deTijd Maatregelen nodig om herhaling Skylab te voorkomen Amerika praat met Sandinisten vr Zware straffen voor Duitse terroristen HP Ü1EUWSNET sAN wil samen met «EP op Antillen bij gJENLAND LEIDSE COURANT PAGINA 11 n onze ruimtevaartmedewerker Sjoerd van der Werf) 5HINGTON/DEN HAAG De aar- zo'n 25 ton oud metaal rijker ge- den door het terugvallen van het erikaanse ruimtelaboratorium Sky- De brokstukken vielen niet op Pa- niet op Frankfurt, niet op New Jli en niet op Rio de Janeiro. Ze traen neer in woestijnachtig gebied Australië en in de wijde wateren de Indische Oceaan en hebben /hooguit aan een handvol vissen leven gekost en zelfs dat is nog de vraag. Kortom, het Skylab- stierf de stille dood van een jtzoeker in de sneeuw. hadden voorspeld op grond van het feit, dat 75 procent van het gebied waarboven het ruimtelab zijn banen be schreef, uit water bestond en er bij de resterende 25 procent nog heel wat woestijnen en oerwouden waren. Toch is men bij de NASA opgelucht nu het allemaal achter de rug is. Per slot van rekening is een uiterst kleine kans toch altijd nog een kans en het vergaan van Skylab was - hoe men het ook wendt of keert - niet volledig van gevaar ont- bloot Dat er in sommige landen iets van pa niekerigheid te bespeuren viel, kan ook moeilijk worden ontkend. India was daarvan een sprekend voorbeeld, terwijl ook de Belgische „maatregelen" in ze ker opzicht wat komisch en in elk ge val overtrokken aandeden. In Neder land deden zelfs enkele Kamerleden mee aan die „golf van ongerustheid". Van Kamerleden zou men toch op zijn minst mogen verwachten dat ze eerst zélf op informatie uitgaan voordat ze een toch al zo zwaar belaste nminister met schriftelijke vragen aanklampen. Hadden ze de kranten goed gelezen en desnoods ook nog even een atlas ter hand genomen, dan hadden ze kunnen weten, dat Nederland - bóven de vijftig graden noorderbreedte - niet in de „ge varenzone" lag. Vandaar waarschijnlijk ook de wat spottende reactie van de Utrechtse astronoom en ruimtevaartex pert prof. dr. C. de Jager, die de be wuste Kamerleden het advies gaf dan maar een paraplu op te steken. Zo'n paraplu is inderdaad nooit weg, want de kans op een regenbui is in dit natte land altijd nog vele malen groter dan op een treffer van een uit zijn koers geraakt Skylab-fragment. Misschien kwam de verstandigste reac tie nog uit Zuid-Korea, dat ook in de gevarenzone lag. maar geen maatrege len wilde treffen om mensen naar schuilkelders te loodsen etc. Zo'n maat regel - meende men daar - zou waar schijnlijk aanzienlijk meer slachtoffers vergen dan een eventuele Skylab-tref- fer. Met andere woorden: het middel zou wel eens erger kunnen zijn dan de kwaal. Na de Russische Kosmos-954, die begin vorig jaar een deel van het Canadese grondgebied besproeide met fragmen ten, heeft nu de nog veel zwaardere Skylab-cilinder nogal wat publiciteit ge kregen, waarbij niet altijd even zorgvul dig met de feiten werd omgesprongen. Achteraf is; het natuurlijk erg gemakke lijk om te zeggen dat er „helemaal geen gevaar" is geweest, maar dat is onzin. Hoogstens kan men zeggen dat het risi co, statistisch gezien, erg klein was en dat de kans om in het verkeer te ver ongelukken, groter is. En voor de rest mag men hopen en verwachten dat er - met name ook door Amerika - maatregelen zullen worden genomen, die dit soort oncontroleerbare gebeurtenissen onmogelijk zullen ma ken. Dat kan van het grootste belang zijn, zeker nu er wordt gespeeld met de gedachte om in de niet al te verre toe komst nog veel grotere ruimtestations met kernreactoren voor de elektriciteits voorziening uit te rusten. Dan immers wordt het pas écht menens. Als een dergelijk toestel met een kern reactor in diezelfde oceaan zou neer ploffen, dan zou de ramp - zeker door de gevolgen op langere termijn (radio actieve besmetting) - niet te overzien zijn. De kerngenerator aan boord van de Russische Kosmos-954 kon niet zo veel kwaad, het Amerikaanse Skylab was alleen maar gevaarlijk door zijn grote massa (er was geen kernbron aan boord), maar een kolos als Skylab, en dan voorzien van een kernreactor, zou op aarde dood en verderf kunnen zaaien. Zonder risico's is het leven niet moge lijk. Maar je moet er wel naar streven die risico's zo klein mogelijk te houden. Als de gebeurtenissen rond Kosmos-954 en Skylab daartoe bijdragen, dan is dat pure winst. $ER VERVANGING SOMOZA inAGUA, WASHINGTON (Rtr) bnerikaanse ministerie van bui- zaken heeft gisteren meege- dat het rechtstreekse besprekin- gs begonnen met Sandinistische Tsstrijders over de vervanging "«resident Somoza. Woordvoerder Jng Carter deelde mee dat de tie ambassadeur William Bowd- van de Sandinistische voor lopige regering in Costa Rica had ontmoet. Bowder heeft suggesties ge daan, onder meer over constitutionele waarborgen volgens welke generaal Somoza zou kunnen worden vervan gen. De regering van Nicaragua heeft be kend gemaakt dat zij in het gehele land perscensUur oplegt, omdat be paalde buitenland&e journalisten nieuws uit Nicaragua verdraaien en zich overgeven aan negatieve specula ties ten nadele van het land. Somoza heeft in een vraaggesprek met buitenlandse journalisten gezegd dat er voor hem in Nicaragua geen toe komst meer is, ook niet als hij de strijd tegen de Sandinisten zou win nen. Hij zei een regeling te willen tref fen die Nicaragua vrij maakt van communisten. Op de vraag waarheen hij zou gaan als hij in ballingschap zou gaan, antwoordde hij: „Als en wanneer ik naar de VS ga, zal ik mij, levend, met mi jn familie terugtrekken. Driehonderdvijftig mensen onder wie drie officieren van de Nationale Garde hebben gisteren hun toevlucht gezocht in de ambassade van Colombia in Ma nagua. ei ^onze parlementaire redactie) q HAAG De grote overwinnaar van de 9taverkiezingen op de Nederlandse Antillen, ir. Don Marti- ®eider van de vernieuwingsbeweging MAN, is graag be de Arubaanse MEP van Betico Croes te onderhande- 'Wer de vorming van een nieuw kabinet. Als Martina de -atie-opdracht krijgt, hoopt hij op een zo breed mogelijke Sulering, zodat wellicht ook nog enkele kleinere groepe- bij de formatie betrokken kunnen worden, f sprak gisteravond in een uitzending van de NOS-ru- gj Panoramiek. De MAN en de MEP beschikken in de eind week gekozen Antilliaanse staten samen over 12 van de Voor een tweederde meerderheid, nodig om de Antil- ise grondwet te wijzigen, heeft Martina behoefte aan sa- yerking met één of meer'kleine statenfracties. Martina hoopt dat de MAN en de MEP op één noemer hij „lotsverbondenheid" noemde) zullen komen. Het Aru- onafhankelijksstreven ziet hij niet als een factor die onmogelijk maakt. Martina maakte duidelijk economisch terrein ombuigingen plaats zullen moeten jten, waartoe ook impopulaire maatregelen behoren. „Ik Jdat de nieuwe regering overredend moet optreden, zodat weer gemotiveerd worden om mee te werken aan lanering van onze economie", aldus Martina. ^1 visvangst $r beperkt De internationa- ^mmissie voor de walvis- heeft gisteren beslo- wdat de vangst op walvis door fabrieksschepen onbepaalde tijd wordt Uitgezonderd is de van de dwergvinvis, veelvuldig voorkomt. vangen van walvissen jj niet-fabrieksschepen 2|t vooralsnog toegestaan. het besluit stemden de jet-Unie en Japan, die Aken van een discrimine- 31e maatregel. Beide lan- zijn de enige die nog met fabrieksschepen, ^rop de gevangen walvis- 3 meteen voor de consump- jWorden verwerkt. Zij heb- lj negentig dagen de tijd bezwaren in te dienen en het besluilt oi\ge- te maken. Elf doden aardbeving in China PEKING In de provincie Jiangsoe, in het zuid-westen van China, heeft zich maan dag een zware aardbeving voorgedaan, die tenminste elf mensen het leven heeft ge kost en er vierentwintig heeft verwond. Er werd zwa re schade aangericht. Ook in Japan hebben zich gisteren aardbevingen voorge daan. In de streek van Yoko hama kwam een arbeider om het leven. In Tokio stonden de klokken stil én sloegen deuren en ramen dicht. Hier werden geen slachtoffers ge meld. P DRIFT water van de rivier de Missisippi trad gisteren als gevolg van storm en regenval buiten zijn oevers, hetgeen dit opmerkelij- beeld opleverde. Auto's kwamen zij aan zij bij aan de op de ri- afgemeerde schepen te liggen. Radeloos Terwijl zijn buurman radeloos rond kijkt of de brandweer al in aantocht is, is de eigenaar van dit brandende huis in het Amerikaanse stadje Des Moines in lowa zijn huis uitge rend om de brand weer te alarmeren. De tussenkomst mocht niet baten voor de hond van de eigenaar die in de rook omkwam. Het huis zelf brandde ge deeltelijk af. Lagerhuislid wil arrestatie Moezorewa LONDEN. WASHINGTON (APfRtr) Een lid van het Britse Lagerhuis, de La- bour-afgevaardigde Joan Lestor, wil president Moe zorewa die vandaag in Londen aankomt, laten ar resteren. De vrouwelijke afgevaardigde, die vice- voorzitster is van de Britse anti-apartheidbeweging, ba-' seert haar aanvrage voor een arrestatiebevel op het feit dat Moezorewa een re gering vertegenwoordigt die tegen de Britse kroon rebelleert en zich daarom schuldig maakt aan hoog verraad. De kans dat Moe zorewa wordt gearresteerd wordt echter uiterst klein geacht. Moezorewa die een rond reis door de wereld maakt om erkenning te vinden voor zijn regime heeft van daag besprekingen met premier mevrouw That cher. President Carter heeft gis teren een verzoek van pre mier Moezorewa om het handelsembargo tegen Rho- desië op te heffen, verwor pen. In plaats daarvan drong Carter opnieuw aan op constitutionele wijzigin gen om de zwarte bevol king van Rhodesie meer zeggenschap te geven. Nog voordat Moezorewa Carter in zijn buitenverblijf Camp David kon bereiken, deelde een presidentiële woord voerder mee dat de sanc ties gehandhaafd zouden blijven. Prostituees geëxecuteerd in Iran TEHERAN In Iran zijn in de vroege ochtend drie pros- tituées geëxecuteerd. De offi ciële radio „de Stem van de Islamitische Republiek" deel de mee dat de drie vrouwen sleutelfiguren waren in het leiden van de rosse buurt van Teheran. De drie werden door een re volutionaire rechtbank schul dig bevonden aan het kopen en verkopen van meisjes en vrouwen, het verspreiden van prostitutie en het bederven van de samenleving. Er zijn ook drie mannen te rechtgesteld. Een zekere Man soer Baqerian, afgeschilderd als een uitgever die het be wind van de sjah was toege daan was beschuldigd van het importeren en verhandelen van pornografie. ADVERTENTIE .\awJeïS ffm jersw1 n pei de p°' (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het gerechtshof in Stuttgart heeft gisteren de voor malige advocaat Siegfried Haag en diens mede-aangeklaagde Roland Mayer tot gevangenisstraffen van respectievelijk 14 en 12 jaar veroordeeld. De rechter achtte onomstotelijk bewe zen dat zij de raddraaiers van een terroristische vereniging zijn geweest Als lid van deze vereniging kreeg de 23-jarige Sabine Schmitz een straf van 2 jaar en 8 maanden. In de uitvoerige, drie uur durende motivering van het vonnis ging de rechter in op de drie bankovervallen in Hamburg, Keulen en Wenen die een buit van in totaal circa 800.000 DM opleverde en die in details door Haan en Mayer waren georga niseerd. De „Haag-Mayer-bende" die in het voorjaar van 1976 werd gevormd als opvolger van de Baader-Meinhof groep, is volgens de rechter ook het geestelijk brein geweest van allerlei andere terroristische activiteiten. Uit de papieren die bij de ar restatie van de twee verdachten zijn gevonden, is gebleken dat zij onder de codewoorden „margarine" en „big Raushole" aan slagen hadden gepland die in 1977 werden uitgevoerd (Buback en Schleyer), alsmede de bevrijding van de gevangenen in Stutgart-Stammheim voorbereidden. Dat de straffen zo hoog zijn (Haag kreeg zelfs één jaar meer dan de aanklager had geëist) wordt mede veroorzaakt door het feit dat de beschuldigden zich tot op dit moment achter de doeleinden van de RAF stellen. In zijn slotwoord noemde Haag het proces dat tien maanden heeft geduurd en waarbij 170 getuigen zijn gehoord, een „permanente rechtsbreuk". De verdediging gaat tegen het vonnis in beroep. Tandartsen willen praten met staatssecretaris UTRECHT (ANP) Het hoofdbestuur van de Neder landse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde wil op korte termijn een on derhoud met staatssecretaris Nooteboom van Financiën. De tandartsen willen het ge volgde beleid met betrekking tot de vermeende belasting fraude in de tandheelkundige branche aan de orde stellen. Een en ander zeggen de tand artsen in een brief aan de staatssecretaris. Bij de Maatschappij Tand heelkunde is diepe veront waardiging ontstaan over de publiciteit van deze zaak. Als eerstereactie op de, volgens de tandartsen vroegtijdige, be kendmaking door het ministe rie van financiën liet het hoofdbestuur onlangs al zijn ernstige bezorgdheid hierover weten. „Er wordt namelijk een hele beroepsgroep be schuldigd zonder dat er feiten worden genoemd. Dus ook zonder dat de mogelijkheid tot verdediging bestond". Betrokkenheid Bokassa bij massaslachting niet bewezen PARIJS Vijf Afrikaanse juristen die een ondenoek hebben ingesteld naar een massaslachting van bijn? 100 kinderen in het Centraal Af rikaanse Keizerrijk, hebben 15 sterfgevallen kunnen be vestigen, maar zijn er niet in geslaagd de betrokkenheid van keizer Jean Bokassa bij het bloedbad aan te tonen, zo heeft woensdag een Frans ra diostation bekend gemaakt. Radio Europa 1 berichtte dat de juristen, die door de Orga nisatie van Afrikaanse Een heid benoemd waren om de affaire te onderzoeken, tot een slotsom waren gekomen dat 15 scholieren door ge weerschoten, steken of wur ging om het leven waren ge komen te:i tijde van de rellen in april in de hoofdstad Ban gui. De radioomroep berichtte dat de onderzoekers echter „geen formeel en materieel bewijs konden leveren dat Bokassa met zijn eigen handen gedood heeft". Het CDA maakt halfslachtige avances naar de PvdA, vindt de HAAGSE POST. Joop den Uyl en Max van den Berg over de conclusies die de PvdA daaruit trekt. Den Uyl: „Er wordt iets begrepen van het feit, dat je je als CDA dat pretendeert op te komen voor de zwakken, volkomen belachelijk maakt wanneer je een regering vormt die maat regelen neemt die de zwakken treffen, terwijl je de partij die bij uitstek die zwakken vertegenwoordigt, in de oppo sitie drijft". Max van den Berg: „Nee, tegen onbetrouw baarheid is geen kruid gewas sen, geen minimumprogram en geen minderheidsstrategie. Omdat het nu eenmaal in het karakter van het CDA zit dat het zich niet kan permitteren voor een beleid te kiezen". Anderhalf verkiezingstijd heeft de Bondsrepubliek voor de boeg. Het komt neer op Schmidt tegen de Beier Strauss. De strijd gaat hard tegen hard. Strauss: „We moeten ons nu eindelijk losz- wemmen. Nu moeten we doorstoten, nu bestaat er geen piëteit meer, nu gaan er do den vallen". yWJ NiDWLAHP De vooniagina van VRIJ NE DERLAND is voor een groot gedeelte gewijd aan de twees palt binnen de PvdA over de erkenning van de PLO. Het compromisrapport van Van der Stoel blijft ongetekend. Han Lammers, „de beroemd ste landdrost ter wereld en de bekendste ex-wethouder van Nederland" is in het geheim voorgedragen tot hoofdredac teur van het Parool. Een por tret. De CDA-secretaris Jan Krayenbrink vindt het „een smerige streek" dat zijn ver slag is vervalst. Vrij Neder land wijdt ook aandacht aan het grote Duitse Bondsdag-de bat over het wetsontwerp voor opheffing van de verja ringstermijn voor moord, voornamelijk handelend over oorlogsmisdaden. „In de Bondsdag wordt een waarschuwing tegen de herrij zenis van het nazisme afge kapt", zegt Vrij Nederland. Vrouwencafé's: een dankbaar onderwerp voor een reporta ge. Overigens heeft Vrij Ne derland ontdekt, dat in het Chinese schrift de verdubbe ling van het teken voor vrouw het begrip ruzie bete kent In een apart kleurenka- tern wordt een beeld gegeven van Senegal. Als er iemand in Nederland verbeten actie voert voor de Vietnamese bootvluchtelingen, dan is dat volgens DE TIJD Rabbijn Awraham Soeten- dorp. Mensen die vlak voor onze ogen sterven, daar moe ten we ons niet bij neerleg gen, vindt hij. En: boten en water en vluchtelingen, die werden teruggestuurd, dat hebben we eerder meege maakt. Soetendorp over ge loof en blijheid: „Ik mis wel vaak de humor in de kerken. Als ik thuis niet lach, met een zuur gezicht aan tafel zit omdat er iets niet geluk is of zo, zeggen mijn kinderen: zuurpruim, we zullen je eens een mop vertellen. Tijdens de viering van de vreugde der wet dansen we achter de tora, samen met ouders en kinderen. Ik kan me niet voorstellen dat er zo achter de statenbijbel wordt aange- danst". Ook de Tijd heeft het over de (on)betrouwbaarheid van het CDA. Een mening: deze praktijk van het kabinet- Van Agt bewijst dat PvdA en WD voor het CDA zeker geen lood om oud ijzer zijn. Moet hiermee in een volgende smaaknota maar eens defini tief worden afgerekend, dan kunnen de kiezers zich bij een volgende gelegenheid ook met een betere smaak in de mond bij de verkiezingen uit spreken. De Femis Bank in Baarle Nassau-Hertog krijgt een stormloop te verwerken van mensen die spaarbewij- zen aan toonder willen heb ben, nu die door CDA drei gen verloren te gaan. Direc teur van de Femis Bank: „Zwart geld is misschien wel onmisbaar geworden in onze economie. Neem de kleine on dernemer, hij moet twee keer zoveel verdienen als een werknemer om netto evenveel over te houden. Deze mensen doen veel zwart, moeten dat wel doen, om het hoofd bo ven water te houden". flnET.X'BHS Waar blijft de knieval van het CDA, vraagt het ELSEVIER zich af. Antwoórd: „Mevrouw Neelie Smit-Kroes hoeft niet op excuses van het CDA te rekenen". Elsevier onthult ook een vertrouwelijke energieno ta van de minister van Eco nomische Zaken, Van Aarden- ne. Het rapport zegt: „Zonder grote inspanningen zal ons land in de toekomst kwets baarder worden dan is ge wenst". Wat die „grote in spanningen" zijn, laat de be windsman van Economische Zaken in het midden. In zijn energienota zal men er al thans tevergeefs naar speu ren, zegt Elsevier. De consu ment is overigens weer wel het kind van de rekening. De „levende doden", noemt Else vier de bootvluchtelingen in het Maleisische kamp Pilau Bidong. Op iets meer dan een vierkante kilometer zijn daar meer dan 42.000 bootvluchte lingen samengeperst Tot sep tember vorig jaar was Pilau Bidong een onbewoond exo tisch eiland omringd door een zee van stilte met witte stran den en wuivende palmen. Vandaag is het overwoekerd met mensen in nood, een ei land gehuld in een walm van urine en rottend leed. Aan de stranden spoelen de gezwollen lijken aan van vluchtelingen, die het leven lieten op hun tocht van Vietnam naar de vrijheid. Elsevier wijdt ook veel aandacht aan Schevenin- gen, dat zijn oude luister aan het herwinnen is. Van NIEUWSNET'S voorpagi na lacht Jan Terlouw de lezer toe. Terlouw vindt overigens dat het kabinet zich té weinig van de Kamer aantrekt „Het uitlekken van de CDA-flirt met de PvdA is geen toeval", vindt het blad. Het conclu deert: „Des te meer vrijheid het CDA wenst des te min der gebonden achten de libe ralen zich aan hun partners. Nog een paar van dif soort rellen en ze kunnen weer ge woon zichzelf zijn". De zigeu ners krijgen ook ruim aan dacht De Nederlandse rege ring besloot in oktober 1977 450 buitenlandse zigeuners te legaliseren. Maar de meeste gemeenten willen hen niet huisvesten en nog zijn alle zi geuners niet onderdak. De •bootvluchtelingen, de strijd van Carter, de vakantiesprei ding, het kermis- en pretpark- wezen en nog veel meer on derwerpen deze week in Nieuwsnet

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11