden in toenemende mate aangevoerd. De prijs brokkelt als gevolg hiervan wekelijks af. In de afgelopen ver- slagweek werd er gemiddeld 1,22 per kilo. betaald. Een verdere prijsdaling wordt er voor de komende week echter niet ver- wacht. Voor radijs was er wat meer be langstelling, dit openbaarde zich in de vei- lingprijs van donderdag 26 juli, er werd toen 57 cent per bosje betaald. Vaste prij zen lijken nog niet mogelijk voor dit ge was. De groene paprika's werden vorige week goedkoper, de gemiddelde prijs lag op 1,63 per kilo. De prijs voor de rode pa prika's verloopt vrij grillig, dit zit in aan- voerpieken die mede door het weer ver oorzaakt worden. In de afgelopen week werd er op donderdag 26 juli gemiddeld 4,60 per kilo betaald. In de komende week kan de prijs echter weer een flink stuk dalen. Voor de gele paprika's werd er ge middeld 5,20 per kilo betaald. Ook voor deze sortering worden er lagere prijzen verwacht. Door het kleiner worden van het komkommeraanbod liepen de prijzen wat op. De gemiddelde prijs lag op 34 cent per stuk. Het aanbod zal wat gaan afne men en bij aanhoudend zomerweer kan de prijs verder oplopen. De courgettes worden slecht betaald Raden maar Vraag drie is, hoe groot is het gat dat viel door de tegenvallende oogsten in de ge noemde gebieden? Ook daar kan men al leen maar naar gissen. „Wie het raadt, die weet het" is een gevleugeld woord in het bollenvak. Met andere woorden: we we ten er met z'n allen niets van. Het kan dus best gebeuren dat over enige weken blijkt I dat er wel voldoende tulpen zijn om de I geboekte orders voor 100% uit te voeren en dat men dus voor niets in een paniek stemming is geraakt. De kans bestaat ook dat er wel degelijk reden was om ijlings te gaan inkopen tegen hoge prijzen, omdat er tulpenbollen tekort zijn. Hoge prijzen Eind augustus zal men meer weten, maar de kwekers die nu dikke tulpen aan te bieden hebben, kunnen daar allervriende lijkste prijzen voor maken. Maar. nu houdt de kwekerij de boot weer af in de hoop dat de prijzen nog meer in de lift zullen gaan. Vandaag dus veel vraag met in verhouding te weinig aanbod. Zo kon het bijvoorbeeld gebeuren dat de afgelo pen week op de veiling CNB te Lisse de Witte Maureen - een schaars artikel en een loeder om te telen i.v.m. de grote ge voeligheid voor virus - niet minder dan 45 per 100 opbracht. Twaalven van Apeldoorn gingen grif weg voor 7,50 eri meer, terwijl elven inmiddels al op ruim 6 zijn gekomen. Golden Apeldoorn no teerde 8,50 voor twaalven en 7,50 voor de elven. Voor de gerande Arabian Mystery betaal de men 28 met een gemak en met een gemoedsrust alsof deze prijs al jaren bij de voorstelling pleegt te behoren. (Hetgeen niet het geval is). Voor de aloude Ban doeng werd 20 besteed en twaalven van Lustige Witwe en Paul Richter brachten 12 per 100 op. London en Gudoshnik noteerden 10 per 100, terwijl Piqunat en Van der Eerden koers vonden voor 13,50. Een partijtje twaalven van Most Miles ging van de hand voor 20 en twaalven van Christmas Marvel zaten ook in de lift en kwamen eveneens tot 20. Het kan verkeren, zei Brederoo. Maar nergens zo snel als in het bollenvak. GRUBBENVORST De laatste tijd wordt vooral in de glasgroentesector gesproken over nieuwe gewassen die het Holland-sortiment ver breden. Het begrip „nieuw" moet wel worden verstaan in de betekenis van „opnieuw in de belangstelling ge bracht". Voor de vollegrondsgroente- teelt zijn er echter eveneens meerdere produkten, die met een doelgerichte promotie het vaderlandse groentepak ket aan variatie kunnen la ten winnen. Twee daarvan, broccoli en knolvenkel, plaatst het Centraal Bureau Tuinbouwveilingen (CBT) extra in de aandacht. Beide gewassen genieten een ga rantie- regeling en de eerste fraaie receptenfolders zijn zojuist verschenen. Vorige week maandag beleg de het CBT speciaal voor de twee „nieuwkomers" een persdag op de CVV-veiling in Grubbenvorst. De neerslag daarvan op radio en in de dag- en vakbladpers zou een extra vraag kunnen stimule ren. Aanvoeren Het grootste deel van de broccoli-produktie is te ver wachten op de volgende vei lingen. Grootebroek (45 ton), CVV-Grubbenvorst (39 ton), ZHZ-Barendrecht (22 ton), Bleiswijk (15 ton) en West- land-Zuid (11 ton). De totale oogstraming komt neer op 150 ton. De garantieprijs, ge dragen door de betreffende veiling en het CBT, ligt voor broccoli op 3,- per kilo. De keuze voor de verpakking is gevallen op het houten fruit- kratje. Er kan 5 kilo in. De garantieprijs voor de knolvenkel ligt op 1,- per kilo. Hierbij komt de oogstra ming uit op 300 ton, te verde len over de veilingen: CVV (80 ton), Breda (57 ton), Delft-Westerlee (42 ton), ZHZ-Barendrecht (41 ton), Grootebroek (40 ton) en Westland-Zuid (31 ton). Voor de venkel van exportkwali teit wordt het zogenoemde radijskistje gebruikt, afge dekt met een plastic dekval met daarop een blauwe band en het CBT-Holland meisje. De netto-inhoud in bepaald op 5 kg. GAT IN MARKT? 'Uit marktonderzoek van het CBT is gebleken dat voor broccoli en knolvenkel goede Veilingklare knolvenkel. afzetkansen zijn in West- Duitsland, Scandinavië en Nederland. Net zoals in ons land is de broccoliteelt in West-Duitsland nagenoeg on bekend. Dit in tegenstelling tot Italië en de Verenigde Staten. De Italiaanse export naar West-Duitsland loopt van half september tot half mei. De prijs op groothan delsniveau ligt dan tussen een en twee mark per kg. De enkele partijen in de periode van half mei tot half septem ber brengen beduidend hoge re prijzen op. Juist in die tijd ligger er kansen voor het Hollandse vollegrondspro- dukt. Bij venkel spelen de Italia nen op de Westduitse markt eveneens de hoofdrol. In het seizoen '77'78 importeerden de Westduitsers 4630 ton, waarvan 4.597 ton uit Italië. In juni, juli, augustus en een deel van september loopt deze invoer echter terug en het prijsniveau stijgt. Blijk baar is het voor de Italianen in die periode moeilijk een goed produkt te telen vanwe ge de hoge temperaturen en lange dagen. BROCCOLI-RAS- SEN Bij broccoli moet een duide lijk onderscheid gemaakt worden tussen de rassen met vrij veel zijspruiten zonder duidelijke hoofdknop (sprou- ting-type) en de rassen met een vrij grote hoofdknop en weinig zijknoppen (heading- type). Het sprouting-type leent zich niet voor een teelt onder Nederlandse omstan digheden. De zijspruiten ver oorzaken te veel werk in verband met dooroogsten. Bij het heading-type liggen de oogstkosten veel lager, omdat alleen de hoofdknop geoogst wordt. Het ras dat nu voor de uitstaande teelt is gebruikt, behoort dan ook tot dit laat ste type. Het is de „Corvet" van Royal Sluis. Het zaadhuis heeft er zelf de volgende be schrijving bij: „Een middella te hybride, die ongeveer 55 dagen na het uitplanten geoogst kan worden. Stevig gewas. Geeft grote ronde, soms iets grijsgroene, zeer uniforme hoofdbladen met kleine zijknoppen, vrij van schutbladen." Met een plan- tafstand van 60x35 cm (vijf planten per m2) kunnen de noofdspruiten met een ge middelde diameter van 20 centimeter een gewicht beha len van ongeveer 250 tot 300 gram. In de vroegste teelt, oogst juni, kan de broccoli gaan schieten. Dit als gevolg van grote temperatuur schommelingen of veel re gen. VEI\KELRA SSE1W De Italiaanse rassen kunnen in verband met de gevoelig heid voor schieten niet vroeg worden gezaaid en in ons land zou het uitzaaien pas in de eerste helft van juli moge lijk zijn. Door het Zwitserse proefstation te Wadenswill is in de vijftiger jaren uit Itali aans rassenmateriaal het her- fstras Zefa-Tardo geselec teerd. In 1976 is via kruising het ras Zefa-Fino gewonnen. Dit ras zou geschikt zijn voor de jaarrondteelt. Voor de teelt in Nederland zijn de beide rassen geschikt, waar bij Zefa-Fino specifiek voor de vroege teelt wordt ge bruikt. Bij een plantafstand van 10 tot 12 planten per m2 worden de hoogste opbreng sten per oppervlakte-eenheid behaald. Het knolgewicht be draagt dan ongeveer 300 gram. Het bloembollenvak is een branche, die zeer gevoelig is voor geruchten. Een vak van stemmingen. De ene dag bovenop een berg vol geestdrift en de andere dag diep in de put. Dat bleek de afgelopen week voor de zoveelste maal. Maanden lang bleek de handel zich geen sikkepit aan te trekken van steeds hardnekkiger worden de berichten over oogsten die wel zouden moeten tegenvallen. Men bleef zich zeer terughoudend opstellen en daar was ook wel reden toe. De binnenlandse broeiers hebben de afgelopen winter aan de bollen geen cent kunnen verdienen en hadden geen enkele behoefte aan dure bollen. De collega's in West-Duitsland zaten in het zelfde schuitje. Gevolg: de handel was zo dood als de befaamde pier. Zelfs op de eerste bollenveilingen liet men de elven van Apeldoorn vrolijk zakken naar 4,50 per 100. Een spotprijs!. Blakend van kooplust Maar zie: in enkele dagen is de situatie grondig gewijzigd. Nu zitten de handela ren blakend van kooplust in de afmijnza- len van de veilingen in Lisse en drukt men op de knoppen met een ijver en een geestdrift een betere zaak volkomen waardig. Hoe kon dat nu allemaal? Waar om is men nu plotseling bezig een num mertje paniekvoetbal weg te geven en wil men nu wel prijzen betalen die er niet om liegen? Is er wel reden toe? Geen zinnig antwoord wordt er door een groter wordend aanbod op een verdere prijsdaling gerekend. Ijs bergsla werd duurder, de prijs liep op naar 94 cent per stuk, dit werd mogelijk door een kleiner aanbod. Dit aanbod kan nog verder teruglopen, zodat er op eerv vaste prijsvorming gerekend wordt. On danks het kleiner wordend aanbod van bospeen daalde de prijs naar 57 cent per bos. (Vorig seizoen 1,01). Voor de komen-, de week wordt er op enig prijsherstel ge rekend. Spitskool wordt nog steeds in rui me mate aangevoerd. Het gevolg is dat de prijs onder druk blijft. In de afgelopen week werd er 28 cent per kilo betaald (vo rig seizoen 55 cent). Spitskool zal ook de komende week goedkoop blijven. De aan voer van andijvie verloopt al enige weken volgens een zeer vast patroon. Het aanbod is vrij ruim in vergelijking met vorig sei zoen. De veilingprijs lag op 40 cent per Het merkwaardige is dat geen mens van daag op deze vragen een zinnig antwoord kan geven. Een feit blijft dat de binnen landse broeiers tot nu toe weinig hebben gekocht. Zij zullen stellig ook geen aan stalten maken om dure tulpen te kopen. Hoe groot is het gat dat hierdoor valt? Punt twee is: hoe ligt de situatie in West- Duitsland? Hoeveel minder is daar ver kocht? Dat weet geen sterveling. Daar gaan alleen maar geruchten over. Die ga ten moeten niettemin aanzienlijk zijn. De paniek is ontstaan doordat een aantal han delaren van hun leveranciers - de kwe kers dus - bericht kregen dat de oogsten tegenvielen en dat men de verkochte aan ballen niet kon leveren. Die brieven kwa men in hoofdzaak uit de Noordoostpolder, Ook de zogenaamde Botanische tulpen - in dit geval Tulipa Kaufman - zijn goed aan de prijs de Wieringermeer en West-Friesland. De kleigebieden dus. Nu zijn dat belangrijke produktiecentra van tulpen geworden. Zo wordt bijvoorbeeld de „grote hap" van de massasoorten als Apeldoorn en Golden Apeldoorn in die gebieden geteeld. Met daarnaast de cultivars die het op het zand minder goed doen zoals Christmas Marvel, Prominence, Monte Carlo, enz.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9