familie Pronk kiest de Nutsspaarbank voor vreemd geld. Oecumene in Polen nog in beginstadium Bisschoppen vragen hulp voor bootvluchtelingen Dat doen ze volgend jaar ook weer! kerk wereld Nationale veiligheid is maar betrekkelijk LEIDSE SPAARBANK NUTSSPAARBANK BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 JUL11979 Komende herfst gaan de rooms-katholieke kerk van Polen en de minderheidsker ken in het land praten over het probleem van de ge mengde huwelijken. Niet al leen de protestantse kerken voelen zich wat dat betreft door de katholieke kerk ge discrimineerd, maar ook de orthodoxe kerk. Het is niet zo lang geleden dat het ka tholieke kerktribunaal in Poznan een orthodox-katho liek huwelijk, dat in de or thodoxe kerk was gesloten, ongeldig verklaarde. Dit schrijft dr. Karol Karski uit Warschau, theologisch adviseur van de Poolse oe cumenische raad, in een ar tikel dat is afgedrukt in het „Catholica-Bulletin" van het Westduitse instituut voor godsdienstkunde in Be- nsheim. Karol Karski schetst de moeizame ontwikkeling van de oecumene in Polen die voorafging aan het initiatief van de gemengde commissie van de Poolse oecumenische raad en de commissie van het episcopaat voor oecume nische aangelegenheden tot een discussie over het ge mengde huwelijk. Tot aan het tweede Vati caanse concilie (1962-1965) toonde de rooms-katholieke kerk in Polen niet de minste belangstelling voor oecume ne. Zij beschouwde de or thodoxen als „schismatici" de protestanten als „ketters" de oud-katholieken en vrij- kerkelijken als „secten". Daarbij kwam nog dat de orthodoxen als Russen te boek stonden en de protes tanten als Duitsers: een ech te Pool kon enkel rooms-ka- tholiek zijn. Volgens Karol Karski zal het nog een hele poos duren totdat deze denkbeelden van het over grote deel van het Poolse volk zijn verdwenen. De minderheidskerken heb ben meteen na de tweede wereldoorlog de Poolse oe cumenische raad opgericht. Daarin zijn op het ogenblik acht kerken vertegenwoord igd. Een der belangrijkste redenen voor die oprichting was het zoeken van de klei ne kerken naar een manier om zich te weer te stellen tegen de onverdraagzaam heid van de rooms-katholie ke kerk. Die angst voor het expansionisme van de groot ste kerk van Polen berustte wel degelijk ergens op. De rooms-katholieke kerk had bijvoorbeeld een heleboel protestantse kerkgebouwen botweg ingepalmd, toen vele Duitsers uit het land waren vertrokken. Daarbij werd er niet aan gedacht dat er ook nog protestantse Polen wa ren. Toen de rooms-katholieke kerk in het begin van de ja ren zestig zich opeens bereid toonde tot oecumenische sa menwerking, stichtte dit ver warring bij de minderheids kerken van de oecumenische raad. Vooral de orthodoxen en de oud-katholieken waren tegen samenwerking met de katholieken. De orthodoxen waren bang „ingepakt" te worden en de oud-katholie ken herinnerden zich nog zeer goed de vervolgingen door de rooms-katholieke kerk waar ze niet lang gele den aan blootgesteld waren. Pas in 1974 besloten de Poolse oecumenische raad en de commissie van het episcopaat voor oecumeni sche aangelegenheden tot of ficiële samenwerking. Er werd een gemengde commis sie in het leven geroepen die overigens, zo schrijft Karol Karski, nog weinig succes heeft geboekt Sinds verleden jaar is er tussen de rooms-katholieke kerlc en de Poolse oecumeni sche raad een discussie gaande over de doop. Het komt nog steeds voor dat van een protestant die in de katholieke kerk trouwt ver langd wordt dat hij zich nog een keer katholiek laat do pen. De Poolse oecumeni sche raad vindt dat daar een einde aan moet komen. Gezien de acute nood van de boot vluchtelingen in Zuid-Oost-Azië roe pen de bisschoppen van Nederland al hun landgenoten en in het bijzonder hun geloofsgemeenschappen op tot een extra inspanning. De bisschoppen, die het probleem tij dens hun vergadering deze week heb ben besproken, vragen in eigen kring na te gaan welke mogelijkheden er zijn om meer geld te geven, om het verblijf van de bootvluchtelingen in Aziatische landen te financieren. (Een mogelijkheid is via giro 999 ten name van de werkgroep bootvluchtelingen te Den Haag). Op plaatsen in Nederland waar tot nu toe Vietnamese vluchtelingen wor den gehuisvest, hebben katholieken samen met anderen zich op bewonde renswaardige wijze voor hen ingezet, aldus de bisschoppen, die eenieder verzoeken na te gaan hoe men kan meehelpen de vluchtelingen die naar Nederland komen, een eerlijke kans te geven in onze maatschappij. Zij denken met name aan hulp van vrijwilligers bij de eerste opvang, de blijvende huisvesting, het geven van onderricht in de Nederlandse taal het verstrekken van voorlichting o onze samenleving. Zij die inform? kunnen geven over de godsdienst, cultuur en de historische achtergro van de vluchtelingen, kunnen v^. belangrijke steun zorgen. Voor init tieven kan men zich melden bij Stichting Vluchtelingenhulp Ne<fJ land, Heerengracht 6 te Amsterda tel. 020-224651. Helder Camara: Elke politieke opening zal een illusie zijn en kan elk moment verloren gaan, zolang de nationale veiligheid een aanbeden opperste waarde vormt, een waarde boven alle waarden. Mgr. Helder Camara, aartsbisschop van Olinda en Recife, zei dit in een toespraak over de besluiten van de derde Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie in Puebla (be gin dit jaar) voor de Tweede Kamer van de Braziliaanse deelstaat Pernambuco. Voor de zevenhonderd aanwezigen vertelde Helder Cama ra, dat het toenemende aantal stakingen een uiting is van de dringende noodzaak tot verandering van het economi sche systeem dat al te zeer op de elite is gebaseerd, een systeem dat nooit de ontwikkeling mogelijk zal maken van iedere Braziliaan afzonderlijk en van alle Brazilianen samen. Hij gaf de politici de raad hun hoofd te gebruiken en hun persoonlijke ambities en trots af te remmen. De. aartsbisschop haalde veertien besluiten van de bisschop penconferentie in Puebla aan die alle de noodzaak be treffen van de verheffing van de mens, het respecteren van de mensenrechten, het beëindigen van de uitbuiting van de zwakken door de sterken en de veroordeling van geweld. De bisschoppenconferentie heeft in haar vergadering van deze week de bisschop van Rotterdam, mgr. dr. A. J. Simonis benoemd tot re ferent voor aangelegenheden betreffende de religieuzen. De bisschoppen hebben een deel van hun vergadering nog besteed aan de geza menlijke herderlijke brief voor de vastentijd van vol gend jaar. De werktitel van het stuk, waarvan de publi- katie is voorzien voor fe bruari, luidt: .Arbeid in onze tijd". Op zondag 19 augustus zal in Maarssen voor de eenen vijf tigste keer de Ariënsher- denking worden gehouden. Kardinaal Willebrands zal bij die gelegenheid een pon tificale hoogmis opdragen in de Maarssense parochiekerk. Daarna zal er om kwart voor een een korte plechtig heid zijn bij het graf van Ariëns op het katholieke kerkhof. Het Ariënscomité, dat de gedachtenis aan Korte metten Ariëns' werken levendig wil houden, krijgt momenteel een bredere samenstelling. Het secretariaat berust bij drs. L. J. Oorsprong, Stol berglaan 9 te Utrecht De aartsbisschop van Mün- chen en Freising, kardinaal Joseph Ratzinger, heeft na mens de katholieke kerk van Beieren drie „vriend schapsstipendia" aangebo den aan de Volksrepubliek China voor de studie van drie Chinese studenten in West-Duitsland. De kardi naal bedoelt met dit gebaar tot uitdrukking te brengen, dat niet alleen de regering, maar ook de christenen zich met de Chinezen in vriend schap verbonden voelen en met grote belangstelling hun strijd voor een betere toekomst volgen. Het St.- Paulus College in München, het Afro-Aziatische studen- ona/ tenhuis van de mission sen van het Goddel i Woord, geeft inmiddels onderdak aan de eerste s) denten uit Pekihg. Er vj blijven in München veer Chinese studenten, one meer bij Siemens en aan hogescholen. zc Vier godsdienstige leiders Oeganda hebben bij de ni£* we president, Godfrey Binlt sa, hun bezorgdheid gej( over de manier waarop aan de macht is gekome€ in Tijdens een bezoek aan f president wezen de islampl sche, anglicaanse, rooms-k tholieke en orthodoxe leid^ erop, dat het gevaarlijk m als een kleine niet do»- het volk gekozen groJj op eigen gezag de presided verdrijft, zoals is gebeuie met Yusufu Luie, de voqa ganger van Binaisa, die r in Londen is. De geestelijk leiders zeiden zich ook zo^ gen te maken over de wettu, loosheid in het land. f. Zcnussi DL 22 Een prima volautomaat voor een verrassend lage prijs nu van 849.- Erres 406/87^ /Marijnen 8001^ met een 500 toeren centrifu ge spaarspoelknop en 2'/r kiloknop 15 wasprogramma's van 1089.- Een fantastische volautoma tische wasmachine met cen trifugegang. Nu na aftrek van de Marijnen-premie l 549,- ^Ignis 225 liter^ Topklasse dubbeldeurs koel kast 225 liter, 4 sters nu van 749.- 479, ^Pelgrimfornuis^ met gril Compleet gasfornuis met grill en draaispit in donker- bruin.van 1035,- l 725,- Koelkast in bmin of beige, bijpassend in de kleur van uw fornuis vanaf 160 Itr. 2 ster Ignis van 749 nu 599,- In dubbeldeurs bruin vanaf 645,- Excelsior 700 watt van 289,- nu 179,- Excelsior 900 watl van 347,- 198,- National 900 watt van 385,- 295,- Excelsior, bruin 900 watt nu 245,- Alle modellen met, stalen buis Hoe' zit dat nou eigenlijk? Als je vreemd geld wilt, loop je toch zomaar 'n bank binnen en vraag je 't? Precies! En er is altijd wel 'n bank in de buurt. Zéker een Nutsspaarbank. Want daar zijn er 80 van in uw omgeving. Voor grotere bedragen en héél vreemde valuta moeten vakantie gangers en zakenreizigers de Nutsspaarbank even van te voren inlichten. Maar dan is 't er ook! Ponden, drachmen, escudos, kronen, lires of peseta's. Kan niet schelen wat. Want de Nutsspaarbank is een bank en heeft dus een professionele „change". Dat heeft de Familie Pronk goed gezien. Ze krijgen hun vreemde valuta mee in een vochtafstotende envelop. Niet dat dat zo belangrijk is; de service, de vriendelijkheid en 't persoonlijke is belangrijk. De Nutsspaarbank is weliswaar onderdeel van een groter geheel, maar daar merkt niemand Wat van. Alle 80 kantoren hebben dat persoonlijke. Maar ook dat moderne, flexibele. Ze zijn wat langer open en ook om half vijf zijn de mensen nog vriendelijk. Ze adviseren en helpen. Maar de Nutsspaarbank heeft nog meer noten op z'n zang dan vreemde valuta. Een kompleet pakket diensten in alle sektoren van het geldverkeer. We noemen salarisrekening, hypotheek, Persoonlijke Lening, verzekeringen, speciale rekeningen voor jongeren en ook nog 'n aantal verschillende manieren van sparen en beleggen. En als de Familie Pronk de Nutsspaarbank heeft leren kennen als 'n fijne bank, dan gaan ze 'r wellicht óók naar toe voor verzekeringen. Of heel andere diensten. In elk geval volgend jaar weer voor vreemde valuta. Prettige vakantie! Inlichtingen: Douzastraat 35-37 2311 HA Leiden Tel. 071 -141846

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6