deTijd fouten Ernstige regeling in eigen-woningbezit Kinderkoor „Meestertje pesten" weer op oude sterkte HP NIEUWSNET Binnenland BASISSCHOLEN SLUITEN MORGEN DE POORTEN: BOUWFONDS NEDERLANDSE GEMEENTEN: Vrouw handwerkt, man knutselt LEIDSE COURANT, DONDERDAG 5 JUL11979 PAGINA 7 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN De meesters op de basis- 1 scholen in de Haags/Leid- se regio zullen morgen krachtiger worden gepest dan zij de afgelopen ja- i ren gewend waren op de I laatste schooldag. Al- thans zal de traditionele jubelkreet „het is van- i daag de laatste dag dat i ik de meester pesten mag" uit meer kinderke len schallen dan de laat- I ste jaren het geval was. Morgen gaan op vrijwel alle lagere en kleuter scholen in het Haag- s/Leidse gebied de poor ten dicht. En in tegen stelling tot andere jaren hebben de schoolhoofden slechts bij hoge uitzonde ring toestemming gegeven aan de ouders om al vódr het officiële einde van het schooljaar met hun spruiten op vakantie te gaan. ,,'t Mag niet meer van Pais", zo kregen de vaders en moeders te ho ren die poogden de schoolhoofden met de hand over het hart te doen strijken. Net als zijn voorganger mi nister Van Kemenade heeft onderwij s-minister Pais er bij herhaling op gehamerd dat de leerplichtwet ook wat be treft de vakantie-regelingen strikt moest worden nage leefd. Hij doelde daarmee op het artikel waarin staat dat schoolhoofden alleen „om dringende redenen" vrijaf mogen geven buiten de offi ciële vakanties om. Die bepa ling werd de afgelopen jaren steeds ruimer geïnterpre teerd. Op nogal wat scholen- werd louter de omstandig heid dat de ouders hun va kantie nu eenmaal op een ander tijdstip hadden ge pland al als „een dringende reden" geaccepteerd. „Met die soepelheid moet het afge lopen' zijn", zo heeft de on derwijswereld herhaaldelijk van zowel Van Kemenade als Pais te horen gekrègen. Een door deze krant gehou den steekproef onder een dertigtal scholen in Den Haag, Leiden en het omlig gende gebied heeft de afgelo pen dagen duidelijk gemaakt dat het met die gewraakte ruimhartigheid nu inderdaad uit is. „Vorige jaren keken we er wat gemakkelijker te genaan, maar sinds het begin van het afgelopen schooljaar zijn we echt strikt gewor den", zo luidde bijna steeds het commentaar. En niet al leen op basisscholen, maar ook op scholen voor voortge zet onderwijs als mavo's havo's, VWO-scholen, scholen voor technisch onderwijs als mede natuurlijk de scholen gemeenschappen. Een peiling in het onderwij sinspectie-we- Nog één nachtje slapen en de basisschoolkinderen zullen, schooldeuren achter zich dichtslaan. ongetwijfeld weer met veel gejuich, de zen en op de afdelingen on derwijs van de verschillende gemeenten bevestigde dit beeld. „Er is een duidelijke verbetering opgetreden", zo constateert bijvoorbeeld de heer B.J.H. Boers, inspecteur voor het algemeen voortgezet onderwijs in Den Haag. „De scholen voeren momenteel een stringent beleid wat be treft het vrijaf geven buiten de vastgestelde vakanties om. En ik heb de indruk dat de ouders daarvoor wel degelijk begrip opbrengen". Ook zijn collega Schijfs, de ge meentelijk inspecteur voor het onderwijs in Den Haag, is van oordeel dat „de vereis te zorgvuldigheid" inderdaad in acht wordt genomen. Al tekent hij er bij aan dat het ongeoorloofd schoolverzuim in verband met de vakantie van de ouders in zijn inspec- tiegebied ook in het verleden nooitgrote problemen heeft gegeven. „Kijk, als de vader van zijn werkgever geen vrij krijgt binnen de vastgestelde schoolvakanties geldt dat na tuurlijk als een dringende re den. maar voor het overige worden de puntjes echt dui delijk op i gezet", aldus de heer Schijfs. Woordvoerder Dick van As van de afdeling onderwijs in Leiden is al even positief :„Zeker op de basisscholen in onze gemeen te is het uit met de soepel heid". Van As, die zich in zijn functie alleen over de„o penbare sector" mag uitlaten, snijdt een andere moeilijk heid aan als hij zegt dat het voortgezet onderwijs in Lei den nog wel op „mogelijk al te ruime schaal" vrij geeft aan het eind van het school jaar om redenen die van technisch-organisatorische aard zijn. Vooral de grotere scholen en scholengemeen schappen zijn aan het eind van het schooljaar veel tijd kwijt aan vergaderingen, rap portbesprekingen, nieuwe roosterschema's enzovoort. Volgens Van As hebben de leerlingen van de scholenge meenschappen in Leiden de laatste twee weken van het schooljaar in de praktijk geen les meer. Op het Leidse stadhuis acht men dat wat aan de lange kant. „Daar gaat ook wat aan gebeuren", zo voorspelt Van As, die graag zou toewillen naar de situatie op de Haagse scholen voor voortgezet onderwijs. „Op de grote scholengemeen schappen in onze gemeente hebben we die periode waar in wegens stafvergaderingen enzovoort vrijaf moet worden gegeven tot één week weten te beperken", aldus het hoofd van de afdeling onder wijl in Den Haag drs. W.Spa. „Die week dóór nog sterker bekorten is volgens mij niet mogelijk. Op de kleinere scholen in Den Haag wordt letterlijk tot en met de laat ste dag lesgegeven". )EN HAAG Het bouwfonds Nederlandse Gemeenten (BNG) heeft rnstige fouten ontdekt a de nieuwe subsidie- egeling voor eigen-wo- kingbezit, die dit jaar is ingevoerd door itaatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting). Deze fouten zijn dat er in de regeling voor pre mie A-woningen wordt uitgegaan van een jaar lijkse loonstijging met tenminste vier procent en van een rentestand die niet hoger is dan 5,5 procent, wat vol gens het BNG irreële veronderstellingen zijn. .Zoals de zaken er nu voor taan, zouden wij de mensen net de lage inkomens met >pen ogen in een levensgroot isico moeten laten tuinen. )at kan toch nooit de bedoe- ing van wie dan ook zijn. pzet lijkt Jan de •beider voor de zoveelste de klos te worden", al dus voorzitter J.Wiersema van de bestuursraad van het Bouwfonds. Als de regeling niet wordt verbeterd, ziet hij find van dit jaar nog geen pnkele woning gerealiseerd, die in aanmerking komt voor de zgn. A-premie. (Iet BNG heeft het ministerie [ewezen op de zwakke plek- in de regeling en de be rokken ambtenaren zouden ïu druk in de weer zijn om e bekijken of en zo ja hoe er vijzigingen moeten worden langebracht. Maar omdat ambtelijke molens langzaam •legen te malen, heeft het louwfonds zelf al maatrege- en genomen om te voorko nen dat mensen, die in de re eling „tuinen", straks niet neer aan hun verplichtingen cunnen voldoen, aldus voor zitter Wiersema. hun huis weer terugverkopen aan het Bouwfonds tegen de zelfde, uiteraard wel voor de inflatie gecorrigeerde prijs. De regeling voor premie-A- woningen is in de plaats ge- .komen van de „regeling be schut eigen woning, bezit". De gedachte achter de beide re gelingen is dezelfde, namelijk de laag betóalden (circa 20.000 gulden per jaar bruto) in staat te stellen een eigen woning te kopen, maar de uitwerking daarvan is ver schillend. Het merkwaardige is, dat het Bouwfonds kort na het bekend worden van de nieuwe opzet zeer lovende woorden- sprak. „Met genoe gen hebben wij kennis geno men—enz.". Pluspunten k'Arbi jmaa Vijf miljoen Uit de reserves'van het BNG een bufferfonds gevormd met een beginkapitaal van vijf miljoen gulden. Zodra de loonontwikkeling één punt achtter blijft bij die, waarvan de regering uitgaat, kunnen de mensen, die menen in de tnoei te geraken, een beroep ioen op het fonds. Zowel de Raad van Commissarissen als de Ondernemingsraad van het BNG hebben ermee inge stemd dat voorlopig elk jaar een gedeelte van de reserves voor het fonds wordt be stemd. Daarnaast gaat het Bouw fonds een zogenaamde terug koopgarantie invoeren, die mede bedoeld is om de drem pelvrees voor het kopen van een eigen huis weg te nemen. Mensen, die een A-woning ko pen, kunnen vijf jaar lang Met name de overschakeling van object- naar subjectsubsi die, de koppeling van de hoogte van de subsidie aan de laagte van het inkomen, de omvang van de subsidiebe dragen in de A-sector en de aanzienlijk langere periode (nu zeventien jaar), waarover de subsidie is gespreid, wer den door het BNG als heel gunstige pluspunten onder kend. Nu, twee maanden la ter. vindt voorzitter Wiersema deze lof nog steeds terecht. „Want afgezien van de zwak ke plekken is het een prachti ge regeling. Onze handen jeu ken om er echt wat mee te doen". Dat laatste is volgens Wierse ma in feite niet mogelijk, om dat de nieuwe regeling on werkbaar zou zijn. „Vanuit al onze kantoren in het land krijgen we wanhoopskreten". Dit zou veroorzaakt worden door de hoge rentestand van het moment (9,75 procent voor een gewone hypotheek). „Het ministerie is uitgegaan van een rentestand van 8,5 procent. Daardoor worden de woonlasten nu een stuk hoger (dan geraamd), want zo'n pro centje scheelt een slok op de borrel. Voor die hogere woon lasten moet iemand volgens de normen ook een hoger in komen hebben. Maar iemand met het dan vereiste jaarloon komt weer niet in aanmer king voor het hoge subsidie bedrag, dat hij nodig heeft en dat hem aanvankelijk ook is toegedacht. Daarmee is de re geling voor hem in feite ont oegankelijk geworden", aldus Wiersema. Risico De mensen, die profiterend van een lagere renté wel in aanmerking kwamen voor de A-regeling, lopen volgens het BNG een onverantwoord groot risico. Dit omdat staats secretaris Brokx er vanuit gaat dat hun lonen jaarlijks met tenminste vier procent zullen groeien. Zo'n inko- mensgroei is dus minimaal nodig om de verlaging van de Bufferfonds voor mensen die „erin tuinen" subsidie (met, 500 gulden per jaar) op te "kunnen vangen. „Er is niet veel rekenwerk voor nodig om te zien dat een belastbaar inkomen van 20.000 gulden in 1978 na ze ventien jaar meer dan ver dubbeld moet zijn", zo zegt Wiersema. Hij vindt dat niet te rijmen met de bestrijding van de in flatie, die de regering zo hoog in haar vaandel heeft ge schreven. „Dan wringt er toch iets". Wiersema meent dat de overheid zich aldus onverant woordelijk gedraagt tegenover mensen, „die toch al geen en kele financiële tegenvaller kunnen opvangen". „Dat is onredelijk en eigenlijk ook onzedelijk". „De arbeider kan de conse quenties op langere termijn van de koop van een eigen huis op deze basis niet over zien. Dan moet je hem of er laten intuinen of hem waar schuwen voor de risico's, die hij loopt. Kies je voor het eerst - en in feite doet de re gering dat - dan handel je on veranderd. Kies je voor het laatste - en wij beschouwen het als onze plicht dat te doen - dan is er geen arbei der, die van de regeling ge bruik zal maken. Is het dan vreemd dat wij aan een loos politiek gebaar gaan denken". Het Bouwfonds heeft de rege ring gevraagd deze manke menten op te heffen door een sluitstuk op te nemen in de regeling. Daarin kan worden bepaald, dat bij een rentestij ging van „zoveel" de subsidie- uitkering wordt verhoogd met „zoveel", zodat de werkelijke woonlasten gelijk blijven. Daalt de rente, dan dient ook de uitkering lager te worden. Het probleem van een gerin gere loonstijging dan ver wacht, zou volgens het BNG ook op die manier kunnen worden opgelost, namelijk door de uitkering te verhogen als de loonontwikkeling tegen valt (en andersom). „Als je de overheid mag geloven is het risico (van stijgende woonlasten) niet zo groot. Dat is dan een reden temeer om te zeg gen: overheid, neem dat volgens u kleine risico zelf voor uw rekening, net zoals minister In 't Veld dat vlak na de oorlog ook deed", aldus Wiersema. RIK IN 'tHOUT DEN HAAG Hand werken, breien en naaien zijn nog steeds typische vrouwen werkjes; doe-het-zelven in de woning, knutse len en sleutelen zijn karweitjes die de mannen van Neder land nog maar node uit handen geven. Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) blijkt dat slechts 1,4 procent van de mannen hand werken, breien en naaien tegen 67,4 pro cent vrouwen. Het doe-het-zelven wordt door 17,1 procent van de vrouwen gedaan te gen 41,4 procent man nen. Uit de laatste vergelijking zou ge concludeerd kunnen worden dat vrouwen gemakkelijker dingen ter hand nemen die ze door hun rolbevesti- gendeopvoeding nooit geleerd hebben dan mannen. VOLGENS ONDERZOEK CBS: tijdsbesteding. Dat is één in een soortgelijk onderzoek van de conclusies die uit het naar voren gekomen dat onderzoek van het CBS over mensen die naar de kerk de vrijetijdsbesteding van de gingen practisch niet naar Nederlander naar voren een voetbalwedstrijd keken, komt. Ook andere maat- De hedendaagse jongeren schappelijke verschijnselentrekken zich hiervan niets als beroepskeuze en de soci- aan, zij kunnen kerkgang en ale isolatie van gepensio- voetbalveld uitstekend met neerden en mensen die een elkaar combineren. Voor de WAO-uitkering ontvangen, ouderen geldt overigens de vallen duidelijk in het on derzoek op. Voor deze laatste twee groe pen is tuinieren één van de meest geliefde vrijetijdsbes tedingen. En wat het beroep betreft: „hoofdarbeiders" als artsen, leerkrachten, en we tenschapsbeoefenaars gebrui ken ook in hun vrije tijd de handen liever niet Het be zoeken van musea en biblio theken, concerten en ballet voorstellingen prefereren zij boven vissen, voetballen, knutselen. Kortom, zij schu wen de activiteiten die bij „handarbeiders" als bouw vakkers, chauffeurs, en agrariërs hoog op de rang lijst staan. Het CBS geeft nog meer op- spiegelt zich ook in de vrije- vaalende cijfers. In 1955 oude conclusie nog s De onkerkelijken gedragen zich op het gebied van de vrijetijdsbesteding weer heel anders dan de rooms-katho- lieken, die zich daarin weer onderscheiden van de pro testanten. De laatsten zingen en muciseren graag als ze niet werken, maar de rooms- katholieken zijn wel te vin den voor een partijtje kaar ten, schaken, of dammen. Ook brengen zij graag een bezoekje aan de revue, shows en optochten. Hier mee wordt dan direkt duide lijk dat het niet vreemd is dat carnaval een katholieke oorsprong heeft. Onkerkelij ken doen veel aan sport, gaan vaak naar de bioscoop, en naar het café. Van de omslag van de HAAGSE POST staart een Arabische oliesjeik de lezer aan. De Arabische roulette heet dan ook de omslag van deze week. Een reportage over de laatste OPEC-confe- •rentie in Genève. De secreta ris-generaal van de internatio nale van chemie- en fabriek sarbeidersbonden ziet de energiecrisis anders dan me nigeen: „Jullie kunnen wel denken dat die olielanden de troeven in handen hebben, maar wie regelen de zaken voor de Arabieren? De olie maatschappijen zorgen dat de olie uit de grond komt. Hun tankers vervoeren het en daarna brengen ze het op de markt". „Wij zijn net melk koeien", vinden de fotomodel len. Zij hebben een slechte rechtspositie. Er zou een soort beroepsvereniging moeten ko men. Een ambtenaar van het arbeidsbureau: „Dat zou ook een zekere bescherming van de beroepsmodellen opleve ren, want de beunhazerij en het amateurisme vormen een grote bedreiging voor de werkgelegenheid in deze sec tor. Sommige meisjes zijn al blij als ze in een bekend blad staan of met sterren mogen optreden al moet er geld bij". Een artikel over de boot vluchtelingen besluit de Haag se Post met de opmerking: „Iets meer evenwicht tussen vrijblijvende uitspraken en politieke daden zou de werk groep bootvluchtelingen er voor kunnen behoeden de werkgroep bootafhouden te worden". Het fenomeen van de travestieten wordt nader bekeken en Joop den Uyl praat over socialisme en kunst. Het kind van de rekening is op de omslag van ELSEVIER een mollige baby. Die onbe kommerde zuigeling zal, als ie zo oud is, harder moeten stu deren, harder moeten werken, meer betalem voor wie niet werkt en moeten knokken voor een baan en een huis. Het geboortecijfer daalt en de bevolking vergrijst. Elsevier concludeert: „Het kind van de rekening is vooral het kind van de berekening". Is kam peren eigenlijk wel zo leuk? vraagt het blad zich af. Nou, nee, campinghouders hebben de macht, kampeerders zijn meestal vogelvrij en voeg daar nog bij de koppelver koop caravan-staanplaats. Er zou een schriftelijk contract moeten komen tussen ver huurder en kampeerder. De organisatie van campingbazen RECRON, ziet dat niet zo: „Inderdaad valt er nog veel te verbeteren, maar om nu mensen die een paar nachtjes op een camping staan een el lenlang stuk te laten lezen en ondertekenen gaat ons te ver". De oliecrisis is natuur lijk ook een onderwerp in El- seviers Magazine. Oliesjeik Ahmed Zaki Yamani komt aan het woord, die het Wes ten meteen dreigt met een Palestijnse actie: „Er moet eerst en vooral een oplossing komen voor de toenemende wanhoop van het Palestijnse DE TLJD wijdt zeer veel aan dacht aan de schrijver Edgar Cairo. Edgar Cairo is een Su rinaamse schrijver die is te ruggekeerd naar de bronnen van zijn eigen cultuur. Waar om hij dan toch niet zelf naar Suriname is terugge keerd beantwoordt hij als volgt: „Het is mijn artisticiteit die me hier houdt, ik ben bang dat wanneer ik in Suri name ga zitten ik dit niet meer kan, dan ga ik artistiek kapot, niet omdat Suriname me kapot zou maken, maar omdat de omstandigheden daar zo beroerd zijn. Schrij ven is mijn beroep, mijn le ven. Ik ga nog liever dood dan dat ik mijn pen neerleg. Dus Nederland kan nog wat verwachten". De huisarts Boris Bouricius uit Scheveningen - de gekke dokter wordt ie genoemd - is een strijdbare arts, die schrijft over zijn vak en die strijdbaarheid. De Tijd laat hem zeggen waarom hij is gaan schrijven: „Ik kom mijn gram halen door mijn bezwa ren tegen de huidige huisart senpraktijk op ruime schaal verbreid te zien. Ik krijg er toch een soort macht door en dat heeft weer het voordeel dat het mij minder kwetsbaar maakt tegen mijn vakgenoten die het mij anders misschien nog moeilijker hadden ge maakt dan zij nu al doen". Verder een grote boekenipeci- In NIEUWSNET zegt Martin Schroder: Vakantievluchten. worden een drama. Enkele tientallen mensen, de ver keersleiders, zijn in staat om het vakantieplezier van mil joenen flink te bederven. Toch dreigt dit opnieuw als er geen wonder gebeurt zul len de Franse luchtverkeer sleiders deze maand de stipt heidsacties herhalen die het vliegverkeer in de zomer van 1978 gedurende een aantal weekeinden volledig in het honderd deden lopen. Martin Schroder legt de schuld daar van veeleer bij de politici: na tionale belangen hebben n^ar zijn mening in het bijzonder bij de aanschaf van appara tuur een grote rol gespeeld. Over de salariseisen uit hij zich nogal lakoniek met enig begrip voor de politieke pro blemen: „Als verkeersleiders meer krijgen, willen de bu schauffeurs ook". Er moet een Europese aanpak van het probleem komen. De KVP is bijna weg, de KRO is niet zo rooms meer en de katholieke geitenfokve- reniging is gefuseerd met de algemene. NKV, het Neder lands Katholiek Vakverbond, is aan zij laatste loodjes be zig. Zo analyseert Nieuwsnet de schijnbare ondergang van de roomse vakbeweging. VRIJ NEDERLAND wijdt veel ruimte aan de oliecrisis. Er rijn enkele veelzeggende passages uit het SER-rapport verdwenen. V.N.'s conclusie: „Wellicht kan alleen een nieu we oliecrisis ook de Neder landse regering dwingen tot een ander beleid, of aftreden. Zo gezien vertolkte de oliemi nister van Koeweit een wran ge waarheid toen hij zei: -het is noch in uw, noch in ons voordeel om de prijs van olie te zien dalen". Zelfs een ponypark heeft een diepe psy chologische achtergrond. „De pony brengt arbeider en ban kier dichter bij elkaar". Di recteur Bemboom: „Voor psy chologie kun je tegenwoordig studeren, maar ik heb liever de psychologie van de prak tijk. Dat is mijns inziens de beste methode. Mijn kinderen zeggen altijd: „Dat is mijn va der, een kwestie van eenvou dig denkwerk". Omar Kadaffi, Libies leider, wordt door het blad af ge-' beeld als een olieprofeet van de ondergang. Hij zegt: „Wat heeft het voor zin om grond stoffen te verkopen aan lan den die ze onmiddellijk ver spillen". Verder een apart kleurkatern gewijd aan Am sterdam open stad. Met dat open wordt dan bedoeld de vele opbrekingen in de bin nenstad. HERVORMD NEDERLAND besteedt behalve aan het ver zet in nazi-Duitsland en de vraag „Wat moeten we na Auschwitz?" onder meer aan dacht aan de olieschaarste en de energiebesparing. Gecon stateerd wordt, dat de adver tentiecampagne, die momen teel wordt gevoerd, „een bele diging is van de intelligentie". Er wordt een schuldgevoel aangepraat en een gevoel van machteloosheid. „Er wordt nauwelijks gewezen op de vele voordelen van het tegen gaan van energieverspilling. Nu wordt energiebespraing getrokken in de sfeer van buikriemen, matigen, inleve ren zonder dat daar iets te genover staat. Terwijl er ont zettend veel energie bespaard zou kunnen worden zonder dat dit minder comfort hoeft te betekenen. Er moet name lijk worden bespaard op de energie die nu wordt wegge gooid, niet op de energie die nuttig wordt gebruikt"

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7