Leliekwekers tonen op Flevohof vakmanschap ™<voor Kleur vleestomaten soms aanleiding tot afkeuring SITUATIE GROENTE- EN FRUITMARKT TAM BLOEMENGESCfflEDENIS HERHAALT ZICH BOLLENVAK NAAR EEN FUSTCENTRALE? -AND EN TUINBOUW ilN LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JUL11979 GROTE SHOW TOT EN MET 2 AUGUSTUS Efl] le el ;tr 3anh' TlO^1 ,HiIlegom Een volle naand staat de Flevohof in liet teken van de lelie. De leden van Vereniging „De Lelie", de groep leliekwe- ;ers van de Koninklijke Al- jemeene Vereeniging voor loembollencultuur te Hille- om houdt in het hoofdpa- Ijoen van de Flevohof een elieshow, met als thema et internationale jaar van iet Kind". Kinderen van di verse continenten zijn door niddel van foto's en ge bruiksvoorwerpen uit talrij- landen onderwerp van le leliearrangementen. Daarnaast is er een perma- lente lelie-dia-show en wordt in een aparte exposi- ;ie de geschiedenis van de :lie verteld. De expositie luurt tot en met zondag 12 lugustus: De lelie, eertijds in de bloembollenwereld een onbe duidend artikel, beleefde in de jaren een renaissance, toen een aantal nieuwe zaai lingen op de markt kwam, dat zich uitsluitend bleek te ^jlenen om de kassen in bloei worden getrokken. Sinds- ien is de lelie een bolgewas an steeds groter importan- ie geworden. De oppervlak- groeide in een betrekke- jk klein aantal jaren van lauwelijks honderd hektare it ruim duizend hektare in 9. export van leliebollen sterk toe. West-Duits- nd was de grootste koper. Vorig jaar gingen er 15 mil- Lelie: middelpunt op show in Flevohof. joen leliebollen naar dit land. Op de tweede plaats stond Frankrijk met veertien miljoen stuks en als derde werd Italië geklasseerd met acht miljoen stuks. Een groot deel van de va derlandse lelie-oogst blijft echter in het binnenland en wordt door de kwekers in Aalsmeer, het Westland, Rijnsburg enz. in bloei ge trokken. Sommige lelies kunnen bijna twaalf maan den van het jaar worden aangevoerd en de vakman spreekt in dat geval van een jaar-rond-artikel. De aantal len bloemen die hier voor de respectievelijke veiling- klokken worden gereden, zijn bepaald niet kinderach tig. Vorig jaar waren dat 151.000.000 takken lelies en daarnaast nog eens 32.000.000 leliekelken. Dije brachten samen een bedrag op dat bijna 72 miljoen gul den bedroeg. De schoonheid van de lelies werd in de oudheid reeds bezongen. Ook in de Bijbel. Tal van rassen zijn inder daad van een imponerende schoonheid en voornaam heid. De laatste jaren zijn tal van nieuwe lelierassen gewonnen in vormen en kleuren die totvoor kort volslagen onbekend waren. Het zijn vooral de verede laars mt Holland die sterk naar voren komen. En zij bewijzen tot en met zondag 12 augustus de be zoekers van Flevohof hun vakmanschap. Eerste steen adi kantoorgebouw ÏÏbij Delft- QWesterlee flen vorige week de troffel m nu eens letterlijk een •steentje bij te dragen aan ,r*de nieuwbouw. Het betrof officiële eerste steen. pTttchter, zonder sierlijke in- briptie, wijze spreuk of his- orische datum. Het was ,pr sen doodgewone ordinaire iaksteen. Senvoud sierde ook hierbij "He voorzitter en het bestuur. Jestaag werkt men aan de 'oltooiing van de bouw. Er Vpis al heel wat gebeurd, zo nemoreerde tweede voorzit- T er P. van den Berg, tot de [enodigden. Het dempen van ie Breede Lee, de aanleg ilc ten ontsluitingswegen, fust- oods, neerzethal, kopersac- j. sommodatie... In zijn toe spraak wees de heer Van ,ien Berg op de produktie- Verhoging per m2 die de glastuinbouw in betrekkelijk Voorzitter van Velden in actie, weinig jaren heeft weten te realiseren. Als sprekende voorbeelden nam hij de to maat en komkommer. In 1970 wordt per 55 m3 gas en i>er m2 10,5 kg tomaten geproduceerd. Acht jaar la ter ligt de opbrengst op 13 kg. Voor komkommers gel den de volgende gegevens: 1974 met 60 m3 gas 49 stuks per m2 en amper vier jaar later blijkt het aantal geste gen te zijn tot 57 stuks. Deze cijfers geven de tuin ders weer moed ten opzichte van de te verwachten toene mende concurrentie uit de Middellandse Zeelanden. Te meer omdat het Nederlandse handelsapparaat zeer effi cient werlrt, aldus de tweede voorzitter de heer Van den Berg. Sterk wisselend ^eeld bij radijs W Smt ■nSDEN HAAG Het Kwaliteits Controle Bureau (KCB) bstelt idere maand een rapport op over de keuringserva- to ringen bij groenten en fruit Deze keer is onze aandacht geconcentreerd op de kleinere gewassen. De kwaliteit van vleestomaten bleef in juni goed. Ook bij paprika - «waren er bijzonder weinig kwaliteitsproblemen. ie aubergine kreeg zelfs het predicaat mee van voortref felijk. Bij rettich kampt men met problemen bij de sorte- ig. De radijs bood kwalitatief gezien een zeer wisselend Ij VLEZIGE TOMATEN |De kwaliteit van de vlezige tomaten bleef in juni goed. jToch vroeg dit produkt meer aandacht wegens gebreken ;tu|als stervormige scheuren bij de kroon, groenkragen, vuil, nzachte plekken en een enkele holle vrucht. Dergelijke apartijen werden eerst opnieuw gesorteerd alvorens deze ajin de blokken werden geplaatst. Ook de kleur gaf diverse .analen aanleiding tot afkeuringen voor klasse I. Soms Jwas de kleur in de middenbak wat ongelijk binnen de [bak. Ook kwamen er wat te lichte (groene) vruchten in roor, zodat enkele partijen om deze reden werden afge- ;eurd voor klasse I. Het ongelijk van kleur zijn, wordt nede veroorzaakt doordat nog niet alle veilingen zoals »ij de ronde tomaten een consequente kleurindeling in vee blokken toepassen. De afkeuringen voor klasse I •egens te zachte of gescheurde vruchten hadden voorna- lelijk plaats in de rode blokken. PAPRIKA EN AUBERGINE lij de paprika waren er bijzonder weinig kwaliteitspro- ilemen. Aanvankelijk kampte men met strip en krimp- cheurtjes bij de rode paprika, maar ook deze beide pro- ilemen kwamen in juni in veel mindere mate voor. De roene en de gele paprika waren prima van kwaliteit, 'oor de witte paprika werd door het CBT een éénmalige doos ingevoerd. Ook de aubergines bleven van een voortreffelijke kwali- vfeit. Op die veilingen, waar binnen klasse I twee combi- ïatiec werden aangehouden moesten incidenteel partijen uit de combinatie B van klasse I genomen worden we gens teveel gebreken erin. In hoofdzaak betrof dit be- 1_| schadigingen, misvormingen en groeischeuren. De kleur was vrijwel altijd in orde, hoewel er soms een wat te icht gekleurde vrucht (te rijp) was meeverpakt in de 4 lichtste sorteringen. Dit had te maken met telers die bij 12 de oogst wat achterop geraakt waren. I RETTICH 1 De kwaliteit van de rettich bleef goed. Meer problemen Zijn e? met de sortering. Zoals bekend verondersteld mag 5 Worden, werkt men ook bij rettich met een proefnorm. Het blad is voor de langrijk consument wel degelijk be- Als sorteringsgrenzen zijn aangehouden 30-40 mm, 40-50 mm, 50-65 mm en 65-80 mm. In de praktijk blijkt echter dat met name de sortering 50-65 mm wat te grof wordt aangevoerd. Dit komt ook omdat juist deze sortering, verpakt met 25 stuks per krat, bij de handel zeer geweld is. Daar alle rettich op stukstal wordt verkocht, lopen de netto-inhoudsgewichten van de kratten sterk uiteen. Een tweede probleem bij dit produkt vormt het loof. Met name het kasprodukt heeft een vrij sterke loofontwikke- ling. De grote hoeveelheid blad past niet in de krat. In dien men de gehele bladlengte wil handhaven komt het er op neer dat het blad wordt omgevouwen. Dit geeft veelal aanleiding tot grove beschadiging of breuk. Het blad vergeelt overigens vrij snel in de krat Vooralsnog is dit probleem bij de veilingen niet opgelost RADIJS De kwaliteit van de radijs, die overigens nog in grote hoeveelheden in juni werd aangevoerd, viel deze maand niet mee. Naast mooie heldere partijen stonden er ook partijen van oudere zaaisels. De kleur van dergelijke par tijen was over het algemeen wat doffer en de knolletjes waren wat staartig. meerdere partijen moesten ook wor den afgekeurd voor klasse I wegens zwak loof, het wit, een ongelijke maatsortering of een onjuist stukstal. Op veilingniveau werden deze correcties uitgevoerd, zodat er toch nog een goed blok klasse I voor de handel aanwezig was. De afgelopen week kenmerkt zich door het praktisch over de hele linie van het groenteassortiment optredende prijsver- val op enkele uitzonderingen voor een paar kleine gewassen na. Het aanbod van radijs is in vergelijking met vorig seizoen nog steeds uitzonder- lijk groot Klappen konden haast niet uitblijven, zeker met de nu aangebroken vakantieperiode. De prijs kelderde naar 28 cent per bosje. Verbetering op korte termijn zit hier bijna niet in. De aanvoer van aubergines nam sterk toe. Daarnaast wordt er concurrentie ondervonden van Spaanse aubergines. Ook hier werden er rake klappen uitgedeeld. De sortering 300-400 daalde van 2,04 gulden naar een ennegentig cent per kilo. De sortering 225-300 daalde van 2,15 naar 1,35 per kilo. Door het aanhoudend ruime aanbod lijken betere prijzen wel haast onmoge lijk. Postelein behoort ook tot de goedko pe groentesoorten, er kwam een veiling- prijs van 0,37 per kilo tot stand. Ook dit gewas zal goedkoop blijven. Voor komkommers lagen de prijzen tussen de 23 en 26 cent per stuk. Deze prijsvor ming is in belangrijke mate veroorzaakt door het ruime aanbod. Naar het zich laat aanzien wordt het aanbod wat klei ner, zodat er een kans is op enig prijs herstel. De groene paprika's moesten het in de afgelopen week sterk ontgelden. De sortering 75-85 daalde maar liefst van 3,34 per kilo naar 1,17 per kilo. Het zelfde was het geval met de sortering 65- 75. Deze daalde van 3,15 naar 1,05 per kilo. De rode sorteringen daalden eveneens in prijs, zij het niet zo extreem als de groenesorteringen. De gemiddelde prijs kwam op twee gulden per kilo. In vergelijking met vorig seizoen steekt deze prijs zeer ongunstig af. Toen werd er gemiddeld vier gulden per kilo be taald. De gele paprika's wisten zich aan deze aanslag te onttrekken, de prijs wist zich te handhaven, er werd gemiddeld 3,34 per kilo betaald. Het totaalaanbod van paprika's lijkt wat af te nemen, zo dat er op betere prijzen gerekend mag Het plukken van tomaten. worden. De tomatenprijs voor de gewone tomaten zakte voor de a-1 sortering naar 90 cent per kilo. Opvallend is, dat de be langrijkste afnemer, West-Duitsland, aan merkelijk grote partijen uit Bulgarije im porteert. In de eerste week van juli was dit maar liefst 1120 ton, dit was drie maal zoveel als in het vorige seizoen. De vleestomaten wisten iets uit de put te klimmen, de gemiddelde prijs liep op naar 1,76 per kilo. De prijsdruk op de. tomatenmarkt lijkt zich te handhaven. Vollegronds groente De aanvoer van spitskool neemt af, maar dit heeft toch niet kunnen verhin deren dat de prijs zich in de afgelopen week moest halveren. Er werd slechts 25 cent per kilo betaald. Voor de komende week lijkt de prijs zich wat te herstellen. Het nog steeds ruime aanbod van sla wordt tegen matige prijzen afgezet. Ook in de afgelopen week lag de gemiddelde prijs niet hoger dan 15 cent per krop. Prijsherstel lijkt niet mogelijk, omdat er op een groter aanbod gerekend wordt. Voor bloemkool werden er spotprijzen betaald, de „zessen" brachten slechts 62 cent per stuk op. Lagere prijzen zijn bij na niet mogelijk, de prijs lijkt de komen de week weer wat op te lopen. Ondanks het afnemende aanbod van tuinbonen kwam de prijs Op een dieptepunt terecht, namelijk veertig cent per kilo. Verdere prijsdaling lijkt uitgesloten, er wordt voor de komende week op prijsherstel gerekend. Het aanbod van prei blijft nog steeds toenemen, de prijsdaling houdt hiermee gelijke tred. Er werd gemiddeld 90 cent per kilo betaald. Prei kan nog wat verder in prijs dalen. Spinazie duikelde eveneens fors in prijs, te weten van 1,04 naar 45 cent per kilo. Door een kleinere aanvoer kan de prijs wat oplopen. Bospeen bracht in de afgelopen week 85 cent per bos op. On= danks een kleiner wordend aanbod zal de prijs niet veel oplopen. Voor Chinese kool werd er een dieptepunt in de han del bereikt, namelijk 20 cent per kilo. Voor de komende week worden er hoge re prijzen verwacht Door het warmere weer daalde de andijvieprijs naar 26 cent per kilo. Bij aanhoudend warm weer zal de prijs onder druk blijven. De geschiedenis herhaalt zich dat wil zeggen, de geschiedenis zoals deze gedu rende de maand juli zich heeft ontwik keld. Overigens op zichzelf niets geen bijzonders, want de twee vakantiemaan den drukken ieder jaar op het hele le vensbeeld een eigen stempel en zeker op zakelijk gebied. Zoals dat van de bloe menhandel. In het algemeen betekent dat ook een dieptepunt in de aanvoeren, ge volg ook van dezelfde situatie wat de prijzen betreft. Daar zijn nog wel enkele gunstige en ongunstige uitzonderingen in hetgeen ook afgelopen week het geval was.. Met gerbera, grote rozen, anthurium en nog enkele bloemsoorten viel het nog gunstig uit, maar snijgroen, troschrysan- ten en veel anderen moesten geld inleve ren. Het is dan ook te begrijpen dat de han del op deze gang van zaken heel voor zichtig reageert en het rUstig aan doet met de inkopen. Dat heeft weer door draai en minimumprijzen tot gevolg. De kwekers zijn op dat alles wel min of meer voorbereid, maar de vakantietijd kost ook hen geld. Zo zal het in de komende weken nog wel aanhouden. Daar staat tegenover dat in tegenstelling met vroeger jaren de van produkten vrij groot blijft, hoewel er bij de kwekers zoveel mogelijk de rem op gaat. De cijfers tonen dat trouwens wel aan want ook afgelopen week was de totale aanvoer weer aanzienljk groter dan in deze tijd van het vorig jaar. Met als te genhanger een omzetbedrag dat op gelij ke hoogte bleef en dat betekent dus een gemiddeld lager prijs. Zo had de CCWS bij een aanvoer van 31.801.503 bos of stuks met omzetbedrijf van 8.389.657,44 tegen een aanvoer van 25.020.674 vorig jaar en omzetbedrag van ƒ8.573.088,21 en dat spreekt dus duidelij ke taal! Het waren vooral de snijbloemen die een veer moesten laten. Aanvoer 31.192.947 bos of stuks, opbrengst 7.580.90001 en vorig jaar 24.642.139 tegen opbrengst 18.049.881,30 vorig jaar. De import haal de de omzet nog wat op met 10.653,45 tegen 9.180,55 vorig jaar en de potplan ten droegen daar eveneens toe bij met een omzet van ƒ776.792,95 tegen vorig jaar 511.362,32. Als totaal dus niet al te slecht hoewel de méérproduktie van snijbloemen er finan cieel niet uit kwam. Ook nu weer was het opvallend, dat de zogenaamde „zomerbloemen" flink verte genwoordigd waren naast de jaarrond en seizoenbloemen. De prijsvorming was dus in het alge meen matig met in het laatst van de week een neiging tot daling, mogelijk als voorbereiding op de vertrekkende stroom vakantiegangers. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 22(24) trosan- 'jers 21(31) anthuriums 62(67) snijgroen 9(12) jaarrondtroschrysanten 38 (52) idem geplozen 59(82) freesia 16(25) waarbij moet worden aangetekend, dat de aan voer van 3.546.804 bijna een miljoen ho ger lag dan vorig jaar in deze tijd; ge rbera 50(43) gladiolen 27(35) irissen 8(25) leliekelken 39(41) idem takken 33(49) gro te rozen 22(24) idem klein 14(17) sonia 14(23) belinda 16(14) red garnette 10(13). De ruim zes miljoen bos of stuks snij bloemen hebben dus de geldelijke omzet aan de CCWS afgelopen week niet kun nen redden en er is weinig optimisme voor hetgeen deze week zal gebeuren. Daarop zullen ook de weersomstandighe den van invloed zijn, want tot nu toe blijft de hitte uit en dus ook de overstel pende hoeveelheden bloemen. Maar met een zwakke prijsvorming moet toch wel rekening worden gehouden! Is het bloembollenvak op weg naar één fustcentrale?.. Er worden wel pogingen in het werk gesteld om zo ver te komen, maar er is stellig nog een lange weg te gaan voor die centrale werkelijk gestalte krijgt Dat houdt o.m. verband met het feit dat fust in het bollenvak niet alleen een gebruiks-, maar ook een concurren- tie-artikel is. De twee bloembollenveilin gen CNB en Hobabo die met hun In- en Verkoopbureaus een zeer groot deel van de bollenhandel beheersen, hebben in de afgelopen vier, vijf jaren ruim vijf mil joen geïnvesteerd in nieuwe kunstof bak ken. Die moesten de aloude rotan mand, die meer dan een eeuw de toon aangaf gaan vervangen. Voor dat bedrag wer den ze eigenaar van zo'n 600.000 bakken. Daarnaast hebben de twee andere In- en verkoopbureaus, nl. BSF van de bloe menveiling Flora in Rijnsburgen ABM uit Lisse ook nog eens zo'n 60.000 bak ken. Niet voor niets Dat fust stelt men natuurlijk niet gratis beschikbaar. Er is een huur-naar-duur-re- geling. Met andere woorden: men betaalt al naar gelang het aantal weken dat men het fust onder zich houdt. Volgens de letter van de overeenkomst moet ook de exporteur zijn portie bijdragen, maar in de praktijk komt daar in vele gevallen niets van terecht Het is nl. een publiek geheim dat de exporteurs het afstaan van fust door de veilingen als een soort dienstbetoon beschouwen en voor deze vorm van service niets wensen te beta len. Als het om een goede klant gaat zul len de veilingen geen trammelant maken, want ze willen voor alles voorkomen dat een goede relatie om een meningsver schil van een paar honderd gulden naar de concurrentie loopt Ongebruikt Die honderdduizenden kunststof bakken zijn niet constant in gebruik. In de win termaanden staat een niet onbelangrijk deel ongebruikt in de veilingloodsen. Dat kost geld en in feite moet daar het gehe le bollenvak voor opdraaien. Er zou op c^t vlak veel verbeterd kunnen «"orden Kunsstof fust is nu in het bloembollenvak ook sterk in opmars. en daarom is die Stichting Fustpentrale dan ook geboren. Aan de wieg stonden de heren A. Augustinus van ABM in Lis- se, Th. de Gunst van BSF, Rijnsburg, en mr. C. Nyqvist van Gervos Adviesbureau in Hillegom en tevens een van de top man van de Bond van Bloembollenhan delaren (al heeft die laatste funktie niets met de Fustcentrale te maken). Alle vei lingen en In- en Verkoopbureaus kunnen zich bij die stichting aansluiten, maar tot nu toe registreerde men alleen ABM en BSF. De twee grote veilingen, de Coöp. Ned. Bloembollencentrale met vestigin gen in Lisse en Bovenkarspel, en de Ho- baho in Lisse, hebben tot nu toe de boot afgehouden. Voordelen De voordelen van één fustcentrale voor het gehele vak zijn zonder meer aanwijs baar. Om te beginnen zou die centrale meteen strak de hand kunnen gaan hou den aan de bepalingen van de huur- naar-duur-regeling. Immers: die centrale behoeft geen hand- en spandiensten te verlenen aan exporteurs en zou hen dus zonder meer kunnen dwingen hun „bak- ken-geld" te betalen. Daarnaast zouden de veilingen en de IVB's van een massa administratieve rompslomp af zijn. Bo vendien behoeven de depothouders dat zijn vaak de transportbedrijven die voor vervoer van de bollen van en naar de veilingen zorg dragen geen bakken van drie, vier verschillende verkooporga nisaties in voorraad te houden. Rand verschi j nselen De voordelen van één fustcentrale voor het gehele vak worden door niemand be streden. De bezwaren -zijn alleen te om schrijven als randverschijnselen die niet in het zakelijke naar in het psychologi sche vlak liggen, zo zei mr. Nyqvist, die zich verder afvroeg of het nu wel ver standig is daar tegenaan te blijven hik ken. Hoe de twee veilingen er over den ken, is uiteraard niet duidelijk. Speelt de angst voor een soort gezichtsverlies een rol of....wensen zij het fust toch nog als een soort klantenbindingsartikel te hand haven? Omdat de Stichting Fustcentrale een ef ficiënt en dus meer economisch gebruik van het fust voorstaat, heeft men dat punt onder de aandacht van het Ministe^ rie van Landbouw gebracht. Via dat Mi nisterie is ook de Nehem, die de follow up van het struktuuronderzoek in het bollenvak verzorgt, op dit onderdeel ge attendeerd. Dat laatste vooral met het oog op de strukturele aspecten van de activiteiten die de stichting ontwikkelt Ook al omdat iedere vakgenoot van de diensten van de stichting gebruik kan maken en de stichting geen winstoogmer ken heeft. Uiteraard kan die centrale alleen dan goed van de grond komen als CNB en Hobaho als lid toetreden. Zoals de zaken er nu voorstaan moet de kans dat dit op korte termijn zal gebeuren, niet groot worden geacht. De „randverschijnselen" zullen nog wel te zwaar wegen, maar wie weet komt daar binnen afzienbare tijd ook wel verandering in. Je kunt nooit wetenl...

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7