KANS VOOR RAM ALS PREMIER VAN INDIA Congregatie geloofsleer bevestigt geloof van kerk in voortbestaan na dood De terugkeer van Monique Bosga FC Den Haag zet eerste schrede Rob Ouwehand keert niet terug naar nieuwe seizoen Paus naar Castelgandolfo: „Arriverderci Roma" kerk wereld Korte metten SPORT LEIDSE COURANT DINSDAG 17JUL11979 pagik g AMERSFOORT - Op de we reldkampioenschappen van vorig jaar augustus in West- Berlijn vormde zij de onbe twist grootste revelatie. Met een vierde plaats op de 100 meter rugslag dames vestigde Monique Bosga toen plotse ling de complete internatio- i nale aandacht op zich. Einde- lijk leek Nederland weer een zwemster van werkelijke al lure te mogen koesteren. De opvolging van „superstar" Enith Brigitha als de voor naamste zwemambassadrice van ons land was kennelijk geen punt meer. Het talent uit de harde Utrechtse leer school van Zwemlust Den Hommel zou het verder heus wel gaan maken. De ver wachtingen waren nog nooit zo hoog gespannen geweest. Echter, de carrière van Moni que Bosga werd nog datzelfde jaar wreed onderbroken. In oktober 1978 werd zij immers het slachtoffer van een ern- 1 stig auto-ongeluk. Lang, heel lang zelfs nam het herstel in beslag. Voorzichtig probeerde Monique Bosga pas maanden later weer de trainingen te hervatten. Het ging gepaard met bloed, zweet en vele tra nen. Maar de sterke wils kracht bracht haar er uitein delijk weer aardig bovenop. Onder leiding van trainster Marian Oudkerk-Heemskerk en onder nimmer aflatend streng medisch toezicht begon Monique Bosga, die nog steeds twaalf uur slaap per dag behoeft, opnieuw steeds snellere tijden te realiseren. Zondag vierde de Bunnikse haar rentree aan de voorlopig eerst nog maar even nationale top met een tweede plaats op de 200 meter rugriag achter Annelies Maas. 1 De sprint leek, gezien haar uiteraard nog niet geheel her kregen conditie, nog meer perspectieven te bieden. Dat kwam gisteren op de derde dag van de Nederlandse kampioenschappen in het Sportfondsenbad te Amers foort dan ook wel uit. De 100 meter rugslag leverde Moni que Bosga weer voldoening op. Voor deze kortere afstand bleek haar huidige kracht evenwel nog juist niet toerei kend, maar dat mocht niet deren. Na in de eerste serie wat tegenvallend tot 1.07,71 te zijn gekomen (juist genoeg voor een plaatsje in de A-fi nale), gaf zij nadien blijk van haar goede bedoelingen met 1.05,46. Het zelfvertrouwen is weer terug. Lange tijd zwom Monique Bosga aan de leiding. Maar op de laatste meters moest ze zich alsnog gewonnen geven. Het had zichtbaar toch te veel kracht gekost Connie van Bentum tikte tenslotte als eerste aan in 1.05,40. Beide zwemsters waren volop tevre den met hun geleverde pres taties. Spektakel Monique Bosga: „Ik heb een goede tijd gezwommen. Na tuurlijk kan ik nog wel har der, maar dat komt straks wel. De trainingen gaan weer lekker. Ik hoop nu op een uitverkiezing in de Neder landse ploeg voor de vijf-lan- den-wedstrijd begin augustus in Bonn. Onlangs in en tegen Italië was ik niet uitgeno digd. Dat was toch wel een teleurstelling. We gaan nu weer werken naar de oude tijden". Connie van Bentum dus de nieuwe Nederlandse kampioe ne op de 100 meter rugslag. Het pas 13-jarige, fors ge bouwde meisje van De Water kip uit Barneveld biedt daar mee toch nog wat licht in de algemene duisternis. Immers, zij is een van de zeer weinige talenten van wie inderdaad in de toekomst serieus wat kan worden verwacht. Bovendien gaat ze op de 400 vrij en de 100 vlinderslag daar ook met de besten mee. Op beide af standen kwam zij zondag niet uit in de finales, waarvoor ze zich overigens wel had ge plaatst. Connie van Bentum tracht de zondag zoveel moge lijk sportief te mijden. Het zou echter ook logisch klin ken dat het talent enigszins wordt gespaard. Haar train ster Rianne Smith: „We vol gen voorlopig nog de weg van de geleidelijkheid. Er wordt heus niets geforceerd. In feite komen de Olympische Spelen voor Connie nog wat te vroeg. Liever had ik gezien, dat het één of twee jaar later was gepland. Moskou komt eenvoudig té snel in mijn planning. Het streven is dan ook voornamelijk gericht op de Europese jeugdkampioen schappen volgend jaar". Fred Eefting zorgde gisteren voor het nodige spektakel in de Amersfoortse broeikas. Tot tweemaal toe stelde hij het record op de 400 meter wisselslag persoonlijk heren scherper. In de serie bracht hij de oude tijd van 4.37,78 al terug tot 4.36,65, om daar in de finale nog eens bijna twee seconden vanaf te ha len. 4.34,82. Een knappe prestatie voor ie mand die eigenlijk pas de laatste drie weken voor de Nederlandse titelstrijd weer echt serieus is gaan trainen. Eefting heeft daar nu een maal een broertje aan dood, probeert dat meestal zoveel mogelijk te verschuiven en weet niettemin, als het er Aandachtig kijken de tijdwaarnemers naar de aankomst van Henk Elzerman. echt op aankomt, goede pres taties af te leveren. Al blijft deze afstand natuurlijk inter nationaal gezien alles behalve interessant. Het is echter mis schien een stimulans voor Eefting om de komende da gen ook op andere gebieden nog iets te laten zien. De 200 meter vlinderslag da mes blijft een slecht bezet nummer. Anneke van Kraay werd kampioene in de ge woon zeer matige tijd van 2.19,92. Ter verduidelijking: het record staat sinds twee jaar op naam van Mathilde Vink van de Europese jeugd kampioenschappen 1977 te Jo:nko:ping. Bondscoach Bert Sitters: „Het blijft, evenals de schoolslag, huilen met de pet op. Maar niettemin heb ik tij dens deze kampioenschappen al wat talentjes gezien. De af stand met de werkelijke top is echter nog veel te groot. Dat zal nog wel een tijd du ren alvorens er werkelijk aan vulling komt. We zijn bezig met een plan om de regionale trainingen te gaan centralise ren. Verschillende clubs heb ben daar onderling al van ge profiteerd. Het is nu eenmaal niet mogelijk op niveau te blijven als er in je vereniging geen gelijkwaardige krachten rondzwemmen". De finale 200 meter vrije slag heren was er eentje om niet gemakkelijk te vergeten. Drie zwemmers gingen constant gelijk op, een lust voor het publieksoog. Henk Elzerman toonde opnieuw aan op de vrije slag zich thuis te voelen. Hij won in 1.55,01. Fred Eef ting werd tweede in de nieu we persoonlijke recordtijd van 1.55,48. Kees Vervoorn, die halverwege nog de leiding had, moest uiteindelijk genoe gen nemen met de bronzen medaille in 1.56,50. DICKKIERS Finale uitslagen: 100 meter rugslag: 1. Connie van Bentum (De Waterkip) 1.05.40; 2. Monique Bosga (Zwemlust/Den Hommel) 1.05.46; 3. Enith Brigitha ft IJ) 1.06.06; 4. Annelies Maas (De Rijn) 1.06.7; 5. Ingrid Esser (Zeester) 1.07.05 (eerder 1.07.01); 6. Jolanda de Rover (DJK) 1.07.42 (1.07.37); 7. Daphne Demuth (De Rijn) 1.07.45; 8. Monique Kroeze (De Mors) 1.07.70(1.07.62). B-finale: l. Petra Hoek (ZPC Katwijk) 1.08.64. 200 meter vrije slag heren: 1. Henk Elzerman (Zian/Vitesse) 1.55.01; 2. Fred Eefting (Zwemlust/Den Hommel) 1.55.49; 3. Kees Vervoorn (Zian/Vitesse) Zwemcijfers 1.56.50 (1.55.91): 4. Gerard Smit (Zwemlust- /Den Hommel) 1.56.81; 5. Peter Drost (HZPC) 1.57.60 (1.57.46); 6. Kees Jan Win kel (RVZ) 1.59.46 (1.57.73); 7. Edward Maasdijk (De Zijl/LGB) 1.59.83 (1.59.37): 8. Richard Broer (WVZ Zoetermeer) 1.59.89 (1.59.16). B-finale: 1. Leon Steenbrink (HPC) 1.58.97. 200 meter vlinderslag dames: 1. Anneke van Kraay (PSV) 2.19.92; 2. Be rber Kamstra (Zwemlust/Den Hommel) 2.23.25; 3. Inge de Lange (Zwemlust/Den Hommel) en Ineke Ran (DJK) 2.23.39; 5. /Den Hommel) 2.25.93 (2.25.04); 7. Agnes Jansen (ZPA) 2.26.42 (2.24.83); 8. Mary Anema (AZPC) 2.28.18 (2.25.73). B-finale: 1. Eline Herfst (ZVR) 2.26.21 400 meter wisselslag heren: 1. Fred Eefting (Zw 4.34.82 (Nederlands record); 2. Gerard Zwemlust/Den Hommel) Smit (Zwemlust/Den Hommel) 4.41.06; Fred Volleberg (Zeester) 4.48.62; 4. Peter Duinmayer (Zwemlust/Den Hommel) 4.50.44: 5. Gerard de Kort (HPC) 4.52.36 (4.51.86); 6. Tom van Poll (De Dolfijn) 4.54.32; 7. Harry Delno (De Riin) 4.59.08 (4.50.57); 8. Ernst Bekkering (HPC) 5.02.97 (4.55.56). B-finale: 1. Edwin Kooyman (HPC) 4.53.32. 4x100 meter vrije slag meisjes tot 16 jaar: 1. AZPC 4.03.86 (Nederlands record senio ren en aspiranten); 2. De Otters 4.09.56; 3. PSV 4.09.77; 4. Zwemlust/Den Hommel 4.10.63. 4x100 meter vrije slag jongens tot 16 1. HPC 3.47.57 (Nederlands aspirantenre cord); 2. AZPC 3.50.86; 3. Zeemacht 3.55.74; 4. Zian/Vitesse 3.58.30. DEN HAAG - FC Den Haag heeft gisteren de eerste schrede gezet op weg naar het nieuwe seizoen. Onder leiding van trainer Piet de Visser werd de spelersgroep voor het eerst sinds de va kantie aan de tand gevoeld, waarbij een aantal nieuwe gezichten in de A-selectie kon worden begroet. Nog niet aanwezig bij de eerste trai ning waren Dick Advocaat en Lex Schoenmaker, die bei den nog in de Amerikaanse competitie uitkomen. Voor wat betreft de eerste is er nog geen enkele zekerheid over het tijdstip van zijn komst naar Den Haag, want Advocaats club, Chicago Sting, heeft nog alle kans zich te plaatsen voor de zoge noemde play-offs. Indien Chi cago Sting zo ver komt kan Advocaat zich in het gunstig ste geval eind augustus bij zijn nieuwe club melden. Of en wanneer Schoenmaker, voor wie een plaats in de A- selectie is open gehouden, te rug keert naar de Residentie is nog een open vraag. Zijn huidige club, Hans Kraay's Edmonton Drillers, heeft geen kans op de play-offs, maar Schoenmaker heeft het hem door FC Den Haag aangebo den, lagere contract in ieder geval nog niet geaccepteerd. Zeker niet terug naar Den Haag komt Rob Ouwehand, die eveneens voor de Drillers uitkomt. Edmonton Drillers heeft een optie op Ouwehand, die dus bij deze Canadese club onder contract blijft of naar Excelsior gaat. De Rot terdamse club heeft grote be langstelling voor Ouwehand, maar overeenstemming is er nog niet. Nog niet getekend Inmiddels is FC Den Haag met alle spelers tot een ak koord gekomen, hoewel nog niet iedereen zijn contract heeft getekend. Maar alle spelers waren gisteren op de eerste training aanwezig, zo dat de technische leiding van FC Den Haag verwacht dat die handtekeningen er zullen komen. FC Den Haag is overigens nog doende een Engelse spits aan te trekken, maar deze po- Nieuwe namen In de gisteren door Piet de Visser bekend gemaakt A-se lectie is een aantal nieuwe namen opgenomen. Dat zijn naast de aankopen Dick Ad vocaat, André Wetzel en Harry Melis de van Alphense Boys afkomstige Emiel Mon santo, UEFA-international Aad van Bergenhenegouwen en doelman Dido Havenaar. Ook Chris Treling en John Lorié, die vorig seizoen enige keren hun opwachting in het eerste team maakten, behoren nu vast tot de A-groep. Die A-selectie bestaat uit: Ad vocaat, Van Bergenhenegou wen, Galjé, Goemans, Have naar, Jonker, Korevaar, Van Leeuwen, Lorié, Mansveld, Melis, Tempelaar, Treling, Van Vliet, Wetzel en Wickel. Blijie verdwenen Uit deze selectie is dus ver dwenen Bert Blijie, die aan het eind van het vorige sei zoen zo verdienstelijk pres teerde. De technische leiding van FC Den Haag zocht vori ge week contact met de aan valler, er vond een gesprek plaats, maar beide partijen konden niet tot overeensfa ming komen. „Ik zou voor de plaats centrumspits moeten coni reren met Henk van Leeu* en Chris Treling", verti Blijie gisteren. „Bovendiei Den Haag nog op zoek een spits in het buitenla Uit het iets verhoogde aanl dat me vorige week is ged bleek me dat Den Haag niet persé wilde hebben. Visser zei wel dat ik een i lijke kans zou krijgen, m dit lijkt me geen basis weer bij Den Haag te g spelen. Maar ik heb een p contacten. Wellicht dat ik de komende weken met club uit Nederland of Be nog rond kom". Overigens heeft FC Den H drie spelers in vertegenwoo igende UEFA-elftallen. Mai de Vroedt, die op dit mom uitkomt in het jeugdteam in Assen een internation toernooi speelt, is samen René van Delft en doeln Peter van der Zwan uitge digd om eind deze ma: deel te nemen aan een t< nooi om de Koninkrijksspe ,n de West. FRANK WERKJ Piet de Visser houdt toezie terwijl Fred Goemans de zw bal omhoog tracht te breng Achter hem de nieuwe a winst Emiel Monsanto. Counter-tenor Alfred Delier overleden LONDEN De befaamde Britse falset-tenor Alfred Del- Ier is maandag op 67-jarige leeftijd aan de gevolgen van een hartaanval in een zieken huis in Bologna in Italië over leden. Deller, die de contra-tenor stem deed herleven die ruim een eeuw geleden met de cas tratie was verdwenen, had in 1950 het „Deller Consort" voor oude muziek opgericht. In Londen creëerde hij de oberonrol in De Midzomer nachts droom op muziek van wijlen Lord Benjamin Britten. Alfred Deller was vorige week donderdag in Bologna in een ziekenhuis opgenomen. Hij vertoefde in die stad als lid van de jury van beoorde ling in een muziekwedstrijd. NEW DELHI De Indiase minister van defensie, Jagji- van Ram (71) lijkt op dit mo ment de meeste kans te ma ken om na het aftreden van de Indiase premier Desai lei der te worden van de tot nu toe regerende Janata-partij en daarmee kabinetsforma teur. Ook de minister van fi nanciën, Charan Singh (76) maakt een kans, terwijl ook Desai de moed nog niet heeft opgegeven. Ram is leider van de onge veer honderd miljoen „onaan- raakbaren", Singh vindt zijn aanhang bij de boeren en is nu leider van een afgeschei den Janata-partij, die vorige week werd opgericht als uiting van oppositie tegen De- President Neelam Sanjiva Reddy van India zal in elk geval een man moeten kiezen, die een meerderheidsregering kan vormen, in weerwil van de grote verdeeldheid tussen de vele politieke groepen. Slaagt hij daarin niet, dan is hij gedwongen verkiezingen uit te schrijven, die eigenlijk pas voor 1982 op het pro gramma stonden. De regeren de Janata-partij werd ge vormd als een coalitie van vijf uiteenlopende groeperin gen, die zich slechts konden verenigen op één gezamenlijk doel: het afzetten van me vrouw Indira Ghandi. Toen dat was bereikt begon het ge kibbel. KLM vliegt volgende week weer met DC-10 naar Amerika AMSTELVEEN (ANP) De KLM zal in de loop van vol gende week weer DC10-toe stellen gaan inzetten op haar diensten naar de Verenigde Staten. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse rijksluchtvaartdii afgelopen vrijdag het verbod voor DC—10 opgeheven. De KLM nog een week nodig om vluchtschema's aan de nieuv stand van zaken aan te pat sen. De Amerikaanse verenigii van vliegtuigpa haar zetel heeft de stad Da las, heeft een rechtbank vraagd het opheffen van h vliegverbod voor de DC— weer ongedaan te makei Volgens de vereniging mo het toestel nog steeds als o veilig worden beschouwd. Mgr. Tomko secretaris bisschoppen synode Paus Johannes Paul us II heeft de Tsjechische pre laat Jozef Tomko be noemd tot secretaris-gene raal van de bisschop pensynode als opvolger van kardinaal Rubin. Mgr. Tomko was tot dus ver onder-secretaris van de congregatie voor de bisschoppen. Mgr. Tomko (55) is af komstig uit Oedavske in Slowakije. Toen de bis schoppensynode in 1967 voor de eerste maal bij eenkwam, was hij een der onder-secretarissen. Als vertegenwoordiger van de Heilige Stoel nam hij in 1970 deel aan de Aziati sche bisschoppenconferen tie en in 1973 aan de ge zamenlijke conferentie van bisschoppen van Aus tralië en Oceanië. Hij was lid van de ge-' mengde commissie van katholieken, luther De congregatie voor de ge loofsleer, die in opdracht van de paus waakt over de zuiverheid van de leer, be klemtoont, dat de katholie ke kerk gelooft in de verrij zenis van de doden en dat zij die verrijzenis verstaat als geldend voor de gehele persoon, die zij omschrijft als de ziel. De kerk gelooft in „het geluk der rechtvaar digen, die eens bij Christus zullen zijn." Zij gelooft ook in de eeuwige straf voor de zondaar. De congregatie, het voorma lig Heilig Officie, heeft een en ander, in opdracht van paus Johannes Paulus II nog eens vastgelegd in een brief aan de bisschoppen van de wereld met de be doeling het geloof van de kerk te bevestigen tegenover groeiende twijfel, ook onder katholieken, over het voort bestaan na de dood. De brief is ondertekend door kardinaal Franjo Seper, pre fect van de congregatie. De bisschoppen wordt erop gewezen, dat het hier gaat om een artikel van de ge loofsbelijdenis. Bij de ver kondiging van dit geloof spunt mag niets worden weggelaten. Ook mag geen afwijkend of onzeker ge zichtspunt worden verkon digd, want dit zou het geloof en de redding der christenen in gevaar brengen. Uitdrukkelijk bevestigt de congregatie voor de geloofs leer ook het geloof der kerk in het vagevuur. De kerk „gelooft in de mogelijkheid van een zuivering van de uitverkornenen voordat zij God zien, een zuivering die totaal verschilt van de be straffing der verdoemden". Dit is, aldus de brief, wat de kerk bedoelt wanneer zij spreekt over hel en vagevuur. De brief erkent, dat bijbel noch theologie voldoende ge gevens geeft voor een duide lijk beeld van het leven na de dood. Ook stelt de brief, dat het duidelijk is, dat de mensen geleidelijkaan steeds meer gaan twijfelen. Deze onzekerheid onder de katho lieken noemt de congregatie een ernstige zaak. Zij acht die groeiende onzekerheid onder meer het ongewilde effect van de wijde publici teit over theologische contro versen. Tenslotte wordt nog opge merkt, dat- bij discussies over het bestaan van de ziel en over de betekenis van het leven na de dood wel de vraag wordt gesteld, wat er gebeurt tussen de dood van de christen en de verrijzenis op de jongste dag. De con gregatie merkt hierover op, dat „dit alles de gelovigen ongerust maakt, omdat zij daarin niet meer de woor den en ideeën vinden, die hun vertrouwd zijn." Met woorden uit het bekende liedje „Arriverderci Roma" heeft paus Johannes Paulus II tijdens de algemene audiëntie zondagmiddag meegedeeld, dat hij op het punt stond voor enkele weken naar bet pauselijk buitenverblijf in Castelgandol fo te gaan. Het is zijn eerste, vakantie sedert hij tot paus werd gekozen in oktober vorig jaar. „Het is nu eenmaal traditie, maar misschien kan ik nu wat rust genieten", zei de paus tot de dui zenden mensen op het Sint-Pietersplein. Tijdens zijn vakantie zal hij echter elke woensdag voor de grote algemene audiënties per helicopter naar het Vaticaan vliegen. De zogenoemde Angelus-audiën ties op zondag worden in Castelgandolfo gehou den. Daar zal de paus één van zijn geliefkoosde spor ten kunnen beoefenen. Er is zoals gemeld een zwembad aangelegd. Eventuele belangstellenden naar de zwemprestaties van de paus zullen echter niets kunnen zien. Het zwembad is rondom afge schermd met een hoog kunststofhek, waarvan men verwacht, dat het zelfs de Italiaanse fotogra fen zal beletten foto's van een zwemmende paus te maken. In het eerste deel van zijn toespraak had de paus herinnerd aan de ontvangst van de deelnemers aan de FAO-conferentie (de wereldlandbouworga nisatie) in Rome, die hij zaterdag had toegespro ken. Hij vroeg zijn toehoorders op het plein om te bidden voor de noodlijdende boeren in de wereld en voor de mensen, die in Nicaragua sterven. In zijn toespraak tot de FAO-conferentie had de paus gewezen op het lot van talloze boeren, die als gevolg van technische ontwikkelingen of van puur onrechtvaardige maatregelen geen kans zien een redelijk bestaan op te bouwen. Hij zei, dat de landbouwbevolking ver achtergebleven is bij de arbeiders in de industrie en blij te zijn, dat men geleidelijk aan terugkomt van de overdreven waardering voor industrialisatie als het heilmiddel voor alle kwalen. Hij onderstreepte opnieuw zeer Wanneer het gaat om landbouwhervorming en plattelandsontwikkeling, dan moeten die volgens de paus erop gericht zijn om de soms schreeu wende ongelijkheden in de verschillende takken van de economie op te ruimen. De politiek moet nationaal en internationaal gericht zijn op herver deling van het inkomen ten gunste van de arm- f^n'paus beklemtoonde de grote betekenis van de landbouw voor de economie. Maar bovendien kan men constateren, zo zei hij, dat de landbouw van grote betekenis is voor de bescherming van het milieu en een grote energiebron is. Het gaat dan ook niet om een nostalgische terugkeer naar het land, maar om erkenning van de boer en diens betekenis voor een gezonde ontwikkeling van elk land afzonderlijk en van de aarde. De boer moet dan ook meebeslissen over het beleid, dat natio naal en internationaal wordt gevoerd. Onder voorzitterschap van aartsbisschop M. Kok van Utrecht wordt deze week in Krakau in Polen de in ternationale bisschoppen conferentie gehouden van de bij de Unie van Utrecht aangesloten oud-katholieke kerken. Deze kerken, die overal in de landen van Europa een kleine minder heid vormen, houden zich voornamelijk met interne kwesties bezig. Een van de belangrijkste ervan is de intercommunie met de anglicanen, die problema tisch wordt in verband met de priesterwijding van de vrouw in de anglicaan se kerken. De oud-katholie ke kerken hebben met de anglicaanse nauwe banden. De aartsbisschop van New York, kardinaal Cook, wil niet dat er een heilige mis wordt opgedragen voor Carmine Galante, de mafi- aleider, die vorige week is vermoord. De aartsbis schop zegt in een verkla ring: „We betuigen onze deelneming aan de familie, maar we kunnen geen li turgische dienst verzorgen,* omdat dit een schandaal zou geven." De familie heeft aangekondigd, dat er bij de begrafenis van „de peetvader" wel een priester aanwezig zal zijn. De voorzitter van het ge zelschap „De Stille Om- gang", de heer E. F. X. M. Elsenburg te Amsterdam, is benoemd tot comman deur in de orde van St* Gregorius de Grote. De onderscheiding werd hem bij gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag uit gereikt door de bisschop van Haarlem, mgr. dis. Th. Zwartkruis. In antwoord op daartoe ge stelde vragen deelt de stichting Mensen in Nood- /Caritas Neerlandica mee, dat zij op verscheidene ma nieren bij de hulpverlening aan de Vietnamese boot vluchtelingen is betrokken. Zij neemt deel in de Werk groep Bootvluchtelingen, die de initiatieven bundelt van maatschappelijke en diaconale organisaties. Ook is zij vertegenwoordigd in de Stichting Vluchtelingen werk Nederland, die ver antwoordelijk is voor huis vesting en integratie van de Vietnamese immigran ten. Voorts verleent de stichting Mensen in Nood in samenwerking met Cari tas Internationalis en de partners daarvan in Malei sië, Thailand, Hongkong, Macao, Indonesië en de Fi lippijnen directe hulp aan deze lapden bij de opvang, van de bootvluchtelingen. Het gironummer is 1111222 ten name van Mensen in Nood te Den Bosch.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8