Fedor den Hertog: „Ik ben mislukt als prof" riomfanteliik weekeinde voor Joop Zoetemelk RUSSEL EEN „NEDERLANDSE STAD" PORTTRIBUNE It- 6n kilometer Milometer TALENT VAN J0 MAAS LANGZAAM GERIJPT LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JULM979 PAGINA 9 (Van onze verslaggever) RUSSEL Hij gaat in de onde van Frankrijk stilletjes jn gang, Fedor den Hertog. Morgens bij de start vult hij f istig z'in drinkbussen en - tenszakje. Vervolgens stelt hij Ich onopvallend op bij de tartlijn. Vroeger, in zijn glorie- ren als amateur dromden aF d journalisten om hem heen. ie tijd ligt ver achter hem. Ik ben realist", zegt Den Her- j0, „Ik weet dat ik als prof ilslukt ben. Ik kan nu een- aal niet harder rijden dan ik u doe. Maar ik ga door, zo- mg ik nog een goed contract eb". lij is onvoldoende voorbereid ign de Tour begonnen. „Ik eb het hele jaar door alleen iaar kermlskoersen kunnen - Ijden en daardoor kom ik ech- competitie tekort, hardheid de koers", vindt Den Her- eg. Toen ik de proloog had gereden dacht ik: ga maar lie- ter naar huis, want je komt liet eens over de Pyreneeën, '0 slecht ging het met me. Geleidelijk ben ik toch iets be er gaan rijden, maar het is iog lang niet wat het zijn noet". Wat moet hij doen in de ploeg tan IJsboerke? „Je kent het wel, hè", antwoordt hij, „onze beste renners uit de wind rij den, drinken ophalen en als ze het vragen, het tempo maken op kop van het peloton. On dankbaar werk als je ooit zo veel gewonnen hebt als ik, maar ik word er wel goed voor betaald en daarom klaag ik nooit. Ik weet dat dit mijn le ven is, want ik heb mijn loop baan zelf verprutst. Was ik maar eerder in een zó volwas sen ploeg als die van IJsboer ke terecht gekomen, dan had ik het veel verder gebracht. Zeker was Ik dan ook als be roepsrenner een subtopper ge worden. Maar wat gebeurde bij Frlsol, waarvoor ik in 1974 mijn eerste prof contract tekende? Meneer De Vries zei tegen mij: Fedor, vlieg er maar vroeg in, bij de start wegwezen, maak maar publiciteit voor ons". En ik als een gek er vandoor. Het gevolg was dat al die andere renners, die rustig hadden willen vertrekken, op den duur een geweldige hekel aan mij begonnen te krijgen, want zo gedraag je je immers niet als beroepsrenner. Nu ben ik dan op 33-jarige leeftijd knecht. Als handlanger zal ik eindigen, weinig eervol, maar het is wel een beroep. Ik heb tenminste werk In deze maat schappij, waarin toch zo weinig werk Is". Zijn er dan geen mogelijkhe den meer voor hem om nog eens op een dag uit te blin ken? „Jawel", zegt hij, „als zich de gelegenheid voordoet mag ik wel eens met een vluchtgroep mee. Maar daar rif Ik nog niet goed genoeg voor. fk wil wel harder, maar Ik kan gewoon niet. Ik moet nog een paar dagen wachten. Op weg naar Roubalx heb ik de eerste tekenen gevoeld dat het iets beter met me gaat Ik heb daar een uur lang achter de groep van Hinault gereden. Ik zag zijn gele trui door de dich te stofwolken honderd meter voor mij". „Maar ik kon er maar niet bij komen, omdat ik juist op het moment dat het leek te lukken twee lekke banden kreeg. Te gelijk liepen mijn voor- en ach terband leeg. Ik had geen ban den meer over en mijn ploeg leider was nergens te beken nen. Toen heeft iemand van de ploeg Splendor mij gehol pen, anders was ik nooit in Roubaix aangekomen. Er waren daar in „de hel" nog barmhar tige Samaritanen, en dat waar deer ik toch wel, om een knecht zo uit de ellende te ha len". In de eerste week had hij ook weer last van gasvormlng in de darmen. Maar die kwaal is Inmiddels ook vergeten. „Wij worden fantastisch verzorgd In onze ploeg", zegt hij, „elke ochtend controleert onze dok ter ons allemaal. Of het ritme van het hart regelmatig Is, of de bloeddruk in orde is. Dat geeft mij veel vertrouwen en het geeft mij de bevestiging dat ik aanstonds weer harder kan gaan rijden. En wat het belangrijkste is: het zit geeste lijk in deze ploeg goed in el kaar. Als iemand iets op zijn lever heeft, pats, dan zegt hij het recht voor zijn raap. Geen omwegen, zoals ik altijd heb meegemaakt". In 1977 won Den Hertog een etappe in de Tour. Hij was dat jaar in zijn beste vorm als be roepsrenner, werd kampioen van Nederland in Beek en had voor de Tour ook de Ronde van Spanje gereden, waarin hij eveneens een etappe won. Dit seizoen heeft hij nog slechts één overwinning geboekt, de kermiskoers te Wilshele. Kun nen we van hem dezer dagen nog wel wat verwachten? „Ik zal het zeker op een dag pro beren", zegt Fedor, „want ik wil mijn vrouw zo graag een plezier doen". 1USSEL In Roubaix star- 120 renners voor de tiende ippe van de 66e Ronde van inkrijk over 122,2 kilometer iar de Belgische hoofdstad jussel. De Italiaanse ploeg |n Pezzi besluit niet meer fel te nemen. {km: demarrage van Verbrug- Verbrugge ingelopen, rschuere valt aan, Maas Igt. 3 km: Peeters, Van Over ride en Bourreau rijden ir vluchters toe. km: Alfonsel kan aansluiting t kopgroep niet overbruggen, orsprong 23 seconden. ,5 km: tussensprint in Door- 1. Maas, 2. Peeters, 3. lurreau. Peloton op 3 min. 14 De Muynck moet lossen peloton. km: peloton breekt in vier ikken. Vooraan alle favorieten elkaar. Knetemann in twee- groep. km: kopgroep 6 min. voor. rste peloton omvat 31 ren- km: De Muynck staakt de ijd. Hergroepering in verbrok- d peloton. bij beklimming van uineput (4e cat) peloton 10 n. 10 sec. achter. Doorkomst: Maas, 2. Peeters, 3. Bourre- km: beklimming te Beersel I cat): 1. Maas, 2. Verschue- Bourreau. Maas plaatst narrage. km: beklimming van Cóte Mystere (3e cat): 1. Maas, 2. rschuere op 18 sec., 3. Pee- s, 4. Van Overschelde op 1 n. 25 sec. 5. Bourreau op 1 n. 50 sec. km: tussensprint voor Be sgebouw Brussel: 1. Maas, 2. rschuere op 32 sec., 3. Pee rs. 2,2 km: Jo Maas wint tiende voor Verschuere en seters. Peloton arriveert op 9 32 sec. Het is de vierde dividuele Nederlandse etappe- ge. Joop Zoetemelk blijft lei- in het algemeen klassement 2 min. 8 sec. voorsprong 'Hinault. EUWE BERGEN. ETAPPE-204 km-10 JULI Joop Zoetemelk in actie tijdens de tijdrit, waarin hij weliswaar verloor op Hinault, „maar dat was ingecal culeerd", zei hij na zijn triomftocht door dikke rijen Nedërlandse supporters. BRUSSEL Oog in oog met koning Boudewijn van België onderging Joop Zoetemelk in zijn gele trui de huldiging van de tienduizenden Nederlandse fans die Brussel hadden veroverd. Met bussen, auto's en per trein waren ze mas saal naar de Belgische hoofdstad gekomen om Zoetemelk en de andere Nederlanders te onder steunen en de gele trui drager in zijn nieuwe duel tegen de Franse tempobeul Bernard Hi nault moed in te spre ken. De supporters zon gen op de melodie van een bekend voetballied „Jopie wint de Tour de France", zoals ze ook destijds tijdens het we reldkampioenschap voet bal in West-Dultsland Ne derland naar de finale hadden geschreeuwd. Ze heten een nuchter volk te zijn. München in 1974 en giste ren Brussel hebben echter be wezen dat er dagen zijn tijdens welke het tegendeel bewaard- heid wordt. Als maar eenmaal de vlam in de pan is geslagen. Dat bleek in Brussel het geval. Nooit eerder in zijn lange loop baan is Joop Zoetemelk zo hart stochtelijk aangemoedigd als op het 34 km lange parcours van de tijdrit dat zich dwars door de binnenstad kronkelde. Hier en daar werd Zoetemelk nog slechts een smal pad gelaten. Er was een politiemacht op de been om de supporters op af stand te houden, maar er was voor een heel leger zelfs geen houden meer aan geweest. Zoetemelk beleefde dan ook een triomfantelijk weekeinde. Hij ver loor weliswaar met zijn vijfde plaats in de tijdrit 36 seconden op Hinault, „maar die waren in- De rit van Roubaix naar Brussel: Hinault en Zoetemelk, als vanouds dicht bijeen. gecalculeerd", zei hij. Het para doxale was juist dat Zoetemelk in de hoofdstad van het land, waarin hij enkele jaren geleden werd verguisd, zoveel sympathie ontmoette. Bij gebrek aan eigen favorieten voor de eindzege hadden ook veel Belgen partij gekozen voor Zoetemelk in zijn duel met Hinault. Op het winde rige parcours haalde de Frans man echter nog eens uit in zijn specialiteit. Ondanks een lekke band raasde hij de 34,4 km af met een gemiddelde snelheid van 48.57 km per uur. Hij had zijn „wonderfiets" op stal gezet en overklaste ook op conventio neel materiaal al zijn concurren ten, van wie Knudsen en Knete mann de overige ereplaatsen bezetten. Kwetsbaar tijd, bijna twee minuten. Zijn achterstand op Zoetemelk is nu al opgelopen tot acht minuten. Hij had zich zo veel voorge steld van de tijdrit Maar het ging niet zijn ritme stokte, zijn vorm blijkt broos. Kuiper is kwetsbaar, terwijl dit ook voor hem bijna een thuiswedstrijd was. Ook de ploeg-Post kreeg op nieuw klappen: Lubberding op 2.37 minuut. Wellens op 3.10, Sutter op 3.23 en Van de Velde op 3.57 min. Verloren terrein op deze dag van de waarheid. Door het verlies van Leo van Vliet, die gisteren niet aan de start kwam wegens een ernstige dar minfectie, werd de ploeg boven dien als geheel weer verder ver zwakt. „Je doet er niets aan", zei Post. „Daar moet je mee le ren leven. Dat is een koers. Die kent zijn drama's en de ge schiedenis van de Tour is er mee vergeven". Scherprechter De Ronde van Frankrijk lijkt al dus opnieuw uit te draaien op een regelrecht duel tussen Hi nault en Zoetemelk, zoals ook in 1978 het geval was. Er wachten nog een 110 km lange individuele tijdrit, verdeeld over twee etappes. Daarin kan Hi nault zijn achterstand volledig wegwerken. Dus zullen de Al pen als scherprechter moeten fungeren. „Er is vandaag weer zo'n verve lende etappe met bonificaties in de tussensprints". zei Zoete melk. „Vergeet niet dat we nog vijf van zulke etappes krijgen, waarin Hinault ook tijd kan te rugpakken". De Fransman werd op zijn route door Brussel door het Neder landse legioen uitgejouwd en uitgefloten. „Ik heb wel begre pen dat er veel Nederlanders hier waren", zei hij na afloop. Hinault droeg voor het eerst in de Tour even zijn donkere bril niet. „Om de bochten beter te kunnen zien", legde hij uit. Hij toonde zich tevreden over zijn tweede ritzege en de 36 secon den die hij op Zoetemelk had gewonnen. „Ik sta nu op 1.32 van Joop. en er zijn nog drie tijdritten, dus het moet nog al tijd kunnen lukken", vond hij. De Nederlandse supporters ble ven luidruchtig de straten van Brussel bezetten en zongen als maar „Jopie wint de Tour de France". Zoetemelk kon er nau welijks om lachen. „Zover is het nog lang niet",*vond hij. JEAN NELISSEN T* *£8®** BRUSSEL Kamer 205 van hotel Atlanta aan de Boulevard Adolphe Max, hartje Brussel. Loom ontwaakt Jo Maas uit de verkwikkende slaap. Zijn ploegmakker Jac ques Verbrugge, met wie hij de kamer deelt, is al wakker. Er liggen bloemen en telegrammen op tafel. „De supporters heb ben al gereageerd", zegt hij, „kijk maar eens naar die bloemen en telegrammen uit Eysden (waar hij op 6 oktober, 24 jaar ge leden, geboren werd) en waar hij is opge groeid pal tegen de Belgische grens. Het is zondagochtend. Jo Maas heeft zich door zijn geslaagde vlucht naar Brussel bij de groten in deze Tour geschaard. Hij staat zevende in het algemeen klassement, pal achter Hennie Kuiper na een sprong van negen plaatsen in het algemeen klasse ment. „Ongelooflijk, wat ik de laatste uren heb meegemaakt", zegt hij, „er is heel wat over mij heen gegaan. Maar ik moet probe ren mijn hoofd koel te houden, ik mag mijn concentratie niet verliezen. Gistera vond heb ik een gesprek gehad met Fred de Bruyne. Toen hebben we goed gegeten, daarna kwam een massa volk ons hotel binnen. Allemaal vreemde mensen, maar ook supporters die ik te woord heb ge staan, want je moet toch beleefd blijven. Per slot van rekening zijn veel mensen naar Brussel gekomen om mij te zien en aan te moedigen en daar ben ik dankbaar voor. Maar het werd later op de avond te gek. Het liep al tegen elf uur en ik kon nog niet gaan slapen. Toen heeft Fred de Bruyne de mensen weggestuurd". Jo Maas wist toen nog niet dat er in Maas tricht en omgeving een run was ontstaan op de T-shirts met zijn naam erop, een ac tie van zijn snelgroeiende supportersclub. In de café's werd feest gevierd. Eindelijk, na zoveel jaren van teleurstelling, had Lim burg, eens 's lands wielerprovincie nummer 1, weer een favoriet. Het talent van Jo Maas is langzaam gerijpt, geremd als hij werd door zijn studie die hij eerst vorig jaar heeft afgesloten. Hij door liep de MAVO, daarna de HAVO en tenslot te de MTS, want hij wilde maatschappelijk geborgen zijn, voordat hij zich in het grote wieleravontuur stortte. Hoewel hij niet altijd voluit heeft kunnen trainen, bevestigde hij zijn klasse al als amateur, vooral in zware wedstrijden. In 1977 won Maas een drie daagse wedstrijd in Berlijn. Hij eindigde als 12e in de Tour de l'Avenir, de Tour de France voor amateurs, met een achterstand van bijna een kwartier op Eddy Schepers, diezelfde met wie hij nu het jeugdige ploegje renners van Fred de Bruyne aan voert. In 1978 was hij de beste Nederlan der (tiende) in de Tour de l'Avenir, die be heerst werd door de oppermachtige Rus sen. Hij beëindigde zijn studie en werd be roepsrenner. Fred de Bruyne gaf hem een kans. De Bruyne: „Ik ben er maar wat trots op dat ik hem in Nederland van de straat heb opgepakt. Ik zag hem rijden in het we reldkampioenschap op de Nürburgring, en toen zei ik tot mijzelf, die moet ik hebben voor mijn ploeg". Het eerste optreden van Maas bij de be roepsrenners was al meteen een succes. In Parijs-NIce finishte hij als elfde na een fraaie zevende plaats in de bergtijdrit op de Col Turbie in Nice. De klassiekers wa ren wat minder succesvol, maar zijn beste prestatie leverde Maas eind mei in de Franse etappewedstrijd Dauphiné Libére, waarin hij als vijfde eindigde. Toen stond vast dat hij een goede Tour de France zou rijden. Jammer, dat hij in de twee ploegen tijdritten 10 minuten en 12 seconden ver loor. De Bruyne: „De jongens hebben ge reden voor wat ze waard waren, maar ze konden niet beter". Jo Maas maakte zaterdag zijn verlies op een dag goed. „Maar ik laat toch niet mijn hoofd op hol brengen", zei hij, „ik hand haaf mijn normale levensritme. Op tijd eten, goed verzorgen en veel rusten". De Bruyne: „Het is een plezier om met deze ploeg te werken. Ze zijn nog onbe dorven, ze luisteren goed, vooral Jo Maas. Hij is erg verstandig. Ik heb het nog nooit meegemaakt in mijn lange carrière dat een renner, als hij een fout maakte, zich 's avonds aan tafel tegenover ploegmakkers excuseerde. Weet u wie dat gedaan heeft? Jo Maas. In het begon van de ronde zei hij op een avond: „Jongens, sorry dat ik dat verkeerd heb gedaan". Ik vond het een geweldige geste. Op dat moment heeft die jongen mijn sympathie verworven". In de tijdrit van gisteren verloor Jo Maas bijna drie minuten op Bernard Hinault. „Ik voelde de inspanning van zaterdag nog in de benen", zei hij. „Dat merkte ik al 's ochtends toen ik op het parcours ging trai nen. Maar ach, dat is helemaal niet erg. Ik pak in de bergen wel wat tijd terug". Jean Nelissen. Jo Maas zet aan voor zijn definitieve ontsnapping, die hem zaterdag zo'n royale winst in de totaalklassering opleverde. Naast hem Peeters, achter Jo Maas, probe ren Bourreau, Verschuere en Vanoverschelde. 5S3Hft'

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9