^Olympische wielerwegrït op een soort skelterbaan Pink Tank veel jte sterk voor [Nederlandse paarden iin Gold Cup f Dagboek van een Spartakiaan SPORTTRIBUNE Europees record voor Sidorenko Meer renners uitgenodigd Springruiters derde plaats LEIDSE COURANT, MAANDAG 30 JUL11979 MOSKOU Vrije zaterdag in MoskouHet lijkt of niet alleen alle Moskovieten maar ook duizenden uit velerlei Sovjetrepublieken naar het Kremlin en het Rode Plein zijn getrokken. Een mierenhoop van mensen, die bij een eindeloze rij aansluiten om het Mausoleum van Lenin te bezoeken, zich laten fotograferen op het Plein en in het Kremlin - het hart van de stad en een stadje er middenin, ommuurd en door slechts één ingang te bereiken - weer in de rij gaan staan om kaartjes te bemachtigen om de kathedralen te bezichtigen. Ze verdringen zich om de 21 ton zware klok waaruit een „hap" is genomen toen een stuk er pardoes uitviel. Het was kennelijk dan ook zekerder het gevaarte niet meer op te hangen maar te parkeren naast de toren waar het een gedrang van jewelste is want het is verboden buiten het trottoir te lopen. Wie een voet ernaast zet, hoort onmiddellijk het snerpende fluitje van een agent. Het waarom van die maatregel is ons onduidelijk want er is ruimte genoeg buiten de trottoirs. Temidden van de vele soorten Russisch die worden gesproken, klinkt ineens Nederlands. Vader, moeder en dochtertje „doen" Moskou. Ze hebben zich ook begeven naar Gum, het warenhuis dat uit een enorme verzameling winkeltjes bestaat. In de drukkende atmosfeer klonteren de winkelenden, voor het merendeel huisvrouwen - en er zijn er die honderd kilometer reizen ervoor over hebben om van de aanbiedingen in Gum te kunnen profiteren - samen om zich van rij naar rij te begeven. Op zo'n moment wordt het je duidelijk wat winkelen in Gum betekent en hoe onze vaderlandse huismoeders zich in een paradijs bevinden. Is het in de ene winkel te druk dan ga je eenvoudig naar de andere. Niet in Moskou waar Gum het paradijs is met artikelen die elders niet te verkrijgen zijn of in veel minder variëteit. Winkelen, en niet om het winkelen zelf, maar vanwege bittere noodzaak, duurt vele uren. Er zijn mogelijkheden om een glaasje fris te drinken of een ijsje te consumeren, maar ook dat vergt weer in de rij staan. Zonder morren schuift iedereen aan. Het lijkt aan automatisme: je gaat er bijna ongemerkt achter staan. Bezijden het Rode Plein ook al rijen, gevormd door glimmend gepoetste auto's met bruidsparen. Bloemen verankerd in de motorkap, kleurige linten van voren naar achteren gespannen en op het dak twee ringen ineen gestrengeld. Alle bruidjes in het wit, de bruidegom in het nieuwe, donkergetinte kostuum. Ze mogen langs de rij voor het mausoleum, ze hebben voorrang. En op het Rode Plein of in het parkje er omheen laten zij zich fotograferen. De dichtst bij het Kremlin liggende metro gaat door voor de fraaiste: kapitale beelden in brons - of is het koper? - sieren de hal, te bereiken na in worp van een munt van vijf kopeken waarna een enorm lange en snelle roltrap voor spoedvervoer zorgt. Ook daar duizenden die van het vervoermiddel gebruik maken. Het opvallendst is de stilte. Er wordt overal op gedempte toon gesproken. Nederlanders, Duitsers, Italianen, je haalt ze er onmiddellijk uit. Je hoort ze. Russen niet. Dat geeft zo'n immense stad ook iets onwezenlijks. Alles beweegt maar het leeft niet. MOSKOU Na de achtste ronde van de wegrace over 189 km was het bekeken. iriAlexandre Gusyatnikov en ur Sergey Suhorutchenkov la- is: gen royaal voor op een klein Pu groepje van zes renners dat ar op 1 min. 10 sec. reed, waar- >e na nog een plukje renners in volgde op 1.35, vier deelne mers daarachter kwamen en het sterk gedunde peloton op zo'n kleine drie mnuten. Van Nederlandse zijde ver- ■jl toefde Bart van Est nog in het peloton. Johnny Broers zat al lang met een was handje zijn bemodderde be nen en gezicht af te vegen, want hij was reeds spoedig na het begin bij een valpar tij betrokken geweest, waar bij hij zijn linkerschouder „Ik dacht, daar gaat mijn sleutelbaan, maar zo erg was het niet" - had ge kwetst. Voor hem was de race in de cake walk snel voorbij. Bart van Est hield het voor gezien toen hij 140 km had meegedraaid. Het was even gaan regenen, het parkoers was spekglad ge worden en toen hij over een af stand van 50 meter vlak voor hem twee valpartijen zag, stap te hij bij de „pits" af, onher kenbaar door het opgespatte vuil van de weg die met een ondefinieerbare specie was be dekt. „Als het regent, komt er olie naar boven. Levensge vaarlijk doordat de weg spie gelglad wordt", aldus Bart van Est. Hij kon het weten want toen hij de dag tevoren met Johnny Broers trainde, was een sproeiwagen bezig de weg schoon te spuiten. Het fietsen was meteen afgelopen want het parkoers was niet meer te berijden. De zon scheen fel en het ver- moedén dat vlak na de start bij een eerste bocht al slacht offers zouden vallen, werd niet bewaarheid. Maar onder weg tuimelden er steeds meer door het met honderden militairen omzoomde par koers in de bermen. Het werd een slachting toen het na zo'n drie uur koers begon te rege nen, niet hard maar voldoen de om de weg spekglad te maken. Een half uurtje later scheen de zon weer maar toen was het leed al ge schied. Van alle zijden klonk het dan ook: „Hoe heeft de UCI dit kunnen goedkeuren". Bij deze beslissing was ook betrokken de directeur van de KNWU, Harry Meeuwese, die in de technische commissie van de internationale wielerfederatie zit. Het aantal bochten is schier niet te tellen en wie, zoals wij, een rondje in de auto mee konden rijden, kwam er bijna misselijk uit. Er waren renners die in dit rondtollen, waar schakelen de uiterste be hendigheid en ervaring eiste, nauwelijks een ronde mee kon den. Wel gezien De mascotte van de volgend jaar te houden Olympiade komt men in Moskou overal B tegen. Zelfs bij deze straatwerkers ontbreekt het beertje niet. Bart van Est: „Met twee man doe je natuurlijk niets. Ik heb het wel gezien. Ik niet in de wegrace". Johnny Broers voelt er ook bitter weinig voor. „Het is een gevaarlijk parkoers. Tegen het eind van de eerste ronde vielen er een paar, ik dook er overheen en op mij viel een ander. Mijn voeten zaten vast en ik lag daar maar. De neutrale wagen zat helemaal achterin. Ik heb een nieuw wiel gestoken en heb nog een ronde gereden. Het was zinloos want wie zo ver achter komt te liggen, telt niet meer mee". Bart van Est draaide intussen in het peloton rustig zijn rond jes. Tot het ging regenen, twee valpartijen hem voor ogen kwamen en hij na de tiende ronde afstapte. „Ik zag er zo'n tien onderuit glijden op die spekweg. Toen nog eens wat. Het had voor mij geen zin meer. We reden toch al op meer dan twee minuten. Dit is MOSKOU Alexander Sido- ysnko heeft zaterdagavond tijdens de Spartakiade in Moskou een nieuw Europees record gevestigd op de 200 meter wisselslag heren. De Russische zwemmer kwam tot 2.03,46. Het oude record stond ook al op zijn naam met 2.05,2. Bij het gewichtheffen heeft Valentin Todorov het wereld record stoten in het lichtge wicht verbeterd, dat stond op naam van zijn landgenoot Janko Rusev met 185,5 kilo gram. De Bulgaar bracht in een extra poging 187 kilo gram omhoog. Een ploeg uit de Oekraine verbeterde tijdens de atle tiekwedstrijden het wereldre cord op de 4 x 200 meter da mes. Het viertal bracht de tijd terug tot 1.30,8. Daarmee werd de oude tijd van Groot Brittannië van 1,31,57 met bij na achttiende seconde terug gebracht. trouwens geen parkoers meer. verschrikkelijk. Voor mij hoeft dit niet meer". Bart van Est (22) zal ongetwij feld volgend jaar tijdens de Spelen de wereldtitel die hij vorig jaar veroverde met zijn drie makkers - „Het was toe vallig ook nog mijn honderdste overwinning" - verdedigen. Johnny Broers (20), voor het eerst in de wegselectie, moet nog wat voorzichtiger zijn, weet trouwens helemaal nog niet of hij gehandhaafd blijft, maar geeft ook verreweg de voorkeur aan de ploegentijdrit, op een nabijgelegen maar wel recht parkoers. Unaniem, be halve de deelnemers uit de Sovjet Unie die zich op geen enkele wijze uitlieten, waren de renners van mening dat dit parkoers veel te zwaar, te ge vaarlijk, zelfs „onmenselijk" is. Haarspeldbochten bij de vleet „en geen enkel herkenning spunt", aldus Bart van Est. „Je weet helemaal niet waar je rijdt, alles lijkt op elkaar in die 13.8 km". In verwarring Jan Gisbers (39) is eveneens in verwarring gebracht. „Er komen volgend jaar nog veel meer renners aan de start maar ik geloof niet dat het daardoor gevaarlijker wordt want de kreukelaars liggen al heel snel achter. Je hebt op dit parkoers brutale renners nodig, jongens die zich niet laten intimideren en zich ner gens iets van aantrekken. Van der Poel is er zo een, Theo de Rooy en Adje Wijnands, types die zeggen: rijden en je laten gelden. Maar ik vraag me wel af of ik voor de wegploeg zes van die types kan vinden". „Behalve brutaal moeten ze ook nog snel zijn. Ik moet be kennen dat ik heel wat anders in gedachten had voordat ik dit had gezien. Ik heb me een par koers als dit niet kunnen voor stellen, een skelterbaan die met geen route in Nederland is te vergelijken, zodat je deze wedstrijd ook niet kunt na bootsen. Wat ik wel weet, is dat we zo veel mogelijk de Russen moeten opzoeken. Na tuurlijk kan dat. Ze rijden altijd wel in Italië en Frankrijk. Het liefst zou ik met een ploeg naar de Vredeskoers gaan die voor de Spelen wordt gereden, maar ik vraag me af of andere ploegleiders kun renners zullen afstaan. Maar ik blijf het be treuren dat we niet met meer hier zijn geweest. Jonge kna pen hadden hier een schat aan ervaring kunnen opdoen in dit sterke internationale gezel schap en zich het parkoers ei gen kunnen maken. Want er zal volgend jaar toch op gere den moeten worden, het is nu eenmaal goedgekeurd door de UCI". HERMAN VAN BERGEM (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Steeds meer wint de gedachte veld dat van Ne derlandse zijde nmiet serieus is ingegaan op de invitatie uit Moskou om met een behoorlijke ploeg deel te nemen aan de Spartakiade. Behoorlijk dan in de zin van „een redelijk aan tal". Om diverse, veelal te respecteren, redenen, vielen ver scheidene geinviteerden af maar met het kleine restant van vier sportlieden plus begeleiding is nogal nonchalant omge sprongen. Er vertrokken vorige week donderdag twee wielren ners met begeleider Jan Gisbers naar Moskou. Het hadden er, volgens de ploegleider die hierover informaties heeft ingewon- len, meer kunnen zijn. Gisbers: „Hier, in Moskou, wordt pertinent gezegd dat er meer fietsers dan twee zijn uitgenodigd, of dat ook in Nederland is ge komen, weet ik niet, wel dat het doodzonde is dat we hier niet met een grotere ploeg naar toe zijn gegaan. We hadden graag de 100 km ploegentijdrit gereden, waarin we zeker bij de eerste drie waren gekomen. Maar we wisten pas dat die rit op het program ma stond toen we hier aankwamen. De jongens hadden ook graag die 100 km gedaan. Nu moesten we die wegrace pakken". 99. ijl ig WASSENAAR "King i1 heeft uitstekend gelopen. ,n Het is het beste paard dat in Nederland gelokt is", aldus Rober Wete- mans, nadat hij in de race om de Gold Cup met King was geklopt door Pink Tank. De laat ste is bij Ryan in training en won met grote voor sprong in handen van de 9 Engelse sportman van rt het jaar, Gerville Starkey. '®Pink Tank is het eigen- f dom van de neef van Ger de Kroes, Eddie de Kroes die het sinds enkele ja- ren lang niet slecht doet plussen de volbloeds. Vo le rig jaar was Pink Tank, gidie door Bertus Riem in Engeland was gekocht, c bij het duo Van der praats-Riem in training. Omdat het paard dit jaar zwaar in de handicap zou staan besloot de eige naar zijn geluk met het paard in Engeland te gaan beproeven. Vorig jaar werd Pink Tank in de Gold Cup met een neusje geklopt. Dit seizoen deed het paard in Engeland van zich spreken. Van de negen starts won hij vier keer, was twee keer twee en drie keer derde. Terecht vertrok Pink Tank gis termiddag dan ook als favoriet in de Gold Cup. Tijdens de laatste paar honderd meter sloeg jockey Gerville Starkey hard toe en keek vlak voor de finish nog even om waar de rest bleef. King ging als twee de over de eindstreep. Rober Wetemans:,, In de laatste bocht ging ik bijna met mijn paard onderuit. Ik zeg niet dat ik anders gewonnen had, maar op zeker was ik dichter in de buurt van Pink Tank geko men". Het nam echter niet weg dat de geschiedenis zich weer herhaalde op Duindigt. Een paard dat in Engeland in trai ning is pakte de vette eerste prijs van bijna zestienduizend gulden. Voor King van de Wassenaarse stal Geran bleef er 6340 gul den over. King is twee jaar jon ger dan Pink Tank en heeft als vierjarige ruin op Duindigt nog een grote toekomst. Op de derde plaats kwam Boxberger Cook en ook dit paard is in En geland, bij Brian Rayan, in trai ning. De eerste ren van de middag werd gewonnen door veteraan Jewel met Rober Wetemans. Na de start nam Wetemans met deze negenjarige ruin de kop van het veld van tien paar den en stond deze niet meer af. Lady Rosa, vierde in de Derby en uit dezelfde training, kwam met het gewicht van 62 kilo op de tweede plaats voor Pink Tank gaat als leider van de meute als winnaar over de finish. Out of Date. De derde en laat ste ren leverde een zege op voor de leider in het jockeyk lassement Terry Cain met Don't Let Go voor Pake en Baby Ben. Een feestelijk gebeuren was het gistermiddag op Duindigt ook voor de amateurrijder Bas van der Zijden. In de Barry Wil- liamsprijs bracht hij voor het eerst in zijn loopbaan een paard winnend over de eind streep. Het was de vierjarige Romeo Hollandia van trainer Gerard van Eykelenborg. Sven Westlandia ook bij Van Eyk- lenborg in training, werd twee de. Dit gebeurde omdat Rob Alkestis met Glimmerveen we gens hinderen terug was gezet van de tweede naar de derde plaats. Bas van der Zijden:,, Het ging allemaal lekker. Dit was pas mijn achtste rit bij de amateurs. Feitelijk was ik ach ter Romeo Hollandia invaller, omdat amateurrijder Hodden- bach met vakantie is. Wie weet mag ik het nog eens over doen". ARTHUR VAN RIJSWIJK HICKSTEAD De landenbe- ker van de Prins van Wales van het internationale con cours hippique in Hickstead is gewonnen door Groot Brit tannië voor Frankrijk en Ne derland. West-Duitsland ein digde op de vierde plaats. Het internationale hippisch ge beuren te Hickstead was voor alle deelnemers de generale repetitie voor het Europees kampioenschap Na de eerste manche had Frankrijk nog de leiding, maar de Britten hadden in de twee de drie combinaties, die fout loos rondgingen. Nederland had als handicap geen vierde ruiter te kunnen inzetten. Op het laatste moment bleek het paard Funest van Henk Nooren kreupel te zijn. Nederland startte daarom met slechts drie combinaties, zodat de derde plaats zo slecht nog niet was. Bepaald imponerend was het optreden van Johan Heins met Argonaut. Heins, die in Rotterdam zijn twee jaar gele den in Wenen veroverde'Euro pese titel verdedigt, wierp in de eerste manche een balk af en bleef foutloos in de tweede. Glickstein wint in Noordwijk NOORDWIJK De Israëliër Shlomo Glickstein heeft gis teren op de banen van de tennisvereniging Noordwijk de enkelspeltitel in het vijfde Satelliettennistoernooi veroverd. De 21-jarige Glick stein versloeg in de finale de als eerste geplaatste Zwitser Max Hürlimann met tweemaal 6-3.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13