Huize Bet je Wolff: „Het is net of de bewoners even weg zijn99 Lagerhuis gaat debatteren over aanstellen beul evering :orvetten aan ndonesie langevochten Ramtorenschip Buffelgaat open als museum /W/A Geldkist ontvreemd J'' NST LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUL11979 PAGINA 9 et je Wolff: feministe Bet je Wolff, geboren als lisabeth Bekker, woonde van 1759 tot 1777 in de J pastorie aan de Middenweg in Midden- Beemster als de tweede vrouw van dominee Adriaan Wolff. Ze publiceerde in die tijd veel over haar beleving van het vrijzinnig christendom, over de rechten van de vrouw en over de opvoeding van kinderen. Ze had voor die lijd zeer vooruitstrevende ideeën, die niet strookten met de algemeen heersende opvatting en het gehakketak in die dagen tussen de vele kerkstromingen stelde ze aan de kaak, omdat dat volgens haar weinig met christendom te maken had. Ze heeft een belangrijke positie ingenomen in de Nederlandse literatuur en veel schrijvers werden door haar beïnvloed. Van historisch belang is, dat ze in haar boeken een goed beeld gaf van het burgerlijk milieu in de Beemster in die dagen. Met een zeer scherp oog heeft ze diverse families, bestudeerd en beluisterd en beschreef hen met een net zo scherpe pen. Ze ging veel om met msterdamse families, die hier 's zomers op hun buitenplaatsen kwamen. Als kind bezat ze al een eer grote intelligentie. Ze groeide op in Vlissingen in een streng gereformeerd gezin. Als puber botste ze steeds met de ideeën in het luderlijk huis. Ze was erg emotioneel, ook op het gebied van de liefde. Toen ze 20 was ontvluchtte ze het ouderlijk huis en huwde met de 50-jarige weduwnaar Wolff, die ze kende van geschriften en die haar sterk aansprak, vertegenwoordiger van een groep vrijzinnige christenen. Na zijn dood ging ze samenwonen met haar vriendin en j schrijfster Aagje Deken en verbleef enige tijd in De Rijp. Na vele [omzwervingen overleden ze beiden in 1804 in Den Haag. MIDDEN-BEEMSTER - Hel opmerkelijke van het mu seum Betje Wolff is de ge moedelijke gastvrijheid, die het hele huis ademt. Een sfeer, die niet in de laatste plaats afkomstig is van de beheerder, Henk Tol. Hij doel niets liever, dan de mensen het idee geven dat ze te gasl zijn in het huis. Volgens hem de beste manier om hen in een historische omgeving rond te laten dwalen en hun fantasie te laten prikkelen. Vaak ontlokt dat aan bezoe kers uitspraken als: „Het is net of de bewoners er zo zijn uitgelopen", of, „dat ze even weg zijn". Tol is derhalve geen voorstan der van rondleidingen in zijn museum. Het lijkt hem hoogst frustrerend, als er steeds ie mand op je vingers kijkt. Henk Tol: „Je kent dat wel, musea met op iedere hoek een suppoost, waarbij je het idee krijgt van, man, sodemie ter eens op". In Betje Wolf! ligt meer het accent op het zelf ontdekken. Iedere bezoe ker krijgt een folder - een zeer fraaie overigens, met veel tekeningen van Tol zelf, wiens vak illustrator is - en wie meer weten wil komt vanzelf met vragen. Vraagbaak Een betere vraagbaak dan Henk Tol kun je niet treffen. De man kan uitermate boeiend vertellen over de his torie van het museum en Be tje Wolff. Ook over de ge schiedenis van Midden Beem ster en wijde omgeving rept hij met het grootste gemak, alsof zijn brein een groot his torisch naslagwerk bevat. Hij gaat er in alle rust voor zit ten op een afgebladderde stoel van het verweerde tuina- meublement. Een tuin, die hij in zijn jeugd heeft meege maakt als een wildernis, om dat hij in het huis ernaast op groeide. Hij maakte de ont ■na Het voormalig landgoed „Vredenburgh". Unieke maquette van Vredenbrugh Het uniekste stuk in Huize Betje Wolff is volgens Henk Tol de maquette van „Vredenburgh", een fraai buiten dat in de 17e eeuw in Midden-Beemster heeft gestaan. Er is nu alleen nog een dienstwoning van over. Het werd ge bouwd door de familie Alewijn. „Vroeger hadden welges telde Amsterdammers hier ook een buiten, net als nu. Tegenwoordig kopen ze stolpboerderijen. Kun je toch zien hoe de geschiedenis zich herhaalt", aldus Tol. „Hier in de Beemster zijn nogal wat Duitse eigennamen te vin den. Weet je hoe dat komt?. De buitenplaatsen hadden zeer ingewikkelde tuinen. Ook op het gebied van tuinen troefde men elkaar af. Daartoe moest men de beste hove niers hebben en men haalde wijnbouwers uit Duitsland. Toen de buitenplaatsen verdwenen kochten de hoveniers een stuk tuin en begonnen zelf een tuindersbedrijf". Hui ze Betje Wolff is op dinsdag en donderdag tussen 10.00 en 12.00 uur en 13.30 en 17.00 uur te bezoeken. Op zater dag en zondag van 14.00 tot 17.30 uur. Inlichtingen: 02998—1430. wikkeling van woonhuis tot museum van nabij mee, kwam in het bestuur van hel Historisch Genootschap Jan Azn. Leeghwater, die de ver zameling beheert en werd conservator. Een job, die voor hem een aanvulling is op z'n beroep en hem bovendien het idee geeft, dat hij iets bij draagt aan de educatie. .Men sen het besef van historie bij brengen", dat is zijn streven, „omdat je zonder kennis van geschiedenis moeilijk je eigen plaats in de ontwikkeling kunt bepalen", aldus de blon de besnorde en kalende Henk Tol. Zijn kennis heeft hij ver gaard door te luisteren. „Ik leer veel van bezoekers. On der hen zitten altijd wel lie den die meer weten dan ik." Modebeeld enerzijds aan de voormalige bewoonster: de in haar tijd bewonderde en ook verguisde revolutionnaire schrijfster Be tje Wolff en geeft anderzijds een beeld van de wijze waar op de welgestelde polderbur ger vroeger woonde en zijn huis inrichtte. Het subliem ge restaureerde huis, dat fun geerde als hervormde pasto rie, dateert uit 1622. Logi scherwijs heeft het interieur, evenals het exterieur in de loop der jaren diverse ver bouwingen ondergaan, opdat het vooral niet uit de pas zou lopen met het heersend mode beeld. Vandaar ook, dat de kamers naar de verschillende stijlperioden zijn ingericht. „Het is nu een huis, waar je eigenlijk zo door de eeuwen heen kunt stappen", aldus Henk Tol. Het valt hem ech ter op, dat dat verwarring schept bij de bezoeker, die geen oog heeft voor tijd en stijl. Henk Tol: „Veel mensen denken, dat Betje in het huis woonde, zoals het nu is. Dat is niet zo. Wie wel begrip heeft van tijd en geschiedenis hoef je niet uit te leggen, dat ze nooit op die rode pluchen stoel heeft kunnen zitten, om dat die in haar tijd niet in de mode was. Ik maak vaak mee, dat mensen, nadat ik het heb uitgelegd, nog bij het weggaan zeggen: Wat zal ze daar mooi gezeten hebben, in die grote stoel". Het huis bevat een weelderige pronkkamer, rijk aan wijn rood pluche, een opkamer, bedsteden, portretten van Be emster notabelen en een keu ken compleet met turfzolder. Geheel in tact is er Betjes boekenkamer, door haarzelf „kippenrust" genoemd, waar bijna alle boeken zijn te vin den, die Betje Wolff en haar vriendin Aagje Deken ooit hebben geschreven. Zelfs de zolder is ingericht, zoals een zolder behoort te zijn met ka mertjes, hokjes en „oude rom mel". Ook hangt er wasgoed en wordt een blik geboden in het rookhol, waarin enkele antieke houten muizenvallen staan opgesteld. Het rookhol verschafte toegang tot de rookkast in de schoorsteen, waar spek, ham en worst werden gerookt. „Voor de oudere generatie is het museum een oase van herkenning en van herinne ring aan dingen uit hun jeugd", zegt Tol, voor wie het een ware lust is de bezoeker te observeren. „Maar de jong ste generatie heeft geen bin ding meer met die ouwe din gen. Uit historisch oogpunt is het leuk te constateren, dat met de komst van de jeugd het tijdperk van echte ge schiedenis aanbreekt voor al deze spullen." „Neem nou een warmwater- bed kruik", zegt Tol. „Voor kinderen net zo vreemd als een harnas. Ze hebben 't nooit in functie gezien. Type- De knusse keuken met de nog originele schouw en de vitrinekast (gebouwd om streeks 1740) rend is, dat die dingen tot voor kort nog direct verbin ding hadden met de herinne ring van alle mensen, die bij het zien van zo'n cyhndervor- mig ding met een dop de as sociatie hadden van: kouwe benen, ziekte en een warm bed. Daarin is plotseling een leemte ontstaan, waar we wel rekening mee moeten houden. Turf, nog zoiets. Dat hebben we in de open haard liggen. Kinderen zien dat als een soort piepschuim, maar wat het is weten ze niet en kun nen ze ook niet weten. De zolder spreekt hen wel aan door z'n geheimzinnig heid. Bij een bezoek gaan ze herhaalde malen kijken op de vliering. Kun je toch zien, hoe met het opgroeien in die mo derne huizen, waar zo'n zol der niet is, hun fantasiewe reldje voor een groot deel in de knoei komt." Als heel plezierig ervaart hij de reacties van oudere men sen, die bij het zien van de bedstee verrukt uitroepen, dat ze er als kind nog in geslapen hebben - „ik zou nu niet meer willen, maar wat was het gezellig" - en genieten bij de herinnering aan de gebor genheid van hun jeugd. De pluchen pronkkamer herin nert hen aan de kamer, waar ze als kind nooit in mochten komen. Al rondwandelend merkt men met spijt op, dat ze zoveel spullen ooit hebben weggegooid, waarvan ze de waarde niet hebben ingezien. „Daar kan ik wel een gram- De waarde van zijn museum is naar de smaak van Henk Tol, dat een klein museum als dat van Betje Wolff de mensen niet overvoert. „Er zijn mensen die niet gewend zijn om naar een museum te gaan. Een groot museum moet je selectief bezoeken, bepaalde dingen moet je niet gaan zien. Zo'n klein museum is net te behappen en kan een stap zijn naar een groter museum. Er zijn nogal wat mensen die drempelvrees heb ben." Museumbeheerder Henk Tol weet te vertellen, dat ze ker zestig procent van de mensen nooit in een museum TOT VERBOD BU \CSE RECHTER OTTERDAM (ANP) Zeventien internationale groeperin- I en personen hebben bij de Haagse rechtbank de eis inge- tid dat de exportvergunning voor levering van drie door lonesië in Nederland bestelde korvetten moet worden inge- Üten. Onder de eisers is de onafhankelijkheidsbeweging I Oost-Timor het Fretilin. Maandag is het eerste bij Rijn- elde-Verolme gebouwde korvet al opgeleverd en inmiddels Hing Indonesië vertrokken. 'Haagse rechtbank kan zich als gevolg hiervan alleen nog Ig houden met de twee nog niet opgeleverde oorlogssche- l Intussen heeft ook het Landelijk Comité Zuid-Molukken C) zich bij de zeventien eisers aangesloten. Tegelijk met indienen van de eis door deze groeperingen stelden vier ede Kamerleden Pronk (PvdA), Van der Spek (PSP), Walt- is (PPR) en Wolf (CPN) schriftelijke vragen aan de minis- van economische zaken en van buitenlandse zaken over jvering van de korvetten aan Indonesië. wilden de levering van het eerste korvet tegengehouden i totdat de rechtbank een uitspraak had gedaan. Dit tegen- den is echter niet meer mogelijk. De RSV ontkent ten stel le dat het opleveren en uitvaren maandag jl van het eerste vet iets te maken heeft met de eis om de levering te ver- len. De overdracht van de schepen wordt meestal al maan- tevoren gepland,aldus een woordvoerder van de RSV. ielrecht voor sjah in Egypte 'o Het Egyptische parlement heeft het verzoek, dat pre nt Sadat op 23 juni had gedaan, om de sjah van Iran po- k asiel te verlenen, ingewilligd. parlement is van mening, dat dit besluit geen „verraad het Iraanse volk" betekent. chter heeft geen don met Duitse - elheidsmaniak ï«ifDHOVEN (ANP) De irige automobilist R.T. WestDuitsland die het lopen weekeinde in het 2< iws kwam toen hij op een T krook van 2.40 meter een snelheid van 160 n..kneter ontwikkelde, is gis- 72 n veroordeeld tot 850 gul- boete en een onvoor- 1E( rdelijke ontzegging van Fa rijbevoegdheid voor vier iw nden. U^sneleheid van 160 kilome- werd gemeten op een 'ersmalling op de auto weg Tilburg—Eindhoven, verkeersschout C.Sloos een geldboete geëist van gulden en intrekking van rijbewijs gedurende drie inden. Kantonrechter mr. ieskens vond echter dat -jvertreding van de West- ser „grensde aan het mis- ige" en legde daarom een vonnis op. Commissie Huis: Moord Kennedy- King samenzweringen WASHINGTON (Reuter) De commissie voor moordza ken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft in een eindrapport, dat gisteren is uitgegeven, ver klaard, dat de moord op pre sident John Kennedy en die op dominee Martin Luther King waarschijnlijk het re sultaat is geweest van sa menzweringen. Het 686 pagina's tellende rap port herhaalt de voorlopige conclusies van de commissie die zij in december uitgege ven heeft, korte tijd voordat de commissie (op 3 januari) opgeheven werd na een on derzoek van tweeënhalf jaar. ROTTERDAM Neerlands eerste museum schip, het ramtorenschip Buffel, wordt op 31 augustus officieel geopend in Rotterdam. Het publiek kan er op 1 september voor het eerst terecht. Het schip is van buiten praktisch te ruggebracht in de staat zoals het in 1868. door een schotse werf opgeleverd werd aan de Koninklijke Marine. De Buffel was bestemd voor de verdediging van kustwateren, eerst in Indië, later in Ne derland. De merkwaardige tornp, met een ramsteven, stamt uit de marine-visie uit die dagen. De bedoeling was om met de Buffel vijandelijke kannoneerboten, waartegen het schip zwaar gepantserd was, letterlijk de grona in te boren met de verzwaarde boeg. Gevechten heeft de Buffel nooit geleverd. Het schip is zelf een keer geramd door een koop vaarder die uit het roer liep. Het grootste deel van haar leven heeft de Buffel gediend als lo gementsschip in Hellevoetsluis en Amsterdam. Rotterdam heeft het ramtorenschip tenslotte overgenomen, na een actie van de werven in de Rijnmond om het schip te redden van de sloop. Grote delen van het schip zijn terugge bracht in de oorspronkelijke staat, zoals de cachotten in het vooronder en de kapiteinska mer in de achtersteven. Verder staan er (deels antieke) stoommachines opgesteld op de tus sendekken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Premier Margaret Thatcher komt morgen haar verkiezingsbelofte na, dat het Britse Lagerhuis ten spoedigste in de gelegenheid ge steld zou worden om te debatteren over misda den, die de strop verdienen. De toenemende cri minaliteit en het verhoogde gebruik van geweld, hebben er toe geleid dat meer dan 100 conserva tieve afgevaardigden, onder wie Margaret That cher, voorstellen, om opnieuw een beul aan te stellen. Dan kan de Britse galg weer in gebruik worden genomen. Dit strafwerktuig werd in Groot Brittannië in 1965 bui ten dienst gesteld. Sindsdien zijn herhaaldelijk stemmen opgegaan om moordenaars, inzonderheid terroristen, op nieuw met de dood te bestraf fen. Het Lagerhuis heeft daarover nog gedebatteerd in 1974 en 1975. Conservatieve moties, waarin voorgesteld werd weer een beul in dienst te nemen, werden toen ver worpen met een meerderheid van resp. 98 en 129 stemmen. Morgen praat het Lagerhuis KATWIJK Uit een winkel aan de Katwijkse Voorstraat is gistermiddag een bedrag van 3500 gulden ontvreemd. Het geldkistje, waarin dit geld werd bewaard, bleek aan het eind van de middag verdwe nen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. over een motie, ingediend door de conservatief Eldon Griffiths, parlementair advi seur van de federatie van Britse politici. Griffiths is van oordeel, dat twee soorten moordenaars - terroristen en gewapende dieven - terechtge steld zouden moeten worden. Politieke waarnemers ver wachten een emotioneel de bat, vooral omdat de menin gen over de doodstraf zo sterk verdeeld zijn. Het lijdt evenwel geen twijfel, dat Margaret Thatcher een goed punt gescoord heeft bij de man in de straat door openlijk uit te komen voor de doodstraf. Premier Thatcher schijnt aan te leunen bij het populaire geloof, dat het risi co van opgeknoopt worden een doeltreffend afschrikmid del zou zijn voor booswichten, die er anders niet voor terug deinzen om iemand van het leven te beroven. Deze me ning wordt echter niet ge deeld door de meerderheid van Britse politici en experts. ,,LPG-tankwagens uit dichtbevolkte woongebieden* DEN HAAG Staatssecreta ris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) moet vervoerders van vloeibaar gemaakt petro- leumgas (LPG) dwingen om gebruik te maken van de routes voor gevaarlijke stof fen. Het is voor de staatsse cretaris een koud kunstje om butaan en propaan (twee soorten van dit gas) via een ministeriële beschikking in te delen bij de gevaarlijke stof fen. Dat is de strekking van een brief die het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Hol land, de gemeente Rotterdam en de Rijnmond hebben ge stuurd aan mevrouw Smit- Kroes. De drie zeggen dat LPG-tankwagens nu vaak zonder noodzaak door dich tbevolkte woonwijken rijden. De gemeentebesturen kunnen daar weinig tegen doen, zo lang de tankwagens niet ge bonden zijn aan de oranje routes voor gevaarlijke ladin gen. De drie vinden het niet ver antwoord om met LPG-maat regelen te wachten totdat een studie van rijkswege over LPG-vervoer over land en water is afgerond. Volgens de brief lukt dat dit jaar niet m'ïcr, terwijl er nu de nood zaak is om de LPG-tankwa gens uit dichtbevolkte gebie den te weren. Overvallers aangehouden POORTUGAAL (ANP) Vier mannen die ervan wor den verdacht zaterdag de overval op een postkantoor in Poortugaal te hebben ge pleegd, zijn gisteren gearres teerd. De mannen, afkomstig uit Poortugaal en Rotterdam, va riëren in leeftijd van 22 tot 28 jaar. Het grootste gedeelte van de buit, die 65.000 gulden bedroeg, is teruggevonden. De politie in Amsterdam heeft gisteren een Duitser en een Belg aangehouden die eerder op de dag een overval hadden gepleegd op een siga renwinkel. Met een revolver bedreigden zij de eigenaar en ze gingen er met vierhonderd gulden vandoor. In Utrecht is gisteren door drie gewapenden en gemas kerde mannen een overval ge pleegd op een bijkantoor van de Amrobank. Twee mannen hielden een klant en het per soneel in bedwang en de der de deed een greep in een ge ldkist. Zij vertrokken in een gereedstaande auto waar een vierde man aan het stuur zat De buit zou enkele tienduizen den guldens bedragen. Kunst en kunstenaars Eskimo's van Noord-Amerika, vroeger en nu is de titel van een tentoonstelling die tot 17 september wordt gehouden in het Volkenkundig Museum te Tilburg. Het eerste deel van de expositie geft een beeld van de traditionele cultuur en de veranderingen die daarin plaatsvinden, het tweede deel toont een aantal beelden van moderne eskimo-kunstenaars van steen en ivoor, met als aanvulling foto's van gravures en tekeningen. De beelden zijn te koop. Triest record Mexicaanse olieramp MEXICOSTAD De olie ramp in de Golf van Mexico, waarbij per dag een hoeveel heid olie van ongeveer 30.000 vaten, uit een brandende oliebron spuit, kan sinds gis teren de grootste olieramp- ter wereld worden genoemd. Er is nu een hoeveelheid van 1,31 miljoen vaten in de golf terecht gekomen. De ramp met de tanker Amoco Cadiz, waarbij een hoeveelheid van 1,3 miljoen vaten in zee te rechtkwamen, was tot nu toe de grootste olieramp. Het einde van de ramp is nog niet in zicht Het kan nog wel tot september duren voor de spuitende bron is gedicht Strandzesdaagse start 23 juli WASSENAAR Op maan dag 23 juli gaat voor de 21ste keer de Strandzesdaagse van start. Deze wandel/kam- peertocht voert de circa 800 deelnemers langs het strand van Hoek van Holland naar Den Helder. Onderweg wordt in tenten overnacht op kamp eerterreinen in Wassenaar, Noordwijk, Velsen, Egmond aan Zee en Callantsoog. De eerste overnachting vindt plaats op de camping Duin- rell in Wassenaar. De aan komst van de wandelaars op de Wassenaarse Slag wordt op de eerste wandeldag ver wacht rond half vier. Men beoogt dagelijks met een wandeling van circa 23 kilo meter in zes dagen de totale afstand van 140 kilometer te overbruggen. De tocht kan naar eigen inzicht van de deelnemers worden gelopen, zowel individueel als in groepsverband. De eindbe stemming Den Helder wordt op zaterdag 28 juli omstreeks één uur bereikt. *v/v

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9