J Een uur I OME —Woensdagmorgen.St. Pietersplein. Vandaag is het de dag van de wekelijkse jssa-audiëntie. Voor paus Joannes Paulus II s het werken geblazen. Van hem wordt weer een „one man show" verwacht voor een merendeels nieuw publiek. Vroeger werden de publieke audiënties gehouden in een zaal van de Vaticaanse palazzi. waar plaats was voor een paar k honderd uitverkorenen. Een jaar of tien I geleden werd de immense, kolommenloze Nervi-hal gebouwd die 10.000 zitplaatsen «vatte. Je kon er een uitnodigingskaart voor anvragen. die prompt aan de vooravond van Je audiëntie door een vlekkeloze Vaticaanse organisatie bij je thuis of in het hotel werd afgeleverd. De Nervi-hal zou de wassende stroom belangstellenden zeker tot het jaar 2000 kunnen opvangen, hadden de IC plannenmakers berekend. 6 ider de „kortstondige" paus Joannes Paulus n I bleek dat een misrekening te zijn. De glimlachende paus Luciano brak met de traditie van een wat kille, afstandelijke llechtigheid. De vriendelijke man uit Belluno maakte grapjes, riep kinderen bij zich achter :<Me microfoon, interviewde hen of liet hen een ft liedje zingen. De betonnen overspanningen an de Nervi-hal kregen het zwaar te verduren fider de golven van enthousiasme. Er werden 12.000 en nog meer mensen in de zaal 1 gestouwd. De Romeinse brandweer en de d veiligheidspolitie hielden hun hart vast. SI Toen kwam de Poolse paus Wojtyla. Elke N woensdag tilde hij tientallen kleuters in de fl cht, praatte rechtstreeks met mensen, stelde r. vragen over hoe het thuis bij hen ging en J' rukte duizenden handen. De draagstoel werd 6 orgoed naar de Vaticaanse musea verwezen. S Steeds groter werd het aantal mensen dat q geen kaart kon bemachtigen, zodat in de St. H Pieter een tweede audiëntie moest worden I ingelast. Echter, ook de grootste kerk ter wereld bleek spoedig te klein. Dan nog maar -en derde audiëntie ingelast in de Vaticaanse n tuinen. Nu werd een ijzeren tijdschema i noodzakelijk: om 9 uur in de tuin, om 10 uur p indeSt. Pieter en om 11 uur in de audiëntiehal. Ook een atletische paus uit Polen is maar een mens. Driemaal de show ivoeren, driemaal dezelfde toespraak houden in telkens een andere taal. drie maal honderden uitgestoken handen drukken van buitenzinnige mensen, driemaal de mouwen tvan zijn witte toga riskeren, dat werd te veel van het goede. Het grote besluit werd onvermijdelijk: begin mei werden de publieke audiënties verplaatst j paar het St. Pietersplein. Binnen de omarming van Gian Lorenzo Bernini's 200 jaar oude zuilengalerijen lijkt plaats genoeg te zijn voor iedereen. Lijkt te zijn. want elke week groeit h nog steeds het aantal pelgrims uit de hele wereld. De eerste week waren het er 50.000. f' (ort daarop werden 60.000 pelgrims geteld en op de dag, waarop wij deze reportage a maakten, kwamen er al 70.000. Brandweer en veiligheidspolitie zijn opgelucht, maar nu raken de verkeerspolitie en het Rode Kruis in de nesten. Elke woensdagmorgen raakt het verkeer in dit 0 deel van Rome tussen acht uur 's morgens en 1 uur 's middags volkomen in de knoop. Ziekenauto's voeren met gillende sirenes 1 tientallen flauwgevallenen af langs een 'Jspeciaal vrijgehouden sluipweg. Vandaag zijn het er meer dan honderd, die door kraakwitte ziekenzusters worden afgevoerd. De Romeinse zomer is nog niet op zijn heetst, al wijst de thermometer tegen het J middaguur naar 30 graden. Toch hebben de 1 bijna radeloze Vaticaanse organisatoren m opnieuw moeten breken met een oude Aaditie. De audiënties zijn intussen verplaatst T naar 6 uur 's avonds, als de uitbundige zon n op het schaduwloze plein wat genadiger 1 wordt. Voorlopig gaat het nu weer. Voorlopig, want als de wekelijkse mensenstroom nog verder blijft toenemen en voor wat dat betreft liegen de verwachtingen van reisbureaus uit de hele wereld er niet om breekt de dag si aan waarop zelfs het immense St. Pietersplein I te klein zal blijken te zijn. matisch alle parochies van zijn eigen bis dom, dat tegen de 4 miljoen zielen telt R Ht c middelbare leeftijd strompelt achter een man aan met een rood hoofd, bedekt door een zakdoek met vier knopen. Zijn rood-wit- blauwe vlaggetje aan een stokje is niet eens nodig om vast te stellen dat het een onmis kenbare Nederlander is. Uit de zijpoort van de St. Pieter marcheert de Zwitserse garde naar het podium, ge volgd door een stapvoets rijdende, witte jeep, bestuurd door een chauffeur in rok- kostuum. Kreten en applaus weerklinken als achterop een witte figuur zichtbaar wordt: de paus. Nu blijkt volgens welk vernuftig sy steem de dranghekken op het plein zijn ge plaatst. Ze laten een soort achtbaan vrij waarover de pauselijke jeep tweemaal een ronde maakt. Jongetjes klimmen in lantaarnpalen. Uit de schaduw van de zuilengalerij dringen nog eens duidenzen mensen naar voren. Een zee beweeglijke handen wordt uitgestoken naar de man in het wit. Hij drukt tientallen handen, zwaait naar alle kanten en. ja hoor. daar wordt de eerste kleuter in de lucht ge tild. Dit gebaar is het handelsmerk gewor den van paus Karol Wojtyla. Nog tientallen malen zal het schouwspel zich herhalen, tot vreugde van de dolgelukkige moeders en tot wanhoop van de over eikaars voeten struikelende fotografen. Voor onze neus steekt een priester een stuk triplex in de lucht met daarop in onhandige letters: Viva il Papa. Als de paus het wil le zen zal hij over een verrekijker moeten be schikken, want hij is nog honderden meters ver weg. Een over-enthousiaste Trappist, of misschien wel een Dominicaan, duwt ons van onze straatsteen. De sfeer is er niet naar, dat je je op wie of over wat dan ook kwaad maakt. Na een kwartier is de pauselijke jeep ge-' schenk van een kiene Japanse fabriek waar van de directie wel niet „R.K." als haar De pauselijke toespraak is geëindigd, de pauselijke zegen is gegeven. Het is verba zingwekkend om te zien hoe snel het plein leegstroomt. In de Via della Conciliazione wordt het opnieuw een chaos. Bussen, die proberen hun kudde op te vangen, vermen gen zich met het stadsverkeer van kantoor- en winkelpersoneel dat zich naar zijn siesta spoedt. Op het plein blijven karrevrachten papier, bekertjes, plastic en verdere rommel achter. De stadsreiniging van Rome is hele maal niet blij met blik, maar meneer Coca Cola heeft uitstekende zaken gedaan. De heren Heineken en Perone mogen trouwens ook niet mopperen. De souvenirstalletjes slijten dozen vol medailles, kleurenfoto's van de paus en asbakjes in de vorm van het St. Pietersplein. Eindelijk luwt de vraag naar souvenirs van Joannes XXIII, die tijdens het bewind van Paulus VI steeds in trek is ge bleven. Op woensdagmorgen staat hij, ook letterlijk, dichter bij de mensen dan tijdens het Ange lusgebed. Ze hebben soms duizenden kilo meters gereisd met vliegtuigen, schepen, treinen, bussen en auto's om hem van dichtbij te zien. De paus sluit zich niet af voor zijn mensen. Hij is nooit onvindbaar of ontoegankelijk. Soms houdt hij zelfs een ex tra ontvangst, zoals voor dé 7000 Polen op doortocht naar Monte Cassino of de 200.000 „Alpini", oudgedienden van de Italiaanse Alpenjagers-regimenten, die in de Eeuwige Stad hun jaarlijkse reünie houden. Het StPietersplein tijdens een gewone wekelijkse massa-audiëntie van paus Joannes Paulus II. Zeventigduizend mensen uit de hele wereld. Elf uur Schouder aan schouder staan de mensen nu in de hete zon onder de wolkenloze blauwe hemel. Sommigen steken parasols op maar dat roept achter hun ruggen pro testen op. Nog steeds stromen er mensen naar het plein. Eén groep van boven de Kwart overeen De paus en zijn gevolg zijn met de jeep vertrokken. Naast het podium stopt een Va ticaanse bestelwagen voor het inladen van de geschenken, die de paus zijn aangebo den. Een mand met twintig soorten brood is altijd bruikbaar, een korf vol druiventrossen en flessen wijn eveneens, maar wat moet de Heilige Vader met een triplex theewagen van de knutselclub uit de buurt van Bolza no? De stadsreiniging van Rome zorgt voor het slotstuk. Als de Romeinen hun siesta hebben uitgeslapen, ligt op het St. Pieters plein geen lucifershoutje meer. De „one man show" zit er op voor deze woensdag. Het meest verwonderlijke dat je kunt beden ken is, dat het schouwspel zich de volgen de week zal herhalen, voor een heel nieuw, misschien nog talrijker publiek. godsdienst zal invullen wat dichterbij ge komen. In onze buurt wordt geschreeuwd in zes talen, het Brabants incluis. Nog steeds komen er bussen en voetgangers uit de Via della Conciliazione. De lege bussen worden naar de parken op de Gianicolenseheuvel gedirigeerd. Temidden van het pandemoni um zit een kind, als de jeep voorbij rijdt, rustig op de grond aan zijn flesje Lemonso- da te zuigen, even onverstoorbaar als de beide monsignori, die naast de zwaaiende paus in de jeep zitten en geen spier van hun gezicht vertrekken. Na meer dan een uur stopt de jeep terzijde van het podium. Kwart over twaalf De paus zit in een leunstoel op het podium, geflankeerd door de beide monsignori. Een Vaticaanse spreker begroet een aantal offi cieel aangekondigde groepen: seminaristen uit Genua, kloosterlingen uit Messina en, niet te vergeten, de zusters van St. Jozef. Dan komt het individuele voetvolk aan de beurt. Het wordt begroet in de talen van Sri Lanka, van Oeganda, van Ierland, Thailand en Vietnam, plus de wat meer bekende ta len. Een 99-jarige uit de binnenlanden van Lucanie wordt apart wel kom geheten. Dan wordt de microfoon naar de paus ge draaid. Met een zwaar Pools accent weerk linkt: „In nomine paths et filio De toespraak duurt twintig minuten, wel wat lang bij deze hitte, maar hebben de pause lijke secretarissen daar weet van gehad, toen ze de toespraak zaten neer te schrij ven in de koele stanza van het Vaticaan? Hun deerde de hitte niet, maar de met een half oor luisterende menigte op het hete plein des te meer. Hier en daar zijgen uit gebluste pelgrims ineen. Brancardiers en ziekenzusters snellen toe. Aan de achterzij de van het plein banen gillende sirenes, dwars door de vermanende woorden van de Heilige Vader heen, een weg voor de zieke nauto's. ROME Zo'n woensdagse pauselijke mas sa-audiëntie op het St. Pietersplein is toch weer anders dan het Angelusgebed op zon dagmiddag. Op de Dag des Heren verschijnt de paus klokslag 12 uur in het raam van zijn werkkamer, hoog boven het mooiste plein van de wereld. Hij leest een korte boodschap voor, geeft de pauselijke zegen, zwaait naar de duizenden beneden hem en verdwijnt weer. In tien minuten moet het af gelopen zijn. want later in de middag wach ten andere taken waarvoor een stipt rooster geldt. Zo bezoekt de paus van Rome syste- Hoe gaat zo'n massale audiëntie pas se dert kort in de openlucht omdat de stroom belangstellenden niet meer te stuiten valt in zijn werk? We hebben het gevolgd vanaf een strategisch punt in de schaduw van de collonade en onze indrukken chronologisch voor u vastgelegd. St. Pietersplein, 10 uur Vóór de trappen naar de St. Pieter wordt de laatste hand gelegd aan een klein podi um dat straks weer voor een week wordt opgeruimd. De toegangsweg naar het plein, de Via della Conciliazione, raakt al aardig verstopt met auto's en bussen. In een cir kel, met het plein als middelpunt, en met een straal van twee tot drie kilometer zijn honderden Romeinse verkeersagenten sa mengetrokken, in perfect gesneden donker blauwe uniformen met hagelwitte hemden. Niet voor niets is Italië Europa's herenmode- land bij uitstek. De blinkende wagentjes met „Bibite" (fris dranken) en „Gelati" (ijs) doen al goede za ken, de Sardijnse kastanjepoffer achter zijn beroete kacheltje eveneens. Een Calabrische vrouw, baby op de arm en twee kleuters aan haar lange rok, steekt voorbijgangers een beduimeld stuk karton onder de neus. Wie de tijd neemt om te lezen wat erop staat, verneemt dat ze moeder is van elf kinderen en dat haar man werkloos is. „Wees voorzichtig", zou je de argeloze le- zenden willen toeroepen, want het kan in die halve minuut van afleiding gebeuren dat portefeuille of beurs op onverklaarbare wijze zoek raken. Het gaat goed deze keer. De bedelares vangt een nikkelen muntje van 100 lire en zegt met glinsterende ogen: „Grazie, senor, molto grazie, pregeriamo per lei (Dank u wel, meneer, ik zal voor u bidden). Aan het begin van de zuilenrij stopt een stoet bussen uit Nederland. Op de voorruit een papieren strook met „Pelgrzymskie Polska". Het zijn in Zuid-Limburg en Bra bant wonende Polen, die daar na de Twee de Wereldoorlog zijn blijven hangen. Nu zijn ze op weg naar Monte Cassino. 200 kilome ter verder naar het zuiden, om er hun 3 jaar geleden gesneuvelde kameraden te her denken. Op het St. Pietersplein ontmoeten ze landgenoten uit het vaderland zelf, die dezelfde reisbestemming hebben. Half elf Steeds meer bussen laden groepen pelgrims uit, het eerst de reisleider die steevast een bordje de lucht in steekt. Zijn kudde hoeft er maar achter aan te lopen. Ze komen, zo te zien, uit oorden als Cava di Tirrene, Avezzano en Ervolano. Er zijn ook scholen bij: de Schuola Media uit Fossacesia, of het Instituto del S.S. Rosario. Ze dragen voor een vermogen aan film- en foto-apparatuur, afstandslenzen en verrekijkers bij zich. Een paar honderd Florentijnen uit de „Pa- rocchai 7 Sancti" trekt voorbij. Daarachter een paar verlate hippies uit de tijd van de rock-musical Hair, compleet met door een kleurig lint samengebonden haardos en vele hasj-gezichten. Hier komen allemaal kinde ren van één Vader op bezoek. Dan volgt een groep kwetterende nonnetjes in nog nooit geziene blauw-lila habijten. De beste plaatsen achter de dranghekken zijn al lang bezet. Wedden, dat de nonnetjes er toch nog een eersterangs plaatsje achter zullen veroveren? Het clublied van Italiës landskampioen Milan weerklinkt Iemand zwaait met een kolossale zwart-rode vlag waarop in gouden letters „Forza Milan". De club heeft afgelopen zon dag gevoetbald tegen Lazio uit Rome. De supporters hebben kennelijk alle tijd om nog wat na te blijven. Het plein blijkt nog voller te kunnen dan het al is. Honderden wit-blauwe verpleeg sters worden door de overigens genadeloze ordebewakers naar de vrijgehouden paden tussen de dranghekken geleid en ponds pondsgewijs over het plein verdeeld. v r

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15