Verkeersplan moet het autoverkeer in Wassenaar regelen en beperken Draaiorgel- vrienden draaien in Noordwijk Spannende touwtrekwedstrijden in Warmond I Invalide gewond na schrikreactie VAK '79 van start GEMEENTERAAD GAAT UITGANGSPUNTEN FORMULEREN Geen feest m rond goudf Koudekerk brug Feike Asma speelt in Grote Kerk RIJNSBURG Een 74-jarige invalide die zich met een aangepaste flets (driewieler) verplaatste, schrok gistermid dag op de Rijnsburgse Oegs- tgeesterweg van een naast hem rijdende vrachtauto. De invalide raakte in paniek en probeerde het trottoir op te rijden. Hierdoor sloeg de fiets om en werd het vervoer middel van achteren geraakt door de vrachtauto. De invali de sloeg met zijn hoofd tegen de grond en is met ernstig hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. RUPWETERING De zomervakantie-activitei ten zijn weer volop op gang gekomen. Vorige week was er de traditio nele avondwandelvier daagse, waaraan een re cordaantal van maar liefst 1001 jonge en oudo re wandelaars deelnemen. Deze week staat de avondwieler-vierdaagse op het programma met even eens een recordaantal van 1400 deelnemers op het programma. Morgenavond wordt de laatste etappe gereden. Voor de bewoners van Al kemade oost en west en speciaal voor de kinderen staan er in het kader van VAK 79 nog veel meer zomerspelen en -wedstrij den op het programma zoals vis- en roeiwedstrij- den, huttenbouw en een grote sportdag op 1 au gustus in sporthal „De Tweesprong" in Roelofa- rendsveen. WASSENAAR De gemeenteraad spreekt zich in zijn eerstvolgende verga dering - maandagavond 16 juli - uit over de „basisfilosofie" voor een op te stellen verkeersplan. Na overleg met het Ver- keers en Welzijnsoverleg - een orgaan waarin behalve raadsleden ook vertegen woordigers van de „Vrienden van Wasse naar" zitting hebben, werd besloten prof. ir. J. HL Volmuller te vragen een beknop te en goed hanteerbare notitie op te stel len over de verkeerssituatie in Wasse naar. Deze nota verscheen in april 1978. Een van de conclusies van prof. Volmul ler was dat het opstellen van een ver keersplan niet noodzakelijk was, omdat in de komende jaren nauwelijks een groei van de verkeersintensiteit te verwachten is. De problemen wat het verkeer betreft beperken zich praktisch tot de wijken Wassenaar-dorp en Wassenaar-noord. De klachten bleven echter aanhouden en dat bracht het college ertoe een opdracht te formuleren aan een extern adviesbu reau. De Vrienden van Wassenaar - het Verkeers- en Milieu-contact uit deze vere niging - deed het aanbod zelf een ver keersplan voor te bereiden. Daarna zou alsnog bezien kunnen worden of inschake ling van een extern bureau nodig zou zijn. Het is duidelijk dat een deel van de inwo ners van Wassenaar van oordeel is dat er een verkeersplan moet worden opgesteld. Daarom achten burgemeester en wethou ders het juist dat de raad zich uitspreekt over de verschillende grondgedachten die de basis moeten vormen voor een derge lijk plan. Alvorens een opdracht te ver strekken voor het opstellen van een plan moeten eerst enkele doelstellingen en uit gangspunten geformuleerd worden. Burgemeester en wethouders leggen de raad daarom zeven vragen voor. Vragen In de eerste plaats de vraag of men bij het ontwerpen van een verkeersplan uit moet gaan van een stelsel van randwegen rond de gemeente, zoals vroeger gebeurde. Maar de kans dat er een Duinweg en een Leidse baan worden aangelegd is niet groot. De noordoostelijke randweg is uit het provinciale wegenplan geschrapt. Die weg zou dan uit eigen middelen alsnog aangelegd kunnen worden maar daarover hebben het Verkeers- en Welzijnsoverleg en de Ambtelijke Verkeerscommissie een negatief advies uitgebracht. Ook de plan nen voor de verlenging van de Landsehei- dingsweg (de toekomstige N 14) stagneren. Op praktische gronden moet men dan ook tot de conclusie komen dat er bij het ver keersplan van uit gegaan dient te worden dat er voorlopig geen randwegen zullen komen. „Dient het doorgaande verkeer uit Wasse naar geweerd te worden?" is een volgende vraag. Van vele kanten wordt geklaagd over het zogenaamde sluipverkeer, dat ge bruik maakt van de Wassenaar se binnen wegen. Het gaat hier vooral om noord zuid-verkeer in de ochtenduren en om zuid-noord-verkeer in de avondspits. Moet het verkeer op het binnenwegennet zoveel mogelijk op bepaalde wegen wor den geconcentreerd of dient het juist meer gespreid te worden over het gehele wegen stelsel? Burgemeester en wethouders zelf zeggen hierover dat concentratie van ver keersstromen wel blijvende maar geen sterk toenemende overlast voor de omwo nenden met zich meebrengt. Spreiding be tekent overlast voor het merendeel van de inwoners. Bovendien is spreiding van ver keer moeilijker te verwezenlijken omdat men het verkeer niet „dwingen" kan. Fietsers Moeten in het algemeen of in bepaalde wijken en buurten de fietsers meer rech ten verkrijgen dan het gemotoriseerde ver keer?, aldus een volgende vraag, waarop de raad een antwoord zal moeten geven. Het is mogelijk, aldus burgemeester en wethouders wegen aan te wijzen die al leen voor fietsers opengesteld blijven of wegen zo in te richten dat er ruim baan gegeven wordt aan de fietsers en' er slechts smalle banen voor het autoverkeer beschikbaar zijn. Het vrachtverkeer door Wassenaar, dat als uiterst hinderlijk ervaren wordt komt ook in de vragen van burgemeester en wet houders aan de orde. Moet het zoveel mo gelijk uit Wassenaar geweerd worden? vraagt het college zonder zelf een stand punt te formuleren. Het parkeerprobleem komt aan de orde. Moet er gestreefd worden naar verzamel- parkeerplaatsen, zodat in de woonstraten het parkeren zoveel mogelijk wordt be perkt? Burgemeester en wethouders teke nen daarbij aan dat het aanleggen van verzamelparkeerplaatsen niet overal ge makkelijk verwezenlijkt zal kunnen wor den. De laatste principiële vraag, die aan de gemeenteraad wordt voorgelegd heeft be trekking op de Rijksstraatweg. Moet de capaciteit van deze weg worden vergroot? Als men er van uitgaat dat er voorlopig geen randwegen komen en als men erin slaagt het doorgaande verkeer te beper ken, dan zal de Rijksstraatweg nog meer dan nu het geval is overbelast worden. Een ander punt waarover burgemeester en wethouders gaarne het oordeel van de raad willen vernemen is de vraag welk soort onderzoek er wenselijk is. Burge meester en wethouders zeggen gekozen te hebben voor een globaal verkeersplan, dat wil zeggen meer een uitgewerkt beleid- sprincipe dan een gedetailleerd plan. REGIO Twee belangrijke kruisingen in Wassenaar. Rechts de kruising Storm van 's-Gravensandeweg en Kat wijkseweg en links het kruispunt bij Den Deijl. Hazerswoude/Koudekerj den Rijn Het ziet t naar uit dat er een f< touw zal worden gezet tegenheid van het vijft bestaan van de Koud< Brug. Vast staat in ell dat de Hazerswouds* missie voor algemene en financiën er niet! voelt. In Koudekerb stuurs kringen moet m« nog buigen over het i niet organiseren vai „bruggefeest". Het gemeentebestuur Koudekerk aan den bracht het balletje r\ een eventueel festijn at rollen. Het vroeg de Ij woudenaren om een ga bedrag van vijfduizen) den voor de festivity commissie algemene zal financiën voelt hier l voor en adviseerde i meester en wethoudei| negatief te reageren <j verzoek van de buren \j noordzijde van de Oude lij Van de Koudekerkse Br enige vaste oeververhji tussen beide gemeentel een halve eeuw geleden gebouwd, is overigens over. In de loop van d| zijn heel wat restauratr reconstructies uitgevoeft van de „goede oude i weinig overlieten. NOORD WIJK - De Maj se organist Feike Asmai morgen om 20.15 uur ee gelconcert in de Grote! van Noordwijk-Binnen. concert zal gewijd zijn a herdenking van wijlen Zwart, die te Noord wijl laatste orgelbespeling gr op 13 juli 1937 overleed. Van zijn leermeester 1 Feike Asma de volgende ken op zijn programma De sombere muziek Psalm 103 vers 8; het Pr urn en Koraal Psalm 6 Fantasie over het Luthe en het Postludium en over Psalm 72 vers 11 naam moet eeuwig eer vangen". Verder speelt Asma de F sie in c-moll van J. S. 1 de Sonata no. 6 van Mendelssohn en werken Frescobaldi en andere aanse componisten. Euwe schaakt in Katwijk KATWIJK Schaakt meester dr. Max Euwe vanavond naar Katwijk de eerste zet te doen o{ levensgrote schaakveld d aangelegd aan de Katw Boulevard. Hiermee v het schaakspel, compleet ruim 40 centimeter schaakstukken aan toer en bevolking aangeboden. De eerste zet van dr. 1 zal worden gevolgd door partij snelschaak tegen Katwijkse wethouder dr Bergman. Daarna zal plaatselijke schaakveren een partij spelen. Het gi zal muzikaal worden opg< terd door het Tambo Trompetterkorps D.V.S. Katwijk. Het evenement gint om half acht André van Duin keert Rijnsaterwoude de rug toe RIJNSATERWOUDE bekende Nederlandse koi André van Duin heeft molen in Rijnsaterwoude kocht. De nieuwe eigen de heer L. van Duijn, 1 1,3 miljoen gulden voor molen betaald. De reden dat Van Duin verkoop overging is dat molen hem te klein werd. wilde zijn studio uitbra en daar was in de m geen ruimte voor. Met nieuwe eigenaar is overee komen dat André voor 1 tember zijn biezen zal heb gepakt. Waar de komiek die dattim gaat wonen, i nog niet vast Hij geeft er de voorkeur aan om langs Zuidhollands plassengebie blijven wonen. Er heb hem al diverse aanbiedii voor passende huisvesting reikt De nieuwe eigenaar de Rijnsaterwoudse tw gaat hem inrichten als J keindhuisje". LEIDSE COURANT WARMOND/KAAGDORP De ploeg van ga rage Baarsen uit Aalsmeer heeft gisteravond 'de spannende touwtrekwedstrijden, die in het kader van de Kaagweekfestiviteiten werden gehouden in Warmond, gewonnen. Tweede werd het Stationskoffiehuis uit Warmond en derde Fruto Vers. Bij de dames bleek de ploeg Spijkerboor uit Wormer bet sterkst Maar liefst zeventien ploegen namen deel aan de wedstrijden. Het geheel werd muzikaal om lijst door de Brass Band Warmond. Gistermid dag genoten de jeugdige Warmondertjes van het optreden van de sneltekenaar Geraldini en het variété-programma in de feesttent. Vanaf vandaag tot en met zaterdag is er een kunstmarkt ingericht op het pleintje bij de Pomp. Allerlei vormen van kunst en creatieve bezigheden zijn daar te zien en te koop. Men kan ook zelf aan de slag. Er zijn verschillende materialen aanwezig en mensen die graag tekst en uitleg geven. Vanavond treedt het jeugdcircus Atleta op in de feesttent in park Groot Leerust vanaf half acht. De toepang is gratis. In het Trefpunt begint om acht uur een popconcert met „Jen Rog". In het Meer- punt zijn er vanaf half negen klaverjas- en sjoelwedstrijden. Ook in Kaagdorp en Buitenkaag zijn activitei ten ter gelegenheid van de volgende week te houden zeilwedstrijden in het kader van de Kaagweek georganiseerd. Een ander doel van de activiteiten is om aan geld te komen voor 'het onderhoud van het kerkgebouw op het Kaageiland. Het activiteitenprogramma is dan ook in sa menwerking met het kerkbestuur van de her vormde kerk opgesteld. Een en ander begint zaterdag 14 juli met een rommelmarkt in de Leidsemeerstraat. Vanaf half negen zijn hier van oude boeken tot gebruikte stoelen en van tweedehandskleding tot antiquarische radio apparatuur te krijgen. Donderdag 19 juli is er in het zaaltje achter de hervormde kerk kie nen. De wedstrijd begint om acht uur. Vrijdag 20 juli tenslotte is in de grote circustent aan de Leidsemeerstraat een swingende avond met Hivioland muTiok. DONDERDAG 12 JUL11979 P*y NOORDWIJK Onder auspi ciën van de Evenementencom missie van Noordwijk en de Kring van Draaiorgelvrienden wordt zaterdag 14 juli een grote draaiorgel-manifestatie gehouden. Hierbij zullen tien befaamde Nederlandse piere menten te horen zijn. De draaiorgels zijn te beluisteren op de Koningin Wilhelmina- boulevard, het Vuurtorenplein en de Hoofdstraat. Er zijn heel beroemde instru menten onder als de „Ara bier" volgens de Kring van Draaiorgelvrienden het meest vermaalde orgel van Neder land met het grootste reperto ire Willem Parel", een der weinige nieuwe orgels, „Rosi- ta", een creatie van Pluer, de in 1919 gebouwde „Kleine Witte Ruth", de „Grote Cap van Mina van Es", daterend uit de twintiger jaren, de De befaamde „Arabier". „Bogenkast", volgens informa tie van de Kring het laatste exemplaar van de bogenkas- ten in Nederland, de „Boog schutter", het in 1910 als dan- sorgel gebouwde „Oranjestad" en de „Cementmolen", dat zijn naam dankt aan het bui tengewoon grote draai wiel. De draaiorgelmanifestatie be gint 's morgens om elf uur. Om half twaalf zal na een korte inleiding van de beken de Nederlandse draaiorgelken ner, tevens beiaardier, mr. Romke de Waard, op de bou levard een wedstrijd in het orgeldraaien worden gehou den. Daaraan wordt deelgeno men door in de badplaats verblijvende toeristen en ook door een aantal bekende Noordwijkers. Daarna vindt van twee uur tot half vijf een presentatie plaats van elk draaiorgel af zonderlijk. Mr. Romke de Waard, voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden geeft bij een en ander een toelichting.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4