is Woningnood wordt onderschat Overheid betuttelt Nederlandse roker giid&eSowfl/nt Postbank moet minder sterk concurreren >uveer BOUWWERKGEVERS SLAAN ALARM: Vrachtauto vol drank gestolen Uwilt zonder veel omhaal wassen en centrifugeren/zo goed als maar kan. AEG laat je niet in de steek. Rechten verdachten worden uitgebreid Geen verjaring van oorlogsmisdaden NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JUL11979 PAGINA 9 pnstructie- jut ilfgemaakte eedboot eek dodelijk K (ANP) Een con- uctie-fout aan zijn [gemaakte speedboot •ft dinsdagavond in t fatale consequen- gehad voor de 24- ige W. Bakker uit de sersplaats. fout die de doe-het-zelver gemaakt leidde ertoe dat hem tijdens een plezier- itje in de Urker haven meer lukte de gastoevoer l te draaien. Met grote heid ramde hij een zol- schuit en kwam hierbij om leven. Een man die naast slachtoffer zat wist zich •edden door overboord te ngen. 'genng stancieert ch niet in kernwapens N HAAG (ANP) De re- iog is volgens minister tolten van defensie niet eid zich thans te distan en van het Amerikaans »en nieuwe kernwa as in Europa in te voeren, f voert daarbij aan, dat de Amerika gestationeerde mraketten kwestsbaarder n geworden sinds de Sov- - Unie met de SS - 18 ra tten zeer zware ladingen it grote nauwkeurigheid overbrengen. Amerikaanse regering ft daarom besloten de ider kwetsbare MX - raket ontwikkelen, om het zoge- imd afschrikkingseven- :ht niet te verstoren. Deze komt naar Europa. De uister heeft dit geantwoord vragen hierover van het P - Tweede Kamerlid Van Spek, er de nadruk op gend dat de regering niet plan is bij de Amerikaan regering ervoor te pleiten af te zien van de produk- van de MX. BEN HAAG (ANP) De woningnood in ons land wordt door de overheid nog altijd onder schat. Tot deze conclusie komt het Algemeen Verbond Bouw Bedrijf op grond van een studie naar een aantal recente meerjarenprognoses van de overheid op het gebied van de woningbehoef te en de gewenste woningproductie. In een commentaar op de studie zei de secretaris economische zaken van het AVBB gisteren dat in de prognoses van de overheid wel rekening is gehouden met aantallen woningen maar niet met de gewenste kwaliteit ervan. Volgens hem is de huidige woningproductie in ons land te laag en dat zal in dien hierin geen verandering komt— op korte en middellange termijn problemen gaan geven. „Eén ding staat vast. De wo ningnood is sinds 1975 alleen maar toegenomen", aldus drs. Tan. Het AVBB constateert belangrijke verschillen tussen de onder zochte overheidsprognoses. De Staatscommissie Bevolkings vraagstuk becijferde in 1975 een aanzienlijk hoger gewenste woningvoorraad dan het Economisch Instituut Bouwbedrijf en het ministerie van volkshuisvesting. De Staatscommmissie gaf voor dat jaar een woningtekort op van 400.000 tot 700.000, ter wijl er volgens het EIB en het ministerie helemaal geen tekort was in 1975. Dat komt volgens de bouwwerkgévers doordat het EIB en het ministerie als uitgangspunt de feitelijke leeg stand hebben genomen. Aangezien in 1975 2,5 procent van de totale woningvorraad leegstond, heeft men zich op het stand punt gesteld dat er in dat jaar niet langer sprake was van een woningtekort. Een grote denkfout, aldus het AVBB, omdat die 2,5 procent mpar voor een beperkt deel van de woningzoeken den interessant was. Meer nieuwbouw of meer renovatie? Daarover laten de bouwwerkgevers .zich in hun rapport niet uit. Vast staat voor hen alleen dat de overheid de behoefte aan woonruimte nog steeds sterk onderschat. Beperking van presentiegeld raadscommissies DEN HAAG Gemeente- raadsleden zullen over enige tijd niet meer automatisch presentiegeld krijgen voor het bijwonen van elke raads commissie. Gemeenteraden moeten zelf gaan uitmaken, bij welke commissievergade ring wel en bij welke geen presentiegeld wordt uitge keerd. Minister Wiegel, die dit heeft voorgersteld in een wetsont werp tot wijziging van de Ge meentewet, zei gisteren dat het hier om een bezuiniging smaatregel gaat. Volgens hem is de maatregel noodzakelijk geworden omdat door de uit breiding van het aantal raads commissies, vooral in de gro te steden, de presentiegelden als een zware last op de ge meentebegrotingen zijn gaan drukken. AFWIJKEND STANDPUNT KABINET- VAN AGT (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De (dagelijkse) vergaderingen die de ministerraad deze week houdt worden voorgezeten door vice-minister-president Wie gel. Minister-president Van Agt moet op me disch advies tot het eind van deze week het bed houden wegens pleuritis (borstvliesont steking). De vice-premier deelde woensdag na afloop van een bijeenkomst van de ministerraad mee dat het kabinet zich in deze weken behalve met de rijksbegroting ook met tal van andere grotere en kleinere zaken bezighoudt. Een van die zaken is een mogelijke aanpas sing van het enkele jaren geleden door de toenmalige minister Duisenberg (Financiën) en staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Wa terstaat) ingediende wetsontwerp voor een nieuw te vormen Postbank. Het kabinet-Van Agt vraagt zich af of de Postbank de particu liere banken op èlle mogelijke terreinen moet beconcurreren. Binnenkort hoopt het kabinet zijn definitieve standpunt te bepalen. Een ander onderwerp is een vervroeging van de aanleg van de vaste oeververbinding over de Westerschelde. Tot dusver was het plan om hiermee in 1981 te beginnen, maar thans wordt bekeken of dit eerder kan gebeuren. Op de agenda van de ministerraad staat even eens het nieuwe plan van de minister van Binnenlandse Zaken voor de provinciale her indeling van ons land; aan dit onderwerp is de ministerraad nog niet toegekomen. HELMOND (ANP) In Helmond is in de nacht van dinsdag op woensdag een vrachtwagen vol ster ke drank gestolen. Truck en lading samen vertegen woordigen een waarde van twee tot driehonderd duizend gulden. De chauffeur had de wagen voor zijn woning geparkeerd omdat hij gisteren in alle vroegte wilde wegrijden. Toen hij 's morgens opstond ont dekte hij dat er in zijn wo ning was ingebroken en dat de contactsleutels van zijn voertuig waren verdwenen. Vervolgens constateerde hij dat de vrachtwagen zelf ook weg was. riCHTING SIGARETTENINDUSTRIE: (Van een onzer verslaggevers) r HAAG De manier waarop het minis- Jie van Volksgezondheid het tabaksverbruik I verminderen, is voor de miljoenen Neder- rokers „in hoge mate betuttelend". Zo Idt de reactie van de Stichting Sigarette- tdustrie op de installatie, gisteren van de departementale commissie beperking ta- ebruik. De commissie heeft tot taak maatregelen op te stellen met een wezenlijke preventieve en beperkende werking. Deze moeten voorlichten de en opvoedende activiteiten ter beperking van het tabaksverbruik ondersteunen. De sigarettenindustrie is verbaasd over de wijze waarop staatssecretaris Veder-Smit van volksgezondheid de taakstelling van de com missie heeft geformuleerd. Er zou volgens stichting uit blijken dat de tabaksverwerkende. industrie tot nog toe weinig bereidheid heeft getoond tot matiging van de reclame. De stichting wijst op de regeling tot zelfbeperking vap de tabaksreclame, die per 1 mei j.L van kracht is geworden. Ook betwist de stichting de bewering van het ministrie als zou Nederland met 2825 sigaret ten per hoofd per jaar tot de tien meest ro kende landen ter wereld behoren. Die cijfers zijn volgens de stichting gebaseerd op oude gegevens. Hetzelfde geldt voor de gerolde „shaggies". De sigarettenfabrikanten zien ten slotte weinig heil in de door het ministerie voorgestelde maatregelen. Zij wijzen erop dat ze in het buitenland weinig of geen succes hebben ge had. In Italië bijvoorbeeld heeft de tabakscon sumptie zich ondanks een totaal reclame verbod in dezelfde mate ontwikkeld als in Nederland, aldus de fabrikanten. et hogedrukgebied, dat al igenlang het weer in ons nd beheerst, blijft ook mor- in nog dicht in de buurt, eel zon heeft het niet ge acht omdat de positie ervan ogal ongunstig was. De wind eef overwegend uit noorde- ike richtingen waaien, waar- )or wolkenvelden van de oordzee werden aangevoerd. et hogedrukgebied trekt nu ngzaam naar het zuiden te lg, en in het zeegebied tus- IJsland en Schotland *mt de depressieactiviteit at toe. De bewolking en re- '4 n hiervan blijven echter 'a ig ver van ons land verwij- ft rd. Het blijft morgen rustig eer met weinig wind. Er zul- gj i, perioden met zon zijn, maar er zullen ook nog wol kenvelden voorkomen. De middagtemperaturen blijven op hetzelfde niveau: van on geveer 17 graden aan zee tot een graad of twintig in het binnenland. De vooruitzichten voor zater dag: droog weer met zonnige peri oden. Middagtemperafuren tussen 18 en 23 graden. Vooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Min. temp. omstreeks 13 gra den Max. temp. omstreeks 21 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 pro cent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. eersvooruitzichten voor de kantielanden ritse eilanden: droog en nnig. In het noorden en isten ook bewolking. Mid- igtemperaturen van 16 gra- r :n in noorden tot 23 graden het zuiden. landinavie, Finland: vooral Finland veel bewolking et plaatselijk regen. Ook rigs de Atlantische Noorse ist veel bewolking. Elders innige perioden. Middagtem- - ïfaturen 16-20 graden, maar ngs de Atlantische kust 12 it 15 graden. enemarken: wolkenvelden, aar geen regen van beteke- Maxima 15 tot 19 graden, enelux: droog met vooral in noorden wolkenvelden, ooral in België echter zon- ig. Middagtemperaturen van graden in het noorden tot I graden in het zuiden, rankrijk: zonnig maar in de tanse Alpen mogelijk een i.\ Maxima van 21 graden in et noorden tot 26 graden in et zuidwesten. panje, Portugal: zonnig laar in het zuidoosten van panje mogelijk nog een bui. taxima langs de noordkust ind 22 graden, elders van 26 ot 33 graden. ialië: veranderlijk bewolkt >ct plaatselijk nog buien, 5 ooral in de buurt van be rggebieden. Temperaturen in het noorden 21 tot 26 graden, in het zuiden 25 tot 31 gra den. West-Duitsland, DDR: vrij veel bewolking maar vanuit het zuidwesten, geleidelijk meer zon. In Beieren echter eerst nog kans op regen. Temperaturen 16 tot 20 gra den, 'in het zuidwesten later tot 23 graden. Alpengebied: veel bewolking met nu en dan regen, vooral in het zuidoosten ook nog kans op onweer, vanuit het westen echter een geleidelijke verbetering van het weer. 0 graden niveau op 2000 m hoogte, maar vanuit het wes ten gelèidelijk oplopend. Balkanlanden: veel bewolking met plaatselijk flinke on weersbuien. Langs de Adriati- sche kust ook opklaringen. Maxima van 20 graden in het noorden tot rond 25 graden in het zuiden. Griekenland: warm en zon nig, in het noorden echter een kans op een onweersbui. Ma xima 30 tot 33 graden. Canarische eilanden: tijdelijk meer bewolking maar overwe gend droog. Middagtempera turen van 22 graden aan de noordzijde tot 25 graden aan de zuidzijde van deze eilan den. ADVERTENTIE Met een echte was- Kortom: een werkpaard, automaat en een aparte centrifuge, bij elkaar in één toe stel, dat jarenlang trouw en pro bleemloos al het wasgoed brandschoon wast en perfekt droogt. Dan is er maar één die hieraan voldoet: de AEG -TURNAMAT. En zo heeft AEG voor elk waspro- bleem een oplossing. AEG-TELEFUNKEN Nederland N Aletta Jacobslaan 7.1066 BP Am telefoon 020-5116333. Werknemers behouden rechten bij overname van bedrijf DEN HAAG Als een on derneming of een deel daar van wordt overgenomen door een andere onderneming, be houden de werknemers van het overgenomen bedrijf de zelfde rechten die zij in hun vorige bedrijf hadden. Dit is de kern van een wets ontwerp dat binnenkort door de regering aan de Tweede Kamer zal worden aangebo den. Het beginsel, dat de rechten van werknemers bij overname van hun bedrijf niet mogen worden aangetast, is door de regeringen van alle EG-landen erkend. In elk van de negen landen moet daarom dit be ginsel in wetten worden vast gelegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet wil een wijziging aanbrengen in het Wetboek van Strafvordering, waardoor een nieuwe, meer soepele regeling ont staat voor het dagvaarden en horen van getuigen in strafzaken. De rechten van verdachten worden hiermee uitgebreid. Het wijzigingsvoorstel houdt in, dat in principe alle getuigen en deskundigen die door een verdachte worden voorgedragen, door de rechter moeten worden gehoord. Op deze regel wordt alleen een uitzondering gemaakt, wanneer een verdachte een onredelijk gebruik van deze bevoegdheid maakt, door bijvoor beeld nodeloos leden van de regering of andere autoriteiten te willen laten getuigen. Het is de bedoeling, dat de nieuwe regeling nog niet direct in een wetsontwerp wordt vastgelegd, maar in een zogeheten voorontwerp. Dit betekent dat eerst aan verschillende instan ties en groeperingen gelegenheid tot inspraak wordt gegeven, alvorens het voorstel als wetsontwerp naar de Tweede Kamer gaat Discriminatie op vuurwapen- formulier verdwijnt DEN HAAG (ANP) Minis ter De Ruiter (justitie) heeft toegezegd dat het disrimine- rend gebruik van een ver dachte-indeling op het vuur wapenformulier zal komen te vervallen. Op de thans nog in gebruik zijnde formulieren hoeven deze aanduidingen niet langer te worden ingevuld, zo zegt de minister in antwoord op vragen van de PvdA-Kamerle- den Stoffelën en Roethof. Zij hadden er op gewezen dat de gehanteerde indeling op het vuurwapenformulier een dis criminerend'en stigmatiserend karakter heeft. De verdachten konden worden ingedeeld in de navolgende categorieën terrorist, Molukker, West-In diër, gastarbeider, horecasec- tor, souteneur, taxichauffeur, woonwagenbewoner, autohan delaar en onderwereldfiguur. Extra hulp voor Molukse kinderen DEN HAAG (ANP) Kleu ter- en lagere scholen met Molukse leerlingen krijgen met ingang van het nieuwe schooljaar extra leerkrachten. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft giste ren meegedeeld dat de extra hulp is bedoeld zowel om Mo lukse kinderen beter en snel ler met de Nederlandse taal vertrouwd te maken als om de Molukse taal en cultuur een eigen plaats in de school te geven. De toevoeging van extra leerkrachten wordt al mogelijk als een school vijf Molukse leerlingen heeft. Zijn het er veertig, dan wordt één extra docent toegekend. VeLEN zullen een gevoel van opluchting gekregen hebben nu de Westduitse Bondsdag definitief de verja ring van moord uit het strafrecht van de Bondsrepu bliek heeft geschrapt. Met aanzienlijk meer dan gewone belangstelling zijn de discussies die daarover in de af gelopen maanden in de Bondsrepubliek zijn gevoerd ook in Nederland gevolgd. Want als in het begin van dit jaar geen voorstel zou zijn gedaan om de verjaring smogelijkheid op te heffen zouden eind 1979 onder meer Nazi-nisdaden in West-Duitsland zijn verjaard. Een voor zeer velen een onverdraaglijke gedachte. StEEDS duidelijker werd immers dat het buitenland (waarbij speciaal gedacht kan worden aan landen als Israël, Polen en Nederland) en de binnenlandse publie ke opinie, niet het minst onder invloed van de tv-serie Holocaust, het voorstel tot niet-verjaring krachtig on dersteunden. Niettemin bleef tot het laatst ogenblik spanning bestaan over de definitieve besluitvorming door de Bondsdag, ook omdat er enkele wijzigingsvoor stellen op tafel lagen die, bij aanvaarding daarvan, het voorstel niet onaanzienlijk zouden hebben verzwakt. GELUKKIG heeft de Bondsdag het voorstel volledig overgenomen waardoor nu onder meer is vastgelegd dat moorden die in de Hitler-tijd gepleegd zijn in West - Duitsland niet zullen verjaren. Zeer prijzenswaardig was ook de indringende bijdrage van minister van Jus titie Hans-Jochen Vogel aan het debat. Hij wees erop dat na Auschwitz in Duitsland geen enkele moordenaar onder het statuut van verjaring mag vallen. Er is alle aanleiding om voor dit begin deze week in Bonn geno men besluit dankbaar te zijn, mede terwille van hen, die nog steeds niet zijn bevrijd van alle doodsangsten uit de periode 1940-1945. DOOR ERICSOREL Naar de stille paarse hei Nergens kunnen vacantieplannen zoveel bittere uurtjes opleveren als in kroostrijke gezinnen. De kleine rakkers namelijk, wier grollen op verjaardagen vol trots door de ouders worden nagesynchroniseerd, ontpoppen zich tegen juli opeens als hinderlijke handenbinders, die kans zien om nog even gauw hun knuistje in het randgeaarde stopcontact van de douchecel te steken op het moment, dat de taxi vóór komt rijden. Zodat vader meteen met zijn robbedoes door kan naar het ziekenhuis om diens deerlijk geblakerde Likkepot en Ringeling te laten zwachtelen. En hoeveel fraaie vacantiedromen vallen niet onherstelbaar in gruzels, omdat Henkie onmiddellijk na aankomst in Epe (Gld) zo nodig met de dochter van de vrije boer vader en moedertje wilde spelen in een tranformatorhuisje? Om nog maar niet te spreken over matbleke moeders, die in lekkende vacantiehuisjes bezorgd roepen: „Zeg Jan, heb je al naar de kleine gekeken? Hij heeft zulke vreemde bultjes op zijn rug". En mooi, dat het dan inderdaad rooie hond is. Zodat je als vader veertien dagen naast het bed van zo'n wurm kunt gaan zitten om zijn koortswarme handje vast te houden. Totdat het weer tijd is om togen de slagregen in naar de plaatselijke apotheek te fietsen, waar je het geld, dat je opzij had gelegd voor ijsco's en patat-mét kunt beleggen in pillen en gorgeldranken. En of de duvel ermee speelter kan geen beerput zo onaanzienlijk op het erf staan of de jeugd verdringt zich om er in te donderen. Maar ondertussen tegenover elkaar wel volhouden, dat je er weer eens helemaal uit bent. „Zo, dat kunnen ze ons alvast niet meer afnemen", roep je elkaar tegen beter weten in toe. Kijk maar eens aandachtig om u heen in deze wondermooie dagen. Veerkrachtig zie je ze overal op pad gaan met Wimpie in de reiswieg en Guusje op de arm. Na een paar jaar sappelen voor het dagelijks brood zullen ze er daar in Ruurlo wel even alle kanen gaan uitbraden. En als de kwieke bungalowtent, type „Rivlèra" na een etmaal sjorren onder het lover staat zegt pa met het eerste pilsje in de hand verlekkerd: „Komaan moeder, neem het er maar eens lekker van". Maar hoe heeft ie zich dat eigenlijk voorgesteld? Want de lucht in Ruurlo is nu ook weer niet van zo'n samenstelling, dat er minder luiers worden vuil gemaakt dan thuis. En de gezinsleden willen ook op tijd eten en dat gaat op een vierpits-gasstel-met-waakvlam toch duidelijk eenvoudiger dan op zo'n zenuwen-buta-fles. Tel uit je winst. Moeder kan tussen de bedrijven door ook nog om de haverklap haar grut als bramen uit het prikkeldraad plukken. En tegen de tijd, dat ze terug gaan. komt een woedende boer nog even schadevergoeding eisen, omdat Guusje het hek van de wei heeft open gezet, waardoor zestien drachtige koeien onder de forenzentrein van drie over half zes voortijdig tot biefstuk-tartaar zijn vermalen. Maar ja, we leven nu eenmaal in de eeuw van het kind. Dus altijd nog beter pa de psychiatrische kliniek in dan het kind zijn ontmoeting met het vingerhoedskruid onthouden. Vanaf april zijn de (deinen op school al gek gemaakt met frisse trekkersliederen uit de bundel Jan Pierewiet. En tussen twee proefwerken door heeft de onderwijzer ook nog zijn vacantiedia's van vorig jaar vertoond en honderduit verteld over de bijtjes, die rusteloos zoemen op de grote, paarse hei; joeghei. Zodoende was er half juni al geen land meer met ze te bezeilen en werden ze 's nachts onophoudelijk gillend wakker. Dan liepen ze gelijk slaapwandelend door naar de ouderlijke legerstee en ijlden ze pa zijn kop suf met een groot uur natuur. „Pap. wanneer gaan we nou naar de grote stille hei, joeghei?. Jantje van hiernaast gaat met zijn vader ook naar het bijtje zoem, zoem". Heb op zo'n moment eens het lef als grote vent om effectief tegengas te geven. Waag het om achteloos tezeggen: „Ach knul. dat is niks voor ons. Op die stille hei oefent het eerste legerkorps trouwens al maanden met het nieuwste anti tankgeschut. Dus, als wij daar gezellig op de plaid pinda's gaan zitten pellen, brengen we op de verkeerde manier schot in onze vrije dagen". Nee, zulke verklaringen hou je binnen, want je bent bang, dat er dan gelijk geroepen wordt: „Maar wèl een nieuwe auto kopen, hè! En zo'n joekel van een telelens, omdat meneerzo nodig op het strand naar de blote baddames wil gluren". En daarom huur je alsnog die pokdalige bungalow in het verpieterde hakhout van de Achterhoek. Twaalfhonderd gulden, exclusief water en licht. En eigen linnengoed meenemen, stond in de folder. En huisdieren niet toegestaan. Dus daar komt nog een forse duit bovenop voor het hondenpension: Begin augustus kun je Bello daar weer ophalen. Van verre ziet ie je al aankomen, maar hij kwispelt niet eens met zijn staart. En in zijn dodelijk beledigde blik lees je dezelfde vraag, die jou in de afgelopen veertien dagen ook heeft bezig gehouden: „Waar heb ik dat nou aan verdiend?". Wij wensen u derhalve gezegende vacantiedagen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9