Zelfs het weer in Nederland is toeristisch goed te verkopen olgend jaar 500 man stra voor gemeentepolitie dekenhuizen zijn fee/ te ambitieus" Door beter weer minder vakantie- vandalisme Genland VOLGENS DIRECTEUR NS- REISBUREAU Helft van Brabantse hei komt niet tot bloei AROB- beroep duurder weer LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 JUL11979 PAGINA 9 )NSEMENTENBOND )OS OP GEFAU HAAG De Consumentenbond is boos op de ^organisatie Gefau gespecialieerd in charter- (chten omdat die onverwacht prijsverhogingen Ift doorgevoerd voor vliegreizen naar de Verenigde Ln. Consumentenbond spreekt van „verlenging van het gseizoen", omdat de verhogingen de reizen in de maan- 'september en oktober even duur maken als in de •e" maanden juli en augustus. Volgens de bond hebben nensen die voor september of oktober geboekt hadden brief van Gefau geregen, waarin staat dat zij kunnen ,en uit bijbetalen of gratis annuleren. De bijbetalingen n van 130 gulden voor een vlucht op New York tot 200 |en voor de bestemming Los Angeles. TURK MAG BLUVEN VAN RECHTER DEN HAAG Mehmet Dogan, de 34-jarige Turk die op 5 juli door de Haagse politie werd opgepakt om het land uit te worden gezet, mag van de Haagse rechter mr. Blaauw in Nederland blijven totdat de Raad van State uitspraak gedaan heeft in het beroep dat hij te gen zijn uitzetting heeft aangetekend. De rechter heeft dat gisteren beslist na een kort geding dat de Turk tegen de staat had aangespannen en waarmee hij zijn uitzetting hoopte te voorkomen. De Turk die van de Raad van State wegmoest, omdat zijn werkgeversverkla ring vervalst zou zijn, heeft inmiddels kunnen aantonen dat dat niet het geval is. Vandaar dat de Raad van State zich opnieuw over de kwestie moet uitspreken. NIEUWE CHEF DEFENSIESTAF DEN -HAAG De bevelhebber van de landstrijdkrachten luitenant-generaal C. de Jager wordt per 1 november chef van de Defensiestaf. Hij volgt de huidige chef de generaal A. J. W. Wijting op, die dan met pensioen gaat. Bevelhebber van de Landstrijdkrachten wordt op dezelf de datum generaal-majoor J. G. Roos, thans plaatsvervangend chef van de landmachtstaf. Generaal- majoor Roos. idems voor amelijk indicapten tations CHT Bij acht stati- senstallingen zijn op k van de Nederlandse ging voor Revalidatie in totaal vijftien is geplaatst. 'eepersoonsfietsen zijn me geschikt voor men- t een lichamelijke han- Tot nu toe maakten i en slechtzienden er ibruik van. Zij hebben ie Eerste Nederlandse gehandicapten Tan- fa (ENVIT) opgericht, dems staan onder meer stations te Haarlem en n-Bussum. lier tijd 'gend jaar 6 april HAAG Volgend |l op 6 april de zomer ngaan. Het kabinet gisteren besloten zich i sluiten bij de voor- lie Frankrijk, België, |burg en Italië voor Igangsdatum hadden. hkelijk was het de be- dat de zomertijd een ierder zou ingaan. Als [um van de zomertijd in voorlopig 28 september jteld. V gematigd tiet over openheid inkomens 3HT De FNV is ge- positief over het orstel van het kabi- n Agt over de open- id van inkomens. De e vakorganisatie zou iter een onverteerbare inden als die wet niet epassing wordt op de ens van topfunctiona- Minister Albeda van zaken is daar nog it en vreest dat dat in strijd kan zijn privacy. is de FNV kan het hele- |een kwaad dat het lage- loneel weet wat het ho- jerdient. De FNV heeft pwaar tegen het uitslui- n de toepassing van de wet op bedrijven met r dan 25 personeelsleden voorts dat ook inko- die niet uit arbeid zijn jgen openbaar worden. (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM „Zelfs het weer in Nederland is goed aan de toerist te verkopen. Want welk land kan zo veel variatie bieden in zijn weersges teldheid als Nederland. En dat is im mers wat de vakantieganger zoekt: variatie". Met deze opmerking giste ren tijdens het presenteren van de NS-programma's voor hfet treintoe- risme wilde de directeur van het NS- reisbureau Trans mr. G. H. Rameijer aantonen, dat Nederland wat hij noemde „zijn eigen nest teveel be vuilt". Nederland zou veel meer over zijn positieve kanten moeten praten, want tal van landen hebben met ge lijke problemen rond het toerisme te kampen, meent mr. Rameijer. Toch had ook mr. Rameijer kritiek op het binnenlands beleid voor het toeris me, speciaal voor wat de plannen van staatssecretaris Hazekamp betreft. Hij ziet namelijk niet zonder zorg de plan nen van de staatssecretaris tegemoet om het binnenlands toerisme op zijn manier te stimuleren, naar de mening van de directeur van Trans een te ver snipperd beleid. „Wanneer het toeris tisch gebeuren dermate versnipperd wordt als nu lijkt te gebeuren, dan is dat niet voordelig voor het toerisme. We krijgen dan te maken met het ef fect dat de spoeling voor iedereen dun wordt, dat er voor iedereen te weinig overblijft", aldus mr. Rameijer, die erop wees dat het treintoerisme duidelijk in de lift zit. Volgens hem is deze groei geen kwestie van de laatste maanden en is het even min uitsluitend een gevolg van de energieproblemen. „De onzekerheid omtrent de benzinevoorraden in de di verse landen heeft het treintoerisme ongetwijfeld een stimulans gegeven, maar de groei zit er al een aantal jaren in". Voor dit jaar wordt verwacht dat het wintersportverkeer via de treinreizen met twintig procent zal toenemen. Maar vooral de Carte Interrail, het Eu ropese maandabonnement voor jonge ren tot 25 jaar, blijkt erg populair. Men denkt dit jaar een stijging van 30 pro cent te kunnen noteren, vergeleken bij vorig jaar. Trans zelf verwacht dit jaar een omzet- verhoging van 6 a 7 procent. Dit on danks de sterke afname van het aantal Zwitserlandreizen. „Een speciaal lage prijs voor Zwitserlandreizen heeft daarin geen verandering kunnen bren gen. Kennelijk was de mening dat Zwitserland verschrikkelijk duur is al zo doorgedrongen, dat daarin geen ver andering meer te brengen was", aldus de heer Rameijer, die overigens ver wacht dat Zwitserland zich wel weer zal herstellen. De binnenlandse zomerreizen zijn sterk gegroeid: naar Twente met 20 tot 25 procent, naar Drente en Friesland met elk tien procent. Een ander succes blijkt dit jaar de samenwerking te zijn met de Duitse spoorwegen in het ste- dentour-project. Dat zijn vakanties van een paar dagen naar Nederlandse ste den. Vooral Amsterdam heeft veel meer Duitsers op bezoek gehad. Den Haag/Scheveningen staat eveneens in dit programma, maar hiervoor is min der belangstelling dan met had ver wacht. De groei zal volgens mr. Ra meijer zeker komen, wanneer de face lift van Scheveningen is voltooid. IN ZEEUWS VLAANDEREN CADZAND (ANP) Sinds de weersomstandigheden zich begin deze week aanmerkelijk hebben verbeterd is het vakantie-vandalisme in de Zeeuwsvlaamse kust- gemeenten Cadzand, Nieuwesluis en Oostburg belang rijk afgenomen. Dat de veelal jonge vakantiegangers zich in de periode daarvoor te buiten gingen aan tal van vernielingen en per soonlijk geweld moet volgens de politie voor een belangrijk deel aan het slechte weer worden geweten. In en om de vele cafés, bars en disco's speelden zich ware strijdtonelen af. Er manifesteerden zich meerdere knokploegen. On danks assistentie van politiekorpsen uit de omliggende plaatsen dreigde de situatie volstrekt uit de hand te lopen. De politie van Oostburg heeft nu alle exploitanten van ho- reca-gelegenheden laten weten dat als ze geen kans zien de situatie zelf onder controle te houden, hun bedrijven wor den gesloten. Verder zijn de muziekvergunningen terugge bracht tot twee uur 's nachts. Ook die maatregelen hebben bijgedragen tot een verbetering van de situatie, maar de politie meent dat de zon toch haar beste bondgenoot blijft. Contact hersteld Moesten gis termorgen veel Libanongan- gers moeilijk afscheid ne men van hun familieleden, omdat zij de dienst moesten overnemen, gisteravond bood Schiphol een totaal an der beeld. Want de inmid dels afgeloste mannen kwa men toen thuisgevlogen. Daar ontmoet ten jonge en oude familiele den elkaar weer met een soms ontroe rend teder ge baar, waarmee het familiecon tact werd her steld HEEZE Meer dan de helft van het bij na duizend hectare grote natuurgebied „de Strabrechtse hei", ten zuidoosten van Eindhoven, zal dit jaar niet tot bloei ko men. Aldus heeft een woordvoerder van Staatsbosbeheer gisteren verklaard. Naar schatting is vijf tot zeshonderd hectare heidegebied aangetast door de heidespan- rups, die de planten kaal vreet. Het is vol gens de woordvoerder nog nooit in zulke grote getallen tegelijk voorgekomen. Staats bosbeheer stelt nu een onderzoek in naar de oorzaken van deze explosieve opkomst. Mo gelijk speelt daarbij de winter een rol. Zijn de rupsen eenmaal verdwenen, dan herstelt de hei zich weer vanzelf. Echter, dit jaar doet zich een complicatie voor. Staats bosbeheer heeft namelijk de aanwezigheid vastgesteld van het heidehaantje, dat zich tegoed doet aan de wortels an de heideplant, waarna deze plant afsterft. Ook hier is niets tegen te doen. Beide diersoorten hebben geen enkele on derlinge relatie. Hoe groot de schade aan de heidevelden uit eindelijk zal zijn, kan nu nog niet gezegd worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In beroep gaan bij de Raad van State wordt binnenkort aan zienlijk duurder. De ministerraad is gis teren akkoord gegaan met een voorstel van minister Wiegel (Binnenlandse Za ken) om het tarief voor een beroep bij dit rechtscollege aanzienlijk te verhogen. Een AROB-beroep kost sinds 1960 nog steeds 25 gulden. Gezien de prijsontwik keling sindsdien is een verhoging van dit bedrag gerechtvaardigd, zo meent het ka binet. Hoeveel een beroep bij de Raad van State zal gaan kosten kori minister Wiegel giste ren nog niet zeggen.Hij verwacht wel, dat het uiteindelijke tarief onder de 100 gulden zal blijven. Het kabinet is ook akkoord gegaan met een uitbreiding van het aantal leden van de Raad van State, gezien het steeds groeiend aantal beroepszaken. De full-time leden zul len in aantal worden uitgebreid van 24 naar 28 de leden in buitengewone dienst van 10 tot 14. Europees vakbondsinstuut wil kortere werkweek UTRECHT (ANP) Arbeidstijdverkor ting per week geeft de beste kansen op het scheppen van meer werk. Bovendien moet die wekelijkse verkorting minstens twee uur bedragen bijvoorbeeld dus van veertig naar achtendertig uurom zoden aan de dijk te zetten. Tot die conclusie komt het Europees vak bondsinstituut, onderdeel van het Europees verbond van vakverenigingen, dat zich mo menteel over de arbeidstijdverkorting buigt. In de FNV-Vakbondskrant zegt directeur Günter Köpke van het instituut dat een ge leidelijke verkorting van de werkweek niets uithaalt. Projectgroep wil andere verdeling beschikbare capaciteit onze parlementaire redactie) pAAG De totale sterkte van neentelijke politiekorpsen in jnd zal volgend jaar met 500 worden uitgebreid. In een brief burgemeesters van gemeen- t gemeentepolitie heeft minis- gel meegedeeld dat tweehon- Iftig plaatsen worden ver- Ionder de bestaande korpsen. Jin gaan er waarschijnlijk 77 en Haag, waardoor het Haag- in 1980 uit 2095 man gaat I Aan nieuwe gemeentelijke politiekorp sen zoals in de Flevopolders worden 100 functionarissen toegewezen. Van de resterende 150 nieuwe plaatsen wordt een deel toegewezen aan de allerklein ste korpsen en een ander deel wordt gebruikt om samenwerkingsprojecten, zoals op het gebied van misdaadvoor- koming, criminele inlichtingendiensten en vuurwapeninstructie mogelijk te maken of verder te ontwikkelen. Inmiddels heeft de projectgroep organi satie van het ministerie van binnen landse zaken een rapport uitgebracht waarin wordt gesteld dat de jaarlijkse sterkte-verhogingen van de korpsen maar in beperkte mate een verlichting betekenen van het werk van de agent op straat. De werkgroep pleit voor een betere verdeling van de beschikbare capaciteit binnen het Nederlandse poli- tie-apparaat. Dit pleidooi is gebaseerd op een onderzoek naar de bedrijfsvoe ring en de werkwijze van de politie korpsen, aan de hand van de situatie in Apeldoorn, Nijmegen en Eindhoven. De oplossing van het vraagstuk van de verdeling van de beschikbare man kracht is volgens de werkgroep alles behalve eenvoudig. Het vraagt, aldus het uitgebrachte rapport, een funda mentele heroriëntatie op de taak en de functie die de politie in de samenleving hoort te vervullen.In verband hiermee zal gestreefd moeten worden naar een kliomaat dat gunstig is voor verande ringen in de sfeer van de bedrijfsvoe ring en de taakopvattingen in de orga nisatiestructuur en de arbeidsvoor waarden, zo meent de projectgroep. ÏT Het College van Ziekenhuis leningen, dat het kabinet adviezen uitbrengen over de bouw en verbou- Van ziekeninrichtingen, vint dat deze [ingen veel te ambitieus zijn en vaak ige en dure wensen hebben. Het colle ct zich enorm inspannen om het per- isme van de ziekenhuizen naar een t niveau terug te brengen. Dat blijkt erkingen hierover in het jaarverslag vorig jaar. esteringskosten in deze scetqr hebben volgens het college van ziekenhuisvoorzienin gen de neiging om veel sterker te stijgen dan nodig is, vanwege de ruime eisen die de zieken huizen aan hun apparaat stellen. Dergelijke verbeteringen hebben later ook vaak een onno dige stijging van de exploitatielasten van de in stelling tot gevolg. Grotere ruimten vragen meer verwarming en elektriciteit en meer schoonmaakkosten en dure installaties vragen vaak ook duur betaald gekwalificeerd tech nisch personeel. Het college heeft het vorig jaar 448 adviezen uitgebracht over nieuw- of ver- bouwactiviteiten va^ ziekeninrichtingen. UTRECHT (ANP) De on geveer 160 gespe cialiseerde tand artsen in Neder land kunnen de met de zieken fondsen overeen gekomen verho ging van hun ho norarium over 1979, voorlopig nog niet in reke ning brengen. De verhoging is bij koninklijk be sluit voor zes maanden ge schorst. Tot de schorsing is besloten om een onderzoek moge lijk te maken naar de vraag of de ge sloten overeen komt niet in strijd Verhoging honorarium gespecialiseerde tandartsen geschorst is met het prijsbe leid van de rege ring en met het be leid terzake de kos tenontwikkeling in de gezondheids zorg. De groep spe cialisten waar het om gaat omvat on geveer 60 kaakchi- rurgen en 100 or- thodontisten (speci alisten op het ge bied van de go^its- regulatie). Zij wa ren met de zieken fondsen een verho ging van hun' bru- to-honorarium overeengekomen met 2,37 procent. Specialisten die in een ziekenhuis werken en daar door minder kos ten hebben zou den er 1,63 procent bij krijgen. Na een langdurige periode van koelte met veel bewolking verbeterde het weer de afgelo pen paar dagen aanzienlijk. Ook vandaag en gedurende het eerste deel van het komen de weekeinde zullen wij van dit gunstige vakantieweer gaan profiteren. Langdurige perioden met zon zullen vooral in het noorden van ons land van tijd tot tijd nog afgewis seld kunnen worden door en kele wolkenvelden. Regen is uit deze bewolking echter nog niet te verwachten. Vandaag worden de temperaturen voor de meeste vakantiegangers aangenaam met middagwaar-, den van omstreeks 20 graden op de Waddeneilanden en vlak bij zee tot 26 graden in de zuidelijke provincies. Morgen wordt het mogelijk nog wat warmer. Ten westen en noor den van de Britse eilanden be vindt zich echter een schei dingslijn -waarachter zich koe lere lucht bevindt. Deze koele re lucht gaat de komende da gen langzaam in de richting van West-Europa stromen. De verwachting is dat deze lucht in de loop van zondag vanuit het westen geleidelijk ons land gaat binnenstromen. Dit bete kent voor ons land enige af koeling tijdens de komende zondag. Mogelijk gaat deze af koeling gepaard met een regen of onweersbui, maar het voor spellen van onweer is echter een moeilijke zaak. Het ziet er naar uit dat het ook in het be gin van de volgende week be trekkelijk koel zal zijn. Glo baal genomen loopt de grens tussen de zomerwarmte en het koele en onbestendige weer van noordwest-Spanje via zuidoost-Engeland vlak ten noorden van ons land langs naar Zuid-Denemarken. Ver volgens zet deze grens zijn weg voort in zuidoostelijke richting via Polen en de noordelijke Balkan naar de Zwarte Zee. In zuid en centraal Europa is het nu overal zomers, op enkele plaatsen komen echter wel lo kale buiengebieden voor. Ten noorden van de genoemde grens is het echter wisselvallig met plaatselijk buien en mid- dagtemperaturen van 17 tot 23 graden. Vooruitzichten voor zondag: Eerst zonnig en vrij warm. Later afkoeling, mogelijk met een regen- of onweersbui. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon: 2 tot 10 min. temp.: omstreeks 15 gra den. max. temp.: omstreeks 23 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Weersvooruitzichten voor de vakantielanden Britse eilanden: In het noorden en midden wisselvallig met nu en dan re gen of een bui. 15 tot 20 gra den. In het zuiden zonnige pe rioden, 22 tot 26 graden. Benelux, Noord-Frankrijk, Zuid-West-Duitsland, Alpen gebied: Zonnige perioden, later van het zuidwesten toenemende kans op onweer, 23 tot 27 gra den. Midden-zuid-Frankrijk: Veranderlijke bewolking, hier en daar onweer. 25 tot 30 gra den.. Spanje, Portugal: Zonnig, 25 tot 30 graden. In het binnenland meer dan 30 graden. Noord-Duitsland: Veranderlijk. Hier en daar een bui. 17 tot 22 graden. Skandinavië: Half tot zwaar bewolkt. Enke le buien. In het noorden 15 tot 20 graden, elders 17 tot 24 gra den. Italië, Joegoslavië: Zonnige perioden. Kans op lo kaal onweer. 23 tot 28 graden. Griekenland, Zuid-oost Euro pa: Overwegend zonnig en warm. 25 tot 35 graden. Weersgesteldheid van gisteren De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. R'dar z'^Ümburg Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tun%

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9