Steeds meer katten worden in vakantietijd op straat gezet Record-aantal deelnemers aan strandloop Intermed-N ovo Geen gevangenisstraf voor Lissese vandalen Stompwijkse ponyrennen succesvol Avondspreekuur Werkgroep Casa Materna vliegt morgen naar Italië NOORD WIJK De belangstelling voor de strandlopen, gepr- ganiseerd door de volleybalvereniging Intermed-Novo neemt nog steeds toe. Dexe keer verschenen maar liefst 658 deelne mers aan de start, een ongekend groot aantal. Onder hen be vonden zich weer talrijke vertegenwoordigers van sportvere nigingen als Bataven, De Noordwijkse IJsclub, NSL, Vetera nen '40, Holland en andere organisaties. Ook de vakantiegan gers uit de badplaats toonden veel belangstelling vopr dit sportieve evenement. Erg enthousiast zijn de organisatoren over de médewerking van de politie. Zij hield de strandpost tot negen uur open voor het omkleden en dergelijke zaken, terwijl de politiejeep be schikbaar werd gehouden om bij noodgevallen te kunnen hel pen. Verder was op het tracé een EHBO-post aanwezig. Voorzitter N-Raaphorst loste deze keer het startschot. De uit slagen waren: Junioren: Meisjes 4 km. 1 Kathy van Loon 19.30; 2 Mirjam de Ridder 19.35. jongens 4 km. 1 Per Hoogenboom 15.55; 2 Wim Weijers 16.05; meisjes 8 km. 1 Karin Buning 42.20.; jongens 8 km. 1 Ton v.d. Plas 39.55; Peter Gadient 39.56. Senioren: Dames 4 km. 1 Corrie Heemskerk 20.52; 2 Anja v.d. Berg 21.10; heren 4 km. 1 B. Kerkvliet 15.10; 2 G. Hoogenboom 15.15; dames 8 km. 1 mevr. Berg-Kerkvliet 40.15; 2 L. van Dam 41.10; heren 8 km. 1 A. van Tol 33.30; 2 G. J. v.d. Berg 33.31. Veteranen: Dames 4 km. 1 mevr. Zonneveld-Van Riel 27.00.; heren 4 km. 1 T. van Wetten 16.35; 2 W. Turnhout 16.45; dames 8 km. 1 mevr. N. M. Verwey 67.30.; heren 8 km. 1 P. R. Schoonen 33.35 2. R.Vreyling 35.40. LEIDSCHENDAM Van de 66 deelnemertjes aan de gister middag door de Stompwijkse ponyvereniging „de Blesruiters" georganiseerde ponyrennen kwam slechts eenderde uit de buurtschap zelf, de rest kwam uit het „buitenland" waaron der men in Stomp wijk niet alleen Soest en Zoe,termeer maar ook Leidschendam rekent. De rennen, georganiseerd in het kader van de Stompwijkse zo merfeesten van de harddraverij vereniging „Nooit Gedacht", waren verdeeld in drie koersen: in de stokmaat 1,15 tot 1,30 meter, paardjes beneden de 1,15 meter schofthoogte en voor de stokmaat 1,30 tot 1,45 meter. De eerste koers werd gewon nen door Felix bereden door Cor v.d. Marei, tweede werd Marko, derde Polly en vierde Leontine. De tweede koers was voor de snelle Sonja met Anja van Santen gevolgd door Ma- riska, Lenie en Pippy. De slotkoers werd gewonnen door Ilona Lady met Dick de Bruin, tweede was Jolly gevolgd door Torpedo en Speedy V. Voor de vyinnaars waren geldprijzen van 40, 30, 20 en 10 gul den beschikbaar terwijl de eerstaankomenden in de finales bo vendien een mooie paardedeken kregen uitgereikt. Loco-burgemeester J. M. Kranenburg reikte de prijzen uit waarna telkens de gebruikelijke ererit werd gemaakt. Ondanks de fijne motregen en de felle wind die gelukkig in de rug van de tribune stond waren een kleine duizend bezoekers aanwezig om de winnaars maar ook de overwonnenen aan te moedigen en toe te juichen. WASSENAAR Met de bedoeling de ,drempelvrees" van mensen die hulp nodig hebben te helpen overwinnen heeft de gemeentelijke Sociale Dienst - gevestigd in een houten gebouw in de Cornelis de Wittstraat - besloten een avondspreekuur in te stellen op donderdag, van zeven uur tot half negen. Men kan overigens iedere werkdag bij deze dienst terecht in de morgenuren van 9 tot 12.30 uur. De Sociale Dienst heeft een folder laten vervaardigen, die informatie geeft over de toe passing van de Algemene Bijstandswet. Belangstellenden kun nen deze folder aanvragen (tel. 19340) of afhalen aan het kan toor in de Cornells de Wittstraat. LISSE/HAARLEM De Haarlemse politie rechter Van Hasselt heeft 5 jongens uit Lis- se veroordeeld tot 500 gulden boete of 30 da gen gevangenisstraf naar aanleiding van ge weldplegingen waaraan de jongens zich twee weken geleden in Lisse hebben schuldig ge maakt. Ook is de jon geren een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 3 weken opgelegd met een proeftijd van twee jaar. De Lissers mogen de eerstvolgende zes maanden geen be zoek brengen aan ca- fé's, bars en dancings in Sassenheim, Lisse, Hillegom en Benne- broek. De officier van justitie had tegen de jongens een maand ge vangenisstraf geëist. De Lissese jongens hebben zich zondagavond 8 juli schul dig gemaakt aan openbare ge weldpleging en vernieling van politie-eigendommen. De poli tie die op de melding van een vechtpartij bij een dancing in de Bondstraat was afgeko men, arresteerde één vech tersbaas. Deze jongen werd naar het groepsbureau in Sas senheim afgevoerd. Terugge komen in Lisse bleek de ach tergebleven surveillainceauto te zijn beschadigd en omge gooid. De politie kon de da ders in de leeftijd van 19 tot 21 jaar vrijwel onmiddellijk aanhouden.. De Haarlemse Of ficier van Justitie besloot toen om voor de vijf jongens een snelrechtprocedure te starten. Het bleek niet mogelijk tegen de eerst gearresteerde aan stichter van de geweldpleging een strafzaak op te zetten. Deze jongen gaat voorlopig vrijuit terwijl zijn vriendjes zich gistermiddag tegenover de rechter te verantwoorden hadden. De officier van justitie, me vrouw mr. Van Zanten-Ren- ders eiste een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 1 maand tegen de vijf jongens. Zij achtte het belang van de gemeenschap en de preventie ve werking van zo'n gevange nisstraf groter dan de conse quenties van het vonnis voor de vijf jongeren. De jongens zouden naar aanleiding van een detentie in ernstige moei lijkheden kunnen komen met hun werkgevers. Politietechter mr. Van Hasselt wilde een zo zwa re straf niet zonder meer opleggen. Rekenend op het schrikeffect van een ver oordeling, vonniste hij 500 gulden boete en een voor waardelijke gevangenis straf van drie weken. Als de jongens niet binnen 14 dagen in hoger beroep gaan, mogen ze zich bo vendien de eerste zes maanden niet in bars en dancings in de omgeving van Lisse vertonen. ZOETERWOUDE Vierentwintig leden va Zoeterwoudse werkgroep „Casa Materna" vl morgen naar Portici om 14 dagen te werkt het weeshuis Casa Materna in deze plaats bi; pels. Dit is de 7e reis die een van de werkgroep van Materna" naar Italië onderneemt. Een groot ged van het benodigde geld wordt elk jaar door de Z( woudse bevolking bij eengebracht. De werkgroep heeft het onderhoud van het wee Casa Materna op zich genomen. Dit tehuis biedt oi dak aan 80 kinderen. Elke dag komen er nog een kinderen uit de armste wijken van Napels naar hi huis voor onderwij s. Leden van de Leidse Smalfilmliga gaan vrijdag mi Zoeterwoudse werkgroep mee naar Italië. Zij zullei L geluidsfilm maken over Casa Materna. REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JUL11979 PAI „SCHOC Karin v.d. Meulen met een van de gasten. VERENIGING NA TIONALE DIERENZORG IN WASSENAAR: WASSENAAR Zeker een half miljoen Nederlanders brengt mo menteel de vakantie door in ei-, gen land of over de grenzen. Ruim 300.000 bouwvakkers ma ken deel uit van dat omvangrij ke leger vakantiegangers. Voor een periode van enkele weken laten al deze vaderlanders de beslommeringen van het dage lijks bestaan achter zich en ge ven zich over aan de geneugten van een ononderbroken periode van zalig nietsdoen. Eén pro bleem duikt elk jaar rond de zo mervakantie telkens weer op: waar laat ik miin kat of mijn hond. Jaren achtereen wordt men in toenemende mate gecon fronteerd met onvoorstelbare harteloosheid, als honden zonder pardon langs 's heren rijkswe gen uit de auto worden gezet of aan een boom langs de weg worden vastgebonden om een onbelemmerde tocht van het „baasje" en zijn „vrouwtje" naar zonniger oorden te kunnen waarborgen. Op de begroting van de vakantie-uitgaven, die in de meeste gevallen voor enige duizenden guldens is belast, blijkt geen plaats voor een paar honderd gulden voor een verant woord onderkomen van de trou we viervoeter in een dierenpen- sion. Het dumpen van een „vriend voor één Jaar" lijkt dan de meest geschikte methode. „Na de vakantie kopen we voor minder geld wel een ander", is de veel gehuldigde opvatting. Toch dreigen zulke verhalen een, ver keerd beeld te geven van de dieren liefhebber in het algemeen. Het grootste deel van de huisvrienden wordt aan de goede zorgen van be kenden en buren overgelaten, en de dierenpensions en -asiels in Neder land zijn in de zomermaanden per manent tot het laatste hok bezet. Welgelet gen Aan de Zijdeweg in Wassenaar (na bij de uitspanning „De Bijhorst") is in de eeuwenoude en onder Monu mentenzorg vallende boerderij Welge legen het Dierentehuis van de Vere niging Nationale Dierenzorg geves tigd. Ruim 70 honden en circa 30 katten - zowel zwervers als pension gasten - krijgen daar kost en inwo ning. De in oorsprong voor de op vang van zwerfdieren opgerichte ver eniging staat elk jaar weer voor de zware taak de begroting sluitend te krijgen. Legaten van overleden wel doeners en een bijdrage van vijftien gulden per jaar van de ongeveer 2000 leden zijn de voornaamste bron nen van inkomsten. De opbrengsten voor het onderdak verschaffen van pensiongasten uit de omgeving is een welkome aanvulling. De binnenge brachte zwerfdieren zijn er zeker niet minder om. De lady zit in deze landelijke omgeving in keurig ver zorgde hokken naast de tramp. dat minder verdient dan omgekeerd." Met hart en ziel is zij en haar assis tenten de tijdelijke gasten toegene gen. Mevrouw M. J. E. van Laer, voorzitter van de asielcommissie en bestuurslid, komt regelmatig pools hoogte nemen. Op straat zetten Geen vetpot Met haar ervaringen in hét dierenwe reldje heeft mevrouw Van Laer de indruk dat de honden in vakantietij d in iets mindere mate dan voorheen op straat worden gezet. „Met poezen is het juist het omgekeerde, dat aan tal is ieder jaar stijgende." Zij wijt het aan het feit dat de mensen te genwoordig te lichtzinnig tot de aan schaf van een dier overgaan. Mensen blijken ook met smoesjes afstand te willen doen van hun voormalige troe teldier. Zij vertelt: „Als je afstand wilt doen, moet je inentingskosten betalen. Men- zegt dan maar dat het dier gevonden is. Alleen om kosten te besparen." Tijd en ervaring heb ben echter de medewerksters geleerd deze leugens te doorzien. Soms vindt de diereneigenaar een „oplossing" door - gedekt door het duister van de nacht - het dier gebonden aan het hek of in een doos voor het d ieren pension achter te laten. Op het ogenblik runt Karin - v.d. Meulen als waarnemend beheerster met twee zeer jeugdige part-timers en enige vakantiekrachten het pensi on. De beheerder Jaap Boersma is momenteel met vakantie. Karin werkt er nu een jaar. Werken in een dierenpension is geen vetpot voor het' jonge meisje. Het nauwelijks quitte draaiende Dierentehuis kan de werk krachten niet meer bieden dan het minimumloon. „Maar ik vind het niet erg," is de mening van Karin. „Ik doe liever werk dat ik leuk vind en Inslapen Er wordt alles aan gedaan om de binnengebrachte zwervers in een goed tehuis onder te brengen. Enige suggestie over afmaken (men spreekt liever van „inslapen") wordt heftig van de hand gewezen. Karin: „We zijn er fel op tegen dieren af te ma ken." Mevrouw Van Laer voegt er aan toe: „We gaan er alleen toe over als blijkt dat het dier door agressivi teit onplaatsbaar is." Die beoordeling wordt niet lichtzinnig genomen, drie maal achtereen moet deze plaatsbaarheid worden bewezen. D nog wordt het dier eerst in obsen tie gehouden. Een team van vrijwi ge controleurs, samengebracht in Controlecommissie, neemt na een riode van ongeveer drie maanden plaatse een kijkje om te zien of beestje in het nieuwe thuis kan a; den. Daarmee wordt voorkomen honden en katten worden overge verd aan handelaren en vivisectie. Oorverdovend Bij een wandeling door de afdeli gen van het Dierentehuis blijkt d het ene dier zijn tijdelijke logeerp; tij meer kan waarderen dan het a dere. In de afdeling kleine hond geven 34 keffers en blaffers getuif nis van hun 'aanwezigheid. Een oo verdovend geblaf geeft het overt gende bewijs dat het een wijs besli is geweest deze ruimte niet voor dere willekeurige bezoeker open stellen. De rust van de dieren en het Dierentehuis zou daarmee vooi durend worden verstoord. En hoeveel kost het verblijf per d: van het edelgedierte nu? De tarievi zijn billijk te noemen. Katten zijn onder dak voor zes en" een halve gi den. Kleine honden elf gulden, gro dertien gulden en kanjers vijfti< gulden. Daarvoor wacht hen droo voer, aangevuld met pens (hart vo< de katten) of hondediner met riji De verblijven zijn goed schoongeha den, hygiënisch en in koude jaarg tijden centraal verwarmd. Er zj ruime speelplaatsen - uiteraard m palen - aanwezig, waar ze regelmat worden uitgelaten. Het Dierentehuis is geopend: maa dag tot en met vrijdag van tien ti vier uur en zaterdag van acht t twaalf uur. Het plaatsen van een oude vuilniswagen met het opschrift „houdt uw Badplaats schoon", tussen het grofvuil, lijkt een symbolische daad van het Katwijkse gemeente bestuur. Wan de schoonhe die het opschrift opi vuilniswagen suggereert, is met een opengebroke hart in het centrum van deze kustpla: verte zoeken Al moet de verwezenlijki van het plan voor het centrum zelfs de schoonste dromen overtreffen. Toch zou een nieuwe verschoning i de vorm van een decoratie schuttinkje hi en daar niet nisstaan in he dorp. Echter, zelfs dit schoonheids foutje zou ovi het hoofd gezien kunnd worden, wanneer het zonnetje zich wat meer liet zien.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4