Pech houdt Wolsink van voorste plan snelste EDDIE CHEEVER NIEUWE KOPLOPER JAN LAMMERS FINISHT VOOR DE ANGELIS Geen champagne voor winnaar Regazzoni Vijf dammers eindigen op eerste plaats Damesploeg nooit zo bridge nog hoog: derde LEIDSE COURAN' MAANDAG 16 JUL11979 [ANDVOORT Het kostbare jaceprogramma gisteren op het yrcuit van Zandvoort, met als ioogtepunt de strijd om het iuropees kampioenschap in de j ormule II, trok gisteren zo reinig bezoekers (6.500), dat Ie sponsors en renstallen hun olledig toegezegde garantie- Tom moesten inleveren. Oeze fspraak redde de organisatie an een groot financieel debé- let autoracen op Zandvoort lijkt il an populariteit in te boeten loordat de mensen worden iverspoeld met wedstrijden. Op 316 augustus komt het Formule circus naar ons land en het is liet onwaarschijnlijk, dat de ra pliefhebbers liever nog een 3 naandje sparen om de minder irijsbewuste circuitcontroleurs Sen geldig entreebiljet te kun- Bien overhandigen. Zij die er isteren niet bij waren, misten ^el een spannende race tussen e favorieten in de klasse For- nule II. De winst van Eddie Iheever leverde deze Amerikaan svens de eerste plaats in het n Igemeen klassement op. ïlederlandse deelnemers aan de i hoofdrace, Huub Rothengatter, Boy Hayje en Arie Luyendijk. waren vertrokken in de achter hoede en eindigden daar ooi'. Huub Rothengatter reed de eer ste twintig van de vijftig ronden erg goed. maar daarna begon de pech. „Het ging weer als va nouds, maar juist toen de baan door olie was verpest, was mijn voorwielophanging niet meer volledig intact, zodat ik dertig ronden lang een zwaar vibreren de wagen in bedwang heb moe ten houden", aldus Rothengat ter, die met zijn twaalfde plaats Arie Luyendijk net voorbleef. Boy Hayje viel in de 33e ronde uit. Velen van de weinige toeschou wers op het circuit van Zand voort hadden plaatsgenomen op de tribune bij de Tarzanbocht. omdat de coureurs dan net met volle snelheid uit het rechte stuk komen. De sensatiever wachting wordt daar echter op nog geen meter afstand zijn glans ontnomen door een open riool en twee krachtige luidspre kers. Uit deze geluidswapens klonk de duidelijke stem van de terug gekeerde commentator Philip Keiler, de akoestische gesel van Zandvoort. Vijf talen benutte de man om iedereen duidelijk te maken, dat Brian Henton in de race van de Formule II, schitte rend voorop bleef rijden. De En gelsman Henton had zijn start in de pole-position verdiend door tijdens de training zo'n snelle rondetijd (1.20.210) te ma ken, dat hij zich daarmee ook voor een wedstrijd van Formule. I-wagens op Zandvoort zou heb ben gekwalificeerd. Belangrijk Brian Henton op de hielen (of beter: banden) gezeten door Eddie Cheever. De leider in het algemeen klas sement, Marc Surer, was vanuit een negende positie gestart, zodat Brian Henton, de nummer twee, belangrijke winst zou kunnen boeken. In het spoor van Henton volgden de Ameri kaan Eddie Cheever en de Itali anen Teo Fabi en Alberto Co lombo en dit drietal lonkte ron kend naar het goud en de champagne. Na twintig minuten racen had men Henton eindelijk klaar voor de sloop. Eerst passeerde Teo Fabi de Engelse coureur en weldra volgden Cheever en Co lombo dat voorbeeld. Een ge middelde snelheid van 182 kilo meter per uur leek Fabi wel vol doende om zijn eerste positie vast te houden, hoewel de mon teurs vreesden dat zijn motor, die teveel toeren maakte, het zou begeven. Hun angst was te recht, maar het gevaar kwam uit' een andere hoek. Cheever zette in de dertigste ronde een aanval in en kyvam op kop en zou daar ook blijven. De grootste prestatie leverde Marc Surer, die zijn zevende startplaats ten slot te wist om te zetten in een der de eindplaats, voor Colombo en Henton. Niettemin moest hij in het steeds spannender worden de algemeen klassement zijn lei dende positie afstaan aan Chee ver. HERMAN JANSEN De stand om het Europees kampioenschap: 1. Eddie Chee ver VSt) 29 pnt; 2. Marc Surer (Zwi) 28; 3. Brian Henton (GBr) 24; 4. Rad Dougall (ZAf) en De- rek Daly (Ier) 18; 5. Siegfried Stohr(lta) 15. 1 illverstone De Zwitser Clay Regazzoni [Weft zaterdag op het circuit van Silversto- W met een Williams de 33e Grote Prijs <ran Groot-Brittannië, die meetelt voor het wereldkampioenschap voor formule l-wa- |ens, gewonnen. Hij werd eerste vóór lené Arnoux met een Renault-Turbo en "jean-Pierre Jarler met een Tyrrell. Jan I .ammers eindigde als elfde van de veer- ien coureurs die finishten. Jlay Regazzoni, die drie jaar geleden in ong Beach zijn laatste overwinning in een rote prijs behaalde, dronk na de race geen hampagne om de zege te vieren. In het ontract met de sponsors, een aantal olie- jeiks, is vastgelegd, dat de rijders nooit al- :ohol mogen dringen op het eiepodium na- Jat ze hebben gewonnen. Dat druist in te- jen de Mohammedaanse beginselen. 39-jarige Regazzoni, de oudste van de Inemers aan dit wereldkampioenschap, i, nadat zijn stalgenoot Alan Jones in de ronde moest uitvallen door motorpech. jazzoni, die op dat moment tweede lag. am de kop over en bleef tot de finish on bedreigd. met gemiddeld zeventien secon den voorsprong op de Fransman René Ar noux, voorop rijden. Regazzoni was bij de start al snel weg. Hij vertrok van de tweede rij en schoot meteen naar voren. Jones pakte hem echter in de eerste ronde al terug om in de daaropvol gende 37 ronden zo hard door te gaan, dat slechts zeven coureurs hem in dezelfde ron de konden volgen: Regazzoni, Jabouille, Ar noux, lafitte, Scheckter en De Villeneuve. Jabouille hield dat tot de 20e ronde uit, al reed Jones voor hem zo hard dat het niet mogelijk was hem serieus te bedreigen. Toen de Fransman in de 20e ronde de pits in moest vanwege een opgeblazen motor, leek het voor Jones nog gemakkelijker de Grote Prijs winnend af te sluiten. Hitte Door de hitte ontstonden nogal wat proble men met de banden van de wagens. Ver scheidene coureurs wisselden alle vier de banden. Lafitte en de Britse favoriet, de Noordier John Watson (op de zevende plaats) liepen hierdoor nog een grotere achterstand op. Lafitte, moest na het afvallen van Jones, kort daarop ook voorgoed naar de pits. De ex-wereldkampioen Niki Lauda had eerder al met problemen aan de remmen de strijd moeten staken. Regazzoni ging onbedreigd als eerste over de finish. Jody Scheckter. de leider in de stand om het wereldkampioenschap, werd vijfde en kreeg daardoor een punt. Zijn dichtsbijzijnde concurrent in de strijd om het wereldkampioenschap, de Canadees Gil les de Villeneuve finishte ondanks de band problemen wel. maar als laatste en bleef ver achter in de stand om de wereldtitel. Jan Lammers bleef met zijn elfde plaats zijn stalgenoot, de Italiaan Elio de Angelis voor. Deze finishte als twaalfde, voor Patrick Gail- laird en Gilles de Villeneuve. Opvallend was de weer in de formule I optredende Belg Jack lekx, die met zijn zesde plaats nog een punt behaalde voor het wereldkampi oenschap. René Arnoux (links, tweede) en Jean Pierre Jarier (rechts, derde) laten de cham pagne spuiten. Winnaar Clay Regazzoni (midden) moet het (op last van zijn spon sorende oliesjeiks) zonder de dure alcoholische drank stellen. tfinder plezierige momenten voor Teddo Peeren bij'de nationale kampioenschap- len waterski. Bij het schansspringen maakt hij een buiteling en belandt met een nelheid van 70 km. per uur achterover in het water. Als hij daar even later wordt litgehaald, blijkt dat hij enkele ribben heeft gekneusd. LICHTENVOORDE - Hoofdschuddend stapte Gerrit Wolsink van zijn motor. In de eerste manche van de internationale motorcross op het cir cuit „De Schans" in het Gelderse Lichtenvoorde, moest de crossende tandarts een riante voorsprong van zestien seconden in de laatste twee ronden prijsgeven, omdat zijn fabrieks- Suzuki een kapot luchtfilter en een onwillige ontsteking had en in de tweede manche brak de uitlaat precies boven het luchtfilter af, waardoor Gerrit Wolsink ontmoedigd de strijd moest staken. Gerrit Wolsink had zo graag in Lichtenvoor de willen schitteren, omdat zijn grote rivaal in de strijd om de wereldtitel 500 cc, de Brit Grahan Noyce, voor deze cross was ge contracteerd. De Nederlandse topcrosser wil de, met de Nederlandse Grand Prix in Mar- kelo (29 juli) voor de boeg, voor „eigen pu bliek" laten zien, dat hij, ondanks zestig punten achterstand op Graham Noyce, toch nog tot de kanshebbers behoort. Materiaalpech schakelde hem uit. Wolsink is daar de laatste tijd aan gewend, want zijn fabrieksmachine wil niet meer gaan zoals de runner up in de strijd om de wereldtitel het graag zou willen. „Aan het begin van het seizoen zag het er naar uit dat de wereldti tel binnen mijn bereik lag, maar ik heb de laatste tijd zoveel pech dat ik de kans erg klein acht. De cross in Lichtenvoorde telt gelukkig niet mee voor het wereldkampioen schap en dat was het enige beetje geluk dat ik vandaag nog had. De mankementen moeten voor de Nederlandse Grand Prix door de mecaniciens worden weggewerkt, anders zie ik het niet meer zitten. De Ja panners willen niet naar mij luistereQ- Vorig jaar heb ik al aangegeven wat ik aan deze machine veranderd wilde zien. Suzuki pro beert met goedkope luchtfilters wereldkam pioenen te kweken. Dat is toch onmogelijk". Gerrit Wolsink is door de vele pech van de laatste tijd toch wel een beetje ontgoocheld. Het ziet er naar uit dat dit motorcross-sei zoen een verloren jaar zal worden.. Roger de Coster (winnaar van de 500 cc-klasse) heeft als leider het min ste last van het stof. Achter hem proberen Graham Noyce. Tappini Pikka- rainen en de Nederlander Math Gielen naar het beste gedeelte van het parkoers te sturen. sink veel paardekrachten, waardoor de vijf voudige wereldkampioen, de Belg Roger de Coster, steeds dichterbij kon komen. In de laatste twee ronden ging De Goster hem zelfs voorbij en ook Toon Karsmakers en Frans Sigmans gingen de „kruipende" Wol sink in de laatste meters nog voorbij. Voortijdig IIIVARENBEEK Kors Slot Is afgelopen week- Inde bij de nationale kampioenschappen waters- I. In hét recreatiepark de Beekse Bergen de Uccesvolste deelnemer geweest. Slot werd kam pioen bi) de heren in de combinatie en eindigde tevens als eerste op de drie onderdelen sprin gen, figuren en slalom. Zijn zusje Magda werd bovendien kampioene bij de junioren meisjes en werd derde In het combinatieklassement bij de dames. e De motorcross In Lichtenvoorde mag dan voor Gerrit Wolsink niet geworden zijn wat hij ervan had verwacht, datzelfde kan ook worden gezegd van Graham Noyce, die In de eerste manche voortijdig het renners kwartier moest opzoeken. Zijn fabrieks-Hon- da vertoonde ook mankementen. Ver achter de toen nog in de race zijnde Wolsink zocht de Belg Roget de Coster in de stofwolken naar de finish. Vier ronden voor het einde verloor de Suzuki van Wol- Speedwayteam haalt halve finales niet PRAAG Het Nederlandse speedwaykwar tet, bestaande uit Rudl Muts, Henk Steman, Frits Koppe en Frits Koning heeft zich gis teren in Praag tijdens de kwartfinales voor het wereldkampioenschap niet kunnen kwa- lificieren voor de halve finales. De ploeg moest de Russische en Hongaarse teams voor laten gaan. Nederland hield wel Oostenrijk achter zich. De uitslag: 1. Rusland 45 punten (Starostjtin 12, Goredeev 12. Khielnovski 12, Koeztsov 9). 2. Hongarije 21 (Sziraczki 6. Szöke 5. Meszaros 7. Jakab 2. Tamscu 1), 3. Neder land (Muts 6, Steman 5, Koppe 3, Koning 2), 4. Oostenrijk 14 (Fischbacher 4, Funk 4, Szerecz 3. Grubmüller 2, Eder). In het rennerskwartier sleutelden de Japan se mecaniciens haastig aan de machine van Wolsink. Vol goede moed vertrok de „vliegende tandarts" in de tweede manche. Bij het ingaan van de eerste bocht lag hij zij aan zij met stalgenoot Roger de Coster, wiens Suzuki geen mankementen vertoon de. In de derde ronde sloeg het noodlot opnieuw toe. Bij de voor het publiek sensationele spring- schans kwam Gerrit Wolsink met zijn motor zo hard neer, dat de uitlaat, precies bij het luchtfilter afbrak. Met een wild gebaar legde, de Nederlander de machine aan de kant van het circuit en stapte met onheilspellen de stappen naar het rennerskwartier, waarna de kleine Japanse technici zijn zware 500cc- machine door het rulle zand moesten du wen. Wolsink weigerde de ongeluksmotor nog één centimeter verder te duwen. Wie wel doorgingen, waren Roger de Coster en de Brit Graham Noyce. De twee vedetten streden om de hoogste eer. De Belgische crosser was heer en meester. Met twee manche-overwinningen werd de oud-wereld kampioen winnaar van de internationale cross van Lichtenvoorde, die door 12.000 toeschouwers werd bijgewoond. Toon Kars makers (tweemaal derde in de beide man ches) eindigde als tweede in het eindklasse ment voor de Brit Neil Hudson. WIL VAN DER PLAS LE CASTELLET De Grote Prijs van Zwitserland op he< circuit Paul Ricard te Le CasteL let in Frankrijk in de 750 co- klasse is gewonnen door de Venezolaan Johnny Cecotto op Yamaha. De race bestond uit twee man ches. De Zwitser Michel Frutschl won op Yamaha de eerste man che, Cecotto de tweede. De tweede plaats van de Venezo laan in de eerste manche lever de hem de eerste plaats op in het eindklassement. Het duo Rolf Biland/Kurt Waltis- perg won de race in de zijs- panklasse. De wedstrijd telde mee voor het wereldkampioen schap. De vijfde en voorlaatste motor cross meetellend voor het natio nale kampioenschap in de 250 cc-klasse, die in Fijnaart is ge houden, eindigde in een zege voor Ben Wilken uit Nieuw Schoonebeek. Hij won de eerste manche en eindigde als tweede in de tweede manche. Van be lang voor het kampioenschap was deze wedstrijd niet meer. omdat de Boekelaar Kees van der Ven reeds kampioen' was. In de eerste manche viel de titel houder op het lastige, bochtige en vooral stoffige parkoers uit maar won de tweede. De Belg Harry Everts is in Slane winnaar geworden van de inter nationale motorcross in de 125 cc-klasse die meetelt voor het wereldkampioenschap. Everts won beide manches en heeft een ruime voorsprong in de stand om het wereldkampioen schap. De Grote Prijs van Engeland motorcross voor zijspannen is in Beenham Park (bij Reading) be heerst door de Zwitserse rijders. Grogg en Hüsser, die het sei zoen zwak zijn begonnen, won nen beide ritten en staan in het kampioenschapsklassement nu op de tweede plaats achter hun landgenoten Bollhalder/Bollhal- der. Den Biggelaar/Van der Bijl was. als vijfde, het sterkste Ne derlandse koppel. De Nederlanders kregen een be hoorlijk deel van de pech-geval- len. In de eerste manche ver dween Van Heugten met een lekke achterband en Muller met een defecte versnellingsbak. In de tweede manche werd Bens uitgeschakeld door kettingbreuk. Muller door een enkelblessure en Van Heugten door ontste kingsproblemen. Van Gastel en Hurkmans voltooiden beide rit ten. maar eindigden niet bij de eerste tien en kregen dus geen punten. AMSTERDAM Na een span nende slotronde in het toernooi om het open damkampioen schap van Nederland bleken niet minder dan vijf spelers za terdag in Amsterdam met elk elf punten uit zeven partijen op de eerste plaats te zijn geëin digd. Na het berekenen van de weerstandspunten en toepas sing van het SonnenborrvBe rger-puntensysteem mocht Ts|e- golev zich kampioen noemen, voor Wiersma, Jansen, Kor»- nevski en Van der Wal. Al na twee uur spelen besloten Wiersma en Tsjegolev remise overeen te komen en dit resul taat bood enkele andere deelne mers de mogelijkheid ook met elf punten te eindigden. De eer ste, die hiervan profiteerde was Jansen, die zich te sterk toonde voor de naar Canada geëmi greerde drievoudige oud-jeugd kampioen van de Sowjet Unie Weltman. Toen volgde Korenevs- ki. maar de Russische nationale kampioen had heel wat te stel len met Van Harten alvorens hij zich eveneens met elf punten kon klasseren op de gedeelde eerste plaats. Tenslotte wist Van der Wal zich nog op het nipper tje bij de top te plaatsen. LAUSANNE Bij de Europese bridgekampioenschappen In Lausanne is het Nederlandse damesteam achter Groot-Brittan nië en Italië op de derde plaats geëindigd. Nooit eerder In de geschiedenis van de Europese kampioenschappen eindigde een Nederlandse damesploeg zo hoog. Italië werd bij de heren voor de twaalfde keer Europees kam pioen. De Italianen wonnen de sleutelwedstrijden tegen Frank rijk en Denemarken met 155 en 17—3. Het Nederlandse team eindigde als veertiende. De laat ste ronden leverden overwinnin gen met 19—1 tegen Finland en 11—9 tegen Portugal op.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11