m m m deTijd HP NIEUWSNET Dr. Vondeling toch vice-voorzitter Europees parlement Sandinistische junta gematigd van kleur H Bonn wil af van melk- kart onnet j es Toestand Managua lijkt op laatste 'en van Saigon Uwilt zonder veel omhaal wassen en centrifugeren, zo goed als maar kan. AEG laat je niet in de steek. Generaal waarschuwt VN-militairen tegen anti-semitische uitlatingen KlSl&ERS ■BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 JUL11979 Elektrisch speelgoed in België verboden 'i4 BRUSSEL De verkoop van elektrisch speelgoed waarvan de voedingsspan ning hoger ligt dan 24 volt zal voortaan in Bel gië verboden zijn. Behalve de verkoop zal ook de in voer. het verhuren of het cadeau doen van zulk speelgoed verboden zijn. Volgens het ministerie van economische zaken in t België is de maatregel ge- j nomen, omdat vastgesteld werd dat dit speelgoed in veel gevallen niet veilig was. Dat geldt bijvoor beeld voor strijkijzertjes, elektrische fornuisjes en wafelijzertjes die het laat ste jaar als speelgoed op de Belgische markt wer den aangeboden. (Van onze correspondent Mare de Koninck) STRAATSBURG Dr. Anne Vondeling is gisteren in Straatsburg bij verrassing en op het nippertje gekozen tot een van de twaalf vice-voorzitters van het eerste rechtstreeks verkozen Europees parlement. Hij had dit te danken aan de Groenlandse af gevaardigde Finn Lynge, die zich na lang aar zelen aansloot bij de socialisten. Hun aantal steeg daarmee tot 112 en dat was volgens de geldende verdeelsleutel jiiist voldoende de so cialisten vijf in plaats van vier van de twaalf plaatsen toe te wijzen. Dr. Vondeling is de enige Nederlander in het presidium van het Europese parlement. Inmiddels hebben de politieke fracties al een informeel akkoord bereikt om de toelagen en onkostenvergoedingen met 350 procent te ver hogen. Bovendien bestaan plannen om het presentiegeld met bijna dertig procent te ver hogen en naast de bestaande reiskostenvergoe dingen nog een speciale reiskostenregeling in te voeren. Het akkoord moet nog formeel worden goedgekeurd. De nieuwe voorzitter van het Europese parle ment, Simone Veil, heeft gisteren bij haar ambtsaanvaarding zorgvuldig vermeden om over nieuwe, meer uitgebreide bevoegdheden van het parlement te spreken, laat staan ze te bepleiten. Wel heeft zij beloofd, dat het parle ment „een krachtige rol" zal spelen in de op bouw van Europa, zich zal uitspreken over alle zaken betreffende de Europese Gemeen schap en de macht over het budget zoveel mogelijk zal gebruiken. De herfst-winter col lectie van het huis Barocco, die deze week in Rome werd geshowd, bevatte ook enkele modellen die herinneren aan de jaren dertig toen de „vamp look" op geld deed. Zij zijn gemaakt van met zwart en wit bedruk te zijde en worden gecompleteerd met een van vogelfiguren voorziene tulband. (Van onze corres pondent Ami van Vree) BONN Het mi nisterie van Bin nenlandse Zaken in Bonn. tevens belast met milieu zaken, heeft giste ren een dringend verzoek gedaan om niet meer al leen melk in kar tonnen verpak king te kopen. Wanneer men weer meer flessen zou gebruiken, zou de hoeveel heid afval aan merkelijk worden verminderd. Op dit moment wordt in de Bondsrepu bliek jaarlijks ongeveer drie miljard liter melk gedronken die tegenwoordig grotendeels in karton zijn ver- pakt. Dat bete kent een afval berg van vier mil jard kartonnetjes. Slechts een kwart hiervan kan wor den verbrand, de (moeilijk) verteer bare rest wordt op vuilnisbelten gestort. Het ministerie wil de bevolking meer milieubewust ma ken. Daartoe wordt on der meer een stu die verricht naar de mogelijkheid van een nieuw soort verpakking (geen glas) die meerdere keren kan worden ge bruikt en waar voor statiegeld moet worden be taald. De Nicaraguaanse commandant Tomas Borge (staande links) introduceert vier van de vijf leden van de voorlopige regering voor de nationale wederopbouw van Nicaragua. Zittend van links naar rechts: Daniel Ortega Saavedra, dr. Sergio Ramirez Mercado, Violeta de Chamorro en Alfonso Robe- lo. Het vijfde junta-lid, Moises Hassan, bevond zich bij de SAndinistische strijdkrachten in Masaya. SAN JOSE (AP/UFI) De voorlopige, door de Sandinisten benoemde junta, die veron dersteld wordt Nicaragua te regeren, nu So- moza afgetreden is, is, wat samenstelling betreft vrij gematigd van kleur. Van slechts een van de vijf leden kan gezegd worden, dat hij een enigszins extremisti- i sche achtergrond heeft, namelijk Daniel Or- tega-Saavedra. Deze junta van vijf is alsvolgt samengesteld: SERGIO RAMIREZ MERCADO. Hij is au teur en lid van de gematigde „Groep van Twaalf', een coalitie van tegen Somoza ge kante zakenlieden, intellectuelen en geestelij ken, die de schakel vormde tussen de gegoe de burgerij en de Sandinistische opstande lingen. De „Groep van Twaalf", opgericht in 1977, was de eerste gematigde organisatie, die gepleit heeft voor Somoza's verdwijning als enige oplossing voor de crisis in Nicara gua. Ramirez heeft administratief reCht ge studeerd aan de Universiteit van Kansas. ALFONSO ROBELO CALLEJAS. Deze is scheikundig ingenieur en een groothandelaar in spijsolie. Hij begaf zich in 1978 in de po litiek na de moord op Pedro Joaquin .Cha morro. Hij heeft gestudeerd aan de George town Universiteit en daarna aan de techni sche hogeschool Rensselaer in New York. Hij gaat door voor gematigd en hij was de leider van een breed oppositiefront, de coa litie, die deel heeft genomen aan de misluk te Amerikaanse bemiddelingspoging in de winter van 1978-1979. MEVROUW VIOLETA BARRIO DE CHA MORRO. Zij is de weduwe van de uitgever van La Prensa, Pedro Chamorro, die op 10 januari vorig jaar in Managua werd ver moord. De aanslag leidde tot wekenlange demonstraties en stakingsacties tegen de re gering. Drie mannen hebben later voor een rechtbank bekend, dat zij 100.000 dollar voor deze moord ontvangen hebben. Zowel haar familie als die van haar vermoorde man, zijn van oudsher verbitterde tegenstan ders van de Somoza's. Haar politieke stand punten zijn lichtelijk behoudend. MOISES HASSAN MORALES. Hij is een 36-jarige civiele ingenieur en docent wiskun de aan de Universiteit van Nicaragua. Zijn vrienden omschrijven hem als niet-marxis- tisch links met gematigde standpunten. Hij was lid van de door de opstandelingen ge steunde coalitie van het patriottisch front van progressieve studenten, arbeiders, boe ren en journalisten. Het front werd gevormd door de „Groep van Twaalf", na het misluk ken van de bemiddelingspogingen. Het front hielp de buurtbrigades van jongens, die de opstandelingen steunden bij de barricaden- gevechten. DANIEL ORTEGA-SAAVEDRA. Hij is de enige Sandinist in de junta en een oudstrij der uit de tijd, waarin de Sandinisten nog verzetstrijders in de bergen waren. Van hem wordt gezegd, dat hij marxist is. Hij heeft in ieder geval een gevechtsopleiding op Cuba gehad. Hij schijnt ook de tussenper soon te zijn geweest, die de alliantie tussen de Sandinisten en „Groep van Twaalf" tot stand heeft gebracht, als gevolg waarvan de Sandinisten m de ogen van de gematigden „repectabel" werden. Vorig jaar heeft hij zich aangesloten bij de gematigde derde vleugel van de Sandinistische beweging. (Van onze speciale verslaggever Jan Schmeitz) SAGUA Het Somoza-regime is ingestort. Vanaf gister- htend, 32 uur nadat generaal Anastasia Somoza het land irlaten heeft, beleeft Nicaragua opnieuw gespannen en dra- latische momenten. Uit alle delen van het land bereiken ons ■richten over het ontbindingsproces en het uiteenvallen van Nationale Garde. Op het vliegveld van Managua overval- i soldaten twee vliegtuigen van het Rode Kruis. Zij dwin- de piloten hen en hun familieleden het land uit te bren- de weg naar Leon geeft een konvooi van de Nationale fardé zich over aan het Sandinistische Bevrijdingsfront, angs de weg liggen de lichamen van de soldaten, die nachts in de gevechten met de guerrillastrijders gevallen 9 jjn. De belangrijke stad Grenada op 46 kilometer ten zuiden m Managua, wordt overgenomen door het Sandinistische Be- "ijdingsfront. Vanuit Leon rukken colonnes van de Bevrij- igsbeweging op naar Managua. Tot aan Managua zullen zij ;n soldaten van de Nationale Garde meer tegenkomen. De ?g is vrij. In Leon is een voorlopige regering van Nicaragua vergadering bijeen geweest. Het konflikt in Nicaragua na rt de ontknoping. hotel Intercontinentale rennen nerveuze soldaten de hal bin- n en bedreigen de internationale pers. „Geen foto's meer en ieuwsberichten", roepen zij, zonder dat er duidelijkheid be at, wie hen daartoe opdracht heeft gegeven. Onder bedrei- ig met machinegeweren nemen zij mijn camera en die van e collega's in beslag. Mensen verlaten het hotel en probe- elders in de hoofdstad een veiliger onderkomen te vinden, 'it lijkt op de laatste uren in Saigon", verklaart een Ameri- inse oorlogscorrespondent. Terwijl de internationale pers ieuw onder censuur wordt gezet en er door de censuur- missie gedreigd wordt de telefoonverbindingen met het itenland af te sluiten, hopen de internationale corresponden- dat dit inderdaad de laatste uren van het Somozistische Nieuwe politieke crisis bedreigt kabinet Begin Jeruzalem De grootste fractie van de Israëlische op positie, de sociaal-democrati sche arbeiderspartij, heeft gisteren een nieuwe motie van wantrouwen ingediend, waardoor premier Begin voor de moeilijkste politieke crisis van zijn ambtstermijn komt te staan. Na een dramatische nachtelij ke zitting van het kabinet, dat vertwijfeld zoekt naar eep op lossing voor het steeds ge vaarlijker wordend inflatie- probleem, noemde oppositie leider Peres de regering „on bekwaam op het gebied van het economisch beleid". Naar verluidt leed de minister van financiën Ehrlich tijdens de nachtelijke kabinetszitting een zware nederlaag. Zijn om vangrijke plan voor afschaf fing van alle staatssubsidies op vitale voedingsmiddelen werd niet eens in bespreking genomen. Carter, in populariteit gestegen, benoemt Jordan als stafchef Witte Huis WASHINGTON (AFP-DPA) President Car ter heeft gisteren Hamilton Jordan benoemd tot algemeen secretaris van het Witte Huis. Hamilton, aldus de woordvoerder van de president, Jody Powell, heeft een grote ver antwoordelijkheid en uitgebreide bevoegdhe den gekregen. De 34-jarige Jordan is sinds 1966 een van de voornaam ste adviseurs van Carter. Hij trad op als coördinator van de presidentscampagne die Carter in 1976 in het Witte Huis bracht Inmiddels is het geschade aanzien van president Carter in de VS na zijn rede van zondag met sprongen omhoog gegaan. Bij een soortgelijk opinieonderzoek, begin juli, beoordeel den slechts 26 procent der ondervraagden het beleid van Carter positief. Vóór zijn rede van zondag keurde, vol gens de New York Times, slechts 16 procent van de on dervraagden de wijze goed, waarop Carter probeerde het energie-vraagstuk op te lossen. Na de rede van zondag evenwel steeg het aantal dergenen die Carters beleid goedkeuren tot 34 procent. ADVERTENTIE Met een echte was automaat en een aparte centrifuge, bij elkaar in één toe stel dat jarenlang trouw en pro bleemloos al het wasgoed brandschoon wast en perfekt droogt. Kortom: een werkpaard. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG-TURNAMAT. En zo heeft AEG voor elk waspro- b leem een oplossing. AEG-TELEFUNKEN Nederland N Aiena Jacobslaan 7.1066 BP Am: leleloon 020-51163 33 DEN HAAG (ANP) - Als volgende week donderdag de eerste grote ploeg van hon derdvijftig Unifil-aflossers van Schiphol naar Libanon vertrekt, zal generaal-majoor J. G. Roos van de Binnen landse Strijdkrachten de mi litairen op het hart drukken Acht leiders OAE lopen weg bij speech van Sadat MONROVIA Acht deleja- tieleiders zijn gisteren wegge lopen van de topconferentie van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (OAE) toen president Sadat van Egypte het woord kreeg om zijn vre desverdrag met Israël te ver dedigen. President Chadli Bejedid van Algerije liep het eerst weg, gevolgd door de leiders van. de afvaardigingen van Libië, Mauretanië, Marokko, Tune sië, Djibouti, Benin en Mada gascar. Sadat, die in Afrika steun zoekt voor zijn politiek nu de Arabische wereld zich in feite van hem heeft afge keerd, deed een broep op de landen van de OAE zich niet te laten besmetten door de nervositeit en spanning, die nu in de Arabische wereld heerst. Eerder had president Obasanja van Nigeria een fel le aanval op Tanzania ge daan, wegens de inval in Oe ganda, die hij een gevaarlijk precedent voor Afrika noem de met onvoorstelbare gevol gen. Hij waarschuwde Enge land voor erkenning van de regering Muzorewa, die onver biddelijk tot vergeldingsmaat regelen zal leiden. welke gevolgen anti-semiti- sche uitlatingen kunnen heb ben voor de neutraltiteit en de stabiliserende werking van het VN-vredesleger. Dit naar aanleiding van de uitlatingen van een Neder landse VN-militair onlangs in het weekblad Haagse Post. Volgens generaal Roos kun nen zulke uitlatingen in be paalde gevallen zelfs straf baar zijn. Over het algemeen is hij wel tevreden over het VN-detachement. „Maar er is een voortdurende controle no dig. Heel belangrijk is dat de mensen zelf letten op wat ze zeggen, er is controle nodig op hygiëne, veiligheid en hun wijze van optreden". De VN-militairen in Libanon krijgen eind september een nieuw „hoofd operatiën van Unifil". Kolonel J. Tjassens wordt per die datum opge volgd door kolonel B. C. M. van Genuchten. Van Genuch- ten was vorig jaar projectoffi cier van de grootste NAVO- oefening waar Nederland in jaren aan heeft meegedaan; Saxon Drive in West-Duits- land. ADVERTENTIE nd is. Dochter voor Lord Snowdon LONDEN Lord Snow don (49), de voormalige echtgenoot van prinses Margareth van Engeland, is gisteren opnieuw vader geworden. Lucy Lindsay- Hogg, met wie hij eind vorig jaar trouwde, schonk hem een dochter. Voor Lucy is het haar eerste kind. Lord Snow don, die achttien jaar ge trouwd was met prinses Margareth. heeft nog een dochter van 15 en een zoon van 17 jaar. In ELSEVIER dit commen taar bij de Amerikaanse ener gieplannen. „Carter moet nu ervaren dat het gemakkelijker is mensen naar de maan te sturen dan mensen van le venshouding te doen verande ren; dat het gemakkelijker is de geheimen van Mars en Ve nus te ontsluieren dan het ge heim van de Amerikaanse volksziel". Voorts een reporta ge over de ellende van vertra gingen bij vliegvakanties. „Het makke vee van de lucht vaart is de dupe. Vliegtoeris- ten aller landen, verenigt U". Ook aandacht voor de tan dartsenaffaire. „Ik zie de uit haal naar de tandartsen als een schot voor de boeg. Een kwestie van intimidatie. Men heeft de illusie dat van dit soort acties een preventieve werking uitgaat". Over de bootvluchtelingen merkt het blad op: „Het tot de orde roe pen van Vietnam is misschien nog wel de grootste uitdaging waarmee de Westerse landen in deze situatie worden gecon fronteerd". En over Nicara gua: „Het is voor de Verenig de Staten zinloos rechtse dic taturen te blijven steunen. Maar even zinloos zou het zijn onmiddellijk diplomatieke erkenning te schenken aan de eerste de beste rode dictator die de plaats van zijn rechtse voorganger tracht in te ne men". Het blad ziet met angst en beven een serie jeugdben defilms naar Nederland ko men die in Amerika al dode lijke gewelddadigheid hebben gezaaid. De HAAGSE POST analy seert de afgang van Vonde ling in het Europees Parle ment. Een beetje voorbarig, want gisteren is Vondeling Battl alsnog gekozen tot een van de vice-voorzitters van dat parle ment Zijn collega Dankert: „Het gaat mij helemaal niet zozeer om Anne of om Piet Het gaat er mij om dat Anne er blijk van heeft gegeven geen notie te hebben van hoe die Europese politiek functio neert. Uit die nederlagen moet lering worden getrok ken. Je komt er als partij ge kleurd op te staan". Voorts vraagtekens bij het perfectio nisme waaraan de toelating van bootvluchtelingen onder hevig is. „Het is opmerkelijk dat de Nederlandse regering nooit heeft uitgelegd wiens belang met dit perfectionisme nu eigenlijk gediend wordt. Dat van de vluchtelingen? Of het onze? Is het de werkgele genheid? De angst voor ethni- sche conflicten? Geen mens die het weet". Ook een repor tage over de wildgroei van in stituten voor haartransplanta- tie en de gruwelijke gevolgen. „Als de mensen zien wat voor littekens ik op mijn hoofd heb, zeggen ze: geen haar op mij hoofd dat er aan denkt om me zo in mijn kop te la ten snijden". Een verhaal over stadsvernieuwing komt tot de slotsom: „De ellende is dat zo'n 95 percent van de Nederlandse bevolking niet zo rot woont. Dat deel heeft er geen geld voor over om iets te doen aan de situatie van de overige vijf percent. En het is pech dat die vijf per cent overwegend in Amster dam woont". In NIEUWSNET een artikel van CD A-fractie voorzitter Lubbers. „Door middel van kernenergie doorgaan met energieverspilling zou de grootste waanzin zijn. Maar verzuimen om de aan kerne nergie klevende problemen op te lossen, is evenzeer een vorm, van verspilling". Voorts een gesprek met de nieuwe Kamervoorzitter Dolman. „Er zijn leden die er de kantjes aflopen, maar dat is een klei ne minderheid. Veruit de meeste leden werken echt heel hard. Dat moeten we maar eens beter gaan uitleg gen". De nieuwe internatio naal secretaris van de PvdA Van Traa zegt in een inter view: „De opkomst van dit partijbestuur is gezien als de opstand tegen kinderen en dat verplicht ons om des te meer serieus te gaan doen wat we willen. En dat is dui delijk te maken dat linkse po litiek iets meer betekent dan over alles een goed standpunt te hebben". Het omslagartikel gaat over de toekomst van de ruimtevaart. „Het romantische tijdperk is afgesloten. Op sta pel staan plannen voor ruim- tefabrieken en gigantische zonnepanelen. Het commer- ci'.ele tijdperk is aangebroken. Hoe verschrikkelijk sommige bedrijfsongevallen in de ruim te ook zijn, meer en meer zal dit worden afgewogen tegen het economisch belang". VRIJ NEDERLAND berekent dat de laksheid van de Ne derlandse regering om goed kope olie te kopen een strop van 150 miljoen gulden heeft opgeleverd. Voorts een portret van de nieuwe Antilliaanse leider Don Martina. „Van der Stee zal heus wel bereid zijn zaken met hem te doen. Mar tina is geen man van wilde avonturen. Het is in het be lang van Nederland dat Mar tina voorkomt dat de situatie op de Antillen uit dë hand loopt. We hebben tenslotte ook geen zin er weer mari niers op af te sturen". Bij de toestand in Nicaragua de kanttekening. Een nieuwe re gering daar kan wel eens heel beteuterd kijken wanneer blijkt dat alle mooie beloften van de Carter-regering voor miljoenen dollars aan steun nooit verder komen dan een commissie in het congres die de dollars tegenhoudt omdat de communisten in Nicaragua het niet waard zijn". Ook een gesprek met de voormalige leider van de Portugese op stand De Carvalho. „We had den in 1974 de macht, maar we wisten niet wat we ermee moesten doen. Het volk ver wachtte van ons dat we zou den zeggen welke kant het op moest, maar wij wisten niet hoe wij de mensen moesten leiden. We hadden geen dui delijke politieke doelstelling. Er bestonden geen goed ge fundeerde ideeën over de toe komst". Het blad heeft een boekenbijlage. Een reportage in DE TIJD over emigranten concludeert: „Ze zoeken het niet meer ver derop uit idealisme, maar uit protest tegen de verloedering van Nederland. Want hier is immers alles vuil, mag niks, zijn de belastingen hoog, schijnt nooit de zon en is het met het geestelijk klimaat ook droevig gesteld". Voorts een interview met CDA-Kamerlid Schakel. „Er wordt door het parlement teveel tijd aan be sognes en te weinig aan we zenlijke zaken besteed. Je ziet ze regelmatig hijgen, regelma tig verliezen en soms op het nippertje overwinningen beha len. Maar een volksvertegen woordiging is nu eenmaal niet beter of slechter dan het volk dat ze representeert". Een ar tikel over Nicaragua consta teert: „De Sandinisten spelen het slim. Ze erkennen open lijk dat hun land nog niet rijp is voor het socialisme. Ze onthouden Amerika elk alibi voor een nieuwe botte en mis dadige ingreep in Centraal- Amerika. Komen de Amerika nen toch, dan mag Carter nooit meer iets zeggen over mensenrechten". Een gesprek tenslotte met Vietnamese vluchtelingen. „Het is niet meer toegestaan tempels te bezoeken. Dat is voor ons volk een enorm probleem en wat nog erger is: de commu-* nisten gebruiken onze tempels als pakhuizen. Het enige wat we kunnen doen, is bidden voor de vrede, zoals we ook al deden toen de Amerikanen er waren". HERVORMD NEDERLAND praat met bisschop Bluyssen. „Voor de toekomst van de kerk zal het onontkoombaar zijn gehuwde priesters toe te laten". Maar ook: „Het pries terschap- van de vrouw zit er helemaal niet in. De traditie dat het priesterschap een roe ping is voor de man en niet voor de vrouw, is zo diep ge worteld, niet alleen in de kat- hlieke kerk, maar ook in de oosters-orthodoxe, dat ik dat niet zie veranderen". Bij het nieuwe Amerikaanse energie- programma de kanttekening: „In feite is Carter een zielige figuur. Zijn oorspronkelijke energieprogramma kwam toen de Amerikanen hun welvaart- sroes nog niet hadden uitge slapen. Nu ze wakker begin nen te worden, vinden ze dat Carter maar wat aanklun- gelt". Een interview ook met ballesmeester Rudi van Dant- zig. „Dansen en zingen zijn heel belangrijk om samen el lende te kunnen verdragen en om je bij elkaar te voelen. Het is een communicatiemid del, geen luxe". Een artikel over de nieuwe dienstwapens van de politie waarschuwt: „De militarisering van het po litieapparaat. eerst uitsluitend gericht op een effectieve be strijding van het terrorisme, lijkt nu ook voor de normale ordehandhavingstaak werke lijkheid te worden".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11