Bondsrepubliek: Zuinig aan, maar zonder dwang Somoza zinspeelt op eigen aftreden Nederlandse bezorgdheid over situatie op Antillen Buitenland *Den Uyl in kritisch" Igesprek met Begin Washington ontkent geheim overleg met Palestij nen Weer bomaanslagen in Spaanse badplaatsen Opvang probleemkinderen nodig in gewoon lager onderwijs Amputatie handwas medisch noodzakelijk lAN vooravond verkiezingen LEIDSE COURANT/ DONDERDAG 5 JUL11979 PAGINA 11 «3 De vroegere president van Al- gerije Ahmed Ben Bella, die na veertien jaar streng hui- sarrest, gisteren is vrijgelaten. Ben Bella in Algiers «na veertien jaar vrij ALGIERS Na veertien jaar huisarrest is gisteren Ide eerste president van het onafhankelijke Alge rije, Ben Bella (63) vrijge laten. Dit bij gelegenheid van de zeventiende ver jaardag van de onafhanke lijkheid. Ben Bella werd in juni 1965, na Algerije in de eer- I ste drie jaar van zijn onaf hankelijkheid te hebben ge leid, afgezet door wijlen president Houari Boume- dienne. De hele duur van zijn huisarrest zou hij on der strenge militaire bewa king hebben geleefd in een villa, veertig kilometer zuidelijk van Algiers in ge zelschap van zijn echtgeno te en twee geadopteerde kinderen. Ben Bella was een van de oprichters van de bevrij dingsbeweging, die Algerije los van Frankrijk moest maken. Zes jaar zat hij in Frankrijk gevangen tot in 1962 een eind kwam aan de vijandelijkheden. Het jaar daarop werd Ben Be lla president van de Alge rijnse republiek. In 1965 werd hij bij de onbloedige staatsgreep door Boume- dienne van zijn bed gelicht, slechts een paar dagen voordat hij als gastheer zou fungeren voor een top conferentie van Afro-Azia- tische landen. DEN HAAG De voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer Den Uyl heeft deze week in Jeruzalem een „moeilijk" gesprek met de Is raëlische minister-president Begin gehad. Centraal in dat gesprek stonden de bezwaren die in de PvdA tegen het be leid van de Israëlische rege ring met betrekking tot (met de nederzettingen ten westen van de Jordaan be staan. Volgens kringen rond premier jBegin zou de PvdA ten op- 'zichte van Israels beleid top ■leen aantal punten) een nega- jdtiever houding aannemen dan p^de Nederlandse regeringspar- Sftijen. Dat zou mede gebleken ggzijn uit debatten in de Twee de Kamer over de begroting Buitenlandse Zaken. Uyl heeft erop gewezen de houding van de PvdA Iten aanzien van Israël be- gïpaald niet gewijzigd is, al be- Pstaat er kritiek ten aanzien van het nederzettingenbeleid. pDen Uyl was'in Israël in ver- iband met een congres over |het terrorisme. Hij ontkent echter dat er sprake was van een ruzie-achtig overleg. CONFRONTATIE SCHMIDT-STRAUSS BLEEF UIT (Van onze correspondent) BONN De Bondsregering ziet voorals nog af van dwingende maatregelen om te komen tot energiebesparing: Er staan dus geen snelheidsbeperkingen, rijverbo den of rantsoenering van olie op het programma. Dit bleek uit de regerings verklaring over de Duitse energiepoli- tiek die bondskanselier Schmidt gisteren in de Bondsdag aflegde. Wel richtte hij een dringend appèl tot de gebruikers om zuinig te zijn met energie aangezien de verkrapping van de olie van perma nente aard is. Schmidt wees nog eens op de peilers van zijn energiebeleid, bestaande uit be sparingsmaatregelen, het reduceren van olie-importen en een aanzienlijk groter gebruik van kolen, alsmede de uitbouw van kernenergie om de restbehoef(e te dekken. Wat het laatste betreft houdt de Bondsregering vast aan haar concept tot opwerking van radio-aktief afval. De bondskanselier hield het parlement voor dat de huidige problemen op de energiemarkt en de afspraken van de topconferentie in Tokio geen aanleiding voor hem zijn het bestaande energiepro gramma te wijzigen. Wel moet het met veel grotere snelheid wórden uitgevoerd, met name ten aanzien van de bezuinigin gen. In tegenstelling tot de oppositie die hij verweet eenzijdig de aandacht op kernenergie te richten, wil de bondsrege ring de energievoorziening op een brede basis stellen, alle bronnen (zowel kolen als atoom als alternatieven) gebruiken en daardoor de risico's spreiden. De auto-in dustrie riep hij dringend op om haast te maken met de produktie van auto's die minder brandstof gebruiken dan de be staande. Voor de kolenverzorging wil de regering een omvangrijke financiële on dersteuning ter beschikking stellen voor onder andere meer het vloèibaar maken en vergassen van kolen. In het uitvoerige energiedebat dat op de rede van de bondskanselier volgde en de gehele dag duurde, betrad de nieuwe kanselierskandidaat Franz-Josef Strauss het eerste het spreekgestoelte. Overigens tot verontwaardiging van de regerings partijen die het geen pas vonden, dat na de officiële regeringsverklaring in het parlement een lid van de Bondsraad als eerste voor de oppositie sprak en niet een lid van het parlement. Inderdaad was het opmerkelijk dat de eigenlijke oppositieleider Kohl niet het woord nam. De rede van Strauss leverde overigens niet de harde confrontatie met de Bonds kanselier op - als opening van de verkie zingsstrijd - die velen hadden verwacht. Strauss beperkte zich ertoe een somber beeld van de energiesituatie te schilderen en de regering te verwijten dat ze hierte genover geen concept heeft. Zijn aanval len richtten zich voornamelijk tot de re geringspartijen, en dan nog vooral dat deel ervan dat zich tegen kernenergie verzet en deze energiebron, zoals Strauss het noemde, „demoniseert". Massaal politiek geweld in Turkije ANKARA (Rtr) In het af gelopen etmaal zijn in Tur kije drie leden van verschil lende linkse groeperingen doodgeschoten, klaarblijkelijk ter vergelding voor de moord op vijf leden van de rechtse nationalistische partij NMP vorige week, zo werd door de Turkse staatsradio gemeld. In de afgelopen dertien maan den zijn in Turkije op die wijze bijna 1500 mensen om politieke redenen vermoord. Links en rechts verboorden elkaar uit wraak. Carter ziet af van toespraak WASHINGTON's President Jimmy Carter van de Vere nigde Staten heeft een be langrijke toespraak over zijn energiebeleid die hij vana vond voor de televisie zou houden, afgezegd. De toespraak werd afgezegd na koortsachtig overleg met zijn economische topadviseur Hamiltan Jordan. De toe spraak was als een belagrijke beleidstoespraak bestempeld. Volgens regeringskringen zou Carter meer tijd hebben ge wild om aan zijn toespraak te werken en z'ou hij niet tevre den zijn over de ontwerpen die hem waren toegestuurd. Knesseth wijst motie van wantrouwen af JERUZALEM (AFP) Een motie van wantrouwen die gisteren door de links-zionis tische Shelli-partij was inge diend naar aanleiding van een foutieve strafverminde ring in opdracht van de Isra ëlische generale staf, gene raal Eytan, is door het Israë lische parlement, de Knes seth, met ruime meerderheid verworpen. Aanleiding tot het indienen van de motie van wantrou wen was de strafverminde ring, verleend aan een kapi tein die wegens meervoudige moord op Arabieren tijdens de operatie-Litani in Zuid'Li- banon in maart 1978 aanvan kelijk was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenissstraf. In hoger beroep werd de straf verminderd tot acht jaar. Generaal Eytan vermin derde daarna, van zijn recht tot strafvermindering gebruik makend, de straf tot twee jaar. Het lijkt op het eer ste gezicht een fees telijke show, maar de parade van kraamverzorgsters met bijbehorende baby's in New Orle ans (VS) gisteren had een dreigende achtergrond: op de tiende verdieping van het ziekenhuis was brandalarm gegeven, hetgeen leidde tot een algemene uit tocht. CAIRO/BEIROET (UPI.Rt) Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren via een woordvoerder een Li banees krantebericht tegengesproken, dat hoge Amerikaanse en Palestijnse, functiona rissen geheime besprekingen hebben ge voerd over het conflict in het Midden-Oos ten. De krant schreef niet of er onder deze Palestijnen ook'leden van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO waren, met welke de Verenigde Staten altijd officieel contact hebben geweigerd. In Cairo verklaarde president Carters to ponderhandelaar voor het Midden-Oosten, Robert Strauss, tezelfdertijd echter op een persconferentie aan de vooravond van de vierde Israëlisch-Egyptische onderhandeling sronde over Palestijnse autonomie vandaag en morgen in Cairo, dat hij in de afgelopen tien weken na zijn benoeming „bij meer dan een gelegenheid" met Palestijnse funcio- narissen heeft gesproken, ofschoon dit naar zijn zeggen meer terreinverkenning was en hij ook niet zei of daaronder PLO-leden wa ren geweest. „De kans op een dialoog met de PLO acht ik op het ogenblik miniem tot nihil", zo zei Strauss op de persconferentie. President Sa- dat van Egypte had in zijn overleg met Strauss in Alexandrie bij Washington aange drongen op het openen van een dialoog met de PLO, maar Strauss zei te hopen, dat naarmate het vredesproces verder voort schrijdt iedereen er op een gegeven ogen blik waar en hoe dan ook bij betrokken zal raken. De Amerikaanse regering zal zich in de vre desonderhandelingen in het Midden-Oosten in elk geval niet laten intimideren of onder druk laten zetten, doordat Arabische landen met het oliewapen dreigen, zo zei Strauss. In een ernstige waarschuwing aan hun adres zei hij de energiesituatie niet te ge bruiken om voordelen af te dwingen voor de Palestijnen of de Palestijnse bevrijdings organisatie. De Verenigde Staten zullen ze ker niet langzamer of sneller onderhandelen, wanneer zij door iets of iemand worden be dreigd. Verklaringen als die over een blok kade leveren geen enkele druk op, aldus Strauss. „Voorlopig doen de Verenigde Sta ten in de onderhandelingen tussen Egypte en Israël niets anders dan kalm waarnemen, maar dat betekent niet dat zij geen volwaar dige partij zijn, alleen het tijdstip is nog niet aangebroken, dat wij onze verantwoor delijkheden op ons nemen". Arabieren verdedigen hun olievelden BEIROET/KOEWEIT (DPA) - De Arabi sche olielanden aan de Perzisch Golf zijn het eens geworden over een betere militai re verdediging van hun olievelden, zo is gisteren van diplomaten in Beiroef verno men. Volgens waarnemers is deze stap dui delijk gericht tegen een mogelijke interven tie van de Verenigde Staten. De overeenkomst is het resultaat van een bijeenkomst van de leiders van Saoedi-Ara- bië, de Verenigde Arabische Emiraten, Ba hrein en Qatar in de Saoedische provincie Asir. Daar waren zij vorige week toeschou wers bij de, voor zover bekend, grootste troepenmanoeuvres van Saoedi-Arabië. De troepen oefenden zich daar in de verdedi ging van de olievelden tegen modem uitge rust invasietroepen. Officiële woordvoeders verklaarden dat de manoeuvres moesten aantonen dat de verdediging van de olie velden ook zonder buitenlandse inmenging mogelijk is. MANAGUA President So moza van Nicaragua heeft in een vraaggesprek met een Ja panse krant gezegd dat hij onder sterke druk van de VS en andere landen wel zal moeten aftreden. Het is voor de eerste keer dat Somoza zelf zich zo duidelijk over zijn eigen aftreden heeft uit gelaten Een hoge regeringsfunctiona ris deelde mede dat er nog wel drie maanden gevechten in het verschiet liggen omdat Somoza geen ontslag zal ne men zonder een militaire overwinning. De voor gisteren aangekon digde vergadering van het Ni caraguaanse parlement waar in het aftreden van Somoza aan de orde zou komen, werd andermaal uitgesteld. Hiertoe besloten de leiders van de Li berale partij van Somoza na uitvoerig onderling beraad. Van het front werd door de Sandinistische guerrillastrij ders gemeld dat zij tot vijftig meter van de toegang tot de stad Rivas zijn gevorderd waar zij hun voorlopige rege ring willen vestigen en dat zij vanuit het noorden omtrek kende bewegingen maken in de richting van de hoofdstad Managua die vorige week hebben moeten ontruimen. Het Nicaraguaanse leger schoot gisteren vier vliegtui gen neer die wapens en muni tie zouden hebben moeten aanvoeren voor de Sandinisti sche guerrillastrijders. De wa pens zouden afkomstig uit het buurland Costa Rica. De guerrillastrijders hebben een strook grondgebied langs de Costaricaanse grens in han den van waaruit zij hun ac ties voeren. FUENGIROLA Een vrij krachtige bom is gistermid dag ontploft in het „Las Pal- meras"-hotel in Fuengirola aan de Spaanse Costa del Sol. Er werd grote schade aangericht, maar er waren geen slachtoffers, omdat het hotel tevoren was ontruimd. Ook in het staatshotel "Para- dor" in Torremolinos en in de badplaats Santa Cristina de Aro aan de Costa Brava ontploften bommen. Daar was de schade gering. Tot nu toe zijn door de Bas- kische afscheidingsbeweging ETA in de afgelopen week twaalf bommen tot ontplof fing gebrcht in Spaanse va kantieoorden. De- ETA wil daarmee onder meer de Spaanse regering dwingen de Baskische gevangenen in de gevangenis van Soria over te brengen naar gevangenissen in Baskenland. De kazerne- van Vergara in de Baskische provincie Guipuzcoa is giste ren door twee gemaskerde mannen met machinegewéren beschoten. Er waren geen slachtoffers. STAATSSECRETARIS KOMT MET PROEFPROJECTEN DEN HAAG Staatssecreta ris Hermes van Onderwijs vindt dat bij de vernieuwing van het buitengewoon onder wijs (b.l.o.) moet worden be keken in hoeverre probleem kinderen in het gewoon on derwijs kunnen worden opge vangen. Deze groep kinderen wordt nu vaak nog te gemak kelijk doorverwezen naar het buitengewoon onderwijs. De staatssecretaris zei dit giste ren bij de presentatie van een voorlopig aktiviteiten- plan voor het buitengewoon onderwijs.In het plan wordt een vijftal verschillende pro jecten aangekondigd die in een aantal scholen voor bui-, tengewoon onderwijs worden opgezet. Een van de projecten richt zich op het scheppen van tij- (Van onze correspondent) PARIJS Het onderzoek naar de omstandigheden waaronder, zoals gisteren ge meld, de linkerhand van een jonge vrouw na haar beval ling in een kliniek te Mont- pellier werd geamputeerd, heeft uitgewezen, dat de ope ratie medisch noodzakelijk was en dat de echtgenoot van de patiente daartoe voor af zijn toestemming h£d ge geven. Mevrouw Giovanna Bouremel heeft zelf tegenover de pers verklaard, dat de hoogleraar, die haar behandelde, haar man haar linkerhand getoond had, die geheel bhiin was ge worden en hem had medege deeld, dat de hand moest worden afgezet om het ergste te voorkomen. De patiente schijnt aan eclampsie te heb ben geleden, een ernstig ver giftigingsverschijnsel, dat bij sommige vrouwen optreedt te gen het einde van de zwan gerschap. delijke opvangmogelijkheden in het gewoon onderwijs voor kinderen van het buitenge woon ondenvijs. Daarnaast moet de mogelijkheid onder zocht worden om b.l.o.-ers te rug te plaatsen naar het ge woon lager ondenvijs. Bij de indeling van school soorten in het buitengewoon onderwijs zal gekozen moeten worden voor een meer heilpe- dagogische benadering, in plaats van het gebruik van nu nog geldende medische criteria. Verder kan worden nagegaan in hoeverre be staande schoolsoorten in het buitengewoon onderwijs kun nen worden samengevoegd, bijvoorbeeld het ondenvijs aan kinderen met leer- en op voedingsmoeilijkheden, zeer moeilijk opvoedbare kinderen, moeilijk lerende kinderen en het onderwijs aan ziekelijke kinderen. Op dit moment be staan er 17 verschillende schoolsoorten met een totaal aantal van 80.000 leerlingen. De staatssecretaris gaat ervan uit dat met ingang van het schooljaar 1980/1981 met deze schoolprojecten kan worden gestart. (Van onze parlementaire redactie) 'DEN HAAG Met meer dan gewone belangstelling wordt in politieke krin gen in Den Haag uitgekeken naar de uitslag van de verkiezingen die morgen op de Nederlandse Antillen worden ge houden. De inwoners van ons overzeese rijksdeel gaan dan de leden van de nieuwe Staten, het parlement, kiezen. Het resultaat daarvan zal van groot be lang zijn voor het beleid dat op de An tillen de komende, waarschijnlijk zeer beslissende, jaren gevoerd wordt Er heerst in Den Haag grote bezorgdheid over de situatie op de Nederlandse Antil len. Niet alleen kampt dit rijksdeel met gigantische economische problemen (het hoofdeiland Curasao staat bijna voor een bankroet en op de meeste andere ei landen is de situatie niet zo heel veel be ter), maar ook is er sprake van een gro te politieke instabiliteit -Dit voorjaar stapte het in 1977 moeizaam gevormde kabinet-Rozendal op nadat gebleken was dat het machteloos stond tegenover de eisen van een aantal vakbonden. Na de val van het kabinet werden vervroegde statenverkiezingen uitgeschreven. Het politieke „plaatje" van de Neder landse Antillen ziet er aanzienlijk inge wikkelder uit dan dat van Nederland. Reden daarvan is de „eilandelijke" par tijstructuur. Curasao, Aruba, Bonaire en de Bovenwinden (Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius) hebben elk hun eigen partijen. Daar komt bij dat met name op Curasao telkens weer wijzigingen in de partijstructuur optreden, waardoor het geheel vrij onoverzichtelijk wordt. De be langrijkste Curagaose politici die bij deze verkiezingen een rol spelen zijn de de missionaire premier Boy Rozendal van de Democratische Partij (DP), oud-pre mier Juancho Evertsz, die tot 1977 een vooraanstaande rol speelde in de NVP-U, maar nu met zijn nieuwe partij Akshon Sosial-Kristian naar voren treedt, en Don Martina, wiens partij MAN (Movimiento Antijas Nobo) - een vernieuwingsbewe ging - bij de dit voorjaar gehouden ver kiezingen voor de eilandenraad als een raket omhoog schoot en meteen de op één na grootste partij van Curagao werd. De MAN is een afscheiding van de ar beiderspartij Frente Obrero van „Papa" Godett die nu als gevolg daarvan in de hoek zit waar de klappen vallen. Evertz Het is de vraag of de DP zich vrijdag als grootste partij van Curagao zal kun nen handhaven. Ook MAN zou -aan de top kunnen komen en men kan zich eveneens afvragen of Evertsz, die tijdens de verkiezingscampagne de moed had zeer impopulaire maatregelen aan te kondigen, voldoende grond onder de voe ten krijgt. Wat Aruba betreft wordt met spanning uitgekeken naar de stembusresultaten van de onafhankelijkheidsbeweging MEP van Betico Croes. De MEP beschikt in de eilandraad van Aruba over de absolu te meerderheid, maar het was voor Croes een bittere teleurstelling dat hij bij de eilandraadsverkiezingen geen tweederde meerderheid behaalde. De Arubaanse paftij PP A,, die nu nog rege ringspartij is in Willemstad, werd bij de eilandraadsverkiezingen gehalveerd. Bonaire ziet er politiek rustiger uit, maar op de Bovenwinden heerst onvrede. Voor de statenverkiezingen is daar door slechts één partij (de Democratische Par tij) een kandidatenlijst ingediend, de drie oppositiepartijen boycotten dé verkiezin gen. Bestuurlijk is de situatie op het grootste Bovenwindse eiland, Sint Maar ten, een ware puinhoop en Saba en Sint Eustatius zijn boos omdat de Antilliaan se regering nog altijd niet akkoord ge gaan is met het voorstel om deze eilan den in de staten door een waarnemer te laten vertegenwoordigen. Sanering Het behoeft geen betoog dat het de hoogste tijd wordt dat de Nederlandse Antillen een stabiele regering krijgen die economisch en politiek orde op zaken stelt De Antillen gaan uiterst belangrijke jaren tegemoet: de economie moet fors gesaneerd worden (het Nederlandse Cen traal Planbureau heeft hiervoor een nog al rigoureus plan op papier gezet) en staatkundig moet de weg naar de onaf hankelijkheid geplaveid worden. Wat dit laatste betreft is het afscheidingsstreven van Aruba vanzelfsprekend het heetste hangijzer; daarom kan het stembusresul taat van de MEP uitermate belangrijk worden. Als de MEP erin zou slagen de grootste statenfractie te vormen kan „Willemstad" niet meer om hem heen; de kans is niet uitgesloten dat Betico Croes als kabinetsformateur aangewezen zou worden. Als een Curagaose partij de grootste fractie zou vormen zou de-kabi netsformateur er verstandig aan doen de fout te vermijden die Rozendal in 1977 maakte: hij negeerde Croes en zijn partij bij de formatie, wat de verhoudingen al leen maar verslechterde. Politiek Den Haag kijkt op afstand, maar zéér betrokken, naar de komende politieke ontwikkelingen op de Antillen. Minister Van der Stee van Nederlands- Antilliaanse Zaken popelt om naar Wil lemstad te gaan teneinde samen met het nieuwe kabinet te spreken over wat door Nederland (wat betreft economische hulp en technische bijstand) en de Antillen zélf gedaan kan worden. Maar het kan nog wel de nodige tijd duren voor het nieuwe kabinet er is. Hopelijk wordt de verkiezingsuitslag niet dl te onduidelijk EVERT MATHIES

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11