Oogstverwachting EG: veel appelen, weinig peren West-Duitsland gaat meer reclame voor bloemen maken ^AND EN TUINBOUW Landbouwschap wil versterking van concurrentiekracht VOLOP VERS FRUIT, DALENDE GROENTEPRIJZEN EERSTE HALFJAAR MEER AANVOER MINDER OPBRENGST AREAAL GLADIOLEN UITGEBREID LEIDSE COURANT/ MAANDAG 9 JUL11979 PAGINA 7 ILAGE 1MIDDENPRIJS: I DIEPTE PUNT OCTRECHT De Nederland- l«6€ fruittelers gaan weer een moeilijk seizoen tegemoet n<JFenminste als de eerste Tïwoorlopige oogstramingen in Jijgrote trekken uiteindelijk Onjuist blijken te zijn. De oovoorzitter van het Centraal Tuinbouwveilingen op een in Utrecht ge houden vergadering van de zijn visie op "het komende seizoen. Tradi verstrekte de mr, W. J. H. Huyts een beeld van de het bijna afgelopen 2oseizoen ontvingen de Neder landse fruittelers gemiddeld [57 cent per kilo appelen. Een bedroevend resultaat en —tevens een dieptepunt verge- poleken met de laatste seizoe- el.nen. In 75-76 lag deze prijs pp 49 cent, in 76-77 op 60 kacent en in 77-78 op 93 cent. renDe heer Huyts verwachtte arvdat het totaal aan uit de 50piarkt genomen appelen in na(Nederland ongetwijfeld rond naÜe 100.000 ton zal bedragen. 'eflVoor de gehele EG lag dit per half juni op ton. hoe zien de oogstver- lirvwachtingen er in ons land het komende seizoen In het algemeen kan op zeer redelijke appeloogst worden. Gemid deld is de zetting goed ge- _Jweest Per ras en per gebied TiEzijn er uiteraard wel ver- d^schillen te constateren. De 2-Boskoop heeft last van be- onlurtjaren. Bij de Golden Deli cious lopen eveneens de ver pachtingen uiteen. In de Noord-Oostpolder staat met or*name de Boskoop en de "^Golden er minder goed voor ^dan in de rest van het land. ^'Ten opzichte van die twee Aan EG-appelen geen gebrek. laat de Cox's Orange zich daar wat beter aanzien. Het weer heeft de fruitteelt ook dit seizoen niet onbe roerd gelaten. De zware ha gelbuien hebben rond de Pinksterdagen plaatselijk ernstige schade aangericht, vooral in de West-Betuwe, Zeeland en Oostelijk Flevo land. De appeloogst taxeerde de CBT-voorzitter tussen de 390.000 en 430.000 ton tegen over 490.000 ton in het afge lopen seizoen. Frankrijk optimis tisch In Frankrijk wordt van een produktie gesproken die minstens even groot lijkt te worden als die van 1978, toen 1,8 miljoen ton werd binnengehaald. Een grotere oogst wordt evenwel niet uitgesloten. Er worden min der Golden verwacht dan vorig jaar, maar een grotere produktie van alle andere variëteiten, met name van Cox's en Boskoop. De komende appeloogst in het belangrijke Italiaanse teeltgebied Zuid-Tirol wordt omschreven als normaal tot goed. In totaal wordt onge veer 20% meer verwacht dan in 1978. Dat zou neerkomen op een produktie van 450.000 tot 475.000 ton. Hier uit kan afgeleid worden dat de totale Italiaanse appe loogst rond de 2 tot 2,1 mil joen ton kan komen te lig gen. Dat is zo'n 300.000 ton meer dan in het karige jaar 1978. De Westduitse appeloogst- vooruitzichten in de Bonds republiek worden als goed omschreven. Ook in België verwacht men een goede ap peloogst. In Engeland staat de Cox's er goed voor. De Bramley's Seedling biedt daar een minder gunstig beeld. Op grond van de voorlopige gegevens raamde de heer Huyts de EG-appelproduktie op 7 miljoen ton. Dit is 10% meer dan in 1978. Derhalve mag niet gerekend worden op een vlotte afzet. Peren De perenoogst in de EG zal geen records gaan breken. Globaal bezien lijkt de pro duktie niet veel met die van 1978 te verschillen. Toen werd 2 miljoen ton geoogst In ons land wordt het be slist geen topjaar. De Belgi sche produktie wordt als matig tot slecht ingeschat en ook de andere landen mel den een matige tot normale oogst Frankrijk hoopt wel een veertien procent meer zomerperen te oogsten. Deze komen nu zeer snel aan de markt. iBij landbouwhogeschool: ruim 5600 ingeschrevenen t( Wageningen De Landbouwhogeschool sluit het studie- (efjaar 1978-1979 af met ruim 5600 ingeschrevenen. Van hen til zijn ruim 5200 reguliere studenten en een kleine 400 zijn personen die voor enkele onderdelen van een studie in- geschreven staan. Een jaar geleden telde de hogeschool ingeschrevenen minder, zodat er sprake is van een i van ongeveer 10 procent. grootste richting van de Landbouwhogeschool is die de zootechniek, waar studie wordt gemaakt van het :en en het houden van landbouwdieren, tegenwoordig ^ook van vissen. Deze richting telt 294 kandidaats- en doe-' ^''toraalstudenten. De tweede richting is die van de biolo- ■gie, die 281 studenten omvat. Deze richting begon als (jongste in 1971/'72 met 27 studenten. Andere grote rich- 'Hingen binnen de Landbouwhogeschool zijn milieuhygiëne rauT(231 studenten), plantenziektenkunde (220) 'en landschap sarchitectuur (206). ■•Afgelopen studiejaar hebben 381 studenten hun docto raaldiploma behaald, tegen vorig jaar 334. DEN HAAG Het Landbouwschap gaat, nu de EEG- landbouwprijzen minderen zijnverhoogd dan het noodza kelijk achtte, bij minister van der Stee aandringen op na tionale maatregelen ter versterking van de concurrentie kracht van de agrarische sector. In het besluit hiertoe viel in een bestuursvergadering, waarvan algemeen uiting werd gegeven aan teleurstelling over de Brusselse prijsbesluiten: voor melkprijsbevrie zing, voor andere marktordeningprodukten gemiddeld an derhalf procent verhoging, waar voor Nederland weer een half procent afgaat door vermindering van monetair compenserende bedragen. Voor maatregelen op korte en lange termijn ter versterking van de concurrentiekracht heeft het schap al eerder gepleit in de nota „Landbouw-, beleid 1979/'80". rijd 5pj ;n DEN HAAG West-Duits- j—'land, dat de belangrijkste raa plaats inneemt voor de Ne- mdderlandse verkoop van bloe- pl.-men en planten, zal in de n loop van dit jaar op groter stischaal reclame maken voor g ;het kopen daarvan door de huishoudens, I Over het afgelopen jaar na werd gerekend met een ver- koopmogelijkheid van ruim 60 22 miljoen gezinshuishou- wgdens. Uit het jongste onder zoek is gebleken, dat hier- EftVan 15 procent nooit bloe semen of planten koopt, zodat 5. ibijna 19 miljoen huishou dens resteren voor de han del in bloemen en planten. Er bleken erg grote verschil len te bestaan over het be drag dat per huishouden wordt besteed. Het jaarver slag van de Duitse bloemen winkeliers-vereniging consta teert dat ondanks allerlei moeilijkheden op econo misch- en financieel terrein, sinds 1970 de omzet met vijftig procent is gestegen, hoewel het aantal klanten jmet dertig procent vermin- i derde. Prijsverhoging _J.Slechts voor een deel werd /J "het hoger omzetbedrag be- L reikt door prijsverhoging. Er wordt wel melding gemaakt van het feit dat de winke liers een groter persoonlijke inzet gaven en de verkoop lefPer klant vergeleken bij 1970 tweemaal zo groot is. Maar ook gaven veel winke liers gehoor aan het advies I; om in omzet meer geschenk- rW artikelen te betrekken. Het j aandeel in de omzet daarvan steeg als gevolg daarvan van drie tot acht procent. I Er is veel gedaan aan bij- 5- I scholing van het winkelper- I. H soneel, die voor veertig pro- llgjcent door de werkgevers H. iwerd betaald. Er is evenwel Kas met anjers nog steeds een tekort aan uitstekend geschoold perso neel vooral in topkrachten. Het aantal aanmeldingen voor opleiding tot bloemist- bediende neemt toe. En ook door dit alles kan worden verwacht dat de West-Duitse afzetmogelijkhe den voor bloemen en plan ten gaat toenemen. Daar naast gaan de bloemenhan delaren via radio en televisie reklame maken voor bloe men en planten. In het afgelopen jaar werd voor 1.834 miljoen DM aan bloemen en planten door de huishoudens besteed, waar van 1.171 DM aan snijbloe men en 663 miljoen DM aan potplanten, hetgeen vergele ken met 1977 een stijging met totaal twee procent be tekent Er wordt onderscheid ge maakt in zes klassen voor wat betreft de frequentie tot het doen van aankopen met als hoogste gemiddeld 65 DM per jaar. Toename Er is een toename van het aantal kopers in de lager frequentieklasse met een te ruggang in het aantal „gro te" kopers. Men verwacht evenwel dat mede door te voeren aktie de animo tot kopen van bloemen en fruit zal toene men. Voor 1980 is een be drag van 2.700.000 DM uitge trokken voor genoemde re clame, waar thans reeds een aanloop wordt genomen. De diverse organisaties van kwekers en handelaren zul len hiertoe nauw samenwer ken. Slagzin Er is een nieuwe slagzin sa mengesteld welke zal wor den gebruikt bij alle te voe ren akties, namelijk: Öfter Freude, öfter Blumen in Deutschland, Blumenland". Er zijn reeds enkele korte filmpjes uitgezonden, waar bij speciale aandacht zal worden besteed aan de bol- bloemen. Uiteraard zitten ook voor Nederland hier goede per spectieven in, hoewel ook Is raël zwaar aan de markt is. Er is reeds geconstateerd dat de Derde Landen in het afgelopen jaar ongeveer 15 procent van de West-Duitse bloemenimport in handen had tegen 10 procent in 1977. Vooral de snijbloemen uit Israël speelden daarbij een belangrijke rol doordat de hoeveelheid toenam met niet minder dan 163 procent, na melijk 80,9 miljoen DM te gen 45,5 DM in 1977. De druk op West-Duitsland als afzetgebied voor bloemen en planten neemt dus wel onrustbarend toe! Het aanbod van vers fruit uit binnen- en buitenland is van grote omvang. Het sor timent is om deze tijd van het jaar zeer groot. Het aardbeienseizoen is op z'n hoogtepunt. Per kilo wordt er op de vei lingen 2,44 betaald. De aanvoer zal af nemen met als gevolg hogere prijzen. Naast de Hollandse aardbeien is er im port uit België. De groothandelsprijs voor deze aardbeien ligt op 2 per kilo. Het aanbod van rode bessen neemt snel toe. Rode bessen worden eveneens uit België geïmporteerd, tegen een prijs van 3,15 per kilo. Pruimen Het hoogtepunt in de pruimenaanvoer moet nog komen. Toch zijn er de Hol landse kaspruimen, de Golden Japan en de Ontario die respectievelijk 3,55 en 4.40 per kilo noteerden. Er worden pruimen ingevoerd uit Spanje, te weten de Santa Rosa voor een prijs van 2,70 per kilol Ook Italië levert pruimen, de Coccia d'Oro, tegen een groothandel sprijs van 1,80 per kilo. Meloenen Het meloenensortiment is ruim vertegen woordigd. Voor de suikermeloenen wordt er gemiddeld 8 per stuk betaald. De kleinere ogenmeloen wordt voor gemid deld 5 per stuk geveild. Netmeloenen zijn een stuk goedkoper, nl. 1,50 per stuk. Er worden meloenen ingevoerd uit Israël van het ras Galia, die 3 per stuk opbrachten. Watermeloenen worden inge voerd uit Spanje en Italië. De invoerprijs ligt op gemiddeld 1,75 per stuk. Kersen De aanvoer van Hollandse kersen moet nog goed op gang komen. De kersen- soort Morettini wordt geïmporteerd uit Griekenland en Italië, de groothandel sprijs per kilo schommelt rond de 3,50. De koning der kersen, de beroemde He- delfinger, wordt ingevoerd uit België te gen een prijs van 4,20 per kilo. Grie kenland levert dagelijks grote partijen Werk voor vakantiewerkers: het zogenaamde „kistjes papieren" perziken, waarvoor gemiddeld 2,55 per kilo betaald wordt Druiven Het aanbod van druiven wordt de ko mende weken steeds groter. De Holland se druiven, zoals de Alicanten, Franken- thaler, Golden champignon en de Mus kaat brengen prijzen op die tussen de 7 en 20 per kilo liggen, voor import druiven ligt de groothandelsprijs op 4,60 per kilo. Naast het genoemde sor timent is er het harde fruit, zoals appels en peren. Er is dus voor een ieder keus genoeg. Kasgroenten Over de hele lijn daalden de paprikaprij- zen in de afgelopen week. Voor de gele paprika's was de prijsdaling het geringst De gemiddelde prijs lag op 4,06 per kilo. De rode sorteringen zakten naar 2,70 en de groene naar 2,63 per kilo. Voor de komende week worden er wei nig verschuivingen verwacht. Voor de rode paprika's is de kans het grootst dat ze in prijs oplopen. Na de aanvoergolf van tomaten herstelde de prijs zich vori ge week. Voor de gewone tomaten werd er 1.20 per kilo betaald en de vleesto maten brachten 2,06 per kilo op. Ver dere prijsstijgingen lijken niet mogelijk. Op de komkommermarkt veranderde er de afgelopen week weinig. Voor de sorte ring van 41/76 lagen de prijzen tussen de 24 en 37 cent per stuk. Er wordt op een kleiner aanbod gerekend, dat tegen hoge re prijzen zal worden afgezet. Aubergi nes daalden een flink stuk in prijs, want de gemiddelde prijs daalde van 3,10 naar 2 per kilo. Door een toenemend aanbod zal de prijsdruk zich handhaven. Vollegrondsgroenten De prijsdaling voor prei zette zich de afr gelopen week door, er werd 2,20 per kilo betaald. De prijs zal verder dalen. Spinazie bleef stabiel in prijs, nl. 1,50 per kilo. Koel weer zorgt voor vaste prij zen. Spitskool liep met 2 dubbeltjes per' kilo op naar 77 cent. Door een afnemend aanbod kan de prijs verder oplopen. Bospeen daalt dagelijks verder in prijs, er werd 1,15 per bos betaald. De prijs kan ondanks een kleiner aanbod verder dalen. Chinese kool werd goedkoper, nL- 47 cent per kilo, de prijs lijkt niet veel te veranderen. Bloemkool werd een stuk goedkoper, de .zessen" daalden met 1 gulden per stuk en brachten gemiddeld 2,30 op. Door een groter aanbod kan bloemkool de komende week goedkoper worden. De aanvoer van tuinbonen lijkt zijn hpogtèpunt alweer gepasseerd te zijn. De gemiddelde prijs liep op naar 90 cent per kilo. Voor sla veranderde er in de afgelopen week weinig, de prijs ligt rond de 12 cent per krop. Hogere prijzen lijken er nog niet in te zitten. Er moet helaas worden geconstateerd dat als geheel de gemiddelde bloemen- prijzen aan de CCWS lager zijn dan in dezelfde tijd van het vorig jaar. Omdat men een enkel cijfer te verduidelijken, in hoeveelheid lag de aanvoer in het eerste halfjaar van 1979 4,9 procent hoger doch de opbrengst 4,7 procent later. Hieruit blijkt dus wel dat vooral als gevolg van de langdurige en koude winter de bloe- mentelers een slechte tijd hebben door gemaakt, waarbij dan nog moet worden gerekend, de hogere exploitatiekosten. Afgelopen week was het al niet veel an ders. Tegenover een aanvoer van ruim 31.656.220 bos of stuks en omzetbedrag van 9.312.472,79 staat een aanvoer van 26.504.678 bo of stuks in dezelfde week van het vorig jaar maar omzetbedrag van 10.264.686,55. Het was dus weer de grotere aanvoer die het doen moest. Over de maand juni lag het totale om zetcijfer weliswaar bijna 8 procent hoger dan dat van vorig jaar juni doch de aan voer overtrof de hoeveelheid van toen. De prijzen waren afgelopen week ook van matig tot redelijk, voor sommige produkten zelfs slecht zoals voro snij- groen en anthurium. Met de rozen is het nog steeds matig gesteld. Van gerbera kwam een hele stroom los, dubbel zoveel, als vorig jaar en dat liet de prijzen niet onberoerd. Hoewel het aanbod van gladi olen ruimer was, wist de prijs zich goed te handhaven en lag zelfs iets gunstiger. Met de lelies verliep het ook maar matig. Maar met de sonia liep het wel goed. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 32 (34), trosan- jers 25 (37) die dus wel een slechte beurt maakten bij een aanvoer welke met to taal van bijna 8 miljoen ongeveer 2 mil joen hoger lag dan vorig jaar. Anthuri um 71 (81) snij groen ondanks vrijwel ge lijk aanbod, 8 (12) jaarrond troschrysan- ten 37 (60) iden geplozen 62 (72) geplozen normaal 70 (71) freesia 19 (25) gerbera 47 (52) gladiolen 40 (37) irissen 13 (17) lelie kelken 43 (53) idem takken 44 (45) cym- bidium groot 1,47 (1,72) iden klein 20, ro zen groot 17 (29) idem klein 13 (21) sonia 13 (26) belinda 12 (19) red gamette 9 (17). In de potplanten is de aanvoer nog steeds aan de forse kant. Dat betreft zo wel de bloeiende als groene soorten. Op vallend is dat bij het bemiddelingsbure au de omzet verminderde doch die aan de veilingklok met 55 procent toenam. Het is nog gelukkig dat de weersomstan-' digheden het voor d bloemen rustig aan doen en de aanvoer niet teveel forceert Voor deze week wordt nog eenzelfde aanvoer verwacht met een zeer ruim sca la van soorten. Mede doordat de vakan tie zich nu volop laat gelden valt het niet te verwachten dat verbetering zal in treden wat betreft het prijspeil. Er was nog een aardig aanbod van perkplanten hoewel daarvan het seizoen wel achter de rug is. Aan importbloemen werd om gezet 15.158,45 tegen vorig jaar 9.025,00. Na de beperking heeft dat dus niet veel meer te betekenen en blijft het afwachten op de nieuwe regeling. Tenslotte, in het eerste halfjaar bedroeg het totale omzetbedrag aan de CCWS 94.258.671,85 tegen vorig jaar 272.589.904,11 een hoger bedrag van 21.668,765,74. De telers van gladiolenkralen hebben woord gehouden. Dit voorjaar spraken ze af dat ze minder kralen zouden op- planten om zo een betere greep op de omvang van het areaal te krijgen. Wel, op papier is dat in ieder geval gebeurd. Uit de een dezer dagen verschenen gladi- olenstatistiek blijkt nl. dat de oppervlak te kralen in vei-gelijking met vorig jaar met 15% is gekrompen. Dat betekent een vermindering van het kralenareaal met 56 ha. De (vrijwillige) beperking gold niet voor pitten en knollen. En wie zal zeggen of er kwekers zijn die kralen hebben geplant, maar ze als pitten heb ben opgegeven? In ieder geval lijkt het een veilige weg om de versterkte gege vens met enige reserve - om het nog maar niet over wantrouwen te hebben! - te bekijken. Groei Een krimp dus van het kralenareaal, maar de oppervlakte pitten en knollen vertoonde een groei van 7% en dat bete kende gelijk 131 ha méér! Men mag zich afvragen of deze sprong niet te groot is, gezien het verloop van de handel in het afgelopen seizoen. Toegegeven: het gewas staat nog niet eens in bloei en de knol len zitten dan ook nog lang niet in de mand. Maar zo'n forse uitbreiding kan voor de H.H. Handelaren moeilijk een aanleiding zijn om zich kirrend van ge estdrift op koopbriefjes-jacht te begeven. Grote verschuivingen Zoals gebruikelijk zijn er per cultivar vaak grote verschuivingen. Dat is om. het geval met Traderhom, waarvan het areaal van 34 maar 90 ha steeg. De al lergrootste in deze kleur blijft nog altijd Eurovision. Vorig jaar was daar 131 ha van opgeplant en nu deed men er nog een tien bunder bij. De fraaie oranjerode Victor Borge is de laatste jaren in trek geweest. Of de prijs goed zal blijven is vers twee, want de oppervlakte pitten en knollen ging van 49 naar 93 ha Dure les Van de oranjerode Hunting Song was het areaal in 1978 zo sterk gegroeid dat de prijs door de fundamenten zakte. Een dure les voor de kwekers van dit ras, die de oppervlakte dit jaar prompt lieten krimpen. Het areaal ging van 173 naar tijdens het rooien met indrukwekkende machines, die voor een hectare en meer per dag goed zijn. Daar komt nog bij dat een gladiool die niet met de machine kan worden gepeld, so-wie-so geen mas sasoort meer kan worden. De tijden dat vrouwen, scholieren en gepensioneerden er op gebrand waren wat extra's te ver dienen, zijn voorbij. Men is niet meer te bewegen in een bollenschuur aan de pel- tafel plaats te nemen en daar vuile han den te maken. Men kan over dergelijke ontwikkelingen natuurlijk minder waar derende meningen hebben, maar het zijn nu eenmaal keiharde feiten. En daar heeft men ook in de gladiolenteelt maar geducht rekening mee te houden. Koploper Uitbreiding gladiolenareaal dit jaar te veel van het goede? 162 ha, maar zo'n verkleining is in dit geval natuurlijk maar een stofje aan de weegschaal. De oranje Nicole is een le vendig gekleurde, sierlijke gladiool die goed leek te gaan lopen. Toch ziet het er naar uit dat Nicole de finish niet zal ha len, omdat zich in de cultuur enkele pro blemen voordeden. Het areaal is dan ook van 33 naar 13 ha gegaan. Machinaal pellen Problemen in de teelt leiden onverbidde lijk tot afstoting van de cultivar. De gla diolen worden in hoofdzaak geteeld op grote akkerbouwbedrijven en daar kan men alleen maar rassen hebben die te gen een stootje kunnen, ook en vooral Om op de beplante oppervlakten terug te komen: bij de rose gladiolen bleef Spie and Span onbedreigd aan de kop .van het leidende peloton. Het areaal groeide nog iets: van" 80 naar 93 ha. Een van de meest geteelde gladiolen is de zalmkleurige Peter Pears, een gladiool waarmee de kweker kan lezen en schrij ven. Was het areaal van deze cultivar vo rig jaar al niet zo bescheiden - 136 bun der - nu blijkt er zelfs 168 ha van te staan. Bij de witte gladiolen komt de hoog bejaarde Sneeuwprinces nog altijd in het stuk voor. De beplante oppervlak te ging dit jaar weer omhoog: van 6 naar 14 ha. De grootste in deze groep is White Friendship, al is de teruggang van het areaal van 98 naar 65 ha wel opmer kelijk. Verrassend is de groei van White Prosperity, die vorig jaar in de statistiek ontbrak en nu plotseling een oppervlakte van 20 ha blijkt te hebben. Bloemproduktie In de statistiek zijn ook opgenomen de gegevens over de gladiolen die speciaal voor bloemproduktie zijn geplant Dat blijkt 74 ha te zijn. Vorig jaar waren het 21 ha méér. Dit wil bepaald niet zeggen dat er de komende weken dus minder gladiolenbloemen op de veilingen aange voerd zullen worden. Want als de prijs goed is, dan zullen ook de telers die gla diolen voor de knol hebben geplant snel naar het mes grijpen om ook een graan tje mee te pikken. De gegevens over de bloemproduktie hebben in dit geval ver moedelijk alleen waarde voor de. statistiek!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7