Voorlopig geen autoloze dagen Indirecte belastingen gaan volgend jaar omhoog mire e r mmm Regering gaat binnenlands toerisme versterken Luto- vegen en reinen vol akantie- angers KOMENDE HERFST ACCIJNS VERHOGING BENZINE TE VERWACHTEN MlHet Motorhuis =1Ife 2/ OPENING Brand in hotel eist 83 doden OPHEFFINGS UITVERKOOP £eiclóe0oufta/ntH othekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas f-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: rtaal 4^05; jaar ƒ160,70; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 13 juli 1979,69e jaargang no. 21398 Western „Bend of the river", western uit 1952 met James Stewart op Ned.I om 19.20 uur. Om 18.59 uur Luv, en om 22.15 uur „Die krankzinnige Noor mannen". Ned.il om 20.27uur film „Een banneling van de eilan den en om 22.00 uur Brand punt over energie-situatie. Wolkenvelden Droog weer met wolkenvel den. Middagtemperaturen om streeks 20 graden. Matige wind draaiend naar noord tot noordwest. Morgenzon: 5.36—21.55. Schev. hoogw: 7.00 en 19.29. Laagw: 3.02 en 15.24. ORGEN WAARSCHUN- JKZEER DRUK VER EER Van een onzer verslaggevers) 2N HAAG Vanmiddag is grote uittocht van tiendui- nden Nederlanders, per ito, trein, en vliegtuig op naar hun vakantiebes- mming, zeer duidelijk op ng gekomen. De aanloop n deze uittocht was giste- d bij enkele grensposten al erkbaar. Daar was het toen zeer druk van vakantie- ngers, die via eeü snipper- ig de grote uittocht van ndaag wilden ontlopen. Dch heeft een groot aantal kantiegangers hun autoreis geruild voor een treinvakan- Men spreekt zelfs van een intal van 25000 Nederlandse itomobilisten, die de auto uislaten omdat zij bang zijn het buitenland zonder ben- ne te geraken, of die hun iegreis hebben ingeruild oor een plaatsje in één van vele treinen met buiten- ndse bestemming. Dit week- inde rijden maar liefst zestig einen naar het buitenland. drukte op de wegen naar i grens zal er niet veel min- ler door zijn. Morgen wordt iet volgens de verkeerspolitie log veel drukker, omdat dan thuisrijdend en vertrek- end verkeer elkaar kruisen. de grensovergangen loetnb men daarom rekenen i vermoedelijk lange wacht- den. Jit auto gezogen n gedood 'AMPROIJ (ANP) - De 20- qige Paul Vos uit het Lim- rgse Stamproij is gisteren Houthalen in België door luchtverplaatsing van een ivare vrachauto uit zijn auto «ogen en daardoor onder wielen van de vrachtwa- terechtgekomen. Hij verleed ter plaatse. De omgekomene was op weg laar zijn vacantiebestemming. Bij Houthalen had hij zijn vagen op de vluchtstrook van lé E-39 geparkeerd. Kort laarna reed de vrachtwagen angs met het voor Vos tragi- che gevolg. ADVERTENTIE nieuw tëhhershou> Airconditioning ELF. MOGTUIMPERIA -OF SVRATEMN^'Wb 1 GtVRAASP De atmosfeer blijft bedompt en men ervaart er nog de storende geluiden van. IK. -KAN N'ET EENS MEERN Airconditioning heeft alleen maar zin bij gebouwen van meer dan vijf verdiepingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Van Agt is voorlopig niet van plan om opnieuw autoloze dagen in te voeren als maatregel om te ko men tot de gewenste energiebes paring. Ook in andere dwangmaa tregelen die de automobilist tref fen, ziet men weinig heil. De grootste winst bij het terugdrin gen van het energie-verbruik is volgens het kabinet te halen bij de industrie, de electriciteitscen- trales en de huisverwarming. Op deze drie peilers zal dan ook het op de lange termijn gerichte plan komen te rusten waarmee minis ter Van Aardenne nog vóór het i\ aanbreken van de herfst voor de dag denkt te komen. Wat de auto mobilist aangaat is daarbij wèl te verwachten dat de accijns op de benzine zal worden verhoogd, al dus Van Aardenne. Het regeringscommentaar op de energie-situatie volgt op de be kendmaking dat het verbruik yan zowel olie als electriciteit en aard gas in mei van dit jaar een aan- zielijke stijging heeft vertoond ten opzichte van mei 1978. Het ver bruik van electriciteit lag ,8 ho ger, dat van olie 6 en dat van aardgas 8,5 Premier Van Agt beklemtoonde gisteren dat het terugdringen van het auto-rijden weinig zoden aan de dijk zet, omdat het energiege bruik van het verkeer maar tien procent uitmaakt van het totale energieverbruik. Daarbij komt dat bijvoorbeeld de instelling van een autoloze zondag een zware klap voor de horeca en de recreatie zou betekenen. Invoering van een autoloze doordeweekse dag zou ernstige organisatorische proble men oproepen. Distributie van de bezine door middel van een bon nen-systeem, ziet het kabinet even min zitten. Van Agt herinnerde aan de rantsoenering in 1973 toen men, zoals hij zei, „de benzinebon nen aan de straatstenen niet kwij traakte". Een tekort aan benzine wordt trouwens voorlopig niet ver wacht. Ter ondersteuning van zijn opvatting dat dergelijke, verplicht opgelegde beperkingen vrij nutte loos zijn, wees hij op de situatie in West-Duitsland. Als enige land in West-Europa is men daar daad werkelijk tot energie-besparing ge komen, zonder dat er dwangmaa tregelen aan te pas kwamen. Eén en ander neemt niet weg dat het kabinet wil vasthouden aan de verscherpte contróle ,op de maxi mumsnelheden van het wegver keer. Voor dit doel is 225 man ex tra ingezet. In het kader van deze „rand-maatregelen" wil men voorts dat in de rijksgebouwen strikt de hand wordt gehouden aan een maximum-temperatuur van 20 graden. Op de lagere over heden zal een krachtig beroep worden gedaan zich eveneens aan deze richtlijn te houden. Wat het grote besparingsprogram ma van minister Van Aardenne betreft, hierin zullen de elementen „isolatie" en „stadsverwarming" een voorname plaats innemen. Het industriële verbruik kan volgens het kabinet het bgst worden terug gedrongen door verhoging van de energie-priojzen. Verder zullen de electriciteitscentrales de komende jaren „in fors tempo" moeten, overschakelen op kolen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft besloten op Prinsjesdag een ontwerp-rijksbegroting 1980 aan het parlement te presenteren die een forse vermindering van het financieringstekort te zien zal geven. Het financieringstekort zal- dus een stuk onder de zes procent liggen. Dit deelde minister-president Van Agt gisteravond mee na afloop van de vergadering van de minis terraad. Daarbij liet hij ook uitkomen, dat de indirect belas tingen verhoogd zullen worden. Over plannen tot verhoging van de belastingen wilde de pre mier nauwelijks iets kwijt. Wél werd uit zijn woorden duide lijk dat het kabinet belastingverhogingen vooral in de indirecte sfeer wil realiseren (accijzen, o.a. op benzine, verhoging BTW op een aantal artikelen). De voorstellen tot belastingverhoging behoren tot het dekkingsplan waarvan de inhoud pas in de tweede helft van augustus, nadat nieuwe gegevens van het Centraal Planbureau zijn losgekomen, vastgesteld zal worden. Het kabinet gaat in de tweede helft van augustus ook een om vangrijk pakket „gericht aanvullend beleid" vaststellen. Vol gende maand houdt het kabinet zich tevens met een arbeids plaatsenplan, „waarvoor ons achting zal worden toegedragen". Het hoopt dat een beleid tot inkomensmatiging in goed overleg met de sociale partners tot stand zal kunnen komen. f ADVERTENTIES Het Motorhuis heeft uw inruilauto nodig. Bij aankoop van een nieuwe Opel of Vauxha'll zijn wij bereid u een reële inruilprijs te geven. Ook u willen wij graag als klant. U bent van harte welkom. Q<pSe- r/ Iet mo*- Or zaterdag 14 juli 1979, om 2 uur 's middags, opent de unieke EI-79. Een paradijs vol nieuws voor het hele gezin. Nina Ricci's wintercollectie '79-'80 uit Parijs showt om 15.30 uur en 19.30 uur. Elvis Presley herleeft in een sprankelende kleurenfilm. Miss EXPO INTERNATIONAL 1979 voor-verkiezing op 14 juli om 21.00'uur. American Folk Art - Gratis vertoning NOS-film - Ruimtevaart Sky-Lab 1981 - Watersport - Lavakunst uit Hawaï - Een 'Droomland' van Gratis crèche. Openingstijden: za:2 uur nm -10 uur nm zo :"2 uur nm -10 uur run Verder dagelijks 10 uur vm -10 uur nm Ondraaglijke stank Driehonderd kilogram bedorven vlees was er gisteren de oorzaak van, dat de Haagse Brand weer in actie moest ko-' men om een opslag ruimte op de Groothan delsmarkt ■ban de Haag se Marktweg te ontsmet ten. Het vlees was daar na de verhuizing van het hondenvoerverwèr- kingsbedrijf Divo b.v. blijven liggen.De Ge meentelijke Ontsmetting- sdienst kreeg gistermor gen de melding, dat er een ondraaglijke lucht uit de opslagruimte kwam. Wegens het ont breken van het benodig de materiaal moest de dienst het het karwei echter uit handen geven aan 'de Haagse Brand weer. In luchtdichte rub- berpakken en perslucht maskers hebben drie vrijwilligers van de Brandweer het verrotte vlees naar boven ge haald en de opslagruim te met T-pol, een che misch lodaline extract, ontsmet. Het vlees, voor namelijk pens en kop; vlees, zóu bijna ander halve maand in een de fecte koelcel in de kel der hebben gelegen. Eerder die dag weiger den onderhoudsmede werkers van het Mark twezen het vlees op te ruimen, „De stank was", aldus één van hen, „niet te harden".. Brandweermannen bezig met reddingsacties voor het bran dende hotel Corona de Ara- gon in Saragossa. (Van een onzer verslaggevers) SARAGOSSA De brand gistermorgen in het sjieke hotel Corona de Aragon in de onder de Pyreneeën gele gen Spaanse stad Saragossa heeft tot nu toe 83 doden geeist. Het aantal gewonden bedraagt volgens een officiële opgave 47. De meeste slacht offers hebben de Spaanse na tionaliteit. Voor zover be kend bevinden zich geen'Ne derlanders onder de doden of gewonden. Drie hotelgasten sprongen uit de ramen en vielen te pletter. In totaal waren er ongeveer 300 gasten in het hotel. De toestand van de 79-jarige mevrouw Franco Polo, de we duwe van de voormalige Spaanse dictator, die zich on der de hotelgasten bevond, is ernstiger dan aanvankelijk werd gedacht. Zij zou veel rook ingeademd hebben. De brand, aldus is van offi ciële zijde verklaard, is be gonnen om ongeveer zes uur, in de morgen en is vermoede lijk veroorzaakt toen in het cafetaria op de begane grond de vlam in een pan olie sloeg. Het vuur verspreidde zich vervolgens razendsnel in het 12 verdiepingen tellende hotel. De rook van de brandende olie werd vervolgens opgezo gen door het ventilatiesysteem van het hotel en de helft van de mensen die bij de ramp zijn omgekomen, zijn er in gestikt. VAN AGT: ER VALT WEL WAT TE VERHAPSTUKKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Haze- kamp van economische zaken wil de toeristische propaganda over Neder land in binnen- en buitenland verster ken, het toeristisch produkt verbete ren door modernisering en uitbreiding van de toeristische infrastructuur en De staatssecretaris wil daarmee probe ren de ongunstige ontwikkeling van de z.g. reisverkeersbalans te keren en de positie van de Nederlandse toeristische sector als bron van werkgelegenheid te verbeteren. De ministerraad heeft ,de nota hierover van de staatssecreta ris gisteren goedgekeurd en zal deze binnenkort aan de Tweede Kamer 'aanbieden. In een toelichting zei minister-presi dent Van Agt gisteravond, dat er drin gend wat gedaan moet worden aan de voor ons land alsmaar verslechterende toeristenbalans. „Ik weet wel dat er vervelende factoren zijn: het regent nogal, eens, het is vrij duur en de obers zijn vaak narrig, maar er is 1 bést wat aan te verhapstukken, zodat het weer leuker voor toeristen wordt", aldus Van Agt, die als voorbeeld ver betering in de sector hotels „in de zoom onder de grootste hotels" noem de. ADVERTENTIE De gehele aktuele kollektie van Mirelle wordt fors onder de prijs verkocht! U weet het al; omdat het pand verkocht is houden wij een daverende En dat zijn geen holle woorden, want al het moois in onze geliefde boetiek gaat weg met kortingen van 10 tot 50% Maar u moet er wel gauw bij zijn, want deze opruiming duurt nog slechts enkele dagen. Dan is uw kans op koopjes verkeken... haast u! 1 Haarlemmerstraat.hoek Mare Airconditioning uit den boze (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De meeste men sen hebben het land aan air conditioning. De atmosfeer wordt bedorven, de luchtver versing laat te wensen over en er treden nogal eens sto rende bijgeluiden op. Dat heeft een onderzoek van de importeurs en fabrikanten van kantoormachines uitge wezen. S Bovendien vinden de meeste ondervraagden dat air-conditi oning in een land als Neder land overbodig is vanwege het klimaat Is een gebouw hoger dan vijf verdiepingen, dan heeft zo'n systeem wèl nut, omdat anders bij geopen de ramen de papieren van de bureaus dwarrelen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1