Record- jacht van Elzerman nog niet bekroond Grasvoordeel brengt Britten in halve finale van Davis Cup Somber perspectief van jeugd- tennissers EEN RECORD SPORTTRIBUIME ai RCiVl 111(111 Europese primeur in Scheveningen? AMERSFOORT De hegemonie van Henk Elzerman op de lange afstanden heeft tot nu toe eigenlijk nog nooit wer kelijk serieus ter discussie gestaan. Sinds 1974 toont de inmiddels 20-jarige zwem mer van het Haagse Zian Vitesse zich in nationaal verband al vier jaar lang onafge broken oppermachtig op zowel de 400 als de 1500 meter vrije slag heren. Tijdens de voorgaande editie van de Nederlandse kampioenschappen kon Gerard Smit wel iswaar beide titels in de wacht slepen, maar de oorzaak hiervan was snel ver klaard. Henk Elzerman schitterde toen im mers door afwezigheid: hij gaf tijdelijk de voorkeur aan zijn studie atheneum boven de zwemsport. En aldus gunde hij zijn Utrechtse concurrent de hoogste eer. Henk Elzerman was weer helemaal terug van wegge weest op het hem vertrouwde topniveau. Ziedaar, Ge rard Smit (die overigens in Amersfoort voor alle af standen heeft ingeschreven) moest prompt opnieuw genoegen nemen met het tweede plan. Zo bleek al thans zaterdagavond in de finale van hun beider fa voriete nummer 400 vrij toen Henk Elzerman tenslotte als eerste aantikte in 4.01.11. Gerard Smit weerde zich wel geducht, bleef lange tijd in het kielzog .van Elzerman en eindigde met 4.02.18 als tweede, echt bedreigd werd de Haagse dokterszoon echter geen moment. Ondanks zijn heroverde titel was Elzerman toch nog niet helemaal tevreden met de geleverde prestatie. Hij had gehoopt op een record dat reeds vanaf 20 juli 1977 op zijn naam staat met 4.00.68. Tevoren had hij (Van onze verslaggever) AMERSFOORT - De eerste twee dagen van de Nederlandse zwemkampioen- schappen in Amersfoort hebben één nationaal seniorenrecord opgeleverd. Een ploeg van gastheer A2PC bracht de beste tijd op de viermaal tweehon derd meter vrijeslag estafette dames te rug tot 8.44.37. De Amersfoortse ploeg bestond uit: Jacqueline Faber (2.10.83), Gertrud Os sendrijver (4.24.55), Mary Anema (6.38.51) en Monique Drost (8.44.37). zelfs min of meer geprofeteerd dat eindelijk de magi sche vierminutengrens overschreden zou gaan wor den. Trainer Jan Schouten later relativerend: „We gaan er echt niet om zitten treuren dat het nü nog niet is gelukt. Die tijd komt heus wel. Het inspireert nu eenmaal niet als je zelf weet dat je gaat winnen. Dan mis je namelijk net dat laatste beslissende stukje motivatie". De Olympische richttijd voorlopig vastgesteld om dat het NOC in nauw overleg met de KNZB pas ko mend najaar de definitieve limieten voor Moskou 1980 zal vaststellen - staat op 3.56.02. „Henk heeft dat twee jaar geleden in een 25-meterbas te Bre men al eens gezwommen. Het moet gewoon lukken. Ik heb er dan ook het volste vertrouwen in. Kun je wel nagaan hoe hij er zelf over denkt", aldus Jan Schouten. Het jaartje betrekkelijke stilstand („Ik lag af en toe echt wel eens in het water en die basisconditie blijft uiteraard wel aanwezig") heeft Henk Elzerman zicht baar* goed gedaan. De oude strijdlust is inderdaad weer volledig in ere hersteld en hèt mag duidelijk zijn dat binnenkort wel wat van hem kan worden ver wacht. Bijvoorbeeld begin augustus in de vijflanden wedstrijd te Bonn, maar vooral een week later tijdens de strijd om de Europa' Cup in Utrecht. Meteen daar na moet Elzerman, die bedankt heeft voor de Sparta- kiade in Moskou, overigens onder de wapenen. „We hopen in die militaire dienst de nodige faciliteiten te kunnen krijgen. Hoe dat zal gaan is nog een vraagte ken. De laatste maanden is er bijzonder hard gewerkt. Soms wel tot zestien kilometer per dag. Dat moet eens resultaten afwerpen", aldus Jan Schouten. „En internationaal is die concurrentie er uiteraard wel helemaal". Snikheet Op de eerste dag van de Nederlandse titelstrijd in het snikhete Sportfondsen(binnenbad) in Amersfoort vielen nog amper schokkende gebeurtenissen te no teren. De tijden bleven over het algemeen behoor lijk onder de maat. En de individuele uitslagen ver meldden evenmin echte verrassingen. Annelies Maas bleek profijt, al klinkt het paradoxaal, van haar inmiddels volledig genezen schouderblessu^- re te hebben gehad. Hierdoor moest ze haar trainin gen aanpassen, kon minder op de vrije slag oefenen en moest noodgedwongen haar toevlucht nemen tot onder meer de rugslag. De 200 meter van deze disci pline won zij zaterdag dan ook in 2.20.46. Monique Bosga, hersteld van de gevolgen van haar ernstige auto-ongeval in oktober vorig jaar, eindigde als twee de in 2.21.38. Haar kansen lijken vooralsnog eerder op de sprint te liggen. Kees Vervoorn werd moeiteloos winnaar op de 100 meter vlinderslag heren. Zijn tijd van 56,96 zit echter nog steeds een volle séconde boven het nationaal re cord van 55,93 en de Olympische richttijd. Zorgenkindje De schoolslag dames is en blijft het zorgenkindje voor ons land. Maritzka van der Linden zegevierde over 200 meter eenvoudig in 2.42,18. Ter Illustratie: het record is nog altijd in handen van de al lang gestopte Wijda Mazereeuw en dateert van de we reldkampioenschappen in Cali van 1975. De Olym pische richttijd is zelfs nog een ruime seconde scherper. Illusies voor Moskou hoeft men zich in dit opzicht niet te maken. Al is voorzichtigheid uiteraard wel ge boden aangezien de balans in het zwemmen nu een maal snel om kan slaan. Wel verheugend in ieder ge val waren de verrichtingen van Ria Willemse. Het 15- jarige talent uit Haarlem finishte als derde in 2.45,75. Nadat er zaterdag over het algemeen matige tijden uit de bus waren gekomen, werd er gisteravond tij dens de finale wel behoorlijk hard gezwommen. In drie van de vier gevallen werd een Nederlands reci tot op tienden van seconden benaderd. Hooggespannen Vooral rond Enith Brigitha waren de verwachting hoog gespannen. De Amsterdamse die nog stee ondanks andersluidende geruchten blijft volhoud er vóór de Olympische spelen definitief mee stoppen en die wedstrijden in Tokio als haar all laatste grote evenement ziet, had al In de serl van de 100 meter vlinderslag een snelle tijd gerei seerd: 1.03.33. Lange tijd leek zij In de finale weg het record van 1.02.78 te gaan breken. Ha keerpunt (29,37) staafde die hoopvolle verwacht gen. Een zwakke eindfase deed haar uiteindelijk i komen op 1.02.97. Ook Fred Eefting kwam erg dicht in de buurt v een recordprestatie. Op de 200 meter rugslag had halverwege een tijd van 1.01,20, maar ook in zijn val waren de laatste meters juist enigszins te trai 2.05,80. Wellicht dat wat meer training hem toch n iets sneller kan doen gaan. Ber Jan Cornelissen is de nieuwe Nederlandse ho op het onderdeel schoolslag heren. Het 18-jarige A sterdamse talent van Koninklijk AZ-HdZ die zijn ti ningen vooral baseert op het lange afstand zwemm kwam ondanks een mislukte start toch nog uit 2.29,25. Opvallend was de slechte prestatie van tit verdediger annex recordhouder (2.28,90) Roni Hond. Hij kwam met 2.43,32 tot de minste tijd uit series. Een duidelijk teken dat ook deze deelnen inmiddels aan het aftrainen is geslagen. Wellicht komende week op de 100 meter rugslag nog wel i van hem kan worden verwacht. Als hij er dan t j minste wel zin in blijkt te hebben. DICKKIE h DEN HAAG - Tsjecho-Slowakije, Engeland, Zweden en Italië hebben zich geplatst voor de halve finales van de strijd om de Davis Cup Europese zones. Engeland verzekerde zich als eerste op zaterdag al van die posi tie door op het gras van Eastbourne Span je op een achterstand van 3-0 te zetten. Waarmee de Britten, die in de vorige editie de finale bereikten tegen de Verenigde Staten, opnieuw passend gebruik maakten van hun grotere bekendheid met het speel veld, waarop de gravelspecialisten uit Spanje zoals bekend niet zo best uit de voeten kunnen. Het werd tenslotte 4-1 voor Mottram, de gebroeders Lloyd en Cox, waarbij Higueras voor het enige punt zorg de door John Lloyd te verslaan. Italië versloeg in Rome Hongarije met 3-2, waarbij Taroczy in het laatste enkelspel in twee sets Zugarelli versloeg: 6-3,6-4. Baraz- zutti had de zege zeker gesteld door Peter Szoke met 6-4,6-1,6-1 te verslaan. In Boekarest onthaalde Wimbledonkampioen Björn Borg llie Nastase op een onverbloemd nederlaag: 6-3,6-0,6-0. Het. werd uiteindelijk 3-2 voor Zweden, nadat Haradau in het laat ste enkelspel Simonsson met 6-3,6-4,6-3 ver sloeg. Frankrijk, dat eerder Nederland uitschakelde, verloor in Parijs met niet minder dan 4-1 van Tsjecho-Slowakije, dat op de laatste dag Lendl en Smid duidelijke zeges zag be halen op Moretton(6-1,6-2.6-2) en Noah(7- 5,6-1,6-2).In de halve finales komen Enge land en Italië tegen elkaar uit, de andere ontmoeting is Zweden-Tsjecho-Slowakije. De Westduitser Uli Pinner hééft de finale herenenkelspel van het tennistoernooi om de internationale Zwitserse kampioenschap-, pen in Gstaad gewonnen. Hij versloeg de Australiër Peter McNamara in drie sets: 62 64 7—5. Na de overwinning in Stuttgart van het vorig jaar betekende dit de tweede keer dat Pinner een Grand Prix-toernooi op zijn naam bracht. Pinner won in de halve fi nale van Clerc (Arg.) en McNamara van El Shafei (Egy.). De Australiërs John Marks en Mark Ed- mondson zegevierden in Gstaad in de finale herendubbelspel. Zij wonnen met 2—6 61 64 yan de Argentijn Guillermo Vilas en de Roemeen Ion Tiriac. Bij de dames won de 20-jarige Zwitserse Petra Delhees de eind strijd in het enkelspel. Zij versloeg de Tsje- choslowaakse Yvana Brzakova met 6—4 1— 66-2. De Hilversumse Nora Blom is in de finale van een toernooi in Neurenberg verslagen door de Westduitse Helga Masthoff. Deze won in twee sets: 6—2 63. Nora Blom was in de finale gekomen door in de halve eindstrijd de Argentijnse Liliane Guissani overtuigend uit te schakelen: 6—1 6—1 In Linz leed Louk Sanders een nederlaag in de 'finale van het internationale tennistoer nooi. De als nummer vier geplaatste Pool Jacek Niedzwiedski won in drie sets: 26 64 6—2. De Amerikaanse gravelspecialisten Eddie Dibbs en Harold Solomon hebben zaterdag de finale bereikt van het invitatietoernooi van Forest Hills. Dibbs won bij een tempe ratuur van 32 graden celsius met 76 6—0 van de Paraguayaan Victor Pecci. Solomon versloeg in straight sets de Pool Wojtek Fi- bak: 6—2 6 4. In het Grand-Prix-toernooi van Newport is de finale een geheel Amerikaanse aangele genheid. Stan Smith bereikte de eindstrijd door winst op Hank Pfister (6—1 64). Hij ontmoet in de finale Brian Teacher, die met 62 76 van Tim Wilkison won. De Nederlandse meisjes-jeugdploeg heeft za terdag in de eerste wedstrijd van het tennis toernooi om de Annie Soisbault-beker te Spa met 30 gewonnen van Denemarken. Marcel la Mesker 'won van de Deense Kundby met 62 64. Marjan van der Tor- re deed het nog beter tegen Arildsen: 60 64. In het dubbel versloegen Marcella Mesker en Nanette Schutte Kundby en Arild sen in twee sets, waarin de Deense meisjes geen enkele game wisten te scoren: 6—0 6—0. Oostenrijk won met 30 van België. r ko[ De Nederlandse meisjesploeg won ook fiet tweede wedstrijd tegen Zweden. Marcel! Mesker zorgde voor een voorsprong van 1- 0 door met 6—3 4—6 6—3 van Lena Jakob son te winnen. Marjan van der Torre verIM haar partij tegen Louise Svensson met D 10 en 2—6. In het dubbelspel maakten M» cella Mesker en Nanette Schutte korte mf ten met het Zweedse duo Jakobson/WÜ 61 64. Door dit resultaat heeft Ned* land zich geplaatst voor de halve finales' Letouquet. Eddie Dibbs is winnaar geworden van I* invitatietoernooi van Forest Hills. In de fin* versloeg hij zijn landgenoot Harold Solo mon in twee sets: 7-6, 6-1. Dibbs touchef de met deze overwinning een bedrag vï ruim 200.000 gulden. LEIDSE COURAN"" MAANDAG 16 JUL11979 (Van onze verslaggever) SCHEVENINGEN - Als de plannen lukken heeft Scheveningen volgend jaar een Europese pri meur op tennisgebied. De Metselaars, organisa tor van het afgelopen weekeinde afgesloten sateliettoerriooi, is van zins in 1980 een drie daags toernooi(vrijdag, zaterdag en zondag) op lm poten te zetten met ter "oude meesters" vanaf js-< 35 jaar. In navolging van de Verre- nigde Staten, waar al jaren lang circuits worden gehou den met "vedetten van toen" in diverse leeftijdsca- tegoriëen, wil de Metse laars sterren aantrekken als Laver, Rosewall, Roche en Newcombe, en ook Tom fels Okker. Okker heeft inmid dels met McCormick, bij wie deze spelers onder contract staan, contacten gelegd, maar afspraken zijn er nog niet gemaakt De Metselaars denkt aan een 50.000 dollartoernool onderdeel van een reeks evenementen in een paar andere Europese landen en het zou bij voorkeur deze fase van het jaar moeten plaats vihden. SCHEVENINGEN - Als de satelliettoernooien, die deze weken in ons land wórden gehouden, als maatstaf moe ten worden beschouwd voor het peil en perspectief van de lichting jonge Nederlandse tennissers is het daarmee uiterst somber gesteld. Ook de editie in Scheveningen vormde op de reeks magere verrichtingen van Tilburg en Assen geen uitzondering. Want bereikten in Tilburg nog twee spelers, Marc Albert en Michiel Schapers, de kwart finales en evenaarde Schapers deze prestatie een week later in Assen, de afgelopen week in Scheveningen bleek de tweede ronde reeds het eindpunt voor de va derlandse deelnemers. Waarbij Albert overigens geen al te beste loting had. De Limburger, die vorig jaar als scholier nog de eindstrijd van de Nederlandse kampioenschappen haalde, ontmoette namelijk al in de begingase van het toernooi de latere winnaar Max Hürlimann. Deze 27-jarige Zwitser heeft zich daarmee opgeworpen als belangrijkste kandidaat voor de zogenoemde masterstitel in het afsluitende toernooi, waar in naast een geldbedrag veertien ATP-punten zijn te ver- dienen. Eerder schreef de Zwitser al de toernooien in Til burg en Assen op zijn naam Bij afwezigheid van de betere nationale spelers zoals San ders, Fok(polsblessure die mogelijk operatief moet worden behandeld), Don(enkelblessure), Thung(die na een sterk competitieseizoen nergens meer wordt gesignaleerd) en Van Min(die de voorkeur gaf aan een aanzienlijk hoger gedoteerd satellietcircuit in Brazilië) hebben jongere lieden als Marc Albert, Bas Vletter, Michiel Schapers en zelfs de al wat oudere nationale indoorkampioen Theo Gorter zich op geen enkele wijze kunnen meten met de buitenlanders. Waarbij ondanks een traditioneel groot contingent Ameri kanen de Zwitser Max Hürlimann de dienst Uitmaakt. De 27-jarige Helveet is echt niet zo'n geweldenaar met het racket, maar hanteert zijn attribuut wel zo trefzeker dat hij er tot dusver al zijn opponenten mee heeft omver geke geld. Ook Keith West, die Hürlimann in Tilburg al in de eindstrijd ontmoette en toen met 6-2,6-4 het onderspit dolf, was niet opgewassen tegen de solide, maar weinig spectaculair opererende Zwitser. Binnen een uur had de nummer 147 van de wereldranglijst afgerekend met zijn zich van een nogal curieuze slagentechniek bedienende' Amerikaanse tegenstander. Verwacht Kreeg het herentoernooi dus een verwachte winnaar, dat gold niet voor de strijd bij de dames. In de finale ston den Elly Vessies en Marijke Schaar weer eens tegenover elkaar en opnieuw bleek dat de nationale kampioene moeite heeft met het tweehandige spel van Marijke Schaar. Te veel moeite zelfs. Want in iets meer dan een uur mocht de laatste zich met 6-3,6-2 winnares noemen, waarmee de 33-jarige routinier zich opnieuw kandidaat stelde voor de hoogste eer bij de nationale titelstrijd volgende maand op hetzelfde complex. De Nederlandse finalisten hadden zaterdag het laatste bui- tenbandse element uit het damestoernooi verwijderd. Elly Vessies schakelde de Britse Anthea Cooper uit en Marijke Schaar nam pas in de derde set afstand van de Belgische Monique de Witte. Het herendubbelspel werd gewonnen door Theo Gorter en de Brit John Paish, die Suresh en Krishnan met 6-4,6-4 versloegen. Ingrid de Jonge en Moni* que de Witte veroverden de damesdubbelspeltitel door Marijke Schaar en Inge Korsten met 7-5,6-3 te verslaan. FRANK WERKMAN Uitfelagen satelliettoemooi heren: halve finales Hürlimann-Johnstone 5^7,6-4,6-2; West-Hightower 6-4,7-6; finale: Hürlimann-West 6-4,6-2; h'erendubbelspel finale Gorter/Paish -Suresh/Krishnan 6-4,6-4; da mes A: Vessies-Cooper 6-3,6-1; Schaar-De Witte 6-4,1-6,7-5,dames- dubbelspel finale: De Jonge/De Witte-Schaar/Korsten 7-5,6-3; ge mengd dubbelspel finale: Harrison/Paish-Schaar/Mentink 6-3,4-6,6-4 Heren B halve finale: Koemans-Castelein 6-2,6-1; Campos-Hasselo 6-2,6-0; finale: Campos-Koemans 6-1,7-6; dames B halve finales: Van Mastrigt-Van Pardoel 6-4.6-1; Vermaat-Van de Ruijt 2-6,3-6; fi nale: Van de Ruijt-Van Mastrigt 4-6,6-1,6-1 Annelies Maas moest noodgedwongen haar toevlucht nemen tot de 200 m rugslag en werd prompt winnares. Fred Eeftink zegevierde op de 200 m rugslag in goede tijd van 2.05.80. De 27-jarige Helveet Max Hürlimann maakt ondanks het grote con tingent Amerikaanse tennissers de dienst uit. De Amerikaan Keith West bediende zich op de tennisbanen van de Metselaars van een curieuze slagentechniek.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14