Haig waarschuwt voor zwakke plekken in SALT-2-akkoord Italianen wachten op staatsbezoek Juliana Felle aanval Sadat Dp Arabische staten Gevangenen gevonden in huis van Somoza Eiland voor gevallen bewindslieden Thatcher: paus is welkom in Ulster Zuheir Mohsen overleden 'lÜITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 27 JUL11979 PAGINA 11 CANBERRA (ANP) Een eiland on der bestuur van de Verenigde Naties waar staatshoofden en regeringsleiders die de vlucht hebben moeten nemen zich kunnen vestigen. Dit idee wordt serieus door de volkerenorganisatie overwogen. Het plan is afkomstig van William Glifford. tot 1975 directeur van het VN-programma voor misdaadpreventie en -bestrijding, mo menteel hoofd van "het Australische insti tuut voor Criminologie in Canberra. Het staat op de agenda van het volgend jaar te houden VN-congres over de misdaad, waaraan afgevaardigden van 130 regerin gen zullen deelnemen. Clifford, die het probleem van de in onge nade gevallen politieke leiders al aan hoge funtionarissen van de Verenigde Naties voor heeft gelegd toen hij zelf nog bij de volkerenorganisatie werkte, stelt voor ver bannen staatslieden de mogelijkheid te bie den zich op een afgelegen eiland te vesti gen. Geen strafkolonie in de traditionele zin, maar eerder een oord waar zij zich vei lig kunnen terugtrekken. Clifford is van mening dat de Verenigde Naties een nuttige rol zouden kunnen spe len bij de bescherming van politieke ballin gen. Nieuwe regeerders willen er immers zeker van zijn dat hun verjaagde tegenstan ders niet zullen proberen weer aan het be wind te komen. Dat tracht men dikwijls op te lossen door ze dood te schieten of op te hangen. Bezoek aan paus nog steeds hinderpaal Nu het kroonprinselijk gezin weer geniet van een onbezorgde zomer vakantie in de koninklijke villa „De Gelukkige Olifant" in het Ita liaanse Porto Ercole, reist de vraag wanneer ons staatshoofd eens een officieel staatsbezoek gaat brengen aan Italië. Niet alleen onder de in Italië wonende Nederlanders, maar ook onder Italianen die betrokken zijn bij het bepalen van de Itali aanse buitenlandse politiek, of die nauwe handelsbetrekkingen onder houden met Nederland, wordt het als beschamend ervaren dat nog nooit een Nederlands staatshoofd een officieel bezoek heeft gebracht aan de grote Middellandse Zee na tie, die zulk een duidelijk stempel heeft gedrukt op het wezen van West-Europa waarvan Nederland een klein onderdeel vormt. (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Toen de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, de heer Van der Klaauw, een maand of drie geleden een bezoek bracht aan de Italiaanse regering, ontlokte dat aan een hoge ambtenaar van de Farnesina (het Italiaanse minis terie van buitenlandse zaken) tegenover ons de niet van wrevel gespeende opmer king, dat het vorige ministeriële bezoek alweer negen jaar geleden was geweest. Het feit dat de Europese ministers van buitenlandse zaken elkaar maandelijks ontmoeten in Brussel, doet daar niets aan af. Andere landen, ook van buiten de EEG, onderhouden zeer intensieve diplo matieke betrekkingen met het belangrij ke land aan Europa's zuidflank. De Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Cyrus Vance, is zeer recent in Rome op bezoek geweest, zijn Russische collega Gromyko eveneens. Al lijkt het erop dat er tussen de EEG- en NAVO-partners Italië en Nederland sprake is van een diplomatieke koelte, de handels betrekkingen tussen beide landen zijn niet temin zeer intensief. Nederland levert Italië grote hoeveelheden aardgas en verder on der andere zuivelproducten, elektronica, chemische producten en voedingsmiddelen. Rotterdam heeft aBs doorvoerhaven aan het Italiaanse industriegebied geen onbelangrij ke klant. Omgekeerd levert Italië, de zeven de industrienatie ter wereld, ons behalve gastarbeiders, grote hoeveelheden land- en tuinbouwproducten, auto's, machines, tex tiel, meubelen, drukwerk, kunstnijverheid- sproducten, computers, keramische produc ten, bouwmaterialen enzovoort. Tienduizen den Nederlandse toeristen trekken jaarlijks naar het Italiaanse schiereiland. Beschamend Des te wondelijker, maar ook des te bescha mender is het, dat nog nooit een Nederlands staatshoofd een officieel bezoek heeft ge bracht aan Italië en dat nog wel, waar de koninklijke familie maar al te graag ver toeft in haar villa te Porto Ercole, die de Italiaanse staat handenvol geld kost aan be- wakingskosten. Wel is koningin Juliana ja ren geleden strikt privé op bezoek geweest bij de toenmalige president Saragat in diens presendentiële buitenverblijf te Ostia, dertig kilometer ten oosten van Rome. De reden voor de afwijzende houding der Nederlandse staatshoofden is evenzeer een publiek geheim als een onderhand pijnlijke zaak, zeker voor de katholieken van Neder land. Het internationale diplomatieke ge bruik wil namelijk, dat aan een staatsbezoek aan de Italiaanse regering tevens eea be zoek aan de paus wordt gekoppeld. In ver vlogen tijden, toen Nederland nog een pro testantse natie heette te zijn, was dit laatste voor sommige protestantse kringen onver teerbaar. Men hoeft slechts terug te denken aan het rumoer dat ontstond door het huwe lijk van prinses Irene en haar overgang naar de katholieke kerk. Men kan gerust stellen dat de emancipatie van het katholie ke volksdeel niet compleet is, zolang ons staatshoofd, dat in de zuidelijke provincies van ons land evenzeer op handen wordt ge dragen als in de noordelijke provincies, geen officieel bezoek heeft gebracht aan de paus in diens kwaliteit als hoofd van de Va ticaanse staat. Protestantse kringen in ons land zouden des te gemakkelijker over hun bezwaren, zo nog aanwezig, heen moeten kunnen stappen, nu protestanten en katho lieken zich in politiek opzicht hebben vere nigd in één christen-democratische partij. Mede door het ijveren van voorlaatste Ne- 1 derlandse ambassadeur bij de Italiaanse re gering, Dr. Boon, heeft het er enkele jaren geleden naar uit gezien, dat koningin Juliana eindelijk als eerste Nederlandse staatshoofd uit de geschiedenis en tevens als eerste Oranje een officieel staatsbezoek aan Italië zou brengen. Onze toenmalige ambas sadeur bij de Heilige Stoel, de heer Welsing, was druk doende met hei „in de week leg gen" van het koninklijk bezoek aan het Va- ticaan. Geheel conform de diplomatieke conventies heeft de vorige Italiaanse pre- sient Leone eerst een officieel staatsbezoek aan Nederland gebracht. De Nederlandse gastheren in Den Haag hebben toen nog de even ontactische als vermakelijke onhan digheid begaan, de tafel tijdens het feestdi ner te versieren met witte lelies, die in Ita lië doorgaan als typische begrafenisbloemen. Nog vele jaren Verwacht werd dat het koninklijk tegenbe zoek aan Italië zou plaatsvinden binnen de gebruikelijke termijn van vier jaar. Echter, eerst gooide de Lockheed-prins Bernhard- affaire roet in het diplomatiek eten. Vervol gens moest president Leone aftreden na het verschijnen van een onthullend boek van de journaliste Camilla Cederna. Volgens de in ternationale spelregels zal nu eerst president Sandro Pertini naar Nederland moeten ko men, maar de oude politieke rot is 83 en heeft tot nu toe geen buitenlandse staatsbe zoeken afgelegd. Het ziet er naar uit dat een koninklijk tegenbezoek aan Italië en dus ook een eerste bezoek aan paus Johannes Paulus II en het Vaticaan, nog vele jaren op zich zal laten wachten. En dat is, anno 1979, een even verdrietige als pijnlijke en nauwe lijks aanvaardbare zaak. LONDEN De paus is zeer welkom als hij Noord-Ier- land wil bezoeken. De Britse premier, Margaret Thatcher, heeft dit gezegd tegen de Noordierse afgevaardigde Gerry Fitt. Fitt, afgevaardigde in het La gerhuis voor de Noordierse partij SDLP, die voornamelijk door katholieken wordt ge steund, zei, dat de premier hem had verzekerd, dat alle voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid van de paus geno men zouden worden. Het vati caan heeft zich echter nog niet tot haar gewend: Voordat de paus op 29 sep tember naar Ierland gaat, zal hij op 26 augustus een be zoek brengen aan CanaJe d'A- gordo, de geboorteplaats van zijn voorganger, Johannes Paulus I. In Kenya mogen mannen hun vrouwen slaan NAIROBI (AP) Het parlement van Kenia leeft een wetsvoorstel verworpen, waarin dras tische veranderingen werden aangebracht in de huwelijkswetgeving. Zo bepaalde het ont werp, dat de mannen hun vrouwen niet meer mochten slaan. De 172 volksvertegen woordigers, van wie een meerderheid het ontwerp afstemden, bestaan goed deels uit polygame man nen. Het wetsontwerp be paalde verder, dat vrou wen hun veto zouden mo gen uitspreken, als hun echtgenoot een tweede vrouw zou willen nemen. NICE (Reuter) De militaire leider van de PLO, Zuheir Mohsen, die woensdag door het hoofd geschoten werd, is gisteren overleden na dat de instrumenten voor het op gang houden van fundamentele levensfuncties waren uitge schakeld. zo heeft de hersenchirurg Jean Du- play meegedeeld. Mohsen stierf te 16.30 uur (onze tijd), aldus een communiqué van het Pasteur-ziekenhuis in Nice. De aanslag op de Palestijn was woensdagoch tend verricht door twee onbekenden, toen hij in Cannes naar huis terugkeerde en aanbelde. Mohnsen is 43 jaar geworden. Zijn toestand wqs al wanhopig toen hij in het ziekenhuis aan kwam en een chirurgische ingreep was niet mogelijk. Hij is overleden zonder bij bewustzijn te zijn gewesst. Mohsen, Arafats rechterhand, was leider van de op Syrië georiënteerde Saika-vleugel. Het opperbevel van de PLO in Beiroet beschuldigt Israël „of zijn agenten" van de aanslag. GRAPO-leiders bekennen aanslag MADRID (AFP) De twee leiders van de „anti-fascistische revolutionaire groepen van de eerste oktober" (GRAPO) die gisteren in Ma drid gearresteerd zijn, hebben bekend dat zij betrokken waren bij de aanslag op het koffie huis „California 47" op 26 mei waarbij acht mensen omkwamen en meer dan 40 personen gewond raakten, zo heeft het Spaanse persbu reau „Europa Press" gemeld. De twee GRAPO-leden, Maria del Carmen Lo pez Anguita en Alfonso Rodriguez Garcia, be hoorden tot de elf meest gezochte leden van de organisatie. Italiaanse kruiser pikt ruim honderd vluchtelingen op ROME Een Italiaanse kruiser heeft gisteren 128 verhongerde Vietnamese bootvluchtelingen uit de Zuidchinese zee opgepikt. De Vittorio Veneto is een van de drie oorlogsschepen die door Italië zijn uitgezonden om vluchtelingen op te pikken. De opgepikte Vietnamezen ver keren in slechte toestand. Zij hebben sinds 29 juni op zee rondgezworven en twaalf dagen niet gegeten. Bovendien hadden zij aanvallen te verduren gehad van Thaise zeerovers, waarbij een kind van tien jaar was gedood. Op 2 juli waren zij in Maleisië geland, maar vervolgens weer de zee opgesleept. Pythons tegen ratten Djakarta (reuter) Een groep Nederlandse en Indonesische deskundugen is bezig met het fok ken van negen soorten pythons, die ratten moe ten opeten, die de oogst vernielen. Als het ex periment succes heeft zullen de slangen onder de boeren verdeeld worden. WASHINGTON (UPI) Generaal Alexander Haig, de voormalige opperbevel hebber van de NAVO- strijdkrachten, heeft er gis teren bij de Amerikaanse Senaat op aangedrongen het SALT-2-akkoord niet te ratificeren voordat de „ern stige leemtes" zijn verhol pen. In regeringskringen reageerde men opgelucht dat Haig het verdrag niet zondermeer afwees. Als zwakke plek noemde Haig, sprekend voor de Senaatscommis sie voor de strijdkrachten, dat het' verdrag ter verdere beperking van de strategische kernwapens geen beperkingen bevat voor de Russische SS-20 raket voor mid dellange afstand en voor de Back- fire-bommenwerper. Haig zei ook dat het tijdelijk verbod van de Amerikaanse Cruise-raket, zoals voorzien in het nieuwe verdrag, niet dient te worden verlengd. Deze beperking loopt tot 31 de cember 1981. Haig verklaarde dat de Europese leiders bezorgd zijn, omdat de SS- 20 en de Backfire onverlet zijn ge laten. Toch steunen de Europese leiders SALT-2 om verschillende redenen, „maar daaronder ligt een diepe bezorgdheid over de pijnlijke realiteit in SALT". Vol gens Haig willen de westelijke bondgenoten een nieuwe verzeke ring in de vorm van verhoogde Amerikaanse defensie-uitgaven en militaire leiding. Paul Warnke, de vroegere Ameri kaanse delegatieleider bij de SALT-onderhandelingen, waar schuwde Europa gisteren echter voor toelating van de Cruise-ra ket in Europa, omdat dit tot een nieuwe bewapeningswedloop kan leiden. LEXANDRIE (AFP) De igyptische president Anwar. 1 Sadat heeft gisteren de Ara- ische staten ervan beschul- igd dat zij „het Egyptische tik willen opstoken om de idige regering de hals te reken". „De Arabieren ma- ien er geen geheim van, dat' I it hun doel is", ging de presi- ent verder in een rede in Ale- andrië, die hij uitsprak ter elegenheid van de 27e ver- aardag van de Egyptische re- olutie en die werd uitgezon- en door de Egyptische televi- ie. )e rede duurde een uur en een kwartier en bestond voor namelijk uit felle kritiek op de landen, die vijandig staan te genover hel vredesverdrag met Israël. Sadat stelde voor het eerst de toekomst van de betrekkingen tussen Egypte en de Arabische staten aan de orde en toonde zich vastbesloten „een nieuwe basis" voor deze betrekkingen te scheppen. „Het wordt tijd, dat de Arabieren weten wie Egypte is. Zij moeten leren hoe zij zich tegenover Egypte te gedragen hebben". Terwijl hij het „kennelijke" doel van de Arabische staten „om het Egyptische volk op te hitsen om de regering omver te werpen" afdeed als „kinder streken" en „kinderlijke ver zinsels", onderstreepte Sadat dat hij bereid is voortaan de puntjes op de „i" te zetten je gens zijn Arabische lasteraars. De kritiek van het Egyptische staatshoofd richtte zich kenne lijk op Syrië, Irak en Libië. Voor de eerste keer viel Sadat de nieuwe Algerijnse presi dent, Chadli Benjedid aan door te verklaren, dat „hij gekozen heeft voor voortzetting van de lijn van zijn voorganger". Ook Saoedi-Arabië werd door Sa dat niet gespaard. MANAGUA Soldaten van de Sandinisten hebben gemeld dat zij in de kelders van een huis van de verdreven dictator Somoza van Ni caragua ongeveer honderdvijftig politieke gevangenen hebben aan getroffen. Er is een speciale lege reenheid gevormd om naar goed verborgen kelders te zoeken om te zien of er nog meer gevangenen zijn. De nieuwe regering van Nica ragua heeft aangekondigd dat er een museum geopend zal worden waarin het bewijs van de wreedhe den van de familie Somoza zal wor den tentoongesteld. Nicaragua heeft gevraagd om toela ting tot de beweging van niet-ge- bonden landen. Dat zijn landen, die niet zijn verbonden met de Verenig de Staten of de Sovjet-Unie. Het hoopt mee te doen aan de topconfe rentie, die eind augustus in de Cu baanse hoofdstad Havanna wordt gehouden. De onder-minister van buitenlandse zaken van het land, Alvaro Rami rez, die dit meedeelde, zei, dat met de val van het Somoza-regime alle" militaire verbanden waarin Nicara gua partij was, zijn vervallen. Het land zal voortaan zijn betrekkingen met andere landen stoelen op de ba sis van het wederzijds respect voor eikaars soevereiniteit. Generaal Haig Gifwolk in Voord-Italië Ravage na olieëxplosie in Zürich Deze ravage bleef achter in een straat in het Zwitserse Zürich, nadat een grote olietank ontploft was. Zeven perso nen liepen ernstige verwondingen op. Sommige auto's werden door de kracht van de ontploffing wel tien meter ver weggeslingerd. Manipulaties met auto's... 'andolfi nu 'ormateur n Italië fcOME De Italiaanse pre- lident Pertini heeft de onaf- lankelijke christen-demo craat Filippo Mario Pandol- fi (51) aangewezen als kabi netsformateur. Hij is zittend 1 ïinister van financiën. Aanvankelijk was de huidige :hristen-democratische minis- er van buitenlandse zaken 'orlani aangezocht, maar deze veigerde. Pandolfi is de derde, lie een kabinet zal proberen te luimeren. Eerder deden dit Andreotti en Craxi, maar zij ilaagden daar niet in. De soci- ilist Craxi strandde, omdat de ihristen-democraten mede- verking weigerden. Zij von- len, dat Craxi voor hen niet le plaats wilde inruimen, vaarop zij volgens de verkie- ingsuitslagen meenden recht e hebben. VS-MARINE PIKT 44 VLUCHTELINGEN UIT ZEE OP BANGKOK(AP) -Een schip van de Amerikaanse marine heeft gisteren in de Golf van Thailand een groep van 44 Vietnamese bootvluchtelingen opgepikt. Zij zijn overgebracht op het bunkerschip Wabash, waarop zich al negentien vluchtelingen bevonden. De Amerikaanse Zevende Vloot is in de Zuidoostaziatische wateren begonnen om op grote re schaal vluchtelingen te redden. Het bootje waarop de 44 zich bevonden stond op het punt om te zinken, toen de Amerikanen tussenbeide kwamen. HOOGENDIJK:BREYER LIET ZICH WEL BETALEN (Van onze correspondent) AMSTERDAM De hoofdredacteur van Elsevier Magazi ne, dr F.A. Hoogendijk houdt onverkort staande dat de Duitse journalist Karl Breyer, die ook voor Elsevier werkt, zich door de Zuidafrikaanse geheime dienst heeft laten be talen. Breyer ontkent dat in alle toonaarden, maar de heer Hoogendijk heeft verklaard: „Ik beschik over documenten, die bewijzen dat er uitbetalingen zijn gedaan". De heer Hoogendijk heeft zijn ge gevens van de wegens het omkoopschandaal ontslagen Zuidafri kaanse topambtenaar Eschel Rhoodie. 'ILAGO (AP) Tientallen nwoners van het Noordita- iaanse Filago lijden aan teelpijn en braakneigingen, ladat zij waren blootgesteld »an een gifwolk, die uit een plaatselijke fabriek ont snapt was. Tenminste veertien personen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de autoriteiten zijn de gevol gen van de wolk, die ook zijn sporen heeft achtergelaten in Marne en Brembate, van tijde lijke aard en niet ernstig. Foto links: een vrouw geeft haar man in de auto aan- wwijzingen wat hij moet doen om zijn auto door de, na hevige regenbuien ondergelopen stra ten van Houston te loodsen. Foto rechts: in New York werd geheel anders met een auto omgespron gen. Daar liet een bodybuilder zien hoe sterk of hij was en tilde, onder be langstelling van de buurtbewoners, een auto op.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11