Andriessen centrale figuur in ploeterende ministersploeg Ondernemer uit ondernemingsraad Drie jaar geëist tegen overvallers restaurant CcidocSoutaut Nederland rookt steeds meer Gasverbruik Van gezinnen Ikan met de 'helft omlaag Uitputtende weken in het catshuis Fraude als verschijnsel „Autopool bespaart miljoenen liters benzine NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUL11979 PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) JDEN HAAG Hoewel de beide •Kamers nu op reces zijn en Den JHaag van het zomerse weer geniet jheerst er op het politiek front be- jpaald nog geen rust. In het fraaie iCatshuis,. niet ver van het aanlok- jkelijke Noordzeestrand, pijnigen de {bewindslieden van het kabinet-Van jAgt zich de hersens hoe ze op de jderde dinsdag van september met leen voor het parlement aan v aard- ibare rijksbegroting voor de dag Kunnen komen. In de eerste helft Ivan juli heerst in het Catshuis per jtraditie een wat „hektische" sfeer jomdat dan de voor het volgend ^jjaar beschikbare financiële midde len verdeeld moeten worden. Aan die vrijwel dagelijkse besprekingen gaan maanden van voorbereiding vooraf. iAJ in januari-februari gaat men op de departementen bekijken wat men in het daaropvolgende jaar wil doen en hoeveel dat kan gaan kos ten. Natuurlijk zijn er vaste uit gangspunten, waafonder de perso nele kosten; daaraan valt nauwe lijks wat te veranderen. Ook liggen de meerjarenramingen op tafel die op z'n minst richtinggevend zijn. Wat er aan ruimte voor „eigen be leid" overblijft is niet zo heel veel; de marges zijn inderdaad bijzonder smal. Maar juist die marges geven aanleiding tot tal van discussies, in en buiten het departement. Iedere minister, iedere staatssecretaris wil wel wat extra's doen, zich als be windsman of bewindsvrouw profile ren. Nadat allerlei zaken over de meest gewenste departementale begroting in het voorjaar ambtelijk zijn voor bereid buigen de bewindslieden van de departementen zich erover en vervolgens wordt zowel op ambte lijk als op bestuurlijk niveau inten sief met „Financiën" gepraat. Vaak komt het erop neer dat de minister Financiën aan het schrappen slaat, niet zelden na moeizame be sprekingen met de betrokken de partementsminister. De ervaring leert dat daarmee veel al de kous niet af is. De minister van Financiën en zijn collega's wor den het in gesprekken, die nogal eens onder vier ogen gevoerd wor den, niet eens en dan moet de mi nisterraad het beslissende woord spreken. Welnu, in dat stadium zit ten we nu. i Zwaarste last Het is duidelijk dat in deze juli-we- ken de zwaarste last op de schou ders van de minister van Financiën ligt. Hij moet vaak „nee" verkopen, zeer tot ongenoegen van zijn colle ga's. Het is in het verleden heel wat malen voorgekomen dat de le den van de ministerraad aan het eind van een lange vergaderdag triest uit elkaar gingen omdat de minister van Financiën onvermurw baar bleek te zijn. Die centrale figuur in het moeilijke begrotingsberaad heet ditmaal, net als vorig jaar, mr.Frans Andriessen. Tien jaar lang heeft hij als lid van de Tweede Kamer en later als voorzitter van de KVP-fractie de begrotingsbesprekingen in het Cats huis langs de zijlijn gevolgd, hoewel hij er als fractievoorzitter van een regeringspartij indirect bij betrok ken werd. Het is immers traditie dat de voorzitters en de financiële specialisten „stand-by" blijven gedu rende het begrotingsberaad in het kabinet. In heel ingewikkelde situa ties met mogelijke politieke gevol gen geven ze de hun geestverwante ministers advies, veelal om hun po sitie in de besprekingen kracht bij te zetten. Andriessen staat dit jaar voor een bijna onmogelijke taak. Hij heeft zij collega's voorgehouden dat het - om met Wiegel te spreken - in 1980 niet meer met „pappen en nathou den" zal lukken, er zullen zéér on- Niet dat minister Andriessen iedereen, die om geld komt, met zijn duim de deur wijst, maar soms is het wel nodig. aangename maatregelen genomen moeten worden om 's lands econo mie te saneren. De ombuigingen zullen versterkt voortgezet moeten worden, het financieringstekort zal terug moeten (dr.Zijlstra, president van De Nederlandsche Bank, deelde vorige week in de SER nog een ste vige vermaning uit). Er moet een zeer strak inkomensbeleid komen waardoor verhoging van de loon kosten zoals die dit jaar nog voor kwamen niet meer mogelijk zijn. En er zal gedacht moeten worden aan belastingverhogingen. Allemaal geen leuke dingen voor de mensen, maar het moet wél gebeuren, vin den Andriessen en vele anderen. Veeleisend Frans Andriessen is geen gemakke lijk mens. Tegenover anderen kan hij zeer stijfhoofdig en veeleisend zijn, maar ook van zichzelf eist hij het uiterste, 's Morgens vroeg ver trekt hij uit zijn fraaie woning in Bilthoven (onder eigen architectuur gebouwd, verzekert hij ieder die het horen wil) om er meestal pas 's avonds laat terug te keren. Ook in het weekeinde werkt hij fors door en gunt hij zichzelf nauwelijks een verzetje. Mensen die hem goed kennen vra gen zich wel eens af of hij het alle maal volhoudt. Frans Andriessen is er in zijn nu ruim anderhalfjarige ministersperiode in geslaagd zich goed in de uiterst ingewikkelde ma terie in te werken, zeker geen klei nigheid na de zeer deskundige Dui- senberg. Hij wordt daarbij uitste kend bijgestaan door zijn staatsse cretaris Nooteboom, een befaamd expert op fiscaal gebied die duide lijke ambities heeft om op het ter rein van de belastingen veel wetge vende arbeid te verrichten. Maar nogmaals, de minister van Fi nanciën staat dit jaar voor een bij na onmogelijke, ook omdat de bo dem van de Schatkist te zien is. Hij is genoodzaakt tijdens het nu lopen de begrotingsberaad in het Catshuis telkens weer de boot af te houden en laat zijn mede-bewindslieden veel rekenen. Nee-verkopen is een ondankbare bezigheid, Andriessen weet erover mee te praten. Een geluk bij dit alles is dat de mi nisters van het kabinet-Van Agt het over het algemeen goed met elkaar kunnen vinden, al vallen er wel eens scherpe woorden. Met name aan minister Pais van Onderwijs en Wetenschappen heeft Andriessen een „moeilijke", niet alleen omdat een minister van Onderwijs nu een maal heel veel geld nodig heeft om zijn wensenpakket te kunnen uit voeren (en hij ondervindt sterk de „hete adem" van de onderwijswe reld, kijk bijvoorbeeld maar eens naar de demonstraties op het Bin nenhof en elders), maar ook omdat Pais een zeer knap econoom is die erg veel weet over het opstellen van een rijksbegroting. Half juli, nadat de grote lijnen van de rijksbegroting zijn uitgezet, gaat de ministerraad voor een aantal weken uiteen. De meesten gaan met vakantie; een kleine ploeg blijft over. Medio augustus worden de besprekingen voortgezet. De inhoud van de Makro-Economische Verken ningen van het Centraal Planbure au is dan binnen het kabinet be kend en het dekkingsplan moet op gesteld worden. Ook worden in dat stadium de puntjes op de i gezet, alvorens de stapels stukken naar de Staatsuitgeverij gaan waar ze op de derde dinsdag van september in ge drukte vorm tevoorschijn komen om aan de Kamer gepresenteerd te worden. Voor Frans Andriessen zal het ge noegen van een forse vakantie niet weggelegd zijn. Hij zal de komende tijd met de ambtenaren van zijn departement moeten zwoegen om de stukken op tijd klaar te krijgen. Waarschijnlijk kan hij er maar heel even tusssenuit, een schrale troost voor de harde werker die in deze weken in het Catshuis de „kop van Jut" is. Er is beslist geen aanlei ding om de beheerder van 's rijks schatkist te benijden! EVERT MATHIES 'RECHT (ANP) De officier van stitie mr. R. E. A. Toeter heeft teren voor de Utrechtse recht- tegen twee zeelieden ui( ngkong elk drie jaar gevangenis- nf geëist. Zij stonden terecht or hun aandeel in een gewapende irval op 26 maart op een Chinees taurant in Utrecht, waar ruim MM) gulden werd buitgemaakt, in deze overval werd ook deelge- nen door twee landgenoten, die sinds het gebeurde voortvluchtig zijn. Een van de twee ontsnapte overval lers had destijds bij de anderen, die in Amsterdam aan het passagieren waren, zijn nood geklaagd, dat hij naar Hongkong terug wilde, maar geen geld had. Hij was de man die, aldus de twee terechtstaande ver dachten, daarom had voorgesteld een Chinees restaurant te overval- Uit de verhoren gisteren Jjleek, dat de vier overvallers ieder personeels lid hadden bedreigd en onder druk gezet. Zij eigenden zich niet alleen het geldkistje met inhoud (20.000 gulden) toe, maar doorzochten ook alles op de bovenverdiepingen om aan geld te komen. De twee terecht staande verdachten werden daarna belast met de bewaking van de mensen. De twee voortvluchtigen zouden een verder onderzoek instel len naar nog méér geld. Dit bleek echter een uitvlucht om er vandoor te kunnen gaan, met achterlating van hun twee vrienden. Deze wer den dan ook prompt gearresteerd en moesten zich gisteren verantwoor den. De eis van drie jaar vonden de raadslieden van de twee verdachten nogal hoog, omdat hun cliënten slechts een kleine rol bij de overval zouden hebben vervuld. De twee voortvluchtigen zouden de grote jon gens zijn geweest. De officier dacht er anders over en paste het „gelijke mon- nikken, gelijke kappen" toe. Want als de voortvluchtigen hadden, terecht gestaan, zou hij tegen die twee ook drie jaar hebben geëist. Fraudes die aan het licht komen volgen elkaar de laatste tijd in Nederland op in een aantal dat, naar het zich laat aanzien, nog niet ten einde is. In de fraude met sociale verzekeringen heeft al een aantal koppelba zen terecht gestaan. Door de belastingontduiking bij de casino's verliezen bestuursleden hun functie, los nog van de heffing, die de fiscus deze instituten zal opleg gen. Morgen houdt de Haarlemse rechter zijn eerste o- penbare ziting tegen vier van de 21 in de zogenaamde Haarlemse bouwfraude aangehouden verdachten. Wat zich eerst als een fraude, ook met belastingtechnische aspecten, in en rond Haarlem liet aanzien, wordt nu een zaak met vertakkingen in verschillende provincies. Sinds gisteren kent Nederland nu ook zijn belasting fraude in de sector van de tandheelkunde. INSIDERS in de belastingtechnische wereld menen, dat de ontdekte fraudes nog maar een topje van de ijsberg zijn. Zij verwachten, zich baserend op hierover bestaan de vertrouwelijke rapporten bij het ministerie van Fi nancien, dat de Rijksaccountantsdienst binnen niet al te lange tijd nieuwe fraudes aan het licht zal brengen. Dat is onder meer het resultaat van de voortdurende aandrang, die de laatste jaren op de Rijksaccountant sdienst en de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst is uitgeoefend, om dit-soort ernstige misdragingen op te sporen en zo nodig te straffen. Daarmee beantwoordt de overheid tevens aan het rechtvaardigheidsbeginsel, dat niet alleen de kleine (belasting)fraudeur moet wor den aangepakt, maar ook degenen die gebruik makend van hun kennis op fiscaal-technisch gebied de belastin gen op grote schaal ontduiken. overheid gaat tabaksgebruik aanpakken DEN HAAG De tot nu toe ondernomen activi- tetien om door middel van voorlichting het ta baksgebruik in de gewenste richting om te bui gen hebben volgens het ministerie van Volksge zondheid nog niet het gewenste resultaat opgele verd. De totale consumptie van tabaksartikelen neemt nog steeds toe, hoewel de totale groep ro kers zich de laatste tijd aan het stabiliseren is. In 1977 werden in ons land 1920 fabrieks- en 925 handgerolde sigaretten per hoofd van de bevolking gerookt. Met deze 2845 sigaretten per hoofd van de bevolking behoort Nederland tot de tien landen waar het meest wordt gerookt. Bij de jeugd en bij vrouwen is de afgelopen jaren een sterke stijging van het roken geconstateerd. De jeugd begint ook steeds vroeger te roken. Daarentegen neemt het roken af bij mannen boven de 25 jaar en bij personen met een hogere op leiding, zo zegt het ministerie van Volksgezondheid. Het besef is doorgedrongen dat, wil men tot een noodzakelijke beperking van het gebruik komen, de voorlichtende en opvoe dende activiteiten ondersteund moeten worden door maatrege len met een daadwerkelijke preventieve werking. Staatssecreta ris Veder-Smit heeft daarom vandaag een commissie geïnstal leerd, die tot taak heeft concrete maatregelen ter beperking, van het tabaksgebruik voor te bereiden. Gedacht wordt aan een verbod tot verkoop van tabaksartikelen aan de jeugd, het verbieden van sigarettenautomaten en het verplicht stellen van rookvrije ruimten in openbare gelegenheden. pleidooi voor betere isolatie ÏN HAAG (ANP) s de juiste maatrege- worden genomen ruien gezinnen in euwe woningen nage- ieg de helft besparen het aardgasver- uik dat anders nodig azijn. deze conclusie komt het sbedrijf Centraal Neder- d op grond van een onder- k dat is verricht op ver- k van de gemeente Hou- De maatregelen behelzen toepassing van een verbe- de isolatie en het in ge- nemen van centrale warmingsketels met een >g rendement. Het gasver- lik voor ruimteverwarming een gemiddelde éénge- swoning bedraagt 3200 ku- ke meter per jaar. Alleen door een verbeterde isola- kan hierop jaarlijks bijna kubieke meter worden paard, dat wil zeggen van het oorspronkelijke bruik. Het rendement van itaande c.v.-ketels kan, bij passing van de juiste atregelen, worden ver- 3gd met zo'n 15 terwijl nieuwe ketels bestaan die 'geleken met de conventio- e ongeveer 20 meer ren- nent opleveren. rden de voorstellen van gasbedrijf uitgevoerd,, zo stelt dit orgaan, dan daalt het gemiddeld verbruik voor ruimteverwarming per woning van 3200 kubieke meter per jaar tot nog geen 1400 Dit is een besparing van ruim 1800 kubieke meter per jaar, ter wijl het totale gasverbruik van een gemiddelde éénge zinswoning —inclusief koken en bereiding van warm tap water3800 kubieke meter per jaar bedraagt. Er is dus een gasbesparing mogelijk van ongeveer de helft van het oorspronkelijke verbruik. Vrijstelling van tachograaf verlengd DEN HAAG De ca- tegoerieën beroepsver voer die maar weinig aan het verkeer deelne^ men hoeven voorlopig nog geen tachograaf in hun auto te hebben. Aanvankelijk zouden de toe gekende vrijstellingen per 1 juli vervallen. Minister Albeda (sociale zaken) en staatssecre taris Smit-Kroes (verkeer) hébben de beschikking waar in de vrijstellingen geregeld worden nu een langere wer kingsduur gegeven. Tot de be roepsvervoerders die maar weinig op de weg komen wor den ondermeer circus- en ker misexploitanten gerekend. Ook rijdende bibliotheken be horen tot deze categorie. Met 'de tachograaf worden zoals bekend de rij- en rusttijden gemeten. De bedoeling hier van is te voorkomen dat de chauffeur te lang achter het stuur zit 199 RAAMSDONKSVEER (ANP) - De miljoenen li ters benzine, die dagelijks worden verbruikt door het woon-werk verkeer, kunnen door middel van het autopool-systeem drastisch worden terugge bracht. Indien dit systeem goed functioneert, is een besparing van 2,5 miljoen liter benzine per dag haalbaar. Dit heeft de Compartners Groep b.v. te Raamsdonksveer, een computerservice be drijf dat zich de laatste tijd heeft verdiept in dit systeem, uitgerekend. De computer zorgt ervoor, dat iedere ingeschreven deelnemer aan de auto- pool is verzekerd van vaste partners. Volgens het bedrijf zullep de ongeveer 70.000 forensen in Ne derland met deze autopool een belangrijke bijdrage kunnen le veren aan de energiebesparing, terwijl er tevens financiële voordelen (besparing reiskosten, verlaging bijdrage autoverze kering) aan vast zitten. Het systeem zou ook van belang zijn voor macro-economische aspecten, zoals minder vervuiling, minder files, kortere reistijden en minder ongevallen. Nederlandse VN - militair gewond DEN HAAG (ANP De 21- jarige korporaal J. D. van Putten uit Heerenveen, lid van het Nederlands VN-deta- chement in Libanon is giste ren aan gezicht, armen en be nen ernstig gewond geraakt, toen een handgranaat ont plofte. NIEUWE WET1 SEPTEMBER VAN KRACHT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nieuwe wet op de onder nemingsraden is thans ook door de Eerste Kamer aanvaard. De nieuwe wet die op 1 september van kracht wordt, beoogt de on dernemingsraden een grotere zelfstandigheid en meer bevoegdheden te geven. Tegen de nieuwe wet stemden in de Eerste Kamer de frakties van WD, SGP en GPV, e- venals zes leden van de CDA-fraktie onder wie oud-minister De Gaay Fortman. Dé overi ge CDA'ers toonden zich bij monde van de heer J.H. Franssen niet overdreven gelukkig met de nieuwe regeling, maar gunden het ka binet het voordeel van de twijfel. De PvdA- fraktie stemde ondanks vele diepgaande be zwaren voor omdat „kleine stappen voor waarts de voorkeur verdienen boven stil staan". Ruim zes jaar heeft het geduurd voordat er een nieuwe wet op de o.r. is gekomen. Het kabinet-Den Uyl kondigde haar in de rege ringsverklaring van mei 1973 al aan als één van de maatschappijhervormende voorstellen, die ons land te wachten stond. Begin 1976 kwam er eindelijk een wetsontwerp nadat de ministers er onderling enorm over hadden ge ruzied en er bijna een kabinetscrisis over was ontstaan. Tijdens de behandeling van het ont werp in de Tweede Kamer viel het kabinet- Den Uyl. Zijn opvolger bracht er aanzienlijke wijzigingen in aan en die nieuwe versie, nog weer eens rijkeüjk geamendeerd door de Tweede Kamer, is thans dus wet geworden. Het belangrijkste strijdpunt in al die jaren is geweest de verzelfstandiging van de onderne mingsraad. Voorheen bestond zij uit de onder nemer als voorzitter plus een aantal door en uit het personeel gekozen leden. Nu gaat zij uitsluitend uit gekozen leden bestaan, diege- heel zelfstandig adviezen kunnen uitbrerigen. Wel moet die o.r.-nieuwe-stijl regelmatig met de ondernemer samenkomen (in zogenaamde overlegvergaderingen), enerzijds om informa ties te verwerven óver het bedrijfsgeheimen en voorstellen te vernemen, -anderzijds als een laatste samenspraak voordat de o.r. adviezen uitbrengt. Het adviseren blijft nog de belang rijkste taak van de o.r. De oppositiepartijen zouden hem nog meer beslissende bevoegdhe den willen toekennen, zo bleek ook gisteren weer in de Eerste Kamer. Een hogedrukgebied boven Engeland en de Noordzee ver andert maar weinig van plaats en beheerst ook van daag het weer in ons land en West-Europa. De plaats van het hogedrukgebied is zoda nig, dat de matige wind bij ons uit noordelijke richtingen blijft waaien en wolkenvelden van de Noordzee over ons land voert. Het weer zal dan ook niet veel verschillen met dat van gisteren. In het noor den een vrij hardnekkige be-' wolking met temperaturen van ongeveer 17 graden, in het zuiden wat meer zon met temperaturen rond 20 graden. Het blijft droog. In Zuid- Duitsland, Zwitserland, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije en Hongarije is het bewolkt, re genachtig en koel. In Italië en de Balkan is het warm en on bestendig met buien. In Zuid- Frankijijk en Spanje is het i warm, zonnig en droog. Op de Britse eilanden is het wat zonniger dan bij ons, maar in Schotland wordt het weer on vaster. op nadering van een zwak front. In Scandinavië blijft het onbestendig en koeL Vooruitzichten voor vrijdag: aanvankelijk droog en zonnig, laster mogelijk een bui. Mid- dagtemperaturen ongeveer 23 graden. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam OeB.lt Eelde Eindhoven Den Helder luchth. R'dan Vlissmgen Z-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9