Oranjegracht weer vol leven Reconstructie Langeraarseweg was een echte 'worsteling' Bub van de Zee zet spectaculaire opmars voort Voorrang voor nieuwe bibliotheek -STAD iiir LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 JUL11979 Het vollopen van de gracht. LEIDEN Voor het eerst sinds drie jaar stroomde er gisteren weer water over de bemodderde bodem van de Oranjegracht. Om tien uur was het dan eindelijk zover. Aan de kant van de Nieuwe Rijn werd de damwand ge deeltelijk uitgegraven en vervolgens voor een deel weggeslagen. Er vormde zich een kleine waterval en langzaam maar zeker vulde de gracht zich onder toeziend oog van de omwonenden met het Nieuwe Rijn-water. De doorgang in de dam kon niet te groot zijn omdat anders het water in de Nieuwe Rijn te snel zou wegvloeien en de aldaar afgemeerde schepen in he vige beroering zouden raken. Voordat de bak dan ook was volgelopen, waren er maar liefst vier uren verstreken. De bewoners van de gerenoveerde of nieuw opgetrokken grachtenhuizen had den lang naar dit moment uitgekeken. Met welgevallen zagen zij het waterpeil stijgen. Een van de omwonenden ver klaarde: „Drie jaar tegen een modder poel aankijken is eigenlijk te veel. We zijn dolgelukkig, dat het nu bijna klaar is. Het is gelijk een heel andér gezicht". Eigenlijk zou donderdag de gracht reeds in ere worden hersteld, maar het werk duurde iets langer dan de bedoe ling was. Het gehele Oranjegracht- project ondervond stremming door de strenge vorst van de afgelopen winter. De aan de gracht wonende kinderen vermaakten zich tijdens het vollopen opperbest Een van de jongetjes zei toen de gracht voor de helft was ge vuld: „Weet je wat ik doe, ik ga m'n hengel halen" en het knaapje begon daadwerkelijk te vissen. De vissen ech ter hadden geen zin om hun plezier in de uitbreiding van hun territorium door een of ander jongmens te laten ver knoeien; het visemmertje bleef derhalve ongevuld. Twee moedereenden vonden kennelijk, dat de nieuwe gracht wel in him straatje paste, want het gevogelte zwom lustig tussen de „kademuren" heen en weer. Het herstel van de Oran jegracht lijkt voor iedereen een groot succes. |W sivaarschuwt oordwij kse ïoreca- jndernemers VOORDWLÏK Bijna tradi tiegetrouw heeft het Noord- ivijkse VW in haar jaarver- ilag *78 gewezen op de peni- :1e situatie waarin deze idplaats zich bevindt. Iteeds meer hotelbedrijven laken plaats voor apparte- tenten. In 1978 zijn 400 ho- P.jtelbedden verloren gegaan loor de voorlopige sluiting ran hotel Huis ter Duin en Ie brand in het Palace Hotel ian de Koningin Wilhelmina- toulevard. De internationale iadplaats verliest hierdoor ijn toeristisch karakter, 'indt de VVV-directie die orig jaar het aantal reserve- baringen met ruim duizend toe risten zag slinken. "Sn zomer met grillig, maar voornamelijk slecht weer en de komst van de kleine gifti- %e pieterman, een vissoort die ^yhiet veel aan de kustlijn voor- ,2 komt, kenmerkt het Noord- Oïvvijkse seizoen in 1978. De l^Joordwijkse horecaonderne- ,a%iers zien de zaken somber in roJof zijn juist erg enthousiast itidover de bedrijfsresultaten. De ton is onontbeerlijk voor het vaderlandse kusttoerisme. Noordwijk kan profiteren van ^2(ongunstige ontwikkelingen in i - andere toeristische gebieden, igcoals bijvoorbeeld Spanje. Ni ?°Het in de hand houden van ooprijzen, propaganda en het 02anïmeren van toerisme en conferenties buiten de seizoe- 9jtien, zijn de middelen die het JJVW bij haar leden aanbe veelt om als badplaats niet hopeloos ten onder te gaan. [.Noordwijk let op uw saeck!", ]Zo schijft VW-directeur Wim Rovers in zijn jaarverslag. s ^WASSENAAR De Zomer- 'J vakantie-activiteiten beginnen i_cl juli in de sporthal aan de )r. Mansveltkade met een l peciale jeugdshow. Een vro lijk kinderprogramma met "boppenkast, goochelen, ballon- ïenfestival en een spannende alentenjaóht: „Wie wordt de leste drummer, vanaf twee ?0pur. VaS\ 10 tot 20 juli kan er i I 'an half tien tot twaalf uur ;ewerkt worden met klei, 'erf, lapjes stof, figuurzagen, 'vn ekenen, knippen, kleutern en ,s9iog veel meer. De kosten zijn mi :en gulden per dag. WASSENAAR Over de op- 2a :et van de jaarlijkse Kulture- ïd- e weken in Wassenaar wordt iei naandagavond 9 juli vanaf 3U lalf acht in het gemeentehuis [esproken. De leden van de 3 raadscommissie onderwijs, I :ultuur en recreatie en het )estuur van de Kulturele Kern Wassenaar zullen zich over het programma beraden. "VOORDWIJK De heer ri I-M.M. Meiland, hoofdagent a, oij het korps gemeentepolitie in Noordwijk is in Den Haag ^voor het politiediploma-B ge klaagd. S) eu WARMOND Jeugdsociëteit 10 „Ut Sloepie" zorgt ook dit "jaar weer in het kader van het Kaagweek voor diverse optredens van popgroepen. Zo ^komt 11 juli Teaser naar „Ut l0 Sloepie", 12 juli Jen Rog en it 13 juli treedt de formatie on Earth and Fire op die dit aar druk bezig is haar come back te maken in de Neder- i (jlandse popscene. Tenslotte gelkomt op 14 juli the Dizzy ifltMans Band naar Ut Sloepie. m De wandeling over de Langeraarseweg. Van links naar rechts: de heer Cauwels, directeur gemeentewerken, ge meentesecretaris Vonk, burgemeester Verhoef en loco-burgemeester Van Harten. BURGEMEESTER P.J.VERHOEF BIJ OPENING: LANGERAAR Met een flinke wan deling ter 'inspectie' langs de Lange raarseweg en een klinkend glas, is de weg gistermiddag weer officieel open gesteld. De werkzaamheden die vorig jaar oktober begonnen, hebben heel wat voeten in de aarde gehad voor al len die erbij betrokken waren. De bar re winter en tegenslagen zoals de riool- buisbreuken hebben het werk niet ver gemakkelijkt. In de toespraak van burgermeester P.J. Verhoef kwam vooral zijn grote dank baarheid jegens de bewoners van de Langeraarseweg tot uiting, die de afge lopen maanden doorgaans met veel be grip het ongerief verdroegen. De burge meester van Ter Aar ging niet nadruk kelijk in op de acties van de aan de Langeraarseweg gevestigde midden stand, die in de afgelopen maanden di verse malen de noodklok luidde. Wel sprak de heer P.J. Verhoef over de re constructie van de weg als over een „worsteling" en zei hij dat, „de winke liers hun brood zuur hebben verdiend". Het buurtschap Langeraar bood nog meer 'nattigheid' aan de bewoners van deze weg aan, maar dan in de vorm van een paar flessen drank. Politieagen ten deelden de flessen uit. De weg die de karakteristiek van het dorp heeft be houden, wordt in de toekomst veilig ge steld voor al te snelle automobilisten, door het plaatsen van obstakels. Eerste paal in plan De Hoek W.K. de Roos heeft gistermiddag de eerste paal gela gen voor de eerste premiekoopwoningen die in plan De Hoek wor den gebouwd. Tijdens een korte bijeenkomst na afloop van de offi ciële heiwerkzaamheden memoreerde de burgemeester dat het dit jaar voor de vierde maal is dat er officieel een eerste paal de grond in gaat (Flora, bibliotheek, Waterbos). Voorts ging hij in op de woningbouwactiviteiten die thans in Rijnsburg plaats hebben. Op het moment wordt er langs de zuidelijke rand in Frederiksoord, en in het centrum gebouwd. De burgemeester stelde dat het ook niet lang meer zal duren dat in Kloosterschuur met bouwen wordt begonnen. Het plan Middelmors en het bestemmingsplan II gaatn binnenkort ter goedkeuring naar de c1 LEIDSCHENDAM De raadscommissie voor culturele zaken heeft door het geven van punten aan vier in 1980 gewenste voorzieningen eerste prioriteit gegeven aan de nieuwbouw van een hoofdbibliotheek. De investering wordt op 31/4 mil joen gulden geraamd, de budgettaire lasten voor volgend jaar op bijna 272.000 gulden. Tweede op de lijst was een verhoging van 15.000 gulden (thans 25.000 gulden) voor incidentele subsidie en andere uitgaven voor culturele doeleinden. Vervolgens werd een voorbereidings krediet van 165.000 gulden voor een multi-functionele accom modatie in Amstelwijk op de lijst geplaatst. Ten slotte zou voor aankoop van kunstvoorwerpen 10.000 gulden moeten wor den uitgetrokken. De heer J. Klein, voorzitte van de Culturele Raad Leidschen- dam deelde mee dat de commissie binnenkort een advies zal worden voorgelegd over hoe de aankoop van kunst het best zou kunnen geschieden. Als voorbeeld wordt de procedure ge nomen die in Den Haag wordt gevolgd. Op een schriftelijke vraag van het Gewest 's-Gravenhage over een mogelijke loka- tie voor een nieuwe concertzaal werd door de commissie, wel iswaar voorlopig, unaniem het centrum van Den Haag, bij het Centraal Station, geadviseerd. Burgemeester en wethouders moeten vóór 1 september advies uitbrengen. De heer Klein vestigde verder de aandacht op een door de Culturele Raad ontvangen afschrift van een brief van de mu ziekvereniging Caecilia aan B. en W. waarin extra-subsidie wordt gevraagd voor nieuwe uniformen. De harmonie zou tot uitbreiding van het ledenbestand willen overgaan. Volgens de heer Niersman van de afdeling financiën is extra-subsidie on mogelijk omdat voor alle kosten in een door de raad vastge stelde subsidieregeling wordt voorzien. Naar aanleiding van' het jaarverslag van de Culturele Raad werd in de commissie de vraag gesteld of Leidschendam wel cultuurgevoelig is en hoe groot de behoefte aan culturele voorzieningen is. Ir. A. J. Prins, bestuurslid van deze raad, merkte hierover op dat altijd weer wordt gestoten op de weinige gelegenheid in Leidschen dam om gezamenlijk te laten zien wat in de gemeente leeft. Uit een driejarige ervaring in deze raad is gebleken dat cultu reel leven zeker aanwezig is. „Men werkt in kleine groepjes enthousiast maar dat is naar buiten niet zichtbaar", aldus de heer Prins die wees op de opdracht aan de Culturele Raad tot bundelen om tot een manifestatie te komen. Het eigenaardige is, zo besloot hij dat wij altijd weer de straat worden opge- stuurd maar dat is voor verenigingen als koren, vrouwenvere nigingen en toneelclubs onmogelijk. Op toernooi Forescate VOORSCHOTEN Bub van de Zee heeft ook gisteren op Forescate zijn spectaculaire opmars voortgezet. Moest een dag eerder Arnold van de Capellen in twee sets capitu leren, in de kwart-finale schakelde hij wederom een geplaatste speler uit en wel Peter Pauwels. Beide spelers waren goed op dreef, zodat er zich een flitsend duel ont spon. Van de Zee besohikt de laatste tijd echter over erg veel koelbloedigheid en dat gaf hem tegen Pauwels net het nodige voordeel. Hij zege vierde met 4-6, 6-3, 6-2 en moet het nu opnemen tegen Frans Engelenburg. De plaatsing van Engelenburg als tweede werd aanvankelijk alom gekritiseerd, maar Enge lenburg speelt sterker dan hij in jaren heeft gedaan. Dat moest gisteren Bob van Over- beeke ervaren. Engelenburg doorbrak al vroeg in de eer ste set tot twee maal toe de sterke service van Van Over- beeke. Dit taste 'het zelfver trouwen zozeer aan, dat Van Overbeeke hoe langer hoe meer missers ging slaan. En gelenburg was na afloop zelf het meest verbaasd over het gemak, waarmee hij de halve finale binnen stapte. Een kwaliteits motor heeft recht op kwaliteits service. Getrainde servic technici Speciaal gereed schap Alle benodigde derdelen Jachthaven Poelgeest Haarlemmertrekvaart 16A, Oegst geest Tel. 071-154054, b.g.g. 156755 een wereld ion versthü 'Uahnsan Subsidie voor oud papier LISSE Het ophalen van oud papier wordt voor ten minste een jaar in Lisse ge subsidieerd. Er wordt een subsidie aan scholen, vereni gingen, organisaties en instel lingen verleend voor elke kilo oud papier die deze op halen. Het bedrag is gesteld op vier cent per kilo, waarvoor dan wel een verkoopfaktuur over legd moet worden. Personen, die voor de subsidie in aan merking willen komen, kun nen dit schriftelijk aan b en w vragen. De nieuwe subsi dieregeling is 1 juli ingegaan en zal voorlopig duren tot en met 30 juni van het volgend jaar. Behalve Van de Zee is Ruud Thijssen ongeplaatst halve fi nalist Thijssen, die eerste klasse speelt bij De Metse laars was nogal boos, dat hij niet geplaatst was en dat ver klaart mede de felheid, waar mee hij Bram Madera te lijf ging. Doorlopend vertoonde hij zich aan het net en vol leerde daar zo sterk, dat Ma dera nauwelijks aan passeren toe kwam. Evenmin Jiwam hij toe aan zijn beruchte lobs. De pressie van Thijssen was doorvoor eenvoudig te groot. Na afloop kon Madera niet eens ontevreden zijn over de 6-1, 6-2 nederlaag. Het klasse- verschil was onmiskenbaar geweest. Later op de dag moest Thijssen doorspelen in de kwart-finale tegen Bart van de Feen. De felheid was er echter af. Thijssen dacht deze partij wel gemakkelijk af te kunnen wikkelen, maar dat pakte zoals gewoonlijk anders uit Van de Feen gaf goed partij en groeide in vorm naarmate de strijd vor derde. Via 6-4, 4-6, 6-4 kon Thijssen hem toch nog net van zich afhouden. Henny Koemans speelde zich opval lend gemakkelijk bij de laat ste vier. Jan Willem Bruin kwam er eenvoudig niet aan te pas (3-6,0-6). Bij de dames in B blijkt dat het niveauverschil tussen de dames uit Den Haag en die uit de regio wel erg groot is. De spanning gaat nu in de halve finale waarschijnlijk pas komen. Yvette van de Ruit won met 6-2, 6-1 van Li- selotte van de Bijl, Jolanda van de Harst nog ruimer van Marjan Schouten (6-2, 6-0). Karen Braakman bracht het er tegen Marjolein Visser iets beter vanaf (2-6, 3-6), maar Anette Meininger werd ook op een zeer forse nederlaag gezet. 6-0, 6-2 voor Joke van Mastrigt. Uitslagen C: HEC: F. v.d. Ca pellenE. Hedeman 6-2, 6-2; E. Bosch-W. v. DUst 6-2, 5-7, 6-3; H. van Tongeren—P. Barnhoorn 6-3, 3-6, 6-4; J. v.d. Geest-J. P. Hop 7-6,6-4. DEC: M. v.d. Mijn—J. Dekker 7-6, 6-1; A. HeezenY. Wes terhout 6-2, 6-0; E. WinkelG. Demminck 6-1,7-6. PAUL THEUNISSEN Internationale faam voor Hazerswoudse 1 musicalgroep HAZERSWOUDE De musi calgroep van de protestants- christelijke bassisschool Jo hannes Post uit Hazerswou- de-dorp krijgt zo langzamer hand een goede naam in de nationale en internationale kringen van UNICEF, het jeugdfonds van de Verenigde Naties. Dit is te danken aan de wijze waarop het door de leer krachten R. van de Hoven en B. van Leeuwen geleide gezel schap het UNICEF-manifesta- tielied lanceerde op 19 mei, dag waarop in De Efteling te Kaatsheuvel een groots opge zette bijeenkomst plaats vond. Daarna, op 23 juni, trad het zangkoor op in het Amster damse Sonesta-hotel, waar vele prominenten, onder wie prinses Beatrix, present wa ren. Ook Danny Kaye, de Amerikaanse acteur die te boek staat als „ambassadeur van UNICEF" en vanavond van zijn activiteiten vertelt in een extra televisieshow van Son ja Barend, was oog- en oorgetuige van dit gebeuren. Het „zingen voor UNICEF" heeft voor de jongens en meisjes en twee leerkrachten van de school eveneens tot gevolg dat ze een plek zullen krijgen in een binnen afzien bare tijd te verschijnen boek over het kinderfonds van de V.N. Noordwijk op de radio NOORDWIJK Dinsdag tus sen 16.30 en 17.24 uur kan men een uitzending over Noordwijk beluisteren in het KRO-programma „Zomerse ontmoetingen" op Hilversum 2. Presentator Jacques van Kol lenburg heeft voor de samen stelling van dit programma onlangs gesprekken gevoerd met de strandpolitie, verschil lende badgasten, leden van de Noord wij kse Reddingsbrigade en met directeur van de VW Wim Rovers. Het resultaat kan men dinsdag beluisteren. Televisie opnamen in Rijnsburg RIJNSBURG De Tros heeft gisteravond opnamen gemaakt voor de uitzen ding van „Op volle toe ren" in de veiling Flora. Ongeveer 1400 personen maakten de opnames mee. De artiesten werden aan gekondigd door Chiel Mon- tagne. Als decor had de Leidse bloemsierkunstenaar Niek van der Voort de praalwa gen van Flora, die in het corso van 4 augustus gaat rijden, opgestoken. De wa gen heet „Schilderen met bloemen", evenals het cor so zelf. Het programma dat gisteravond werd opgeno men, wordt vrijdag 13 juli vanaf tien over half negen over Nederland I uitgezon den. De Leidse Courant zoekt correspondenten voor de gemeenten: NIEUWVEEN LEIMUIDEN RIJNSATERWOUDE ZEVENHOVEN VALKENBURG Van de correspondenten wordt verwacht, dat hij/zij de nieuwsgaring in zijn of haar gemeente zo accuraat mogelijk verzorgt en zodanig als verlengstuk van de L.C.-redactie op treedt. De redactie in Leiden steunt de correspondent(e) daar bij uiteraard zoveel mogelijk, en zal zeker in het begin voor het 'inwerken' zorgdragen. De werkzaamheden, die een part time karakter dragen, worden goed gehonoreerd. Wij vragen van de kandidaten, dat zij de Nederlandse taal re delijk tot goed beheersen; een vlotte pen en/of enige ervaring in een soortgelijke functie is uiteraard een plezierige bijkom stigheid. De aangeboden part-time functies zijn bij uitstek ge schikt voor jongelieden, die 'straks' een journalistieke carière ambiëren; voor huisvrouwen die weer aan de slag willen nu de kinderen groter worden en voor gepensioneerden die me nen, dat ze thans over te overdadig veel vrije tijd beschikken. Schriftelijke reacties naar chef-redacteur W. BuIJteweg, Leid se Courant postbus 11 In Lelden. Telefonische Informaties kunnen worden Ingewonnen bij de chef-redacteur, of zijn plaatsvervangster Elisabeth Vogels, tel. 071-122244.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3