ederlandse kampioenschappen iet heel varken als inzet n maar afwachten wat oop Zoetemelk doet) Noordwijk in Stedenspel van NCRV Sweelinck op bezoek in Leiden Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. .^P/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 JUL11979 NOORDWIJK Zoals wij onlangs reeds meldden is Noordwijk uitgenodigd om deel te nemen aan het Ste denspel van de NCRV, dat deze omroep ter gelegenheid van haar 55-jarig bestaan or ganiseert. Er komen in het seizoen 1979-1980 zeven 'life- uitzendingen en daarin ko men 21 december Noordwijk en Coevorden tegen elkaar uit Inmiddels is omtrent de in houd van het spel wat meer bekend geworden. Het wordt een schakelprogramma, aan gezien het spel zich op drie lokaties afspeelt. Het sportie ve gedeelte vindt plaats in de Rijnhal te Arnhem en verder in de gemeentehuizen van de deelnemende gemeenten, waar raden van wijze mannen en vrouwen worden geïnstalleerd. Deze raden krijgen moeilijke vragen over zware onderwer pen te beantwoorden. Zij staan onder voorzitterschap van de burgemeesters en kun nen zich laten ondersteunen door zelf te kiezen specialis ten. De spelletjes worden in de Rijnhal afgewerkt. Vroeger bij Spel zonder Grenzen ge beurde dat buiten, maar dat gaf teveel problemen, vooral wat het weer betreft Dick Passchier presenteert het ge beuren vanuit de Rijnhal, waar Barend Barendse het sportieve gebeuren zal bege leiden. In de gemeentehuizen verzorgen Tanja Koen en Ju dith Bosch de presentatie. De beide gemeenten, die de meeste punten weten te verza melen, spelen aan het eind van het seizoen nog een fina le-spel. Elk programma duurt negentig minuten. De voorbereidingen voor het Noord wijk se aandeel in. het Stedenspel beginnen na de zo mervakanties. Daarvoor zijn straks tien wijze mannen en vrouwen nodig en een team van twintig sportmensen. Mocht iemand nu al goede suggesties hebben, dan kan hij of zij zich in verbinding stellen met de heer Hoeve- naars, op het gemeentehuis, telefoon 19230, toestel 142. Greep uit etalage LEIDEN Bij een juwelier aan de Maarsmans teeg is gis teren in de loop van de mid dag een greep in de etalage gedaan. De diefstal werd be merkt nadat drie mannen de zaak hadden bezocht Gestolen werden twee plaa tarmbanden en enkele gouden ringen. De sieraden vertegen woordigen een waarde van ongeveer 1750 gulden. Aanrijding Sparrenlaan KATWIJK - Een 17-jarife bromfietser is gistermiddag gewond geraakt bij een aan rijding op het Katwijkse kruispunt Sparrenlaan/Den- nenlaan. De bromfietser verleende geen voorrang aan een 18-ja- rige automobilist uit Katwijk. Hij moest met een dubbele beenbreuk worden opgeno men in het Leidse Diaconnes- senhuis. Vuurwerk trok veel bekijks Het op hoog peil staande knal- en kleurenspel trok enorm veel bekijks. Na elk. stuk of veelkleurige sterren spuwende vuurpijl klonk een duizendvoudig bewonderend „Oh", „schön" of „wunder- bar". Er volgen nog twee vuurwerken en wel 24 juli en 7 augustus. wanneer er in Leiden iets gerepa reerd of gekeurd moet worden aan orgel of beiaard, laat men meester Philips van Velsen komen; maar neen: men kiest voor Sweelinck wan neer de muzikale scholing van Jan Pieterszoon van Rhynsburch, leerling en vervanger van Schuyt sinds 1614, afgerond moet worden. Volgens de auteur van „Sleutelstad-orgelstad" moet ik de familienaam als „Van Reinsburch" schrijven, maar omdat de wieg van de familie in het dorp Rijnsburg stond en zij naar die plaats zijn gaan vernoemen, geef ik de voorkeur aan de schrijfwijze uit de Gouden Eeuw: Van Rhijnsburch. Jan van Rhijnsburch is zo'n twintig jaar wanneer hij eerst voor een half jaar en dan nog eens voor drie maanden naar Sweelinck gaat voor onderricht. Op een andere plaats is sprake van een heel jaar les van Sweelinck en om dat raadsel op te lossen, komen de kerkrekeningen ons heel vriendelijk te hulp. De penningmeester van de Neder lands Hervormde Gemeente tekent in de jaarrekening over 1617 op, dat hij op 24 juli een bedrag van f 72.85 heeft neergeteld „over het tuisleggen van mr. Jan Pietersz., organist van Amsterdam". Hij heeft dat bedrag uitbetaald aan de eigenaar van „de Hoorn", een herberg tegenover het Stadhuis, in het pand om de hoek van de Wolsteeg waar Hans Vink te genwoordig winkelt. Iemand uit 1979 schrikt niet bij het horen van zo'n bedrag voor logieskosten, maar de kerkmeesters anno 1617 zullen zich doodgeschrokken zijn, want uit ande re rekeningposten weten we, dat een dagverblijf in die herberg aan de Breestra at inclusief alles neerkwam op f 1,40. Wanneer we dat bedrag op het totaalbedrag delen, komen we uit op een verblijf van 52 dagen. Wat moest Sweelinck 52 dagen in Leiden doen? Kijken hoe de orgels waren? Dat heeft hij ook gedaan, want we zien in de laatste dagen van zijn verblijf de orgelmaker naar Lei den komen. Kwam hij spreken met zijn uitgever over een heruitgave van zijn Psalmen? Misschien, maar voor al die dingen heb je geen 52 dagen nodig. Ik zal u niet te lang bezig houden met vragen: volgens getuige nis van een jongere broer van Jan van Rhynsburch (Pieter, die vanaf 1618 tot 1650 stadsbeiaardier zou zijn) kwam Sweelinck naar Leiden om les te geven. Hij zelf heeft daar ook van geprofiteerd, schrijft hij la ter aan het Stadsbestuur. Maar Sweelinck kwam primair naar Lei den om Jan van Rhynsburch aan de bron van zijn dienstwerk, het orgel van de Pieterskerk, de laatste kneep jes van het vak bij te brengen op kosten van Kerkmeesteren. Dat ver blijf te Leiden in 1617 is nieuw in de Sweelinckbiografie en alleen groots onderzoek naar eventuele andere les- reizen van de organist/componist zal kunnen bewijzen of dat gewoonte was om in een stad zoveel tijd te spenderen voor het op gang brengen van een nieuwe stedelijke muziekcul tuur, zoals in dit geval in Leiden aanwijsbaar is. Hoe het ook zij: Sweelinck kwam op bezoek in 1617; anno 1979 kunnen we dat zelfs van het Holland Festival niet meer zeg gen! SPRIET GAAT WEER OVER DE RIPSE AKERSLOOT Wim Colijn nodigde alle eerste klasgenoten op z'n 50 ste verjaardag ?%pgin augustus loopt, wat j|||g ik: rent men er weer |É|er, in Rijpwetering. Op s^ptigatie van 34-jarige Ipper Henk Zonderop, de pordouwer en durfal die z'n '1st niet kan vinden er: zich eeds weer voor elk laatselijk goed doel inzet. eawel, het worden de ederlandse ampioenschapper» prietlopen. Alweer voor de >sde keer, ten bate van de as van het actiecomité KSV „Roac", die vóór de jisie nog bestond uit de parte voetbalverenigingen Rijpwetering en Oud Ade. hjferik Zonderop zat ^stermiddag in zijn tuin nakantie te houden toen hij, ver zwembroek, de eerste ^nkondiging van het iarli j kse gebeuren gaf. ongens, dat wordt weer een aeipestand van de eerste orde. ge Alleen deze keer heb ik er dtampioenschappen van en niet meer in lationale. Wat het verschil eoiou precies helemaal is weet k niet, maar ik dacht dat iets was voor dpdereen, of is dat niet zo? elk geval heb ik nu m'n reglement en dan Veoeven anderen niet bij me id ian te komen of ik ook oiets voor hun wil doen. )aar kreeg ik wat van, in iet verleden. Ieder jaar vordt het drukker. Op 5 lugustus verwacht ik zo'n tleine vierduizend ioeschouwers. Een kleiner ïantal heeft vorig jaar in een aaar uur tijd 3100 gulden baar gaan we weer: over 17 meter [Akersloot bij de Pastoor v.d. in de Rip. Of het tas5 augustus zal worden staat helemaal nog niet vast, want een keer of zes (dat is dan H&én keer meer dan er zijn scfeeweest, heb ik uitgerekend, paar Henk vertelde het me) moest de spriet ingehaald worden omdat de regen de boel bedierf. Henk Zonderop: r,wat een ellende, die regen steeds. Het moet nu maar eens uit zijn met dat uitstellen. Ik wil nou wel Dnfeens een keer goed weer ;r<hebben. Uitstellen betekent déiieuwe reclamebiljetten laten en Meta de Vries van nede radio waarschuwen, dat ieihet niet doorgaat. Snotver, ik tkri jg daar wat van, wil je widat wel geloven?" t Henk Zonderop en het varken dat wordt uitgereikt aan de beste sprietloper. Maar voorlopig houden we het op zondag 5 augustus, als de bouwvakkers weer thuis zijn. Om de Nederlandse zaak op de denneboom nog aantrekkelijker te maken, komt Zonderop met een heel varken aanzetten. Vorige keer was het nog een halve zeug, maar ditmaal heeft het vleesverwerkend bedrijf van ene Jan er een heel beest tegenaan gegooid. Tussen twee haakjes, ik hoor van Zonderop, dat bij Jan in de buurt, aan de Produktieweg in Zoeterwoude-Rijndijk, de kameel weer staat. „De kameel" huisde geruime tijd geleden in de voortuin van de familie aan de Leidse Rijnsburgerweg en werd herhaaldelijk ontvreemd, waarvan in deze kolommen dan melding werd gemaakt. Het stenen onding bevindt zich dus nu in produktiekringen zonder de kans te lopen dat er gehakt van hem wordt gemaakt. De kameel is ook hier al een paar keer gestolen, maar steeds weer terugbezorgd. Nu ter zake. Zondag 5 augustus zal de jeugd om twaalf uur weer het spits afbijten en de ouderen kunnen vanaf een uur of twee in de Akersloot duiken of over de hele spriet moeten zien te komen. Henk Zonderop: „ze zijn weer volop aan het oefenen hier. Het wordt niet als een grapje opgevat, want uiteindelijk pik je zo even 500 gulden mee aan premies en een varken van een dikke honderd kilo en die kost algauw vierhonderd piek. Het is in feite een hele familiekliek die elkaar de eer betwist en gezamenlijk fanatiek aan het oefenen is geslagen: Piet van Zeil, de koster, Ton Duiven voorde, Hans van der Pouw Kraan die almaar blijft winnen en er in drie, vier seconden als een gek overheen tuft Bij de dames was het verleden jaar de Rotterdamse Joke Timmermans die haar wisselbeker verdiende. Misschien is ze weer van de partij". In 1978 waren er 120 deelnemers. Dat worden er nu wel meer, verwacht Zonderop. „Men gaat het evenement landelijk kennen. Overigens laat ik de sprietlopers deze keer met een serveerblad met bekers over de boom lopen; dat houdt de vaart er een beetje uit Nee, de stam insmeren doen we al een tijd niet meer, dat zou levensgevaarlijk zijn. Vorig jaar zijn we wel lang beziggeweest. Om 7 uur was ik pas klaar, man, dat doe ik niet meer. Het moet leuk en aardig wezen, maar het mag niet ontaarden in gezeur". Henk Zonderop verstrekt desgewenst inlichtingen over het plaatsen van reclameborden. Of ik dat even in het stukje wilde verwerken. Henk is te bereiken via telefoonnummer 01712 - 8076, Rijpwetering. Een ander Rips chapiter is Tour-vedette Joop Zoetemelk, „de beste coureur van ons land", die naar Frankrijk verhuisde maar nog steeds vele harten in Rijpwetering sneller doet kloppen als hij op de pedalen gaat staan. De Rippers willen hem weer gaan vieren als overwinnaar van de Tour de France. Zonderop bereidt zich mentaal dan ook al voor op een happening, „alleen die Joop is een onberekenbare man; vandaag kan ie op een kwartier gereden worden en morgen haalt ie de zaak weer tactisch in. De Rip blijft stapelgek op z'n Jopie. Als Zoetemelk over een paar weken wint, is het dorpshuis hier te klein. Dan wordt het groot feest. Maar ja, voorlopig is het afwachten. We zetten nog niks in elkaar, daar is het een te onzekere aangelegenheid voor. Als het een klapperd wordt, rouwt het dorp ook. Wint ie ruet, dan wint ie niet. Een tweede plaats wordt nooit geteld, dan mag je het wel vergeten, ook al is Joop een wereldtopper op de fiets. We gunnen het 'm echt, dat Joop een keertje wint; hij is nog sympathiek ook. Er gaat weer een bus vol Rippers straks naar de finish in Parijs Wim Colijn uit Hoogmade is dezer dagen vijftig jaar geworden. Goed, er zijn dagelijks velen die Abraham zien, maar bouwvakker Colijn heeft er een heel apart feestje van gemaakt. Hij nodigde alle jongens uit die bij hem in de eerste klas van de lagere school hebben gezeten. Met z'n allen trokken ze naar de voetbalkantine van MMO in Hoogmade, aten er lekkere hapjes en dronken elkaar broederschap toe of brachten minstens een heildronk uit op de hereniging. De knapen hadden elkander vaak in zo'n veertig jaar niet meer gezien en dan heb je veel te vertellen. „Toen ik 48 werd dacht ik: als ik de 50 haal nodig ik al m'n klasgenoten uit en geef een feest in de kantine. Dat is dan gebeurd. Ik had een dikke vijftig mensen op bezoek, familie ook, personeel van scheepbouwerij hier en dan die jongens van vroeger. Bij broers en zusters was ik ruim van tevoren langs geweest om aan de adressen van iedereen te komen. Op één na, dat was Joop Ruigrok, heb ik alle tweeëntwintig bereikt Zes konden niet komen, maar toch knap, vind ik, van die zestien die wel kwamen. Het was weer eens wat anders, hè De knapen van weleer kwamen uit Hazerswoude, Rijpwetering, Koudekerk, één uit West-Friesland en een stuk of wat hier uit Hoogmade. Maar dat was nog niet alles, want Wim Colijn had ook aan de voormalige leerkrachten gedacht En zo waren er ook meester Krijger uit Leiderdorp die nu 70 is, en de juffen Borst uit Wassenaar en Omzigt die ook hun staat van dienst alweer een tijdje achter zich hebben. „Juffrouw Omzigt kwam een weekje eerder bij me langs, want ze zou met vakantie gaan als de reünie gehouden werd", aldus vrijgezel Wim Colijn, die het een prachtfeest gevonden heeft, „daar kun je op terugkomen, werkelijk waar. Iedereen vond het een geweldige sfeer en voor herhaling vatbaar, vonden ze allemaal zonder uitzondering. Dus het volgend jaar weer? Nou, dat zien we dén wel weer. Het is een latertje geworden. Om een uurtje of kwart voor 3 waren de laats ten vertrokken. Er is menig kratje pils verorberd, ja dat wel. Maar wat wil je; zo'n bijeenkomst van ouwe jongens uit je jeugd maak je niet vaak mee". Vrijgezel Colijn heeft genoten van het feest met zijn oud-klasgenoten. REPEN UIT DE iEIDSE IUZIEK- 1ESCHIEDENIS %EIDEN In de wereld der Neder- ndse muziek heeft de naam „Swee- a)nck" een magische klank. Wanneer "iet zou komen, zouden organisten en muziekhistorici bij het noemen van lie naam graag deftig hun bonnet jfnemen, zoals vroeger de priesters h een plechtige drieheren-mis deden Xyanneer het koor de naam van :hristus zong. "Vat is dat toch, dat namen van som- hige componisten als het ware tot ~ie eer der altaren verheven kunne vorden, terwijl andere toondichters [el/s de schijn van die muzikale hei ligheid nooit bereiken? Daar bestaan -ieel interessante theorieën over. Vast >taat, dat SweeUnck in de vorige' feuw ineens „omhoog" gevallen is, joen men ontdekt had, dat hij via, i'ia, via iets met Bach te maken had \&ehad. Sweelinck is via een achter deur tot belangrijk componist ge bombardeerd nadat men Bach had herontdekt. Zonder twijfel heeft de Amsterdamse organist/componist Schitterende muziek gemaakt, maar pat hebben tijd- en landgenoten van Tiem ook gedaan en toch bleven die JJaatsten onder stolpen vol vergetel- Tieidsslo/ staan. Inderdaad: het kan i vreemd lopen in de wereld. Zou Sweelinck zo beroemd geworden Pjn, wanneer hij organist in Barw- pardswaarderNoordscharwou of ypoejanverwellesluis was geweest? Stellig niet, want in het muziekleven Tan de Nederlanden na de beelden- Stormen tellen alleen de grote steden jnee. Leiden is zo'n stad; Amster- ~nam, HaarlemDelft, Dordrecht of "Gouda ook. Ik noem niet alle steden, want dit is geen herhalingscursus Aardrijkskunde! In die steden leeft een eigen muziekcultuur en in die muziekcultuur hebben de organisten een eigen functie. Zij bepalen het aanzienvan het plaatselijk muziekle ven, aangezien hun inbreng de groot ste is. Zij ook zijn het, die les geven aan komende organisten en zangers. Alle toetsinstrumenten zijn hun terri torium (daar hoort oók de beiaard bij) en wie wat dan ook in muziek bereiken wil, zal met dat klavier moeten beginnen. Wanneer de orga nist sterft of anderszins niet in staat is om onderricht te geven, moeten aankomende musisi hun toevlucht nemen tot studiereizen naar elders. Jan Pieterszoon Sweelinck gaat van uit Amsterdam in de leer bij Lossy in Haarlem; Cornells Schuyt trekt vanuit Leiden zelfs naar Italië voor scholing. En die scholing elders geeft dan weer de zekerheid, dat later het plaatselijk muziekleven bloeien kan en bloeien zal. We zien het belang van zo'n stedelijk organist misschien het best, wanneer hij aan de stad ontvalt; dan is „de vaste burcht" weg en dan wordt er een bres geschoten in het plaatselijke muziekleven. Die bres probeert men dan te helen door steunpilaren voor de toekomst onderwijs te laten vol gen bij meesters in andere steden. Bij de dood van Cornelis Schuyt op 9 juni 1616 is Sweelinck in Amster dam een onderwijsautoriteit met ze kere faam. Het zou meer voor de hand gelegen hebben, dat men in Leiden aan de bel zou trekken bij Philips van Velsen in Haarlem, want

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5