Bouw woningen in Boekhorst feind augustus van start SIMON LEIDEN BEREIDT ZICH VOOR OP ONTVANGST OXFORD Ongunstige ontwikkeling bedrijfsleven Rijnland GOEDKOOPtpGEZELLIG Zakkenrollers actief in Leiden ,GL 1TAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 19JUL11979 IDEN In de «jatste week van D,{ignstus zal met bouw worden itart van premie- pwoningen in ickhorst, de loednieuwe Leidse ijk naast Koppel- !itein, tussen Haag- Schouwweg en Jorskwartier. Het bouwfonds Neder- idse Gemeenten ijt hiervoor de lits af met de iuw van 76 wo gen, gevolgd in ;tober met nog "♦fens 90 woningen, uiefoningbouwvereni- ig de Goede Wo- ing sluit zich als t project enigs- op gang is ge- imen hierbij aan :t de bouw van woningwet- en premiekoopwo- gen. sfc nieuw te bouwen wijk ijckhorst wordt in één adem Tctnoemd met de woonwijk oppeistein, waarvan de en iuw enige tijd geleden is ingevat. Van de in totaal sp48 premiekoopwoningen (166 ds in het Bouwfonds en 52 van i Goede Woning) is een ver ding gemaakt tussen twee- I driekamerwoningen, ge- hs- en gestapelde woningen, itetor een beleidswijziging is ft niet meer mogelijk wonin- |n in de „beschutte sfeer" te iwen. Daarom worden deze via een verdeling in ka- jorieën A of B als premie- ipwoning aangeboden. De itegorie A-woningen zijn ei- woningen die bestemd voor mensen met een be- leiden inkomen. De stich- kosten inclusief grond- iten van een A-woning mo- i niet hoger zijn dan .000 gulden. De eerste eige- ir-bewoner kan onder be lde voorwaarden geduren- maximaal 17 jaar een bij- ige van het rijk krijgen. De >gte van deze jaarlijkse bij- ge houdt verband met de igte van het belastbaar in- imen, gerekend over het tar 1978. Bij een belastbaar MOEILIJKHEDE!\ MlET DE FISCUS edwongen -luiting lutorij school an Rooden jEIDEN De bijna veertig (edewerkers van de autorij- Ihool „Les Veilig Van Roo- tn" staan binnenkort op faat. De rijschool, die zich (durende enige jaren tot de footste van Leiden heeft «nnen noemen, is genood- iakt te sluiten na moeilijk- fden met de belastingen. |tnmorgen waren de werkne mers van de rijschool in pro- bijeen op het hoofdkan- jor van Van Rooden aan de enstraat. Door de gedwon- sluiting worden volgens personeel 5.000 klanten idupeerd. ruim dertig lesauto's wor- volgende week maandag I het openbaar verkocht. De p-instructeurs is met ingang n 22 juli ontslag aangezegd. 'ïrus aan ^lichtwegen orzaak laapziekte uugONINGEN (ANP) Een rus aan de luchtwegen is (S 'gelijk de oorzaak van de m lapziekte waarvan perso- 5) «1 van een slachterij in a^° leten onlangs last had. (S )t die uitspraak komt drs. 7.1 J- Schroder van het streek- l.OC boratorium in Groningen. 1 d ïgin volgende week hoopt ^'s j hierover zekerheid te heb- ,j£ in, wanneer hij zijn onder- Ten >ek heeft afgerond. Het gaat 00 ilgens hem om een bijzon- ir virus dat langzaam groeit moeilijk te isoleren is. Er in deze week geen nieuwe ivallen van slaapziekte ge- »nstateerd. Het nu nog braak liggende terrein waar in de toekomst de wijk Boekhorst zal verrijzen. inkomen van meer dan 50.000 gulden wordt geen subsidie voor deze kategorie meer ver strekt. Bij een belastbaar inkomen in 1978 dat niet hoger is dan 50.000 gulden kan men in aanmerking komen voor sub sidie vooreen kategorie B- woning. Het rijk kan de eer ste eigenaar-bewoner geduren de maximaal zes jaar een bij drage verstrekken. De hoogte van deze bijdrage wordt niet berekend naar het inkomen, maar naar de hoogte van de stichtingskosten. Vandaar dat er in tegenstelling tot de kate gorie A-woningen in het twee de en vijfde jaar van bewo ning geen inkomenstoetsing plaatsvindt. De stichtingskos ten voor B-woningen mogen niet hoger zijn dan 160.000 gulden. Gegadigden voor genoemde woningen zijn via het ge meentelijke Bureau Huisves ting volgens de toewijzingscri teria kandidaat gesteld. Door een nogal ingewikkelde loting sprocedure kan men uiteinde lijk voor een woning in aan merking komen. Een woord voerder van het Bouwfonds deelde desgevraagd mede, dat de vraag naar de Boekhorst- woningen op dit moment het aanbod overtreft. Verwacht wordt dat van het aantal kan didaten een bepaald percenta ge zal afvallen, omdat men niet ingeloot is voor een wo ning van de eerste keuze. Wil men voor alle woningen kan didaten vinden, dan dient men een overschot van 100 procent aan gegadigden te hebben. Als er ook vanuit dat overschot niet aan een vol doende aantal woningzoeken den kan worden gekomen, dan worden er advertenties in de dagbladen geplaatst, zodat er een verse kategorie aan het loten kan deelnemen. Eind augustus zal defintief bekend worden gemaakt wie er voor een woning in Boek horst in aanmerking komt. Terras Van het onlang opgeknapte Stadhuisplein wordt een ge deelte in gebruik genomen als terras. Drie Leidse bore- ca-ondernemers. Van der Kluit, Hendriks en Snijers, zul len zich belasten met de exploitatie daarvan. Dit alles gebeurt met volledige instemming van het gemeentebe stuur. Vrijdagmiddag om drie uur wordt dit, geïmprovi seerde, terras geopend door de beer Dekker, directeur van het VW. Slaat dit experiment aan bij bet publiek dan wordt bekeken of bet mogelijk is ook volgend jaar het Stadhuisplein te gebruiken als terras. Receptie De heer G. Steinbach is vijfentwintig jaar werkzaam bij de Stichting Leidse Jeugd Aktie. Reden voor het bestuur van deze stichting de heer Steinbach op 25 augustus een receptie aan te bieden. Deze receptie zal worden gehou den in het jeugdbuitencentrum de „Korte Vliet" aan de Vhetweg (nummer vijf) in Leiden. LEIDEN Vier Leidse vrouwen variërend in de leeftijd van 22 tot en met 72 jaar zijn gistermiddag het slachtoffer gewor den van zakkenrollers. De diefstallen vonden alle plaats in het centrum van Leiden waar de gebruikelijke weekmarkt werd gehouden. Grootste slachtoffer een was een 22-jarige in Leiden studeren de dame die haar juist opgehaalde studiebeurs, groot negen honderd gulden plus nog tweehonderd gulden aan buitenlands geld zag gerold. Bij de andere drie vrouwen werd tussen de vijftien en honderdvijfenzeventig gulden gestolen. LEIDEN Leiden ontvangt 11 augustus in het kader van de internationale uitwisseling weer een eerste groep personen uit het Engelse plaats je Oxford. De eerste groep wordt gevormd door Oxfordianen die op enigerlei wijze cultureel of sportief actief zijn in hun woonplaats. De tweede groep die 14 augustus volgt, bestaat uit wethou ders en ambtenaren uit Oxford, de politieke groep. Het college van burgermeester en wethou ders ontvangt maandag 13 augustus de eerste groep mensen in de Burgerzaal. De groepen verblijven respectievelijk de periode van 11 tot 18 augustus en de periode van 14 tot 19 augustus. Voor het ver maak van de 'Oxford-people' is er een programma samenge steld. Voor de culturele afdeling verlenen de volgende Leidse verenigingen hun medewerking: de Leidse Bond Amateurtuin ders, die de Engelsen de kunst van het bloemschikken laat zien. De Leidse Smalfilm Liga die in de 'Lakenhal' films ver toont over Leiden en Oxford. De 'Catlovers' die de mooiste poezen voor het Engelse oog laten paraderen. De damesgroep 'Hard Beat' die aan de Oxfordianen een staaltje van hun danskunst weggeven. Pottenbakkers en weefsters die hun tech nieken tonen. Numismates met munten en penningen sluiten de rij. Voor de sportafdeling tekent cricket door Ajax .schaken door de schaakvereniging Finidor, schermgroepen en gehandicapt tafeltennissen door de 'Sleutels'. Woensdag 15 augustus gaan de Engelsen een 'day off oftewel een dagje uit naar Amsterdam en naar de kust. Dit dagje uit bevat ook een verrassing, 'surprise', volgens het stadhuis. De •farewell-party', de slotfeestavond, is 17 augustus in de feest zaal van Endegeest met medewerking van de dames van 'Hard-Beat' Enkele Oxfordianen, die Leiden twee jaar geleden bezochten. Donkersteeg 11Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. LEIDEN Het bedrijfsleven in het district van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland heeft zich vorig jaar minder gunstig ontwikkeld dan het zich in 1977 liet aanzien. Dit staat te lezen in het onlangs versche nen jaarverslag van de Ka mer. Er was een afname van de omzet in Rijnland van 18 Van de in Rijnland gevestigde bedrijven heeft 2 minder dan landelijk het geval was de omzet terug zien lopen, maar 1 zag deze minder stijgen. In 1977 was het beeld positiever: toen werd door 3 meer Rijnlanders dan colle ga's in den lande een omzet stijging gemeld. De ontwikkeling van het net to-bedrijfsresultaat biedt een soortgelijk beeld. Ook hier waren over 1977 de berichten uit Rijnland positiever dan uit de rest van Nederland. Maar ook hier wijzigde dit beeld zich in de loop van 1978. Uit eindelijk blijft het aantal on dernemingen in Rijnland dat een winststijging haalde 2 achter bij het landelijk ge middelde. Ook op het terrein van de in vesteringen blijkt de verheu gende voorsprong die Rijn land in 1977 op de landelijke cijfers behaalde, thans te zijn verdwenen. Een kwart van de agrariërs in Rijnland zag in 1978 zijn omzet dalen. Het netto-bedrijfsresultaat blijft landelijk gezien een stuk ach ter, vooral vergeleken met de resultaten die over 1977 wer den geboekt Toen meldde nog maar 18 van de agra riërs een winstdaling. In 1978 was dat een derde van de Rijnlandse agrariërs. Het grote zorgenkind van JAARVERSLAG KAMER VAN KOOPHANDEL: Rijnland is de Katwijkse vis serij. Gaf deze sector in 1977 een soort van opleving te zien. De resultaten werden in 1978 weer voor een groot deel te niet gedaan. Niet minder dan 46 van de onderne mers in die branche meldt een daling van de omzet. Nauwelijks haalde iemand nog een stijging van de werk elijke winst en ook de bereid heid tot investeren nam vorig jaar onder de vissers nog meer af vergeleken met voor gaande jaren. Ups en downs De secundaire sector vertoon de wat ups en downs. Ook hier is een terugval te consta teren in vergelijking met de situatie over 1977. De voe- dings- en genotmiddelenindus trie in Rijnland slaat geen slecht figuur. Zowel de omze tontwikkeling als het netto-be drijfsresultaat liggen, wat de stijgingen betreft aan de hoge kant* Anders ligt dat met de textiel- én schoeiselindustrie. Het aantal bedrijven dat in deze sector omzetstijgingen meldt, blijft behoorlijk achter op het landelijk gemiddelde. Ook de winstscore ligt bene den dat cijfer. Met de investe ringsbereidheid is het al niet veel beter gesteld. Zowel de winsten als de omzetten in de bouwnijverheid bleven lande lijk gezien achter. De investe ringsbereidheid in de bouw materialen- en houtindustrie daalde in Rijnland weer fors. Evenals in 1977 ging het de grafische industrie en de uit geverijen relatief goed. Deze bedrijfstak steekt bij de rest van Nederland zeker niet on gunstig af. De helft van de ondervraagde bedrijven haalt nog altijd een reële omzetstij ging. De ontwikkeling van de winst is positief en ook de in vesteringsbereidheid was vo rig jaar groot Ook de chemi sche industrie gaat het goed zij het niet zo goed als met de grafische industrie. De reë le investeringen zijn bijna ge halveerd. De omzetontwikkeling van de metaalsector blijft als geheel achter bij het landelijk ni veau. Ook met de winstont wikkeling is het niet veel an ders gesteld. De terugval in de machine-industrie is verge leken met 1977 behoorlijk groot zowel in omzet als wat het netto-bedrijfsresultaat be treft. Ook de metaalproduc ten-industrie bleef achter bij de landelijke cijfers. In de transportmiddelen industrie werd het aantal bedrijven dat over 1977 nog echte winst- en omzetstijgingen kon melden, vorig jaar gehalveerd. De voorsprong die de Rijnlandse electrotechnische industrie in 1977 had weten op te bouwen was vorig jaar drastisch gere duceerd, maar nog niet geheel verdwenen. De basismetaalin dustrie bleef duidelijk onder de maat. Handel De voorsprong in de groot handel in kapitaalgoederen is gebleven waar het om de om zetten gaat, maar de winst bleef daar wat achter. De groothandel in kleinhandelar tikelen zal de voorsprong ver anderen in een achterstand ten opzichte van de landelijke cijfers. Vrij stabiel bleven de omzet ten in de Rijnlandse detail handel vergeleken met 1977. In de trans portmiddelendetail- handel ontstond evenwel een lichte achterstand en het re sultaat bij de overige duurza me goederen daalde of bleef stabiel. De warenhuizen de den het in 1978 opnieuw heel wat beter dan uit de cijfers over 1977 bleek. De bedrijfs resultaten steken ook bijzon der gunstig af bij de landelij ke scores, ofschoon er in Rijnland een stuk minder werd géinvesteerd. De dienstverlening vertoonde weinig verschuivingen. De gunstige resultaten van de dhoreca lijken wat tanende, al blijft het algemeen beeld positief in Vergelijking tot el ders. In het publiekverzorgen- de ambacht trad een duidelijk herstel op van het vrij ongun stige resultaat over 1977. In de transport en de opslag lig gen de resultaten stabiel, e- venals bij de overige dienst verlening. De winsten van de Rijnlandse makelaars liepen in 1978 aanzienlijk terug. Veilingen De groei van de Roelofarend- sveense veiling „Eendracht Maakt Macht" bleef iets ach ter bij het landelijk gemiddel de. Dit is te verklaren uit het feit dat in andere gebieden waar veilingen zijn gevestigd, nog steeds wordt omgescha keld van groenteteelt naar bloementeelt, terwijl in de zo genaamde Veengebieden alle daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven reeds zijn omgeschakeld naar bloemen teelt De omzet van de EMM bedroeg in 1977 f 29,5 miljoen gulden en in 1978 f 32 mil joen gulden. De coöperatieve bloemenveilingvereniging Flo ra in Rijnsburg kon over 1978 terugzien op een omzetcijfer van f 178 miljoen gulden (in 1977: f 159 miljoen gulden).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3