ÜHiMl Klacht over lange wachttijden ontsmettingsplaats ongegrond Aantal inwoners Leidse binnenstad opnieuw gedaald .VEEHANDELAREN SLIPPEN DOOR CONTROLE" VORIG JAAR: Botsing op Maresingel Jeugddorp Zuid/West timmert weer aan de weg LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 JUL11979 PAGINA 3 ,EIDEN De Leidse kan- onrechter heeft de laatste reken nogal wat boetes uit- i edeeld aan veehandelaren ie het niet zo nauw nemen iet de ontsmettingsmaatrege- en. die tijdens de marktda gen in de Groenoordhallen i noeten worden genomen. De reewagens van de boeren, die l p de markt varkens of ge- nengd vee vervoeren dienen I. lie op de ontsmettingsplaats aast de hallen te worden choongemaakt. Sommige reeboeren willen hier nog i /el eens de hand mee lichten loor de veemarkt te verlaten, onder dat de voorgeschreven choonmaakbeurt is gehou- en. De handelaren zouden er e voorkeur aan geven de be- reffende veewagens op eigen errein te ontsmetten. Dit om ijdverlies te voorkomen, zant de wachttijden bij de mtsmettingsplaats kunnen ikwijls tot een paar uur op- open. Groenoordhal-directeur i. de Jong vindt de klacht u ran deze veehandelaren wat b verdreven. lijn commentaar: „Men wil r gewoon de tijd niet voor littrekken en dan probeert ir nen door de controle te glip- >en. We hebben een splinter- lieuwe ontsmettingsplaats en ir zijn veel veemarktdirecteu- en. die bij ons komen kijken, undat het er hier zo pro- i ileemloos aan toe gaat". )e bestrijdingsmaatregelen "Van besmettelijke veeziekten ijn voorgeschreven door de reeartsenijkundige dienst van iet ministerie van landbouw ui visserij. De veehandelaren ijn volgens de richtlijnen van iet ministerie verplicht hun /agens na gebruik schoon te li puiten of te ontsmetten. Deze vasbeurt kan variëren van en heet stoombad tot aan een behandeling met een op lossing van natronloog of soda gemengd met water. Dat laatste is vooral nodig om veeziekten als de varkenspest te voorkomen. De ontsmet tingsplaats van Randstad Vee markt Leiden (Groenoordhal) geldt als een van de modern ste en best geoutilleerde van Nederland. Binnen 20 minu ten kunnen hier twee veewa gens grondig worden gerei nigd. Voorts is er naast de schoonmaakplaats een ruimte waar mest kan worden ge- stort. Volgens directeur André de Jong is de ontsmettings plaats niet te klein, zoals een aantal veehouders beweert. De lange wachttijden (wel eens oplopend tot drie uur) worden soms veroorzaakt doordat veehandelaren die krachtens de wet niet ver plicht zijn hun wagen ter plekke te ontsmetten, gebruik willen maken van de service die hier geboden wordt. Kos ten van zo'n behandeling met stoomspuit en chemicaliën ko men zelden boven de tien gul den uit. Hetgeen volgens De Jong zeer redelijk mag wor den genoemd. De veehouders zijn wekelijks verplicht hun wagens grondig te reinigen. Iedere reiniging sbeurt dient te worden gecon troleerd door de plaatslijke politie of door de beambte van de veemarkt De veehou ders krijgen na de controle een stempel van de betreffen de instantie in een boekje dat men altijd op zak heeft. Han delaren die varkens of ge mengd vee vervoeren en al op de veemarkt zelf verplicht zijn deze maatregelen te ne men, willen deze wettelijk voorgeschreven ontsmetting- seisen nog wel eens naast zich neer leggen. Mevrouw Jacqueline Wiegel, de echtgenote van de mi nister van Binnenlandse Zaken verricht vrijdag 27 juli de officiële opening van de „Zomerflora'79", die in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan wordt gehouden. De Zomerflora 19" is totstandgekomen in samenwerking met de coöperatieve bloemenveilingvereniging „Flora". De bloemenmanifestatie in de Menkenhal is op touw ge zet in verband met het feit dat 4 augustus voor de 25- ste maal het Rijnsburgse bloemencorso door een deel van de Bollenstreek en Leiden zal rijden. De officiële o- pening is om drie uur. Zomerflora '79 is te bezichtigen tot en met zondag 5 augustus. Ondemijsninkel De onderwijswinkel in Leiden-Noord is op het moment gesloten. Dit in verband met de vakantie van de mede werkers. Vanaf maandag 13 augustus is de winkel, die is gevestigd aan de Sophiastraat 36 weer geopend van maandag tot en met vrijdag van twaalf uur tot half zes. Maasdijk zorgt voor verrassing AMERSFOORT Tijdens de Nationale kampioenschappen I heeft Leidenaar Edward Maasdijk (Zijl/LGB) voor een enor- me verrassing gezorgd door als derde te eindigen op de 200- j vlinder heren. Maasdijk, die een snelste tijd van 2.13.6 in een I 25-meter bad had staan, verbeterde deze tijd tot 2.09.45. Dit betekende tevens een kringrecord voor de kring Gouwe Rijn- streek. I Er sneuvelde nog een kringrecord. Edwin van Houten (BZ&PC) was hier verantwoordelijk voor. Zijn tijd op de 100- rug, 1.05.12 bleek tevens goed voor zilver. De Katwijk zwem- stertjes behaalden ook deze wedstrijddag een medaille. Deze keer was het Jeanette den Duik die derde werd op de 100-rug voor meisjes onder 10 jaar. Op de 100-vrij jongens '68 was er voor Sander Verheul (AZC/Unique) eveneens brons. Dit ge- beurde in een redelijke 1.07.53. Overige klasseringen „Leidse" zwemmers: 100-vrij jongens '67: René Rieken (AZC) 1.07.84, Gijsbert v.d. Leeden (BZPC) 1.07.09. Idem jongens '68: Jimmy Lassooy (AZC) 1.10.52. 100- j rug meisjes onder 10: sandra Kikkert (Katwijk) 1.29.46. 200- j vlinder jongens '64: 9 Carlo v. Zwol (BZPC) 2.27.26. 100-rug jongens '66: 4 Eric Rieken 1.10.46. Idem jongens '65: 8 Wilco v.d. Zeeuw (LZ'86) 1.10.69. "•leiden Ook in 1978 is het aan tal inwoners in de Leidse binnen stad weer gedaald. Woonden er op 31 december 1977 nog 13.969 mensen 2ln de door de Pieters- en Academie- n) wijk. Levendaal west en oost ge vormde binnenstad, op dezelfde da- 11 tum in '78 was dat getal gedaald laar 13.897. Een daling van 0,3 pro tent. Overigens daalde vorig jaar ook het totaal aantal inwoners van Leiden. In tegenstelling tot de vier voorgaande jaren, in welke periode het aantal inwoners met 5.959 toe nam, was er in '78 sprake van een kleine) daling met 34 personen tot ,102.747. Waar het de Leidse binnen- stad betreft is, sinds 1 oktober 1966 *en duidelijker verloop zichtbaar. J Bedroeg het aantal inwoners op die i datum nog ruim negentienduizend j 19.074), per 1 januari 1979 is dat to taal „teruggebracht" tot 13.897, een daling van 27 procent. Een daling die overigens aanzienlijk groter lad kunnen zijn, als niet een aanwas had plaatsgevonden van 150 personen. Deze nieu we inwoners van de Leidse binnenstad vestig- m den zich in de nieuwbouw in Noordvest-oost (aan de Langegracht) en Havenwijk-zuid (Her engracht/Zij lsingel). Het district Binnen stad - zuid tenslotte nam met 222 inwoners af, wat procentueel een daling van 3,8 procent bete kende. j Ook kon in het Kooidistrict een sterke dalen- gl de tendens worden'gevonden. Het district, dat ai in voorgaande jaren al een dalende lijn in het inwonertal kende, had in 1978 een bevolking- safname van 522 personen. Ten opzichte van de telling van 1970 nam de bevolking in het ie Kooidistrict (van Groenoord tot Waardeiland) H met ruim vierduizend af, procentueel een da- c ling van 19,2. Alleen in de wijk Waardeiland teTd"1 6411 ®roe^ worden geconsta- dI Het Roodenburgerdistrict, het Bos- en Gas thuisdistrict en het Boerhaavedistrict kenden in 1978 eveneens een daling van het inwoner- 12 tal- Het Roodenburgerdistrict kende aan het I eind van '78 een daling van 235 personen (1,3 procent) tot 18.370. Met name in de Tuinstads- |0( wijk was de daling opvallend: 115 personen. i In de wijken Meerburg en Cronestein was er 5 sprake van een geringe stijging van het inwo- D nertal. In het district Bos- en Gasthuis viel alleen in afl^t Haagwegkwartier en in Oostvliet een groei Jan het aantal inwoners te bekennen. De tota- e districtsbevolking daar daalde van 20.637 per 31 december 1977 naar 20.308 per 31 de cember '78. Ook in het Stationsdistrict nam voorts het inwonertal met 73 oersonen af. Stijging In twee districten was er duidelijk wel sprake véin een bevolkingstoename. Het Merenwijkdis- trict zag de bevolking toenemen met 8,7 pro cent (1.328 personen) tot 16.517. Het Morsdis- trict kende een geringe stijging van in totaal 40 en 67 personen. De voor die stijging ver antwoordelijke wijken: de Lage- en Hoge Mors. In de Merenwijk was de aanwas van het inwonertal (die zich overigens in alle wij ken voordeed) het grootste in Meren wij k-cen- trum. Als gevolg van de oplevering van een aantal flatgebouwen steeg het inwonertal met 362 personen, ruim 77 procent. Het aantal woonwagenbewoners bleef constant op 274. Per 31 december 1978 nam in Leiden ook de gezinsgrootte weer af. Een logisch gevolg van het feit dat er afgelopen jaar weer negentien gezinnen bijkwamen én het gegeven dat ook het aantal personen, wonend in gezinsverband weer afnam. Het gemiddelde gezin, dat in Lei den in 1971 nog 3,39 personen groot was en in '77 naar 3,16 daalde, was in '78 3,14 personen groot. Het laagste gemiddelde kon in de Bin nenstad-zuid worden gevonden: 2,84 per gezin. Opmerkelijk is' de toeneming van dit gemid delde in Havenwijk-zuid als gevolg van de be woning van de nieuwbouw in het gebied He rengracht-Zijlsingel. Tijdensde telling van 1976 was de gemiddelde gezinsgrootte in deze wijk nog 2,76, nu is dat gemiddelde opgelopen naar 3,18 - het hoogste van de gehele binnen stad. In het Merenwijkdistrict ligt het gemiddelde duidelijk hoger dan in alle andere districten: 3,45. Binnen dit district liep dit gemiddelde uiteen van 2,02 in het centrum tot 3,56 in Zijl wij k-zuid. Een 18-jarige Leidse is gistermiddag licht gewond geraakt bij een botsing op de Maresingel. Het meisje zat in een personenauto, die werd bestuurd door een 19- jarige Leidenaar. De auto werd aangereden door een 43-jarige automobilist uit Warmond, die met een snelheid van veertig kilometer de singel overstak in de richting van de Haarlemmerweg. De Warmonder verkeerde in de veronderstelling dat hij voorrang op de kruising had. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Het meisje sloeg met haar hoofd door en voorruit van de auto en liep schaafwonden aan het gezicht op. Zelfstandig Duidelijk is ook dat het aandeel zelfstandig wonende alleenstaanden toeneemt Bedroeg dit percentage voor de gehele gemeente in 1970 nog 5,8, per 31 december 1978 was dit aandeel tot 9,2 gestegen. Een stijgingspercentage dat overigens voornamelijk tot stand is gekomen door de ontwikkeling in de Leidse binnenstad. Waar in de overige districten slechts een ge ringe stijging te bespeuren viel, steeg het per centage in de binnenstad van van 28,9 in 1970 naar 41,8 in 1978. In drie wijken in die bin nenstad (Pieterswijk, Academiewijk en Pan- cras-west) was per 31 december '78 meer dan de helft van de wijkbevolking onder te bren gen in de categorie inwonende alleenstaanden. I LEIDEN Het jeugddorp Zuid-West aan de Voorscho- terweg is al weer zo'n twee weken open. Gewapend met hout, spijkers en hamers is de jeugd weer aan de gang ge gaan om een eigen 'home' in elkaar te timmeren. Het bij zonder attractieve van dit fes tijn is dat de jeugd spelender wijs vertrouwd wordt ge maakt met materialen, waar zij doorgaan van af moet blij ven. Het Jeugddorp Zuid-West is een onderdeel van de zome- ractiviteiten van de Stichting Leidse Jeugd Actie. In het jeugddorp wordt door de kin deren zelf een krantje samengesteld, de 'jeugdkoerier', waar zij de activitei ten van de volgende dag en alles wat nog meer interessant voor de kinderen is, in vermelden. Op het terrein van het jeugddorp zijn vrijwilligers aanwe zig om de kinderen met raad en daad bij te staan. Ouders kunnen, met een gerust hart, de kinderen naar het 'dorp' sturen. Het dorp blijft geduren de de gehele zomervakantie open. In het jeugddorp worden tal van activiteiten op touw gezet. Hier enkele „redacteuren" van de „Jeugdkoerier" aan het werk. De Stichting Leidse Jeugd Actie is een orgaan waarvan de fundamenten in de Tweede Wereldoorlog zijn ge legd. Het begrip jeugdzorg, toen in de zin van 'de kinderen van de straat houden', deed zijn intrede. De vele particuliere initiatieven (clubhuizen, vormingswerk, etcetera) hadden be hoefte aan een orgaan waar zij te recht konden komen als zij met pro blemen zaten. Het idee van 'twee we ten meer dan één'. In 1947 was het zo ver; het LJA zag het licht. Bescheiden van opzet als het in de beginperiode was, bood het toch haar diensten aan ongeveer 20 organisaties. Het orgaan dat zich bezighoudt op het sociaal cul tureel terrein, heeft in de loop der ja ren, de vleugels kunnen spreiden over instellingen die zich bezighouden met volwassenen, bejaarden en peuters. Het schoonspuiten van de veewagens op de ontsmettingsplaats van de Leidsse Groenoordhallen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3