Vedetten niet strijdlustig voor 50.000 toeschouwers Twijfela ch weds tri jdbeleid atletiekunie Emil Monsanto wijst FC Den Haag de weg Bert Blijie naar Kortrijk Tourtoto en Lotto Malhé Pronk onttroont stayer Gaby Minneboo AMSTERDAM Mathé Pronk heeft gisteravond de Nederlandse titel bij de amatcurstayers achter han delsmotoren veroverd. Daar mee onttroonde de coureur uit Warmenhuizen, die twee weken geleden ook al kam pioen werd achter dernymo- toren, Gaby Minneboo uit Geervliet die ditmaal genoe gen moest nemen met de tweede plaats. Lau Veldt veroverde op de derde dag van de Nederlandse baankampioenschappen wiel rennen in het Olympisch Sta dion te Amsterdam zijn twee- He nationale titel. Op het on derdeel tandem won Veldt met zijn koppelgenoot John Zeijderveld in de finale van de combinatie Slot/Pieters. Eer- aer werd Veldt al kampioen op het onderdeel sprint. De negentienjarige Marijke Lagerlof zegevierde op de sprint voor damek. Hort profiteert niet van halve misstap Sax AMSTERDAM Van de achter volgers van de Hongaar Sax in het internationale schaaktoernooi in Amsterdam heeft alleen de Zweed Andersson iets van zijn achter stand kunnen goedmaken. Sax speelde remise tegen zijn landge noot Farago. Zijn naaste belager Hort deed hetzelfde tegen Ger Lig- terink en Andersson won van de Amerikaan Byrne, waardoor Sax nu met een half punt voorsprong op Hort en één punt op Andersson aan de leiding gaat. Hans Ree pak te na vijf vcrliespartijen een half punt teeen Torre. Uitslagen: Grootmeestergroep A: Ree (Ned) - Torre (Fil.) 1/2-1/2; So- sonko (Ned - Sahovitsj (Joe.) 1-0; Byrne (Vst.)-Andersson (Zwe.) 0-1; Donner (Ned - Slean (Gbr.) 1/2-1/2; Smejkal (Tsj.) - Lein (Vst.) afg; Hort (Tsj.) - Ligicrink (Ned.) 1/2-1/2; Sax (Hon.) - Farago (Hon.) 1/2-1/2. Stand I Sax 8 1/2; 2. Hort 8. 3. Andersson 7 1/2; 4. Smejkal 6 1/2-1 afg; 5/6. Torre/Sonsonko 6 1/2; 7. Lein 6 1 afg 8. Byrne 6: 9. Ree 5 1/2; 10. Don ner 5, U/12. Sahovitsj/Stean 4 1/2; 13/14. Farago/Ligicrink 4. Uitslagen Grootmeestergroep B; Spassotf (Bul - Hernandez (Cub.) 1/2-1/2; Van Riemsdijk (Bra.) - Bal- jon (Ned.) 1-0; Enklaar (Ned.) - Sjam kovitsj (Vst.) 1-0; Van der Wiel (Ned.) - Van der Sterren (Ned.) 1-0; Bohm (Ned.) - Van Wijgerden (Ned.) 1-0; Hold (Oos.) - Nemet (Joe.) 0-1; Dol- matov (Rus.) - Langeweg (Ned.) 1/2- 1/2. Tiende ronde Hernandez (Cub.) - Sjamkovitsj (Vst.) 0-1. Stand: 1. Dolmatov 9 1/2, 2. Van der Wiel 8. 3/4/5/6. Langeweg. Nemet. Van der Sterren. Sjamkovitsj 7. Van Riems dijk 6 1/2. 8/9/10. Enklaar/Hernan- dez/Van Wijgerden 5 1/2; 11. Bohm 5. 12. Spassov 4 1/2. 13. Hölzl 4. 14. Baljon 2. SPORT LEIDSE COURANT/ NAAM VAN VLIET BELANGRIJKE INBRENG OP WIELERDAG WATERINGEN VRIJDAG 27 JUL11979 (Van onze speciale verslaggever) VARNA Welgeteld dertig minu ten had FC Den Haag gisteren nodig om de saaie oefenwedstrijd tegen Sturm Graz, in de Oostenrijkse com petitie op een vierde plaats geëin digd en daardoor net buiten het Uefa Cup-voetbal gevallen, om te buigen in een boeiend schouwspel. Henk van Leeuwen: beste man van het veld. Het was het laatste half uur van de wedstrijd en. niet toevallig, ook de tijd waarin de voor Harry Melis ingevallen Emil Monsanto de Oostenrijkers de ene schitterende beweging na de andere voor de ogen toverde. Zijn inbreng was nodig ook, want meer dan een uur lang zag het er naar uit, dat FC Den Haag het onderspit zou moeten delven. Bij de Onoplosbaar ploeg uit Graz was oud-Ajacied Heinz Schilcher een voortdurend gevaar. Hij werd onvoldoende afgestopt door John Lorié. die speelde voor de nog steeds aan de enkel geblesseerde Fred Goe- A1 binnen tien minuten waren twee schoten van Schilcher rakelings langs het doel van Hans Galjé gevlogen en zat FC Den Haag knap in de verdruk king. Sturm kon echter in eerste in stantie niet van het veldoverwicht pro fiteren. Juist toen het er naar uitzag dat FC Den Haag zich aan de druk kon ontworstelen, viel er toch nog eén tref fer. De opgerukte centrale verdediger Manfred Steiner schoot eerst tegen Si mon van Vliet op. maar werkte de te ruggesprongen bal alsnog langs Galjé. wiens uitzicht door Mansveld werd be lemmerd (1-0). was Melis, na aangeven van Andre Wetzel en ook nog via een afgekeur de treffer (Van Leeuwen stond bui tenspel) er dichtbij. En toen kwam die na die eerste matige vijfenveer tig minuten ineens die tweede helft. Een periode waarin FC Den Haag wel diep ging, wel zuiver plaatste en Sturm voor onoplosbare problemen stelde. Eerst stormde Ton Wickel na een razendsnelle uitbraak via Wetzel en Melis nog op doelman Walter Sa- ria, maar na vierenzestig minuten kwam het succes toch. Henk van Leeuwen, voor het eerst terug na zijn blessure en prompt ook de beste man van het veld, passte naar Wet zel, die eerst op Saria strandde, maar in tweede instantie de bal toch nog tegen het net werkte (1-1). Een fout van Aad Mansveld, hij ver speelde de bal onnodig aan Haas, leidde bijna nog tot een tweede Oostenrijkse treffer, maar Galjé redde uitlopend, zo doende Emil Monsanto in staat stellend de absolute, hoofdrol te spelen: achte loos passeerde hij rijtjes Oostenrijkse spelers alsof ze er niet stonden. Na ze senzeventig minuten ontstond op deze wijze een bijzonder rommelige situatie voor het doel van Sturm Graz, die door Van Leeuwen werd besloten met een schot tegen de kruising van paal en lat. Vier minuten later was het toch raak: na een combinatie met Van Leeuwen schopte Monsanto de bal over de uitge lopen Saria. De lat leek nog redding te kunnen brengen, maar de doorgelopen Monsanto kopte de terugspringende bal toch nog in het doel, op deze wijze Den Haag een voorsprong bezorgend die niet meer in gevaar kwam: 2-1. Opstelling FC Den Haag; Galjé; Tempelaar. Mansveld. Wickel. Korevaar; Wetzel. Van Vliet, Jonker (Van Bergenhenegouwen); Melis (Mon santo). Van Leeuwen. Lorié. Terry Gal aan kop b NK golf NOORDWIJK De Aui liër Terry Gale staat m eerste ronde van het c Nederlands golfkampi schap in Noordwijk bo aan de ranglijst. Gisteren, in de openingsro bereikte hij een score vati een evenaring van het baai cord. De Engelsen Mauricei mbridge en Carl Masorisl respectievelijk tweede en f de met 68 en 69 slagen, beste Nederlander in het tl nooi met 135 deelnemers ul landen is de amateur Jaap] Neck uit Breda. Hij kwam een score van 73, een amati record. De beste Nederla{ professional is Jan Dorresj uit Arnhem, die 77 slagenl dig had. TALENT TILLY VERHOEL DREIGT TE WORDEN VERSPEELD Ingrid Stoot (links) wint met nauwelijks waarneembaar ver schil de 400 meter voor Conny Vermazen (rechts). De twee loopsters kregen dezelfde tijd toegewezen: 54,7 seconden. DEN HAAG Geldgebrek is een gemakkelijk excuus voor de atle tiekunie om te verklaren waarom slechts Arno Körmeling is afgevaar digd naar de Spartakiade in Mos kou. En aangezien het dwaas is te stellen dat hij Nederlands beste at leet is, blijft derhalve een twijfel achtig wedstrijdbeleid over. Giste ren bij de nationale avondwedstrij den van Sparta kwam bijvoorbeeld Tilly Verhoef in actie. Op de 100 en 200 meter, die zij moeiteloos won, terwijl haar waarde op de 400 meter groter is. Individueel, maar vooral op de 4x400 meter met Conny Ver mazen en de afwezige Coby Körme ling en Liliane Mandema. Dat esta fette-viertal is in staat tot toppresta ties en zelfs kandidaat voor de Olympische Spelen van volgend jaar. Hoewel die kwalificatie op slechts weinigen van toepassing is, was er voor hen geen vliegticket naar Moskou. Er van uitgaande dat de KNAU zichzelf en de Spartakiade serieus neemt, is de uitzending van Körmeling natte vinger werk. Nauwelijks een jaar voor de Spelen hebben slechts Harry Schulting (400 meter horden) en Silvia Barlag (vijf kamp) de olympische limiet gehaald. Een bewijs voor de uiterst scherpe se lectie (traumatische nawerking van en kele afgangen met een redelijk grote afvaardiging), die weinig of niets heeft overgelaten van dit pré-olympische jaar en de gebruikelijke jacht op plaat sing voor de Spelen. Op de 400 meter dames prefereert het NOC zelfs een tijd (51,30) die eigenlijk een finaleplaats in Moskou garandeert. Waarmee het aan tal kanshebbers dan ook tot nul is gere duceerd. Zelfs Tilly Verhoef („Natuur lijk zou ik nu best in Moskou willen lo pen") acht zich vrijwel kansloos voor zo'n resultaat al is ze sinds haar over stap van Parthenon naar Sparta op nieuw vooruitgegaan. Was vorig sei zoen haar beste tijd 53,60, nu is dat 53.05. Het ontspannen sprintwerk van gisteren (11,8 en 23,7) was om nog meer snelheid te kweken. Voeg daarbij dat de Dordtse geen zin heeft om alleen voor een estafette naar Moskou te rei zen en het is niet gek dat de nadruk voor haar ligt op de nationale titelstrijd van volgende maand. En dat geldt voor de meeste atleten. Het zit er dus dik in. dat er weer eens een talent wordt verspeeld. Niet zo'n prettig vooruitzicht voor Conny Ver mazen, nog minder voor Ingrid Stool. Zij werden respectievelijk tweede en eerste op de 400 meter (waaraan Tilly Verhoef niet deelnam) in dezelfde tijd: 54,7 seconden. Conny Vermazen zag gedwongen door blessures af van de kortste twee afstanden, maar is op nati onaal niveau ook op de lange sprint goed voor toptijden. Na een tijd van feesten en niets doen volgde de afgelo pen twee weken zware training en daarvan ondervond ze op de 400 meter een terugslag. Ingrid Stoot is zelfs een regelrecht talent. Bij de nationale in doorkampioenschappen was zij al de opvallendste verschijning door als juni or de beste prestatie te leveren. Nog al tijd zit de breekbaar ogende loopster van Spirit in die leeftijdsklasse, nog al tijd is ze een uitschieter. Dat zij gisteren aan de Zuidlarenstraat werd omringd door Olga Commandeur (derde in 55,2 en ook nog 24,6 op de 200 meter) en Fieke Kamps (vierde op de 800 meter in 2.11,3) versterkt de angst voor haar toekomst. Olga Commandeur was ooit Nederlands grootste belofte. Vooral door een blessure verdween ze volledig. Nu werkt ze voorzichtig aan een terugkeer, die langzaam gestalte lfrijgt. Fieke Kamps gold enige jaren geleden ook als een talent. Verder is ze nóóit gekomen. Het is niet zo moeilijk het lijstje met de namen van Tilly Verhoef, In grid Stoot en eventueel ook Conny Vermazen aan te vullen. Karin de Nijs (nu nog RKHAV, binnenkort Sparta) zou daar misschien voor in aanmerking komen. Hoewel ze met haar 2.08,4 als beste op de 800 meter niet groots was. Maar dat gold voor de gehele ontmoeting, waar mensen als veteraan Bram Wassenaar (win naar 5000 meter in 14.11,0) en na een langdurige blessure ook weer Wybo Lelieveld (met 1.52,9 op de 800 meter drietiende achter winnaar Ronald Marcelina) de benen slechts warm liepen voor de NK in Nijmegen. De aanwezige (nationale) toppers bewe zen dat het accent is verlegd. De Olym pische Spelen zijn niet allesoverheer send in hun gedachten. Een nationale titel lijkt belangrijker dan deelneming aan het imposantste gebeuren dat de at letiek (eens in de vier jaar) kent. Aan gezien lange-afstandloper Jos Hermens waarschijnlijk weer aan zijn achilles pees zal worden geopereerd en hoog springer Ruud Wielart (vijfde met 11,3 op de 100 meter) nog niet op zijn oude niveau is, zal Moskou het volgend jaar met een enkele Nederlandse atleet moeten doen. Niet zó verschrikkelijk, zeker niet als er niet genoeg kwaliteit is, maar onnodig als er vreemd en on zorgvuldig met kanshebbers wordt om gesprongen. Zelfs eenvoudige instuif- vvedstrijden (inschrijving tot een uur voor aanvang mogelijk) toonden aan dat de KNAU nog altijd onnodig te leurgestelde atleten kweekt. De natio nale kampioenschappen zullen daar, onafhankelijk van de prestaties, niets aan kunnen veranderen. DICK HOFLAND (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bert Blijie tekent vandaag een éénjarig 1 tract bij Kortrijk, de Belgische tweedeklasser. Nadat oud-RVC'er niet tot overeenstemming was gekomen met Den Haag meldde Henk Houwaart, de trainer van Korti zich bij hem. Blijie speelde twee oefenwedstrijden, vo week zaterdag en afgelopen woensdag, en hij maakte d in een bevredigende indruk. Waarna beide partijen snel een akkoord kwamen. „Ik ben blij dat ik nu onder een trainer kan werken die vert wen in me heeft", verklaarde Blijie, die ook nog in onderhal ling is geweest met de Belgische club Tongeren. Bij Kortrijk, vorig seizoen degradeerde uit de hoogste Belgische afdel speelden ook Ton Kamphues van FC Amsterdam en Ton M van Sparta in dezelfde oefenwedstrijd, maar zij worden niet getrokken. Overigens houdt Martin Toet. die vorig jaar naar Kortrijk trok, het ondanks een nog lopend contract verder voor geziei de Zuidbelgische club. Hij raakte afgelopen seizoen op de re vebank na een aantal trainerswisselingen en keert terug 1 Nederland. DEN HAAG De uitslagen van de Tourtoto 28 van 19 zijn: Volgens de reglementen wordt ditmaal de 3e, 4e en de 5e niet uitbetaald. In deze tourtoto vielen in totaal 1.195 prijzen leg: 60.686.-; prijzenbedrag: 28.825.85; le prijs: 749 winn, die elk 24.50 ontvangen; 2e prijs: 446 winnaars, die elk T ontvangen. Uitslag lotto 29 van zondag 22 juli 1979: In deze lotto vielen 21.018 prijzen. Prijzenbedrag: 1.397.28 le prijs: 1 winnaar, die bruto 489.050.10 ontvangt; 2e pri winnaar, die bruto f 139.827.60 ontvangt; 3e prijs: 166 winn; die elk bruto 1.262.60 ontvangen; 4e prijs: 7.447 winnaars, elk 37.50 ontvangen; 5e prijs: 13.403 winnaars, die elk 1 ontvangen. De uiteindelijke kopgroep van vijf renners rijdt door de volgepropte straten van Wateringen. Van voor naar achter: Hans Langerijs, Aad van den Hoek, Jos Schipper, winnaar Leo van Vliet en Fons van Katwijk. WATERINGEN In 1974 zegevierde Leo van Vliet bij de junioren in de Ronde van Wateringen. Vijf jaar later en wel gisteren tijdens de ze vende wielerdag in dezelfde plaats won Leo van Vliet weer, maar nu bij de profs. In de eindsprint versloeg de geboren Westlander mede vluchter Jos Schipper, de winnaar van 1976. Jan Raas, die in 1977 en 1978 de pro fronde had gewonnen, kwam ditmaal ten val en moest vroegtijdig de wed strijd staken. Maar er was nog een Van Vliet op Wate ringen. De zeventienjarige Teun van Vliet, overigens geen familie van Leo, won bij de junioren over zestig kilometer. Volgens insiders deed de renner uit Maasland het bijna op dezelfde manier als Leo van Vliet vijf jaar geleden. Hoogtepunt van de wielerclag was de profronde waarvan zo'n vijftigduizend toeschou wers getuigen waren. Voor de koers werden de Nederlandse renners, die de Tour de Fran ce hadden uitgereden, door de organisatie en door Rondemiss Jeanette van Vliet (al weer die achternaam), een zuster van oud-kampioene van Nederland Nita van Vliet en winnaar bij de junioren Teun, in de bloe men gezet. Theo Koomen maakte met de renners enkele kleine vraaggesprekjes en moest bij het publiek doorgaan voor de grote sfeermaker. Dit echter voor een klein groepje. De oubollige grapjes van "Oom Theo" zijn nagenoeg be kend en het geschreeuw ging vele aanwezigen behoorlijk de keel uithangen. Maar de orga nisatie had voor de presentatie graag enkele honderden gul dens over alsmede een kist druiven. Mede-presentator Theo Moen, volgens het pro gramma microfonist, moest het alleen voor een kist drui- i\on voor ae start van ae protronae van wateringen werden de Nederlandse ren gehuldigd die de Tour de France tot in Parijs uit hadden kunnen rijden. In de auto" links naar rechts: Jo Maas, Henk Lubberding, Johan van de Velde en Gerrie Kn mann. ven alleen doen, maar deed het kundig en vooral zakelijk. Vijfenvijftig profs gingen rond half zeven van start. Behalve Bernard Hinault en Joop Zoe temelk waren bijna alle grote vedetten uit de afgelopen Tour de France van de partij. Lang bleef de complete groep bij el kaar. Hennie Kuiper verzette aan de kop van het peloton bergen werk, maar een poging om definitief weg te springen was er niet bij. Dat probeerden wel Jan Aling. Cees Priem en Henny Peels. Maar het was al lemaal nog te vroeg. Ook nati onaal kampioen Henk Lubber ding en Jos Schipper deden een vergeefse poging om zich los te rijden van het peloton. Met nog achtentwintig van de vijfenzestig ronden te gaan, leek het erop dat twee renners de strijd zouden beslissen. Maar ook Piet van Katwijk en Jan van Houwelingen werden door het peloton, opnieuw on der aanvoering van Hennie Kuiper, terug gepakt. Succesvol Met nog een kleine twintig kilometer te rijden kwam de uiteindelijk succesvol blij kende ontsnapping tot stand. Leo van Vliet maakte deel uit van het groepje dat verder bestond uit Aad van den Hoek, Hans Langerijs, Fons van Katwijk en Jos Schipper. De vijf renners na men een voorsprong van vij fenvijftig seconden. Later sprong Leo van Vliet met Jos Schipper weg. Geen en kele Westlander twijfelde er toen nog aan dat Leo van Vliet, thans woonachtig in Oudenbosch, zou gaan win nen. Hij kwam na honderd kilometer dan ook als eerste over de eindstreep in de tijd van 2 uur, 25 minuten en 32 seconden. De gelukkige Leo van Vliet: „Het ging vanavond lekker. Het was eerst nog even twij felachtig of ik wel zou starten. Woensdag kwam ik in Chaam ten val. omdat er een man overstak. Gelukkig was ik als vierde al door de finish heen". Het was duidelijk dat de ploeg van Peter Post hun kameraad Leo van Vliet de overwinning in het Westland gunde. Gerrie Knetemann, die al twee keer eerder deze week had gewonnen, bemoeide zich dit keer niet met de koers. De wereldkampioen was zelfs niet bij de eerste dertig en deed ze ker niet onder in de Ronde van Wateringen voor de oud ste beroepsrenner van Neder land, de vierenveertigjarige Wout van den Berg, die in zijn eigen woonplaats pas in de laatste ronde moest lossen. Niettemin was zijn pres het uitrijden van de rond noeg voor drie weken j biefstuk aangeboden doo 1 gezamenlijke slagers en ■derd gulden als premie een buurman. Bij de amateurs over neg kilometer werd bijzonder gereden. Al snel waren i de jury afmeldingen van f Hassink en ook de kers' nationale kampioen achte ging Jos Lammertink ree koers niet uit. Harrie de en Bas van Lamoen spro twintig ronde voor het weg. De Boer reed echtei en viel terug. Enkele ro ging Bas van Lamoen a door, maar liet zich later terugvallen in een tw groep. Deze bestond verde Rob Borst, Gerrit Rattei en Ron Snijders. Rob Bon Zwanenburg won ten; voor Bas van Lamoen Gerrit Ratterman. ARTHUR VAN RIJSW Uitslag amateurs: 1. Rob Borst. 5 van Lamoen. 3. Gerrit Ratterm Ron Snijders. 5. Piet van Leeuw Jan Spijker. 7. Bram Jouvena Wim van Montfoort, 9 Nico saint. 10. Hennie Stamsijder. Uitslag profs; 1. Leo van Vliet, I Schipper, 3. Fons van Katwij Aad van den Hoek. 5. Hans L rijs. 6. Herman van Sprrngel, 7. Priem, 8. Gerrie van Gerwen. 9 van Katwijk. 10. Theo Smit.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 12