Stompwijks poeliersbedrijf in de verdrukking door plan 'landelijk gebied' Nog steeds geen subsidie voorbouw politiebureau Reuzenschaakspel op boulevard in Katwijk Atleta geeft daverende shov Continental Singers in Rijnsburg Leimuidense Oranjefeesten sfeervol van start REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 JUL11979 PAGII T- LISSE Ren en Toervereni- ging De Bollenstreek organi seert zondag 15 juli een toe rtocht door Noord-Holland. Van acht uur tot half negen kunnen liefhebbers „op de pe dalen" voor een tocht van 150 kilometer. De rit voert onder meer naar de Zaanse Schans, Alkmaar. Egmond aan Zee en Bloemendaal. Het inschrijf geld voor de toertocht die bij het RTV-clubhuis aan de Lis- sese Spekkenlaan begint, be draagt 7.50 gulden. Voor min der enthousiaste wielrijders zijn er ook tochten van 45 en 90 kilometer uitgezet. KATWIJK WACHT MET SMART OP BERICHT VAN HET RIJK KATWIJK Nog steeds is de brief van het ministerie van Binnenlandse Zaken met de toezegging van 91/2 miljoen gul den rijksbijdrage voor de bouw van het nieuwe politiebureau niet binnen op het Katwijkse gemeentehuis. Tijdens de ge meenteraadsvergadering van 31 mei stelde de raad een krediet van 111/2 miljoen, de tot nu toe geraamde bouwkosten, beschik baar op voorwaarde dat het rijk schrifte lijk de subsidie daarop van 9 1/2 miljoen gulden bevestigde. Burgemeester C. A. Bos, die toen zei dat de brief, bij wijze van spreken, al onderweg was, beloofde dat als voor 1 juli de brief niet binnen is, het krediet opnieuw een punt van bespre king zal worden. Inmiddels is het bijna twee weken later en de brief is nog steeds niet binnen, alhoe wel volgens gemeentesecretaris mr. G. Feenstra de brief onderweg is. Waarschijfi- lijk is. dat het zelfde gerucht, waar burge meester Bos op 31 mei en, op speciale na vraag, 27 juni over sprak. Een gerucht waar de heer Starrenburg van Binnenland se Zaken de herkomst niet van kent, want volgens hem is het zo, dat binnen ambtelij ke sfeer het een en ander voorbereid is, maar dat minister H.- Wiegel zelf de beslis sing over een urgentielijst voor de bouw van politieujpureaus nog moet nemen. En een van die politiebureaus zou dan Kat wijk kunnen zijn. Nogmaals, volgens de heer Starrenburg, de beslissing is nog niet genomen, maar wordt wel eerdaags ver wacht. Pas daarna zullen de brieven over de mogelijke rijksbijdrage de deur uitgaan. Nu is de wens de moeder van de gedachte en zal burgemeester C. A. Bos zeker niet alleen op geruchten varen, maar het vra gen om een krediet van bijna twaalf mil joen is ook niet iets wat je op aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheden doet, vooral nu achteraf blijkt dat een van de wethouders de rijksbijdrage toen al „niet zag zitten", afgaand op zijn achtergrondin formatie. In ieder geval is de door mr. C. A. Bos gestelde limiet van 1 juli overschre den en zal hij, zoals toegezegd was, de raadscommissie voor bestuurs- .en juridi sche zaken bij elkaar moeten roepen om het gehele geval te bespreken. Spijtig is deze ontwikkeling in ieder geval voor de plaatselijke politie die letterlijk en figuurlijk zit te springen om meer ruimte. s Eerst had men gehoopt dat de bouw in september zou kunnen gaan beginnen, maar daar ziet het voorlopig niet n naar uit Wanneer die bouw wel kan 5 ten is met geen mogelijkheid te schat Eerst moet minister Wiegel Katwijk op urgentielijst plaatsen en daarna het meentebestuur de zekerheid, op papier, ven dat het Rijk de meer dan negen joen gulden die Katwijk voorfinancier de periode 1983-1986 uitkeert Echter, voorlopig is burgemeester Bos met vakantie en dat geeft minister Wi de gelegenheid snel de beslissing te nen zodat over een aantal dagen het gen dat De Brief in aantocht is, juist blijk zijn. LEIDSCHE ND AM/DEN HAAG "Het gemeente bestuur heeft veel aandacht voor het weren van stadse bedrijven maar scheert daarbij de se mi- agrarische bedrijven over dezelfde kam. Voor ons is het echter groeien of verdwijnen en dat laatste zal gebeuren als het bestemmingsplan zonder de door ons bedoelde wijzigingen zal worden vastge steld". Aldus de heer L. C. van Santen, één van de firmanten van het Stompwijkse poeliersbedrijf J. J. van Santen en Zn op de hoorzitting die gis teravond in het provinciehuis aan de Koningska de in Den Haag werd gehouden over het Leid- schendamse bestemmingsplan "landelijk gebied". De heer Van Santen was één van de acht perso nen die hun bezwaarschrift tegen het bestem mingsplan, waartegen in totaal 21 bezwaarschrif ten zijn ingediend, in de door gedeputeerde ir. N. Buysert voorgezeten hoorzitting mondeling kwam toelichten. Het bestemmingsplan is vorig jaar juni door de gemeenteraad goedgekeurd. Provin ciale staten moeten vóór het eind van deze maand over het bestemmingsplan beslissen. De heer Van Santen zei dat het bedrijf van zijn grootvader, die alleen maar kaasboer was, in de derde generatie is uitgegroeid tot twee bedrijven met de drie gebroeders Van Santen als firmanten en bovendien 15 man personeel. De uitbreiding ging via het aanleggen van kaaskelders en de ver koop op grote schaal van eieren, kippen en braad- kuikens. Het poeliersbedrijf heeft_ de provincie meegedeeld dat een economische ontplooiing van het bedrijf wordt belemmerd omdat één van de twee in gebruik zijnde percelen niet als bouwper ceel is opgenomen. Het bebouwingspercentage zou van beide percelen moeten worden verhoogd en bovendien wordt bezwaar gemaakt tegen de om schrijving "opslag ten behoeve van detailhandel". Hieraan zou moeten worden toegevoegd "en groot handel". De heer Van Santen maakte vooral be zwaar tegen de gelijkstelling van zijn bedrijf met onder meer een sloopbedrijf. Hij verwees in dit verband naar de gemeente Hillegom waar voor bollenkwekers en exporteurs dezelfde voorwaar den ten aanzien van opslag gelden. Landschappe lijk gezien is de opslag van het poeliersbedrijf goed in te passen, aldus de heer Van Santen, "het is dezelfde bouw en oppervlakte als een doorloop stal van een agrariër." Van de zijde van de gemeente Leidschendam is eerder aangevoerd dat het poeliersbedrijf wordt uitgevoerd in een schuur die gebouwd is als pluimvee loods, maar, in strijd met het bestem mingsplan, wordt gebruikt voor niet-agrarische ak- tiviteiten. Uitbreiding van de bebouwing is via een wijzigingsbevoegdheid mogelijk. Namens het ge meentebestuur zei de heer J. P. Mooy, adj. chef algemene zaken, tijdens de hoorzitting dat het be drijf kan blijven zitten, "maar de vrees leeft dat bij het geven van een vinger de hele hand wordt genomen". Silo-hoogte In het bestemmingsplan wordt onderscheid ge maakt tussen gebieden zonder en met landschap pelijke waarde. Na bezwaren van de Leidschen- damse afdeling van de LTB en de CDA-fractie is het aantal gebieden met landschappelijke waarde, z.g. C-gebieden, verkleind. De gemeente heeft aan gevoerd dat de C-gebieden ook de bescherming van de grondgebonden bedrijven ten doel hebben. Op de hoorzitting keerden niet alleen een verte genwoordigster van het Landbouwschap maar ook de LTB zich tegen deze opvatting. Volgens het Landbouwschap is de C-kwaJificatie een belemme ring voor de bedrijven. De heer v.d. Akker van de LTB vroeg het gebied de status van agrarisch gebied (B-gebied) te geven en een verbod op te nemen voor vestiging van ongewenste bedrijven. Grote bezwaren werden door beide sprekers ook uitgesproken tegen de silo-hoogte die Leidschen dam op 15 meter wil stellen terwijl het Land bouwschap en de LTB minstens 20 meter willen. Volgens de heer v.d. Akker is een enkele torensilo minder storend in het landschap dan de vele met verschillende kleuren afgedekte rijpkuilen. De eveneens aanwezige vertegenwoordiger van de Ka mer van Koophandel te 's-Gravenhage protesteer de ook tegen de aanwijzing van C-gebieden omdat het aan ondernemers een te grote beperking zou opleggen. Het Amerikaanse Evangelie- satiekoor „The Continental Singers" geeft voor de der de achtereenvolgende maal een concert in Rijnsburg. Rijnsburgse Immanueikerk. De Continental Singers be staat uit 45 jongeren, waar van 30 zangers en 15 or kestleden en technici. Met Dinsdag 17 juli wordt om tien groepen reizen de Ame- acht uur» opgetreden in de rikaanse evangelisten elke zomer naar alle wereldde Dit jaar worden ook con< ten gegeven in landen a ter het ijzeren gordijn, groepen Continentals tre< 21 en 22 juli op in de F terdamse Doelen. KATWIJK Oud-wereldkampioen dr. Max Euwe deed gister avond de eerste zet in een onderlinge snelschaakwedstrijd op het nieuwe reuzenschaakspel dat op de Katwijkse Boulevard ter hoogte van restaurant de Zwaan is ingericht. Onder grote belangstelling stelde dr. Euwe het spel officieel in gebruik. In een korte speech vooraf deelde de wethouder I. Bergman mee, dat de gemeente Katwijk van plan is meer van deze, on geveer negenduizend gulden kostende, reuzenschaakspelen aan te leggen. Als mentale trimbaan kunnen deze velden voor de geestelijke training naast de lichamelijke dienst doen, aldus de wethouder, die zich na negentien zetten gewonnen moest ge ven. Daarna nam de Katwijkse schaakvereniging bezit van het veld, om hun binnensport, vlak aan zee onder een vallend zon netje uit te oefenen. En of dit alles nog niet voldoende was, blies het Katwijkse tamboer- en trompettekorps D.V.S. een aantal vrolijke deuntjes over de geconcentreerde spelers. Iedereen die met veertig centimeter hoge pionnen wil wedijve ren, kan in restaurant de Zwaan de sleutel van de kist met schaakstukken halen, om daarna het spel te spelen. Dr. Max Euwe doet de eerste zet. Wethouder Bergman (links) kijkt belangstellend toe. WARMOND Honderden Warmonders hebben gisteren actief deelgenomen aan het Kaagw eekpro gramma. Gisten gén was er voor de jeugd op het pleintje voor het Meerp gelegenheid zich creatief uit te leven. Ondanks de felle werden de filmvoorstellingen 's middags in het Meerp goed bezocht. Jeugdcircus Atleta gaf gisteravond een bijna professio show. De kunstmarkt was „bevolkt" door een stoelenma een spinster, een 1 eerbewerkster, een schilder, het Rode Ki en een sieraden- en keramiekverkoper. Vandaag zullen nog een iemker en een stand van Veilig Verkeer aan woi toegevoegd. I Vanavond staat het traditionele tobbetje steken op het gamma. Dit evenement begint om zeven uur en heeft plaat de Dorpsstraat. In park Groot Leerust is vanaf zes uur barbecue. De muzikale omlijsting van dit eetfestijn wordt i zorgd door het zigeunerorkest Pajtas. In het Meerpunt kun 12 tot 16-jarigen naar de disco voor een gulden vanaf a uur. De groep „Earth and Fire" treedt vanaf acht uur op het Trefpunt. Morgenochtend staat een auto-puzzeltocht van de Warmon volleybalclub op het programma. De deelnemers vertrek om negen uur vanaf de Gemeentehaven. De stratenloop d Endepoel II begint morgenochtend om elf uur vanaf de Op aan de Endepoellaan. Morgenmiddag wordt in de Beat g laan de nationale ringrijderij voor aangespannen paarden houden. Er nemen ongeveer veertig paard en wagens deel. n dit evenement, dat om twee uur begint. M NOORDWIJK De Noord- wijkse werkgroep „Akties" houdt dinsdag 17 juli een str andloop in samenwerking met Intermed-Novo. De op brengst van het evenement komt geheel ten goede aan de Noordwijkse inzamelingsactie voor Boven-Volta. Burgemeester J.M. Bonnike geeft om half acht het start schot voor de politiepost aan de Noordwijkse Boulevard. Tegen een inschrijfgeld van 2.50 gulden kan gekozen wor den uit de afstanden 4 en 8 kilometer. De Noordwijkse wethouder van Jeugd- en Sportzaken heeft getrouw aan zijn portefeuille besloten om de 8-kilometerloop af te leg gen. Vrouw (23) beroofd LEIDEN Een 23-jarige Lei derdorp se is gistermiddag be roofd van haar portemonnee met elfhonderd gulden. De portemonnee bevond zich in haar boodschappentas die open stond. De portemonnee moet gesto len zijn in de Hema, waar de vrouw boodschappen deed. Toen zij» iets wilde kopen, be merkte de vrouw de beroving. Zij sloeg alarm, maar de da der was reeds verdwenen. LEIMUIDEN De braderie, die gisteravond was ingericht ter gelegenheid van de Oran jefeesten is een waar succes geworden. De al vanaf het begin druk bezochte markt bood vele attracties zoals schapenscheren, een smid, schaken van de schaakvereni ging de 'Doorzetters' en het slapstick spec takel 'taart smijten'; een leuk initiatief van de toneelvereniging 'Ly- themuthen', dat het mes op deze wijze aan twee kanten liet snijden. De vereniging skas werd gespekt en de bra deriebezoekers kregen de ge legenheid om eens flink te lachen. Het optreden van de boerenkapel, later op de avond, zorgde voor de muzi kale omlijsting van het eve nement. In verband met de braderie was gisteravond de Dorpsstraat van de Nokweg tot de Kerklaan afgesloten. Ook Amnesty International liet zich niet onbetuigd en nam een kraam in beslag. Uniek op de braderie was de mogelijkheid om een 'oude' foto te laten maken van bij voorbeeld de kinderen. De bruin druk foto's zagen er zeer stijlvol uit. Een sfeervol eve nement was het schapensche ren, al gebeurt het sinds een jaar of tien electrisch. Het blijft een raar gezicht zo'n 'naakt' schaap. De gisteravond feestelijk ge opende kermis, door het mu ziekkorps Nomero uit Rijpwe- tering, blijft draaien geduren de de 'Oranjedagen'. Ook morgen, zaterdag 14 juli, kan er genoten worden van de festiviteiten, die een wel zeer ijverig Oranje-Comité heeft georganiseerd. Rolschaatswed- strijden aan de Beukenlaan nabij het Kickerterrein; in sa menwerking met de ijsclub 'Nut en Vermaak' om 10 uur; sprietlopen over de Drecht, aanvang 13.00 uur (inschrij ving begint om 12.45) en om vier uur het 'tobbetje' steken voor dames en heren bij het Spant. Celstraf voor veroorzaken ernstig ongeva DEN HAAG/ALPHEN A DEN RIJN Tegen een jarige Alphenaar heeft de ficier van justitie bij Haagse rechtbank vijf m den gevangenisstraf en ft honderd gulden boete ge De Alphenaar stond ter< wegens het veroorzaken q een ernstige verkeersongi u in Hazerswoude en nog di u se andere verkeersvergrijpt U r< Het ongeluk had plaats oj a Steekterweg, waar verda u geen voorrang verleende 3 een tegenligger. Hierbij e den twee personen ernstii a wond. De Alphenaar b zwaar onder invloed te ve ren omdat hij vijftig gl bier en een fles cognac gedronken. Tevens kwam feit ter sprake dat verda zonder rijbewijs reed, w voor hij al diverse male:j veroordeeld en dat de auti slechte staat verkeerde, rechtbank wijst 26 juli vonn

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4