lvmpische jpelen mnnen zo beginnen Geschiedenis herhaalt zich op het Melkhuisje Dagboek van een Spartakiaan jreen toestemming _^oor buitenlandse pelers bij Ajax Dodelijk ongeval )ij speedbootraces ACCOMMODATIES IN jdOSKOU JAAR VAN TEVOREN ELEMAAL GEREED Aankleding (Van onze speciale verslaggever) MOSKOU Honderdnegen kilometer lang is de rondweg om Moskou: een soort grens van een wereldstad die driemaal zo groot is als Londen. En dat is nu het grote raadsel: waar leven dan in hemelsnaam al die Moskovieten? De stad is doortrokken met brede boulevards, waar het bepaald niet overdadige verkeer de beschikking heelt over veelal zes rijbanen. Elke Moskoviet heeft tweeëntwintig vierkante meter groen tot zijn beschikking - nou ja, beschikking -, er zijn parken van enorme afmetingen en in vergelijking met dat alles toch maar weinig huizen, lijkt het. Waar slapen al die inwoners van Moskou dan? Er wordt gewezen op de buitenwijken, maar eer je acht miljoen mensen te bed hebt gelegd, komt er toch wel wat kijken. Het geheim wordt ontsluierd door de inwoners zelf. Immense blokken flats herbergen meer gezinnen dan van de buitenkant lijkt. Maar het is geen uitzondering dat een gezin van vader, moeder en één dochter plus de in huis wonende grootmoeder over niet meer beschikt dan éénentwintig vierkante meter leefruimte. Dan moet dochter in de woonkamer slapen. Huur voor dat complexje: acht roebel per maand. Een kleinigheid in de ogen van de Nederlander, maar als er een tiental vierkante meters bij komt, stijgt de huur dan ook meteen drastisch tot een dertigtal roebels, een flinke slok op de maandelijkse verdiensten van om en nabij honderdenzestig roebel. Fruit Met gezamenlijke inspanning kan dat bedrag worden opgevijzeld. Huismoeders werken in groot aantal en het lijkt wel of iedereen wat om handen heeft, hoewel er toch nog altijd dikke rijen wachtenden staan voor het kraampje waar bijvoorbeeld fruit wordt verkocht, een zeldzaam artikel dat zelfs in de „restaurants voor buitenlanders" niet of nauwelijks te koop is. Het was dan ook een „normaal" gezicht om jonge meisjes, gehuld in werkbroeken die duidelijk maakten dat ze niet voor de show worden gedragen, te zien zwoegen naast hun mannelijke collega's aan de bouw van het „internationale deel" van het Olympisch dorp. Er branden geen lichreclames in Moskou en de straatverlichting staat op een laag pitje. Zo omstreeks tien uur is het gebeurd, daarna is Moskou uitgestorven. Uitvoeringen beginnen dan ook vroeg, restaurants sluiten omstreeks die tijd, caté's zijn er niet en in de koffiehuizen worden de laatste kopjes omgespoeld. Dat is het normale teven. Voor buitenlanders zijn er enige uitzonderingen, maar wie het nachtleven prefereert en in zijn vakantie eens uitgebreid op stap wit gaan, kan beter naar andere steden gaan als Parijs, Londen, Wenen of in eigen land blijven. Rusland is een serieus land en dat is te merken. VRIJDAG 27 JUL11979 PAGINA 13 'EN HAAG Het ministerie van sociale zaken heeft —iet besluit gehandhaafd inzake het niet-verlenen van len arbeidsvergunning van de Joegoslavische speler Svi- ar en de Hongaar Balint bij Ajax. Een en ander na advies van de stichting arbeidszaken van de tNVB. Maandag jongsleden verklaarde de voorzitter van de (federlandse voetbalkampioen en bekerhouder Ton Harm- fen. dat Ajax zou blijven vechten voor het aantrekken van leide spelers, zelfs ten koste van een kort geding. EAMPEN De vierendertig-jarige Wil Peters uit Wamel is g isteravond tijdens nationale'speedbootraces op de IJssel :r hoogte van Kampen dodelijk verongelukt. "ti eters nam deel aan de races in de nationale klasse 2. Op het 'o iwe water werd zijn boot overvaren door een andere. Het, diachtoffer was op slag dood. Het was in Nederland het eerste 'dodelijk ongeval in deze tak van sport. De rest van het program- a van de Kamper ui(t)dag in welk kader de speedbootraces erden gehouden, werd afgelast. i verband met het dodelijk ongeluk zijn ook de nationale j^'ieedbootraces zondag op het Sneekermeer afgelast. De wed- jej rijden zijn nu verplaatst naar 2 september. Overwinning cricketjeugd TORONTO Het Nederlands jeugd-cricketteam heeft in 'oronto de eerste wedstrijd in het Coltstoernooi om de we reldtitel gewonnen van Denemarken. 'ederland kwam tot 171 runs in 45 overs voor het verlies van 19fven wickets. Topscorer was Erik van Muiswinkel met 63 not ut. Ronald Lefebvre bleef dicht in de buurt van die score met B runs. eveneens not out. Verder kwamen Ronnie Elfferink en ,n.ees Ruskamp in de dubbele cijfers: respectievelijk 16 en 14. ni lenemarken, waarvan het jeugdteam (zestien tot negentien jaar) ortgeleden in Nederland nog verloren had, ging ten onder aan et uitstekende bowlen van vooral Huib Visée, die drie wickets am en slechts elf runs tegen kreeg. Ron Elfferink was ook met 28 Jn bowlen uitstekend op dreef: 316. Diederik Visée zorgde er >r; let 314 voor dat Denemarken niet verder kwam dan een :hamel totaal van 76 all out. Ronald Lefebvre nam het laatste a. 'icket. '1 verige uitslagen: Bermuda—Noord-Engeland 138—110: Zuid- ngeland—Canada 148—95. ftPORT HILVERSUM De geschie denis herhaalde zich giste ren op het Melkhuisje. Wel iswaar was de manier waar op Louk Sanders ditmaal door Balasz Taroczy werd uitgeschakeld niet voor de volle honderd procent iden tiek aan die van vorig jaar, er waren zo veel overeen komsten dat bijna van een kopie kon worden gespro ken. Weer schiep de Neder landse kampioen zich moge lijkheden tot winst, op nieuw kon zijn Hongaarse tegenstrever niet imponeren, maar toch was het de man uit Boedapest die tenslotte aan het langste eind trok. Waarbij de score van de laatste set afbreuk deed aan de prestatie van de Leidse proftennisser, want evenals twaalf maanden geleden deed die denken aan een af straffing. Was het vorig jaar 6-1 voor Taroczy, ditmaal deed deze er nog een schepje bovenop: 6-0. Tot die slot- reeks had Louk Sanders ui terst spectaculair weerwerk geproduceerd. Maar nadat hij eenmaal de perspectie ven op een sensatie in twee sets uit zijn handen had zien glippen, brak zijn moreel. Dapper probeerde hij nog wel, na afloop het tegendeel te be weren, maar overtuigen kon hij niet. „We hadden allebei een set gewonnen", verklaarde hij. „Dan is er eigenlijk nog niets aan de hand". In feite was er van alles aan de hand. Louk Sanders is nog steeds, ondanks onmiskenbare voor uitgang op tactisch en tech nisch gebied, geen emotieloze knokker die ongeacht de stand voor elk punt blijft strijden. Daarom was het feit dat hij de tweede set toch nog uit han den moest geven een morele optater die nog werd versterkt doordat hij onmiddellijk zijn eigen opslag aan het begin van de slotreeks prijs moest geven. Dat. gevoegd bij het feit dat Balasz Taroczy een speler is die naarmate de partij langer duurt aan zelfvertrouwen wint en steeds solider opereert, bleek de basis voor de uitscha keling van Louk Sanders. Concentratie „Ik speel graag vijfsetters", merkte de Hongaarse titel verdediger na afloop op om aan te geven dat een kort partijtje hem niet zo ligt. Je hoeft de resultaten van de in september in het huwelijk tredende Hongaar er maar op na te slaan om te zien dat LEIDSE COURAN LOUK SANDERS WEER UITGESCHAKELD DOOR BALASZ TAROCZY ([OSKOU Ten zuidwesten an de stad verrijst een nieu we woonwijk, die nu al enige ee elijkenis vertoont met de lijlmermeer: hoge flatgebou wen waarvan een aantal, dat 1 eeds wordt bewoond, de fris- 5 oorspronkelijke kleur al a eeft verloren. Maar achttien rlatgebouwen van ieder zes- w ien verdiepingen liggen er Je og witglanzend bij: het p ilympisch dorp, het onderko- nspen voor de duizenden sport eden die volgend jaar zullen eelnemen aan de Olympische pelen 1980 te Moskou. W flen enkele dag mocht een blik wor- "en geworpen op deze accommodatie, ie voor het grootste deel gereed is. ia e flats, waarvan de ramen zorgvul- ig zijn afgedekt met bruin papier, tuden zo al betrokken kunnen wor- en mits gemeubileerd natuurlijk. Ljlet de al ten dienste staande accom- lodaties die inmiddels gerenoveerd jn en aan de modernere eisen wer en aangepast, de nieuw gebouwde allen en de in staat van gloednieuw I ebrachte brede boulevards is Mos- 'kou eigenlijk een jaar te vroeg. Zo er de herinnering reikt, is er nog ooit een stad geweest die zo vroeg breed was met de organisatie van de pelen. Veelal werd met veel over- erk het op tijd gereed zijn gefor- ïerd, sommige Olympische steden u^wamen ook dan nog niet klaar met n«e werkzaamheden en moesten, zoals oiontreal, een slechts deels verwe- pi snlijkt geheel afleveren, dat niet onder stoelen of anken steekt dolblij te zijn voor de roferste keer de Spelen, toch al weer Een blik op de flats van het Olym circa tienduizend atleten zal huisv de 22ste. te mogen organiseren, heeft zich zo energiek op die taak gewor pen dat er geen enkele twijfel over hoeft te bestaan of alles wel op tijd in orde is. Moskou is vrijwel gereed het leger sportlieden te ontvangen en daarop is het organisatiecomité onder leiding van Ignati Novikov terecht trots. Kosten Met evenveel trots wordt verteld dat de kosten verre onder die van Montreal en München zijn geble ven. Met een dikke zeshonderd miljoen., gulden kan Moskou het redden, waarbij evenwel moet worden aangetekend dat diverse renovaties - het Leninstadion dat dorp in Moskou dat in 1980 onder meer lichtmasten kreeg en verscheidene sporthallen, maar ook het Olympisch dorp, dat een onderdeel is van de nieuwe stads wijk - daarbij niet zijn inbegrepen. Architect Yevgeny Stamo, geassis teerd door niet minder dan hon derdvijftig vakgenoten, had als op dracht het dorp in te passen in de nieuwe wijk en is daarin wonder wel geslaagd. Wie niet goed uit kijkt, loopt de verkeerde kant uit naar reeds lang bewoonde flats. De enige moeilijkheid zouden de sportlieden kunnen ondervinden bij het bereiken van het, ook al gloed nieuwe, Olympische postkantoor dat nogaT vrij ver verwijderd is van het dorp. Het Luzhniki-sportcomplex, waarvan het Leninstadion het belan grijkst is, kan binnen tien minuten met busjes worden bereikt. Dat zal echt geen problemen opleveren, te meer omdat de route leidt over een brede boulevard. Minder prettig zul len de bewoners van de houten huis jes rondom het dorp de komst van de atleten afwachten. Keuterboertjes en minder draagkrachtigen bewonen al sinds jaar en dag een soort huisjes dat in ons land wordt aangetroffen op volkstuinen, waar de eigenaars een min of meer permanente bewoning van hebben gemaakt. Die lieden zul len het veld moeten ruimen. Er moe ten wegen komen, groenvoorzienin gen en andere emolumenten die de sportgasten tevreden moeten stellen. Over de aankleding van hun flats zullen ze geen klagen hebben hoe wel het motto, waaronder archi tect Stamo en zijn staf aan het werk togen, was: eenvoudig doch comfortabel. Iedere flat bestaat uit twee of drie kamers, in elk waar van twee atleten zullen worden on dergebracht. Kastruimte is in vol doende mate aanwezig. Voorts heeft men de beschikking over een niet te royale badkamer, een toilet en een compleet ingerichte keu ken. Daarvan zal overigens weinig gebruik worden gemaakt, want het dorp heeft een restaurant waar vierduizend personen tegelijk be diend kunnen worden. Omdat ar chitect Stamo met de gedachten steeds bij het inpassen in de nieu we woonwijk was, heeft hij alvast ook maar een aantal kleuterscho len gebouwd temidden van de flats, die - en dat werd speciaal vermeld - alleen aan de buitenzijde van het totale complex beveiligd zullen worden. Geen militairen in de gebouwen zelf, werd nadrukke lijk gemeld. Overdreven luxe zullen de atleten in hun flats niet vinden, maar de mo delflat was comfortabel gemeubi leerd. Naast het „leefgedeelte" is er ook een „internationaal deel". Dit is tevens bedoeld als recreatieoord voor de bewoners van de gehele wijk, na afloop van de Olympische Spelen. Er zijn sauna's en voetbalvelden, tennis banen, basket- en volley bal velden, een zwembad en een winkelcentrum waar sportartikelen kunnen worden gekocht, souvenirs en - speciale ver melding - er zal ook een bloemen winkel zijn. Voorts zijn er snackbars, twee bioscopen, een concertzaal, een biljartkamer en recreatieruimten. Er :s voor gezorgd dat lawaai zoveel mo gelijk wordt uitgebannen. Verkeer zal alleen mogelijk zijn over de drie honderd meter lange weg die het dorp doorsnijdt. Voedsel en andere artikelen zullen worden aangevoerd via een ondergrondse weg. Leden van het IOC, die de accommo datie hebben bezocht, noemden het één van de beste die ooit voor Olym pische Spelen werd gebouwd. Lo gisch dat de Russen er trots op zijn, e- venals op de veiligheidsmaatregelen die - wie argwanend is zou zeggen: voor de buitenstaander - simpel en doeltreffend zijn, zonder opvallend militair vertoon. Maar er zal, evenals in München en Montreal - het draai boek van de Duitsers, dat ook al in Canada werd gebruikt, staat ook in Moskou model voor de organisatie - wel worden gewerkt met pasjes voor hen die een atleet of official in het Olympisch dorp willen bezoeken. HERMAN VAN BERGEM hij zijn meeste triomfen boekt in ontmoetingen die over de maximale partij lengte gaan. „Het is een kwestie van concentratie", vervolgde Taroczy. „Het ge beurt me erg vaak dat ik een eerste set verspeel, maar dan toch nog win. Ik kan me dan pas later met m'n ge dachten goed bij het wed strijdverloop bepalen. Bo vendien leer je het spel van een tegenstander beter ken nen en kun je je tactiek daarop afstemmen". Balasz Taroczy leverde giste ren in het duel met Louk San ders het bewijs voor deze stel ling. De doorgaans wat fleg matieke Hongaar die, als hij zich volledig bij het gebeuren op- de baan bepaalt, vrijwel niet uit de plooi komt, maakte soqis een bijna jolige indruk. Hij gebaarde veel, uitte ver wensingen, zocht oog- en mondcontact met zijn langs de baan zittende verloofde en permitteerde zich zelfs enige circusachtige bewegingen. Kortom, zijn geestelijke instel ling was verre van optimaal. „Ik was geen moment in de wedstrijd", vertelde hij later. „Het leek wel een soort trai ningspartijtje". Niet zo erg vleiend voor Louk Sanders. Er zou uit kunnen worden afge leid dat het feit, dat de Neder lander de eerste set op zijn naam bracht, bijna louter een gevolg was van misgrepen van zijn opponent. Niets was ech ter minder waar. Sanders, die minder gespannen acteerde dan van hem gewend, speelde in die eerste en eigenlijk ook de tweede set gewoon goed Bewondering een voorsprong van 4-1 had verspeeld, waarna het 5-5 werd, verkrampte hij nau welijks. Hij kwam op 6-5 en de wijze waarop hij op het tweede setpoint de reeks met een riskante halfvolley incasseerde verraadde koel bloedigheid: 7-5. In de kwali tatief uiterst povere beginfa se van de tweede set leek Ta roczy een beslissende voor sprong te nemen toen het 3-1 voor de Hongaar werd, maar Sanders kwam terug. Het werd alsnog 4-4 met Sanders* opslag op komst. En daar verspeelde de Leidse eco noom zijn kansen. Even ver slapte zijn controle, er volg den een paar wilde klappen waarmee hij zijn uitzichten bedierf. Taroczy, die wat meer pressie in zijn slagen legde, sloeg onmiddellijk toe (6-4) en de balans was in evenwicht. Maar niet voor lang. Binnen de kortste keren was het 3-0 voor de Hongaar, die vervol gens zijn greep op het wed strijdverloop niet meer ver loor. „Ik weet niet wat er nu precies gebeurde", meldd^ Sanders later aarzelend. „Het enige dat ik kan bedenken is dat ik in het begin van de par tij een aantal gelijkopgaande games wel won en later niet. Misschien dat mijn concentra tie iets was verslapt, hoewel ik me daarvan niet bewust was. Dit was nu eenmaal een partij met veel ups en downs. Ook in het spel van Taroczy". FRANK WERKMAN De uitslagen: De grillige Hongaar Balasz Taroczy bleek in de kwartfinales van het Melkhuisje op nieuw te sterk voor nationaal kampioen Louk Sanders. x Een schrale troost voor de Nederlandse kampioen, die bewondering afdwong voor de wijze waarop hij de eer- fste set inpalmde. Nadat hij* Herendubbelspel, kwartfinales: Car- michael/McNamara Aus)-Gimenez- Sanders (Spa/Ned) 6-4. 6-7. 6-2; Go- ven/Frilz (Fra)-Haillet/Moretion (Fra) 6-4, 4-6. fi-4; Kodes/Smid (Tsj)- Mottram/Lewis (Gbr) 4-6, 6-3, 6-4; Okker/Taroczy (Ned/Hon)-Carter- Phillips (Aus) 6-1, 3-6, 6-4* In dit zeer imposante Luzhniki-stadion zullen volgend jaar de Olympische zwemwedstrijden worden ge houden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13