Walschipper houdt oogje in het zeil Goede opkomst voor Amerikaans jeugdkoor Betere markering van Noordwijkse brandkranen Minder handel op paardenmarkt Voorschoten folop animo voor vakantieactiviteiten Ds.Versluys verlaat Hazerswoude ijndsurfen in Noordwijk aan banden INDSURFEN NOORDWIJK JGOED GEREGELD fOORDWIJK Het Noordwijkse strand op en zonnige middag. Velen ligen te zonnen of iaden in zee en anderen trekken er met een boot 4 t>p uit. Kortom: mooi zomerweer. Dat vindt ook idjudant Huybers van de Noordwijkse strand* lolitie, maar toch is het weertype niet ideaal. ,Het is oostenwind en dan drijft er van alles de :ee op. Luchtbedden en ballen en dat soort din* ;en. En als de mensen er dan achteraan gaan ;an dat makkelijk gevaarlijk worden", zo stelt luybers. Hoewel het dus voor de Noordwijkse >olitie zaak is om altijd een waakzaam oog te louden, heeft de strandpolitie in ieder geval één org minder dan vorig jaar. Het gevaar dat nensen die zich amuseren met windsurfen als Irenkeling uit het water moeten worden gevist, lestaat nagenoeg niet meer. Voor deze proble- natiek heeft Noordwijk een oplossing gevon- ien. Een oplossing waarvan de resultaten opti- naal zijn en die ook door de windsurfers zelf wordt toegejuicht. luybers: „Het is vorig jaar vijf keer voorgevallen iat mensen met een surfplank op zee in moeilijkhe- ien raakten. Die bijvoorbeeld bij oostenwind ple zierig een eind weg konden zeilen, maar die dan ;een kans meer zagen om terug te komen. Drie, fier kilometer uit de kust hebben we windsurfers otaal verkleumd uit zee opgepikt. Om ernstiger ge- rolgen te voorkomen, vonden we dat we dit jaar laar een betere oplossing moesten zoeken. Zo ver t [aan als Katwijk, waar het gebruik van surfplan- ie, een geheel is verboden, wilden we niet gaan. Maar 13 tok vonden we het niet verantwoord om de zaak ""opzijn beloop te laten, zoals in Zandvoort het geval _^is. Ik geloof dat we met onze oplossing wel de gul eden middenweg hebben gevonden." LZwemvest een verbod om met enig vaartuig van wal te steken of aan te leggen, maar de KSN heeft hiervan, teza men met de Noordwijkse zeilvereniging en de vere niging van sportvissers een ontheffing. De KSN heeft een speciaal stuk strand ter beschikking waar van wal gestoken kan worden. Juist op dit stuk strand nu geldt een aantal regels die de veiligheid maximaal moeten waarborgen. Ten eerste dient men zich met zijn surfplank strikt binnen het door boeien aangegeven stuk water te houden. De afstand waarop de boeien van de kust af liggen hangt af van weersomstandigheden. Bij kalm weer mag men met de surfplank vijfhonderd meter uit de kust maar als er een straffe bries uit het oosten waait, dan ligt de boei op vaak niet meer dan twee- of driehonderd meter van de kust af. Ook is het mogelijk dat bij erg zwaar weer het windsurfen eenvoudig verboden wordt. Op het strand waar door de surfers wordt afgevaren is per manent een zogenaamde walschipper aanwezig. Deze walschipper heeft tot taak het veld windsur fers in de gaten te houden. Beweegt zich iemand buiten de door de boeien aangegeven grens, of raakt iemand met zijn plank op de één of andere manier in moeilijkheden dan grijpt de walschipper ogenblikkelijk in. Op het strand ligt permanent een gemotoriseerde rubberboot, klaar om uit te rukken. Eenieder die met de Noordwijkse windsurfvereni- ging in zee gaat is verplicht een zwemvest te dra gen, waarop een groot nummer staat. Naast de vei ligheidsaspecten, is dit zwemvest ook ingevoerd om via de nummers te kunnen controleren welke sur fer de boeien te ver achter zich laat liggen. Ook wil het ontbreken van een zwemvest na een dagje windsurfen zeggen, dat er een windsurfer ont breekt, hoewel dat geval door de permanente aan wezigheid van de walschipper bijna niet mogelijk 3o|)egenen die in Noordwijk willen windsurfen zul- Proeven lafen lid moeten zijn van de Noordwijkse windsurf- t hereniging KSN. In principe geldt in Noordwijk Overigens word je niet zomaar lid van de Noord wijkse KSN. Via proeven moet bewezen worden dat men de zwemkunst goed machtig is en dat men elementaire kennis heeft van het windsurfen. Jaap van Exter, één der walschippers, zegt: „Er komen hier wel mensen die voor het eerst met een plank het water op willen. We adviseren die mensen al tijd om op het binnenwater te beginnen. Als je op het binnenwater stil staat op een surfplank, dan blijf je wel staan en dan kun je al je aandacht aan het zeil wijden. Op zee is er echter altijd deining en moet je naast het zeilen ook nog eens extra goed om je evenwicht denken. Windsurfen op zee is veel moeilijker dan windsurfen op het binnenwater. „Als KSN-lid moet men zich tevens houden aan het windsurfseizoen dat is vastgesteld van één mei tot 15 september en tevens dient men akkoord te gaan met de verplichte WA-verzekering. Houden de sur fers zich niet aan de door de boeien aangegeven grens, dan lopen ze de kans een maand geschorst te worden. Windsurfers kunnen trouwens voor een tientje per dag ook als gast van de KSN het water op, maar dan gelden precies dezelfde regels. Dus: zwemvest aan en binnen de boeien blijven. Enthousiast Het windsurfen op deze wijze is op Hemelvaartsdag van start gegaan en zowel de politie als de KSN zijn enthousiast over de wijze waarop één en ander functioneert. De politie heeft nog niet één keer uit hoeven rukken om in moeilijkheden geraakte windsurfers te redden en het stuk water waarop de surfers hun sport kunnen beoefenen is groot genoeg om iedereen aan zijn trekken te laten komen. De onderlinge sfeer bij de KSN is dan ook kameraad schappelijk. Van Exter: „We zijn erg blij dat dit uit eindelijk uit de bus is gekomen. Er is gewoon een fijne samenwerking met de politie, de gemeente en het Zuiderbad." FRITS BEUTICK. JfcSENHEIM/VOORHOUT/WAR- »ND Tal van activiteiten worden menteel in de diverse gemeenten iuden om de jeugd bezig en van de .jt te houden. In Voorhout was in de *4lopen periode het zogenaamde ipenbureau' een uitschieter. Zoveel leren kwamen met hun 'zieke' pop- Ikinderen naar de dokter, dat het lZIJande sluitingsuur ver werd over reden. In Sassenheim was het bas- Itoernooi een hoogtepunt. Win- werd hier een team van Sporthuis Van Gerven de Jong in de categorie 12 en 13-jarigen. 'De Turken' wonnen in de groep voor 14 en 15-jarigen. Het strafworpenfestival werd gewonnen door Fred Turk. In Voorhout wordt morgen in de vij ver aan de Jan Steenlaan vanaf twee uur een viswedstrijd gehouden. De niet-vissers kunnen vanaf half vier te recht in hjet jeugdcentrum aan de Boekhorstlaan voor een ruilbeurs. Voor woensdag staat om twee uur een zeep kistenrace op het plein van de Boer- haaveschool op het programma en don derdag ook op deze plaats een wedstrijd straattekenen. Vrijdag houdt men in deze gemeente roeiwedstrijden vanaf twee uur in de vijver aan de Jan Steen laan en zaterdag staat het breken van bizarre records op de lijst. In Warmond prijken er twee speelmid dagen op de lijst met evenementen. Dinsdag straattekenen vanaf twee uur op het Van Duvenvoordeplein en don derdagmiddag volksdansen in het park Groot Leerust. Srbecue levert brandwonden op IJK Een 30-jarige inwoner van Katwijk is met legraads brandwonden in het Academisch Ziekenhuis in len opgenomen. De brandwonden ontstonden dit week je tijdens een barbeque in de tuin van de woning aan de 'cstraat. De man wilde het vuur wat aanwakkeren en een scheut spritus over de brandende kolen. Een steek- was het gevolg. Van de schrik liet de man de fles spi- vallen. De inhoud van de fles vatte eveneens vlam. Be de ernstige brandwonden liep de man ook een shock "thtervolging eindigt met val rioRDWIJK Een 16-jarige Duitse motorrijder is zater- Dljavond na een achtervolging door de politie, gevallen en "7ond geraakt op de Noordwijkse Schiestraat. SI ir.fiongen negeerde een stopteken van de politie die in Noord- fc een verkeerscontrole hield. Hierna volgde een achtervol- s k waarbij de motorrijder zorgde in de buurt van de surveil- feauto te blijven. De duitser ontwikkelde een hoge snelheid,' "91 over trottoirs en door verkeerslichten. In een sluipweg tus- —1de Gooweg en de Schiestraat reed de jongen bovenop een p. Hij liep letsel aan knie en handen op. De 16-jarige inwoner I Ostbevern reed zonder rijbewijs op een gestolen motor. Geboren: Björn Edward- zn. v. R. J. Heruer en W. A. M. Stephan Johan, zn. v. J. van )n en A. M. C. Witsenburg, Elisa- Marie-Anne, dr. v. J. J. M. Her- i en M. A. E. Wesseling, Johanna I. dr. v. W. P. J. M. van der Lans C. M. van Zonneveld. Anouk. dr. Seriier en G. J. van den Burg, elis Gerrit Ronald, zn. v. C. Meij- I en H. J. C. Ouwehand, Kim, dr. van Grootveld en S. Whitmore. en. dr. v. A. W. M. Hoornweg en van Zon, Robert Adrian Bertus, R. van de Bor en A. C. de v, Jacob, zn. v. J. E. van der en J. van der Plas, Monique, dr. P. P. van Vliet en E. de Bruin, Blmlna Geertruida, dr. v. E. J. N. logervorst en W. A. M. Berbee, iel Johan, zn. v. H. J. F. M. Cop- pens en A. H. de Man. Dewi, dr. v. E. Wassenaar en S. Lolang, Jeroen, zn. v. W. Passchier en G. M. Bloem, Claudia Maria Bernardina. dr. v. A. Altorf en A. M. A. P. Kortekaas. Se- bastlaan Willem Mathijs, zn. v. J. H. Pongers en A. Houthotf, Charlotte Oiederik. dr. v. A. C. Broekers en A., Knol. Anna, dr. v. F. Benjamins en P. N. Barends, Arie Marlnus, zn. v. A. M. Versluis en M. M. van Tongeren, Si- mone, dr. v. J. H. Spaans en A. M. de Oliveira, Sanne Mercede, dr. v. F. L. Sanavro en G. van Ommeren. Overleden: J. J. H. Kuijpers geb. 20 juli 1930 man, M. G. de Rijder geb. 7 aug. 1913 man, J. C. Selier, geb. 6 dec. 1897 man. J. N. Kniest geb. 29 I. J. P. Jongbloed geb. lan, W. F. Janssen geb. lan. A. L. Buis geb. 26 w, P. Nagtegaal geb. 2 an. E. M. Niels geb. 2 okt. 1907 gehuwd geweest met J. Osinga, H. Broers geb. 6 sept. 1895 man. C. van den Berg geb. 13 leb. 1929 man, N. den Haan geb. 25 nov. 1933 man. aug. 1888 mai 17 leb. 1911 n 15 okt. 1931 r leb. 1944 vroi maart 1918 r Vaststelling waarde onroe rend goed Ter Aar TER AAR De waarde van het on roerend goedbestand in de gemeente Ter Aar dient per 1 januari 1980 op nieuw te worden vastgesteld. Deze werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door werknemers van de stichting voor kadastrale en financiële administratie. Op grond van het voren staande is het mogelijk, dat inwoners van de gefneente Ter Aar dezer dagen bezoek zullen krijgen van mede werkers van KAFI. Het gemeentebe stuur doet een beroep op de burgers om de taxateurs - die voorzien zijn van een door de burgemeester gewaarmerkte legitimatie - de gevraagde medewer king te verlenen. SASSENHEIM Ondanks het fraaie zomerweer was de opkomst voor het concert in de St. Pancratiuskerk vrij dagavond voor het Amerikaanse Jeugdkoor „Pennsylvania Youth Cho rale", dat een Europese concerttoer maakt, goed te noemen. Voor de pauze werd een religieus klassiek program ma gebracht en na de pauze waren het meer luchtige werken als volksliede ren en spirituals. Geopend werd met het bekende „Alleluia" van Heinrich Schutz, een vrij kort werkje, gevolgd door een Gregoriaans Kyrie, bewerkt door Paul Christiansen. Hierna werd van Allessandro Scarlatti gezongen „Exultate Deo", evenals de vorige met veel overtuiging en gevoelvol ver tolkt. Het hierna volgende „Kyrie" uit een Mis- sa brevis van Andrea Gabrieli. was wel het hoogtepunt van de avond waarbij goed tot uit drukking kwam dat de homogeniteit bij de forti niet tot z'n recht kwam. In het bijzonder kan gesteld worden dat de meisjeszang, die prachtig klonk, op hoger peil stond dan die van de jon gens die te veel domineerden, en waarbij de forti te geforceerd waren wat aan de homogeni teit tekort deed. Behalve de eerste vier pro gramma-onderdelen die prachtvol a capella werden uitgevoerd, was er verder pianobegelei ding op één minstrel-song na. Hoewel er sprake was van goed pianospel, was het toch jammer dat het mooie kerkorgel niet ingeschakeld kon worden. Niettemin was het koorzangminnend publiek toch heel goed te spreken over het con cert. Hazerswoude Ds. Z. C. Versluys neemt op zon dag 5 augustus aan staande afscheid als pre dikant van de Gerefor meerde Kerk te Hazers- woude-dorp. Dit ge schiedt tijdens een dienst om vijf uur op die datum. Ds. Versluys is vijf jaar in Hazerswoude werkzaam geweest; hij heeft een beroep dat de Gereformeerde Kerk te Maasluis od hem heeft uitgebracht, aangeno men. Op vrijdag 3 augus tus, 's avonds om kwart over acht, bestaat voor de leden van de gemeen te gelegenheid afscheid van hem te nemen tij dens een receptie in de grote zaal van de Gere formeerde kerk. Ds. J. Nierop. werkzaam in de Geformeerde Kerk te Koude kerk aan den Rijn en Hazers- woude-Rijndijk, neemt op zon dag 19'augustus afscheid. Hij gaat naar 's-Gravenzande. Eind juli vertrekt de thans met vakantie in Hazerswoude- Rijndijk zijnde broeder Syberi- us van der Zon (van de orde der Capucijnen) naar het ei land Kalimantan (Borneo). Te zamen met de bewoners is hij daar al zo'n dertig jaar werk zaam in de bouw. Na de nu bijna afgelopen driemaande lijkse vakantie hoopt hij er weer aan de slag te gaan. Overigens: op hetzelfde eiland is een broer van de broeder, pater Serenus van der Zon. werkzaam. De Noordwijkse vrijwillige brandweer maakt zich nog steeds zorgen over het parkeren in de badplaats. Daarbij gaat het vooral om het achterlaten van auto's boven brandkranen en het belemmeren van de doorgang op de rijbaan door slordig geparkeerde voertuigen. Dat een en ander rampzalige gevolgen kan hebben als onverhoopt brand mocht uitbreken, is duidelijk. Daarom doet de brandweer alles wat in haar vermogen ligt om de automobilisten er toe te brengen hun wagens op verantwoorde wijze achter te laten. Zo zijn de laatste dagen een aantal brandweerlieden op pad gegaan om enkele tientallen brandkranen, speciaal in het gebied van het uitgaanscentrum extra te markeren. Tot nog toe was de plaats van een brandkraan alleen aangegeven door een brede witte band rond de put. De putten in de bedreigde zóne krijgen nu bovendien een brede oranje band, waardoor zij beter opvallen. Een en ander gebeurt met instemming van de politie en de directeur van openbare werken. De foto laat zien hoe een gemarkeerde brandkraan wordt ontzien. De automobilisten lieten de kraan keurig vrij, zetfs al stond er een parkeermeter. De brandweer vraagt verder op de rijbaan een strook ter breedte van minstens drie meter open te houden om de doorgang van brandweerwagens- mogelijk te maken. Zoals wij onlangs reeds meldden, deelt de Noordwijkse brandweer aan hinderlijke foutparkeerders de „gele kaart" uit. Op deze aktie is uit de Burgerij bijzonder positief gereageerd. De Brandweer rekent dan ook op verdere medewerking. De „rode kaart" oftewel het bonboekje van de parkeercontroleurs kan dan achterwege blijven. Paarden bevolkten de Voorstraat Burgemeester week af van traditie VOORSCHOTEN De 251 paarden van groot tot klein hadden er geen weet van. maar toch viel de aanvoer voor de jaarlijkse Voorschotense paardenmarkt tegen. Een zaterdag is nu met de beste dag om handel te drijven in paarden, bovendien begon juist zaterdag een zomerse dag en dat betekende ook het wegblij ven van tal van toeristen uit de kustplaatsen. Over het geheel genorqen was de paardenmarkt stiller dan voorgaande jaren Plezierig voor de toch altijd nog wel tienduizend bezoekers, maar minder handel niet alleen in paarden, maar ook in bloe men en al wat rondom de paardenmarkt in ongeregelde handel kan plaats vinden. De twintig standwerkers in de Schoolstraat zagen goed kans ooi hun waar te slijten. Ook voor de bezichtiging van de Dorpstoren waren altijd nog enige honderden klimlustigen te vinden. De kermis draaide goed. De Haagse Bloemenkoningin deelde bij traditie weer rozen uit en alleen burgemeester J. van der Haar zorgde voor iets dat afweek van het bestaande protocol. Na zijn toespraak, die ook bij traditie nooit te verstaan is door de paar den en de mensen, nam de burgemeester het houten kruis en zou dit door middel van een trapje bevestigen aan de gevel van het Ambachtshuis ten teken dat de markt een gelijke status heeft voor boeven en ander gespuis als een kerkgebouw. De burgemeester wilde het allemaal te precies doen en zo kwamen kruis, hangbord en burgemeester volgens de zwaartekracht naar beneden. Het liep allemaal goed af en tenslotte zorgde een amb tenaar ervoor dat het kruis toch bleef hangen. Doordat vandaag de- Kortebaandraverij gehouden wordt, was de paardenmarktdag zaterdag korter dan gewoonlijk. Rond vijf uur was het dorpscentrum weer in de oude staat teruggebracht. Kenners noemden de handel stroef met fancy-prijzen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5