W oubraggenaren duiken de plaatselijke historie in Minder ongevallen, meer lekke banden bij Laura-deelnemers Rosdorff (PvdA) hekelt situatie rond sloophuizen KORTWEG „Heisa '79" vol aktiviteit Nieuwe bus voor Overduin REGIO .EIDSE COURANT DONDERDAG 5 JUL11979 PAGINA Nieuwe vereniging vernoemd naar voormalige veldwachter Woubrugge van de lucht uit gezien. De nieuwe historische vereniging gaat de komende jaren uitzoeken, hoe rijk de historie van deze gemeente is. WOUBRUGGE/HOOGMADE „De be oefening van de plaatselijke geschiede nis is de laatste jaren sterk in de mode gekomen. Welhaast geen dorp of er be staat wel een boekje met daarin foto's en prentjes uit grootmoeders tijd. Inci denteel is er hier in onze gemeente wel iets aan geschiedkundig onderzoek ger daan, met name door de vroegere veld wachter Otto van Hemessen. Met een aantal mensen dat belangstelling heeft voor geschiedenis - en dan in het bij zonder die van de dorpen Hoogmade en Woubrugge - zijn we rond de tafel gaan zitten om te komen tot een historische vereniging. Die opzet is gelukt Sinds 12 juni is die vereniging er en op de oprichtingsvergadering mochten we meteen al zo'n vijfentwintig leden in schrijven. Een hoopvol begin". Aan het woord is Woubruggenaar Dick de Boer (32), die samen met Gerard Jansen, de beheerder van het Gemeente museum. het plan opperde tot de stich ting van de vereniging. Dit tweetal be naderde mensen van wie ze dachten dat die ook belangstelling voor zo'n vereni ging zouden hebben en ze vonden in Jan Keijzer en Hans van der Wereld twee belangstellenden die hun schouders wel willen zetten onder de nieuwbakken vereniging. Het viertal werd door de Woubrugse burgemeester D. Brouwer de Koning - die op hun verzoek bescherm heer van „Otto Cornelis van Hemessen" werd - meteen geïnstalleerd als voorlo pig bestuur. „Wat we willen is het benadrukken van de eigen historie, gewoon de geschiede nis van het eigen dorp, de eigen straat Er bestaat in Leiden wel een vereniging Oud-Leiden, die zich ook - volgens haar opzet - bezig houdt met de omgeving van Leiden. Maar in de praktijk blijkt dat niet optimaal te werken. De regio is daar helaas stiefmoederlijk bedeeld. Het Leids Jaarboekje is de laatste jaren praktisch een Leidse aangelegenheid ge worden. Het gebied ten oosten van Lei den is historisch bijna nooit behandeld, er ligt daar nog een groot terrein braak voor rriensen die daar belangstelling voor hebben. Natuurlijk zet je niet zo één, twee, drie de historie van de ge meente Woubrugge op papier. Daar gaan jaren in zitten, want onderzoekma teriaal is er legio. Daar is Van Hemes sen in zijn jaren (hij woonde van 1884- 1937 in Woubrugge, waar hij naast zijn dagtaak als „dienaar der wet" ook een grote passie had voor de historie) nooit aan toegekomen. Hij heeft echter een belangwekkend boek geschreven, dat in 1904 verscheen en daarvan uitgaande willen wij de draad weer opnieuw op pakken om misschien later nog eens een verbeterende uitgave van zijn boeksa men te stellen", zegt Dick de Boer. Hij is in het dagelijks leven als wetenschap pelijk medewerker verbonden aan de Vakgroep Middeleeuwse Geschiedenis van de Leidse universiteit. Hij promo veerde onlangs op een proefschrift geti teld „Graven en grafieken", handelend over de streek rondom Leiden. Regionaal „Het liefst zou ik in regionaal verband te werk gaan. Het zou prachtig zijn als er elders ook historische verenigingen opgericht zouden worden. Er wordt hier en daar al veel belangwekkends gedaan. Alphen heeft een historische vereniging, Hazerswoude heeft in Cees Kroon een aktieve beheerder van de plaatselijke Oudheidkamer, maar er kan nog veel méér gedaan worden. De tendens is dat er in Holland het meest gepubliceerd is over de steden, maar vanuit de steden werd de geschiedenis gemaakt. Meel- dan vijftig procent van de bevolking woonde vroeger op het platteland. Maar de dorpen verstedelijken. Er komen mensen van elders wonen en de lande lijke, dorpse en gemoedelijke sfeer ver dwijnt al meer en meer. Er zijn niet zo heel veel mensen meer die het dorp van pakweg voor 1920 goed hebben gekend. Er komt een periode dat niemand daar meer iets van kan vertellen", zegt Dick de Boer. Vandaar ook het plan van het vereni gingsbestuur om bejaarde inwoners te gaan interviewen. Gerard Jansen: „Het is eigenlijk jammer dat dat al niet eer der gebeurd is. Er zouden bijvoorbeeld mensen van onze vereniging enige inwo ners van laten we zeggen Woudsoord kunnen gaan opzoeken, al dan niet ge wapend met een bandrecorder. De men sen die die vroegere tijd zelf hebben meegemaakt kunnen er het beste zelf over vertellen. Mogelijk dat hun verha len later op papier uitgewerkt zouden kunnen worden in een periodiek". Contacten Dick de Boer: „We zouden graag kon takten willen leggen met bijvoorbeeld Oud-Leiden. De convocaties die zij voor lezingen hun leden toesturen zouden doorgespeeld kunnen woorden naar de onze. Er zouden dan misschien meer mensen die lezingen kunnen bezoeken. Als we met een werkgroep uit onze ver eniging aan een bepaald onderzoek wer ken zouden we misschien een artikel ge plaatst kunnen krijgen in het Leids Jaarboekje. Ik stel me voor om daarvan dan overdrukken te laten maken die wij weer kunnen aanbieden aan onze leden in Hoogmade en Woubrugge. Maar voor dat het zover is stel ik me voor om een kursus oud-schrift te geven. Wapt an ders blijf je altijd weer steken in wat anderen vóór je publiceerden. Zonde, want er zijn nog ZQveel bronnen waar nog nooit naar gekeken is. Voor de al lervroegste geschiedenis van de dorpen zouden we ook archeologisch onderzoek kunnen stimuleren. Zo'n kursus oud schrift opent deuren, je kunt de bron nen lezen en ik zie zo'n kursus echt als een basis-aktiviteit van de vereniging. Moeilijk is het niet. Het is een vaardig heid en een techniek die iedereen kan leren. Het leukste is om zo'n kursus te oefenen in stukken die betrekking heb ben op Hoogmade en Woubrugge. Spe lenderwijs kom je zo tegelijk iets meer te weten over de dorpen waarin je zo geïnteresseerd bent. Na ongeveer tien avonden is iedereen in staat om niet al te moeilijke stukken te lezen. Wellicht gaan we komend najaar al met zo'n kursus van start". Exposities Overigens is het jammer dat de vereni- ging nog niet iemand heeft gevonden die zijn of haar fotografische hobby wil kombineren met historisch werk. De vereniging zou erg graag bepaalde stuk ken willen fotograferen om aan de eigen documentatie toe te voegen. Met nadruk stellen de heren De Boer en Jansen dat men zoveel mogelijk ook Hoogmade in hun werk wil betrekken, bijvoorbeeld door exposities en reklame te maken voor de komende aktiviteiten. De vereni ging „Otto Cornelis van Hemessen" is er voor Hoogmade en Woubrugge beide. Burgemeester Brouwer de Koning loof de het initiatief van de ingezetenen die de vereniging wilden oprichten en sprak van een hoopvol begin. Het voorlopige bestuur is vol goede moed en hoopt snel meer leden in te kunnen schrijven. Wie nadere inlichtingen wil kan zich in ver binding stellen met de heren De Boer, Van Woudeweg 43 (tel. 8763) en Jansen, v. Dorthstraat 30 (tel. 8288). Eerste paal plan De Hoek RIJNSBURG Deze weel wordt begonnen met de reali sering van het bestemmings plan „De Hoek" in Rijnsburj Morgenmiddag wordt om dri uur de eerste paal geslage voor de eerste bouwfase vai' 78 premiekoopwoningen. I aansluiting op de officiële ge' beurtenis op het bbuwterrei. aan de Rijnsburgse Boslaari is er een informatieve bijeen komst in het gemeentehuis. 2 Fotowedstrijd jubilerend zwembad De Lis LISSE In augustus van dit jaar viert Lisse het tienjarig bestaan van het overdekte zwembad „De Lis".Daartoe organiseert het zwembadbes tuur de komende maanden een fotowedstrijd met als op-/ dracht :zwemmen, zwembad of water. Er worden geen eisen gesteld* aan afmetingen of kleur1 Deelnemers kunnen hun fo j Jo's voorzien van naam ei adres inleveren bij de kassi van het zwembad aan de Lis 1 sese Sportlaan. Tijdens de ju bileumviering in de laatsti week van augustus worden d<s inzendingen geëxposeerd. r Lisse wil boot vluchtelingen huisvesten LISSE De gemeenteraac van Lisse wil enige boot i vluchtelingen in zijn woon plaats huisvesten. Op dezt wijze wil het gemeentehof stuur meehelpen aan het goc de initiatief van de regering om 1000 bootvluchtelingen extra op te nemen. b Ondanks de woonruimtepro h blematiek in Lisse is er gisn teravond in de vergadering door de gezamenlijke fraktieslt een verzoek ingediend bij hel F college van burgermeester enir; wethouders voor het huisves n ten van bootvluchtelingen in a Lisse. De motie is door he g college niet afgewezen. TER AAR Een Bibliobur bezoekt op 6 september vooi 1 de eerste maal de gemeenti Ter Aar. Eenmaal per veer e tien dagen zal een standplaat worden ingenomen op he Vosholplein, terwijl de anderi 3 week Langeraarse leeslustige! terecht kunnen achter het be jaardentehus Aarhoeve aan!y de A. G. M. van der Hoeven 1 straat. De uren van halen en 1 terugbrengen van lectuur zijr 1 op donderdag van twee uur tot half zes en van half zevei tot negen uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Minder onge vallen, meer lekke banden en beter fietsweer. Dat was zo ongeveer de balans die kon wor den opgemaakt na de tweede dag van de Al- phense fietsvierdaagse, de Laura. Slechts een paar ongevallen deden zich voor.' Zo belandde de 18-jarige Cyl Slingerland uit Zoeterwoude, in de buurt van Mijdrecht in een boerensloot. „Tour-dokter" Van der Steen die snel ter plaatse was trok haar op het dro ge. Een boerin stopte het meisje daarna in de wastobbe en wreef haar schoonheid weer te rug. Haar nieuwe en droge tenue werd vervol gens samengesteld uit kleren van de dokter zelf en diens vrouw. Nadat Cyl ook nog eens een geurig kopje koffie had genuttigd van de hulpvaardige boerin was het meisje weer zo danig gemotiveerd dat ze haar weg op de fiets kon vervolgen. Over hulpverlening hoeven de Laura-deelne- mers zich toch niet te beklagen. Bestuurslid Nico Bouman werd na bemiddeling van de restauranthouder „De Kwakel" door een tand arts terstond verlost van een allerminst te be nijden kiespijn. Slapstick De ploeg van de Leise politie die de Laura meerijdt, verkeerde gisteren kennelijk in een jolige bui. Tijdens een stop gaven de mannen van Hermandad een nummertje slapstick weg dat gratis kon worden bijgewoond. De sla groomsoezen vlogen niet alleen door de lucht maar ook menig oog en andere lichaamsdelen werden dichtgegooid. Een politieman die last had gekregen van zijn zitvlak werd onder de ogen van de toeschouwers met slagroom van zijn euvel afgeholpen. Niet iedereen werd overigens zo snel van zijn ongemak verlost. De enige deelnemer die op de eerste dag in het ziekenhuis terecht kwam, Piet Kamper van de Olympiaploeg, bleek zijn elleboog te hebben gebroken. Hij is daar in middels aan geopereerd. Voor Piet werd op de (Lauracamping een collecte gehouden voor een fruitmand. Deze verliep zo succesvol dat er een reservefonds is gecreëerd voor eventue le volgende ongevallen Verder bleek ook gisteren weer dat het tempo bij een groot deel van het wielerpeloton te hoog lag. Iets dat de voorzitter van Laura, Hil Dirkzager nog steeds niet kon begrijpen. „Men jaagt en jakkert maar door terwijl men door een prachtig stukje Nederland rijdt. Een con trolepost die volgens plan om 11 uur open zou gaan moest dit tijdstip met een half uur ver vroegen omdat een hele rij fietsers die een stempel moest bemachtigen, een kruispunt in beslag had genomen", aldus Dirkzwager die ook nog ergens anders van was „geschrok ken". Recreanten die in de polders van Koc- kengen op zoek waren naar rust, slingerden de voorzitter niet te herhalen verwensingen naar zijn hoofd omdat zij allérminst waren gecharmeerd van de luidruchtige geluidswa gens die sommige groepen begeleidden. „Gelukkig" was bestuurslid Wil de Korte na de tweede dag over het gedrag van de deelne mers op de zogeheten „uitdeelplaatsen". Deel nemers die juist daar in het verleden een gró te puinhoop achterlieten. Daar was nu geen sprake meer van. Wil de Korte: „Je vindt geen stukje papier meer terug. En dat heeft toch te maken gehad met een stukje opvoe ding. Mogelijk dat we het ook in die richting moeten zoeken om de snelheid wat in te per- De Alphense middenstand gaat ook steeds meer belangstelling aan de dag leggen voor het Lauragebeuren. Zo heeft de „City-promo nade" een prijsvraag georganiseerd. In een 17- tal winkels zijn diverse onderdelen van een fiets uitgestald die dan op een deelnemersfor mulier bij de juiste naam moeten worden ge noemd. Te winnen zijn onder meer twee fiet- De Laura-karavaan vertrekt morgen voor de laatste dag richting Rotterdam. Een karavaan waarin zich altijd opmerkelijke deelnemers ophouden. Zo zijn er de heren Kok en Van Vuuren die respectievelijk al voor de 20e en 25e keer meefietsen. Een andere deelnemer, de heer Timmermans, is daar nog niet aan toe. Hij rijdt zijn zevende. Maar hij leerde ook pas fietsen toen hij met pensioen ging en ter gelegenheid daarvan zijn eerste fiets kreeg Vanavond is er in Avifauna het grote Laura- bal. Dan zal ook miss Laura 1979 worden ge kozen. In de Bovenzaal spelen de Vrolijke Vrijbuiters en in de benedenzaal Disco Space Vamphire. Lisse In de raadsvergadering van gis teravond heeft de heer Rosdorff (PvdA) voor de tweede maal gewaarschuwd voor de gevaarlijke situatie die de sloo phuizen aan de Kanaalstraat,tegenover de Heulgalerij, opleveren. Dit gebeurde naar aanleiding van een brief gestuurd door een inwoonster van Lisse, die zeer gebelgd is over het feit dat het er nog steeds een 'bende' is. De eerste maal dat de progressieven aan de bel trokken in zake het dichttimmeren van de sloo phuizen, was met de sloop van Vree wijk. Burgermeester Berends gaf te ken nen dat het inderdaad wel wat lang duurde maar dat het de eigenaar vrij staat om het tijdstip van de sloop te be palen. Ook bleek tijdens de raadsvergadering, op vragen van de heer Smith (CDA) en mevrouw Michels (WD), dat de nieuwe ambulanceregeling nog de nodige groeis tuipen heeft. In een schrijven van de raadsman van élle particuliere ambulan cevervoerders kwam nog eens duidelijk naar voren hoe wantrouwig de vervoer ders staan tegenover de 'centrale post' en nog meer tegen het betalen van de rekeningen door de ziekenfondsen. Het standpunt van de advocaat van de am bulancevervoerders wordt naar voren ge bracht in een nieuw te openen overleg met Leiden waarin tevens de ziekenfond sen ter sprake komen; zij moeten de re keningen gaan bekostigen ook al zijn de ziekenfondsen het er nog niet over een- s.De, door de raad geopperde mogelijk heid van 'valse concurrentie' door de grote vervoerders uit Leiden, met het in werking treden van de centrale post, handelde de burgermeester af met de opmerking dat er een algemeen bestuur is waarin een ieder vertegenwoordigd is. Een archieffoto van de Laura, die enkele jaren geleden ondermeer door het Hazerswoudse Rietveld voerde. TOUR DE LISSE Gele trui nog steeds bij Eddy Knijnenburg LISSE Ook na de vierde etappe van de Tour de Lisse is het Eddy Knijnenburg ge lukt de gele trui te behou den. Bij de individuele tijdrit over 3,5 kilometer werd Ralph Mens tweede en Johan van Leeuwen derde. Bij de drie ronden over 14.1 kilometer eindigden na de Noord wij kerhouter als tweede Patrick Janssen en als derde Mario Boot. Het algemeen klassement na vier ronden toont Knijnenburg als eerste, op 13 seconden Ralph Mens als tweede èn op 17 seconden Patrick Janssen als derde. Het algemeen ploegenklasse- ment wordt aangevoerd door de Rabobank, tweede is Mens Makelaardij en derde Holis- hoe Hogervorst, de ploeg van Knijnenburg. In het scholenk lassement staat de Beekbrug- school (De Engel) op de eer ste plaats, de Jozefschool (Lisse) op de tweede en de Johannesschool (Hillegom) op de derde plaats. Hazerswoudse ieuedspelen van 13 tot 18 augustus Hazerswoude Er wordt in Hazerswoude van 13 tot 18 augustus in drie wijken een spelweek voor de jeugd ge houden. Is in het dorp dan weer een aantal activiteiten gepland, aan de Rijndijk ge schiedt dit in twee wijken: in de Groenendijk en in Rhy- nenburch. LEIDSCHENDAM Het Jeugd Vakantie Festival „Heisa '79" wordt dit jaar van 6 tot en met 17 augustus gehouden voor de jeugd van 6 tot en met 14 jaar. Voor de jeugd van 6 jaar en ouder is er „Spelen met spul- len"in de hobbyruimten van de Koningin Julianaschool, de Dobbehageschool, de depen dance van het Veurs College aan de Rijnlandstraat en het Tolhuis aan de Tol. Men kan dan tekenen, schilderen, boet seren, werken met pitriet en raffia, touw en sisal en er is straattekenen. In het creatief centrum aan de Ruysdaellaan kan gesoldeerd en geerfiail- leerd worden en sieraden, wandkleden en poppen ge maakt worden. Op het terrein bij de autoparkeerplaats aan het Fluitpolderplein kunnen hutten gebouwd worden en in hét sportcentrum „de Fluit" zijn onder meer mini-zeskam pen te spelen. In het zwem bad zijn zwemwedstrijden en op het voorplein van het' sportcentrum zijn skelterra- ces.Verder zijn er damwed- strijden, hengelwedstrijden, kookcursussen, een poppen theater. In het buurtschap Stompwijk zal „Spelen met Spullen" plaatsvinden in het Dorp shuis. Een poppenkastvoor stelling is in het Dorpshuis te verwachten en in de Openba re Bibliotheek van Stomp wijk. In de Jan Koenesloot zijn dan hengelwedstrijden en in het Dorpshuis zullen film voorstellingen worden gehou den. Verder kunnen de kinde ren uit Stompwijk ook met de spelen in het sportcentrum de Fluit meedoen. Voor 8 gul den voor de eerste week, 7 gulden voor de tweede week en 15 gulden voor beide we ken zijn paspoorten te ver krijgen waarmee toegang tot elk onderdeel mogelijk is. Met een glas champagne vierde gistermiddag het psychiatrisch bejaardencentrum 'Overduin' in Katwijk de komst van de 'bojaardenbus'. De bus is aangepast voor het vervoer van rolstoelen en wordt in de toekomst voornamelijk gebruikt voor 'dagjes uit'. De met vele acties bijeen gespaarde 60.000 gulden was niet toereikend om de bus volledig af te betalen; een bedrag van 20.000 gulden moet nog worden voldaan. 'Overduin' gaat hier een actie voor ontketenen. Het plezier om, deze zomer al, invalide bejaarden te laten genieten van deze bus. wilde de directie van 'Overduin' haar bewoners niet ontnemen. Op de foto van links naar rechts: mevrouw Tromp, mevrouw Poelgast, de heer Van Delft, Geneesheer-directeurvan 'Overduin' de heer Ringelberg, Ds. Baars en de heer Smit.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4