Felle brand teistert Rembrandstraat Subsidie voor kruideniers op platteland Katecheet Kees Warmerdam gaat met z'n schoolteambegeleiding verkassen Zaak REP Electronics schriftelijk behandeld GS denken aan gemeentelijke herindeling van Zuid-Holland ik»** ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JUL11979 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie'u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. kon worden naar de liturgievieringen in de parochies. Ja, er is wel wat veranderd", vindt ook katecheet Warmerdam. „Vroeger werd door vraag- en antwoordspel een leer doorgegeven. Tegenwoordig proberen we veel meer aan te sluiten bij de ervaringen van de kinderen: verdriet en blijdschap, nieuwe kansen krijgen en geven, water en doop, en de vraag: ben jij de moeite waard Van daaruit laten we zien hoe de H. Schrift met deze ervaringen is omgegaan, met vooral centraal de figuur Jezus Christus, omdat we geloven dat hij een weg heeft gewezen. Dat is een andere nadruk leggen dan op de leer. Nu ligt de nadruk op de kinderen als uitgangspunt en op de relaties die ze hebben. We -en dat zijn de leerkrachten samen met de katecheet - willen de jeugd helpen om haar ervaringen te beleven vanuit de christelijke en katholieke traditie". Resultaten zijn niet te meten. Ook straks niet, als Kees Warmerdam in de gemeente Leidschendam vijf dagen te vullen krijgt binnen een kleiner gebied („de begeleiding kan dus intensiever worden"). "De teams in Leiden en omgeving hebben zich uitgesproken en ze wilden graag dat er voor mij een opvolger zou komen. Die komt er ook, per 1 augustus. Te meten valt er niet. Katechese is een proces. Eén maal éen kun je meten, maar in hoeverre de kinderen de weg gaan die je aangeeft, is niet te meten. Wel kun je meten hoe ze hun eigen ervaringen verstaan en of ze de verhalen begrijpen die je ze aanreikt. Enfin, de scholenteams willen graag begeleid worden, dat is wel duidelijk". Kees Warmerdam, die zijn job niet slechts ziet als onderwijskundig, maar er ook een pastorale kant aan toekent („het is èn èn"), heeft het idee„dat de mensen het erg nodig gevonden hebben en ook fijn wat we samen met de teams in de jaren hebben opgebouwd. Dat geeft me voldoening, zonder meer. De districts- katecheten hebben zich waargemaakt, vele tientallen over het land verspreid. Hierdoor is de behoefte gegroeid. Zie de vraag- advertenties in de kranten.." REIDEN De zaak tegen de heer Wieberneit ^•an REP Electronics die gistermorgen diende A-oor de kantonrechter wordt verder afgehan deld met een schriftelijk verweer. De rechts zaak tegen de advertentiecolportage, die door de heren Groen (met name voor KNVB-bla- öen) wordt bedreven, heeft overigens veel re- jacties bij onze krant doen binnenkomen van mensen die ook door de B.V.'s van de heren werden benadeeld. pe zaak schijnt nu een 'zwaan kleef aan' ver- aal te worden; veel mensen die eerst zwegen jkomen nu naar voren met de ellende waar de peren Groen voor gezorgd hebben. De rechtszitting van gisterochtend is voor de heer Wieberneit enigzins uit de hand gelopen door het niet komen opdagen van zijn advo caat. Zijn raadsman had een schriftelijk ver weer aangevraagd maar door een communica tiestoring had dit bericht de heer Wieberneit niet bereikt. Gedesillusioneerd kon de heer Wieberneit zijn koffer vol belastend materiaal Door de nu gekozen procedure kan de rechts zaak nog maanden duren. De benadeelden van de heren Groen (die ongevraagd en ook ongewild advertenties doen plaatsen) overwe gen om zich samen sterk te maken om alsnog snel het B.V.-bos te kunnen kappen. £Vijf gewonden *bij auto- gon geluk iALPHEN AAN DEN RIJN personen, twee vrouwen rfen drie kinderen, zijn gister middag gewond geraakt bij Hn auto-ongeluk op de Prins >rnhardlaan. Door nog on- fkende oorzaak reed de 31- .rige AJ.L. met haar auto e middengeleider op en bot- ite daarna tegen een boom. automobiliste hep een ^hock op. De naast haar zit- ende 24-jarige H.G.Q. brak :en been. De drie kinderen van de bestuurster konden, na behandeld te zijn aan di- jverse wonden, die waren ont- [staan door glassplinters, weer paar huis. Hazerswoudse \Bóys wil loefenterrein 4IAZERSWOUDE - Bertus 1 'oot, voorzitter van de voet balvereniging Hazerswoudse 3oys, heeft in de laatst ge- louden zitting van de ge- neenteraad van Hazerswoude I 'epleit voor de-spoedige aan- eg van een trainingsveld. flPoot, die voor het CDA in de aad zitting heeft, is van me ning dat uitblijven van de re alisering van zon oefengele genheid funest kan zijn voor ïén van de drie speelvelden. Dit omdat nu op één van de •peelvelden geoefend wordt fat de trainingsaccommoda tie aangaat: deze is opgeno men in de urgentielijst. Het al waarschijnlijk nog wel even duren voordat de ge meente tot de aanleg besluit. Te meer omdat Hazerswoudse Boys destijds de bouw van een nieuwe kantine en kleed kamers (inmiddels al in ge bruik) prefereerde boven de aanleg van een oefenterrein. Desondanks vooruitgang voor wat betreft het onderhoud van de velden, die Hazers woudse Boys gebruikt. De ge meenteraad besloot tot de aanschaf van een beregening- sinstallatie. Deze kost 23.000,-. REGIO Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben een gebied met 28 gemeenten, gelegen in noordoostelijk en mid den Zuid-Holland aangegeven, waar naar hun mening een ge meentelijke herindeling moet komen. Zij vinden de herinde ling nodig, omdat veel van deze gemeenten op basis van in wonertal en grondgebied, te klein zijn om hun taken goed te kunnen blijven vervullen. Van de 28 gemeenten in dit gebied hebben er zeventien minder dan 10.000 inwoners. Dit zijn on der meer Ter Aar, Koudekerk, Leimuiden, Nieuwveen, Rijn- saterwoude, Woubrugge, Zevenhoven en Zoeterwoude. Gedeputeerde Staten streven naar de vorming van gemeenten met ten minste 10.000 inwoners. Deze grens moet volgens ge deputeerde drs. J.H. Boone niet absoluut worden gezien. De gedeputeerde die zich in het Zuidhollandse college bezighoudt met de bestuurlijke problematiek, is uitgegaan van de huidige provinciale grenzen. Mogelijkerwijs levert de introductie van de „provincies nieuwe stijl" nog problemen op voor de provin ciale plannenmakers. Gedeputeerde Staten hebben een voorstel voor afbakening van het opnieuw in te delen gebied neergelegd in een nota, die aan alle gemeenten in het betrokken gebied om commentaar is ge stuurd. Pas als is vastgesteld welke gemeenten bij de herinde ling betrokken zullen zijn, komen er modellen met het grens- beloop van de i}ieuwe gemeenten. Om goed overleg met de ge meenten mogelijk te maken is het herindelingsgebied in tweeën gedeeld: het noordoostelijk gebied omvat de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Aphen aan den Rijn, Hazerswoude, Kou dekerk aan den Rijri, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijn- saterwoude, Woubrugge ,en Zevenhoven. Het tweede gebied: midden Zuid-Holland omvat eveneens de gemeente Hazerswou de. Het dorp Hazerswoude bestaat uit meer kernen. Hazerswoude is lid van het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR), maar heeft ook een sterke band met de akkerbouwge bieden van midden Zuid-Holland. Hazerswoude wordt dan ook voorlopig in 4e herindelingsplannen betrokken bij beide deel gebieden. Tijdens de procedure wordt besloten of de gemeente of een deel daarvan kan worden ingedeeld bij een van beide gebieden. Een gemeentelijke herindeling als vervat in de concept-nota van Gedeputeerde Staten, is een kwestie van jaren. Na een eerste reactie van de betrokken gemeentebesturen, brengt een provinciale commissie advies uit aan G.S. Op basis hiervan wordt bepaald welke gemeenten bij de herindeling worden be trokken. Een werkgroep waarin ook vertegenwoordigers van de diverse gemeenten zitten, stelt dan een discussienota op waarop gemeentebestuiren en bevolking kunnen reageren. Als de leden van G.S. dan hun standpunt bepalen is het inmiddels al 1982. Hierna start de officiële procedure. De uiteindelijke beslissing over een provinciale herindeling wordt genomen door de eerste en tweede kamer. Twee etages met antiek in as LEIDEN De twee etages van een voormalig kerkge- bouwtje, aan de Rembrand straat 10, zijn gisteravond door een felle uitslaande brand in de as gelegd. De be nedenverdieping kwam er met ernstige waterschade vanaf. De exploitant van het gebouw had de etages als op slagplaats voor antiek in ge bruik. Deze voorwerpen zijn door de brand volledig ver woest; de schade loopt in de duizenden. Het Leidse korps was de brand, die om kwart over elf werd gemeld, na een half uur meester. De nabluswerkzaam- heden duurden tot vannacht vier uur. Behalve het kerkge- bouwtje liepen geparkeerde auto's en het naast het kerk gebouw gelegen foto-atelier veel waterschade op.Persoon- lijke ongelukken deden zich niet voor. De brand is waarschijnlijk ontstaan bij de gasmeter ten gevolge van een kortsluiting van een in de buurt staand electriciteitskastje. Beide be vonden zich op de trap naar de eerste verdieping; de brandweer vermoedt dat dit de oorzaak is van de snelle verplaatsing naar de eerste verdieping. De exacte oorzaak heeft de brandweer nog niet kunnen vaststellen. Een afzetting van het gebied rond het gebouw bleek gister avond noodzakelijk aangezien er instortingsgevaar ontstond. De dienst Gemeentewerken heeft het gevaar kunnen be zweren zodat het verkeer van de Rembrandstraat vandaag normaal doorgang kan vin den. De benedenverdieping had de exploitant verhuurd als zaal tje voor culturele avonden. DEN HAAG Kruideniers in kleine plattelandskernen krij gen rijkssubsidie. Staatssecretaris Hazekamp van Economi sche Zaken heeft gisteren voor deze ondernemers, die al een zaak hebben, of er een willen beginnen, een subsidieregeling bekend gemaakt. De regeling geldt voor 1979 en 1980, maar kan als er behoefte aan bestaat, worden voortgezet, aldus het ministerie van eco nomische zaken. De subsidieregeling is bedoeld om de problemen op te lossen die in plattelandskernen bestaan bij het boodschappen doen, omdat daar geen kruidenierswinkels zijn of verloren zijn ge gaan. De ondernemers die voor subsidie in aanmerking willen ko men, moeten in hun winkel in ieder geval ook zuivelproduk- ten, vlees en vleeswaren, aardappelen, groente en fruit en brood gaan verkopen. Zij kunnen een subsidie krijgen van 25 pet van het investeringsbedrag. Er wordt een maximum van 25.000 verleend. Per kleine kern kan overigens maar eenmaal subsidie worden verleend. Ook heeft de staatssecretaris er een aantal voor waarden aan verbonden. Een daarvan is dat de winkelier het hele subsidiebedrag moet terugbetalen als hij zijn bedrijf sluit of verkoopt zonder toestemming van het rijk. Tot 1 oktober volgend jaar kunnen subsidie-aanvragen bij het ministerie worden ingediend, Het ministerie gaat na die aan vraag advies inwinnen bij het Betreffende gemeentebestuur. Ringrijderij hoogtepunt in Kaagweekprogramm a WARMOND Als onderdeel van het KaagweekprogTamma wordt op zaterdag 14 juli om twee uur een ringrijderij geor ganiseerd voor aangespannen paarden. In samenwerking met de vereniging van aangespannen paarden „In het Gareel" or ganiseert de vereniging tot viering van Warmonds feesten voor de tweede keer deze nationale ringrijderij. De wedstrijd telt mee voor de competitie voor Duin- en Bol lenstreek maar iedereen die beschikt over een paard en wagen kan deelnemen. Ras van paard of pony en soort en ouderdom van wagen maken geen verschil voor deelname. Er zijn. drie prijzen beschikbaar voor het ringsteken en drie voor de ver siering," kleding van de inzittenden. Voor elke deelnemer is er een herinneringsvaantje. De ringrijderij zal worden gehouden in de Beatrixlaan en belooft weer een bijzonder fraai spekta kel te worden. Een groot aantal deelnemers, met soms erg oude wagens, maar ook wagens die nog op de boerderij wor den gebruikt, heeft al ingeschreven. Na de wedstrijd is er op de speelweide gelegenheid tot uitspannen en het uitreiken van de prijzen gebeurt door burgemeester De Vreeze in het park Groot Leerust Inschrijven is nog mogelijk bij mevr. C. v. Leeuwen, v.d. Wijckstraat 8, Warmond, tel. 01711-11013. Afscheid Pater Wishaupt parochie Hazerswoude HAZERSWOUDE/KOUDEKERK AAN DEN RUN Pater HJVI.G. Wishaupt (OCD) trekt zich met ingang van 1 septem ber aanstaande terug als pastor van de parochie H. Michael en H. Bernardus te Hazerswoude-Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn. De pastor: „Ik wil meer rust brengen in mijn leven en mijn werk. Daarom moet ik ergens werkzaamheden afstoten". Pastor Wishaupt is sedert 1968 in de parochie werkzaam. Daarnaast is hij onder meer actief in het Diepgangcentrum en is hij religieus assistent bij de Federatie van Monialen van de Ongeschoeide Karmel in Nederland en IJsland. Wishaupt: „De samenwerking van deze dertien kloosters van deze vrouwelijke tak van de Karmel in Nederland vraagt mijn voortdurende aandacht." Ook is hij adviseur en begeleider van de Congrega tie van de Zusters van dc Goede Herder. Nu pastor Wishaupt zijn werk in de parochie beëindigt, wordt in overleg met het dagelijks bestuur door de pastores een op lossing voor de pastorale bediening en de onderlinge taakver deling gezocht Tijdens het weekeinde van 1 en 2 september zal de parochie officieel afscheid nemen van pastor H.M.G. Wishaupt. Deze blijft echter wonen in het klooster van de on geschoeide karmelieten aan de Hazerswoudse Groenendijk. Van de week „verloor" het katholiek onderwijs in Leiden drie figuren. Mevrouw Franssen verliet als hoofdleidster 't Klompje" aan de Bonairestraat, de heer Duynhoven, hoofd van de H.Hartschool, Lusthoflaan, nam afscheid omdat hij een dergelijke functie in Zoeterwoude op zich gaai nemen, en de heer Warmerdam gaat als districts-katecheet verkassen naar Leidschendam- Stompwijk. Volop beweging dus weer binnen verschillende teams. In dit geval volgde ik de katecheet tot op z'n balkon aan de Leidse Schubertlaan, waar hij zich opstelde bij de geraniums en begonia's die niet mee verkassen omdat ze het op de zuidkant best naar de zin hebben. Kees P. Th. Warmerdam, 45 jaar en Zilker van geboorte, draagt als voormalig professioneel zielzorger het godsdienstonderwijs op handen. Godsdienstonderwijs nieuwe stijl dan, want een schoolkatecheet heeft de oude mens ook afgelegd. Hij is min of meer de beproefde adviseur van de onderwijsteams, hij begeleidt die teams en injecteert in projecten. Daarover straks meer. Katecheet Kees Warmerdam verzorgde tot dinsdag vier dagen in de week alle R.K. scholen en kleuterscholen in Leiden, Leiderdorp, Voorschoten en Hoogmade. Het waren er rond de districts-katecheet in het leven geroepen. Negen jaar d. k., in het begin een niet ingevulde functie. Dat moest je zelf doen; er was ook geen materiaal voorhanden. Nou, ik ging de schoolteams aflopen en vragen of ze begeleiding wensten bij het godsdienstonderwijs, en hoe. Daaruit kwam voort, dat we met een groep onderwijsmateriaal hebben gemaakt dat we met de schoolteams bespraken. Het was de bedoeling, dat de onderwijskrachten katechese gaven en niet de pastores. Aanvankelijk ging het er experimenteel aan toe. Het was kijken wat mogelijk was, wat aansloeg. Vijf jaar praktijk leverde gegronde kritieken, we werden met de neus op de werkelijkheid gedrukt. Toen ontstond het materiaal dat de toets der kritiek kon doorstaan", aldus katecheet Kees Warmerdam, die benadrukt, dat hij sterk heeft samengewerkt in dit opzicht met collega Eygenraam die in Wassenaar en Voorburg arbeidzaam is. „Samen maakten we projecten voor zes jaar om mee te werken". Er is een cyclus ontstaan waarop ook de kleuterscholen zijn aangesloten bij onderwerpen op de basisscholen. Ook de ouders zijnerbij betrokken, „zodat ze zichzelf verantwoordelijk voélden. Het was ook zo, dat wat op school totstandkwam doorgespeeld Kees Warmerdam: „Meer aansluiten bij eigen ervaringen van kinderen". veertig in getal en hij had er volop werk aan. „Dat deed ik sinds 1970. Voordien was ik kapelaan aan de O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand in Den Haag. Ik raakte beland in het gespecialiseerde werk dat de functie van districts- katecheet in het léven deed roepen, tien jaar terug. Het is specialistenarbeid, ik was bij de tweede.lichting", verbonden aan het bisdom Rotterdam". De heer Warmerdam haalde nog even de oude katechismus tevoorschijn, het boekje voor volwassenen „omdat er niets anders was", dat kritiek begon te oogsten, zodanig dat de bisschoppen de kleine katechismus van de scholen weghaalden. „Toen begon de beweging pas goed los ,te komen; de kapelaans wisten er ook niet goed raad mee omdat ze voor iets anders waren opgeleid. Zo werd de

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5