Israël woedend over ontvangst officiële PLO-leider in Wenen irand in woning eist twee levens b Onverwacht overleg Arafat-Kreisky-Brandt FIDEL CASTRO:"KAPITALISME WERKT DOELMATIGER" n Vechtpartij in Lisse uit de hand gelopen Digros wacht niet op kroonbes Oliebrand in Iran bedwongen £eidóe (Bowtcml nekersdijk 34, 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300AA, tel. 071-122244 Giro 1030Ö3 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewaa redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.49 per mm. Telefoontjes 4,46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: taal ƒ43,05; jaar 160,70; losse nummers: 55 cent. Maandag 9 Juli 1979,69e jaargang no. 21394 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zilverberg In de serie „Theater thuis" de Belgische productie „Zomer te Zilverberg" op Ned.1 om 21.55 uur. Om 20.30 uur eer betoon aan Duke Ellington. Ned.II om 19.25 uur „Onkel Br&sig" en om 20.27 uur Ja mes Herriot Af en toe zon Af en toe zon, maar ook een kleine kans op een bui. Tem peraturen tussen 12 en 19 graden. Matige tot vrij krach tige westenwind. Morgen zon: 5.29 - 22.00. Schev. hoogw.:4.03 en 16.34. Laagw.: 12.09. (Van een onzer verslaggevers) EK Een felle uitslaande brand heeft gistermorgen in het Zuidlim- ■gse Beek het leven gekost aan een njarige jongen en een achttienjarig isje. Vier andere gezinsleden zijn raargewond overgebracht naar een -jkenhuis De brand oorzaak nog onbekend onstond gistermorgen omstreeks half vier in het huis van de familie Maas. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon weinig meer uitrichten. Na de blussing vond men de verkoolde resten van de tienjarige René en van de achttienjarige Diny Vromen, de verloofde van een andere zoon. De va der verkeert in levensgevaar. Bij de pogingen zijn huisgenoten te redden, liep hij zware brandwonden op. Zijn echtgenote, die uit het raam van de eerste verdieping sprong, kreeg een beenbreuk en een shock. Het huis en dat van de buren werden geheel in de as gelegd. De schade bedraagt rond de 3,5 ton. In Groningen ging ook een woning in vlammen op, nadat de bewoner een pan frituurvet had opgezet en toen was gaan slapen. Hij werd pas wak ker toen de brandweer binnenkwam. Waarschijnlijk door brandstichting is het onderkomen van het kindercircus Santelli, eveneens in Groningen, door brand verwoest >p Zoetemelk zit nog steeds lef geel. 'nard Hinault kon de achter- nd in de tijdrit niet goedma- en Kuiper en Maas doen het 9 steeds goed in een Tour de snee, die voor de Fransen al- ■n maar teleurstellend moet LISSE Bij een dancing aan de Lissese Bondstraat zijn gisteravond vijf jongens in de leeftijd van 19 tot 27 jaar door de politie gearres teerd op verdenking van op enlijke geweldpleging. De po litie van Lisse was aanvanke lijk op de melding van een vechtpartij afgekomen. Het is evenwel gebruikelijk om bij de komst van de politie on derlinge geschillen even te vergeten en gezamenlijk front te maken tegen de agenten. De politieagenten maakten een eind aan een vechtpartij bij de dancing. De agressieve R. van der B. werd door een van de twee politieteams naar het groepsbureau in Sassen- heim afgevoerd. Teruggeko men in Lisse bleek de achter gelaten surveillanceauto onder het motto „dansen is plezier voor twee" door een groep van 100 jongeren te zijn om gegooid. Uit die groep werden door de rijkspolitie nog eens vier jongens aangehouden. Er werden geen charges uitge voerd. Het onderzoek naar wie er betrokken zijn geweest bij de vernieling van de surveillan ceauto is op het moment in volle gang. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Moeders mooisten Deze twee heren zijn de winnaars geworden van een schoon heidswedstrijd in het Franse Moncrabeau. De linker Adonis is de heer Horst Habür, een vijftiger uit West-Duitsland. De be eldschone Apollo rechts is de veertigjarige Fransman Claude Laborde. Geen filmrollen voor de winnaars: slechts enkele flessen wijn uit het plaatselijk „chateau" werden hun deel. LEIDEN Digros Multi- markt wacht niet op de kroonuitspraak over de vesti ging van een cash and carry- supermarkt aan de Leidse Langegracht. Morgenochtend zal grootgrutter Dirk van der Broek persoonlijk een voor malige showroom van meu belgigant Mijnders in gebruik nemen. De aannemer wiens bouwvergunning enige tijd geleden door het Leidsé ge meentebestuur is ingetrokken zal ook morgen de bouw van de digrosvestiging hervatten. Leo van Vliet geen weerstand meer BRUSSEL „Het was onverantwoord om Leo van Vliet gisteren te laten starten", zei ploegleider Peter Post over zijn renner die de zevende etappe van de Tour had gewonnen. Daarna ging het mis met Leo van Vliet, die last kreeg van diarrhee. „Ik heb", aldus Van Vliet, „drie nachten bijna niet geslapen. Ik heb toch doorgezet maar giste ren ging het niet meer". Leo van Vliet was te zeer ver zwakt. „Hij was vermagerd en had geen weerstand meer. Jammer dat het zo moest lopen maar hij had nu rustig thuis herstellen en nog een goed naseizoen ma ken". aldus Peter Post die na Jan Raas zijn' tweede „prijsrijder", Van Vliet, verloor. De grootste klap kreeg de ploeg van Pezzi die nog slechts vier coureurs telde, en die er nu de voorkeur aan gaven naar huis te gaan. Veel contracten voor Joop Zoetemelk Van onze verslaggever BRUSSEL Het programma van Joop Zoetemelk na de Ronde van Frankrijk staat vast. Hij heeft de volgende contracten afgesloten: 31 juli Egmond aan Zee, 1 au gustus Linne, 2 augustus Maasbree, 3 augustus Concar- neau, 4 augustus Plancoét, 5 augustus Chateau Chinon, 6 augustus Pau, 7 augustus Emmen, 8 augustus Val- kenswaard, 9 augustus Echt, 10 augustus Pijnacker, 11 augustus Kamerik, 12 augustus 's Heerenhoek, 13 tot 18 augustus waarschijnlijk de Ronde van Nederland, 19 au gustus Dongen, 2 september Schijndel. De eerste dagen na de Tour blijven voorlopig onzeker. TEHERAN De grote olie- brand in de Zuid-Iraanse pro vincie Khoezistan, is volgens functionarissen van de Iraan- se oliemaatschappij, inmid dels bedwongen. Volgens hen kan er over een dag of drie weer olie worden aangevoerd naar de grootste raffinaderij ter wereld, in Abadan. De brand ontstond zaterdag, nadat de pijpleiding' door nog onbekende oorzaak ontplofte. Het vuur veroorzaakte een tweede explosie in een nabij gelegen aardgasleiding. Een woordvoerder van het re volutionaire comité in Abadan zei dat hij berichten had ont vangen dat aan de leidingen bommen waren vastgemaakt I „We weten het fijne er nog niet van", zei hij, maar we zijn er zeker van dat het sa botage is geweest. De gouverneur van Ahwaz, de hoofdstad van de provin cie Khiezistan, zei daarente gen dat de ontploffing het ge volg was van het slechte on derhoud aan de leidingen tij dens de oliestaking die voor afging aan de val van de sjah. In september hoopt Van der Broek de tijdelijke vestiging in de showre^m te kunnen openen. Aan het einde van dit jaar wil de prijzenbreker in de nieuwbouw zijn intrek nemen. Havanna (Rtr) De normen van efficiecy en discipline in de Cu baanse samenleving steken on gunstig af tegen het peil in de kapitalistische staten. Deze harde kritiek heeft president Fidel Cas tro geleverd in een zondag gepu bliceerde rede tot tot de Nationa le Vergadering van zijn land. Castro gewaagde van ernstige te kortkomingen in het transportstel sel, het onderwijsstelsel, de ge zondheidsorganisatie, de restau rants en andere dienstverlenende bedrijven. „Misschien zijn wij te idealistisch geweest en is onze ar beidswetgeving slecht, net als onze arbeidsrechtspraak", aldus Castro die er op wees dat het ka pitalisme met al zijn misstanden in staat is arbeidsdiscipline te handhaven. Cuba moet de metho den vinden om hetzelfde te berei ken, zo hield hij zijn gehoor voor. (Van onze correspondenten) WENEN/JERUZALEM De gesprekken die de Westduitse oud-bonskanselier Willy Brandt (voorzitter van de SDP en van de socialistische Internationale) en de Oosten rijkse Bondskanselier Bruno Kreisky dit weekeinde in We nen met PLO-leider Arafat hebben gevoerd, hebben in Israël tot een storm van pro testen geleid. De Israëlische ambassadeur in Oostenrijk werd voor overleg naar Jeru zalem teruggeroepen, de Oos tenrijkse ambassadeur in Is raël moest een protestschrij- ven van de Israëlische rege ring in ontvangst nemen. Is raël zei in dit protestschrij- ven de officiële ontvangst van Arafat als een demon stratieve stap tegen de staat Israël en tegen het Joodse volk te beschouwen. Vandaag legt premier Begin over de zer kwestie een verklaring in het Israëlisch parlement af. Jasser Arafat, de leider van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO bracht voor het overleg met Brandt en Kreisky, op uitnodiging van de Oostenrijkse bondskanse lier, een onverwacht bezoek aan Wenen. Hij werd daar dit weekeinde als een officiële gast verwelkomd en ontvan gen. Arafat deed tijdens zijn gesprekken een „beroep op internationale hulp voor de 600.000 lijdende Palestijnen en Libanezen". In een gezamenlijke verkla ring na afloop van het lang durig overleg uitten Arafat, Hoog bezoek aan truidragers BRUSSEL Voor de negende keer in zijn Tourloop baan heeft Joop Zoetemelk vanochtend voor de etappe van Rochefort naar Metz een gele trui aangetrokken. In 1971 droeg hij het maillot een dag, in 1973 eveneens en vorig jaar reed hij vier dagen in het geel. Vanoch tend hulde hij zich in deze Tour voor de derde keer in het geel. Veel heeft Joop Zoetemelk te danken aan ploegmaat Sven-Ake Nilsson, die op weg naar Roubaix de kans had om als eerste Scandinavische renner het geel te bemachtigen. Hij reed in de kopgroep, toen Zoetemelk een lekke band kreeg. Nilsson stond meteen zijn wiel af. Nilsson: „Joop is mijn baas en dan telt persoonlijke eer niet. Ik zou tegen de ploeggeest hebben gezondigd, als ik Joop had laten staan". Overigens kan Zoetemelk zich koesteren aan de weten schap, dat in alle jaren, eindigend op een 9, de Tour nimmer door een Fransman werd gewonnen. In 1909 won Faber (Lux) en vervolgens: 1919 Lambot (België), 1929 De Waele (België), 1939 Maes (België), 1949 Coppi (Italië), 1959 Bahamontes (Spanje), 1969 Merckx (België). Hinault wil daar nog niet aan, getuige zijn uitspraak: „Ik ben geen^Fransman, ik ben een Breton". In het „weekeinde van Joop Zoetemelk" bevond zich tussen de tienduizenden Nederlandse supporters en de Belgen in Brussel ook koning Boudewijn, die zich na de tijdrit onderhield met gele truidrager Joop Zoetemelk .en Bernard Hinault in zijn groene trui, waarvan de foto getuigenis aflegt. 27-jarige motorrijder Robin Smith slaagde er gisteren op Engelse vliegveld Elstree in om zwevend door de lucht rij van 28 Rolls Royces te passeren. «en hij met een snelheid van ongeveer 150 kilometer per ur op het voor de landing bedoelde platform aankwam, aakte zijn voorwiel evenwel vast en werd de stuntman van ijn motor geworpen. iobin Smith overleed op weg naar het ziekenhuis. Tour 1982 weerin Leiden Brandt en Kreisky hun „uiter ste bezorgdheid over de Isara- ëlische vestigingsactiviteiten in de bezette gebieden, welke een ernstige bedreiging voor de vrede betekenen". Zij toonden zich gedrieën ook be zorgd over „het uitbreken van nieuwe militaire activiteiten in het Midden-Oosten en de tra gische situatie in Libanon". Zij drongen daarbij aan op een spoedige oplossing van de Libanese crisis. Kort na het overleg liet Kreisky uitkomen, dat sommi ge bijzonderheden van de be sprekingen niet konden wor den onthuld. Daarvóór had hij echter al gezegd dat naar zijn mening "-een werkelijke oplossing alleen kan worden bereikt „door middel van overleg onder auspiciën van de Verenigde Naties en deel name van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. De Israëlische Sociaal-Demo cratische Partij heeft het overleg met Arafat in Wenen „een harde klap van de Soci alistische Internationale in het gezicht van de Israëlische zus terpartij" genoemd. Dit over leg heeft de verhouding tot de socialistische' partners er niet op verbeterd, aldus de Is raëlische socialisten. De socialistische oppositielei der Den Uyl liet zich gisteren in voorzichtige bewoordingen uit over dit overleg. Contac ten met de PLO zijn volgens Den Uyl wel aanvaardbaar, maar van erkenning kan geen sprake zijn zolang de PLO de zelfstandige staat Israël niet erkent. Van onze ver slaggever BRUSSEL Er bestaat een gro te kans dat de Tour de France In 1982 opnieuw in Nederland start. Organisator Joop Riethoven die In 1978 de Tour naar Leiden haalde waar Jan Raaa de proloog won, Ie met Tour-directeur Fellx Lévitan In onderhandeling over de start van de Tour In 1982 In een plaatsje dat op tien kilometer van Leiden ligt Riethoven: «Aanvankelijk wilde Ik dat de Tour In 1981 al In Nederland zou vertrekken, omdat wij Immers in 1982 concurrentie zullen ondervinden van het wereld kampioenschap voetbal in Spanje. Lóvftan, die eerst onderhandeld had met Monaco, maar In het prinsdom financieel niet rondkwam, heeft voor 1981 al een over eenkomst gesloten met Nice. Toen heb Ik met mijn sponsor gesproken en hl] Is toch bereid gebleken voor 1982 een half miljoen gulden te betalen". Volgend Jaar start de Tour In Frankfurt, op 26 Juni, met een proloog op het Messegelinde. De eerste etappe leidt van Sachsenhausen terug naar Frankfurt, de woonplaats van Dietrich Thurau. In 1981 volgt dan de start In Nice, waarna volgens Riethoven de omgeving van Lelden weer aan de beurt is. „Ik hoop binnen een maand over de prijs met Lévitan financieel rond te lay men", zei Riethoven. Van links naar rechts PLO-leider Arafat, de Oostenrijkse kanselier Kreisky en Willy Brandt tijdens de openbare verklaring van hun vertrouwelijk overleg

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1