Vervuiling in de stad neemt hand over hand toe99 Leiden neemt stelling tegen Zuid-Afrika REIMGINGSOPZICHTER REGEER: STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 9 JUL11979 PAGINA 3 9 9 LEIDEN „De actie grof vuil, die we nog niet zo lang geleden gestart zijn, is voor ons een succes. Je hebt er mensen bij die het pres teren om hun grofvuil van zes hoog naar beneden te gooien. De enige manier om dat soort lui te straffen is door ze een proces-verbaal aan de broek te geven. Je krijgt maar al te vaak te horen, dat het jou taak is om de troep van een ander op te ruimen. Dan zeggen ze: „Daar ben jij toch voor, ik betaal je met mijn belas tingcenten". De mensen weten verdraaid goed dat het zo niet hoort, maar ze zijn enorm slordig. De troep die de Leidenaar kan maken is bijna niet te geloven. We hebben de naam zo'n proper volk te zijn.nou mijn neus Zoals het nu gaat, gaat het echt verkeerd in de stad. De vervuiling stijgt hier met sprongen. Misschien dat al leen strenger optreden met nog meer boetes wat kan helpen. Wat het grofvuil be treft, zijn we daar behoor lijk in geslaagd. Iemand die zijn troep ongebundeld laat liggen, krijgt een kaartje in de bus van de directie. Ge ven ze daar geen gehoor aan dan halen wij het voor ze op, maar dan krijgen ze wel een proces-verbaal". J.J. Regeer, 39 jaar, is op zichter van de dienst ge meentereiniging in Leiden. Met een team van circa 60 man, de ophaaldienst niet meegerekend, is hij dagelijks in de weer om de stad schoon te houden. Onder zijn directe verantwoorde lijkheid vallen: de kolken- dienst, de machinale en handveegdienst, het schoon houden van de veemarkt en de grofvuildienst. Het team is sterk onderbezet Wat Re geer betreft, „mogen er zo'n 45 man bijkomen". De Lei- denaars zijn een schoon volk, maar dan wel voorna melijk binnenshuis. „Wat ze niet meer kunnen gebruiken, mieteren ze de straat op". Regeer en de zijnen worden er soms ziek van. Het ziekte verzuim in de dienst voor de reiniging, havens en waren markten is niet gering. Da gelijks blijven er ongeveer 15 mensen thuis. „Dat is niet uitzonderlijk", volgens Regeer, maar ook niet iets om erg blij mee te zijn. Om de maand, soms twee maan den, wordt er aan de Leidse Noorderstraat, de residentie van de gemeentereiniging, een werkbespreking gehou den. Regeer: „Dat klaart een hoop op, het is echt nodig om alle problemen eens goed door te praten. Veel mensen werken echt onder druk. De bevolking uit flin ke bedreigingen aan het adres van het personeel. Voor het minste of geringste loop je de kans een pak op je donder te krijgen", ver meldt de opzichter somber. Geachte heer/mevrouw, Voorde goede orde mlt Ut u er gaarne op wijzen, dat Ingevolge van de gemeentelijke verordening: Hout. kranten en takken gebundeld aangeboden moeien worden aan de gretvuddtenet Uw aangeboden grofvuil ts niet gebundeld, vandaar dat uw grofvuil niet meegenomen Is. Ik verzoek u alsnog uw vuil te bundelen, om den aisnoo door de grofvuildienst te worden meegenomen. Ik verroek u dringend In uw eigen belang uw medewerking te verlenen uw stad zo schoon mogetiik te houden en te voorkomen dat proces verbaal tegen umoet worden opgemaakt De Directeur, Agn 'essie Het verschijnsel agressie loopt in enkele gevallen de spuigaten uit Regeer zelf is ook herhaalde malen be dreigd, omdat hij weigerde de rotzooi van een ander op- te ruimen. De "winkeliers in de Haarlemmerstraat blijken daar nog wel eens een hand je van te hebben, zegt de milieu-ambtenaar. Het gaat dan meestal om emballage, grote dozen en ander ver pakkingsmateriaal dat de middenstand op een goedko pe manier kwijt wil. Het naamkaartje van de winke liers wordt gewoon voor de deur gezet. Regeer weet dan gelijk wie hij een proces-ver- baal kan geven. Het staat al tijd op de verpakking wie hij daarvoor kan aanspre ken. In sommige gevallen is dat echter niet zo makkelijk. „Ze hebben me al een paar keer in elkaar willen slaan. Het was zelfs zo sterk, dat ik op een bepaald moment tegen mijn vrouw moest zeg gen, dat ik zaterdags niet meer met haar meeging om boodschappen te doen. Ik wil de goeden niet te na spreken, maar met een aan tal winkeliers kon ik zo op de vuist. Een rondrit door de stad in de auto van Regeer toont aan dat er op verschillende plaatsen enorm slordig met het huisvuil wordt omge sprongen. „Slordig", is ei genlijk nog een eufemisme voor de troep. Bepaalde stadsdelen vormen een com plete Augiusstal. De oorza ken van dë vervuiling schrijft Begeer deels toe aan de aanleg van de kabeltele visie in de Sleutelstad. Ton nen zand blijven onnodig dagenlang liggen. De aanne mer ruimt het te laat op, is zijn mening. Bij de werk zaamheden van Van Eyk, het Goudse aannemersbe drijf, in de Tesselschades- traat moest onlangs acht ton zand door de reiniging sdienst worden weggehaald. Een andere oorzaak is de drang van de bevolking tot het renoveren van het parti culier bezit. Regeer: „Het lijkt wel een modegril, de hele stad is aan het verbou wen. Kijk, wat de renovatie- wijken betreft, hoor je me niet klagen. Waar gehakt wordt vallen spaanders. De meeste aannemers ruimen de boel trouwens goed op. Nee, het zijn vooral de par ticulieren die hun vuiligheid overal dumpen. Ik erger me daar een bult aan". Chaos Regeer rijdt zijn auto de Admiraal Banckertweg op (industrieterrein de Waard). Hij blijft stil staan bij de wisselwoningen daar. De chaos is nauwelijks te over zien. Een grauwe vloerbe dekking van weggeworpen blikjes frisdrank, zakjes pa tat, dozen, etensresten, ma trassen. De actie grofvuil is hier wellicht niet erg aange slagen. Weinig van genoem de zaken zijn gebundeld. Een halve dag vegen en schrobben door de bewoners en de Van Huisweg is weer schoon. „Maar", zegt de op zichter, „daar hoef je hier niet mee aan te komen. Een veger die hier met zijn kar retje langskomt wordt uitge jouwd. Zo'n man wordt uit gescholden en bevolen die bende op te ruimen. Op een gegeven moment klapt die kerel in, dan wordt het hem teveel en dat gaat hij met ziekteverlof naar huis". De Leidse Molenwijk is een van de grootste probleem buurten voor de reiniging sdienst. Er wonen veel auto knutselaars. Op het moment dat milieu-beambte Regeer door het wijkje rijdt zijn de weggeworpen frites-bakjes al niet meer te tellen. „Die straat hebben we gisteren schoon gemaakt. Als je zo'n buurt een week overslaat, dan moet je er met een polsstok doorheen. Als je het vergelijkt met de Hak- bijlenbuurt (Transvaal), een zelfde soort wijk, dan zie je het verschil in mentaliteit. Over de mensen in Trans vaal hebben we nooit te kla gen. Ik weet niet waar dat' in zit". Ook de studenten in de uni versiteitsstad weten er aar dig raad mee. De flats en studentenhuizen geven de reinigingsdienst weinig reden tot juichen. Het voorportaal van de academische wereld ligt bezaaid met tonnen af val. Bij één zp'n flat ligt het vuil tot in het fietsenhok. In de stad zijn circa tien plaatsen aan te wijzen waar op terreinen grofvuil wordt gestort. Een van die terreint- jes is bij de Langestraat Particulieren hebben hier een berg verbouwingsmateri- aal achtergelaten. Plastic zakken met kalk en cement, dozen, emmers vuil en bo ven op de puinhoop een to rentje van dakpannen. Re geer schat de hoeveelheid op acht ton. De grofvuildienst haalt dagelijk langs de trot- troirs een gewicht van onge veer 60 ton (60.000 kilo) op. De stad is door de reiniging sdienst verdeeld in 32 wij ken. Ongeveer 60 man valt onder Regeer, de rest van het 140 man sterke perso neel doet administratief werk of helpt in de normale ophaaldienst. De manschap pen van de grofvuil- en veegdienst hebben onder meer drie veegmachines, tien spijkstaals, twee kraak wagens, twee dieseltjes en een grote veegmachine tot het beschikking, De handba gage bestaat uit een bezem, een aluminium en stalen schop en een opneembaar bezempje. Er zijn 28 vegers, verdeeld in ploegen van twee over genoemd aantal wijken, zeven tappers, aan gesteld via het Arbeidsbu reau, en de rest zit op de wagen. Plukkers Continu vooruitlopend op de werkzaamheden van de grof vuildienst is er in de stad een zogenaamde groep „plukkers" actief. Dat zijn handelaars of verzamelaars die het grofvuil afstropen, vóórdat de grofvuildienst in aantocht is, om iets van him gading mee te kunnen ne men. Het gebundelde vuil Opzichter J. Regeer bij een ille gale stortplaats in de Langes traat. „Van dit soort terreintjes, kan ik er in de stad nog zo'n tien aanwijzen. wordt een aantal malen door verschillende ploegen uitgekamd en in chaotische staat achtergelaten. Een ramp voor de milieu-ambte naar. De heer Regeer heeft zuiver om te testen een keer wat spullen van zolder ge haald en voor zijn deur neergezet. „Ik heb geteld dat ze die stapel daar negen maal geplukt hebben. Het is voor ons een verschrikkelijk probleem. Want wat ze niet bewaren, kwakken ze aan de overkant. Ik zeg wel eens, iedere dag hier begint met een probleem. Elke och tend is er wel wat op te los sen. Je bent soms net een sociaal werker. Inplaats van mijn zwarte jas, moet ik dan een witte jas aanschie ten. Ik vind dat niet erg. Het personeel krijgt al mijn aandacht. Het voornaamste is de werksfeer. Ondanks bedreigingen en de onderbe zetting hier, hebben we het toch prima naar onze zin. Ik houd mijn mensen altijd voor dat ze veel te belang rijk op straat zijn om gemist te kunnen worden. Na de vakantie moeten we er na melijk weer hard tegen aan. Dan hebben we in plaats van twee wel vier kraakwa gens nodig. Dat is altijd zo. De mensen hebben dan vaak nog een paar dagen vakantie over en dan gaan ze hun huis weer opruimen. In dat geval moet het mo reel hier wel goed zijn, want anders zit je zo in de ziekte- cijfers. PETER VIERING Bouwmarkt De Gamma Bouwmarkt aan de Oude Singel 246 te Lei den is per 1 juli overgegaan in andere handen. Nieuwe eigenaar is nu Goedhart Bouwmaterialen uit Alphen aan den Rijn. Het betreft hier de vierde Gamma-vesti ging van Goedhart. Etappeplaats(l) Na vele jaren start- of finishplaats te zijn geweest, is Lei den dit jaar etappeplaats geworden voor de Tour de Frats. De voetbalvereniging Leiden heeft zijn splinter nieuwe accommodatie in de Mors als ovemachtingsplaats beschikbaar gesteld aan de organisatie van dit grootse gebeuren. De Tour de Frats 1979 is de vierenveertigste in de rij van dit evenement voor jongens en meisjes van elf tot en met veertien jaar. Een evenement waarin het „hard rij den" op zich niet het belangrijkste is. Weliswaar wordt op sommige gedeelten van het parcours waar dit zonder gevaar mogelijk is) wel eens hard gereden, maar de gele en groene trui kunnen ook op een andere manier worden veroverd in deze - voornamelijk toertocht over zeshon derd kilometer, verdeeld over negen etappes. Punten en strafpunten kunnen worden verdiend, dan wel dienen te worden geincasseerd, op het onderdeel „orde- hjk rijden". Ook een goede grap, of onopvallend gedrag wil voor de wedstrijdleiding wel eens aanleiding zijn „pluspunten" uit te delen. Heeft de Tourleiding nu erg goede zin, dan kan er ook nog een wedstrijd langzaam rijden op het programma komen te staan. Een wedstrijd die vorig jaar overigens wat onreglementair verliep. Een ploeg van zes besloot direct na de startstreep „de handen ineen te slaan" en te blijven staan. De formatie boekte grote puntenwinst mee... Etappeplaats (2) De deelnemers aan de Tour de Frats komen uit het ge hele land, hoewel Leiden in alle uitvoeringen altijd een groot aantal deelnemers heeft gekend. Ook dit jaar leu nen potentiële Tourdeelnemers zich weer melden bij de penningmeester, Van Hoogendorpstraat 36a, Leiden. De Tour voert dit jaar „om de Zuid", zelfs zal na de vijfde etappe een jeugddorp in België (Diest) worden aange daan. Opgeven voor dit evenement, dat op 23 juli van start gaat, dient overigens zo spoedig mogelijk te gebeuren. Soms lukt het jongens en meisjes nog wel zich met suc ces twee dagen voor de start op te geven, maar eten is er dan in die tien dagen niet voorradig. Kortom, zo stelt de organisatie, in zo'n geval wordt er tien dagen op een bout je gebeten. Botsing Op de kruising van de Frederik van Eedenlaan met de Willem Klooslaan is gistermiddag een bromfietser (18) uit Leiden gebotst op een auto bestuurd door een 59-jarige Leidse. De automobiliste remde plotseling om een auto, die van rechts kwam, voorrang te geven. De bromfietser heeft dit waarschijnlijk te laat gemerkt en klapte op de achterkant van de auto. Hij is met lichte verwondingen in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Ruit aan diggelen De Leidse politie heeft zaterdagnacht twee jongens aan gehouden, die onder invloed van alcohol een ruit van een woonhuis aan de Korte Mare hadden vernield. De jongens, een 16-jarige en een 19-jarige Leidenaar werden na hun daad om ongeveer half drie 's nachts door de politie op de Maresingel staande gehouden. Na verhoor zijn zij weer heen gezonden. Illegale zenders In totaal drie illegale zenders is het afgelopen weekeinde het zwijgen opgelegd. Vrijdagavond onderschepte de Leidse politie in samenwerking met de PTT een illegale zender van een 23-jarige Leidenaar. Deze zender werd, e- venals een zender van een 23-jarige Zoetermeerder, die uitzond onder der naam „Speedy Zoetermeer", in een auto gevonden. Beide zenders zijn in beslaggenomen. Za terdagavond kwam de politie een illegale zender die in een woning aan de Willem de Zwijgerlaan stond, op het spoor. De politie was getipt door omwonenden die klaag den over storing in hun televisieontvangst, waimeer de ei genaar van de zender, een 37-jarige Leidenaar, uitzond. CJ A ADVERTENTIE Leiden De gemeente Lei den heeft besloten om de 10.000 gulden, van de post 'internationale solidariteit', te besteden aan een project ter. verduidelijking van de pro blematiek rond Zuid-Afrika. De drie organisaties die door Leiden zijn benaderd, de Boycot Outspan Actie, de Wereldwinkel en de Leidse werkgroep Zuidelijk Afrika, om het project te realiseren, alle op de uitnodiging ingegaan. De 'Drie* hebben in dit kader contact gezocht met mensen uit de kunstwe reld, voor een tentoonstelling, begin december, die gericht w tegen apartheid en rassen discriminatie. Het is de bedoeling dat naast de tentoonstelling van schilde rijen, tekeningen en grafiek, andere wegen van informatie worden bewandeld. Het voor nemen bestaat om, tijdens de tentoonstelling, die in de Waag te Leiden wordt gehou den, video, performances en andere media te tonen. Behalve de mensen uit de kunstwereld zijn ook andere groepen, representatief voor de Leidse bevolking, verzocht om hun medewerking te ver lenen aan de informatie en de bewustwording ten aanzien van het probleem Zuid-Afri ka. Deze groeperingen zijn onder andere kerkelijke orga nisaties, politieke partijen, vakbonden, scholen en vrou wengroepen. De aandacht voor Zuid-Afrika ligt in het verlengde van de resoluties van onder meer de Verenigde Naties, tegen de apartheid en rassendiscrimi natie. Ontvangst zomercursisten Amerikaans recht Loco-burgemeester C J.D. Waal ontving zaterdag in de Lakenhal met het bestuur van de Universiteit de deelnemers aan de zomer cursus Amerikaans recht. Deze cursus, waaraan behalve studenten van de Leidse en Amsterdamse Universiteit ook Amerikaanse studenten van de Columbia-state University deelnemen, wordt afwisselend in Amsterdam, Leiden en in de Verenigde Staten van Amerika gehouden. Na de ontvangst en het toespreken door de loco burgemeester bezochten de deelnemers van twaalf tot twee uur het museum de Lakenhal. Tot slot van de ontvangst werd gezamenlijk een maaltijd gebruikt De Leidse Courant zoekt correspondenten voor de gemeenten: NIEUWVEEN LEIMUIDEN RIJNSATERWOUDE ZEVENHOVEN VALKENBURG Van de correspondenten wordt verwacht, dat hij/zij de nieuwsgaring in zijn of haar gemeente zo accuraat mogelijk verzorgt en zodanig als verlengstuk van de L.C.-redactie op treedt. De redactie in Leiden steunt de correspondent(e) daar bij uiteraard zoveel mogelijk, en zal zeker in het begin voor het 'inwerken' zorgdragen. De werkzaamheden, die een part time karakter dragen, worden goed gehonoreerd. Wij vragen van de kandidaten, dat zij de Nederlandse taal re delijk tot goed beheersen; een vlotte pen en/of enige ervaring in een soortgelijke functie is uiteraard een plezierige bijkom stigheid. De aangeboden part-time functies zijn bij uitstek ge schikt voor jongelieden, die !straks' een journalistieke carière ambiëren: voor huisvrouwen die weer aan de slag willen nu de kinderen groter worden en voor gepensioneerden die me nen, dat ze thans over te overdadig veel vrije tijd beschikken. Schriftelijke reacties naar chef-redacteur W. Buljteweg, Leid se Courant postbus 11 In Lelden. Telefonische informaties kunnen worden Ingewonnen bij de chef-redacteur, of zijn plaatsvervangster Elisabeth Vogels, teL 071-122244.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3