URN HUIS UT Leeggelopen golfslagbad vandaag weer geopend Twee dagen snuffelen in een „huis" vol woongenot BINNENLAND P BUITEN ETEN MET NOG MEER PLEZIER Voor het komende najaar nog steeds kleine sieraden SCHADE BEDRAAGT RUIM VIJFTIGDUIZEND GULDEN Drie doden in verkeer Gewond na val LEIDSE COURANT MAANDAG 30 JUL11979 Aan de Internationale Meubelbeurs, die om de twee jaar in de Utrechtse Jaarbeurs wordt gehouden, zijn dit jaar voor de eerste maal twee publieksdagen gekoppeld, zaterdag 15 en zondag 16 september, van 's morgens tien uur tot 's middags vijf uur. Nu kan men zelf zien welk aanbod er in Nederland en daarbuiten op de markt komt. Ter oriëntatie enkele nieuwe trends, waarvan het nuttig kan zijn iets meer te weten, vooral als uit zo'n gigantische meu belhappening aankopen voortvloeien. Afhankelijk van ieders smaak is er een keuze uit modern, klassiek, rustiek, futuristisch, rus tig, geavanceerd. Hier en kele bevindingen op een rijtje; gegevens verzameld door een prematuur kijkje achter de schermen... Meubels worden langzamer hand slanker en strakker. Het pompeuze bankstel, dat sommige mensen geel van ja loezie deed zien als het bij de buren werd binnengedragen, is er feitelijk uit. Niet meer „hangen" in stoelen, maar zitten. Armleggers geven vol doende steun bij het gaan zit ten en opstaan; de zittingen zijn hoger en minder diep. Deze ..vermageringskuur" Het is tijd voor earavannen. boottochtjes, kortom buiten leven met daaraan gekop peld: buiten eten. Een weg- werpservies lijkt dè oplos sing, maar het blijft een kunst apart te manouevre- ren met een kartonnen bord, waarop hete saus, vlees en de nodige garnering liggen te liggen. Er zijn nu mooie, bijna feestelijke serviezen te koop van gehard, gedeco reerd glas. Het is sterk, krast niet en is niet bang voor 28 graden, als de temperatuur bij toeval soms eens mocht oplopen. Het oppervlak is niet poreus, zodat het afwas sen geen extra moeilijkhe den oplevert. Acropal brengt het op de markt, met bijpas sende schok- en stootvaste effen drinkglazen (Arcoroc). Gehard glas, dat tegen een stootje kan, geeft de pic knick een extra feestelijk tintje. Om u even in de juiste stem ming te brengen: neem vrij dag als u er een weekendje tussenuit gaat eens een thuis gebraden stuk vlees of kip mee in een glazen ovenscho tel met deksel; een gemeng de sla in tupperware, stok brood, kruidenboter, wat olijven uit een potje, een doos dadels en vers fruit. Met deze ingrediënten kunt u pa en de kinderen een maaltijd voorzetten, waar mee iedereen het een tijdje kan doen. Het servies is in losse onder delen verkrijgbaar in huis houdelijke winkels, soms in supermarkten. Plat of diep bord: 3,65, ovenschotel naar grootte van 12,40 tot 27,95, kop en schotel (6 stuks): 18,70. TINY FRANCIS Stoelen hebben aan gewicht(igheid) verloren, kasten hebben veelal glasdeuren met roedenverdeling en de banken (zelfs de tafels) zijn gestoffeerd, soms met ge schuurd leer. met rieten zitting, komt bij ooperiodes terug en verdwijnt geeft eerlijk hout weer meer dan weer geruisloos. Momen kans. Bij veel zitmeubelen, banken etc. is de bekleding teel is hij weer opgedoken. Je kunt zelfs spreken van een omlijst door hout, waardoor Thonet-hausse! Deze stoelen een zekere elegante belijning zijn er vanaf 169.- is ontstaan. Hoeken zijn er minder. Afge ronde kanten maken eetgroe- pen, tafels èn stoelen, wat ge moedelijker. Bovendien lig gen de meubels beter in de hand. Men kan er soepel overheen strijken, ze voelen prettiger aan, lijken minder stijf en zijn ook minder ge voelig voor beschadigingen. Knopen hebben het veld moeten ruimen, hoewel geca pitonneerde zittingen stevi ger zijn en nog altijd zeer sjiek overkomen, bijvoor beeld bij stijlstoelen als Ches terfields. Er schijnt minder belangstelling te zijn voor de wegzakstoelen van Engels linnen met een rokje rondom (uitgezakte veren een „must"). De bekleding daar van is gedessineerd als het behang en de gordijnen. Soms valt hetzelfde dessin zelfs te bewonderen op het plafond. (Er zijn nog altijd firma's, die kant en klaar bij passend behang en gordijnen leveren in Engelse print; een trend die je ook wel ziet in Frankrijk en Duitsland). De Thonetstoel, geheel van hout f'600.-. Gerechtvaardigd prijsverschil; de duurdere gaan in dit geval langer mee. Wat betreft de zithoek enke le details die nieuw zijn. Veel banken zijn tot op de grond gestoffeerd. De bijpassende hoektafel, die vaak tussen hoekbanken wordt gescho ven. heeft dan geen poten, maar is eveneens tot de vloer bekleed met de stof van de twee-, drie- of meerzitsbank. De tafel lijkt op een gestof feerde kubus, met als blad een spiegel, een „Parsolspie- gel" (bruinig van kleur) of met een dekblad van dik ple xiglas (krast). In Duitsland noemt men een glastafel vin dingrijk „getönt" (groenig); met zo'n benaming kan de fabrikant alle kanten uit. Plexiglas neemt in het inte rieur aan populariteit toe. Een vitrinekast van wel 3cm dik plexiglas (Pander) zal op drie daarin gemonteerde pla ten van hetzelfde materiaal bijzondere spulletjes mooi doen uitkomen. Ze zijn van alle kanten te zien. Geschikt voor kostbaarheden, want er zit een Lipsslotje op. Wat de bekleding van meu bels in zijn algemeenheid be treft heeft leer een stapje te rug moeten doen. Gunstiger in de markt liggen geweven- stoffen, platweefsels met een tamelijk grove structuur, rib- stoffen (soms bij een fauteuil met afgebiesde kussens in de kleuren bruin-oranje), fijne ribbels, maar ook brede en kepers met een schuinlopend weefeffect. Velours is tegen woordig nauwelijks meer al leen effen. Een streepje, ton sur ton, of verfijnd multico lour in een kleurengamma (de bruinen met een beetje geel). Over het algemeen draaien alle kleuren in het interieur om beige, safari, zand, tabak, tot wat extremer oker en hier en daar wat residagroen. Het grote nieuws is, dat het altijd ietwat glimmende leer in matte vorm zijn glorieuze entree heeft gemaakt. Hier is sprake van een geschuurde uitvoering. Geschuurd leer is broertje en zusje met suède, maar heeft een fluwelig op pervlak. Je kunt er met de vinger op schrijven en het gelijk weer wegvegen. Dit leer, veelal gebruikt voor banken en bankstellen (in combinatie met eerder ge noemde gestoffeerde tafels en zelfs asbakken; voelt ve- loursachtig aan. Een zeer goed merk geschuurd leer komt uit Zwitserland (De Sede) en vormt op staalkaart een verzameling van bruinen in gladde uitvoering, maar ook in structuur. Vlekken moeten worden verwijderd met ontkalkt (bij voorbeeld gekookt) water, terwijl het leer daarna moet worden afgenomen met le- dermelk (verkrijgbaar bij Pander). Onderhoudsmid- deltjes zijn voor geschuurd leer uit den boze. Is er ge knoeid met veel vloeistof dan moet men het ergste weg scheppen. daarna deppen met keukenpapier, dan de metho- de-ledermelk toepassen en tot slot knarsetandend doch geduldig afwachten of alles weer in het reine komt. Het kan weken duren, maar in negen van de tien gevallen is de schade niet blijvend. Bij glanzend leer vergeleken is de matte uitvoering van een bijzondere verfijning. Meubelen hebben vermagerings kuur ondergaan De kasten, de bergmeubels, die de laatste tien jaar zo sterk in opkomst zijn, blijven! Aanbouwsystemen hebben zich zo in de markt genes teld, dat men er desnoods een hele wand mee kan volbou wen van de vloer tot aan het plafond en van hoek tot hoek. Het aanbod in losse be rgmeubels in alle denkbare maten en vormen neemt van dag tot dag toe. Hoge smalle kastjes, echte dressoirs als vroeger, opzetkasten, in- bouwkastjes, die uit de wand schijnen te springen of dichte kastjes tussen plankenwan den. Soms loopt het front van zo'n gigant in één lijn door tot op de vloer. Er zijn ook combi naties te zien met diepe on derkasten en diepe boven kasten. al dan niet voorzien van deurtjes met glaspanelen en lijsten(roeden)verdeling. De roeden voor de onderver deling van het glas zijn soms zeer dun. Die heel dunne lat jes zijn gewoon op het glas geplakt. Glasdeurtjes zijn een pluspunt. Servies, vakantie grapjes en/of snuisterijen kunnen worden uitgestald zonder dat ze stoffig worden. Bovendien geven de deuren met glasroeden een stukje ro mantiek. Voorts zijn er wandplateaus (achterkant bekleed met stof) met platte planken, soms uit gevoerd als één romp met vakjes. Je kunt er alles mee bereiken, vooropgezet, dat de fantasie levendig en origineel Schuifdeuren in slaapkamer- kasten zijn niet nieuw, maar wel ontzettend in trek. Lich ter dan ooit zijn ze met een pink te bedienen. Iedere slaapkamerfabrikant heeft ze in alle maten en soorten, soms met gestoffeerde deu ren in de stof van de gordij nen of met spiegels. Het prin cipe dat alles in de slaapka mer bij elkaar moet horen is weg. Kleine klapstoeltjes in rood, geel of groen geven wat fleur en kleur vóór toilettafel of als bijzettertje. Ze zijn niet duur en zeer doelmatig door hun opklapbaarheid en licht heid van gewicht. Het is ook een beetje mode geworden een bureautje of schrijftafeltje in de slaapka mer te zetten, een tikje bou doirachtig (terug naar Eline Vere). Een kwestie van smaak, soms van levensin stelling. Sommige mensen zijn er verrukt van 's avonds laat bij een schemerlamp, voordat ze in bed schieten, nog wat notities te maken, een agenda bij te werken of een brief te schrijven. Op de grote meubelbeurs zal heel wat hout te zien zijn: ei ken, essen, noten, kersen, mahonie (meer geliefd in Duitsland dan in Nederland), grenen, taxus en zelfs het bij na in de doofpot gestopte teak. Eiken gaat met de hoofdprijs strijken. Het doet 't bijzonder goed in mat ge lakte uitvoering voor woon- en slaapkamer. In de sector tuinmeubels zijn de fabrikanten erg inventief. Sommige stoelen en tafels zouden zelfs in een woonka mer niet misstaan. Ze slaan vooral een goed figuur in ge zelschap van een nieuwe zwenk-tuinparasol van oer sterk draion (Pendalux), die met de tuinslang kan worden afgespoten. Een glas whisky over de stoelbekleding is niet meer of minder erg dan een glas tomatensap of een vette kleefhap. De bekleding is weer schoon te maken met een natte lap. De stoelen, het bankje, het kleedje op tafel en zelfs de parasol laten éèn en dezelfde bekleding zien, aldus een zeer harmonieus geheel vormend. Ook komend seizoen zal nog steeds van alles in het hals tje bengelen. Kleine sleuteltjes en klavertjes vier en dan van goud, zijn zeer gewild. Ook de choker (een om de sluitend collier) staat nog hoog genoteerd. Zelfs de man er belangstelling voor. Hij draagt ze al van witte, strak eengeregen kraaltjes. Aan de natuur ontleende motieven zijn bij de tiener er liefd: vogeltjes, bloemetjes, vlinders. Daarbij horen dan d genaamde „stickpinnen" en de opnieuw populaire ouden „broche" uit de jaren '50, die een plaatsje krijgen op ho mutsen of revers. Feitelijk mogen ze op allerlei denkba ondenkbare plekjes worden gestoken. Tegen de schoud op een ceintuur (vaak in combinatie met oorbellen). S en Italië houden zich bij traditionele stijlen, waarin ze .goud combineren met wit- of roodgoud, maar ook met op tige stenen. Men draagt zelfs al niet bij elkaar passende o< lien inplaats van identieke. Duitsland ziet het voor het n 'helemaal zitten met geelgoud in combinatie met wit- ei sékleurige legeringen. In Frankrijk zijn de sieraden pom zer en volumineuzer dan elders in Europa. Lange, dikke tingen, enorme broches en oorbellen in drie kleuren Grote massieve sieraden van gestructureerd metaal he abstracte vormen, soms als dikke buizen, bezet met ed< nen. Behalve bij de juwelier kan men ook in een boetiek tei voor schitterstenen aan de vinger met bijpassende hals oorversiering. Bolle, brede, goudkleurige pinkringen (v 10,75) vallen bij sommige vrouwen zeer in de smaak. Voor mannen zijn er dasspelden en knopen maar ook banden, die lijken op een hondenhalsband, en manchet pen. Maar die laatste alleen voor meneer in het pak. J< fans lopen liever met een goed zichtbare hanger in het steeds open hemd. Stickpin en hangertje horen bij elkaar. SCHEVENINGEN Het Golfslagbad in Schevingen dat in de nacht van vrijdag op zaterdag na een lek in een leiding was leegegelo- pen, is vanmorgen om tien uur weer open gegaan. De schade bedraagt volgens een schatting van de bedrijfslei der de heer C.B. Idzerda vijf tig a zestig duizend gulden. Het gaat om waterschade in het hele golfslagbad-comlex en om de strop door het weg blijven van bezoekers. Nor maal zouden zo'n driedui zend mensen dit weekeinde het bad hebben bezocht. Over de oorzaak van het ont stane lek is nog niets defintief bekend. Een aantal technici uit Duitsland dat ook bij de in stallatie van het bad betrok ken is geweest, is vandaag per vliegtuig aangekomen om een onderzoek in te stellen. De be drijfsleider noemt als mogelij ke oorzaak een „verkeerde keuze van metaal voor de lei dingen". Van vrijdagnacht twaalf uur tot vijf uur van morgen hebben ongeveer twintig technici in een soort ploegendienst aan de reparatie gewerkt. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat het bad zondag weer open zou gaan, Twe0 monteurs tonen de gesprongen afvoerleidlng van het golfslagbad. Volgens de bedrijfsleider van het Golfslag oad Idzerda staan deze afsluitkleppen normaal open en worden ze alleen in geval van dreigende rampen als deze afgesloten. Het laten volstromen van de verschil lende bassins met zo'n ander half miljoen liter water duur de ongeveer twintig uur. Daarna werden vanmorgen om drie uur de vijf electromo- toren gestart die het zwemwa ter moesten verwarmen. Om dat deze motoren zich in een ruimte bevonden die ook on-, der water had gestaan waren er twee machines onklaar ge raakt door kortsluiting. Vol gens de bedrijfsleider wordt daardoor de temperatuur van het water vandaag in ieder ge val niet hoger dan zo'n graad of twintig. Normaal is het zwemwater 26 graden warm. ELBURG Bij een ongeluk in Elburg is zaterdagavond laat de duopassagier van een motorrijder om het leven ge komen en de motorrijder zelf zwaar gewond geraakt. Het ongeluk ontstond door een voorrangsfout van een automo bilist. Een 22-jarige automobilist uit Oldenzaal is gistermorgen om het leven gekomen toen hij met zijn auto uit de bocht vloog en tegen een boom tot stilstand kwam. Zijn passagier raakte licht gewond. Een 18-jarige bromfietser uit Broekhuizen overleed nadat hij te gen een boom was aangereden. RIJNSBURG Een 45-jarige inwoner van Den Haag is gis teravond gewond geraakt bij een val op het voetpad van de Oegstgeesterweg. De man die een flinke borrel op had liep verwondingen aan het hoofd en een gebroken sleutelbeen op. De Hagenaar moest in het Leidse Academisch Ziekenhuis worden opgenomen. Proefscheidi Lee en Faral Majors HOLLYWOOD Fawcett-Majors echtgenoot Lee Majo ben gisteren, een dag i zesde huwelijksverj; meegedeeld dat zij proefscheiding uit gaan. De blonde televisie- e ster zei dat er noch a< kant noch aan die va echtgenoot een derde was en Jay Bernstein, dj waarnemer van het ea weet de proefscheiding! druk die op beiden wa kgd in hun carrière. maar bij een poging zaterdag morgen vroeg om de gespron gen leiding te repareren knap te deze opnieuw. Bovendien werd de reparatie vertraagd doordat er veel reparateurs op vakantie waren. De afsluitk leppen die inmiddels waren gesloten, zorgden er voor dat het bad niet voor de tweede maal kon leegstromen. Trevi-bad Niet elke Romein is zo gelukkig dat hij verkoeling kan zoeken in de bergen of aan zee. V< vooral kinderen, behelpen zich daarom met een fontein, waarbij met name de beroemde Tr tein een geliefde plaats is vor een snelle duik.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6