Reconstruktie kruising Beeklaan- Herenweg gereed Inspecteur Spoelstra uitgeroepen tot beste amateur-orgeldraaier Kunstwerken verfraaien dorpsbeeld Nieuwkoop Werkloosheid in Bollenstreek opnieuw toegenomen" REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 16 JUL11979 PAGlM Capriole naar Brussel HAZERSWOUDE Het Hazerswoudse jeugdcircus Capriole heeft van het gemeentebestuur van Brussel de uitnodiging ontvangen, om een optre den te verzorgen in het imposante gebouw van de stadsschouwburg. Uiter aard wil het bestuur van het honderdvijfentwintig personen tellende gezel schap gaarne op de invi tatie ingaan en wacht men in Hazerswoude thans op antwoord van de bestuurderen van de Belgische hoofdstad. Brussel viert, zoals be kend, dit jaar het dui zendjarig bestaan. Daar om worden in de stad alle mogelijke festiviteiten georganiseerd. Een ervan wordt dus in elk geval in het najaar een op treden van het Hazers woudse jeugdcircus Capri ole, dat in de afgelopen maanden in de regio di verse malen voor het hooggeëerd publiek een staaltje van zijn kunnen weg gaf. Mini- en majo- rettenkorpsen van Caprio le op hun beurt waren op diverse concoursen van de partij en sleepten me nig prijsje weg. NOORDWIJK Sinds eind vorige week werkt de verkeerslichteninstal- latie op de gereconstrueerde krui sing Beeklaan-Herenweg en kan het verkeer gebruik maken van de Ver lengde Beeklaan. Deze dient als aan- en afvoerweg voor het autoverkeer, dat via de provincialeweg naar en uit de richting Katwijk-Den Haag komt Samen met de kruising Gooweg-Van de Mortelstraat-Van Berckelweg vormt de nieuwe kruising een der knooppunten in de verbindingen van de badplaats met het achterland. Valt via eerstgenoemde kruising het noordelijk deel van het zeedorp, met name de omgeving van de vuurtoren te bereiken, de nieuwe kruising leidt rechtstreeks naar het centrum van Noordwijk aan Zee. De kruising Beeklaan-Herenweg was reeds lange tijd aan een reconstruc tie toe. Tot dusver hadden brommers en fietsers, die gebruik maakten van het rijwielpad langs de Herenweg voorrang op het autoverkeer over de Beeklaan en dit was oorzaak van tal rijke aanrijdingen en nog veel meer bijna-aanrijdingen. De flatbewoners waren er al aan gewend geraakt, dat auto's knarsend remden voor over stekende tweewielers of deze gewoon van de weg afreden. Thans behoort deze situatie voorgoed tot het verleden. De T-kruising van weleer is nu een ruim, overzichtelijk kruispunt geworden met aparte op stelstroken voor het rechts- en links afslaand verkeer, dat door middel van een verkeerslichteninstallatie wordt geregeld. In deze installatie zijn de nieuwste snufjes verwerkt. Een ingebouwde computer richt zich bijvoorbeeld rechtstreeks op het verkeersbeeld bij de kruising. Waar auto's staan te wachten geeft de installatie meteen groen licht. Dit in afwijking van de verkeerslichtinstallatie aan de Goo weg-Van Mortelstraat, die wel is af gesteld op het verkeersaanbod, maar aan de wachtende auto eerst groen geeft na de overige fasen van het programma te hebben afgewerkt Men krijgt dus sneller groen. Een ander nieuwtje is dat voetgan gers de tijd van de oversteek voor fietsers iets kunnen verlengen door gebruik te maken van de drukknop bij de oversteekplaats. Daardoor kunnen zij zonder problemen het kruispunt oversteken zonder dat zij met de fietsers behoeven mee te hol len. Verder is in de verkeerslichtinstalla tie het zogenaamde VETAG-systeem ingebouwd, waardoor automatisch aan de wachtende NZH-bussen voor rang wordt gegeven. Zolang zich geen verkeer aandient, staat het licht op groen voor het tra cé Beeklaan-Verlengde Beeklaan, dat als hoofdbaan wordt beschouwd. Bij de ontwikkeling van het reconstruc tieplan was dit een der twistpunten, tussen de gemeente en de provincie. Deze laatste autoriteiten waren van mening dat de Herenweg hoofdbaan diende te blijven. De frequentie vein het verkeer over deze weg is echter betrekkelijk gering en omdat de kruising geheel binnen de bebouwde kom is gelegen, meenden de Noord- wijkse gemeentebestuurders bevoegd te zijn zelf te bepalen wat de hoofd baan moest worden. Het werk is uitgevoerd door het aan nemingsbedrijf van de Gebr. Schouls uit Leiden. Schouls en hun uitvoer ders Van Beek en Beijer hebben met hun personeel een prima werkstuk afgeleverd. Dat het karwei lang heeft geduurd, ligt niet aan hen. Oorzaken waren onder meer de lang voortdu rende winter, de zich voortslepende onderhandelingen tussen gemeente en provincie, het leggen en omleggen van leidingen door de bedrijven en de levertijd van de verkeerslichtin stallatie. Dank zij de inzet van het personeel van Schouls, dat de laatste weken vaak tot laat in de avond doorwerk te, is het werk nog net voor de bouwvak an tie gereed gekomen. De aandacht wordt er nog op geves tigd, dat de Verlengde Beeklaan al leen dient voor het verkeer naar of vanuit de richting Den Haag. Als men via de provinciale weg in de richting Noordwijkerhout-Haarlem wil rijden, dient men gebruik te ma ken van de afslag en oprit aan de Van Berckelweg. Deze afslag geldt voor beide richtingen. Men kan dus zowel naar Den Haag als naar Haar lem. Verder moet rekening gehouden worden met het feit, dat de aanslui ting van de Rijnsburgerweg nabij De Krom op de provinciale weg nog niet gereed is. Van die kant kan men dus de provinciale weg niet oprijden. Het bromfietsverkeer wordt na de kruising Beeklaan-Herenweg naar de Voorstraat-Dr. Hadriaan van Neslaan geleid. Daar kunnen de bromfietsers het dorp in of de Herenweg overste ken om door te rijden in de richting van de Schiestraat AARLANDERVEEN Loco- burgemeester JJ. Goedhart heeft zaterdagmorgen onder grote belangstelling de Aar- 1 anderveense speeltuin herop end na een periode van enke le maanden waarin de speel tuin is gerenoveerd. Aanvankelijk zou de tuin vo rig jaar najaar worden gere noveerd. Door allerlei omstan digheden kon pas half mei van dit jaar worden begon nen. Loco-burgemeester Goedhart deelde zaterdagmorgen in de vreugde van de vereniging en het bestuur dat de tuin nu geheel opgeknapt weer in be zit kan worden genomen door Speeltuin Aarlanderveen" heropend J de jeugd. Hij sprak voorts wens uit dat het trapvellK dat ligt bij het sportcomptfs spoedig kan worden opg|b verd. ito Vervolgens heropende de h** Goedhart de speeltuin dW< het doorknippen van *t» draad, waardoor hij zich tht gang tot de tuin kon \le schaffen. Na deze handeljai lieten 150 kinderen ballonlte op. fhi Pii LISSE Het aantal werkloze mannen en vrouwen in het L trict van het gewestelijk arbeidsbureau Lisse is de afgelo| maand opnieuw gestegen. Stonden er in mei 405 mannen werkzoekend geregistreerd, eind juni waren dit er 428. Bib^ vrouwelijke werkzoekenden lagen de cijfers: mei: 429 en 494. Vergeleken met vorig jaar is er eveneens een toenam4 constateren (in juni 1978: 359 werkzoekende mannen en geregistereerde werkloze vrouwen. Het aantal vacatures daalde in juni van 534 naar 339 mannen en van 166 (in mei) naar 137 voor vrouwen. Het a tal werkzoekende schoolverlaters is in vergelijking met vfl jaar aanzienlijk gestegen. Het arbeidsbureau schrijft dit j aan de door het ministerie van Sociale Zaken gehoup schoolverlaterscampagne. In juni 1978 stonden 16 mannel en 46 vrouwelijke schoolverlaters ingeschreven in juni vai jaar waren dat er respectievelijk 71 en 137. Verwacht wordt dat in juli met name in de landbouw het t tal werkzoekende vrouwen zal dalen. Veel vrouwen stellen j namelijk niet voor werk beschikbaar gedurende de schoi kan ties van hun kinderen. Het totale werklooshetcijfers zs vens dalen als gevolg van toenemende activitetien in de dit:: se beroepsgroepen. Veerlieden vechten korting op salaris aan houdt zich donderdag 19 in opnieuw bezig met de kw tie rond de veerlieden van pont tussen Kaageiland I Buitenkaag. Deze ambten» werden door het gemeenwl stuur van Alkemade J schorst op verdenking r1 door hen gepleegde fraude. Door het is al eerder in de de veerlieden het b< het Alkemadese stuur om de veerldieden in te tig verklaard. De gen de schorsingen op een geval na Ambtenarengerecht grond verklaard. Het college van b en Alkemade heeft nu veerlieden laten weten dafg. gedurende de schorsing iirr houden bezoldiging ah 1; wordt uitbetaald, maar vermindering van de ink g sten die de veerlieden g ;r rende die tijd van and( hebben ontvangen. De veeg den vinden deze verrekei el onjuist en vorderen dat!5C verband met het hun dane leed, onverkort de n^a taling van het salaris eventuele toeslagen daarvoor berekende moet plaatsvinden. TUINMAN MAAKT FIETSKLOK De heer A. Oudshoorn, tuinman en onderhoudsmonteur bij het NIAS, het Nederlands Instituut voor voortgezet wetenschappelijk onderzoek, dat •in Rijksdorp is gevestigd, heeft een zeer originele klok vervaardigd van uitsluitend fietsonderdelen. De wijzerplaat is getooid met 12 gebruikte fietsbellen. Boven de klok is de spreuk aangebracht: „Neem de tijd, pak de fiets", waarmee de ontwerper, die ook nog OP DRAAIORGELMANIFESTATIE NOORDWIJK Noordwijk was zaterdag boordevol muziek. Op de boulevard en in de Hoofdstraat lieten tien draaiorgels vrolijke klanken horen. Pierementen met beroemde namen als „De Arabier", „Willem Parel", „Oranjestad", „Boogschutter", „De Cementmo- len" en andere befaamde exemplaren. Met z'n allen namen zij deel aan de grote draaiorgelmanifestatie die onder auspiciën van de Evenementencommissie van de VW, door de Kring van Draaiorgelvrienden werd geor ganiseerd. „Ik zag dit vorig jaar in Harlin- gen", vertelt de heer Buyze, een der leden van het Noordwijkse comité, dat zich beijvert wat vertier in de badplaats te brengen, „en het is ons gelukt om deze keer dit evenement naar Noordwijk te krijgen". Zo kwam het dat zaterdag de „lofliederen op de hoofdstad" opklonken tegen de gevels van de appartementengebouwen en de Groningse volkswijsjes, Zigeunermelodieën, pittige mar sen en succesvolle hits non-stop het gedruis van de branding overstemden. Het geheel stond onder de bezielende leiding van de voorzitter van de Kring, mr. Romke de Waard, die alles weet van draaiorgels en van elk instrument reeksen bijzonderheden vertelde. Bovendien is mr. De Waard nog een bekend beiaardier en ontpopte hij zich tijdens de demonstraties in Noordwijk als een solo zanger van formaat De draaiorgelmanifestatie begon met een wed strijd in het orgeldraaien, waaraan werd deel genomen door vier bekende Noordwijkers en door een viertal echtparen, die in de bad plaats vakantie hielden. Mr. Romde de Waard gaf hen vooraf een aantal behartenswaardige aanwijzingen mee. „Het gaat bij het orgel- draaien om het tempo, de soepelheid van de beweging, het algehele optreden en niet te vergeten de mimiek, die aangepast behoort te zijn aan de aard van het te spelen stuk. Ver der attendeerde de Kringvoorzitter op de tech niek van het wisselen. Vakman-orgeldraaier Hans van Turen deed het voor. Op „De Arabier". „Het beroemdste orgel van ons land", aldus mr. De Waard. Hij vertelde dat vorige week met dit instrument in de Sint Bavo te Haarlem met veel succes een compositie van Piet Kee was uitgevoerd. Onder de titel „Confrontatie" schreef de orga nist dit stuk voor orgel en drie draaiorgels. Van Turen demonstreerde naast het gewone draaien een aantal .hogeschoolstunts" en liet ook fouten bij het draaien de revue passeren. Afzakken is het meest voorkomende euvel. Men krijgt dan een weergave, gelijk te stellen met een vertraagde opname van een film. Bij de wedstrijd van de solisten beet loco-bur gemeester Cees van Duyn het spits af. Daar bij leverde hij een grootse prestatie om de door hem gekozen mars „Alte Kameraden" tot de laatste noot toe af te draaien. Verbeten en strijdvaardig als ware het een door zijn „Alte Kameraden" in de gemeenteraad fel omstre den voortitel. Een talrijk publiek beloonde Van Duyn's prestatie en uithoudingsvermogen met een daverend applaus. Inspecteur Spoelstra vertegenwoordigde de „sterke arm". „Een jaar geleden had ik nooit kunnen denken, dat ik nog eens in Noordwijk op de boulevard aan een pierement zou staan draaien". De tegenwoordige waarnemend korpschef van de Noordwijkse politie woonde toen namelijk nog lang en breed in het Over ijsselse Dalfsen. Het door hem gedraaide „Zigeunerlager" kwam er heel goed uit en wat al even belang rijk bleek: Spoelstra wist op het juiste mo ment te kappen. Dit leverde hem een compli mentje op van mr. Romke de Waard. „Voor een politiechef is het van belang psycholo gisch gevoel te hebben voor het juiste tijd stip". „Bovenmeester" J. K. de Vries koos voor „Vrolijke Successen" en vergaarde met deze potpourri de meeste bijval van het publiek. Bovendien bleek het onlangs afgetreden schoolhoofd een kei in de mimiek. Ook horeca-vertegenwoordiger Willem van Rheenen zocht het in het populaire genre. „Geef mij maar Amsterdam", schalde het over de Noordwijkse boulevard als een van de fragmenten uit de door Van Rheenen ge draaide Jordaan-potpourri. De echtparen-vakantiegangers hadden het dui delijk moeilijker. Zij kregen te maken met ae wisseltechniek en dat vereist een zekere vaar digheid. Het gelijkmatig te blijven doordraaien vergde vooral van de dames bijzonder veel in spanning. Maar begeleid door de solo's van mr. De Waard, haalden ook zij de eindstreep wel. Terwijl de jury, bestaande uit de heren Spar- ree, Van Turen en „good-old" Dirk Rumpt, or geldraaiers van professie, zich beraadde, kreeg Eikelenboom, een Noordwijkse gast uit de stad Groningen, gelegenheid om een selec tie Grunninger volksliederen te laten horen. „Zijn hart ging open", vertelde de kringvoor zitter en passant, want vijf en twintig jaar had „De Arabier" in de stad van het „peerd van ome Loek" gelopen. Tenslotte kwamen de rapportcijfers. Daarbij bleek dat inspecteur Spoelstra draaiorgelkam pioen was geworden met 22 1/2 punt Loco Van Duyn volgde hem op de voet met 21 pun ten, Van Rheenen bracht het tot 18 1/2 punt en J. K. de Vries met 17 punten. Bij de „dubbel-draaiers" was de uitslag: 1. heer en mevrouw Matzerath uit Opladen (Did.) 21 1/2 punt; 2. heer en mevrouw Kürten uit Waldesch/Koblenz (Did.) 20 punten; 3. heer en mevrouw Visser uit Steegeren (Overijssel) 19 1/2 punt en 4. heer en mevrouw Arts uit Deurne (N.Br.) 181/2 punt Alle deelnemers kregen een aandenken mee aan deze „draaiorgeldag", waarop publiek en organisatoren met genoegen terugzien. NIEUWKOOP Rond het gemeentehuis aan de Achter- weg/Kennedylaan zijn kort geleden verscheidene kunst werken geplaatst. Het gaat om een op verzoek van de gemeente door de zogenaam de „Caroluskring" georgani seerde expositie van beelden de kunst. Tot en met 31 juli duurt de tentoonstelling. Wel iswaar draagt deze culturele aankleding van het dorp dus een tijdelijk karakter maar het gemeentebestuur hoopt één van de kunstwerken uit de collectie aan te kopen om dit een parmanente plaats te geven. De inwoners van de gemeente worden via een en quête bij de keuze van dat werk betrokken. In 1963 werd de Carolus kring opgericht door een aantal be eldhouwers, die nieuwe expo sitiemogelijkheden zochten. Na enige experimenten werd besloten om een reizende ex positie samen te stellen die in de zomermaanden verschillen de gemeenten zou bezoeken. Onder de bezielende leiding van secretaresse Agnes Be rek heeft de Kring nu al meer dan zeventig exposities geor ganiseerd door het gehele land. In veel gemeenten komt de reizende expositie regelma tig terug. in 1972 richtte de Carolus- kring op verzoek van de ge meente al eens een tentonstel- ling in. Deze vond toen plaats in het parkje vóór het bejaar dencentrum „Aar en Amstel". Twee kunstwerken, die de ge meente toen op basis van een enquête onder de bevol king aanschafte herinneren nog aan dit evenement Dat zijn de werken „drie-in-één kring" op het Reghthuysplein en „de Vogel", die in verband met de herinrichting van het terrein rond de Nieuwkoopse toren tijdelijk bij de dienst gemeentewerken is onderge bracht De huidige expositie is uitge breider en omvat naast de uitstalling buiten ook een bin- nententoonstelling in het ge bouw het Reghthuys. Er wor den werken van velerlei aard en materiaal geëxposeerd. Zo zijn er de bronzen beelden van Marcus Ravenswaay en Fred Tuijnman. Deze laatste brengt met Tosca van den Haak enkele dierenfiguren. Van Jan van Ipenburg zijn er eveneens verscheidene bron zen beelden, maar deze kun stenaar werkt ook in polyes ter. Een zeer modern materi aal, dat ook op speelse wijze door Marijke Deege is toege past in de vorm van een drj> helsteen. Deze is al een prote amateur-schilder is een bijdrafl heeft willen leveren aan de iri energiebesparing en een meer h< milieubewust handelen. De klcfl is dezer dagen in de kantine ps van het NIAS-gebouw onthuld al door directeur Prof. Dr. J. lil Misset ne trekpleister gebleken voor de jeugd. De bijzonder fraaie ab stracte werken in roestvrij staal op de tentoonstelling zijn van Jim Mulder. Een wat minder gebruikelijk, maar zeer goed toepasbaar materi aal is schroot. Mede-exposant Dumont heeft hiervan enkele grillige en zeer bizar ogende constructies vervaardigd. Van Agnes Berck en Pim van Moorsel tenslotte zijn tal van kunstwerken in beton en kunststeen op de tentoonstel ling geplaatst. De combinatie van 'abstracte werken, objects trouvés en realistisch werk geven een goed (beeld van wat door de hedendaagse kunste naars wordt geproduceerd. De gemeente Nieuwkoop beoogt met de tentoonstelling de inwoners wat nauwer in contact te brengen met he dendaagse kunst Via enquête formulieren, die in het ge meentehuis en het Reghthuys verkrijgbaar zijn, kan men ook invloed uitoefenen op een door de gemeente te verrich ten kunstaankoop. Tevens zijn daar de catalogi te verkrijgen, waarin de kunstwerken met de prijzen variërende van 200,— tot 14.000,zijn vermeld. Een beeld van de tenstoonstelling.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4