Deeerste de beste knutselaar belt voor een kwartje de halve wereld ENFB dringt aan op afkeuring van nieuw fietspadenplan Rijnland" tegen willekeurige olieleveranties 9? PTT MACHTELOOS TEGENOVER MISBRUIK VAN TELEFOONCELLEN Museum 'De Valk' wil zijn vleugels spreiden „Bordencomplex" Cleveringaleerstoel voor Mr. Ch. J. Enschedé STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 JUL11979 LEIDEN De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland wil met andere Kamers van Koophandel bij het mi nisterie van Economische Zaken bepleiten dat er een regule ring van olierantsoenering komt. Thans is het zo dat olie maatschappijen naar eigen goeddunken op de olieleveranties korten. Bij de ene maatschappij is dat tien procent, bij de andëre vier en bij weer een andere wordt niet gekort. De voormalige districtschef van de NZH, de heer Van der Sluijs wees er het bestuur van de Kamer, gistermiddag tijdens een ledenvergadering op, dat het bedrijfsleven op die manier aan de willekeur van de olieleveranciers is overgeleverd. Hij vond het onjuist dat oliebeperking is ingevoerd zonder voor overleg met het bedrijfsleven. Voorzitter Koningsveld zegde toe de zaak in het overleg dat de Kamers regelmatig hebben, aan te kaarten. In zijn openingswoord deelde voorzitter Koningsveld mee dat op korte termijn overleg tot stand zal komen met de Stichting Leidse Binnenstad over „de steeds zorgelijker wordende situa tie rond de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad". Ver heugd was de Kamervoorzitter over de voortgang met de Schiphollijn in Leiden. Tevens maakte de heer Koningsveld melding van het opstap pen van secretaris mr. H. Branderhorst. De scheidende secre taris zal aan de Kamer van Koophandel als adviseur verbon den blijven. In die functie gaat hij de kamer in diverse com missies vertegenwoordigen. Als opvolger van de heer Branderhorst wordt tijdens de vol gende vergadering drs. A. Berkhout voorgedragen. De heer Berkhout is reeds enige jaren adjunct-secretaris bij de Kamer van Koophandel. Een van de Leidse openbare telefooncellen van waaruit de afgelo pen maanden honderden keren met het buitenland is gebeld. De wachttijden bij deze cel in de Steenstraat waren zeer lang. LEIDEN Voor een kwartje de halve we reld opbellen. Met wat technisch vernuft en wat simpele handgrepen is het zo gedaan. Steeds meer openbare telefooncellen in de Leidse regio ondergaan het lot van vernielin gen en de daaruit voortvloeiende frauduleuze handelingen. De PTT geeft het toe: „Het is een fluitje van een cent, de eerste de beste knutselaar kan het. Een openbare telefoon is binnen een mum van tijd omgebouwd tot een apparaat waarmee je naar Amerika, Ja pan of Indonesië kunt bellen. De burgerij gaat zich steeds meer van deze „illegale" mogelijkheid bedienen. We zijn bezig met de ontwikkeling van een voorziening die een eind aan deze situatie moet maken. Maar op dit moment kunnen we er nauwelijks nog te gen optreden. Bijna alle telefoongesprekken zijn tegenwoordig automatisch: als je wilt kun je via een omgebouwde telefoon uren lang voor een kwartje met je familie ergens in de V.S. praten". De ontwikkeling van het illegaal gebruik bin nen het internationale telefoonverkeer is iets van de laatste jaren. Steeds meer Nederlan ders en buitenlanders vinden hun voormalige vaderland buiten de Hollandse grenzen. De behoefte aan internationale telefoongesprek ken is de afgelopen tijd steeds dringender ge worden. Maar telefoneren met het buitenland is een dure aangelegenheid, zo heeft men waarschijnlijk gedacht. Een afdoend ant woord op de ontstane problemen van de tele fonische communicatie werd snel geleverd. „Men vond", zo stelt een woordvoerder van de PTT (telefoon-district Dert Haag), "een eenvoudige en al even ingenieuze oplossing". Singapore-cel „Slechts met~ simpele middelen kan een open bare telefoon dusdanig worden veranderd, dat automatisch telefoneren met het buiten land mogelijk wordt. Het gaat om een kleine technische ingreep, die iedereen als "hij het weet, zonder probleem kan uitvoeren. Als een telefooncel eenmaal voor dat doel is omge bouwd, dan krijg je een soort sneeuwbalef fect en volgen er meer cellen. De mensen die ervan weten, vertellen het aan elkaar door,zo dat binnen de kortste keren hele rijen telefo- neerders achter zo'n omgebouwd apparaat staan te wachten. In de gemeente Alphen aan den Rijn is er lange tijd sprake geweest van de zogenaamde „Singapore-cel", een openbare telefooncel waar veel Maleisische families van gebruik hebben gemaakt. In Leiden weten we dat er een telefooncel is, waar vooral Ameri kanen zich van bedienen. Het gaat. hier om mensen die bij ESTEC in Noordwijk werken en bijna allemaal familie in de V.S. hebben." Optreden tegen de frauduleuze telefoneerders is voor de PTT haast niet mogelijk. Een woordvoerder van het Haagse telefoon-district stelt dat men wel weet dat het gebeurt, maar dat het heel moeilijk te zeggen is vanuit wel ke cel er precies wordt gebeld. Controle van de cellen vindt over het algemeen slechts een keer per jaar plaats. Het legen van het kwartjes-reservoir geschiedt weliswaar frequ enter, maar een en ander levert geen aanwij zing op dat er met de telefoon is geknoeid. Een zogenaamde impulsen-telling is nodig om malversaties in een betreffende cel te consta teren. Wat wil zeggen dat er per cel jaarlijks een soort balans wordt opgemaakt, die ge knoei aan de telefoon aan het licht moet brengen. Beveiliging De PTT zegt met de affairenogal in haar maag te zitten. De Zwitserse fabrikant van de meeste openbare cellen heeft nog geen af doend antwoord op de onwettige „verbouwin gen" gevonden. Er zou inmiddels wel sprake zijn van een beter beveiligde nieuwe levering van telefooncellen, maar de oude apparatuur kent een dergelijke beveiliging vooralsnog met' Ook de PTT zelf is bezig met een on derzoek naar een beter systeem. In Den Haag heeft men echter nog geen flauw idee, wan neer er daadwerkelijk met behulp van een technische aanpassing een eind aan de on wenselijke praktijken kan worden gemaakt PETER VIERING LEIDEN Het Molenmu- seum De Valk wil zijn vleu gels spreiden. Via de sub- Li commissie die zich met het M Molenmuseum bezighoudt, 'zal dan ook binnen afzienba re tijd een voorstel worden gedaan aan de Leidse ge meenteraad, waarin wordt verzocht om uitbreiding van het museum. Gedacht wordt aan een zogenaamde „hoe- denloods", een overkapping van dertig meter lengte, waarin de „hoeden" (de bal ken waar de wieken aan vastzitten) kunnen worden tentoongesteld. Ook andere bezienswaardigheden, die het Molenmuseum nu door ge brek aan ruimte niet aan het publiek kan tonen, zul len in deze loods onderge bracht kunnen worden. Nieuw is ook het plan om het ko mende winterseizoen de entreeprij zen van de 'Valk' en de 'Lakenhal' te koppelen. Dit betekent dat een bezoeker voor de prijs van één kaartje beide musea zal kunnen be zichtigen. De subcommissie onder voorzitter schap van de directeur van het ste delijk museum de 'Lakenhal', de heer Wurfbain, is tot overeenstem ming kunnen komen met de afde ling Gemeentewerken die als argu ment voor het niet plaatsen van een hoedenloods inbracht dat een derge lijke loods een te sterk landelijk ka rakter draagt en dus ongeschikt voor "de stad zou zijp. Plaatsing van het bouwwerk houdt in dat Leiden de enige stad in Nederland zal zijn met een 'publieke' hoedenloods die naar een origineel gebouwd zal wor den. Er is nog een hoedenloods in Groot-Ammers maar deze staat al jaren leeg en is niet voor het pu bliek toegankelijk. De publiciteit rond de 'Valk' en de 'Lakenhal' zal ook uitgebreid wor den door het houden van lezingen 'en dia-series om de potentiële bezoe kers attent te maken op de in Lei den gevestigde musea. Het ziet er allemaal nogal com plex uit. daar bij het Leidse Galgewater. Aan de rechterzijde dat verkeersbord dat aangeeft dat verkeer slechts van een richting mogelijk is. Tien meter daarvoor dat befaamde roodwit te bord waarmee de nietsver moedende automobilist (of an dere „rollende" weggebruiker) wordt duidelijk gemaakt dat- je er eigenlijk van geen enkele kant in mag rijden. Gevoegd bij het gegeven dat dat andere bord - doodlopende weg - hele maal niet geplaatst is (terwijl je toch echt niet verder komt dan een meter of honderd), wordt de materie dan wel erg ingewik keld. Een waar domein voor 'bonnenjagers' dus. Het uiterst slim opgezette bordensysteem werkt als een fuik. Is de auto. de fiets of de brommer éénmaal binnen dan komt hij er niet meer uit. Kan de bekeuring ook worden gegeven. Al blijft het de vraag of de dienstdoende poli tiefunctionaris dan echt het recht aan zijn of haar zijde heeft... LEIDEN/WARMOND De Echte Nederlandse Fietsersbond heeft in een brief aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland kritiek geuit op een door de Provinciale Waterstaat voorgestelde wijziging van het fiets pad langs de spoorlijn richting War mond. De E.N.F.B. verzoekt aan de uitvoering van de plannen geen goedkeuring te geven omdat aan het nieuwe tracé volgens de bond nogal wat nadelen kleven en voorts vraagt de E.N.F.B. om het pad langs de spoorlijn zo snel mogelijk aan te leggen. Provinciale Waterstaat heeft het voorstel ge daan het fietspad langs de Holle Mare aan te leggen in plaats van het geplande pad langs de spoorlijn, omdat het eerste uit recreatief oogpunt fraaier is. De E.N.F.B. daarentegen vindt dat de snelste verbinding de voorkeur moet krijgen omdat deze route door woon werkverkeer gebruikt gaat worden. De E.N.F.B. is bovendien van mening, dat de spoorlijn-route veiliger is dan de alternatieve weg, mede doordat het volledig autovrij kan worden gerealiseerd. Ook denkt de bond, dat de schoolgaande jeugd niet van het Holle Mare traject gebruik zal maken, maar dat zij via de kortere en zeer gevaarlijke reeds be staande weg naar school zal rijden. Van de korte en veilige weg langs de spoorlijn zullen de schoolkinderen wel gebruik maken, zo meent de bond. Voorts sluit het tracé langs de spoorlijn aan bij reeds bestaande fietspaden zoals de Stadspolderweg en het Maredijkvia- duct en vormt daarmee een directe verbinding met het station en de binnenstad. Ten slotte is de weg langs de spoorlijn goedkoper te reali seren en wijst de fietsers bond erop, dat in het uitvoeringsschema van het provinciaal fietspaden plan de verbinding Leiden-War- mond op de lijst met de hoogste prioriteit staèt. Promoties Bij Koninklijk Besluit zijn aan de Leidse Universiteit de volgende doctors benoemd tot gewoon hoogleraar. Dr. J.J. Janssen, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij de vakgroep Egyptologie is in zijn vakgroep benoemd tot ge woon hoogleraar; dr. P. H. Schrijvers, gewoon hoogleraar in de Latijnse taal-en letterkunde aan de universiteit van Groningen is in Leiden benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leeropdracht en tenslotte is dr. J.C. Leyte, lector in de fysische chemie benoemd tot gewoon hoogle raar in zijn vakgroep. De Klinker Clubbuis ,JOe Klinker" (Berlagestraat 2) beeft opnieuw een druk zomervakantieaktiviteiten-programma. Volgen de week staat bet ciubbuiswerk in bet teken van activi teiten voor de kinderen in de basisschoolleeftijd (zes tot twaalf jaar) en de week daarop komen de jongeren (bo ven twaalf jaar) aan bod. Na een week opknapwerk door vrijwilligers en staf volgt een periode van drie we ken waarin bet clubbuis wel geopend zal zijn, maar waarin geen specifieke activiteiten zijn gepland door „De Klinkerzelf. Wel door andere clubbuizen in Zuid West (Vijfbovenbuis, Tamboerijn, Westerkwartier), maar daarover later meer. Programma: (alle activiteiten van 10.00 tot 15.00 uur): maandag 9 juli: rommel- en ruilmarkt; dinsdag 10: scbmink-dag plus eigen toneel; woensdag 11: spelletjes dag; donderdag 12: levend ganzebord; vrijdag 13: dagje uit naar Duinrell. Maandag 16 juli: kaarten, biljarten, sjoelen, tafeltennis, eventueel met muziek; dinsdag 17: dagje uit naar bet strand; woensdag 18: dagje naar Amsterdam; donderdag 19 kwisdag; vrijdag 20: roeidagin Korte Vliet. Ook beeft bet klubbuis „De Klinker" een drietal ,^oosa- vonden" op bet programma staan. Voor twaalfjarigen en ouder op de dinsdagavonden 10 en 17 juli (van 19.30 tot 2130 uur) en voor zestienjarigen en ouder op vrijdaga vond 13 juli van 2030 tot 23.30 uur. Werkgroep Uitgaande van de Vereniging ter bescherming van het Ongewenste Kind (VBOK) is nu ook in Leiden een werk groep opgericht die zich als taak heeft gesteld de hulp verlening bij ongewenste zwangerschap waarbij hulp van deskundigen kan worden ingeroepen. Ook bestaat de mogelijkheid dat de werkgroep bemiddelt bij de plaatsing in gastgezinnen. Daarnaast zal door de uit een twintigtal leden bestaande werkgroep ruime aandacht worden be steed aan voorlichting op scholen en bij verenigingen. Sa menwerking met artsen en ziekenhuizen zal door de werkgroep worden nagestreefd. Het secretariaat van de werkgroep (Roerdompstraat 22, Leiderdorp) is telefonisch bereikbaar op nummer 071-893620. ,,Het zonnetje" binnen Het fraaie beeld „bet zonnetje van Leiden" staat koud een week op bet plein van bet Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Boommarkt. Of liever, bet staat er al niet meer. Het parmantige bronzen juffertje, beeft niet door toedoen van de fel schijnende zon de schaduw in de bal van bet gebouw opgezocht Integendeel, .ze beeft .rAUerleids" juist laten weten, dat ze zo graag weer naar buiten toe wil. „Maar ja, je staat ook niet prettig, al is bet dan in de zon, als een stel onverlaten aan je gaat friemelen en zelfs pogingen in bet werk stelt om je over een muurtje in de diepte te duwen.", aldus de enkele bonderden kilo's wegende schoonheid, die indien baar aanranders niet door een portier waren weggejaagd bij na zeker zou zijn gesneuveld. Als ,Jiet zonnetje van Lei den" door de betreffende vernielzuchtige jeugd met rust wordt gelaten, is zij gaarne bereid om baar nog niet zo oude, maar tocb al vertrouwde plaats achter de bloem bakken aan de Boommarkt weer in te nemen. De dame zal dan overigens wel stevig „verankerd" worden, waar door genoemde pogingen van onverlaten al bijvoorbaat als .kansloos" kunnen worden weggewuifd... LEIDEN Bij Koninklijk Besluit is de heer rar. Ch. J. En schedé aan de Leidse Universiteit benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der sociale wetenschappen. Tevens is de heer Enschedé aangewezen om in de faculteit der rech tsgeleerdheid op de Cleveringaleerstoel gedurende het acade miejaar 1979/1980 te doceren over het onderwerp "Recht, macht en wetenschap". Professor Enschedé bezet als zevende de Cleveringaleerstoel. Deze leerstoel is in 1970 aan de Leidse Universiteit ingesteld ter herinnering aan de protest-rede van Prof. Mr. Cleveringa in 1940 tegen de afzetting van'Joodse hoogleraren en andere medewerkers en is bestemd voor personen, die een zeer bij zondere verdienste hebben voor de wetenschappelijke bestude ring van de belangrijkste politieke en maatschappelijke vraag stukken van de twintigste eeuw. Voorheen was Prof. Enschedé hoogleraar in de strafrechtswetenschappen en raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3